Baker: gouden standaard in ere herstellen Nestlé schrapt 614 banen OESO: werkloosheid stabiel Koelwater kerncentrale Doel ideale viskwekeri j PRAAGSE TRAM NAAR AMSTERDAM Door!) raak in conflict binnenvaartschippers Antwerps bedrijfsleven wil ambtenaar betalen BELLEN MET UW KLEINZOON IN AMERIKA IS GOEDKOPER DAN U DENKT. DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Voorstel VS-minister IMF WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minister Baker (financiën) heeft gezegd dat zijn land de prijzen van grond stoffen, waaronder goud, een rol wil laten spelen bij het bepalen van de waarde van de munteenheden van 's we relds rijkste landen. Zo is het mogelijk inflatie beter te bestrijden, zei Baker gisteren tijdens een toespraak voor de algemene vergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. DOEL (GPD) - Een lekkere vette paling is voor veel mensen een ware delicatesse. Maar diezelfde mensen zullen waarschijnlijk de wenkbrauwen fronsen als zij ho ren dat die paling is opgegroeid in het warme koelwater van een kerncentrale. Toch houden wetenschappers van de universiteit van Leuven zich al drie jaar bezig met het kweken van vis in het koelwater van een van de kerncentrales in Doel bij Antwerpen. Ter gerust stelling: die vis bevat evenveel radioactiviteit als hun in de vrije natuur rondzwemmende soort genoten. Aan de voet van de grote koel toren van de centrales 3 en 4 in het 'kernenergie-park' van Doel staan enkele grote bakken met water waarin paling, zeebaars en dorade (goudbrasem) rond zwemmen. Het water komt uit de Schelde, maar heeft een veel ho gere temperatuur dan het rivier water. Het is koelwater afkomstig van de kerncentrales. Het Schelde- water wordt opgepompt, koelt vervolgens de gloeiend hete bui tenmantel van de kernreactor en wordt normaal gesproken weer in de Schelde geloosd. De tempe ratuur van dat water bedraagt minstens 15 en maximaal 23 gra den. Het is algemeen bekend dat sommige vissoorten veel sneller groeien in warm water. Zowel in België als in Nederland en Frankrijk wordt daarom al jaren geëxperimenteerd met het kwe ken van vis in het warme koelwa ter van gewone elektriciteitscen trales. In Doel gebeurt dat echter voor het eerst bij een kerncentra le. En met succes. Volgens onderzoeker Willy Verdonck van de Leuvense uni versiteit is het economisch haal baar om bij Doel een kwekerij te beginnen die 200 tot 300 ton vis kan opleveren. De paling van Doel is veel vetter dan de norma le. Ook de zeebaars is van grote omvang en kwaliteit. Na twee jaar weegt die al 600 gram en is dan commercieel zeer aantrekke lijk geworden. De radioactiviteit van de vis wordt steeds in het Studiecen trum voor Kernenergie in Mol gemeten. Maar nooit kwam die hoger uit dan de normale waar den die in de natuur gelden. Het koelwater komt immers nooit met de radio-activiteit versprei dende onderdelen van de kernv- centrales in aanraking. Maar het opvallende is dat de vissen uit het koelwater veel minder zware metalen bleken te bevatten. Dat komt mede omdat vissen in de vrije natuur hun soortgenoten eten en daardoor een hoger gehalte aan verkeerde stoffen opbouwen. In de kunst matige omgeving van Doel komt dat nauwelijks voor. Bovendien is het koelwater erg zuurstofrijk, een belangrijke eis voor een voorspoedige groei. De vissen, die er in bakken van een kleine meter diep en drie me ter middellijn opgroeien, hebben er minder last van spanningen dan in de grillige natuur. Ze zijn minder 'gestresseerd' om met éën van de Leuvense weten schappers te spreken. Topman Smit weg bij Datex AMSTERDAM (ANP) - De oprich ter van het automatiseringsbedrijf Datex, de 40-jarige Willem Smit, treedt af als president-directeur van deze onderneming. Smit werd onlangs door het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs werd berispt wegens handel in aandelen met misbruik van voorweten schap. Smit, die een belang heeft van ongeveer 15 procent in Datex, heeft voor enkele miljoenen gul dens in aandelen van deze onder neming gehandeld. Daarbij is de modelcode van de beurs, die gren zen stelt aan het handelen in aande len door functionarissen van on dernemingen, overtreden. Volgens de Amerikaanse minister is het de zeven grote industrielan den VS, Japan, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Canada en Italië aardig gelukt de wisselkoersen van hun munten stabiel te houden, zij het dat dit de inflatie onder meer in de VS heeft aangewakkerd. Om de inflatie scherp in de gaten te houden wees Baker op de prijzen van grondstof fen, die vaak een eerste aanwijzing geven van de te verwachten hoogte van de inflatie. Baker stelde daar om de grondstoffenprijzen ook een rol te laten spelen bij het bespre ken van de gezamenlijke economi sche politiek van de zeven rijke landen. Die aankondiging van de Ameri kaanse minister kan goed nieuws betekenen voor de armste landen, die voor hun inkomsten nogal eens geheel of voor een groot deel af hankelijk zijn van de prijzen van de grondstoffen die zij exporteren. Omdat de groei in de industriële landen de laatste jaren is tegenge vallen, is de vraag naar veel grond stoffen gedaald. De prijzen van sommige van deze grondstoffen hebben zelfs het laagste niveau sinds de crisisjaren bereikt. Gouden standaard Het voorstel om de goudprijs te betrekken in een relatie met valu takoersen lijkt op een eerste, zij het voorzichtige, stap terug in de rich ting van het oude stelsel van vaste wisselkoersen, die waren gebon- Economie kort Stroomstoten Philips ontkent in alle toonaar den dat het een legertje monteurs heeft moeten inschakelen om te voorkomen dat duizend in Canada gefabriceerde personal computers van het type 9100 stroomstoten af geven. Volgens een zegsman zijn de betrokken apparaten nageke ken en geen gevaarlijke storingen aangetroffen, dit in tegenstelling tot berichten die eerder deze week via een Philips-dealer bekend wer den. Benzine De prijzen van benzine en diesel gaan morgen omhoog. Een liter su- ANTWERPEN (GPD) - Het be- perbenzine wordt twee cent duur- drijfsleven in de Antwerpse haven der en gaat 1,60 gulden kosten, eu- wil uit eigen zak een overwerkver- ro loodvrij 1,57 gulden (+2 cent), goeding voor het gemeentelijke normale ongelode benzine 1,55 gul- sleepboot- en sluispersoneel beta den (+1 cent) en dieselolie 88,4 cent ien. In ruil daarvoor moeten die per liter (+1 cent). ambtenaren dan wel stoppen met Tnfnthppk stakingen en stiptheidsacties. Bo- vendien dient de regering dan haar De Infotheek Groep (micro-com- al maanden geldende actie-verbod puters) heeft het eerste halfjaar af- in te trekken, gesloten met een winst van 3,1 mil- Na een aanvankelijk afwijzing joen gulden tegen 2,1 miljoen in de van het aanbod, hebben burge- eerste helft van 1986. De omzet meester en schepenen van Antwer- steeg met 62 procent tot 41,3 mil- pen het nu toch serieus in overwe- joen gulden, zo heeft de onderne- ging genomen. Secretaris-generaal 1 R. Restiau van de Agha, de over koepelende organisatie van Ant werpse havenwerkgevers, beves- den aan de goudprijs. Dit stelsel van de 'gouden standaard' werd op aandringen van de VS in het begin van de jaren zeventig verlaten. Op het voorstel van minister Ba ker is overigens met weinig en thousiasme gereageerd, In de wan delgangen van de jaarvergadering van IMF en Wereldbank is gisteren vernomen dat Japan er de nodige scepsis over heeft en dat de Euro pese landen er over het algemeen ook weinig voor voelen, behalve wellicht Frankrijk en België. De Bondsrepubliek bewaart haar commentaar totdat zij het voorstel heeft bestudeerd. Dat laatste geldt ook voor het plan dat de Britse minister van fi nanciën, Nigel Lawson, aan de jaarvergadering heeft voorgelegd. Lawson wil .dat er een permanent controlesysteem komt, waarmee de wisselkoersen in de hand kun nen worden gehouden, zonder dat de vrije bewegingen van die koersen al te veel worden inge perkt. In een systeem van vaste wisselkoersen ziet Lawson niets. De directeur van de Westduitse Bundesbank Karl Otto Poehl heeft gisteren in Washington openlijk kritiek op de oproep van president Reagan in zijn toespraak van dins dag. Deze vroeg Japan en de Bondsrepubliek meer te doen om hun economie te stimuleren en zo de onevenwichtigheden in de han delsstromen op te heffen. "De begrotingsombuigingen in Japan en de reeds doorgevoerde belastingverlagingen in de Bonds republiek zullen nog meer vaart brengen in de voortdurende bin nenlandse expansie in deze lan den," merkte Poehl op. Hij gaf toe dat de economische groei in de Bondsrepubliek in het begin van 1986 en 1987 trager is geweest, maar hij voegde daaraan toe dat het groeitempo in de Bondsrepu bliek nu weer op een 'bevredigen de weg' is, met een toename van de binnenlandse vraag van 3 tot 3,5 procent. AMSTERDAM - De Electri- sche Museumtramlijn in Am sterdam heeft er weer een pronkstuk bij. Uit de Tsjechi sche hoofdstad Praag kwam een gerestaureerde historische tram. Algemeen directeur La- dislav Slepicka (l) van het Praagse gemeentelijke ver voersbedrijf en gemeentebe stuurder Bohumil Moravec van Praag droegen het museumstuk in Amsterdam officieel over. ROTTERDAM (ANP) - De transporten van Cebeco Handelsraad - een samenwerkingsverband van ruim 40 coöperatieve mengvoederfabrieken - worden niet meer geboycot op de schippersbeurzen. Dat is het gevolg van een overeenkomst die Cebeco gisteren heeft gesloten met de schip- persbonden. Voorzitter L. van Roosmalen van de schippersbond ONS kwalificeerde de overeenkomst als een.doorbraak in de acties die de schippers gedurende anderhalve week voeren. Van Roosmalen en een woordvoerder van Cebeco bevestigden beiden dat de overeenkomst inhoudt dat Cebeco de komende zes maanden nog mag blijven varen met de vier eigen duwbakken voor eigen vervoer. In die periode zullen de schippersorganisaties weer met de Verladers en Eigen Vervoer Organisatie EVO in onderhandeling treden om een ak koord te bereiken over de voorwaarden waaronder de transporten door de binnenschippers in de toekomst zullen plaatsvinden. Als dit hernieuwde overleg de komende zes maanden tot overeenstem ming leidt, zal Cebeco zijn duwbakken van de hand doen en alle transpor ten weer aanbieden via de schippersbeurzen. Cebeco is naar eigen zeggen met drie miljoen ton per jaar de grootste aanbieder van lading voor het binnenland. Met de vier eigen duwbakken kan Cebeco jaarlijks ongeveer 50.000 ton vervoeren. Als gevolg van de schippersacties kwam het bedrijf dan ook vrij snel in de problemen, omdat het niet over vervoer beschikte voor zijn vrachten. De binnenschippers zagen de laatste tijd met toenemende ergernis de neiging van verladers om zelf duwbakken te kopen en daarmee een deel van de transporten te verzorgen. Deze vrachten gingen dus aan de neus van de particuliere binnenschippers voorbij. Toen begin vorige week het ministerie van verkeer en waterstaat besloot het verladersbedrijf Grana- ria een vergunning te geven om met 24 duwbakken te gaan varen was voor de schippersbonden de maat vol. Besloten werd geen vrachten meer te accepteren van verladers die zelf duwbakken exploiteren. De Rotterdamse wethouder Den Dunnen is gistermiddag in overleg met de directie van Granaria getreden om te zien of hij bemiddelend kan optreden in het conflict tussen de schippersbonden en deze verlader, aldus Van Roosmalen. Ook in Amsterdam zijn boze binnenschippers in actie gekomen. Gister avond en -nacht werden in het Amsterdamse havengebied acties ge voerd, die de Rijkspolitie te water kon sussen. Geen ontslagen in Alphen ming gisteren bekendgemaakt. Henry Ford II De dinsdag op 70-jarige leeftijd tigt'dat. Detaiis'over het aanbod overleden Amerikaanse autofabri- wil hij nog niet kwijt, kant Henry Ford II leed volgens Bij de Havenkapiteinsdienst, zijn dokters aan de veteranenziekte waar het sleepboot- en sluisperso- die voor het eerst bij hem werd neel werkt, zegt een woordvoerder vastgesteld tijdens een recent be zoek aan de Bondsrepubliek Duits- land. Als doodsoorzaak was long ontsteking opgegeven, een overi gens veel voorkomend gevolg van veteranenziekte. Suriname De Interamerikaanse Ontwikke lingsbank (IDB) heeft Suriname een lening verstrekt van 2,2 mil joen dollar (ongeveer 4,5 miljoen gulden) voor een studie te doen naar de bouw van een elektrici teitscentrale in Tambaredjo (ten westen van Paramaribo) en naar de verbetering van een irrigatiesys teem in het Westsurinaamse dis trict Nickerie. Italiaanse wijn Italië heeft in de eerste helft van dit jaar anderhalf procent minder wijn uitgevoerd dan in de eerste helft van vorig jaar. De verminde ring wordt toegeschreven aan het wijnschandaal van vorig jaar, toen vermengde wijn 23 mensen het le ven kostte. In de eerste helft van 1986 was er sprake van een vermin dering van de wijnexport met bijna veertig procent. Samenwerking De Japanse Isuzu en de Ameri kaanse General Motors gaan vanaf 10 oktober gezamenlijk personen wagens bouwen in Groot-Brittan nië. De daarvoor opgerichte' IBC Vehicules Ltd zal per maand 2800 auto's met een motorinhoud van twee liter gaan produceren. In de nieuwe onderneming heeft Isuzu een belang van veertig procent en GM een belang van zestig procent. dat de havenbedrijven een oxtra vergoeding hebben aangeboden voor werk in de nachturen van on geveer 25 procent van het loon.De betrokken gemeente-ambtenaren hebben daar wel oren naar. Het havenpersoneel van de Stad Antwerpen ligt al meer dan een jaar overhoop met het gemeente bestuur over de honorering van werk in weekeinden en avonden. Herhaaldelijk zette het zijn eisen kracht bij met stakingen, die het zee- en binnenvaartverkeer in de haven verlamden. Overigens zouden deze gemeen te-ambtenaren niet de eersten zijn in de Antwerpse haven die van het bedrijfsleven een extraatje krijgen. Zo'n fooienregeling, zoals die wordt genoemd, kent het bedie ningspersoneel van de havenkra nen van de Stad Antwerpen al ja- Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (GPD) - Nestlé Ne derland heeft gisteren het verdwij nen van 614 banen bij het concern aangekondigd, bijna een derde van het totale aantal arbeidsplaatsen. Ontslagen lijken volgens de direc tie onontkoombaar. De vakbewe ging is uiterst verbolgen over het reorganisatieplan. De bonden wil len via verlaging van de vut-leeftijd onder meer maatregelen ontslagen vermijden. Nestlé Nederland (Nescafé, melkpoeder, koffiemelk, gecon denseerde melk. Maggi) verwacht dit jaar een verlies te lijden van 7 tot 8 miljoen gulden. De laatste ja ren was het Nederlandse bedrijf, dat in 1981 nog verlieslijdend was, er juist wat bovenop gekomen en liep de winst op tot 14 miljoen. In een eerder stadium was al duide lijk geworden dat de koffiefabriek (Nescafé) in Rotterdam dicht zou gaan. Eerder was ook al besloten tot verkoop van de melkfabriek in Nunspeet. De 142 arbeidsplaatsen die met deze twee maatregelen waren ge moeid, worden nu gevolgd door het verlies van nog eens 472 banen. Rotterdam krijgt opnieuw de zwaarste klap te verduren, nu daar ook de melkpoederfabriek dicht moet. Voor 225 mensen betekent dat het einde van hun werk. De produktie wordt samengebracht met die in de fabriek in Gorin- chem. Tegelijkertijd wordt daar de produktie van gecondenseerde melk gestart. Per saldo kost dat nog eens 120 arbeidsplaatsen. De produktie van gecondenseer de melk wordt samengebracht in Friesland. Daartoe wordt de fa briek in Drachten sterk verbeterd. Na dié investeringen - Gorkum en Drachten samen zo'n 20 miljoen gulden - kan de fabriek met 18 mensen minder toe. Voorts gaan in Scharsterbrug (ook Friesland) 41 banen verloren, in Venray 10, in Amsterdam 3 en op het hoofdkan toor in Diemen 37. Na de herstruc turering, die op 1 april 1989 moet zijn afgerond, zal Nestlé Nederland nog 1445 arbeidsplaatsen tellen. Het distributiecentrum in Alphen aan den Rijn (35 tot 40 werkne mers) blijft geheel buiten schot. Directeur R. de Man wijt de noodzaak tot reorganisatie aan de hoge produktiekosten in Neder land. Nestlé Nederland (met een omzet van een miljard gulden per jaar) is voor 80 procent van haar af zet aangewezen op de export. Daarbij komt dat de afzet van ge condenseerde melk overal af neemt. Voor de Nederlandse tak van de Zwitsers multinational was vooral het wegvallen van exportgebieden als Nigeria en Algerije rampzalig. De reorganisatie zal een kostenbe sparing van 19 miljoen per jaar be tekenen. Voor de reorganisatie (waaronder een sociaal plan) heeft De Man naar eerste schatting 20 miljoen gulden beschikbaar. Fusie Ceteco en Van Ommeren kost geen banen AMSTERDAM (GPD) De fu sie van Van Ommeren (transport, opslag en handel) en de Handel en Industriemaatschappij Cete co te Amsterdam kost geen ba nen. Ir. W. H. Brouwer, voorzitter van de Raad van Bestuur van Phs. van Ommeren zei dit giste ren in een toelichting op de voor genomen fusie met de internatio nale handelsorganisatie Ceteco. De nieuwe combinatie Van Ommeren-Ceteco heeft op basis van de cijfers van 1987 een omzet van circa 2 miljard gulden. Het eigen vermogen (aandelenkapi taal plus reserves) bedraagt 700 miljoen. Van Ommeren-Ceteco telt 9200 medewerkers, waarvan 2300 in Nederland. Er zijn 160 vestigingen in 45 landen. De winst van de combinatie zal vol gens Brouwer dit jaar uitkomen op 45 miljoen gulden ADVERTENTIE ptt telecommunicatie PARIJS (AP/ANP) - De werkloos heid in de 24 industrielanden van Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) stijgt volgend jaar niet, zo heeft de organisatie in een gisteren gepubliceerd rapport voorspeld. De OESO verwacht dat de werk loosheid in de VS verder zal dalen, maar in West-Europa enigszins stijgt, waardoor het werkloos heidspercentage in 1988 schom melt rond de 8,25 procent. De OESO vindt dat de werkloos heid moet worden teruggedrongen door beter onderwijs, waaraan zo wel de overheid als de particuliere sector moeten bijdragen. Ook ba nen voor slechts een gedeelte van het jaar of van de economisch ac tieve periode van het mensenleven worden steeds belangrijker, aldus het rapport. De werkgelegenheid in de OE- SO-landen is dit jaar in het alge meen blijven groeien, hoewel de geschatte groei van 1,25 procent dit jaar iets lager uitvalt dan de 1,4 procent van vorig jaar. In 1988 voorziet de OESO een stijging van het aantal arbeidsplaatsen met één procent. In Nederland liggen deze groeipercentages onder het gemid delde; voor dit jaar wordt een groei van 0,75 procent verwacht en voor volgend jaar van slechts een kwart procent. Het werkloosheidspercentage in de Westeuropese lidstaten van de OESO is voor 1987 geraamd op ge middeld 11 procent; dat is even veel als in 1986. Voor 1988 voorziet de OESO echter een stijging tot 11,25 procent. Oorzaak hiervan is het feit dat het aantal werkzoeken den sneller zal toenemen, dan het aantal banen. In West-Europa staat Groot-Brit tannië er het beste voor. Het Britse werkloosheidspercentage zal naar verwacht dit jaar dalen tot 11,25 procent en voor 1988 is een verdere daling voorzien naar 10,75 procent. In 1986 was 11,8 procent van de Britse beroepsbevolking nog werkloos. In de andere grote Westeuropese landen zal de werkloosheid vol gens de OESO toenemen. In de Bondsrepubliek zal het teruglopen van het aantal nieuwe banen leiden tot een ongewijzigd werkloos heidspercentage van 8,0 procent in 1987 en tot een lichte stijging naar 8,25 procent in 1988. Zowel in Frankrijk als in Italië zal de werkloosheid gestaag om hoog gaan. De werkloosheid in de VS daalt verder naar 6,75 procent in 1987 en 6,5 procent in 1988. Ook Canada ziet zijn aantal werklozen verminderen. In Japan daarente gen zal het werkloosheidspercen tage iets toenemen tot 3 procent in zowel 1987 en 1988. In 1986 was 2,8 procent van de Japanse beroepsbe volking zonder werk. De OESO bestaat uit 19 Westeu ropese landen, Japan, VS, Canada, Australië en Nieuwzeeland. VS besteden meer dan een biljoen dollar WASHINGTON (AP) - In de Verenigde Staten is gisteren het fiscale jaar 1987 afgesloten met totale uitgaven die voor het eerst in de geschiedenis van het land hoger waren dan 1 biljoen dollar. Een biljoen is 1.000 miljard ofwel 1.000.000.000.000. Van die overheidsuitgaven werd 'slechts' 850 miljard ge dekt door belastinginkomsten. De rest moest worden geleend, waardoor de staatsschuld met nog eens 150 miljard dollar op liep tot een totaal van 2,5 bil joen dollar. Verenigde Staten ca.f 3.95 per minuut.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7