TAD LEIDEN 'Betalen voor loos alarm Leiden wil meer vrouwen aan baan helpen in het onderwijs Marokkaans gezin na 2 jaar strijd terug in Leiden LEIDSCH S DAGBLAD Plan van Leidse hoofdcommissaris Mostert Diefstal boek van soepel opgelost Geluk Drie automaten in stad voor dagkaart parkeren Cursuspakket over duinen voor basis onderwijs s DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 LEIDEN - De Leidse politie wil de kosten in rekening brengen wan neer wordt uitgerukt voor loos alarm. De politie rukt enkele hon derden keren per jaar voor niets uit. Indien de melding wordt ver oorzaakt door de slechte techni sche kwaliteit van alarminstalla ties of door ongeïnteresseerd men selijk gedrag, wil de Leidse politie in de toekomst de kosten op de ei genaar van de installatie verhalen. Ook andere activiteiten die de politie veel tijd en mankracht kos- hoofdzakelijk een particulier belang is gediend, ko men voor doorberekening van kos ten in aanmerking. Zo stelt hoofd commissaris Mostert van politie voor om de kosten van begeleiding van grote transporten, de afgifte van feestvergunningen en het ver strekken van verklaringen voor LEIDEN - De gemeente Lei den scherpt waarschijnlijk de maatregelen aan om een groter aantal vrouwen aan een baan te helpen in het openbaar onder wijs. Het college van burge meester en wethouders stelt voor om, wanneer vrouwen bij bepaalde functies in de min derheid zijn, mannelijke solli citanten niet eens meer op te roepen. De leden van PvdA, Links Lei den en D66 in de raadscommissie voor onderwijs zijn gisteren met deze maatregel akkoord gegaan. Deze drie partijen vormen een meerderheid in de raad. De verte genwoordigers van de WD en het CDA behielden hun stem voor. Tot dusver heeft de gemeente ge probeerd het aantal vrouwen in het openbaar onderwijs te vergroten door hen in personeelsadvertenties uitdrukkelijk uit te nodigen te sol liciteren. Vrouwen kregen, indien ze geschikt waren voor de functie, een voorkeursbehandeling. Deze aanpak heeft echter niet voldoende vruchten afgeworpen. Volgens onderwij s-wethouder mevrouw Van Dongen komt dat doordat selectiecommissies om een aantal redenen vaak toch de voorkeur geven aan de mannelijke sollicitanten. Dat doen ze niet uit onwil, zo bleek uit de woorden van de wethouder. "Het maakt niet eens zo zeer uit wie er in die selec tie-commissies zit. Het is een soort mechanisme. Mensen blijken, LEIDEN - Een 19-jarige student is gistermiddag gepakt wegens het stelen van een boek (waarde 21,95 gulden) bij boekhandel Ginsberg op de Breestraat. De student werd in de kraag gegrepen door een poli tieman die toevallig passeerde. De student verklaarde tegenover de politie dat hij het boek nodig had voor zijn studie. Wegens het niet tijdig ontvangen van de studiefi nanciering zou hij niet in staat zijn het boek te betalen. De bedrijfslei der van de boekhandel vond dit een aanvaardbaar argument. Nadat de student het boek had teruggege ven en zijn excuses had aangebo den, besloot de bedrijfsleider geen aangifte van diefstal te doen bij de politie. zijn overgebleven als de twee meest geschikte kandidaten, op een aantal zeer subjectieve gron den toch de voorkeur te geven aan de man". Om daarin nu verandering te brengen, wil het college voortaan bij functies waarin vrouwen in de minderheid zijn, de sollicitatie brieven van mannen direct terzijde leggen. In de personeelsadverten ties wordt hierop ook gewezen. Lukt het niet een geschikte vrouw te vinden voor de baan, dan zal het college besluiten of de vacature alsnog ook voor mannen wordt opengesteld of dat een nieuwe ron de onder vrouwen wordt gehou den. Bij functies waarin vrouwen in de meerderheid zijn, wordt deze maatregel niet toegepast. Ligt het aantal vrouwen dat een bepaalde functie vervult tussen de 50 en 70 procent, dan blijft de voorkeursbe handeling. Mannen zullen in derge lijke gevallen echter wel worden opgeroepen voor sollicitatiege sprekken. Zijn vrouwen bij een be paalde baan ver in de meerderheid, boven de 70 procent, dan vervalt ook de voorkeursbehandeling. De gemeente wil niet dat het aan tal vrouwen op een school tot 100 Pukkels Zo te zien heeft al menig automo bilist kennis gemaakt met de zo genaamde Peters-pukkel aan de Nieuwe Beestenmarkt. Voor wie dat nog niet weet: dat zijn trot toirbanden met betonnen obsta kels van ongeveer 30 centimeter die moeten voorkomen dat men sen op de middenberm van de Nieuwe Beestenmarkt auto's parkeren. Dat wilde met name op zaterdagavond nog wel eens ge beuren. Dat is immers wel zo ge makkelijk: vanuit het café rol je zo de auto in... De gemeente vond het maar niets. Daarom is een half geleden een proef begonnen met de puk kels. Een goedkopere variant dus op de Waal-palen, maar dit keer 'verzonnen' door de wet houder van ruimtelijke ordening Jit Peters. De proef met de puk kels verloopt tot nu toe naar re delijke tevredenheid van het hoofd afdeling bestratingen F. Iestra. Er wordt niet meer gepar keerd op de berm. Zelfs niet op zaterdagavond. Dat wil echter niet zeggen dat bestuurders nooit per ongeluk een paaltje meenemen. Op ver schillende plaatsen zijn de puk kels afgebroken alsof ze door een zenuwachtige puber zijn uitgek nepen. "Ja, dat is wel een beetje tegengevallen", erkent Iestra. "We hadden gedacht dat het be ton toch wat sterker zou zijn, maar nu blijkt dat ze gemakke lijk afbreken". Vermoedelijk hebben de paaltjes toch wel eni ge schade berokkend aan het ei gendom van de automobilisten. "Ja, bij sommige afgebroken pukkels zie je alle kleuren lak er nog op zitten. Dat is natuurlijk sneu voor die mensen, maar weg gebruikers worden toch geacht zorgvuldig te rijden", zegt Iestra. Voordat de gemeente doorgaat met het vervangen van de dure en onderhoudsgevoelige Waal- palen (die kosten twee keer zo veel), wordt een nieuwe soort ge maakt waarvan de betonnen uit steeksels worden gewapendeen andere constructie dus die bin nenkort wordt toegepast. Naast de Nieuwe Beestenmarkt en de Van der Werfstraat komen de Pe ters-pukkels nieuwe stijl op de berm van de Sint Jorissteeg. Na 3 oktober worden ook de oude pukkels vervangen door de ster kere uitvoering. Bij aanvang van de proef was men bang dat mensen over de uitsteeksels zouden struikelen. "Bij de afdeling bestratingen zijn daarover nog steeds geen klach ten binnengekomen. Dat is mede de reden waarom we tot dusver tevreden zijn over de proef'. Geen optocht Een aantal Huis op de Waard zal dit jaar niet naar de optocht op 3 oktober kunnen kijken. Meestal worden voor de bejaarden 's ochtends de stoeltjes klaargezet op het Le vendaal. Rond het middaguur worden de bejaarden door ver plegend personeel naar de route gebracht om te aanschouwen wat de 3 october-Vereeniging er weer van gebrouwen heeft. Dit jaar dreigt dat iets anders te lo pen. Het huis op de Waard heeft na melijk de regel dat festiviteiten naar de doordeweekse dagen worden verschoven, omdat tij dens het weekeinde met een mi nimale bezetting wordt gewerkt. procent stijgt omdat dat uit peda gogische overwegingen ongewenst zou zijn. Het percentage van 70 pro cent is overigens gekozen omdat vrouwen nu al - over de hele linie bezien op scholen ver in de meer derheid zijn. Van Lint (Links Leiden), De Vreeze (PvdA) en Hoekema (D66) kunnen zich volledig vinden in de ze aanpak. Van der Nat (WD) en Kranenburg (CDA) hebben echter zo hun bedenkingen. Zij vinden het te ver gaan dat mannen tijdens een eerste ronde volledig worden uitgesloten. Ze vragen zich ook af of de kwaliteit van het onderwijs door deze maatregel niet in het ge drang zou kunnen komen. Maar volgens wethouder Van Dongen zou de kwaliteit gewaarborgd blij ven. De WD en het CDA maken hun definitieve standpunten pas bekend wanneer deze zaak in de gemeenteraad wordt behandeld. LEIDEN - Een 12-jarige jongen is gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt toen hij met zijn fiets onder de achterwielen van een bus terecht kwam. De jongen kon zich op het laatste nippertje weg draaien, zijn fiets werd totaal ver nield. Het ongeluk gebeurde op de kruising Schipholweg-Rijnsbur- gerweg. De fietser wilde rechtdoor rijden terwijl de bus rechtsaf sloeg. De fietser werd misleid door de on duidelijke verkeerslichten ter plaatse. De oversteek over de Rijnsburgerweg bestaat uit twee delen met ieder een eigen verkeers licht. Terwijl het licht voor de fiet ser op rood stond, werd voor het tweede deel van de oversteek groen gegeven. De jongen conclu deerde hieruit dat hij mocht rijden. Volgens de politie is de situatie met de lichten oorzaak van vele misver standen. Bekeken wordt of de zaak verbeterd kan worden. verzekeringsmaatschappijen op particulieren te verhalen. Mostert brengt dit naar voren in een nota, die volgende week door de raadscommissie voor bestuurlij ke aangelegenheden wordt behan deld. De hoofdcommissaris schrijft dat de werkdruk bij de Leidse poli tie de afgelopen jaren sterk is toe genomen en dat dit een grote druk geeft op de beschikbare capaciteit van het politiepersoneel. "Onver mijdelijk leidt dat tot de vraag wat de politie wel of niet zou moeten doen", schrijft Mostert. Hoe hoog de de bedragen zijn die de particulier moet gaan betalen, is nog niet bekend. Volgens commis saris J.H. La Rivière is er nog niet bekeken, hoeveel de maatregel de politie opbrengt. Indien de com missie akkoord gaat, werkt de poli tie de voorstellen van de Leidse po litie verder uit. Volgens de nota is het denkbaar dat bij het doorberekenen van de kosten een glijdende schaal wordt gehanteerd; naarmate het particu lier belang van politiebijstand gro ter wordt, stijgt ook het bedrag dat de politie in rekening brengt. La Rivière stelt zich voor dat de opbrengst wordt gebruikt voor het aantrekken van extra personeel. Hij sluit overigens niet uit dat in de toekomst nog meer activiteiten op particulieren worden verhaald zo als politiebijstand bij wielerwed strijden en popconcerten. Behalve van de particulier wil de Leidse politie ook een vergoeding van kosten van het ministerie van justitie ontvangen. De politie heeft in het verleden enkele taken van de parketpolitie overgenomen, zoals de betekening en tenuitvoerleg ging van arrestatiebevelen en het innen van boetes. In Den Haag wordt dit nog steeds door de par ketpolitie gedaan. De Leidse poli tie wil dat Justitie de extra inspan ning vergoedt. Volgens La Rivière is het nog onduidelijk of het minis terie hiermee akkoord gaat. LEIDEN - Net voor de fatale datum van 3 oktober is gisteren de Kerk- brug na een ingrijpende restauratie heropend. Deze brug, gelegen over de Oude Rijn, is een belangrijke schakel tussen de Hooglandse Kerkgracht en de Haarlem merstraat. De openingshandeling werd gis termiddag verricht door vertegen woordigers van de kerkelijke en burgelijke gemeenten: ds. A. Al- blas, predikant van de Hooglandse Kerk en J.A. Peters, wethouder ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer. Eendrachtig LEIDEN - Wethouder Peters (verkeer) heeft vanochtend de eerste van een serie apparaten in werking gesteld waarmee het mogelijk wordt met behulp van een identificatiekaart een parkeervergunning voor een dag te krijgen. De apparaten komen op diverse plaatsen in de binnenstad te staan. Tot nu toe moesten bedrijven die geregeld werkzaamheden in de bin nenstad verrichten, een parkeervervurgunning afhalen op het stads- bouwhuis of op bureau van de parkeerpolitie. Deze regelpiatig terugke rende klanten kunnen nu in het bezit komen van een magneetkaart waar mee zij via de apparaten die op straat staan, een parkeervergunning kun nen krijgen. Via de magneetkaart worden de gegevens van het bedrijf op geslagen en kan de betaling worden afgehandeld. Het voordeel van deze apparaten is dat er zich geen geld in bevindt waardoor zij niet intero> >ant zijn voor dieven. En laat 3 oktober dit jaar nu net in het weekeinde vallen! Dat is dus grote pech voor de bejaar den. Hoofd van de huishoudelijk dienst, A.M. Reijstee, zegt dat veel bejaarden door hun kinde ren worden meegenomen naar de optocht. Daarnaast probeert het perso neel het Leidens ontzet toch niet onopgemerkt voorbij te laten gaan voor de bewoners. "We vieren 3 oktober nu op de vrij dag. 's Ochtends is er koffie met gebak, wordt er hutspot gegeten en is er 's avonds een band in huis. Op 3 oktober zelf worden veel bejaarden door zoon of dochter meegenomen, omdat die nu natuurlijk vrij hebben. De mensen die niet door familie naar de optocht worden gebracht zouden dus moeten thuisblij ven", zegt Reijstee met spijt in zijn stem. Nu heeft Franny Heus een moeder en twee tantes in het Huis op de Waard wonen. Toen zij hoorde dat sommige bejaar den niet naar de optocht konden, besloot Franny daar wat aan te gaan doen. "Omdat ik het al die mensen gun om dit jaar de op tocht te zien. Daar beleven die mensen zoveel plezier aan. Nu weet ik wel dat veel kinderen hun ouders ophalen en meene men. Dat doe ik zelf ook. Maar er zijn er genoeg die niemand meer hebben en toch willen kijken. Ik heb daarom contact opgenomen met het Huis op de Waard en (foto Wim Dijkman) daar vindt men het prima als er vrijwilligers bereid zijn om stoe len op het Levendaal neer te zet ten en met de bejaarden mee te gaan". Ook Reijstee is blij met het voorstel. "Vroeger hielpen ook altijd vrijwilligers mee. Als dat nu weer kan gebeuren, lijkt me dat prima. Wij kunnen altijd wel vragen welke bejaarden meewil- len". Daarom kunnen een handje willen helpen, 2ich opgeven bij Franny Heus. Haar telefoonnummer is 224036 en mocht ze niet thuis zijn, dan kun nen mensen zich ook opgeven bij buurthuis Groenoord, 217222. liet het tweetal de beweegbare de len van de dubbele stalen ophaal brug zakken zodat de verbinding officieel hersteld was. Volgens Pe ters moet er ook weer een zaterdag se markt komen op de Hooglandse Kerkgracht. "Dat zo'n markt er nog steeds niet is, is mij een gruwel", al dus de wethouder. Leiden heeft zijn enige, histo risch beeldbepalende dubbele op haalbrug weer terug. Peters waar schuwde evenwel voor de gedach te die hier en daar zou hebben post gevat dat Leiden nu bijna klaar is met het restaureren van oude brug gen. "Er is nog veel te doen", aldus de wethouder. Peters gaf als voor beeld de Zijlbrug waarvan de leu ningen dezer dagen worden verste vigd om de te verwachte schare kij kers naar het vuurwerk in het na bije Ankerpark te kunnen weer staan. De Zijlbrug is heel slecht, maar nog lang niet aan de beurt om te worden hersteld. Peters sprak zijn zorg uit over de krapper worden financiële situatie. Reden waarom ook de bouw van een nieuwe Waagbrug, die de hou ten noodbrug moet vervangen, is uitgesteld. De bedoeling was aan vankelijk dat de bouw van deze brug na 3 oktober van start zou gaan. Dat wordt nu waarschijnlijk begin volgend jaar. (foto Jan Holvast» LEIDEN - De Stichting Duinbe houd en het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN) heb ben gisteren officieel hun onder wijspakket over de duinen gepre senteerd. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst op de kinderboerderij in de Merenwijk. De beide organisaties vatten en kele jaren geleden het plan op om het pakket te maken omdat leer krachten steeds vaker vroegen om speciaal lesmateriaal over de dui nen en duinbehoud. Het leek de twee instellingen ook nuttig om dit te doen omdat de duinen - het meest uitgestrekte, belangrijkste en meest gevarieerde natuurge bied in Nederland - nog steeds wordt bedreigd door stadsuitbrei dingen, toenemende recreatie en waterwinning. Het lespakket dat nu is gepresen teerd, is vooral bestemd voor kin deren uit de laatste twee klassen van de basisschool. Het geeft hun een indruk van het ontstaan van de duinen, de planten- en dierensoort die daar het meest voorkomen en over de verschillende manieren waarop de duinen worden ge bruikt. Om het allemaal wat aanschou welijker te maken, wordt in het on derwijspakket een aantal voorbeel den gegeven van 'natuurkunde- proeven'. Die maken onder meer duidelijk hoe de duinen zijn ont staan en waarom duinen zo geliefd zijn voor waterwinning. Het pak ket bevat bovendien een spel en een grote duinposter. De Stichting Duinbehoud en het IVN hebben ook een aparte diase rie en video laten vervaardigen die bij het onderwijspakket kan wor den gebruikt. Het pakket is tot stand gekomen dankzij subsidies van onder meer het Prins Bern- hardfonds, het Wereld Natuur- fonds, de provincies Noord- en Zuid-Holland en de Vewin, de ver eniging van Nederlandse water- winbedrijven. LEIDEN - Geboren: Bob zv. B. Westen dorp en A.T.J.M. Westgeest, Tom zv. B. Westendorp en A.T.J.M. Westgeest, Rick Paul zv. P.F.J.J. Verhoog en Y. Beekman. Gido Pascal zv. J. Bok en P.C.C. Viele, Roy zv. P. Groen en B.N.J. Viergever, Danielle dv. J. Heijboer, Yanthe dv. A.M.B.H. Rooijakkers en J.A.M. Nederstigt, Alexander Sebas- tiaan zv. A.P. Ejjkelenboom en J. Stol- ker. Mark zv. W. Rietveld en A. de Jon ge, Lonneke dv. O.P. Stolp en F. Fik- kert, Rosanne dv. J.H.C. Jansen en M.J. Kaak, Djamila Suzanna dv. R.P. van der Born en L.M. Vonk, Gerrit zv. G. van Duijn en N. Schaap, Petrus Hermanus zv. F.A. Grimbergen en H.M.W Wasse naar, Elvvin Alewijn zv. J. den Duik en H. Ras. LEIDEN - Op Schiphol zijn gister avond de Marokkaan Driss Hamdi en diens gezin aangekomen. Het gezin is twee jaar lang door ver schillende instanties van het kastje naar de muur gestuurd en mag na lange strijd in Nederland blijven. Het gezin is een woning in Leiden toegewezen. Hamdi was in 1981 op advies van de Gemeentelijke Medische Dienst met ziekteverlof tijdelijk naar Ma rokko teruggekeerd. De man was door twee ongevallen arbeidsonge schikt geworden en genoot een wao-uitkering. Om zijn genezings proces te bevorderen, werd het be ter geacht dat hij een tijd in Marok ko zou gaan wonen, met behoud van uitkering. In januari 1985 kwam Hamdi te rug om te worden gekeurd. Eind maart, Hamdi was inmiddels al weer naar Marokko teruggekeerd, adviseerde de GMD aan de be drijfsvereniging Detam om Hamdi weer als arbeidsgeschikt te be schouwen. Pas eind juni kreeg Hamdi be richt van de GMD dat hij, eenmaal terug in Nederland, zelf werk moest zoeken. In juli zou zijn uitke ring worden stopgezet. Hamdi kwam naar Nederland, maar toen hij zich meldde bij de vreemdelin genpolitie bleek dat zijn verblijfs vergunning was verlopen. Hij moest direct het land uit. Aangezien de uitkering van de Marokkaan was stopgezet, kon hij in Marokko niet rondkomen en bleef een beroep doen op vrienden in Nederland. Die stopten hem af en toe wat geld toe en schreven in tussen een brief naar het kabinet van de koningin en de ministeries van sociale zaken,en justitie. Daar op ging de Kamercommissie Ver zoekschriften, die individuele za ken op parlementair niveau behan delt, zich met de kwestie bemoei- En die stuitte op een gat in de voorlichting aan Hamdi: noch GMD noch bedrijfsvereniging had hem op de hoogte gesteld van het feit dat zijn ziekteverlof in Marok ko zou worden beschouwd als re migratie, waardoor zijn verblijfs vergunning in Nederland op de tocht zou komen te staan. Een en ander duurde tot mei van dit jaar. Toen zei het PvdA-kamer- lid Knol, tevens lid van de Kamer commissie Verzoekschriften, dat er nu eindelijk eens schot in de kwestie-Hamdi moest komen. Diens vrienden in Leiden hadden inmiddels al 20.000 gulden aan hem gegeven, een bedrag dat ver moedelijk nergens te verhalen is. Staatssecretaris Korte-van Hemel werd door de commissie gedaagd, evenals haar collega van sociale za ken De Graaff. Die had in zijn rapportage ver zwegen dat bedrijfsvereniging noch GMD Hamdi van de gevolgen van diens ziekteverlof op de hoogte hadden gesteld. Korte-van Hemel besloot vervolgens de familie Ham di "het voordeel van de twijfel te gunnen en een verblijfsvergunning voor onbeperkte duur" te verstrek ken. Toch zou het nog twee maan den duren voordat een brief van dergelijke strekking op de ambas sade in Marokko en bij de vreem delingenpolitie terecht kwam: de papieren verdwenen gedurende die tijd in de la van een ambtenaar. Anderhalve week geleden werd het gezin op de hoogte gesteld van de mogelijkheid van terugkeer naar Nederland. Inmiddels is aan het uit zeven personen bestaande gezin een woning toegewezen aan de Langegracht. De sociale dienst heeft hun een voorschot verleend om het huis te kunnen inrichten en zolang Hamdi nog geen werk heeft zal het gezin voorlopig een rww- uitkering krijgen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13