'De grootste hoefik niet te wel de beste Valkenburgers raken zicht op duinen kwijt Geen ontslag reserve-officier 'Vuile grond rijksweg 11 onderploegen' Snookerpub in Alphen PAGINA 16 W III DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 Lissenaar Henk Mijnders in de markt voor overname Van der Meer Meubelen LEIDERDORP/LISSE - Lachend schudt hij het hoofd. Zegt dan: "Het doel is zeker niet om eigenaar te zijn van het grootste meubelimperium in Nederland. Liever ben ik de beste. Groeien ten koste van alles, nee, daar pas ik voor. Als het bedrijf maar goed loopt, dan ben ik al dik tevreden". Henk Mijnders - directeur van Mijnders Meubelen - inhaleert de sigarettenrook diep in de longen. door Jan Westerlaken Hij kijkt opgewekt. Half oktober is hij Nederlands grootste meu belverkoper. Mijnders, geboren en getogen in Lisse, houdt zelf nog een slag om de arm. Maar ie dereen verwacht dat hij over twee weken meubelbedrijf Van der Meer ('Bij wie ook al weer? Bij Van der Meer'.) overneemt. De kaarten lijken geschud. Mijnders heeft echter wel voorwaarden aan die overname gesteld. Er moet in elk geval overeenstemming zijn met de crediteuren. Van der Meer heeft een schuld van enkele miljoe nen. Daarnaast moeten drie van de zeven Van der Meer-filialen (twee in Den Kaag en een in Am sterdam) worden gesloten. Van de honderd personeelsleden moeten er veertig worden ontsla gen. Het woord is nu aan de cre diteuren. Vóór 15 oktober wil Mijnders weten waar hij aan toe is. Als de koop doorgaat, wil hij de zaak op 1 november rond heb ben. Laconiek merkt hij op: "Dat zijn de voorwaarden die ik heb gesteld. Kunnen de crediteuren zich daar niet in vinden, dan gaat de koop niet door. De vakbon den hebben begrip voor mijn ei sen. Zij gaan van het standpunt uit: liever werk voor zestig man, dan honderd mensen op straat". Initiatief Het initiatief tot de overname is niet van Mijnders uitgegaan, zegt hij. "Van der Meer kwam op een gegeven moment naar me toe en vroeg of ik er wat voor voelde om zijn zeven filialen over te nemen. Ik heb tegen hem ge zegd, kom maar eens praten. Als je wat veranderingen doorvoert, zie ik wel mogelijkheden om winst te maken. Nogmaals, de overname gaat alleen door als er een gezond plaatje overblijft. Want dan kopen wij een van de beste meubelbedrijven in Neder land. Voor Mijnders is dat een goede zaak". In tegenstelling tot Van der Meer, gaat het Mijnders - met een personeelsbezetting van 170 man - voor de wind. De omzet stijgt jaarlijks en zal, naar verwach ting, in 1987 rond de zeventig miljoen gulden bedragen. Van der Meer met honderd perso neelsleden is nooit verder geko men dan een omzet van twintig miljoen gulden. Mijnders lijkt dus een succes formule te hebben gevonden. Over zijn filosofie zegt de zaken man uit Lisse: "Met meubelza ken moet je tegenwoordig niet meer in het centrum van steden zitten. In de eerste plaats willen de klanten een vergelijking kun nen maken. Hoeveel het bij de een kost en hoeveel bij de ander. Wat is dus mooier dan een meu belboulevard? Daar zitten we met z'n allen bij elkaar. Op die plek kunnen de kopers vergelij ken. Ze hoeven niet meer van hot naar haar te rijden. Je hebt er za ken met goedkope meubelen, dure en alles wat er tussen zit, bij elkaar. Anders gezegd: Mijnders zit daar waar een meubelboule vard is. Dat is de kracht. Het pu bliek vraagt er om, dan moet je daaraan tegemoet komen". Concurrentie Met zoveel concurrenten op een kluitje, geeft dat dan geen problemen? Henk Mijnders: "De overname van Van der Meer gaat alleen door als aan al onze voorwaarden wordt VOldaan". (joto Holvast) Mijnders is er duidelijk over. "Concurrenten?", herhaalt hij de vraag. "Die mensen zijn mijn concurrenten niet, ze zijn mijn collega's. We draaien juist goed, omdat we bij elkaar zitten. Mijn concurrent is een autoverkoper of iemand die met reizen adver teert. Als de klant zijn geld hierin steekt, kan hij bij mij niets ko pen. Ik zie liever dat men gezel ligheid in huis haalt, dan dat het geld aan een vakantiereis wordt besteed. Natuurlijk, je moet als deelnemers van een meubelbou levard scherp concurreren. Maar dat zie ik als een gezonde zaak". Mijnders. De naam is uit het meubelwereldje niet meer weg te denken. Tachtig jaar geleden be gon het allemaal. In 1907. De opa van Henk zat aanvankelijk in de bollen. Tot de crisis uitbrak. Mijnders senior ging niet bij de pakken neerzitten. Hij begon een handeltje in manifacturen. In Lisse. Henks vader nam later de touwtjes in handen. Als Henk in 1969 bij de zaak komt werken krijgt hij z'n vader zo ver, dat 'ie aan het Levendaal in Leiden een filiaal mag begin nen. Na vier jaar - het is 1973 - is hu daar uit z'n jasje gegroeid. Mijnders huurt aan de Lange- gracht het pand van Clos en Leembruggen. Een jaar later koopt hij het complex en de grond er omheen. Razendsnel Ineens gaat alles razendsnel. Henk Mijnders neemt in 1975 de meubelzaak van Henk Hartog in Sliedrecht over en een jaar later (1976) een meubelhandel in Zwa nenburg. In hetzelfde iaar ver huurt hij het complex aan de Langegracht aan Jan van den Broek die er een filiaal van Di- gros in vestigt. Mijnders maakt in 1976 voor het eerst kennis met het fenomeen meubelboulevard. Dat was in Beverwijk. Zijn besluit staat vast: de zaak in Zwanenburg wordt gesloten en in Beverwijk opnieuw opgezet. Drie jaar later wordt de zaak geopend. Het suc ces komt snel. Weer een jaar later (1980) wordt het bedrijf in Lisse met 3000 vierkante meter uitge breid en in 1981 opent hij een fili aal in de meubelboulevard in Diemen. Een meubelzaak van 12.000 vierkante meter neemt Mijnders het jaar erop (1982) in Sliedrecht over; in 1983 verkoopt hij de zaak aan de Langegracht en huurt in winkelcentrum Win kelhof in Leiderdorp 3000 vier kante meter; in 1984 neemt hij in de meubelboulevard in Capelle aan den IJssel een zaak in ge bruik en in 1986 begint Mijnders met een aantal andere meubel- verkopers in de meubelboule vard in Leiderdorp. Aan de successtory die tot nu toe nauwelijks veertien jaar duurt, is nog altijd geen einde ge komen. Volgend jaar - in mei - opent hij aan een meubelplein in Utrecht een filiaal en drie maan den later wordt, ook weer in een meubelboulevard, in Eindhoven een verkooppunt in gebruik ge nomen. In die turbulente jaren weet Mijnders ook nog Ikea over te halen om naast zijn bedrijf m Sliedrecht een vestiging te ope- Henk Mijnders blijft er nuch ter onder. "Nee", zegt hij, "dit hadden we natuurlijk nooit ver wacht. Of de overname van Van der Meer het laatste wapenfeit is? Moeilijk te zeggen. Kijk. als zich iets aandient dat in onze filo sofie past, dan springen we daar direct in. Op dit moment hebben we, buiten Van der Meer dan. niets op het oog. Vraag je me waaraan we die enorme groei te danken hebben, dan kan ik al leen maar zeggen dat we hebben ingespeeld op het fenomeen meubelboulevard. Die ontwik keling is geweldig. Maar dat zag je in Amerika al. Meubelbedrij ven trokken weg uit het centrum om zich aan de rand van de stad te concentreren. Met succes. Ne derland volgt dat voorbeeld en mag niet klagen over de belang stelling. Neem vorig jaar Pasen. De rijksweg Amsterdam-Den Haag zat verstopt, zoveel mensen wilden tegelijk naar de meubel boulevard in Leiderdorp. Er gaat een enorme zuigkracht van uit. Ik verwacht dat die ontwikke ling door gaat. Als zaak moet je daarop inspelen. Winkelen op een meubelplein is niet even een zaak binnenstappen om wat te kopen. Nee, het is een vorm van recreatie. De mensen zijn gezel lig een dagje uit. De winkelier moet een stukje sfeer scheppen. Daarmee doe je aan klantenbin ding". Ondanks het feit dat Mijnders' voorkeur heel sterk uitgaat naar vestiging van al zijn meubelza ken in 'boulevards', piekert hij er niet over om de zaak in Lisse van de hand te doen. "Hier is het alle maal begonnen", zegt hij. Om even later te relativeren: "Ach. je weet het eigenlijk nooit. Nu is er geen noodzaak. Misschien wor den we ooit nog wel eens ge dwongen om de zaak in Lisse wel te verkopen". Gezegend "Weetje", zegt Henk Mijnders even later serieus, "wat mij be treft gaat het niet louter en alleen om succes. Je werk zal ook geze gend moeten worden. Ik vind het een beetje arm als je slechts over succes praat. Wanneer je kunt zeggen dat je werk gezegend is, voelt dat een beetje rijker aan". Bewoners tegen bouw van kassen in 't Joglit VALKENBURG - Een aantal bewoners van de Duinzicht en de Meanderdreef in Valkenburg gaat in beroep tegen de beslissing van de gemeenteraad om firma H. van der Nagel toestemming te geven kassen te bouwen in het gebied 't Joght in het Rijndorp. Als gevolg van dat besluit raken zij hun uit- zcht (op de duinen) kwijt. De bewoners gaan allereerst in be roep bij de gemeenteraad, maar zijn bereid het besluit van de raad tot in hoogste instantie aan te vech ten. De huizen aan de Duinzicht zijn in het begin van de jaren tachtig ge bouwd. Een probleem in de hele af faire is dat niet vaststaat of de ge meente Valkenburg indertijd bij de bouw van de woningen aan de toe komstige bewoners heeft beloofd dat het uitzicht vrij zou blijven. Een van de bewoners, mevrouw Vegt, is daar niets van bekend, maar enige andere bewoners bewe ren met grote stelligheid dat des- tijd alleen maar is gepraat over een weg die er zou komen. "Maar door de makelaar is in de advertenties wel geschermd met blijvend vrij uitzicht, al zal dat naar mijn idee geen enkele betekenis hebben", al dus Vegt. Het bevreemdt de Valkenburgse overigens wel dat de gemeente bij de vaststelling van het tracé van de S-4 (de omleidingsweg Leiden- Katwijk) destijds zich zo heeft in gespannen om de overlast voor de LEIMUIDEN - Het verzoek van Leimuidenaar C. Blom (33) om ontslag als reserve-officier bij de koninklijke landmacht is afgewezen. Blom schreef de minister van defensie in juli dat hij het vertrouwen in de orga nisatie van de krijgsmacht volledig was kwijtgeraakt, onder meer omdat ondanks allerlei verzoeken de wedde en oefentoelage voor het verrichten van herhalingsoefeningen nooit aan hem waren uitbetaald. "Als zoiets eenvoudigs als het uitbetalen van wedde al niet mogelijk is, hoe moet het dan wel met de rest van onze complexe defensie-organisatie gaan", schreef Blom afgelopen zomer. Hij voelde zich niet langer gemoti veerd en derhalve ook niet in staat om te functioneren als reserve-officier. "Een of andere majoor", zo omschrijft Blom, heeft hem inmiddels laten weten dat zijn ontslagverzoek zonder meer is afgewezen. Inmiddels zijn aan hem wel de verschuldigde bedragen overgemaakt. "Al moet ik alles nog eens narekenen. Maar ik geloof wel dat het klopt. De brief heeft in elk geval effect gehad, al heeft hét natuurlijk wel lang geduurd", aldus Blom, voor wie deze zaak daarmee is afgedaan. Leidenaars aangehouden in Noordwijk NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft twee inwoners van Leiden aangehouden die gister avond op de Parallel Boulevard in de badplaats een 51-jarige Duitsers hebben mishandeld. De man werd al eerder door het tweetal in een café lastiggevallen en onder meer gedwongen tot het geven van rondjes. De politie kon de Leidenaars na het handge meen op de Parallel Boulevard achterhalen aan de hand van een signalement dat door voorbijgan gers werd verstrekt. De mannen werden aangehouden in een café in Noordwijk-binnen. bewoners van de Duinzicht zo veel mogelijk te beperken. "In plaats van een hoge geluidwal wordt de weg verdiept aangelegd, zodat wij er bijna geen hinder van ondervin den. En nu laat het gemeentebe stuur ons door de bouw van de kas sen zo in de kou staan". Wethouder H. van der Nagel zei tijdens de gemeenteraadsvergade ring waar het besluit werd geno men de kassenbouw toe te staan, dat de gemeente Valkenburg geen enkele andere mogelijkheid heeft. "De provincie heeft tuinder Van der Nagel indertijd laten weten dat kassenbouw mogelijk zou zijn in 't Joght", aldus de wethouder. Die toestemming is gegeven na een grondruil tussen de provincie en het Valkenburgse bedrijf in dat zelfde gebied. Volgens wethouder Van der Na gel hebben de bewoners nog geluk gehad dat het eerste bouwplan van de kweker niet is doorgegaan. Dan zouden de gevolgen voor de bewo ners naar zijn mening nog verve lender zijn geweest. Die uitspraak van de wethouder, gedaan tijdens diezelfde gemeenteraadsvergade ring, is slecht gevallen bij me vrouw Vegt. "Dat is hét motief van burgemeester en wethouders ge weest om deze kassenbouw er bij de gemeenteraad door te drukken. Notabene een bouwvergunning die al elf jaar geleden is verleend aan de vorige eigenaar van de grond", zegt de Valkenburgse. Ze wijst er nadrukkelijk op dat de actie van de bewoners in het ge heel niet tegen kweker Van der Na gel is gericht. "Wij begrijpen best dat hij voor een goede economi sche bedrijfsvoering moet uitbrei den. Maar dat kan ook op een ande re plaats in de gemeente Valken burg. En daar willen wij als bewo nerscomité desnoods best over meedenken", aldus mevrouw Vegt. Mevrouw G. Vegt kan nu nog over de weilanden uitkijken. Als de r pen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De vervuilde bovenlaag van het zandlichaam van de toekomstige rijksweg 11 bij Alphen moet worden ondergeploegd. Dit staat in een het onderzoeksrap port naar de ernst van de verontreiniging? dat te vens dient als intern ad vies aan het provinciebe stuur. Uit de studieresul taten blijkt dat het ille gaal gestorte zuiverings slib gevaarlijke b- en c- waarden bevat aan vooral zware metalen. In het verslag wordt ge concludeerd dat het ma teriaal eigenlijk moet worden verwijderd. Mil ieu-gedeputeerde J. van der Vlist (PvdA) heeft echter vorige week be slist dat het slib mag blij ven. De kosten van het weghalen zouden in geen verhouding staan tot de geringe belasting voor het milieu. De vervuiling is verpreid over een ge bied van vijftien hectare dat later wordt gebruikt als ondergrond voor de rijksweg. Uit de interne notitie: "Gelet op de directe toe passing en de daarvoor geldende normen kan worden volstaan met het onmiddellijk onderploe gen van het zuiverings slib". De afweging is ge nomen binnen het hand havingsbeleid binnen de afvalstoffenwet. Diezelf de wet is evenwel door het afvalverwerkende be drijf Rutte uit Halfweg overtreden. In plaats van water heeft het bedrijf bij het besproeien van het in de zomer droge zandli chaam verdund slib ge bruikt. Het slib is afkom stig is van zuiveringsin stallaties in Noord-Hol land. Het vervoer ervan over de provinciegrens is tegen de wettelijke re gels, evenzeer het onge controleerd storten. Een dezer dagen wordt be kend of de provincie gaat proberen Rutte strafrech telijk te laten vervolgen. Uit de analyseresulta ten van drie mengmon- sters, genomen over het hele traject, blijkt dat in het slib een gevaarlijke waarde is gevonden aan Verbouwplan van zes miljoen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Julianastraat in Alphen krijgt een vestiging van de supermarktketen Hoogvliet. De nieuwe winkelruim te van circa tweeduizend vierkante meter aan de hoge zijde van het centrum biedt ook plaats aan bijna tien kleinere zaken. Deze komen te liggen aan een passage die de win kelstraat verbindt met de parkeer plaats aan de Paradijslaan. Het project verrijst binnen twee jaar op de plek van de te slopen panden Couvee, de slagerij en het woonhuis van H. Vergeer en de le- derwarenzaak. Boven de nieuwe winkelruimte worden ongeveer zestien appartementen gebouwd, alsmede een parkeerdak. Achter het winkelcomplex en de Advents- kerk wordt een ontsluitingsweg aangelegd. Met de investering is een bedrag gemoeid van ongeveer zes miljoen gulden. koper, kwik en zink. Ver der is een hoge concen tratie aan pesticiden aan getroffen, alsmede een zware vervuiling door mi nerale olie De gemeente Alphen bezint zich op stappen te gen de verontreiniging, die zich naar verluidt bui ten de schuld van op drachtgever rijkswater staat heeft voorgedaan. In de jaren negentig wordt ten zuiden van de gemeente en langs het ta lud van de rijksweg een recreatiestrook aange legd en mogelijk verrijst daar ook het archeolo gisch themapark Ar- cheon. Na het jaar 2000 is in een deel van het gebied woonbebouwing ge pland. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen krijgt binnenkort een café waar snooker kan worden gespeeld. In het pand van Gorree inte rieurverzorging aan de Hooftstraat wordt in november begonnen met dit uit Engeland overgewaaide biljartspel dat wordt gespeeld met 22 gekleur de ballen en zes gaten in het bil jart. De 'Potters snookerpub' zo als het gaat heten, is een initia tief van de Engelsman Dave Greatrix, die al elf jaar in Ne derland woont. Samen met de ondernemer Peter Obèr gaat hij de naar Engels voorbeeld inge richte pub exploiteren. Het pubgedeelte krijgt bin nen een verhoging waardoor men een goed uitzicht heeft op twee snookertafels. In totaal worden er zes tafels geplaatst met daarbij vier professionele dartbanen. Een bekende Nederlander opent het café begin november. DONDERDAG 1 OKT. Javaanse Wayang Dansen. 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0, Hazewmdsteeg. het Danstheater van Bali met 'I Made Djimat'. 20.15 uur, Leidse Schouwburg. inloopspreekuur van de PvdA, 19.00 tot 21.00 uur, Breestraat 125. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 uur. Troef. Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de VVDM. Breehuys, Breestraat, 19.00 tot 22.00 uur film: The firemen's ball' van Milos Forman. 21.15 uur, LVC, Breestraat. lezing over 'Leegte en Ener gie' door Swami Deva Amrito (Jan Foudraine) bij Centrum Ex '85, Koppenhinksteeg 15. aan vang 20.00 uur. lezing van Klaas de Jonge tij dens een informatie-avond van de werkgroep 'Leiden steunt Zuidafrikaans verzet', aanvang 20.00 uur, Buurthuis Dijk 33, Apo- thekersdijk 33. Leiderdorp klaverjassen bij buurtver, De Buitengewonen, 20.00 uur, Mu- zenhof, Cor Gordijnsingel. inspraak Does-gebied dat als stortplaats wordt ingericht. 20.00 uur, gemeentehuis, „Statendaal- VRIJDAG 2 OKT. Alphen kinderboekenweek dia's voor kinderen van 8 tot 12 jaar, 16.00 tol 17.00 uur in de hoofdbiblio theek, Pieter Doelmanstraat. film: 'Sans Toit ni Loi' in Hooftstraat filmhuis. Hooftstraat 210, 20.30 uur. Katwijk concert Keizerkwartet (fluit), 20.15 uur, Dorpskerk. Leiden Lunapark op Schuttersveld, Lammermarkt, rond Molen de Valk. Nieuwe Beestenmarkt en Beestenmarkt, 16.00 uur. feestelijke warenmarkt, Oude Singel. Nieuwe Mare, 18.00 uur. grote Taptoe, start Kaasmarkt 19.30 uur. Taptoe muziekgezelschap K G op het Stadhuisplein, 20.30 muziek in diverse horecagele genheden in de binnenstad. In Dependance speelt 'Gio vanni's Room'. 20.30 uur, Lak- theater, Cleveringaplaats 1 Leiderdorp fakkeloptocht 'Leiderdorp te gen apartheid', start 20.00 uur op de Statendaalder. eindpunt Hoofdstraat 21 30 uur Nieuwkoop opening tentoonstelling schil- derboerderij, Nieuwveenseweg 59, 20.00 uur; expositie Op 3, 4, 10 en 11 oktober. Noordwijk volksmuziek in de Openbare Bibliotheek. 19 00 tot 21.00 uur Wassenaar antiekbeurs van 16.00 tot 21.00 uur m het Entreegebouw Dierenpark. Rijksstraatweg ZATERDAG 3 OKT. Alphen rockih Alphen, optreden van Alphense bands uit de vijftiger en zestiger jaren, Parkrestaurant Avifauna. toneelgroep Echte Mannen speelt 'Nero', Hooftstraattheater. Hooftstraat 210, aanvang 20.30 Leiden 3-oktoberfeesten met divei activiteiten in de hele stad tuss 7 00 uur (reveille) en 23.30 i (vuurwerk), vertrek optocht onder r het motto 'We are the world' 13.00 uur van de Burggraven- laan. Leiderdorp jazz-cconcert met Soesja Ci troen en Debbie Porrius, 21.30 uur in de 'De Hollandsche Tuyn- '/'De Wagenschuur', Hoofdstraat 24. Wassenaar antiekbeurs van 11.00 tot 17.00 uur in het Entreegebouw Dierenpark. Rijksstraatweg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16