EIDEN Besluit Breestraat in november LEIDSCH m DAGBLAD Busbedrijf NZH koopt aërodynamische bussen Credit-parkeerkaart in Leiden is een primeur voor Nederland 'Eigenlijk konAlva er niets aan doen' Inbraak - VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 Fietsers mogen weer in gehele straat LEIDEN - De afsluiting van de Breestraat duurt zeker nog tot 5 november. Op die datum neemt de politiek, op grond van economi sche en andere gegevens, die dan pas beschikbaar zijn, een besluit over hoe het verder moet met de meest besproken straat van Lei den. In ieder geval mogen fietsers vanaf zondag weer de gehele Bree straat gebruiken. Gisteravond vergaderden de raadscommissies voor verkeer en economische aangelegenheden weer tot in de kleine uurtjes over de nu bijna 6 maanden durende proef met een autovrije Breestraat. De zo nu en dan fel oplaaiende dis cussie spitste zich gisteravond vooral toe op de vraag of moet wor den doorgegaan met de proef tot dat alle gegevens en onderzoeksre sultaten over de afgelopen periode beschikbaar zijn of dat de proef na 4 oktober moet worden afgeblazen. De WD-fractie was het meest negatief in haar oordeel over de proefperiode. WD-fractievoorzit- ter Van der Nat trok als voorlopige conclusie dat de situatie in de Breestraat nauwelijks is verbeterd is en op dit moment zeker niet per manent moet worden. Hij noemde het onredelijk de proef nog langer dan enkele weken voort te zetten en zei die verlenging slechts met pijn en moeite te willen accepteren in afwachting van de onderzoekge- gevens. Van der Nat wil het liefst dat de politiek nog voor het einde van de ze maand een definitief besluit neemt over het al of niet voortzet ten van de proef. De WD-fractie- voorzitter moest het echter afleg gen tegen de andere partijen die van mening zijn dat proef is be doeld om de gevolgen te leren ken nen en op grond daarvan een defi nitief oordeel te geven. En dat is voor het eind van deze maand on mogelijk. Verbetering HAARLEM - De NZH heeft als eerste streekvervoerder in Neder land twee, 25 zitplaatsen tellende, aërodynamische bussen gekocht. De aankoop maakt deel uit van een algemeen plan om hypermodern materieel aan te schaffen. Eerder kocht de NZH 20 kleine stadsbus sen. Voor 1988 staat de vervanging van 30 bussen op het programma door modernere en stillere DAF's Met ruim 700 bussen is de NZH de grootste streekvervoerder van ons land. Jaarlijks wordt zo'n 5 procent van die bussen vervangen. Werden in het verleden met een ze kere regelmaat mammoetorders bij busbouwers geplaatst, tegen woordig kiest de NZH voor een meer gefaseerde aanpak. Voorlich ter Luuk Jakobs: „Vroeger reden we met pakweg twee types bussen, maar zo langzamerhand komen er steeds meer modellen op de weg. De tijd van de standaard-bus is voorbij. Het vervoer wordt meer op de klant toegesneden. Groot, klein, laag, aërodynamisch, het maakt niet uit. Dat betekent dat we pas als een bepaald type is getest een definitieve bestelling plaatsen. Die bestelling wordt dan vaak bewust beperkt gehouden. Er kan per slot van rekening tussentijds een nog moderner model op de markt ko men en dan moet je als vervoerder de handen vrij hebben om daar mee aan de slag te gaan". De twee kleine aërodynamische busjes (kosten: 130.000 gulden per stuk) zullen vooral buiten de ste den op niet al te drukke lijnen wor den gebruikt. Bevallen ze, dan worden er later meer van gekocht. De 30 voor 1988 bestelde DAF's (kosten 220.000 gulden per stuk) daarentegen gaan vooral op de 'toplijnen' rijden. Deze hypermo derne bussen zijn buitengewoon wendbaar, maken in vergelijking met de bestaande types minder la waai, zijn comfortabeler en goed koper in het onderhoud. Blijken ze te voldoen, dan zullen de DAF's op den duur de nu nog volop gebruik te stads- en streekbussen gaan ver vangen. de Breestraat wel is verbeterd, al wilde geen enkele partij zover gaan de winkelstraat nu ideaal te noe men. Unaniem vindt men dat de gevolgen van de verkeerstoename in de Pieterswijk en op de omlei- dingsroutes (Witte Singel, Hooi gracht) onaanvaardbaar groot is. Bewoners drukten raadsleden gis teravond nog eens op het hart dat, na de verlenging van de proef met een maand, voor hen de maat vol is. De bewoners verwijten het ge meentebestuur slechts geringe aandacht te hebben voor hun pro blemen. CDA-fractievoorzitter Walen kamp drong er bij verkeerswet houder Peters op aan snel met maatregelen te komen, maar Pe ters zei er voor te passen nu reeds voorzieningen te treffen als de commissie over een maand mis schien besluit de proef met de Breestraat terug te draaien. Peters hekelde ook het standpunt van de WD om liefst nu te zeggen 'laat alle auto's er maar weer in' en vol gende maand misschien te beslui ten dat ze er toch weer uitmoeten. Zo'n 'jojo-beleid' zou heel slecht zijn voor de Breestraat, meent Pe ters. De wethouder en verschillende fracties vonden elkaar uiteindelijk in het voorstel om op 5 november de knoop door te hakken op basis van een 'totaalplaatje'. Dat wil zeg gen dat dan de resultaten bekend zijn van een enquete onder het winkelend publiek, de tellingen van het aantal passanten in de Breestraat beschikbaar zijn en de omzetcijfers van de winkeliers. Pe ters zegde bovendien toe met on- derzoekgegevens op de proppen te komen over mogelijkheden om de situatie rond de Breestraat te ver beteren (bijvoorbeeld de invoering van eenrichtingsverkeer op de Wit te Singel) en over de mogelijke ver mindering van het aantal bussen in de Breestraat. Op basis van al die gegevens zal de politiek oordelen of het afslui ten van de Breestraat voor autover keer moet worden voortgezet en, afhankelijk van dat besluit, een aanzet geven om de situatie in de Pieterswijk en Witte Singel op kor te termijn te verbeteren. De ver wachting is dat de gemeenteraad begin volgend jaar een eindoordeel zal geven op grond van een uitge werkt totaalplan, De uitkomst daarvan moet volgens Pvd A-raads lid Beijen zodanig zijn dat de stad er als geheel mee gediend is. Fietsers Voorzitter Van Kleef, van de winkeliersvereniging, verklaarde gisteravond dat, als de uitkomst van het economisch onderzoek voor de winkeliers positief is, wat hem betreft de Breestraat defini tief autovrij mag worden. Op het standpunt van de winkeliers dat minstens de helft van het aantal bussen uit de Breestraat moet, rea geerden PvdA en Links Leiden met de opmerking dat ze in geen geval zullen meewerken aan een oplossing waarvan het openbaar vervoer schade zou ondervinden. CDA en WD uitten daarentegen forse kritiek op de NZH. Walen kamp verklaarde maar weinig waardering te kunnen opbrengen voor de manier waarop de NZH zich opstelt en verweet de ver voersonderneming een arrogante indruk te maken. Volgens Van der Nat is de NZH "de enige club die geen bereidheid heeft getoond mee te denken over wat er moet gebeu ren om de proef te continueren". Wethouder Peters noemde de ne gatieve bewoordingen waarin bei de fractievoorzitters zich uitlieten onjuist. In afwachting van de besluitvor ming op 5 november besloot de raadscommissie gisteravond al dat vanaf 4 oktober het fietsverbod in het smalle deel van de Breestraat (tussen Gangetje en stadhuis) wordt opgeheven en dat, in overleg met de winkeliers, wordt bekeken of het niet beter is de bussen gedu rende het resterende deel van de proef in dat deel van de Breestraat ook in twee richtingen te laten rij den. De fietsers mogen vanaf zondag v LEIDEN - Een primeur in Neder land, zegt de fabrikant. Gisteren voerde Leiden de credit-parkeer kaart in, een soort bankpasje waar mee zonder dat er op straat een cent aan te pas komt, het parkeer- geld kan worden voldaan. Voorlo pig is de kaart slechts beperkt ver krijgbaar. Alleen op het stadhuis en alleen voor ten minste een hele dag parkeren. Het duurt echter niet lang meer voordat met deze credit kaart ook een kwartieije parkeren kan worden afgerekend en de auto mobilist nooit meer een kwartje op zak behoeft te hebben. Voorwaar de is wel dat de kaart dan ook bij de sigarenboer op de hoek en de SRV- man aan de deur verkrijgbaar is. Wie veronderstelt dat de credit- Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, lelefoon 144941. toestel 217 of 222. Krans Eens een Leidenaar, altijd een Leidenaar. Daar is J. Gijsman het hartgrondig mee eens. Sinds 1952 woont hij in Australië, maar dat belet hem niet om elk jaar op 3 oktober hutspot te eten. "Dat is in onze familie nu eenmaal de traditie. Dat laten we niet mak kelijk meer los", zegt Gijsman die met zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen een paar weken naar Nederland is gekomen. "Dat we met 3 oktober in Leiden zijn is inderdaad bepaald geen toeval". Gijsman heeft ook een heel bij zondere reden om zich sterk met 3 oktober verwant te voelen. "Tijdens de oorlogsjaren heb ik in het verzet gezeten. Naast de dingen die gewoonlijk in de on dergrondse gedaan worden, zo als mensen aan een onderduika dres helpen en het verspreiden van voedsel en kleding over de ondergedoken gezinnen, deden we ook nog iets anders. Met vier kornuiten gingen we elke 3 okto ber naar het Van der Werfpark om bij het standbeeld een krans te leggen. Je begrijpt dat tijdens de oorlog het vieren van Leids ontzet verboden was. Dat gold ook voor het leggen van een krans bij Van der Werf. Ze had den in de gaten dat voor de Lei- denaars dat beeld een symbool van de vrijheid was". "We vonden het wel een uitda ging om dat elk jaar weer te doen. We klommen op eikaars schouders en bovenop probeer de de lichtste van ons - door zich goed uit te rekken - die krans over de uitgestoken arm van Van der Werf te schuiven. De eerste 3 oktoberviering na de bevrijding werden we daarvoor gehuldigd door de burgemeester. Daar is nog een foto van gemaakt", ver telt Gijsman met een onmisken baar Engels accent. Krans (2) Het hele verhaal van de bezetting heeft Gijsman nu aan zijn klein kinderen uit de doeken kunnen doen. "Hun mond zakt dan open van verbazing. Hoe heeft opa dat dan gedaan, vragen ze zich dan af', meldt Gijsman niet zonder trots. Hij heeft ze meegenomen op een wandeling door de stad. "Aan de hand van de historische plaatsen vertel ik hun de ge schiedenis van de stad en van Nederland. Daar komt dan mijn liefde voor de geschiedenis weer boven drijven. Dat mensen iets weten van de geschiedenis van hun vaderland, vind ik heel be langrijk". "Die wandeltocht begon na tuurlijk bij het Van der Werf park. Daar vertelde ik over het kruitschip dat in 1807 ontplofte en die de huizen die stonden op de plek van het Van der Werf park, volledig in de as legde. Daarna ging het naar de Pieters kerk waar we graven hebben be keken. Vervolgens zijn we bij voorbeeld nog naar de Breestraat (stadhuisbrand) en De Waag (ha ring en wittebrood) geweest. Kortom, het werd een ontzettend leuke tocht. Mijn kinderen had den die verhalen wel eens ge hoord, maar nu konden ze zelf de plaatsen zien. Mijn kleinkinde ren hebben in ieder geval genoeg stof om op school over te schrij- Zelf weet Gijsman heel duide lijk waarom hij zo betrokken is bij de 3 oktoberviering. "Dat heeft te maken met mijn monar chistische gevoelens. Ik ben een echte oranjeklant, begrijp je. Lei den heeft door vol te houden tij dens het Spaanse beleg een be langrijke rol gespeeld bij het ver jagen van de Spanjaarden uit ons land. De stad heeft sterke ban den met Willem van Oranje ge had. We hebben tenslotte de uni versiteit aan hem te danken". Daarom hecht Gijsman ook heel veel belang aan de serieuze onderdelen zoals de reveille, ko- raalmuziek en de herdenkings dienst. Verder gaat hij zaterdag uiteraard naar de optocht en de kermis. "Ik ben heel benieuwd hoe tegenwoordig het Leids ont zet wordt gevierd. Hoewel ik een beetje geschrokken ben van het De vijf jongens die stadsbeeld van nu - ik vind grote delen van de stad er heel armoe dig uitzien en heb de indruk dat veel is opgeofferd aan studenten - blijf ik niettemin houden van Leiden". Zwakheid De studentengrap afgelopen maandag op het Rapenburg bij het huis van Willem Alexander heeft bijna nog een staartje ge kregen. De programmamakers van Sonja op zondag wilden de meiden van de FNV laten discus siëren met de studenten van Mi nerva. De meiden van de FNV hadden maandag de kroonprins een huwelijksaanzoek gedaan, waarmee ze de aandacht wilden vestigen op de moeilijke positie van vrouwen op de arbeids markt. De enige manier voor vrouwen om van een goede toe komst verzekerd te zijn is het hu wen van een rijke vent, zo was de ludieke redenering van de jonge renbeweging van de FNV. Een tiental leden van Minerva verstierde de protestactie door naar buiten te komen op het mo ment dat er een toespraakje be gon. Ze boden zich aan de verbij sterde bruidjes aan als huwe lijkspartner. Volgens redactielid van het VARA-programma Kor Al gaat het niet door omdat de studenten niet wilden meewer ken. "We vroegen ons af wat ze nu echt vinden van de positie van vrouwen;, hebben ze naast die geitereij ook nog iets zinnigs te zeggen. We hebben de voorzit ter van Minerva gebeld - een hele meneer trouwens - en die heeft namens de studenten gezegd dat ze het bij de grap wilden laten. Dan houdt het voor ons op, want de standpunten van de FNV zijn genoeg in de publiciteit geweest. Het ging ons om de confronta tie". Voorzitter Frank Droste van Minerva bevestigde een en ander en gaf bovendien nog een toe lichting. "Ze heben me verteld dat het gewoon een studenten grap was. Ze wilden zich niet verwikkelen in de problematiek die aan de actie van de FNV ten grondslag ligt. Ze beschouwen het als een grap op een grap". een woordvoerder van de jon gerenbeweging van de FNV vindt het heel erg jammer dat het niet doorgaat. "Normaal zeggen ze als je tegen het regeringsbe leid protesteert: wat een gezeik, wat stelt het nu allemaal voor, wat schiet je ermee op. Dit was een mooie gelegenheid geweest om te laten zien hoe ze overal buiten staan. Die jongens die aan de grap meededen zijn echt met van een beurs afhankelijk. Van financiële problemen hebben ze helemaal geen weet. Ze zijn daar om ook helemaal niet solidair met ons". De conclusie van de FNV is dat de Minervanen helemaal niet durven en bang zijn ergens voor te staan. "Ze willen zo nodig een grap uithalen, nou trek dat dan door en hou niet halverwege op. We verwijten de studenten kort om zwakheid", aldus de woord voerder. parkeerkaart het parkeren op kre diet mogelijk maakt, komt bedro gen uit. Er dient wel degelijk van tevoren betaald te worden. De kaart is momenteel in vier uitvoe ringen verkrijgbaar: De maand- kaart (180 gulden), de weekkaart (45 gulden), de 10 en de 5-dagen parkeerkaart. De laatste twee kos ten 10 gulden per dag. Op de kaart is een magneetstrip gehecht waarop de totale parkeer tijd waarvoor is betaald, is opgesla gen. Wie de kaart in één van de 17 apparaten duwt die voor dit doel in de Leidse binnenstad staan opge steld, krijgt een parkeerbewijs te rug. Achter de voorruit gelegd, wordt met een dergelijke bewijsje een parkeerbon voorkomen. Het apparaat boekt de opgenomen par keertijd automatisch af. De maand en weekkaart worden in een keer afgeschreven, op de dagenkaarten kan steeds een dag worden opge nomen. Na vijf dagen parkeren met een vijf-dagen kaart is het krediet opgebruikt en kan de magneet kaart de prullenbak in. Het systeem wordt bij uitstek ge- schik geacht voor incidentele be zoekers aan Leiden die niet voor een parkeervergunning in aanmer king komen, zoals een aannemer die diverse malen per jaar een klus in de Leidse binnenstad heeft. Hij hoeft voortaan niet meer bij elk karwei naar het stadhuis om een parkeerontheffing aan te schaffen maar kan een heel jaar vooruit met een stapeltje creditkaarten waar voor hij zich maar een keer aan het loket behoeft te vervoegen. Over een jaartje wordt het moge lijk geacht kaarten te verkopen waarmee een uurtje geparkeerd kan worden. De kaart is dan in feite niet meer dan een verzameling symbolische kwartjes, de automo bilist hoeft nooit meer kleingeld op zak te hebben. Het voordeel voor de gemeente is dat de parkeerauto maten in de toekomst nauwelijks meer geld zullen bevatten en daar mee oninteressant worden worden voor dieven en vandalen. Verkeerswethouder Peters en de fabrikant van de apparatuur ver wachten er erg veel van. "Je kan je vrienden er ook heel erg gelukkig mee maken", denkt Peters: "Mis schien aardig voor verjaardagen en Sinterklaas". Aan een cadeauver pakking wordt nog gewerkt. Fatale zonnebril. LEIDEN - Een 51-jarige man heeft vanmorgen zijn auto aan de Chur- chilllaan total-loss gereden. De au tomobilist kwam uit de richting Haagweg en ter hoogte van de Tel- derskade wilde hij de zonnebril die naast hem op de stoel lag in het etui stoppen. Op het moment dat hij weer opkeek zag hij tot zijn grote schrik een lantaarnpaal vlak voor zich opdoemen. Ontwijken of rem men was niet meer mogelijk, mede omdat hij zich al in de berm be vond. De Leidenaar is heelhuids uit de totaal vernielde auto geko- (vervolg pagina 1) LEIDEN - Eigenlijk kon Alva er niets aan doen: de wrede onder drukking van de Lage Landen was de schuld van Philips II, die de her tog erop uit stuurde. En wanneer die naam nog steeds synoniem is voor iets verschrikkelijks, heeft dat meer te maken met ons nationale bewustzijn dan met de persoon in kwestie. Dit lesje kregen de toehoorders, onder wie minister Van Eekelen (defensie), burgemeester Goekoop en tal van ambassadeurs in ons land, gisteren in het Groot Audito rium van de huidige hertog van Al- va. Zijne Excellentie, die overigens geen echte afstammeling is van de ijzeren hertog, maar getrouwd met de hertogin van Alva en derhalve volgens goed Spaans adellijk ge bruik de 'troonpretendent', was op uitnodiging naar Leiden gekomen om de herdenking van de bevrij ding van de Spaanse horden bij te Ingeleid door de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K. J. Cath, die de beruchte tiende penning van Alva vergeleken met ons huidige belastingstelsel een 'verloren para dijs' noemde, legde Jesus Aguirre Ortia de Zarate, hertog van Alva, uit dat de beruchte hertog zeer tot zijn spijt bertoemd werd tot gou verneur van de Vlaamse provin cies, waartoe 'Nederland' behoor de, en dan nog onder valse voor wendselen. Want voor de aanvang van zijn reis naar Vlaanderen kreeg Alva twee beloften van zijn koning los: de eerste dat zijn verblijf in de noordelijke provincies van korte duur zou zijn. Ten tweede dat de koning persoonlijk naar Brussel zou komen. Beide beloften werden door de 'Hamletachtige' Philips nooit ingelost. En och, dat Alva de graven Eg- mond en Hoorne liet executeren, dat was in die tijd gebruikelijk. Werd niet Maria Stuart door haar nicht Elisabeth I onthoofd? Het pleidooi van de huidige hertog van Alva voor zijn verre voorvader, of liever gezegd voorschoonvader, zette in elk geval de geschiedenis in een ander daglicht. Toch kon burgemeester Goe koop in zijn weerwoord niet nala ten Alva weliswaar een excellent veldheer te noemen, maar dan toch een die de soepelheid en de ver beeldingskracht van een goed be stuurder miste. Niettemin horen, aldus Goekoop, Alva en Willem van Oranje bij elkaar als ying en yang. Onverbrekelijk is hun ge schiedenis aan elkaar verbonden. Hadden de Nederlanden Alva niet gehad, dan was Willem van Oranje nooit zo populair geworden. In die zin hebben we dus het een en ander aan de ijzeren hertog te danken. En dat de nazaat van de vroegere bezetter zijn gehoor toesprak in de taal van een recenter bezetter (het Duits) deed er niets aan af, dat de folklore van het 3 oktober-feest door zijn komst een extra histo risch karakter kreeg. LEIDEN - Bij een inbraak in het café De Twee Spiegels aan de Nieuwstraat is gisteren voor 450 gulden aan sigaretten, een paar honderd gulden aan wisselgeld. 40 cassettebandjes, 12 pakken koffie en een groot aantal flessen sterke drank ontvreemd. De inbrekers kwamen binnen door het uitwrik- ken van een ruit, die nergens meer is teruggevonden en waarschijnlijk ook is gestolen. Commissie verwerpt bezwaren muziekgebouw LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft de bezwaren verworpen die bewoners van de Tasmanstraat en Heems kerkstraat hebben ingediend tegen de bouw van een muziekverzamel- gebouw aan de J.C. Rijpstraat. De omwonenden van de voorge nomen nieuwbouw vrezen voor ge- luids- en parkeeroverlast en voor schade aan hun woningen wanneer er geheid gaat worden. Volgens de gemeente zal van overlast als ge volg van het oefenen door de mu ziekgezelschappen geen sprake zijn omdat het gebouw zwaar wordt geïsoleerd. De gemeente is voorts van me ning dat op De Waard, zeker 's avonds, voldoende parkeergele genheid aanwezig is en dat dus ook van parkeeroverlast geen sprake hoeft te zijn. Grondmechanisch on derzoek heeft uitgewezen dat geen schade als gevolg van het heien te verwachten is. STAD LEIDENSTAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13