'Meer huizen nodig voor ingezetenen' Wassenaarse Pauwhof ter discussie ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Haaswijk wordt haastwijk PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG I OKTOBER 1987 OEGSTGEEST - Het Oegstgeester PPR-raadslid G. van Eisen vindt dat van de woningen in de nieuwbouwwijk Haaswijk er te weinig aan Oegstgeester ingezetenen worden toege wezen. Dat wordt voor een deel veroorzaakt door het veel te hoge tempo waarin de wijk uit de grond wordt gestampt. Van Eisen wil daarom de bouw "temporiseren". Het raadslid is zich dat dit geld kost ma; ploitatie van Haaswijk, die voor de rvan bewust d,e het dorp rijk is, is het met hem de grondex- eens. Het meest recente voorbeeld v gemeente gunstig uitvalt, zou dat de door Van Eisen geschetste ont- toelaten. De radicaal heeft aange- wikkeling wordt gevormd door de kondigd tijdens de algemene be- 86 bejaardenwoningen in deelplan schouwingen bij_de gemeentebe- VIII, bij het Boerhaaveplein. Van die ruimte met Eisen: "Die zijn gebouwd met 1 harde cijfers te zullen aantonen Volgens het raadslid moet de ge meente met dat geld er ook woningwetcontingenten, een cate gorie woningen waaraan in Oegst- geest de grootste behoefte bestaat. ningen in Haaswijk komen. De ningbouwvereniging Buitenlust, de enige woningbou woningwetwo- Van die 86 zijn er uiteindelijk 43 Poging tot oplichting in Oegstgeest Oegstgeestenaren toegewezen. De andere helft aan mensen van ereniging buiten. Ik vind dat zeker de goed kopere huurwoningen in Oegst geest aan Oegstgeestenaren toebe horen. Onder de bejaarden bestond klaarblijkelijk geen behoefte aan 86 woningen. Die woningwetcon tingenten hadden we dan beter kunnen besteden aan eengezins woningen. We bouwen veel te snel, trekken alles van buiten aan. Ik zie niet in waarom we Haaswijk per se in 1991 moeten hebben volge bouwd. De provincie heeft ons voor de periode 1992-2000 103 wo ningen toegewezen. Dat is een be lachelijk klein getal. De overgang wordt na 1991 heel abrupt want tot die tijd vullen we Haaswijk in een enorm tempo. Het Bouwfonds moet maar eens volgens ons volks huisvestingsplan gaan-bouwen". Een plan overigens waar Van El- PvdA'er Haasnoot destijds OEGSTGEEST - Een poging tot oplichting op een wel heel geraffi neerde manier. Zo omschrijft de Oegstgeester politie de manier waarop een 23-jarige inwoner van Nijmegen het afgelopen weekein de heeft geprobeerd een vrouw uit Oegstgeest geld af te troggelen De vrouw, wier echtgenoot enke le weken geleden is overleden, ont ving zaterdag een accept-girokaart van een incassobureau met het ver- ocii x vvxxxcx .„«.iuui ucou >ao zoek nog openstaande rekeningen tegen hebben gestemd. Behalve te betalen. De Oegstgeestse de toewijzing is Van Eisen r trouwde het zaakje echter geens- melijk ook zwaar ontevreden zins en waarschuwde de politie. Die kwam uiteindelijk op het spoor van de Nijmegenaar, die de hoeveelheid woningwetwonin gen die in Haaswijk worden ge bouwd. Als streven was minimaal gewoonte van heeft gemaakt dertig procent vastgesteld Umui »«_- kranten na te pluizen op overlij- cente cijfers wijzen uit dat ternau- densadvertenties om nabestaan- wernood de 25 kan worden ge- den met zogenaamde rekeningen te confronteren. De politie in Nij megen hoopt de mai kunnen aanhouden binnenkort te woningbouwvereniging zit wat dat laatste betreft op dezelfde lijn als Van Eisen. "Haaswijk wordt niet voor niets wel eens Haastwijk ge noemd. Als er geen contingenten afkomen, dan is de gemeente er als de kippen bij om premie A. of wat dan ook, te bouwen. Dat is natuur lijk logisch want grond braak laten liggen, kost alleen maar geld. Ik denk dat het een kwestie van wil len is. Wij willen in elk geval sociale woningbouw". Kinderen De kritiek op de woningtoewij zing deelt ze niet. "Als een er mevrouw in Oegstgeest komt wo nen om bij haar kinderen te kun nen zijn, dan is de neiging groot om te zeggen: er is een vreemde uit Rotterdam in Oegstgeest komen wonen. Dat vind ik een verkeerde benadering". Volkshuisvestings wethouder mevrouw Blom (VVD) sluit zich bij Medendorp aan: "Ou ders die graag bij hun kinderen wil len wonen, moeten ook een reëele aanspraak op een woning kunnen maken. Waarom moet één bepaal de categorie vóór gaan?". Ook Haaswijk-ambtenaar R. van de Loo is het niet met Van Eisen eens. Wel betreurt hij de gang van zaken rond de 86 bejaardenwonin gen. Hij heeft wel een verklaring voor de veel geringer gebleken be hoefte onder Oegstgeester bejaar den om in Haaswijk te gaan wonen: "Ze stonden aanvankelijk wel de gelijk in de rij maar toen ze zagen dat er nog geen boompjes stonden en dergelijke, werden ze afge schrikt. Wij kregen de meest vreemde afzeggingen binnen". Van de Loo duidt hiermee op een ander verschijnsel in Oegstgeest: voor veel Oegstgeester ouderen valt het afscheid van 'oud-Oegst- geest' te zwaar. Ze blijven liever wonen in het oude vertrouwde laantje, in huizen die eigenlijk on geschikt voor hen zijn. Over het algemeen geldt volgens Van de Loo dat Oegstgeestenaren voldoende aan hun trekken komen in de wijk. Hij heeft uitgerekend dat tot nog toe 60 procent van alle Haaswijkwoningen aan Oegstgees tenaren is toegekomen. "Dat vind ik veel". De ambtenaar onder streept het belang van uiteenlopen de soorten woningen en de daar mee samenhangende verscheiden heid van bewoners. "Dat geeft jus. lol aan je wijk. Bovendien moet je ervoor zorgen dat er ook luxe wo ningen in het 'oude' dorp worden achtergelaten - en dat kan alleen door luxe woningen in Haaswijk te bouwen - want dat is bevorderlijk voor de doorstroming". Juist aan die verscheidenheid ontbreekt het in Haaswijk want in de wijk overheersen de jonge ge zinnen met kleine kinderen. "Daar richt je je wijk verder op in. Maar over een paar jaar moet je van de speelveldjes met klimtoestellen, voetbalvelden gaan maken en weer later parkjes voor de ouderen". Van de Loo mag dan tevreden zijn over de mate waarin Haaswijk aan 'echte' Oegstgeestenaren toe behoort, de lijst van woningzoe kenden wordt door Haaswijk maar mondjesmaat korter. Vijf jaar gele den was die 1450 namen lang, in 1986 1350 en momenteel nog altijd zon 1210. Volgens Van de Loo zijn van die 1210 800 Oegstgeester inge zetenen. De ambtenaar vindt het echter onjuist om al te grote con clusies uit die lijsten te trekken. "Je zult altijd een lijst van woning zoekenden hebben. Je moet eigen lijk naar de wachttijd kijken en die bedraagt zo'n twee jaar. Dat valt best mee als ik naar de omliggende gemeenten kijk". Volkshuisvestingsspecialisten van andere fracties bestrijden Van Elsens opvattingen eveneens. Me vrouw van der Bend (CDA) conclu deert dat Van Elsens pleidooien er op neerkomen dat niet-Oegstgees- tenaren die in Oegstgeest willen komen wonen, dat alleen kunnen "als ze riik zijn". Van Eisen wil echter duidelijker prioriteiten stellen. "Het gaat er toch om dat we uitvinden hoe ons volkshuisvestingsplan het beste is gediend". Volshuisvestingswet- houder mevrouw Blom (WD): "Maar niet iedereeen wil woning wetwoningen!". Van Eisen: "Nee, maar de achterstand in die catego rie is wel het grootst! En we bou wen toch niet naar wat de markt wil maar volgens een beleid dat we hebben uitgestippeld". Inbrekers aan de haal met antieke klok OEGSTGEEST - Bij een inbraak uit een woning aan de Oegstgees ter Charlotte de Bourbonstraat is het afgelopen weekeinde een antie ke klok ontvreemd. De daders kwamen de woning via de achter zijde binnen terwijl de bewoners met vakantie waren. Hun dochter merkte de inbraak pas maandag ochtend op. WASSENAAR - Voor de toe komst van de Wassenaarse Pauw hof, het eens zo befaamde rust punt voor kunstenaars en weten schappers, zijn de komende we ken van groot belang. Het be stuur van de stichting Overvoor- de-Gordon heeft zaterdag een belangrijk gesprek met de ge bruikers, die de aangekondigde sluiting verwerpen, en praat vol gende week met de vereniging voor Onderwijs, Kunst en Weten schappen (OKW). Deze club werkt momenteel hard aan een "voorstel waarin de moge lijke activiteiten op een rijtje staan". Volgens de directeur, me vrouw Livia Verstegen, wil de club het huis naast de Rijksstraatweg doorlopend bezetten. Ze heeft al de nodige ideeën over werkgroepen, kleine, besloten symposia, con gressen en cursussen van universi teiten en het NIAS (Nederlands in stituut voor voortgezette studies). door Paul v.d. Kooy Op dit moment heeft OKW alleen de beschikking over een hoofdkan toor - in de Amsterdamse vestiging 'van NDU-Elsevier - en moet ze voor de meeste activiteiten ruim ten huren. Verstegen: "Het huis zou dan ook goed van pas kunnen komen, 'n opstapje kunnen zijn voor onze nieuwe projecten". K.L. Poll. voorzitter en NRC-journalist "Het zou zinvol kunnen zijn om prettig, rustig in klein verband te kunnen praten en lezingen te ge ven". Ook universiteiten willen meer. Verstegen: "Ze zoeken vaak kleine, rustige ruimten waar men eens goed aan de slag kan". Daar komt nog bij dat de universiteiten van Leiden, Delft en Rotterdam hun samenwerken willen verster ken. Toch doen Verstegen en voorzit ter K.L. Poll voorzichtig over de toekomst in de Pauwhof. "Het is al lemaal nog zeer prematuur", zegt de directrice. Poll heeft het over een "heel voorlopig stadium". Hij heeft veel vragen en ziet meerdere haken en ogen. Zo vraagt hij zich af of het pand gekocht moet worden en hoe het met de verbouwing zit: moet er echt voor 200.0000 gulden worden verspijkerd en wie dient dat te betalen? Niet minder belang rijk is de kwestie van de doelstel lingen: kan de vereniging OKW zo maar haar intrek nemen in een pand dat volgens de statuten een oord moet zijn van rust en verpo zing voor kunst en wetenschap pen? En: kunnen de statuten even tueel gewijzigd worden? Monologen Het gastencomité vindt van niet. Vooral mr. J.F.A. Franken ziet geen enkele speelruimte nu hon derd gasten een actie ondersteu nen en een groot deel van hen het bestuur van de stichting zelfs wil dagvaarden. "Ik eis dan ook dat het bestuur de beslissing tot sluiting intrekt. Voorzitter Hotke moet er tevens mee ophouden het publiek zand in de ogen te strooien door steeds maar weer van standpunt te veranderen", zegt hij. Zulke strikte opvattingen passen een onderhandelaar niet en Fran ken voelt zich dan ook niet in staat zaterdag met het bestuur te praten. "Ik heb overigens niet de minste verwachting van het gesprek", kijkt hij vooruit. "Ik denk dat er hooguit enkele monologen worden afgestoken en Hotke zal zeggen dat hij pas met conclusies kan komen nadat hij Poll heeft gepolst". De voorbereidingen voor het gesprek waren ook moeizaam. Drie weken De Wassenaarse Pauwhof: voorzichtig over de toekomst lang onderhandelden de partijen ,over procedures, deze week kwa men ze er pas uit: beide partijen le veren drie tot vier afgevaardigden en een onpartijdig voorzitter leidt de bijeenkomst. Voelen de gasten zich gesteund door de nog steeds binnenstromen de reacties, de voorzitter van het bestuur heeft volgens hen "geen mandaat". Van de acht direct geko zen bestuursleden zouden er drie willen opstappen en zijn twee an deren er dit jaar "wat bijgesleept". Die twee laatsten, wat oudere ge leerden, ontkennen dat overigens hardnekkig. Een van hen is zater dag zelfs bij het gesprek aanwezig en heeft "bijna alle vergaderingen bijgewoond". Toch weet hij niet zo veel: "Mórgen ga ik de stukken be studeren". Dat anderen wegwillen? klopt. De Leidse mevrouw A. van de Vall liet, kort na haar verkiezing in sep tember 1985, weten dat ze eigenlijk geen tijd heeft om secretaris te zijn. Ze konnet aan alle bestuursverga deringen bijwonen. De Noordwijk- se mevrouw M.L. van Hall heeft al twee jaar geen vergaderingen bij gewoond en stapt volgende maand op. Mevrouw B.M. van Londen- Romp wil weg wanneer de Pauw hof een hotel blijft zónder voldoen de brandveiligheid: "Die verant woordelijkheid kan ik als bestuurs lid niet op me nemen". Het toegevoegde bestuurslid, »v I. Dirken, is gisteravond opgestapt maar benadrukt dat dat niets met de crisis te maken heeft. Ze neemt het zelfs op voor al diege nen die weg willen: "Ze weigeren hun verantwoordelijkheden te ont lopen en zetten zich ten volle in". Ook voorzitter Hotke benadrukt "dat iedereen volledig meedoet". Van verdeeldheid is volgens hem geen sprake. Toch heeft in de be slissende vergadering de vertegen woordiger van de familie tégen de beslissing gestemd om de Pauwhof per 1 juli een andere bestemming te geven of te sluiten. Verschillen de aanwezigen verklaren dat en de voorzitter geeft dat aarzelend toe. Polletjes Franken ziet tussen de verklarin gen door steeds duidelijker een schrikbeeld opdoemen. In dit schrikbeeld treden tussen nu en 1 juli meerdere bestuursleden en ko men daar 'Polletjes' voor in de plaats. Mensen dus, die de vereni ging OKW een zeer warm hart toe dragen en 'stap voor stap' een gun stige overdracht willen bewerk stelligen: "Want degene die de macht over de stichting heeft, heeft de macht over de bezittingen, zoals het een goede communistische staat betaamt". Strategieën voor een overname hoeft Poll niet ver te zoeken, filoso feert Franken: "Zijn vereniging deelt gebouw en telefoon met uit gever NDU/Elsevier en die heeft al le deskundigheid in huis op het ge bied van overnamen. Daar kun je rustig brainstormen zonder dat het je 2,50 gulden per minuut kost". Bewijzen zijn volgens hem nog niet te leveren, maar hij hoopt dat pu blicatie van zijn gedachtenspinsels het opzetje te doorzichtig maakt. De verschillende bestuursleden benadrukken dat nog helemaal niet zeker is dat OKW de Pauwhof betrekt. Ze hebben het over ver schillende mogelijkheden, zonder die hardop te willen noemen. Over de kansen van een pensionnetje voor geleerden en kunstenaars zijn ze somber: om de verliezen te kun nen dekken, moeten gasten of an dere liefhebbers "toch echt met geld over de brug komen". Volgens Franken kunnen be stuursleden de kostprijs van een gast nog niet eens aangeven, maar mevrouw Van Hall weerlegt die kritiek. Zij valt terug op braip- storm-weekeinden, studies van be drijfskundigen en gesprekken met mensen van de hotelvakschool. "Daaruit bleek duidelijk dat het huis te klein is om rendabel te zijn", voert Van Hall aan. "En we wisten toen al dat, wanneer dat zo zou doorgaan, het stichtingskapi taal na acht jaar zou zijn opgesou peerd". Brandveilig De stichting besloot tot een laatste reddingspoging. Ze bena derde universiteiten en departe menten en bood de mogelijkheid symposia te organiseren. Volgens Hotke draaide men daardoor vorig jaar quitte. Dit jaar ging het wat minder en zorgde bestuurslid me vrouw Van Londen-Romp voor een extra probleem. Deze architec- te eiste dat het pand brandveilig zou worden en liet de brandweer vervolgens berekenen hoe duur dat is. Wanneer het bestuur niets voor deze maatregelen zou voelen op. Het bestuur wilde best. maar zag geen mogelijkheid 200.000 gulden op tafel te krijgen. En nu is de vreemde situatie ontstaan dat be stuur en gasten tegenover elkaar staan, maar toch hetzelfde conclu deren. Samen vinden ze dat de Pauwhof is vergrijsd en te vaak on derdak biedt aan de 'verkeerden': mensen van buitenlandse zaken die een vette dagvergoeding heb ben en ouderen die hun huis heb ben verkocht en op een plaatsje in een bejaardentehuis wachten. Ook komen er niet langer alleen voor- treffelijken. Volgens het gastencomité heeft het bestuur niet genoeg gedaan en kan een kleine koerswijziging won deren doen. Hierbij wijst ze op de vele aanmeldingen die in deze pu- bliciteitsvollè periode zijn binnen- gekomen. Het bestuur wijst erop dat ze alles heeft gedkan en me vrouw Van Hall is daarin het duide lijkst. "Ik ben uitverzonnenve'r- zucht ze. "Tot twee jaar geleden hebben ik vanalles uitgedacht, maar nu zeg ik: waarom zouden wé met alle macht een stuk onroerend goed in stand houden. Het is in alle opzichten amateuristisch gewor den". De vereniging OKW heeft gast schrijverschappen georganiseerd aan de universiteiten van Leiden en Groningen en haalt ze de archi tect Remco Koolhaas binnenkort naar de Utrechtse universiteit. In Den Haag organiseert ze, samen met een plaatselijke krant, de Cou perus-lezingen. Voor scholieren van het middelbaar onderwijs zijn er boekjes en lespakketten en schreven OKW schrijf-, muziek- en tekenwedstrijden uit met stoffelij ke en niet-stoffelijke prijzen (een favoriete schrijver op school, de ei gen compositie op de radio). Daarnaast organiseert ze thema dagen voor HAVO en VWO-leerlin- gen, met lezingen, werkgroepen en demonstraties. Veel wetenschap, maar ook veel aandacht voor de in tegratie met kunst. "We laten dui delijk zien hoe die twee groothe den elkaar beïnvloeden", aldus Verstegen. Ten slotte begeleidt OKW lagere scholieren met het schrijven van poëzie, toneel en ca- Hollandsche Tuyn In sociaal-cultureel centrum 'De Hollandsche Tuyn' aan de Hoofdstraat in Leiderdorp wordt vanavond een bijeenkomst gehou den voor alle mensen die de afge lopen jaren steun hebben gegeven het werk van de stichting. De bijeenkomst is naar aanleiding de verkoop van het centrum pachter Jaap Sloof. Iedereen die zich betrokken voelt is van avond welkom vanaf half negen. Kinderboeken landelijke kinderboeken week gaat niet aan de Leiderdorp- se bibliotheek voorbij. Deze week staan de bekroonde boeken in een vitrine in het bibliotheekgebouw aan de Gordijnsingel. Na de kin derboekenweek, vanaf 12 oktober, worden ze uitgeleend. In de bi bliotheek is tevens een verzame ling opdraaibaar blikken speel goed opgesteld. Tijdens de ope ningsuren kan iedereen komen kijken. Vogelexcursie Vanuit de omgeving van de Zoe- terwoudse Kruiskade start ko mende zondag een educatieve vo gelexcursie. Aanvang half negen 's ochtends. Men kan zich morgen avond tussen half acht en negen uuropgeven bij A. Rennies, tele foon 411315. Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers afde ling Leiderdorp houdt maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 oktober een beurs van winter- en sportkle- ding voor kinderen tot en met 14 jaar. Per persoon kunnen maxi maal twintig stuks worden inge leverd. Tévens is er gelegenheid om damesmantels, -regenmantels en -jacks in te leveren. De beurs wordt gehouden in de hal van de Scheppingskerk aan de Van Poel geestlaan. Schone, eigentijdse en in goede staat verkerende kleding kan maandagavond van zeven tot negen of dinsdagmorgen van ne gen tot elf uur worden ingeleverd. De verkoop zelf is dinsdagavond van zeven tot negen en woensdag morgen van negen tot elf uur. Voor ihlichtingen: telefoon 895676/890813. Manege Liethorp De Leiderdorpse manege Lie thorp houdt zondag, 4 oktober, net als alle andere FNRS-maneges in Nederland een open dag. Het doorlopend programma gaat om twaalf uur van start. Elk half uur kan men zien hoe het er aan toe gaat tijdens een kleuter-, pony- of paardrijles, afgewisseld met gra tis vrij rijden voor bezoekers. De open dag is dus bedoeld voor ie dereen die eens wat meer van paard- en/of ponyrijden wil we ten. Om half twee wordt er een de monstratie kruisspringen gege ven. Manege Liethorp is gevestigd in sportpark de Bloemerd in Lei derdorp, telefoon 411078. Toegang zondag gratis. Verzamelbeurs De vereniging 'De Verzamelaar' houdt maandag 5 oktober een ver zamelbeurs in de Werf, School straat 4 in Voorschoten. De zaal is 's avonds om zeven uur open. Munten, postzegels, prentbrief kaarten en dergelijke kunnen van eigenaar verwisselen. Voor infor matie: telefoon 01719-17088, ook voor het bespreken van tafels. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14