spos;tv PSV laat het weer afweten Boere doet Hongaren duizelen Scoren blijft probleem Aj ax FC Den Haag verbaast zelfs eigen supporters 'In zo n sfeer kan ik echt niet werken' Henri Pouw moet stoppen DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 Ondanks verlies ronde verder ISTANBUL (GPD) - Het elftal van PSV staat bol van de ervaring. Maar ondanks al die routine liet de Eindhovense sterrenformatie zich gisteren als brave kostschooljongens afbluffen door een stelletje middelmatige voetballers uit Istanbul. Het was bar en boos wat de Brabanders in het sfeerrijke Ali Sami Yen-stadion tegen Galatasaray op de mat legden. Het enig positieve punt waarop zij terug kunnen zien was het feit dat de nederlaag net klein genoeg ge houden kon worden (2-0) om zich te plaatsen voor de tweede ronde van het Europa Cup I toernooi. Waardoor een record stand hield, want nog nooit werd een Neder landse ploeg in Europees verband door een Turkse tegenstander uit geschakeld. Het derde, door Addick Koot ge scoorde doelpunt veertien dagen geleden in het eigen Philips-sta- dion bleek goud waard. Al oordeel den de PSV'ers Lerby en Koeman na de erbarmelijke wedstrijd van gisteren dat zij juist door die 3-0 overwinning misschien onbewust in slaap waren gewiegd. Trainer Hiddink wilde van onderschatting, laat staan van misplaatst superiori teitsgevoel niets weten. Waar de wanprestatie van de (tot gisteren) dit seizoen in de nationale competitie en de Europa Cup nog ongeslagen Eindhovense ploeg dan wel aan lag? Hiddink: „Als we dat lek boven konden krijgen wis ten we meer". Vanuit een dug out is het zicht altijd wat beperkt, had de PSV-trainer op de tribune gezeten, dan had hij mogelijk een kristalhel der beeld van zijn ploeg gekregen. Kwaal Het was in Istanbul weer hetzelf de oude liedje. Te veel spelers lie ten het in een wedstrijd waarin het er echt op aankomt afweten; een kwaal die PSV eerder bij interna tionale wedstrijden ook al zo vaak parten heeft gespeeld. Vooral Va nenburg zakte weer eens door het ijs. Andermaal werd duidelijk dat de lichtgewicht weliswaar een bal kunstenaar is, maar ongeschikt voor dergelijke w.edstrijden. Ook Jan Heintze, al herstelde de kleine Deen zich na de rust rede lijk, Berry van Aerle (een brok on rust), Hans Gillhaus, voor wie het allemaal net iets te snel ging, de nerveus keepende Hans van Breu- kelen en merkwaardig genoeg ook Willy van de Kerkhof vielen door de mand. De bekendste stofzuiger van ons land, na 36 jaar bijna ver sleten, moest in de rust plaats ma ken voor Addick Koot. Een prima ingreep van Hiddink, de defensie werd er aanzienlijk stabieler door. Voor de pauze had het er alle schijn van dat niet PSV, maar pak weg Excelsior tegen de Turkse landskampioen in de ring was ge treden. Het was vanaf het begin een ongeorganiseerde bende bij de Brabanders, die hun 91ste Europa- Cup-duel afwerkten en voor de 25ste keer een uitwedstrijd verlo- Toen Galatasaray bovendien na zes minuten al scoorde (Prekazi trapte de bal voor waarna Colak via de paal inkopte) raakte PSV het hoofd helemaal kwijt. Alleen de voortreffelijke Nielsen bleef kaars recht overeind, terwijl gaandeweg Koeman, de grieperige Lerby (pas in de tweede helft) en de zwoegen de Kieft zich enigszins herstelden. In dit rijtje hoort ook de na de rust ingevallen Koot thuis. Hysterisch Eric Gerets werd door het soms bijna hysterische Turkse publiek als de grote boeman beschouwd en voortdurend hartstochtelijk uitge joeld. Dit, omdat de beelden van PSV-Galatasaray, waarin Gerets nogal onstuimig tekeer ging, ook breedvoerig op de Turkse televisie werden uitgezonden. De Belgische vuurvreter speelde gisteren een zeer ingetogen wedstrijd en maak te als enige PSV'er negentig minu ten lang geen enkele overtreding. Galatasaray-PSV bleef qua hard heid toch binnen de perken. De i aantal malen dicht bij een doelpunt was, geeft onder het toeziend oog van Semek een voorzet Turken kwamen tot een totaal van 22 overtredingen, waaronder twee maal geel (Colak en Yusuf). De Bra banders gingen 23 maal over de schreef. Grootste boosdoener bij PSV was Lerby met vijf overtre dingen, Galatasaray had in Yuvak- uran, die verwoede duels met Kieft uitvocht, op dit onderdeel haar 'topscorer'. Zes acties van de waak hond konden bij de slecht fluiten de Hongaar Nemeth niet door de beugel. Nadat Heintze al eens een inzet van Gunes op het laatste moment geblokkeerd had, Lerby een ver keerde terugspeelbal ternauwer nood nog goed had zien aflopen en Colak na slecht uitverdedigen van Koeman een enorme kans had ver prutst, kwam Galatasaray vlak voor rust op 2-0. De Joegoslaaf Pre kazi trok er op rechts tussenuit en diens voorzet werd door Van Aerle paniekerig in eigen doel gegleden. Schroom In de rust drukte Hiddink zijn spelers op het hart alle schroom en angst van zich af te schudden. Maar al te veel uitwerking hadden zijn woorden toch niet. Het spel van PSV bleef lange tijd rommelig en onrustig. Pas na een onbegrijpelij ke wissel van de Turkse trainer Mustafa Denizli kreeg PSV contro le over de wedstrijd. De collega van Hiddink haalde halverwege de tweede helft zijn beste man, Preka zi, die er zichtbaar ook niets van be greep, naar de kant, en verving hem door Ilyas. Met het vertrek van Prekazi ver dween ook het raffinement uit de Europese middenmoter. Boven dien raakte Galatasaray moege streden. PSV kreeg in de slotfase via Kieft en Gillhaus nog wat mo gelijkheden, zonder dat zij daar hun voordeel uit haalden. De zwak te van het PSV van gisteren wordt misschien nog wel het beste geïllu streerd door de vermelding dat doelman Simovic pas in de 63ste minuut zijn eerste schot te verwer ken kreeg. De Joegoslaaf stopte de harde inzet van Koeman bekwaam. DUNDALK (GPD) - Ajax heeft gisteravond in het gezellig volle Oriel Park van FC Dundalk weinig goede sier kunnen maken. Aan de hooggespannen verwachtingen van de circa 6000 toeschouwers, veroorzaakt door lyrische verhalen over de Amsterdamse ploeg in de Ierse pers, werd geen moment vol daan. Met een 0-2-zege. die inclu sief de 4-0 van Amsterdam natuur lijk genoeg was voor een plek in de tweede ronde, werd de Europa Cup Il-houder dan ook veel te dik be loond. Slechts twee Ajacieden spron gen er gisteren in positieve zin uit: Scholten en Wouters. Beiden na men hun werk serieus, hetgeen van de overige duurbetaalde profs niet kon worden gezegd. Spelbos (hij schoot na negen minuten een straf schop in de handen van doelman O'Neill), Rob Witschge, Bosman en Stapleton leken hun zinnen te heb ben gezet op de poedelprijs. In dat streven werden zij echter na 72 mi nuten ruimschoots overtroffen door de Ier Paul Newe. Hij werd ongewild het lachertje van de avond door zijn eigen doelman met een buitengewoon fraaie lob het nakijken te geven. Dat Ajax zelfs op een marge van twee treffers finishte was te dan ken aan invaller Hennie Meijer. Hij reageerde vlak voor tijd attent na dat O'Neill een schot van Scholten had laten wegspringen: 0-2. Dat doelpuntje hielp Meijer overigens niet aan een voldoende. In het half uur, dat hij toebedeeld had gekre gen kon hij zelfs de droevige Stap leton niet overtreffen. Stapleton Johan Cruijff heeft er, tever geefs, alles aan gedaan om het zijn gastheren naar de zin te maken. Zo liet hij bij wijze van gebaar naar Ier land Frank Stapleton (al weken Valleivogels op zoek naar veld voor bekerduel DEN HAAG (ANP) - Voor de KN- VB-bekerwedstrijd tussen Vallei vogels en FC Den Haag, over an derhalve week, is nog steeds geen veld gevonden. Als er niet binnen de door de KNVB gestelde termijn speelgelegenheid gevonden DEN HAAG (GPD) - Remco Boere hield woord. Juist hij was dé man, die de Europa Cupstrijd tegen Ujpest Dozsa aangreep om trainer Pim van de Meent van zijn kunnen te overtuigen. Mede dankzij twee treffers van Boere, die voortdurend met zijn oefenmeester in de clinch ligt, verze kerde FC Den Haag zich gisteravond via een 3-1-overwin: ning van nog een rondje internationaal voetbal. Dat de UEFA daar minder blij mee is, mocht de pret niet drukken in het Zuiderpark, waar in 1976 voor het laatst internationaal voetbal was gespeeld. Zelfs de fanatieke aanhang in de Residentie was ver baasd over de verrichtingen van de Haagse voetballers, die in de eerste helft tot een aanvaardbaar niveau reikten. Remco Boere eiste in die tijdspanne de absolute hoofdrol voor zich op. Kennelijk geïnspi- wordt, gaat Den Haag zonder te reerd door de kritiek van zijn trai- spelen naar de tweede ronde. Het ner sloeg de 25-jarige aanvaller sectiebestuur amateurvoetbal doet tweemaal toe en legde daarmee de zijn uiterste best de wedstrijd toch basis voor de uiteindelijke winst. gespeeld te krijgen en hoopt weekeinde daarover tot stemming te komen met RVC de gemeente Rijswijk voor thuiswedstrijd van Valleivogels. „Ach", relativeerde Boere zijn prestatie naderhand, „wie ze maakt is niet belangrijk, als ze maar wor den gemaakt". DEN HAAG (GPD) - „Ik kan op deze manier geen leiding meer ge ven aan een voetbalclub. Elke week weer krijgen we te maken met door de politie opgelegde regeltjes. In zo'n sfeer kan ik niet werken. Iemand anders misschien wel. Dus maak ik plaats voor een ander". Aldus lichtte FC Den Haag-voorzitter Dingeman Stoop zijn aange kondigde vertrek toe, voorafgaande aan de Europa Cup-ontmoeting in het Zuiderpark. Stoop kwam drieeneenhalf jaar geleden aan het bewind bij FC Den Haag, dal op dat moment het water tot aan de lippen was gestegen. De zakenman, die eerder de voorzittershamer hanteerde bij het inmiddels ter ziele gegane FC Amsterdam, kreeg de club weer in het gareel. Echter, gelijk met de promotie en de presta ties (de verloren bekerfinale tegen Ajax) sloop het supportersgeweld het Zuiderpark binnen. Het is Stoop altijd een doorn in het oog ge weest dat de aanhang van FC Den Haag als de meest beruchte van Nederland werd beschouwd. De uitbarsting van geweld, die op 1 maart tot het staken van de wedstrijd tegen Ajax leidde, was volgens Stoop te wijten aan de nala tigheid van de politie. „En die heren, die destijds faalden, willen mij nu de les lezen. De mensen die bij de Haagse politie hoge posities bekleden, hebben geen kijk op voetbal. Ze zijn bovendien niet stress- !j bestendig. FC Den Haag is ten dode opgeschreven, als de politie zich I op deze wijze blijft gedragen. Voor elke wedstrijd weten ze wel wat te I verzinnen. Dan mag er weer een beperkt aantal toeschouwers naar I binnen, dan weer mag er een tribune niet worden gebruikt. Ik word B er gek van". 1 Stoop probeerde uiteindelijk de Haagse gemeenteraad voor zich te 2 winnen, maar stuitte bij die instantie ook op onbegrip. „De gemeente I heeft een grove fout gemaakt door de midden-noord-tribune te slui- f ten. Ik had liever een onderzoek gezien. Zoveel is in de loop der jaren V in dat deel van het stadion niet gebeurd. Maar nee hoor, sluiten maar en nu zitten wij met een noodzakelijke verbouwing opgescheept mid- V den in het seizoen. Het is allemaal onrechtvaardig". J Stoop is vastbesloten. Hij stapt op, want hij is al zoek naar een l opvolger. Toch houdt hij de deur op een kier. „Of het beleid van de I overheid moet ineens veranderen. Dan moet ik er nog eens over na- Pim van de Meent droeg zijn pu pil gisteravond op handen, waar hij hem eerder met boetes om de oren had geslagen. De oefenmeester kon trouwens tevreden zijn over zijn gehele elftal. Lange tijd had Van de Meent getwijfeld over de te voeren taktiek tegen de Hongaren, die de thuiswedstrijd met 1-0 had den gewonnen. „Ik heb een tijdje met de gedachte gespeeld om de eerste helft afwachtend te opereren en na de rust toe te slaan". FC Den Haag deed, uiteraard met toestemming van „baas" Van de Meent, het tegenovergestelde. Aanvallen luidde het credo in het met 11.500 toeschouwers gevulde Zuiderpark. Waarmee de thuis ploeg, met de weer herstelde Karei Bouwens, het risico van de ge vreesde Hongaarse tegenaanval op de koop toe nam. Defensief had FC Den Haag zijn zaakjes echter prima in orde, waar door Ujpest de weg naar René Stam voortdurend zag worden af gesneden. Offensief bleek de ploeg evenzeer tot veel in staat. Vooral John van den Hoogenband, vorig seizoen nog actief in de tweede klasse van de amateurs, gleed veel vuldig langs zijn Hongaarse bewa kers. In de 21e minuut leidde een actie van de Hagenaar tot de eerste treffer. Doeltreffend Boere schatte de voorzet van zijn ploeggenoot op de juiste waarde en kopte schitterend raak. Daarmee was de wedstrijd voor Boere nog niet gedaan. Twee minuten later werd de aanvalsleider bediend door Heini Otto in het zestienme ter-gebied, waar Boere zich weder om doeltreffend toonde: 2-0. Uj pest duizelde in het dolle Zuider park, dat schreeuwde om meer treffers. De kansen (Rontberg) wa ren voorradig, maar FC Den Haag weigerde het duel op slot te draai- Omdat de bevrijdende derde treffer ook in de tweede helft uit bleef, begon de thuisploeg gaande weg zijn greep op de wedstrijd te missen. „Het was voer ons een te genvaller dat juist die goal uit bleef', vond aanvoerder Martin Remco Boere (m) viert met zijn Leidse ploeggenoten Ron de Roode (l.) e Haagse doelpunt. Jol. „Nu bleven we onrustig omdat een tegendoelpunt fataal zou zijn". Echt gevaarlijk werd Ujpest niet. De ploeg scoorde tien minuten voor tijd, maar dat was wel aan de verkeerde kant van het veld. In de veronderstelling verkerend dat doelman Kakas in zijn veste was gebleven, kopte libero Varga de bal na een verre trap van doelman Stam in de richting van het Hongaarse doel. Kakas had zijn goal echter verlaten en constateer de met ontzetting dat de inzet van Varga in het eigen net verdween: 3- t doelman René Stam feest na het derde bankzitter) in de punt van de aan val beginnen. Maar de captain van de Ierse nationale elf had, gezien de reputatie die hij in eigen land heeft, beter op de bank kunnen plaatsne men. Nu was zijn 'eigen' volk getui ge van het feit, dat de tand des tijds ook Stapleton niet ongemoeid heeft gelaten. Een voortijdige wis sel. samen met Bosman (Richard Witschge en Hennie Meijer vielen in), maakte het leed voor de 31-jari- ge aanvaller compleet. „We hebben met name in het be gin niet slecht gespeeld", nam Cruijff naderhand zijn gênant ope rerende spelers in bescherming. „Na een kwartier hadden we op 3-0 kunnen staan. Scoren blijft kenne lijk het probleem". Een waarheid als een koe, want ondanks het zwakke Amsterdamse spel kwam bijna iedere Ajacied wel een keer in scoringspositie. Hetgeen ook alles zegt over de kwaliteiten van FC Dundalk, dat hard werkte, maar geen moment boven het Nederlandse hoofdklas se-niveau kon uitstijgen. De Ieren kregen zowaar nog enkele kansen, maar met name Dessie Gorman raakte bij die gelegenheden derma te van streek, dat hij de bal in de richting van de hoekvlag knalde. Tevreden Dundalk kon ondanks de neder laag tevreden zijn over de dubbel tegen Ajax. Het kleine bierbrou wersclubje, dat een regelmatig te rugkerende verschijning is in de Europese bekertoernooien, speel de financieël net quitte. En dat was voor de Ieren het belangrijkste. Met afschuw denkt men bij Dun dalk wat dat betreft nog wel eens terug aan een paar jaar geleden, toen de loting in Zwitserland een dure trip naar de Sovjetunie tot ge volg had. En met weemoed werd de komst van Celtic de afgelopen dagen in herinnering gebracht. Het Schotse voetbal is populair in Ier land en Celtic bracht liefst 23.000 toeschouwers op de been, het hoogste aantal dat Dundalk ooit mocht verwelkomen. De Schotten slaagden er destijds niet in verder te komen dan een gelijkspel. Ook Tottenham, Porto, Hajduk Split en PSV (1976) konden in het verleden een bezoek aan Dundalk niet win nend afsluiten. „Dan hebben wij het, wat de sco re betreft tenminste, nog niet eens zo slecht gedaan", constateerde Jo han Cruijff cynisch. Harmsen gaat onderhandelen met Rijkaard DUNDALK (GPD) - Ajax-voorzit- ter Ton Harmsen heeft de zaak- Rijkaard in eigen hand genomen. De Amsterdamse praeses heeft gis termiddag vanuit Dundalk een twintig minuten durend telefoon gesprek gevoerd met Rijkaard, die na een ruzie met Johan Cruijff weg bleef uit De Meer. „Er zitten vanaf nu slechts twee mensen aan de onderhandelingsta fel", was de summiere toelichting van Harmsen. Tot gisteren had het Ajax-bestuur er in toegestemd, dat Cruijff de ruzie met zijn speler zelf zou oplossen. Daarin is nu kenne lijk verandering gekomen. „Ik heb een positief gesprek met Frank ge had. Verder zeg ik niks", bromde Harmsen, die deze week geen gele genheid heeft om vefder te praten met zijn werknemer. De voorzitter reist vandaag na terugkomst uit Ierland namelijk meteen door naar de loting voor de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi, die in Zwitserland plaatsvindt. Harmsen liet zich gisteren tij dens de mini-persconferentie wei nig meer ontfutselen. De voorzitter deelde slechts nog mee, dat „Rijk aard van mijn part voorlopig thuis mag blijven zitten". Over de verga- dering van het Ajax-bestuur met Johan Cru(jff, die gistermiddag in het Ballymanscanlon House Hotel tweeëneenhalf uur duurde, wilde Harmsen geen enkel woord kwijt. Beslist was de strijd daarmee nog niet. Drie minuten voor tijd scoorde Rostas fraai uit een vrije trap en prompt sloeg de paniek toe bij FC Den Haag. Hijgend strom pelde de uitgetelde thuisploeg over de drempel. „Iedereen was doo dop", wist Pim van de Meent, „als je de hele wedstrijd in zo'n tempo speelt dan krijg je onherroepelijk een terugslag". ROB ONDERWATER LEIDEN - Henri Pouw mag niet meer voetballen. Dat heeft de speler van UVS na een ingreep aan zijn rechterknie in het Rot terdamse Dijkzigt ziekenhuis van doker Heyboer te horen ge kregen. Pouw (25), die na afloop van het vorig seizoen Wilhelmus verruilde voor UVS, heeft slechts één (oefen)wedstrijd voor zijn club gespeeld. „Het is heel triest dat het zo ge lopen is, ik kan het eigenlijk nog niet geloven. Bij die ingreep vori ge week zijn resten van de menis cus weggehaald, ook bleken er kapselresten in mijn knie te zit ten", aldus de Leidenaar. „Het kraakbeen was niet voldoende aangegroeid. Het zag er kortom allemaal niet zo best uit. Eerder hadden ze al foto's gemaakt. Daarna bleef ik last houden, daarom hebben ze besloten om erin te gaan kijken". Pouw werd in zijn jeugdjaren, die hij als Roodenburger sleet, al eerder aan dezelfde knie geope reerd, terwijl hij ook al een rne- niscusopereatie aan zijn linker knie heeft ondergaan. „Op 8 oktober moet ik terug komen", aldus Pouw. „Ik ga nu voor mezelf een lijstje maken met een aantal sporten. Tennis sen mag ik in elk geval niét, dat heb ik al te horen gekregen. Fiet sen daarentegen schijnt juiste goed te zijn. Ik denk dat ik me ga opgeven voor de trainerscursus. Op die manier kan ik toch een beetje bij de voetballerij betrok ken blijven". 17.40-18.00 BBC 2 Off the Course with Lee Travino: portret van golf- speler. 18.50-19.20 BBC 2 Starshot: geweer- schieten tussen bekende sporters om de Daihatsu Trophy. 22.30-23.35 SCH Super Sport: golf, La Manga Trophy. 23.00-24.00 SKY: Spaans competi tievoetbal. 22.30-23.35 SCH Super Sport: met Amerikaans honkbal. 22.45-23.45 SKY Nederlands eredi visie voetbal. 22.50-23.20 Did 2 Die Sport-Reporta- ge. 23.30-23 55 Ned 2 Studio Sport: Met (onder voorbehoud): EK volleybal voor dames en heren in Belgie: kruisfinales.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17