Explosies in Madrid bij ETA-proces HANDWERK V00RV0EB yiouK PKTTrrcn De twee Kims in Zuidkorea komen er niet uit Winnie Mandela onder vuur Neo-fascisten in actie 'Kinderhandel uit Derde Wereld door strengere regels indammen' Verontwaardiging over Britse klassejustitie Zuidafrikaanse provincie Natal bestempeld tot rampgebied DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 tie en andere vormen van uitbui ting van kinderen, bijvoorbeeld voor diefstal. De socialist heeft inmiddels een groot aantal zaken in zijn dossier. Kinderhandel loont. Zo betaalde een Boliviaanse advocaat tachtig gulden aan de ontvoerders van een jongetje dat hij doorverkocht aan eet, Belgisch echtpaar voor de lie ve som van 20.000 gulden. In de jaren 1985/1986 kochten Italiaanse misdaadbenden zeker vijftig Joegoslavische kinderen uit zigeunerfamilies, die daar zestig gulden per kind aan overhielden. In Italië werden de kinderen voor 1.500 gulden verkocht aan borde len en misdaadsyndicaten. El Salvador is land van herkomst van honderden baby's die worden „geëxporteerd" naar de Verenigde Staten, België, de Bondsrepubliek en Frankrijk. „Babyjagers stropen de dorpen, vluchtelingenkampen en de sloppenwijken van steden af', vertelt Stoffelen. In maart dit jaar onderschepte de politie van Guatemala een zending van veertig kinderen, alle jonger dan tien jaar, die op weg waren naar pleeggezinnen. Een maand eerder werd een 'crèche' opgerold met 14 baby's voor de verkoop. Sommige moeders hadden de kin deren al voor hun geboorte van de hand gedaan. „De meeste kinderen waren ech ter ontvoerd door bendes die hen voor honderd gulden aan de creche verkochten. De eigenaresse van de instelling streek 40.000 gulden per geëxporteerd kind op", schrijft Stoffelen in zijn rapport voor de Raad van Europa. „Een klein kind is, grofweg ge zegd, een handelsobject dat een vijfvoudige winst kan opleveren. Dat motief maakt dat handelaren vervallen tot intimidatie en druk op de ouders om hun kinderen te laten gaan. Soms verwordt de han del tot regelrechte ontvoering en de handelaren maken gretig mis bruik van de armoede en onweten- heid van zwangere vrouwen", stelt Stoffelen. Hij weet zelfs van een geval waar de behandelend arts net bevallen vrouwen voorhield dat hun kind gestorven was, terwijl hij de baby's achter hun rug om ver kocht. Een speciale bron van zorg is JOHANNESBURG/LUSAKA (GPD/AP) - Het doen en laten van Winnie Mandela heeft tot grote be zorgdheid geleid bij de in Zuidafri- ka verboden bevrijdingsbeweging ANC. De oproep van Winnie Man dela om Zuidafrika te bevrijden „met onze luciferdoosjes en hals kettingmoorden" wordt door een ANC-woordvoerder in Lusaka 'ui terst ongelukkig' genoemd. De vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC-voorman Man dela deed deze oproep ruim een jaar geleden op een politieke bij eenkomst in Soweto. Onlangs ver klaarde zij nog steeds achter deze uitspraak te staan. De Zuidafri kaanse regering heeft sinds haar eerste uitlating een internationale publiciteitscampagne opgezet om haar en het ANC als de drijvende krachten achter de afschuwelijke halskettingmoorden af te schilde- Het afgëlopen weekeinde veroor deelde ook ANC-president-in-bal- lingschap, Oliver Tambo de hals kettingmoorden. Bij deze gruwelij ke moorden krijgt het slachtoffer een in benzine gedrenkte autoband om de hals die wordt aangestoken. berucht Tambo zei op een persconferentie (foto EPA) jn Harare, de hoofdstad van Zim- babwe, dat sympathisanten van het ANC in Zuidafrika zich niet langer meer met de halsketting- moorden moeten inlaten. Volgens Tambo zijn deze moorden 'schade lijk voor het imago van de bevrij dingsbeweging'. Naar zijn oordeel dient er ook een einde te komen aan de onder linge vetes tussen het ANC en an dere anti-apartheidsorganisaties. Hij doelde hiermee vooral op de AZAPO, die groot geweld bij de strijd tegen de apartheid schuwt. De derde grote verzetsbeweging is Inkatha van Zulu-leider Buthelezi. Maar het ANC beschouwt de ge matigde Zulu-beweging niet als een sereieuze medestander in zijn strijd. De achterban van deze drie bewegingen gaat elkaar de laatste jaren in de zwarte 'townships' met fors geweld te lijf vanwege geschil len over de strijdmiddelen tegen de blanke overheersing. Direct na het bekendworden van de uitspraak van Winnie Mandela over de halskettingmoorden, vorig jaar, zei zij dat haar woorden uit hun verband waren gerukt en dat ze helemaal niet had opgeroepen om tegenstanders van het ANC door middel van de halskettingme thode uit te schakelen. Maar in middels was haar verklaring door de internationale pers op video vastgelegd. Niet alleen haar opmerking over de 'halskettingmoorden' blijkt bij de ANC-top in slechte aarde te zijn gevallen. Ook andere aspecten van haar persoonlijke leven worden in toenemende mate door de bevrij dingsbeweging bekritiseerd. Men verwijt haar dat ze met grote finan ciële schenkingen uit het buiten land het leven van een 'ongekroon de prinses' is gaan leiden, dat niet erg past bij dat van de vrouw van een ANC-leider. Met name het feit dat zij voor zichzelf in Soweto een nieuw huis heeft laten bouwen, dat meer dan een half miljoen gulden heeft gekost, wordt haar niet in dank afgenomen. Winnie Mandela heeft steeds be weerd, dat zij haar nieuwe huis heeft gebouwd met de opbrengst van haar internationaal uiterst suc cesvol gebleken autobiografie. Oliver Tambo liet ook weten dat het ANC niet ingaat op het verzoek van de Anglicaanse bisschop van Kaapstad, Desmond tutu, haar ge weld spolitiek in de ijskast te zet ten. ADVERTENTIE MADRID (GPD) - Het pro- ces tegen de 8 leden van het beruchte commando 'Ma drid' van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, dat gisteren in de Spaanse hoofdstad werd gehouden, heeft zowel binnen als bui ten de rechtszaal tot ernsti ge incidenten geleid. De ETA-leden worden ver dacht van het doden van 43 mensen. Tegen het eind van de ochtendzit- ting ontploften twee bommen in de buurt van het Paleis van Justitie. De explosieve ladingen richtten al leen materiële schade aan, nie mand raakte gewond. Rond het gerechtsgebouw voer de de politie bijna twee uur lang charges uit tegen groepjes neo-fas cisten, die de doodstraf voor de ETA-leden eisten en leuzen scan deerden voor Franco en tegen de „militaire democratie". De politie veronderstelde gisteren, dat de twee bomexplosies ook het werk waren van extreem-rechtse groe pen. De rechtszitting was omgeven met zware veiligheidsmaatsrege- len. Het proces werd gevoerd in een speciaal voor dergelijke gele genheden ingerichte zaal in het sousterrain van de rechtbank van Madrid, waar de verdachten, de rechters en de advocaten van het publiek gescheiden zijn door ko gelvrij glas. De drie mannelijke verdachten werden kort na elkaar gedwongen het beklaagdenhokje te verlaten. Twee van hen, Esteban Esteban en Antxon Troitinho Arranz, weiger den antwoord te geven op de vra gen van de openbare aanklager en probeerden hun verhoor te gebrui ken voor het afsteken van politieke speeches. José Ignacio de Juana Chaos erkende de leider van het commando te zijn samen met Troi tinho. De rest van het commando zou slechts ondergeschikt werk hebben gedaan. Het Openbaar Mi nisterie eiste de oplegging van de maximale straffen, 36 jaar voor elk van de 8 beklaagden. Overigens staan de 8 slechts te recht voor lichte delicten, zoals het lidmaatschap van een gewapende organisatie, het illegaal in bezit hebben van vuurwapens en het vervalsen van nummerplaten van auto's. Voor hun aandeel in de tal loze aanslagen met dodelijke af loop zullen de ETA-leden in een la ter stadium terecht moeten staan. Ook in Zuid-Frankrijk moest de ETA gisteren een fikse klap incas seren. De Franse politie arresteer de in Anglais een van de kopstuk ken van de ETA, Santiago Arrospi- de, bijgenaamd Santi Potros. De Franse politie deed ook een inval in een woning in Saint Jean de Luz. Daarbij werd een militant gearresteerd. Het optreden van de Franse politie tegen de ETA-top in Zuid-Frankrijk is een van de meest gekoesterde wensen van de Spaan se regering. LONDEN (UPI) - De Britten spreken schande van een staaltje klassejustitie waaraan de be pruikte rechters zich dezer da gen schuldig hebben gemaakt. De schoonzoon van koningin Eli zabeth II kreeg een boete voor te hard rijden terwijl een chauffeur zonder connecties op Bucking ham Palace zijn rijbewijs moest inleveren. En dat terwijl beiden veel te hard gereden hadden. De rechters veroordeelden Mark Phillips, de echtgenoot van prinses Anne, gisteren tot een boete van 400 gulden vermeer derd met de proceskosten omdat hij was aangehouden terwijl hij meer dan 160 km per uur reed op een stuk autosnelweg, waar een maximum geldt van 100 km. Maar hij mocht zijn rijbewijs houden. Dezelfde rechters kregen di rect na Mark Phillips een 21-jari- ge autoverkoper voor zich. Hem vertelden zij dat hij gedurende vier weken niet mag rijden om dat hij ruim 170 km per uur had gereden. Voor David Green was JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft gis teren besloten de gehele provincie Natal tot rampgebied te verklaren. Hoewel het weer aanzienlijk is op geklaard en het waterpeil snel daalt, is het nog altijd onmogelijk öm vast te stellen hoeveel mensen er bij de massale overstromingen BRUSSEL (IPS) - Een gedragsco de voor kinderen die zonder bege leide grenzen passeren en strenge re regels voor adoptie in Europese landen moeten de illegale handel in kinderen uit de Derde Wereld in dammen. Die voorstellen legt de Nederlandse parlementariër Piet Stoffelen volgende week dinsdag voor aan de Raad van Europa. Stoffelen bracht de kinderhan del in kaart en zegt „verbaasd en geschokt" te zijn over zijn bevin dingen. Het PvdA-kamerlid is voorzitter van de juridische com missie van de Raad van Europa. Hij vindt dat het probleem van de handel in kinderen nauwelijks on derkent wordt in de 21 lidstaten van de raad. Het kostte hem moeite een dossier over de illegale prak tijk aan te leggen. „De politie be schikt niet echt over informatie". Er bestaat een internationaal net werk van handelaren in minderja rigen, aldus de parlementariër. De drie belangrijkste circuits zijn die van illegale adoptie, jeugdprostitu- het de eerste geconstateerde ver keersovertreding, maar Anne's man heeft al zeker drie bekeurin gen op zijn naam staan wegens strafbaar weggedrag. Eén ervan betrof een botsing met een mo torrijder, waarvoor Mark de schuld kreeg. „Is er een wet voor de rijken en een andere voor de armen?" vroeg David Green zich af. Politici, deskundigen op het gebied van de verkeersveiligheid en kranten zijn vandaag van me ning dat de rechters zich schul dig hebben gemaakt aan klasse justitie. „Niemand dient boven de wet te staan", klaagde Geof frey Dickens, die lid is van het Lagerhuis voor de Conservatieve partij van premier Thatcher. Phillips bekende gisteren voor om het leven zijn gekomen en wat de omvang van de schade is. Tot nu toe zijn er zeker 70 lichamen ge borgen, maar verwacht wordt dat het uiteindelijke aantal slachtof fers boven de honderd zal komen. Grote delen van de provincie Na- tal zijn moeilijk toegankelijk. Som mige afgelegen dorpjes zijn nu al Sam wees het als 'onzinnig' van de hand. Kim Dae Jung (64) zou de partij- kandidatuuur voor zich hebben opgeëist omdat hij de oudste is en de meeste ervaring heeft. Maar Kim Young Sam (59) gooide hem voor de voeten, dat hij zich al jaren lang niet meer met de actieve poli tiek hééft beziggehouden. Aange nomen wordt dat Kim Young Sam zal proberen om op het partijcon gres dat over twee weken wordt ge houden, de nominatie van de partij te krijgen. Kim Dae Jung zal daar entegen proberen om zijn aanhang in het land, voornamelijk in de pro vincies Zuid en Noord Cholla, te mobiliseren. Het was te verwachten, dat de twee Kims het niet eens zouden worden over de kandidatuur. De ri valiteit tussen de beide politici da teert al uit 1970 toen KDJ de presi dentskandidatuur op het congres van de Nieuwe Democratische Partij voor de neus van Kim Young Sam wegkaapte. Als de Koreaanse Centrale Inlichtingendienst zich er niet mee had bemoeid zou Kim Dae Jung waarschijnlijk de verkie zingen hebben gewonnen. Hij ver loor toen op het nippertje van ge neraal Park Chung Hee. Pas toen het bastion van de hui dige president Chun Doo Hwan als gevolg van protestdemonstraties barsten begon te vertonen en de roep om democratie in de straten niet meer door kogels en traangas granaten in de kiem kon worden gesmoord, ontstond er tussen de twee Kims een bondgenootschap. de rechtbank schuld, maar bracht onder de aandacht van de rechters dat zijn auto „van le vensbelang" is voor zijn boeren bedrijf. Ook herinnerde hij er aan dat hij tussen oktober en de cember een druk reisprogramma heeft, waaronder twee keer heen en weer naar Schotland in de ko mende vier dagen. „Ik weet me geen raad zonder auto". David Green vertelde de rechters dat ook voor hem een auto van cruciaal belang is voor zijn baan, maar de rechters be slisten dat hij deze bewering niet hard had gemaakt. De voorzitter van de rechtbank wees elke verwijzing naar klasse justitie van de hand. „Wij hebben Phillips net zo behandeld als wij vier dagen onbereikbaar. De be langrijkste spoorlijnen zijn slechts gedeeltelijk hersteld en wegtrans port van en naar Natal is nagenoeg onmogelijk. Zeker 14 bruggen zijn vernield en de totale schade loopt in de vele honderden miljoenen rand. Het grootste gevaar dat Natal nu Terwijl de twee Kims om de kan didatuur strijden, is een derde Kim op het politieke toneel verschenen. Kim Young Pil was hcofd van de Koreaanse centrale inlichtingen dienst, toen Park nog de macht in handen had. Met de twee andere Kims nam hij in 1980 deel aan de verkiezingen, maar hij belandde na de militaire staatsgreep van Chun in de gevangenis. Hij kan rekenen op de steun van de betrekkelijk kleine Koreaanse Nationale Partij, waarbij vele volgelingen van de vermoorde president Park zich hebben aangesloten. Kim Young Pil doet in politieke ervaring niet onder voor de twee andere Kims. Hij heeft de reputatie van een efficiënt en eerlijk be stuurder. Hij kan het de kandidaat gedaan zouden hebben met ieder ander", aldus Desmond Barton. Een ander lid van het rechtscol lege, dat de straffen oplegde, had een spitsvondige verklaring voor het verschil in straf: „Er is onder scheid tussen een snelheid van 165 en 173 km", aldus Elizabeth Brain. De vereniging voor veilig ver keer zei bang te zijn dat de lichte straf voor Phillips „zonder twij fel anderen zal aanzetten tot een onverantwoord weggedrag". „Als hij over enig gevoel be schikt, rijdt Phillips uit zichzelf een tijdje niet", schreef The Sun, de meest gelezen krant van Groot-Brittannië met een dage lijkse oplage van vier miljoen ex emplaren. „Als hij het loon van een chauffeur niet uit eigen zak kan betalen, kunnen zijn ver wanten hem daar wel geld voor lenen". De man van prinses An ne wilde tegenover journalisten geen commentaar geven. Hij vol stond met de mededeling: „Wat ik te zeggen had, heb ik in de rechtszaal gedaan". boven het hoofd hangt, is drinkwa tergebrek en daarmee samenhan gende ziektes. De regering-Botha heeft gewaarschuwd voor een mo gelijke cholera-epidemie en gewe zen op een vergrote kans op mala- In Durban, de tweede stad van Zuidafrika, zijn er nog slechts drinkwaterreserves voor 36 uur. (foto AP) van de regerende Democratische Gerechtigheidspartij, Roh Tae Woo, nog knap lastig maken. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat van de tien stemmen die op Kim Young Pil zouden worden uitge bracht er zes uit het regerings kamp komen en vier van de oppo sitie. Zijn manier van spreken slaat vooral aan bij de oudere welgestel de Koreanen, in het bijzonder bij de zakenlieden die onder Park vele voorrechten hadden, maar daar af stand van hebben moeten doen toen Chun aan de macht kwam. De Democratische Gerechtigheids partij maakt zich zorgen over de groeiende populariteit van de der de Kim. De kandidaat die de beste kaar ten heeft is ongetwijfeld ex-gene raal en voorzitter van de Democra tische Gerechtigheidspartij, Roh Tae Woo (55), een naaste vriend en medewerker van president Chun Doo-Hwan. Roh, die in juli vriend en vijand verraste door plotseling overstag te gaan en democratische hervormingen aan te kondigen, is verzekerd van de steun van het le ger en van het ambtenarenappa raat. Onlangs nog heeft hij zich gepre senteerd bij president Reagan in het Witte Huis. Hij verzekerde de Amerikaanse politici, dat de nieu we democratische veranderingen in zijn land eventuele bemoeienis van het leger bij de verkiezingen uitsluiten. Roh legde uitvoerig uit hoe de nieuwe grondwet, die in overleg met de oppositie is opgesteld, er uit zal zien. Krachtens deze ont- werpconstitutie heeft de president niet meer de macht om het parle ment te ontbinden; zijn ambtster mijn van zeven jaar is terugge bracht naar vijf jaar. Onderscheiding Maar met zijn in de haast gear rangeerd bezoek aan de VS heeft Roh een precedent geschapen voor de oppositie. Om niet van partij digheid te worden beschuldigd moet Reagan nu ook Kim Dae Yung en Kim Young Sam ontvan gen. Zeker is al dat Kim Dae Jung eind oktober naar de VS gaat om een hoge onderscheiding in ont- voor Stoffelen de invloed van de prostitutie op de kinderhandel. Zo worden in Macao, de Portugese landtong in China, meisjes voor vierhonderd gulden ingekocht en „als zij op de Amerikaanse kust landen zijn zij veertig keer zoveel waard". Kinderprostitutie is lucra tief omdat de tarieven veel hoger zijn dan voor betaalde sex met vol wassenen. De kindhoertjes komen voor het overgrote deel uit Zuid- oost-Azië, maar er zijn ook geval len bekend van kinderen uit Afrika en Zuid-Amerika. Volgens Stoffelen kunnen een betere gedragscode en strengere voorwaarden bij adoptie helpen uitwassen te bestrijden, maar een echte oplossing ligt in het wegne men van de oorzaken waarom ou ders in ontwikkelingslanden hun kinderen verkopen. „Het leidt geen twijfel dat armoede de voor naamste oorzaak van het probleem is". Hij pleit dan ook voor meer ontwikkelingshulp die de armen beter bereikt. vangst te nemen. Handige politi cus als hij is, zal Kim dit bezoek als een verkiezingscampagne uitbui ten. De kardinale vraag is of het leger zal toestaan dat er een burger tot president wordt gekozen. Als Kim Dae Jung of Kim Young Sam wor den gekozen, betekent dat dat de rol van de militairen in de politiek is uitgespeeld. Daarom is de kans groot dat de militairen toch zullen ingrijpen als zij zien dat Roh het niet haalt. Tegen de achtergrond van de Olympische Spelen van vol gend jaar kan het leger onder het mom van een dreigende Noordko- reaanse invasie toch nog de zaken naar zijn hand zetten, waarmee de Zuidkoreanen weer terug zouden zijn bij af. ADVERTENTIE Sioux schoenen worden met de hand gemaakt van de fijnste soorten kwaliteitsleer. Ze hebben een uit stekende pasvorm, zijn soepel en geven door hun anatomisch gevormde leest uw voeten volledige steun. Vraag dus bij ons er een past, trekt hem aan. Nog jaren en jaren. leest uw vueteii voiieuige ns naar Sioux. Wie van Dalen ul)f]l schoenen LEIDEN Donkersteeg 21 tel.: 071-120992 Schoenmoc Vismarkt 2 Leidei Tel. 071-121065 Kanaalstraat 28 tel. 02521-13436. Buitenland kort Atoompolitiek Het Amerikaanse Congres heeft besloten de hulp aan Pakistan voor een halfjaar op te schorten. De tij delijke stopzetting is bedoeld als een - symbolisch - gebaar van onge rustheid over het nucleaire pro gramma van de regering in Islama bad. Pakistan weigert internatio nale inspectie op haar programma voor kernenergie Ruimterecord Sovjet-kosmonaut Joêri Ro- manenko heeft gisteren meer dan 273 dagen in de ruimte doorge bracht en daarmee een nieuw re cord gevestigd. De 42-jarige Ro- manenko ging op 6 februari 1987 de ruimte in, samen met vluchttechni- cus Aleksander Laveikin. De laatste werd eind juli vervangen door Aleksander Aleksandrov. Hei oude record van 273 dagen werd in 1984 gevestigd door drie andere Russen: Leonid Kizim, Vladimir Slovev en Oleg Atkov. Stammenvetes Bij een reeks gevechten tussen leden van verschillende stammen in de stad Wau in het zuiden van Sudan zijn tientallen mensen om het leven gekomen. De strijd be gon op 7 september door een schietpartij op een markt tussen politieagenten en soldaten, die ont stond nadat de agenten tussenbei de waren gekomen in een ruzie tus sen een marktvrouw en militairen. SINGAPORE - Aan de samenwer king tussen de twee oppositielei ders in Zuidkorea, Kim Dae Jung en Kim Young Sam, lijkt een einde te zijn gekomen, nu beiden hebben geweigerd om hun presidentiële ambities op te geven. In augustus verklaarde Kim Young Sam, voor zitter van de Herenigde Democrati sche Partij, nog vastberaden:"Wat er ook gebeurt, wij blijven ver enigd en zullen in deze geest een oplossing vinden voor de vraag wie van ons twee zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap". door Bob Mantiri Maar nog geen maand later zei Kim Dae Jung, dat het 'de wens is van het volk, dat ik een grotere rol speel in de politiek; die wens kan ik niet zo maar naast mij neerleg gen'. Hij kwam tot die conclusie na de overweldigende en emotionele ontvangst in zijn geboorteprovin cie Chollo. Ook in Kwangju, dat in 1980 het toneel was van een door militairen aangericht bloedbad werd Kim Dae Jung op een derge lijke wijze begroet. Afgelopen week werd de breuk definitief. In de strijd om het lijst trekkerschap van de Herenigde Democratische partij gaven de twee politici elkaar geen duim breed toe. KDJ, zoals Kim Dae Jung door zijn volgelingen wordt genoemd, stelde zijn rivaal voor dat hij het leiderschap van de partij op zich naam. Maar Kim Young Kim Dae Jung (links) en Kim Young Sam.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5