Vluchtelingen niet welkom in dorpen 'Overheid moet soms koopman spelen' Alternatief op komst voor sluiting herstellingsoorden Emotionele protesten van inwoners Plan voor 50.000 banen in leveiligingsindustrLe Oud-minister Gruijters stelde politiek boven regels Parlementair onderzoek bouwfraude 'In bouwwereld barst het van de corruptie' 1 «i—l-lliTHïHTTI PAGINA 3 STEVENSBEEK/GOES (GPD) - In twee van de vijf gemeenten die zijn aangewezen als landelijke opvangcentra voor asielzoekers, is gisteren geprotesteerd tegen de mogelijke komst van de vluchtelingen. De inwoners van het Brabantse dorpje Stevensbeek (ge meente Oploo) trokken met tractoren naar het gemeentehuis, waar zij de burgemeester vroegen de vluchtelingen niet in hun dorp toe te laten. In Goes is een handtekeningenac tie gestart. Stevensleek leidde tot emotionele de vluchtelingen niet i protester. De menen dit hun Peeldorp bedreigd wordt dcor de asielzoekers, die on derdak k-ijgen in het klooster van de Congegatie van het Heilig Sa crament. Beloof ons nee te zeggen tegen de komst van de asielzoe kers". ripen de demonstranten het lemeentehuis van Oploo. kan worden geleefd in Stevens beek. Een ander vroeg zich af waarom de paters zich niet bij de demonstranten hadden gevoegd. „Waar blijven zij, wat doen zij voor hun schaapjes?" De emoties liepen nog hoger op toen een aantal dorpsbewoners het gemeentehuis werd uitgegooid „Wij heblen er slapeloze nachten een korte vechtpartij ontstond met de politie. De demonstranten heb ben een actiecomité opgericht. Een UTRECH' (ANP) - De veel voor komende criminaliteit kan fors worden iruggedrongen als de werkgelegnheid in de beveili- gingsinduxie met 40 tot 50.000 ar- beidsplaaten toeneemt. Een op loonkostesubsidie gebaseerd ba nenplan zu de overheid 300 mil joen guide kosten, maar deze in vestering iu zich op termijn dub bel en dwrs terugverdienen. Dit pleidooi hodt de directeur van het Wetenschapelijk Onderzoeks- en Documentiecentrum (WODC) van het miisterie van justitie, dr. J. van Dijkn het blad 'De Werkge ver' van dehristelijke werkgevers van deze wek. Van Dijlontleent zijn idee aan het succesran de wagenbegelei ders in het Denbaar vervoer en de huismeeste. Deze maatregelen blijken goete werken in de strijd tegen veel \orkomende criminali teit, zoals /andalisme. Volgens i- Van Dijk iaet in Nederland - an ders dan iiomliggende landen - veel makkqker om criminaliteit Te plegen oriat er zo weinig parti- 3<tuliere bevüging is. d- De Nediandse beveiligings- hensten bien nu aan ruim 10.000 op mensen wei Om op Europees ni- hac veau te korm zou dat aantal vier of vijf keerD groot moeten zijn. Vs -Van Dijk vwacht in dat opzicht Veel van ei banenplan dat is a; geënt op dMaatregel langdurig ge werklozen (Vermeend-Moor), waarbij wegevers loonkosten- subsidie krijin bij het in dienst nemen van kgdurig werklozen, icht itDe regerii moet een regeling on treffen waanor ieder bedrijf - f dt maar ook buers die veiligheids- -n ir functionariss willen inhuren - d( had sevei Politiebaen Bij het politcorps van Ensche- de verliezen 8ten de 350 politie- een aanbod krijgt uit de markt. Daarbij moet de overheid niet van tevoren willen regelen hoe die vei ligheidsfunctionarissen moeten worden ingeschakeld. Ik zou dat aan de samenleving zelf willen overlaten", aldus Van Dijk. Ook in Goes heeft de mogelijke komst van asielzoekers geleid tot protesten. De Goese huisarts Deen heeft minister Brinkman met een kort geding gedreigd, als hij de voorbereiding voor het vestigen van een opvangcentrum in die stad niet voor 15 oktober staakt. De huisarts is met een groot aantal be woners die in de omgeving van het toekomstige opvangcentrum, een oud ziekenhuis, wonen van me ning dat 275 vluchtelingen in een gebouw geen haalbare kaart is. In de wijk zijn handtekenin genacties gehouden en de nationa le ombudsman is om advies ge vraagd. De vluchtelingen zijn een bedreiging voor onze kinderen, menen de buurtbewoners. Behalve Oploo en Goes zijn ook Slagharen, Schinnen en Luttel- geest (Noordoostpolder) met het ministerie overeengekomen asiel zoekers op te nemen. De inwoners van Luttelgeest werden gister avond ingelicht over de komst van de vluchtelingen. De bijeenkomst verliep vrij rustig. De asielzoekers zullen worden gehuisvest in een bungalowpark. i Stevensbeek bestormen het gemeentehuis om hun ongenoegen te uiten over het plan om 325 i het dorp te huisvesten. In Stevensbeek zijn al 200 gevangenen en 30 moeilijk opvoedbare meisjes (toto ANP» ADVERTENTIE St dm rjjafimdm (j&l du S/ubfoeviM Velouté de tomates aux quenelles de volaille Fluweelzachte tomatensoep met een garnituur van gevogeltequenelles. Filet de pintade farci de champignons assort is, sauce madère au miel Parelhoenfilet gevuld met diverse soorten paddestoelen, met een saus van madeira en honing. Tarte Maison Huïsgemaakte slagroomtaart r sfruit. ƒ39.50 Rapenburg 97, tel. 071-122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur. DEN HAAG (GPD) - De rege- ringspartijen CDA en WD over wegen bij de Algemene Beschou wingen van de komende week met een alternatief te komen voor het regeringsvoornemen om de 19 her stellingsoorden in ons land te slui ten. Zij denken dat de verkregen besparingen (29 miljoen gulden) te niet gedaan worden door de grote re toeloop op psychiatrische in richtingen. Zij zoeken de bezuini gingen in een vergroting van de soms zeer lage eigen bijdrage van de cliënten en door het schrappen van banen bij de oorden. De eigen bijdrage van de cliën ten van herstellingsoorden is in sommige gevallen lager dan de kosten voor de maaltijden en kan wel wat verhoogd worden. Door de cliënten zelf eenvoudige huishou delijke karweitjes te laten verrich ten, kan bovendien bezuinigd wor den op de personeelskosten. Ten slotte kunnen de uitgaven inge perkt worden door de instellingen te binden aan een vast jaarlijks budget. Een systeem waar de zie kenhuizen al enkele jaren mee wer ken. In de herstellingsoorden verblij ven mensen met voornamelijk lich te psychische of sociale proble men. Het kabinet vindt dat zij op gevangen moeten en kunnen wor den door familie, buren en vrien den. Ook zullen de regeringspartijen alternatieven aandragen voor de bezuinigingen op de kortlopende gezinszorg. Het kabinet heeft voor gesteld hierop vijftig miljoen gul den te bezuinigen. WD-fractie- voorzitter Joris Voorhoeve vindt dat deze bezuiniging een te groot nadelig effect heeft op de inko mens van vooral bejaarden, die al leen van een AOW-uitkering moe ten rondkomen. De inkomensdaling van deze groep zal volgende week een be langrijke rol spelen bij alle partij en. Zowel regeringsfracties als de oppositie zullen voorstellen doen om het inkomen van deze groep wat meer op peil te houden. Door dat zij niet profiteren van de voor gestelde belastingverlaging (aow- ers betalen geen belasting) gaan zij door verlaging van onder meer huursubsidie en verhoging van de eigen bijdrage voor ziektekosten in koopkracht achteruit. ROTTERDAM (ANP) - Verzeke raars en het Landelijk Platform voor Vereniging van Kankerpa tiënten (LPVK) zijn het eens ge worden over het beleid van de verzekeringsmaatschappijen ten aanzien van genezen verklaarde kankerpatiënten, die bij verzeke raars aankloppen voor levens verzekeringen en dergelijke. In het verleden ondervonden kankerpatiënten vaak proble men bij verzekeraars, als gevolg van hun ziekte. Thans kan ne gentig procent van de genezen verklaarde kankerpatiënten bij de verzekeraars terecht, zij het dat vaak wel extra premie moet worden betaald. Dat is wel verve lend, maar niet onredelijk, me nen de verzekeraars en het plat form eenstemmig. Dat hebben de woordvoerders Verzekeren na kanker soms moeilijk Van Ronkel van het Verbond van Verzekeraars en Hogervorst van het LPVK gisteren bekendge maakt op een persconferentie bij het Integraal Kankercentrum (IKC) in Rotterdam. Daar wer den ook de uitkomsten vrijgege ven van een door het IKC uitge voerd onderzoek, waaruit blijkt dat veel kankerpatiënten proble men hebben bij herintegratie in de samenleving, nadat zij gene zen zijn verklaard. Dat speelt on der meer bij het vinden van of veranderen van een werkkring. Het onderzoek richtte zich op de vraag of ex-patiënten proble men hadden met (het vinden van) werk, of zich problemen voordoen bij het afsluiten van verzekeringen en of er na de ziek te belemmeringen waren op het gebied van dagelijkse bezighe den. Bij het onderzoek waren 649 patiënten van de Daniël de Hoed kliniek in Rotterdam betrokken. Van de werkenden onder hen, ondervond 15 procent belemme ringen, onder meer op het gebied van promotie of verandering van werkkring. Twintig procent van de geênqueteerden beschouwt zich als minder-valide, 45 pro cent gebruikt hulpmiddelen of protheses (waarvan driekwart borst-pro'heses) en heeft nog li chamelijke klachten. ente hun hn als de plannen het kabinaiet betrekking tot d de politie worn uitgevoerd. Ver- j dere automating, waarvoor het kabinet heeft »tozen, kan de ge- volgen van de tuggang in de per- soneelsstrekte iet goed maken. ueef Dit heeft hoofcommissaris P. IJ- - ovezerman van sc^ede gisteren '•meegedeeld. H noemde de ver mindering vanet aantal politie- "desasus". d rt Gs Autokeurig De stichting AI/BOVAG gaat fhnet de ANWBm garantiefonds opzetten waarde de ANWB voor- ipzicl£?p^ c*oor kan an met de onaf- de g hankelijke verphte autokeuring. jEerder dit jaar sigde de ANWB met de keuring te stoppen om- 'dat de bond er sis het begin van de keuringsplic al een miljoen 1 gulden op hee toegelegd. BO- JVAG en RAI \tegenwoordigen jde garagebedrijn, maar vinden idat de onafhankjke keuring be houden moet blèn. Madurodai De miniatuursl Madurodam in Den Haag wordtijwel zeker ver plaatst. Als burgieester en wet- louders met hellan instemmen, vordt het hele rk een stuk de Bcheveningse Bjes in gescho- 'en. Nu ligt de ïang nog aan de ioordkant van (Bosjes. Na de Herhuizing zal hevervolle Madu- odam ruimte hben vcor een wets-nodern gedeelte,et bijvoorbeeld uit-|e Deltawerken enieuwbouw uit hettotterdam. De pltwaar de minia- nu ligtvordt parkeer- tij vanicroinc an het De Leeuwardenchtbank heeft c 'in-en 26-jarige maiuit Sneek tot seaan-ne jaar gevangésstraf veroor- ge-eeld na een cis xi vier jaar. Hij heterd veroordeeld'egens de ver- behan-oop, aflevering verstrekking 'erder^n heroïne vanafet midden van En)86 tot 13 maart 17. De man was de Ra--if geen verslaafd DEN HAAG (GPD) - „De organisa tie van het departement liet ik in vertrouwen over aan de ambtelijke top. Ik zat daar niet om het depar tement te beheren. Ik zag de poli tieke doeleinden als dominant. Ambtenaren vereenzelvigen zich met een departement. Wij komen alleen langs om te regeren. Je komt daar als minister niet als een soort rijksaccountant". Aldus verklaar de oud-minister Gruijters gisteren voor de parlementaire enquête commissie waarom hij nooit gewe ten heeft dat de stichtingkosten die beleggers opgaven, niet gecontro leerd werden en waarom hij zich ook nooit met die vraag bezig had gehouden. Bovendien, zo bevestigde hij een opmerking van vice-voorzitter Weijers, er was in die tijd geen con trole-cultuur: ,.Ik denk dat een van de lessen uit het verleden is, dat we daar in de toekomst meer aandacht voor moeten hebben. De sfeer in die tijd was ook heel anders. De mate waarin mensen vandaag de dag regels overtreden, is een van de grote veranderingen van onze tijd. Controleurs waren een tijd ge leden minder nodig. Ik heb in die hele tijd als minister van een de partement waar 7000 mensen werkten, een keer een ambtenaar wegens corruptie moeten ont slaan". Een beeld van 'de goede oude tijd' dat later op de dag werd be vestigd door mr. E. A. Brouwer, ja renlang lid en voorzitter van de Centrale Beleggingsraad. Als di recteur van Robeco en voorzitter van de Amsterdamse Optiebeurs kon hij bogen op een jarenlange er varing in de beleggerswereld: „Ik heb in al die tijd nooit een geval van financiële fraude meegemaakt. Die gedachte kwam niet bij je op". Onbesproken Gruijters had, zo bleek uit zijn verhoor, in die tijd een bijzondere verhouding met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds: „Dat was zoiets als de vrouw van Caesar, die was van onbesproken gedrag. Het ABP was natuurlijk ook een deel van de staat". Het ministerie bleek op drie ma nieren met het ABP verbonden te zijn: experts van het pensioen fonds hielpen bij de opstelling van juridische contracten in de wo ningbouw, het fonds financierde bouwprojecten van woningbouw corporaties en bouwde bovendien zelf woningen. Reden genoeg voor Gruijters om het ABP wat voor te trekken ten opzichte van andere fondsen. Hij kwam daar voor de commissie ook zeer openlijk voor uit. Vooral bij de overgang van de re geling 1968 naar de regeling 1975 bleek die uitzonderingspositie dui delijk. Bij de invoering van het nieuwe systeem had Gruijters de beleggers niet alleen nodig om wo ningen te bouwen, maar ook voor de financiering van de corporatie- bouw. In verband met bezuinigin gen wilde het rijk namelijk af van het grote aantal rijksleningen. Van wege de aard van de regeling moest er echter een speciale le- ningsvorm komen, de zogenaamde klimlening, die voor de beleggers zeer aantrekkelijke kanten had. Het ABP was de eerste die toch bereid was aan deze leningsvorm mee te werken. En daarom was Gruijters zeer soepel bij de behan deling van de aanvragen van het ABP om in 1976 nog onder de in middels vervallen 'subsidierege ling 1968' te mogen bouwen. Die regeling eindigde op 1 januari 1976. Gruijters: „Ons criterium daarbij was: als u aan de nieuwe regeling mee gaat werken, zijn wij ruimhar: tig in de toepassing van de oude regeling. Ik wilde een stabiele sfeer rond de regeling '75. Dat grote doel rechtvaardigde kleine concessies". Afspraken Niet alle beleggers wisten van deze ruimhartigheid. Een bewust beleid, bleek gisteren: „Als over heid moet je soms koopman spe len. Wilde ik deze voor de volks huisvesting heilzame regeling in voeren, dan moest ik dit soort af spraken maken. Om het front de beleggers te verbrokkelen, moest ik gaan praten met de groot ste, het ABP". Misschien was dat niet helemaal volgens de regels, maar daar had de oud-minister geen problemen mee: „Mijn bevoegdheden waren ruim, en dat was maar goed ook. Je kunt een minister vastleggen door allerlei regelgeving, maar dan wordt het beleid ook lamgelegd". Enquetecommissielid Biesheuvel kon die visie niet delen. Daarop voegde Gruijters hem toe: „Ik zie al, u had er niet veel van gemaakt". Het lag volgens dc voormalige be windsman echt allemaal heel sim pel: „Het was in het belang van de volkshuisvesting". Gruyters: "Als minister had ik goed ook. DEN HAAG (ANP) - Woningbouwcorporaties hebben zich wel degelijk schuldig gemaakt aan geknoei met stichtingskosten voor prevniehuurwo- ningen door net als beleggers duurdere, onderhoudsarme bouwmateria len (geactiveerd onderhoud) niet te vermelden. Krachtens de subsidiere geling 1968 leverde die kunstmatige verlaging van stichtingskosten de corporaties meer subsidie op. Dit bleek gisteren tijdens het verhoor door de parlementaire enquête commissie bouwsubsidies van directeur H.J. Werkhoven van de Algeme ne Woningbouwvereniging 's Gravenhage. Hij was in de periode 1970- 1979 in dienst bij de Nationale Woningraad NWR (overkoepelend orgaan van circa 700 woningbouwverenigingen en gemeentelijke bouwbedrij ven). „De term geactiveerd onderhoud heb ik in corporatieland ook wel gehoord, zij het dan dat het daar 'onderhoudsarm bouwen' heette", ver klaarde Werkhoven, die daarmee de aarzelende bevestiging van zijn voor malige baas, NWR-directeur B. Kempen, kracht bij zette. Kempen geloof de dat een enkele corporatie misschien met subsidieregelingen heeft ge rommeld. Werkhoven nam en kreeg ruimschoots de gelegenheid zijn gal te spu wen over het "corruptie-vandalisme" dat naar zijn ervaring welig tiert in de bouwwereld. Die 'bouwcultuur' barst van de relatiegeschenken, vakantiereisjes en 'entertainment' als dure etentjes en bordeelactivisme. Werkhoven, die die grappen als directeur van een grote woningbouwver eniging (rond de 11.000 huizen) aan den lijve heeft ondervonden, is er eens op gaan letten en kwam tot „landelijk 40 schandaaltjes tot en met regelrechte frauduleuze gevallen en persoonlijke verrijking". Dees inzet van hooglopend conflict tussen CDA en WD DEN HAAG (GPD) - Het CDA is geïrriteerd over het voorstel van WD-leider Voorhoeve om 1C0 mil joen aan voorgestelde bezuinigin gen op de volksgezondheid te schrappen, omdat staatssecretaris Dick Dees daarover niet door het kabinet is geraadpleegd. Vooral de mededeling van de WD dat het de bezuinigingen wil wegstrepen zon der het gat dat daardoor in de be groting ontstaat op te vullen, is de christen-democraten in het ver keerde keelgat geschoten. „Als je roept dat je niet verant woordelijk bent voor het aandra gen van alternatieven, ben je ver keerd bezig. Dan is het hek van de dam", aldus de volksgezondheid- specialist van het CDA, dr. Ad Lan- smk. „Ik vind het al te gemakkelijk van de WD om daar nu een punt van te maken". WD-leider Voorhoeve heeft de laatste weken een paar maal bena drukt dat de extra bezuiniging van 100 miljoen gulden op de begroting van volksgezondheid niet kan doorgaan. Tot die bezuiniging werd in het kabinet besloten, zon der daarbij de verantwoordelijke staatssecretaris Dees (WD) te raadplegen. Dat viel bij de WD bepaald niet goed. Lansink: „Dees is toen al bij,mij gekomen om te zien of de CDA- fractie zich niet kon verzetten te gen de voorgenomen bezuiniging. Ik heb tegen hem gezegd dat ik in houdelijk ook moeite heb met de maatregelen, maar dat hij zijn on enigheid eerst maar met zijn minis ter (Brinkman) moest uitvechten". „Daarna heb ik met Bert de Vries (fractievoorzitter CDA) gesproken. In het kabinet is vervolgens afge sproken dat de bezuiniging voor 1988 ongedaan zou worden ge maakt, maar in 1989 en 1990 toch zou moeten doorgaan. Toen had ik er niet zo'n moeite meer mee, om dat voor die tijd de herstructure ring van de volksgezondheid vol gens de plannen van de commis sie-Dekker aan de orde is. Bij de bedragen die daarbij aan de orde zijn, valt een bezuiniging van 100 miljoen in het niet", aldus Lansink. Lansink heeft grote bedenkin gen over de manier waarop de WD deze zaak nu opbrengt. „Bij de kabinetsformatie wilde de WD drie miljard gulden bezuinigingen op de volksgezondheid. Dat von den wij veel te veel. Uiteindelijk is dat 1,2 miljard geworden. Dan is het toch merkwaardig dat juist de WD nu protesteert tegen een ex tra bezuiniging van 100 miljoen, die nog niet eens volgend jaar wordt doorgevoerd". Lansink zou zelf overigens nog wel andere bezuinigingen weten die ongedaan gemaakt moeten worden, als dat zo gemakkelijk zou kunnen als de WD nu wil. „Als ik 100 miljoen te besteden had zou ik de tandheelkunde in het zieken fondspakket houden. Maar we moeten die weg niet opgaan, want dan vallen er binnen de kortste ke ren grote gaten in de overheidsfi nanciën", aldus CDA-kamerlid. j, Lk.- L_i Staatssecretaris Dees. (foto ANP) 'Ongevraagde aids-test is uit den boze RIJSWIJK (ANP) - Het onge vraagd uitvoeren van bloedonder zoek naar de ziekte aids, zoals on langs in het artsenblad Medisch Contact werd voorgesteld voor alle ziekenhuispatiënten ;s een aantas ting van de rechten van de patiënt en dus uit den boze. Dat liet staats- secrtaris Dees (volksgezondheid) gistere®in Rijswijk weten bij de of ficiële installatie van de Nationale Commissie AIDS-bestrijding. Volgens Dees staan de nadelen van het ongevraagd testen - de aan tasting van het recht van de patiënt om zelf over een aids-onderzoek te beslissen - niet in verhouding tot de eventuele voordelen voor de art sen en het ziekenhuispersoneel. „Hierbij speelt tevens een belang rijke rol dat de beveiliging van de hulpverleners in het algemeen langs andere wegen kan worden gerealiseerd", aldus de bewinds- Dees toonde zich tevreden over het Nederlandse aids-beleid tot nu toe: „Mede dank zij de werkzaam heden van het coördinatieteam is de afgelopen periode een AIDS-be- leid gevoerd dat gebaseerd is op feiten, dat zakelijk en open van aard is en dat stigmatisering en dis criminatie heeft vermeden".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3