Uitstoot zwavel en stikstof stijgt fors Henry II haalde Ford uit het slop Reagan wil impuls wereldhandel Dienstenbond FNV stuurt aan op 36 uur Banengroei gaat aan buitenlander voorbij WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Rapport: energiegebruik ten koste van milieu DEN HAAG (GPD) - Het energiegebruik in ons land gaat steeds sterker ten koste van het milieu. De uitstoot van schadelijk stoffen zal in 2010 aanzienlijk groter zijn dan nu aan vaardbaar wordt gevonden. De totale uitstoot die men tot nu toe verwachtte voor de ko mendejaren bedroeg 200 miljoen kilo per jaar voor zwaveldioxide en 345 miljoen kilo voor stikstofoxiden. In het ergste geval komt er 70 pro cent meer zwavel en 85 procent meer stikstof in het milieu, met als gevolg een sterk toenemende ver zuring. Het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) komt tot deze conclusies in een uitge breid onderzoek dat het Energie Studie Centrum van ECN onder de titel 'Nationale Energie Verkennin gen' heeft gepubliceerd. De helft van de totale behoefte aan energie tot het jaar 2010 ligt al vast, omdat aardgas voor verwar ming van woningen en gebouwen de meest in aanmerking komende brandstof blijft. Voor de auto en als grondstof voor de petrochemische industrie zijn op die termijn even min alternatieven voor olie te ver wachten. Alleen voor de openbare elektriciteits-voorziening en in de industrie is een keuze mogelijk. Afhankelijk van de economische groei (gebaseerd op modellen van het Centraal Planbureau van 1,5 tot 2,7 en 3,6 procent per jaar) worden er in de varianten van ECN tot 2010 of vooral kerncentrales gebouwd (5 tot 10 van 1300 megaWatt), of ko lencentrales van 600 mW (tussen 11 en 16 stuks) of gascentrales met een totale capaciteit van 5250 tot 11500 mW. Volgens het ECN zou kernenergie voor de consument iets goedkoper zijn (tussen de 10.3 en 11,5 cent per kiloWattuur) dan gas (de 11,2 en de 16,1 cent). Kolen- stook komt op 10,9 tot 13,3 cent per kWh. Uitstoot De uitstoot ran zwavel en stik stof blijft echter een levensgroot probleem. De zwavel-problema- tiek wordt vooral veroorzaakt door raffinaderijen en elektriciteits-cen- trales. Voor raffinaderijen wordt een toenemende Nederlandse rol UTRECHT (ANP) - De Diensten- zorg voor de werknemers volgend bond FNV stelt in het cao-beleid jaar een extra strop betekenen van voor volgend jaar de werkgelegen- 200 gulden netto, ofwel 360 gulden heid centraal en blijft aankoersen bruto voor een mimimumloner. op een 36-urige werkweek. Om de Vandaar dat de bond dat bruto-be- koopkracht te handhaven eist de drag nu voor alle werknemers eist. bond bovendien een half procent Samen met de koopkrachteis van en nog eens 360 gulden bruto voor een half procent komt de bond iedereen om de effecten van de be- daarmee al met al uit op een 'loon- zuinigingen op het ziekenfonds- eis' van één tot anderhalf procent, pakket te compenseren. De rest ongeveer dezelfde als de Industrie van de beschikbare loonruimte - al bond FNV. met al door de bond becijferd op minstens 2,5 procent - moet wor den besteed in arbeidstijdverkor ting en andere werkgelegenheids- bevorderende maatregelen. In het bank- en verzekeringsbe drijf - de voornaamste sectoren waar de bond volgend jaar cao-on derhandelingen moet voeren - gaat de Dienstenbond FNV opnieuw met de 36-urige werkweek de boer op. ondanks het feit dat de werkge vers daar bij de vorige cao-ronde niets van wilden weten. In sectoren waar de 36 uur al binnen is gehaald wil de bond gaan praten over ver dere atv. De bond heeft becijferd dat de bezuinigingen in de gezondheids in de Europese olievoorziening verwacht, terwijl kolencentrales de grootste boosdoener zijn bij elek- triciteits-opwekking. De stikstof problemen worden voor de helft veroorzaakt door het verkeer. Bij een hoge economische groei, die een aantal personenauto's in Ne derland in 2010 van 9 miljoen stuks kan inhouden, ziet het ECN alleen nog het gebruik van speciale hog- edruk-motoren en drieweg-kataly satoren in het personenvervoer als mogelijkheid om het probleem van de stikstofoxiden binnen de per ken te houden. Aardgas blijft volgens het onder zoek de belangrijkste brandstof. Uranium en kolen kunnen maxi maal 18 en 29 procent respectieve lijk van de behoefte van elektrici teits-voorziening en industrie dek ken. Het aandeel van wind- en zon- ne-energie is met maximaal 4 pro cent bescheiden. Wanneer echter veel gas voor de produktie van elektriciteit wordt gebruikt en de economische groei hoog is, kunnen we tussen 2006 en 2016 gas tekort komen. Op zo'n mo ment moet worden gedacht aan de import van gas of aan het in ont wikkeling zijnde proces van kolen- vergassing, aldus het rapport. Gisteren is het rapport aan de mi nisters van economische zaken en van milieu aangeboden. Het zal een rol spelen bij verdere adviesaan vragen alvorens het kabinet een standpunt naar buiten zal brengen over de toekomstige energievoor ziening. Die steliingname door de regering werd uitgesteld na het on geluk met de kerncentrale in Tsjer- r.obyl tot eind 1988. In de miljoen ennota werd vorige week aangege ven dat nog tot begin 1989 moet worden gewacht. DEN HAAG (GPD) - Het aanbod van laag- en ongeschoold werk, zo als schoonmaken en lopende- bandwerk, neemt weer toe. Het aantal werkloze Nederlanders uit deze groep bleek in 1985 met tien procent te zijn gedaald. Een groot deel van de Marokkaanse en Turk se bevolking in Nederland, respec tievelijk 68,5 en 65,9 procent, be hoort tot de categorie die niet meer dan lagere school heeft gevolgd. Toch steeg het aantal werklozen onder Marokkanen en Turken in 1985 met zeven procent. Voor het Nederlands Centrum voor Buitenlanders, de instelling die opkomt voor de belangen van buitenlanders, was de groeiende werkloosheid onder etnische min derheden reden om een onderzoek te houden naar de eisen die werk gevers stellen aan mensen zonder opleiding. Uit de studie 'Kansen voor laaggeschoolden' van drs. Pe ter van Eekert blijkt dat de situatie voor de laagst opgeleiden zich gun stig ontwikkelt. De grote bedrijven besteden het werk uit aan gespeci aliseerde kleine bedrijven, die tot de voornaamste werkgevers van la ger opgeleiden behoren. De grote werkloosheid onder de laaggeschoolden wordt dus niet veroorzaakt door gebrek aan werk. maar doordat op grote schaal laag geschoolden van hun plaats wor den verdrongen door hoger opge leiden. Grote bedrijven stellen door de ruimte op de arbeidsmarkt steeds hogere eisen aan hun perso neel, waardoor de laagst opgelei den bij voorbaat uit de boot vallen. Ook solliciteren hoger opgeleiden naar banen beneden hun oplei dingsniveau. In ruim 40 procent van de onderzochte gevallen bleek een hoger opgeleide (lbo of mavo) een vacature te hebben opgevuld waarvoor lagere school werd ge vraagd. De situatie voor lager geschool den die behoren tot de etnische minderheden, is nog minder roos kleurig, omdat werkgevers in hun werving en selectie een duidelijke voorkeur voor autochtone Neder landers tonen. Het lage opleidings peil van de buitenlander verklaart slechts voor een deel het hoge aan tal werklozen in deze categorie. Di recte en indirecte discriminatie door de personeelschef en het ar beidsbureau draagt bij tot het alar merend hoge aantal werklozen. Uit eerdere rapporten blijkt dat bij ge lijkwaardig opgeleide personen een blanke Nederlander in 75 tot 90 procent van de gevallen de voor keur krijgt. Van Eekert komt tot de conclu sie dat bedrijven voor de werving Schuldenlanden voorlopig met lege handen bij IMF TOKYO - Deze telefoon maakt hei volgens de Japanse fabrikant Saiiyo mogelijk dat de opbeller in kleur te zien i een beeldschermpje met een dia gonaal van zeveneneenhalve centimeter. Volgens het bedrijf lukt dat allemaal via doodge wone telefoonlijnen. Het beeld is overigens stilstaand. <fot« WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Reagan heeft gisteren de rijke wereld opgeroe- Werkgevers Het KNOV en het NCOV, de twee werkgeversorganisaties in het midden- en kleinbedrijf (MKB), praten vrijdag na lange tijd weer met elkaar in hun gemeenschappe lijk oyerlegorgaan. Daarmee komt een einde aan hun ruzie die ont stond na het vertrek van KNOV- voorzitter Oosterhoff in december vorig jaar. De kersverse KNOV- Nieuwe verzekering Onder de naam Medios is on langs een alternatieve verzeke ringsmaatschappij opgericht, die richt op de markt van zogenaamde 'toegevoegde' en alternatieve ge neeswijzen. De maatschappij is ontstaan uit een samenwerking van de vereniging 'Natura', de Trio- dos-organisatie en de verzeke ringsmaatschappij Het Zilveren Kruis. Binnenvaart Een comité van boze binnen vaartschippers heeft besloten tot verscherping van zijn acties, nu het Rotterdamse verladersbedrijf Gra- naria heeft geweigerd op een ulti matum van de schippers in te gaan. De schippers hadden geëist dat Granaria zou ophouden met het vervoeren van lading op eigen schepen. Banken Peru Het congres van Peru heeft de onteigening van tien banken, zes tien verzekeringsmaatschappijen en zes beleggingsinstellingen goedgekeurd. Beide huizen van het congres, de senaat en het huis van afgevaardigden hebben met dit plan van de Peruaanse president Alan Garcia ingestemd. Garcia zal de wet nu spoedig tekenen en dan kan zijn regering het bestuur over de bedrijven Horeca Het totale aantal horecabedrij ven in ons land is vorig jaar geko men op 36.721, wat ten opzichte van 1986 een bescheiden stijging betekent van 0,2 procent. Dit blijkt uit de jaarlijkse publicatie 'Horeca in Cijfers' van het Bedrijfsschap Horeca. Volgens de publicatie steeg de omzet met 0,4 procent. pen om de economie van hun lan den te laten groeien. Daarmee wor den arme landen geholpen omdat dat de aftrek van hun produkten vergroot, aldus Reagan in een rede len, moeten andere landen de daar- res te slechten. Hij zei in dit ver uit volgende slapte opvangen door band fel gekant te zijn tegen alle C0t0CO uit ontwikkelingslanden te impor- pogingen tot protectionisme teren", zo zei de Amerikaanse pre- uit het Congres. De president her- sident, doelend op landen met een haalde ook zijn in de de Algemene Vergadering handelsoverschot zoals Japan en het eerst gelanceerde plan Reagan kwam niet met concrete maatregelen of voorstellen die een verlichting zouden kunnen beteke nen voor de ontwikkelingslanden die met een gigantische schulden last kampen. Die totale schuld be draagt thans 2.2 duizend miljard gulden. Hij zei dat de Amerikaanse rege ring druk bezig is de gezondheid van de wereldeconomie te bevor deren door het enorme begrotings tekort en het eveneens grote tekort op de handelsbalans terug te drin- "Terwijl de tekorten op onze han delsbalans en onze begroting da gen. Maar dat is niet voldoende. West-Duitsland. Reagans toespraak bestond ver der uit een gedreven pleidooi voor de vrije-markteconomie naar Ame rikaans model. Hij raadde de arme landen aan de staatsinvloed op hun economie te verminderen, en de ondernemingsgewijze produktie te bevorderen. „Er bestaat ontkennen relatie tussen vrijheid menselijke vooruitgang. Hoe ressiever een regering, hoe m< controle op de economie en hoe punten kunnen vakbondsgroepen, veeleisender het belastingstelsel, werknemers en ondernemingsra- des te waarschijnlijker is het dat den te rade gaan met problemen bij land in armoe en wanhoop het gebruik van nieuwe technolo- Technologie FNV DEN HAAG (GPD) - FNV-voorzit ter H. Pont en minister De Korte niet te (economische zaken) hebben giste- ren eendrachtig het eerste van acht steunpunten voor technologie van pressiever een regering, hoe meer de FNV geopend. Bij deze steun- wegzakt", zo luidde zijn bood schap. Een tweede thema gieën in het bedrijf. De binnenko mende klachten worden geno teerd, waardoor een overzicht ont- speech was een dringende oproep staat van de meest voorkomende aan alle landen om handelsbarriè- problemen bij automatisering. ROTTERDAM (ANP) - Van Om meren biedt per aandeel of certifi caat van het handelshuis Ceteco vijf nieuw uit te geven niet-royeer- bare certicaten van aandeel plus 100 gulden in contanten, zo heeft het Rotterdamse concern vanoch tend bekendgemaakt. Op basis van de laatst gedane koers van Van Ommeren is dit bod 272 gulden waard. De aandelen van Ceteco no teerden voor het opschorten van de notering op de Amsterdamse beurs 238 gulden, de certificaten 230 gul den. De naam van Van Ommeren zal na de fusie worden veranderd in Van Ommeren Ceteco. De handels belangen van Van Ommeren wor den ondergebracht in Ceteco. Er zal dan een organisatie ontstaan met drie hoofdgroepen: Van Om meren-transport, Matex-tankop- slag en Ceteco-handel. WASHINGTON - Ooit is wel eens opgemerkt: "De rijken zijn anders dan u en ik. Ze hebben meer geld". Zo simpel ligt dat niet in het geval van de gisteren op 70-jarige leeftijd overleden autobaron Henry Ford II. Wat de steenrijke Ford meer on derscheidde van de rest van de mensheid: zijn herkomst bijvoor beeld. Hij was de kleinzoon van de Henry Ford de eerste, die in 1903 de Ford autofabrieken oprichtte en als geen ander de auto onder de ge bracht. Allesbehalve alledaags was ook de persoonlijkheid van Henry Ford II. Dikke boeken zijn geschreven. films in het fel-realistische genre zijn gemaakt, allemaal met de flam boyante jet-setter Henry II als voorbeeld. Hij was voor alles een autocraat die zich zó de baas voel de, dat hij - naar de woorden van zijn tweede vrouw - 's morgens on der het scheren zachtjes placht te zingen 'ik ben de koning, mij kan niets gebeuren'. door Henk Dam Maar Henry Ford II was ook ook de man die, zonder veel wezenlijke training, als 28-jarige het in zware moeilijkheden verkerende familie bedrijf ging leiden en daar een suc ces van maakte: Ford was vorig j^ar de best draaiende autofabri kant van de VS. Henry Ford II werd in 1917 gebo ren als de zoon van Edsel Ford. Ed- sel werd twee jaar later in naam president van Ford Autofabrieken, maar het was diens vader, Henry I, die in werkelijkheid alle touwtjes in handen bleef houden. Henry II was op school niet erg geïnteresseerd, in welk onderwerp dan ook behalve sport, en maakte al evenmin veel indruk op de uni versiteit. Hij verliet de prestigieuze Yale universiteit in 1940 zelfs zon der graad nadat ontdekt werd, dat hij iemand anders essays voor hem had laten schrijven. In verschillende vestigingen van het familiebedrijf mocht de jonge Ford zijn eerste ervaring opdoen. Maar veel zin daarin had hij niet. Daarom vond hij het niet eens zo vervelend, dat hij in 1941 in dienst moest. Lang duurde zijn loopbaan daar - hij bracht het tot luitenant - niet. In 1943 overleed zijn vader en het was op persoonlijk aandringen van president Roosevelt, dat Ford eervol uit dienst werd ontslagen om hét land in de Ford Autofabrie ken verder te dienen. Roosevelts actie vloeide voort uit het belang rijk Ford-aandeel in de fabricage van de duizenden vliegtuigen die voor de oorlog nodig waren. Bovendien was het met de fa briek niet erg best gesteld. De oude Henry Ford - hij was 80 toen Edsel overleed - had zichzelf weer tot president van het bedrijf gebom bardeerd. De eens sterke positie van het bedrijf op de binnenlandse automarkt was dramatisch in el kaar geklapt. Henry I nam tot over maat van ramp de vreemdste be slissingen en liet meer en meer over aan zijn onkundige bescher meling, de voormalige prof-bokser Harry Bennett. Henry I zag Bennett zelfs als zijn opvolger, maar onder druk van zijn schoondochter en zijn vrouw, bei den grote aandeelhouders, zag hij zich gedwongen om op 21 septem ber 1945 de naar hem genoemde kleinzoon (inmiddels vice-presi dent) tot president te noemen. Diens eerste daad: Harry Bennett ontslaan. Energie Toen Henry II het bedrijf over nam draaide het 10 miljoen dollar verlies per maand. Ford was ervan overtuigd dat hij daarin verande ring kon brengen, en ging met een grote dosis energie aan de, slag. Daarbij nam hij ten minste twee ge lukkige beslissingen: hij zorgde er voor goede banden te krijgen met de top van de oppermachtige vak bond in zijn bedrijfstak, de UAW, en hij kocht een professioneel ma nagement team aan. Hoewel de eerste helft van 1946 nog met een verlies van 50 miljoen dollar werd afgesloten, eindigde het jaar met een winstje van zegge en schrijve 2000 dollar. Vanaf dat moment ging het cres cendo. Met horten en sloten, want niet al Henry's beslissingen pakten even goed uit. Daar was in 1957 het debacle met de Edsel, een auto die Henry, over de bezwaren van een groot deel van zijn topmensen heen, lanceerde. De auto flopte, een dure grap. Het Edsel-drama kostte Ford 250 miljoen dollar. r dit fiasco stonden grote successen. 1959 geintrodu- Maar tegenove minstens De Falcon, ceerd, was zo'r Mustang, die in 1964 voor het eerst geshowd werd en die speciaal op de jeugd was gericht, werden in het eerste jaar 417.811 stuks verkocht, een voor die tijd absoluut record. De Mustang was overigens voor al het geesteskind van één van Ford's aanstormende kadermen sen, Lee Iacocca. Door het succes van de Mustang maakte Iacocca pijlsnel verder carrière en in 1977 benoemde Ford hem tot lid van het driemanschap dat voortaan het be drijf zou leiden. Lang duurde dit niet. Een jaar later werd Iacocca, die door een kennelijk afgunstige Ford steeds erger werd gepest, ont slagen. Ford daarover: "Ja, dat heb je nu eenmaal. Soms mag je ie mand gewoon niet". Ex-Ford topman (70) overleden DETROIT (Rtr) - Henry Ford II is gisterochtend op 70-jarige leeftijd overleden in het Henry Ford Ziekenhuis in Detroit. Ford lag al enige tijd in het zie kenhuis met een longontste king, opgelopen tijdens een verblijf in Groot-Brittannië. Ford werd in 1917 geboren als zoon van Eleanor Clay en Edsel Ford. Edsel overleed in 1943. Henry diende toen in de Amerikaanse marine, maar werd uit de dienst ontslagen om vice-president van de Ford Motor Co. te worden. In 1938 was hij al benoemd tot direc teur, na een studie aan de Yale- universiteit. In 1945 nam hij het presidentschap van zijn groot vader Henry Ford I over en die functie bleef hij bekleden tot 1960. In dat jaar werd hij voor zitter van de raad van commis sarissen en hij bleef dat tot 1980, hetzelfde jaar dat hij van zijn tweede vrouw Maria Cristi- na Vettore Austin scheidde en hertrouwde met Kathleen Du Ross. van laag geschoold personeel rela tief vaak gebruik maken van het ar- beids- (19 procent) en uitzendbu reau (11 procent). Dat betekent een verdere verslechtering van de posi tie van deze groep mensen. Zowel arbeids- als uitzendbureaus zijn klantgericht en sturen bij voorkeur een hoger opgeleide op een vacatu re af, van wie met zekerheid kan worden gesteld dat hij of zij de baan krijgt. Op Schiphol doen veel studenten en zelfs afgestudeerden schoonmaakwerk. De laagst opge leiden vallen in de bak 'kanslozen'. Arbeids- en uitzendbureaus ge ven door hun commerciële opstel ling bovendien gehoor aan de wens van bedrijven om geen buitenlan ders te sturen. Minister De Koning (sociale zaken) heeft de arbeidsbu reaus tegen deze praktijken welis waar gewaarschuwd, maar veel ge holpen heeft dat niet. Bedrijven in de grote steden geven de voorkeur aan arbeids- en uitzendbureaus in de regio boven die uit de eigen stad. Dit is een extra nadeel voor de buitenlandse werknemer, die door gaans in de grote stad woont. Zuivelbond: EG komt volgend jaar melk te kort ZWOLLE (GPD) - De zuivel in de Europese Gemeenschap (EG) komt in 1988 ongeveer vier miljard kilo melk tekort voor de export. Dit jaar is er rond de 800 miljoen kilo melk te weinig om aan de vraag van landen buiten de EG te voldoen. De Koninklijke Nederlandse Zui velbond FNZ heeft dit becijferd en de resultaten gisteren tijdens de jaarvergadering in Zwolle gepre senteerd. Deze becijferingen staan lijn recht tegenover die van minister van landbouw Braks, die meent dat er geen melktekort is. Volgens de FNZ is het tekort een gevolg van de verdere beperking van de melk- produktie die in april is doorge voerd. De veehouders moeten van af die datum de aflevering van melk met 7 procent terugbrengen. In april 1988 moet nog een vermin dering volgen met 2,5 procent. Die achteruitgang van de melk- produktie veroorzaakt vooral pro blemen bij het vervaardigen van zuivelprodukten waarvan melkei- wit het hoofdbestanddeel is. Bij boterprodukten zijn er minder pro blemen. Daar zal de situatie in 1988 ongeveer in evenwicht zijn. Op die boter heeft de EG de vermindering van de melkproduktie gebaseerd. Volgens mr. R. Mattheussens, voorzitter van de Commissie voor Sociale Aangelegenheden van de FNZ, zal de verdere daling van melkaanvoer in de zuivelindustrie meer dan duizend arbeidsplaatsen gaan kosten. Met nadruk heeft FNZ er gisteren op gewezen dat de levering van melk voor de Neder landse markt geen probleem is. Hoewel de FNZ fel gekant is te gen de nu geldende quoteringsre geling, is de bond er op tegen om in april 1989 radicaal met dit systeem te stoppen. De FNZ pleit ervoor de quotavermindering met 2.5 pro cent die de veehouders het volgend jaar boven het hoofd hangt niet la ten doorgaan. Verder moet onder meer de EG-subsidie voor verwer king van melk in varkensvoer wor den beëindigd. In 1982 - hij was toen G5 - gaf Ford de leiding van het bedrijf in handen van Philip Caldwell, het eerste niet-familielid dat die func tie kreeg. Achter de schermen bleef Henry Ford II echter toch nog wel bij het bedrijf betrokken. Vlak voor zijn afscheid had Henry bo vendien de lijn voor de jaren vanaf zijn pensionering uitgezetr Het was aan zijn reorganisatieplannen te danken dat het bedrijf vorig jaar meer winst maakte dan de eeuwige concurrent General Motors. Dat was voor het eerst sinds de jaren 20, toen zijn grootvader met zijn T- Fords geschiedenis schreef. 'Rijkssteun nodig voor kredietbanken' DEN HAAG (ANP)'- De Neder landse Vereniging voor Volkskre diet (NWK) - de gezamenlijke ge meentelijke kredietbanken - wil steun van het rijk bij het invoeren van een uniforme schuldregeling. De kredietbanken willen dat het rijk ook, zoals de gemeenten dat al doen, meebetaalt in de kosten van schuldregeling. Dit zegt P.C.M. Duijndam, voor zitter van de NWK, naar aanlei ding van de voltooiing van het 'Draaiboek Schuldregeling', waar in een standaardmodel staat voor schuldregeling. Het draaiboek is aangeboden aan staatssecretaris Evenhuis (economische zaken). In ons land verkeren volgens be rekeningen van de NWK 150.000 huishoudens in financiële proble men. Zo'n 15.000 van hen bezoeken jaarlijks de kredietbanken. Het zijn niet alleen de mensen met een mi nimuminkomen die in de geldzor gen zitten, juist de hogere inko mens zijn, zo blijkt uit onderzoek, veelvuldig vertegenwoordigd. De overheid moet volgens de NWK actief deelnemen aan de hulpverlening. Dat gebeurt nog niet. Weliswaar betaalt het ministe rie sinds kort mee aan de stichting Consument en Huishouding, die activiteiten ondersteunt van in ge meenten aanwezige budgetconsu lenten. "Maar dat is nog te weinig. Met budgetvoorlichting worden minder mensen bereikt dan met een schuldregeling", aldus de NWK-voorzitter. Het is opvallend dat commercië le schuldeisers wel en overheidsin stellingen niet meewerken aan sa nering van schulden, zo meent Duijndam. Vijftig gemeenten in ons land hebben een kredietbank, die voor een hele regio 'dekt'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7