Nordmarka: 2.500 km loipes Even warm draaien in Duitse Willingen Ook in de wintersport meer vraag naar luxe appartement DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 PAGINA 11 WINTERSPORT Lange rijen bij de lift op de Hoppernkopf in het Westduitse Willingen. Een ideale stek voor even warmlopen. (foto gpdi De Belg waarmee ik een ankertje deel in de sleeplift is aan het warm draaien. Hij gaat binnenkort een paar weken wintersporten in Zwitserland en is nu een weekendje naar Willingen gekomen om zich voor te bereiden op die vakantie. Even het gevoel weer te pakken krijgen en de spieren alvast laten wennen aan de conditieslag die hen te wachten staat, zo vertelt hij in sappig Vlaams. Ook een Nederlands echtpaar dat met langlauflatten in de hand geamuseerd staat toe te kijken bij de oefenweide waar de beginnende alpineskiërs onzeker hun eerste afdaling maken, is er een paar dagen tussenuit gebroken om zich te vermaken in de sneeuw. door Mirjam van Kassei Dit drietal maakt deel uit van de grote groep Nederlanders en Bel gen die, zodra er sneeuw ligt, even de grens over wipt om een week einde, of zelfs maar één dagje, in het Duitse Sauerland te gaan skiën. En dat kan ook makkelijk, want de pistes en loipes van Willin gen zijn vanuit het hartje van Ne derland met de auto in een paar uur te bereiken. Zo'n kort uitstapje is overigens niet alleen voor auto bezitters weggelegd, want ook de NS kan de skiliefhebber afzetten in het centrum van dat dorp. Hoe belangrijk het toerisme is voor Willingen, blijkt uit het enor me aantal hotels en pensions. De prijzen die zij hun gasten in reke ning brengen, zijn alleszins rede lijk. Voor vier a vijf tientjes kom je er heel aardig onder dak in een middenklasse hotel, terwijl de overnachtingsprijs in een pension rond de vijfentwintig gulden schommelt. Eetgelegenheden hoef je er evenmin met een lantaarntje te zoeken, maar uitgaansmogelijk heden zijn minder dik gezaaid. Voorts biedt Willingen zijn winter- gasten, naast de skipistes en loipes, faciliteiten voor onder meer zwem men, tennis, schaatsen en paardrij den. En dan het skigebied. Willingen (Upland) is gelegen op 580 meter hoogte. De top van de hoogte berg, de Ettelsberg. reikt achthonderd meter boven de zeespiegel. Lang laufers kunnen in de beboste om geving op dertig kilometer loipe uit de voeten. De skigebieden rond het dorp tellen een stoeltjeslift. ze ven sleepliften en twee oefenliften. Voor een wintersportgebied zo dicht bij huis, zijn deze mogelijk heden lang niet slecht. Er zit echter een addertje onder het gras. Sauerland ideaal voor een kort ski-uitstapje Dertig kilometer loipes dicht in de buurt. In de bossen rondom Willingen. (foto gpdi D,e skimogelijkheden concentre ren zich niet in een aaneengesloten gebied, maar op drie verschillende bergen, die het de gemiddelde skiër niet al te lastig maken. Het dichtst bij het dorp zijn de tien af dalingskilometers, ontsloten door een stoeltjeslift en vijf sleepliften, van de Ettelsberg te vinden. Als de zon schijnt, profiteren de skiërs op de Ettelsberg daar het meest van, maar dat heeft ook een nadeel. Sauerland is geen Oosten rijk of Zwitserland waar je, als je 's winters maar hoog genoeg gaat, al tijd wel een flinke laag sneeuw vindt. Een paar dagen zon kunnen het besneeuwde jasje van de Et telsberg zo aantasten, dat de ski pret behoorlijk gereduceerd wordt. In dat geval heb je de mogelijk heid uit te wijken naar de piste op de Hoppernkopf of naar die van Ritzhagen, onderling verbonden via een mooie skiroute door het bos. Deze gebiedjes, die vanaf de Ettelsberg niet op ski's te bereiken zijn. vangen wat minder zon en dus houdt de sneeuw het er langer uit. Zij tellen echter slechts twee lange re en een korte sleeplift en dat leidt, met name in de weekenden, vaak tot lange rijen. De knipkaart die gekocht werd op de Ettelsberg, is voor deze liften niet te gebrui ken. De afstand van de twee laatstge noemde liften naar het dorp is wel te voet te overbruggen, maar ver moeid na een dag skiën is die tip pel van dik tien minuten, met ski's over je schouder en skischoenen aan. minder aangenaam. Hoewel Willingen helemaal ingesteld is op wintersportgasten, heeft het dorp geen busje dat voor skiërs een pen deldienst tussen de verschillende hotels en de liften onderhoudt. Als je het treft, is de hotelier bereid dit gemis te compenseren. Ski's en schoenen kunnen in het dorp en bij de Ritzhagenlift wor den gehuurd. Wie over eigen spul len beschikt, doet er goed aan die mee te nemen. Het huren is niet echt goedkoop (ongeveer 22 gul den voor een complete set per dag) en de zorgvuldigheid bij het afstel len en de kwaliteit van het mate riaal laat nog wel eens wat te wen sen over. Er zijn dus nog wel enkele zaken voor verbetering vatbaar, maar daar staan vele positieve zaken te genover, waarvan de ligging ten opzichte van Nederland wel de be langrijkste is. Die paar minpuntjes hoeven geen enkele wintersport- liefhebber er van te weerhouden om voor een kort ski-uitstapje af te reizen naar Willingen. KIRCHBERG - Het appartement in Kirchberg is ■ruim. maar voor al warm aangekleed. Aan de royale entrée. waaraan een an tieke dekenkist fleur geeft, gren zen de badkamer met douche en ligbad, twee slaapkamers en de met antiek aangeklede woon-eet- kamer. Tegenover de beschilderde ou de hoerenkast, staat de zitbank, waarvan twee bedden kunnen worden gemaakt. Er is vanuit het kamerraam een mooie doorkijk op de besneeuwde Alpenweiden van het Tiroolse Kirchberg. door Wim Breedveld Middenin de woonkamer staat de grote Tiroolse kamin (de twee meter hoge en bont betegelde ka chel/oven), die in feite de schei ding vormt met de goed geoutil leerde keuken/eethoek. De slaapkamers overtreffen de verwachtingen. Er staat echt een hemelbed in. En vanaf het donker beschilderde baldakijn kijken twee schalkse roze engeltjes neer op de rustende skiërs. En dan besef je, dat als je in een royale bui ooit je gelieven naar zo'n onderkomen hebt ge voerd, er moeilijk een weg terug is naar de kille pensionkamer of de onpersoonlijke hotelruimte. Temeer als na een week de balans wordt opgemaakt en de hogere woonkosten kunnen worden weg- geschrapt tegen de lagere ver blijfskosten. Het (luxe) appartement in de wintersport is in opmars. Hotels en de eenvoudige kamer inprivë- pensions verliezen terrein. Her man Fercher, VVV directeur in Kirchberg: "Van de 8500 bedden, die Kirchberg in de winter heeft te bieden, staan er nu al bijna 3000 in de betere appartementen. Vooral Nederlanders tonen daar voor grote belangstelling. Comfort Inter home-directeur Ruud van Dijk bevestigt de groeiende markt, die hij mede verklaart uit een toenemende behoefte aan comfort. "Het liefst zouden de mensen hun eigen comfortabele huishou den naar hun wintersportplaats willen verhuizen. Ze nemen geen genoegen meer met de eenvoudi ge kamer van de privé-verhuur- der. Dat komt ook, omdat winter sport veelal in familieverband of met vriendenclubs wordt bedre ven. De mensen willen gezellig en als het kan ook comfortabel bij el kaar zitten." Interhome is de Zwitserse orga nisatie. die in 1963 vanuit Zurich begon met de verhuur van de vaak luxueuze tweede huisjes van landgenoten aan derden. Verhuur van met spaargeld ge bouwde tweede huisjes is altijd in zwang geweest. Het was de manier om wat terug te verdie nen van de in het luxueuze vrije- tijds-object gestoken Zwitserse franken. De appartementen zijn echter niet louter gebouwd op de waar devastheid van dë Zwitserse frank. Ook de Nederlandse gul den en de Duitse mark bleken goed te zijn als fundament voor een luxe-onderk.nmen in de ber gen Des te verder de eigenaren ech ter van hun vakantiehuis woon den, des te moeilijker bleek het beheer, onderhoud en toezicht. Doorgaans werd daarvoor een plaatselijke tussenpersoon in de arm genomen, die zorgde voor de schoonmaak, het wasgoed, de sleutel en het toezicht. Interhome is in feite de profes sionalisering van de toevallige beheerder ter plaatse. Deze naam was echter in 1963 nog niet aan de orde, want de toen nog lande lijke organisatie werkte onder de naam Swiss Chalets. Zuinigheid Die chalets waren doorgaans ook te vinden in de mooiere delen van de Alpen-dorpen, veelal vlak bij bos of alpenweide. En op de inrichting hadden de eigenaren doorgaans geen sporen van zui nigheid achter gelaten. Vanaf 1966 werd gewerkt on der de naam Interhome om daar mee tevens het internationale ka rakter van de organisatie aan te geven. De verkoopkantoren wa ren in Londen. Frankfurt. Parijs en Brussel en in ons land in Am stelveen. Ruud van Dijk: "Jarenlang hebben wij de kar getrokken van uit Amstelveen. Tot 1979 waren we de grootste Interhome-vesti- ging in het buitenland. Pas toen zijn de andere landen met de gro tere afzetgebieden ons voorbij ge gaan." Inmiddels beschikt Interhome over 17.000 appartement-eenhe den voor de zomer en 10.000 een heden voor in de winter, wanneer per week 50.000 mensen aan een goed en betaalbaar onderdak ge holpen worden. - Voor iedereen betaalbaar Ruud van Dijk: "Dat is altijd zo moeilijk te zeggen. Wij zouden het betere publiek aantrekken. We zijn prijzig, maar dat is aan de kwaliteit van de huizen ook wel af te zien, hoor je veel zeggen. Ik denk, dat de mensen gewoon rekenen. Iets meer betalen voor de verblijfsruimte betekent door gaans dat je een stuk goedkoper uit bent in de bijkomende kosten van eten en drinken. Wie op een klein kamertje zit en daar geen contact kan onderhouden met tochtgenoten, zal meer de bar of het restaurant opzoeken. De aan wezigheid van kookgelegenheid en eigen keuken maakt het ap partement net zo betaalbaar als de pensionkamer, die elke avond noopt om uit eten te gaan". Onafhankelijkheid Volgens de VVV-directeur in Kirchberg, het Tiroolse dorp waar zoveel Nederlanders een appartement hebben gekocht in de tijd, dat dit nog mogelijk was. heeft de verschuiving niet louter een materiële achtergrond: "Er valt een steeds grotere hang naar vrijheid en onafhankelijkheid te constateren onder de wintergas- ten. Geen opgelegde etenstijden, geen aanpassing aan hotelge- bruiken. Je bent met de groep, of dat nu familie is. een koppel be vriende echtparen of een groep jongeren, helemaal op jezelf Voor die vrijheid en zelfstandig heid hebben veel mensen een paar centen meer over. We zien ook steeds meer, dat kamerver huurders enkele kamers bij el kaar trekken en die als apparte ment gaan verhuren". Ook Ruud van Dijk denkt dat de behoefte aan individualiteit een grote rol speelt bij de groeien de keuze voor appartementen. Naast Interhome opereert ook de organisatie Vrij Uit op deze markt, maar die heeft zich toch meer toegelegd op de verhuur van appartementen en bunga lowparken, die door institutione le beleggers zijn gefinancierd. Die hebben vaak ook ter plekke een eigen man in het park. Het toezicht is geconcentreerd. Inter home heeft ook mensen in de ge bieden, die zorgen voor toezicht en de contacten over de verspreid liggende huizen. Hun toezichts- kosten liggen daarom ook hoger. Interhome heeft zich helemaal gespecialiseerd in de privé-hui- zen, verdeeld in top- en vip-klas se, waarmee vorig jaar een omzet werd gehaald van 201 miljoen Zwitserse franken door 506.690 gasten gemiddeld elf nachten on der te brengen. Frankrijk (45%) en Zwitserland (25%) herbergen de meeste gasten, gevolgd door Spanje (15%), Italië (11%) en Oostenrijk (4%) voor zomer en winter. Klachten? - Hoe staat het met de klachten? Ruud van Dijk: "In de winter hebben we echt 0,0 klachten Ken nelijk is de wintervakantiegan ger een ander type. Die is tevre den als hij zich sportief kan uitle ven. Het ligt anders in de zomer, wanneer het weer slecht is. We krijgen nog wel eens een klacht vanuit Bretagne. Daar hebben we mooie, rustige huizen, die wat afgelegen liggen. Dat is heerlijk, als je je overdag in het mooie weer kunt vermaken. Maar als het regent en je bent dan aange wezen op dat rustiek gelegen boerderijtje met het weinige com fort waaraan de Fransman ge wend is, dan kan dat wel eens te genvallen." Een zorgvuldige keuring van het appartement vooraf moet er voor zorgen, dat er geen klachten komen in de winter. Daarvoor zorgen de inkopers. De verhuurders vangen na tuurlijk veel meer, wanneer ze rechtstreeks hun klanten benade- 'Dat doen ze niet over het alge meen. Alleen in Oostenrijk wil dat nog wel eens gebeuren. Ze klagen over het percentage, dat wij voor onze bemiddeling vra gen en dat een normaal percenta ge is, dat ook grote reisorganisa ties voor hun bemiddeling vra gen. De eigenaren sluiten met ons contracten af voor 1,2 of 3 jaar. De meeste contracten lopen over twee jaar en worden geregeld verlengd. De mensen zijn van een hoop rompslomp af en profiteren van een wijd vertakt verkoopnet. Ze bepalen zelf de huurprijs die ze willen ontvangen en daar bo venop komt ons percentage" Skiën voor Noren manier van leven OSLO (GPD) - Dc Holmenkollen in Noorwegen heeft voor skiliefhebbers iets bijzonders: het is een soort bedevaartsplaats. Alsof het daar allemaal is begonnen. Misschien komt het wel door het kleine skimuseumpje dat jarenlang in de befaamde skischans was gehuisvest en waar je steeds weer binnenloopt als je toevallig toch in Oslo bent. door Gerard Dielessen In 1983 werd een nieuw museum geopend, gebouwd in een rots naast de schans, met een dak van glas waardoor de top van de be sneeuwde schans zich scherp afte kent tegen de blauwe hemel. Het nieuwe museum is een geschenk van de stad aan de toen honderdja rige skivereniging. Voor het mu seum waakt het standbeeld van de Noorse poolreiziger Fridtjof Nan- sen over de Holmenkollen. Bovenop de schans heb je een in drukwekkend uitzicht over de hoofdstad van Noorwegen, een paar honderd meter lager. Als skiër richt je je blik toch liever naar het noorden: besneeuwde toppen en witte bossen. Daar beneden skiede Sondre Norheim in 1868 van Mor- gedal naar Christiania (Oslo) om er mee te doen aan een skiwedstrijd. Met nieuw ontwikkelde bindingen - behalve een band om zijn voet bond Norheim er ook een om zijn hak - versloeg hij iedereen. Ook zijn ski's waren nieuw: in het mid den had hij zijn latten smaller ge maakt dan aan de uiteinden. Deze techniek wordt nog steeds toege past. Verbaasde mensen zagen hem destijds de hellingen afsuizen. Het 'moderne skitijdperk' was be gonnen. Daarboven heb je ook uitzicht op de Nordmarka, Oslo's unieke lang- laufgebied. Elk jaar zet de skiver eniging meer dan 2.500 kilometer gemarkeerde routes uit door het gebied, waarvan meer dan 200 kilo meter 's avonds is verlicht. Het ge bied telt tientallen hutten, waar je kan overnachten, een warme kop chocolademelk kan drinken of ge woon even wat op krachten kan komen na een flinke afstand te hebben afgelegd. De hutten zijn zo gebouwd datje nooit meer dan vijf kilometer van zo'n hut verwijderd bent. Manier van leven Wanda Wideroe van de 'Forenin- gen til ski-idrettens fremme' is best trots op de faciliteiten van haar vereniging: een imposant skige bied, speciale wedstrijdtrajecten, een museum, een springschans, skihutten (met sauna en douches), routes voor blinden, hellingen en liften voor afdalingskiërs, 1400 vrij willigers etc. En dat allemaal gesi tueerd in een mooie natuur heel dicht bij een grote stad. "Skiën is voor ons een manier van leven", zegt ze. ,,Je wordt hier. bij wijze van spreken, met ski's aan geboren. Als Noren vakantie heb ben of gewoon vrij zijn gaan ze bij na altijd de bergen in. 's Winters op In Nordmarka 2.500 km loipes met wegwijzers: 'Je kunt er beter de weg vinden dan in Oslo'. de nieuwe afdalingen en liften over een jaar of twee klaar zijn kun je toch een behoorlijk rondje skiën" Jaarlijks bezoeken meer dan honderdduizend personen het kleine ski museum naast de Holmenkollen springschans. Met daarin een speciale afdeling gewijd aan de ski-activiteiten van het Noors koningshuis. Ko ning Olav neemt er zijn bezoekers geregeld mee naar toe. Onder meer om ski's te zien uit het jaar 600. En latten van niet minder dan 3.74 meter, de langste ski's ter wereld. (foto gpdi de ski's natuurlijk. Het unieke van Oslo is dat we dichtbij de stad een heel groot natuurgebied hebben waar je uitstekend kan skiën. Van uit het centrum van de stad ben je met de tram in nog geen half uur bij het skicentrum Skistua waar al le routes beginnen" De meest geliefde route gaat naar Kikut, op ongeveer vijftien ki lometer van Skistua. Er zijn heel veel mogelijkheden om deze druk- tste hut in de Nordmarka te berei ken. Omdat wij vroeg op pad gaan nemen we het meest voor de hand liggende traject. Door bossen, over bergen en door dalen ski ik samen met mijn gids Per Brodal van de VW Oslo naar Kikut. Overal in het bos staan rode en blauwe richting bordjes met het aantal nog af te leggen kilometers naar een bepaal de plaats. Een kaart is niet nodig. "Soms denk ik weieens dat de je in de Nordmarka beter de weg kan vinden dan in Oslo zelf', zegt Bro dal. Onderweg vertelt Brodal dat de gemeente Oslo in samenwerking met de skivereniging het afda lingsskiën populairder wil maken door een aantal heuvels via liften met elkaar verbinden. "De afdalingen zijn, door de bergen die niet hoger zijn dan zo'n zeshonderd meter, natuurlijk niet te vergelijken met de midden- europese berggebieden. Maar als Enthousiast Afdalingsskiërs kunnen toch maar beter niet naar Oslo gaan. Of ze moeten eens kennis willen ma ken met een pure sport. Want van 'Langren', zoals het daar wordt ge noemd, in de Nordmarka wordt zelfs een alpineskiër enthousiast. "Langlauf is genieten van de na tuur. Hier kun je de gezondheid ruiken", roept Brodal enthousiast tijdens een korte, maar hevige af daling door de bossen. Na twee uur skiën bereiken we Kikut. Simpel vertaald: Kijk-uit Een toepasselijke naam voor een ontmoetingsplaats waar je veel be kenden tegenkomt. Dampende chocolade, een broodje, een droog shirt en nog een kopje koffie. Te rug nemen we een andere route. Langs de Normannskapel. Een klein kerkje midden in het bos waar op zondag diensten worden gehouden voor mensen die graag willen skiën, maar toch ook naar de kerk willen. Het is maar goed dat we zo vroeg op pad zijn gegaan. Want de stroom skiërs richting Kikut groeit met de minuut. "Van eind januari tpt april is het lekker weer. Voor die tijd is het te koud. Veel mensen nemen vanuit Oslo de trein naar het plaatsje Stry- ken, ongeveer zestig kilometer naar het noorden. Dan ski je met de zon in je gezicht moeiteloos naar het zuiden. Er zijn mensen die dat in één dag doen. Maar je kan ook overnachten in Kikut", zegt Brodal. Vooral in de weekeinden is de Nordmarka vol. Het is zelfs niet uitgesloten Koning Olav tegen te komen. Geregeld bindt hij de ski's onder. Ooit deed hij mee aan schansspringenwedstrijden, maar daaraan waagt de oude koning zich niet meer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11