Langdurig verblijf van woonforensen Leiderdorp weerlegt bezwaren tegen komst puinstortplaats Warmond treedt niet op KOETSHUIS VERBOUWD Boete voor veroorzaker aamijding PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 Bushuisje doelwit van jongeren LEIDERDORP - Het bushuisje aan het Hubrechtsplein in Leiderdorp is gisteren opnieuw doelwit gewor den van baldadige jeugd. Het huis je, waar het volgens de politie elke avond 'duvelen' is, werd volge- gooid met oude rotzooi die in de brand werd gestoken. Agenten moesten eraan te pas komen om het vuur te doven. Ook vorige week nog werd de bewuste abri nog in de vlammen gezet. De politie heeft zo haar vermoe dens wie er achter de brandstich tingen zitten. "We hebben sterke vermoedens. En het zal niet lang meer duren voor we de boosdoe ners in de kraag kunnen vatten". Verkeerssluis Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De verkeers sluis aan de Zoeterwoudse Oranjel aan/hoek Laan van Meerburg zal voorlopig geen 75 meter lang wor den, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Men houdt het voorals nog op 40 meter. In maart volgend jaar moet er worden bekeken of die lengte bevalt en kan eventueel het restant worden aangelegd, zo be sloten de leden van de raadscom missie openbare werken gister avond* Aanleiding voor burgemeester en wethouders om de sluis te wil len inkorten zijn protesten die de industrie aan de Rijndijk tegen het oorspronkelijke plan heeft inge diend. De sluis is onontbeerlijk omdat er teveel sluipverkeer var en naar het industrieterrein rijdt. W oonomgeving Een landelijke tentoonstelling van de Vrouwenadviescommissie (VAC) is momenteel te zien in het gemeentelijk informatiecentrum in Leiderdorp. De tentoonstelling geeft een beeld van een woonom geving die vrouwen als onveilig er varen. Voorbeelden daarvan hoge struiken langs fiets- en voetpaden, straten die onvoldoende zijn ver licht, donkere voetgangerstunnels en bushaltes in stille buurten. Er is in het gemeentelijk informatiecen trum een aparte fototentoonstel ling van het Vrouwenoverleg in Leiderdorp De foto's tonen don kere tunnels in de Hoofdstraat en de Mauritssingel. Een slechte ver lichting en hoge begroeiing is er volgens de foto's bij sociaal-cultu reel centrum 'Sjelter' aan de Heem raadlaan. Een verlaten bushalte is te zien aan de Persant Snoepweg bij het Elisabethziekenhuis, slech te verlichting aan de Van Peol- geestlaan en hoge begroeiing aan de Hoge Rijndijk. Veel aandacht wordt er besteed aan sportpark 'De Bloemerd' in Leiderdorp: de ver lichting zou er vaak kapot zijn, op veel plaatsen is er geen rijwielpad, straten houden er plotseling op en bommstammen zouden er half over de weg liggen. Waar nu nog koeien grazen, daar ontstaat halverwege volgend jaar een puinstortplaats. De gemeente Leiderdorp is daar al druk mee bezig. Met gaat om het Does-gebied, gelegen tussen rijksweg A4, de jachthaven en 'ae Does (foto wim Dijkman» LEIDERDORP - De meeste be zwaren tegen de komst van de puinstortplaats in het Leiderdorps Does-gebied zijn tijdens een hoor zitting in het gemeentehuis weer legd. De gemeente had de hoorzitting georganiseerd, vooruitlopend op het bestemmingsplan voor het Does-gebied. Dat wordt eind deze maand ter inzage gelegd en eventu ele op- en aanmerkingen van gis teravond worden daarin 'meegeno men'. Zo'n twintig aanwezigen kwa men gisteravond met kanttekenin gen tegen de toekomstige puin stortplaats, die halverwege vol gend jaar zal worden aangelegd. Een van hen was woordvoerder De Vrind van de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Is de locatie voor de stortplaats, tussen de jachthaven, de Does en rijksweg A4. niet ach terhaald én ongelukkig, zo wilde hij weten. De Vrind zei dat bewo ners van de wijk Voorhof, het Eli- sabeth-ziekenhuis en Ibis-hotel on getwijfeld overlast zoude krijgen van de stort. Overlast Volgens wethouder Den Boeft is echter voldoende vastgesteld dat het hier om een geschikte plaats gaat. Bovendien zijn er genoeg waarborgen rond de stort dat over last achterwege zal blijven, aldus de wethouder. Met een heel speciaal probleem kwam Leiderdorper Rodenburg gisteravond. Hij woont aan de Doe- swerf, aan het eind van de Doe slaan, dus dicht bij de toekomstige stortplaats. Rodenburg betoogde niet aangesloten te zijn op de drinkwaterleiding. Hij is dus van het grondwater afhankelijk. Graag wilde hij de garantie heb ben dat de stort geen neveneffec ten heeft op de kwaliteit van dat grondwater. Als er toch wat mis gaat, v/at zijn dan de gevolgen?, wilde hij weten. Eigenlijk is het Hoogheemraad schap Rijnland daar verantwoor delijk voor, en deze zal verschillen de voorzieningen treffen, deelde directeur gemeentewerken Van den Berg mee. Maar wethouder Den Boeft vond het ontbreken van de waterleiding zo bijzonder dat hij toezegde te zullen bekijken of er iets aan te doen valt. Slootje Een heel ander probleem bracht woordvoerder De Groot van de Leiderdorpse ijssportvereniging naar voren. De vereniging organi seert al ruim een eeuw toertochten, waarbij het slootje aan de Maurits singel als startpunt fungeert. Van daaruit gaat het richting Does en Dwarswatering. Maar wat moeten de schaatsers als straks het slootje het veld heeft moeten ruimen vanwege de stort plaats, zo vroeg De Groot zich af. Temeer daar het slootje als schei dingswand voor de naastgelegen jachthaven dient. Wethouder Den Boeft deed geen echte toezegging, maar hij wilde wel bekijken of de sloot kan wor den gehandhaafd. Hij verklaarde gisteravond pas nu goed te besef fen welk belang dat slootje heeft voor de schaatsers. Grote problemen voorzag ver volgens een woordvoerder van de watersportvereniging als in de toe komst de zandwinplas wordt aan gelegd en bij de jachthaven een strandje komt. Als surfers vanuit die plas de Does opvaren, ontstaan er volgens hem levensgevaarlijke situaties. Een andere Leiderdorper, die aan de toegangsweg naar de stort plaats woont, pal naast de rijks weg, zei bang te zijn voor extra ge- luidoverlast. Hij had uitgerekend dat er één vrachtwagen per minuut zou komen langsrijden. Den Boeft bestreed dat. Volgens hem zijn het er maximaal veertien tot zestien per dag en wordt de weg zodanig ingericht dat van geluidsoverlast nauwelijks sprake zal zijn. Stof Ook tegen de verwachte stof- overlast zijn voldoende maatrege len ingecalculeerd, beloofde de wethouder een woordvoerder van het Elisabeth-ziekenhuis, die zijn vrees uitsprak ("stof is een trans porteur van bacterieën). Den Boeft noemde de bouw van sproei-instal- laties en zei te vertrouwen op on derzoeksrapporten, die constate ren dat het wel zal meevallen. Eind deze maand kunnen even tuele blijvende bezwaren worden behandeld door de raadscommis sie ruimtelijke ordening. Krijgen de bezwaarmakers daar geen ge noegdoening, dan kunnen ze zich wenden tot Gedeputeerde Staten en, uiteindelijk, tot de Kroon. WARMOND - Een groeiend aantal woonforensen in Warmond vestigt zich permanent in het dorp. Vooral in het vakantiebungalowpark De Watertuin verblijven steeds meer woon forensen langer dan de toegestane 90 dagen in hun als vakantieverblijf bedoelde optrekje. Hoewel dit gedrag in strijd is met de regels, is de gemeente Warmond niet voornemens te gen de woonforensen op te treden. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk zegt tenminste: "Er zijn geen maatregelen in voorbereiding". Aan de woonforensen besteden B en W enkele opmerkelijke regels tekst in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrotingen over 1988. Voornoemde ontwikkeling, zo schrijven B en W, leidt ertoe dat de gemeente steeds minder woonfo- rensenbelasting binnen krijgt. De verhogingen in het verleden van die belasting, leidde tot de nodige onrust. De woonforensen in de Wa tertuin beschuldigden de gemeen te ervan dat deze hen als behandel de "als de beste melkkoe van het Lage Land", hen voor de kosten van recreatie-voorzieningen liet opdraaien. Een eenvoudig te weer leggen stelling, overigens: recrea tie-eiland Koudenhoorn, om maar wat te noemen, wordt met de op brengsten van de zandwinning be taald en niet met de woonforensen- belasting. Woonforensen op hun beurt voeren aan dat zij niets 'te rugkrijgen' voor hun belasting. Be woners van de Watertuin moeten voor hun eigen rioolwaterzuive ringsinstallatie zorgen, voor hun e*- gen groen, voor het ophalen van vuil, straatverlichting en de tv- mast. De gemeente Warmond voert dan weer aan - in deze eindeloze discussie - dat woonforensen nog meer dan 'echte' Warmonders in de gelegenheid zijn om van de War- mondse natuur en recreatie-moge lijkheden te genieten. Desalniettemin hebben B en W van Warmond zich "de onrust" aangetrokken. "Enige rust lijkt ons in 1988 gewenst. Voor 1989 zal deze zaak nader worden bezien", schrij ven ze over de woonforensenbelas- ting voor volgend jaar. Een waterdichte omschrijving van 'een woonforens' is niet te ge ven. Van Dale's woordenboek houdt het op iemand die drie maanden woont in een gemeente waar hij niet zijn bedrijf of beroep uitoefent. In Warmond zouden vol gens de meest recente cijfers maar liefst 1050 woonforensen woonach tig zijn. Ee hoog aantal op een be volking van 5.000 inwoners. Die woonforensen bevinden zich overi gens niet alleen in de Watertuin maar ook in stacaravans en woon boten. Het fraaie, rustige en waterrijke dorp heeft altijd al een grote aan trekkingskracht uitgeoefend op mensen die zelf woonachtig zijn in een drukke stad, vooral Den Haag, en die een deel van het jaar zich aan alle heisa van het stadsbestaan willen onttrekken. De woonforens viert er niet alleen zijn vakantie maar gebruikt zijn verblijfplaats in Warmond ook wel als uitvalba sis om naar werk te gaan en er 's avonds weer terug te keren. Een woonforens is ook niet per se ie mand met een vette bankrekening die er twee verblijfplaatsen op na kan houden, heeft Watertuin'baas' A.K. van Cranenbrugh herhaalde lijk benadrukt. Er zijn zat woonfo rensen die woonachtig zijn in een flat en druk hebben gespaard voor of hun petisioen hebben gestoken in een caravan of woonboot op of bij de Warmondse wateren. De hoogte van de woonforensen- belasting is afhankelijk van de waarde van het "object" waar zij de Warmondse tijd van hun jaar doorbrengen. Voor waarden tot tien mille moet 310 gulden per jaar worden betaald aan de gemeente Warmond, tussen de 10 en 25 mille 372 gulden, tussen de 25 en 50 mille 446 gulden en voor waarden van meer dan 50 mille wordt 522 gulden in rekening gebracht. B en W hebben het verschijnsel waargenomen dat woonforensen met een oude caravan B en W be wust de verzekerde waarde van hun 'object' verlagen. Vooral die woonforensen van wie de caravan net iets meer dan tien mille waard is, gaan hiertoe over. Dat levert ze immers een belastingvoordeeltje van 62 gulden per jaar op. War mond zou door deze vondst over 1987 6.000 gulden minder aan woonforenbelasting hebben ont vangen. Maar dat is niet het grootste pro bleem. Veel ingewikkelder is het om uit te maken wie er zich nu eigen lijk als een echte woonforens mag beschouwen. Volgens de gemeente alleen diegenen die maximaal 90 dagen per jaar in Warmond ver blijven. Zo luidt in elk geval het re geltje dat is opgenomen in het be stemmingsplan voor het gebied waar de Watertuin is gevestigd. De Watertuin is echter eigendom van de coöperatieve vereniging de Wa tertuin en in haar statuten wordt gesproken van 180 dagen. En die termijn, zo legt gemeentesecretaris C. Zoetemelk uit, is voldoende "om op het gemeentehuis aan de balie te verschijnen met het verzoek zich als ingezetene van Warmond te laten inschrijven in het persoonsregis ter". De dienstdoend ambtenaar moet aan zo'n verzoek gewoon ge hoor geven. De verzoeker hoeft niet te bewijzen dat hij inderdaad 180 dagen per jaar in Warmond woon achtig is. Wel moet hij zich in de ge meente waar hij oorspronkelijk vandaan komt, laten uitschrijven. Zo'n transformatie - van woonfo rens tot 'echte' Warmonder - bete kent dat de 'nieuwe' Warmonder zich als woningzoekende mag laten inschrijven en ook in aanmerking kan komen voor een uitkering. Met alle lasten voor de gemeente van dien. Inbrekers Voor de gemeente is het slechts "in theorie" mogelijk om te bewij zen dat een woonforens zich niet aan die 180 dagen van de coöpera tieve vereniging de Watertuin houdt of dat een woonforens zich helemaal niet mag laten inschrij ven als ingezetene van Warmond. "Dan zouden wij bij wijze van spreken, ambtenaren moeten laten posten voor de deur van de woonfo rens en alle dagen dat hij in War mond is, moeten laten turven. Dat zou ook een enorme aantasting van de privacy betekenen. Het is trou wens niet alleen van woonforensen moeilijk vast te stellen wat nu de werkelijke verblijfplaats van ie mand is", maakt Zoetemelk de pro blematiek. wat algemener. De eerste ambtenaar voegt er on omwonden aan toe dat de gemeente "niet gelukkig is" met het steeds langer aanwezig zijn in Warmond door steeds meer woonforensen. "Het is in strijd met de opzet van het bestemmingsplan en de ge bruiksvoorschriften. De woningen in de Watertuin zijn ook meer als recreatiewoningen gebouwd, maar we kunnen nauwelijks optreden". Wel is er druk overleg met het be stuur van de Watertuin. "Dat kan effectiever optredenzegt Zoete melk. Maar dat bestuur heeft niet zo veel zin om tegen zijn leden op te treden, heeft -doorzitter A.K. van Cranenburgh al herhaaldelijk la ten weten. Een wat permanentere bewoning van de Watertuin komt het bestuur mooi uit want inbre kers, die anders de helft van het jaar vrij spel zouden hebben in de Watertuin, worden nu afgeschrikt. Verder vragen de woonforensen zich af waar de gemeente nu werke lijk last van heeft. Kan de gemeente de vereniging niet dwingen haar leden in toom te houden? Zoetemelk: "Nee, de ge meente zou dan buiten haar be voegdheden treden. De Watertuin is een rechtspersoon met eigen rechten en plichten". Een kijkje in de grote zaal van het voor acht ton verbouwde Koetshuis van het vormingscentrum Oud-Poelgeest op het gelijknamige landgoed in Oegstgeest. Het Koetshuis is een van de drie hoofdgebouwen van het vormings centrum. De andere twee zijn het kasteel en het slaapgebouw. Alle worden gerenoveerd/gerestaureerd. Het Koets huis is nu als eerste 'af. De benedenverdieping is tot modern ogend restaurant verbouwd, op de zolderverdieping bevinden zich cursusruimtes en een conferentiezaal. Gisteravond werd het vernieuwde Koetshuis door cultuur wethouder mevrouw Blom (VVD) geopend. Daarop aansluitend werd het beginsein voor de restauratie van het kasteel gegeven (foto wim Dijkman» LEIDERDORP - De werkgroep 'Leiderdorp tegen Apartheid' houdt vanavond een stille fakkel tocht. Met dit stil protest wil de werkgroep zich solidair verklaren met alle slachtoffers van de apart heid in het algemeen en in het bij zonder met het lot van 32 gevange nen die in Zuid-Afrika wachten van gratieverlening of executie. De Verenigde Naties en de westerse landen worden gevraagd om druk uit te oefenen op het apartheidsbe wind om de levens van de 32 ter dood veroordeelde politieke ge vangenen te sparen. De tocht begint om acht uur van af het plein bij het gemeentehuis aan de Statendaalder en eindigt Fakkeltocht tegen de apartheid in Leiderdorp rond kwart over negen op de Hoofdstraat. Fakkels zijn bij het begin van de tocht verkrijgbaar te gen overhandiging van drie gul den. Uiteraard kan men ook zonder fakkel meelopen. Esau du Plessis, oprichter van de Boycot Outspan Actie (BOA) in Leiden zal een inleiding houden. Na de tocht worden er enkele ge dichten voorgelezen en zal het koor 'Jan en Alleman' met het zingen van een aantal Zuidafrikaanse ver zetsliederen de tocht afsluiten. Voor mensen die zich onderweg bij de fakkeltocht willen aanslui ten, de route: Statendaalder - Flo- rijn - Gallaslaan - Grotiuslaan - Spiegheldreef - Vossiuslaan - Vron- kenlaan - Van Poelgeestlaan - Ro- senburg - Van der Valk Bouman- weg - Acacialaan - Hoogmadese- weg - Kastanjelaan - Eikenlaan - Hoofdstraat. DEN HAAG/WASSEN AAR/LEI DEN - Tegen een 35-jarige Leide- naar is gisteren voor de Haagse rechtbank tweeduizend gulden boete en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden ge- eist, omdat hij op 23 juli vorig jaar in Wassenaar een ongeluk heeft veroorzaakt. Bij dat ongeval raakte een vrouw ernstig gewond. De ad vocaat van de verdachte, mr. Hie- bendaal, vroeg om vrijspraak, om dat zijn cliënt een black-out zou hebben gehad. "Hij heeft wel geke ken, maar niets gezien. Dus is er van schuld geen sprake", aldus de verdediger. De man reed op de Van Groene- veltlaan en wilde rechtsaf de Dui venvoordelaan op. Er kwam echter een auto aan die voorrang had, maar niet door de Leidenaar werd gezien. Hij vertelde de Haagse rechtbank wel te hebben gekeken. Officier van justitie mr. Vermeu len achtte wel bewezen dat hij on oplettend had gereden. Maar om dat er van roekeloosheid geen spra ke was, eiste hij geen gevangenis straf. Hij vroeg de rechtbank de man een boete van 2000 gulden een voorwaardelijke rij-ontzegging van twee maanden op te leggen. Uitspraak over 2 weken. SLACHTOFFERS - In navolging van Leiderdorp gaat de gemeente Zoe terwoude gebruik maken van een rijkssubsidieregeling, die erop gericht is om het aantal verkeersslachtoffers met een kwart te verminderen. De leden van de raadscommissie openbare werken in Zoeterwoude gingen daar gisteravond mee akkoord. Zoeterwoude zal de subsidie-aanvraag samen met de buurgemeenten Hazerswoude en Benthuizen indienen. Het 'groene dorp' krijgt 10.000 gulden ineens plus een bedrag van één gulden per inwoner. Het geld zal worden gebruikt om een deel van het verkeersveiligheids- plan, bedoeld om het (sluip)verkeer in de dorpskern terug te dringen, uit Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Algemene en Bestuurlijke Aangele genheden: 5 oktober a.s. Economische Aangelegenheden: 7 ok tober a.s. Sociale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenheden: 7 oktober a.s. Stedelijk Museum "De Lakenhal": 8 oktober a.s. Overige vergaderingen Commissie voor het Psychiatrisch Zie kenhuis Endegeest c.a.: 5 oktober a.s. Ouderenberaad Leiden: 7 oktober a.s. Diversen Riolerings- en herinrichtingswerk zaamheden Haagweg/Noordeinde Tentoonstélling Gemeentearchief: 20 jaar weven Uitslag Open Monumentendag Wijziging openingstijden bibliotheekfili- aal Morskwartier Uitgave nieuwe Wegwijzer voor Leiden '87-'88 Verhuizing Gemeentelijke Krediet bank/budgetspreekuur Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilschema voor volgende week Bouwplannen Ter inzagelegging diverse bouwplan- Milieu Hinderwet: verzoeken om en verlening van diverse hinderwetvergunningen leiden Lees in f?§rVEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14