Lot politieke vluchteling verslechterd Wanneer zag u voor laatst zo'n mooi voordeeltje? Fraude en economische crisis verlammen Joegoslavië Bloedbad Suriname ontkend Jaarboek Amnesty Int. Nederlanders op Sovjet-tv als zelfkazende sullen voorgesteld I Kinnock: kernwapens weer inzet discussie WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 DEN HAAG (ANP- Marteling, politieke moorden, execu ties, vermissingen, gevangenhouding op politieke gron den en andere vormen van schending van de rechten van de mens troffen ook in 1986 duizenden mensen in vele lan den. In het vandaag verschenen jaarboek over 1986 van Amnesty International wordt de situatie van de rechten van de mens beschreven in 129 landen, het grootste aantal sinds de organisatie voor de rechten van de mens 26 jaar geleden begon met de publikatie van jaaroverzichten. Amnesty maakt zich ook zorgen over het lot van politieke vluchte lingen omdat regeringen terughou dender worden in het verlenen van asiel. Amnesty is geen vluchtelin genorganisatie maar het ligt wel op haar terrein te proberen de ga- Belgische mijnenveger heeft panne BRUSSEL (GPD/AP/Rtr/UPI) - De expeditie van de Belgische mij nenvegers naar de Perzische Golf verloopt niet zonder hindernissen. Nadat eerder al de mijnenveger 'Bovesse' een klein mankement j vertoonde, moest gisteren de 'Breydel' op sleeptouw worden ge- nomen door het bevoorradings schip Zinnia. Even is overwogen de 'Breydel' voor een reparatie de haven van j Lissabon binnen te slepen, maar de problemen vielen mee en het her stel wordt nu op zee uitgevoerd, zo j deelde een marinewoordvoerder gisteren mee. I Een Iraanse supertanker is giste- i ren in het noorden van de Perzi sche Golf in brand geschoten bij een Iraakse luchtaanval. Een Griekse tanker die onderweg was naar Saudiarabië werd gisteravond eveneens in de Perzische Golf aan gevallen door een Iraanse kanon- neerboot. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren ingestemd met een Ameri kaans embargo tegen de import van Iraanse olie en andere zaken om Teheran duidelijk te maken dat er niet gewoon zaken kan worden gedaan zolang de vijandelijkheden in de Golf voortduren. Het met 98 tegen 0 stemmen aan- i vaarde verbod maakt onderdeel uit van de defensiebegroting voor 1988. Naar verwachting wordt de begroting over een paar weken de finitief behandeld. Het Huis van Afgevaardigden moet zich nog uit spreken over dezelfde maatregel. Fiji Groot-Brittannië heeft gisteren geweigerd de uitroeping van Fiji tot republiek te erkennen. Konin gin Elizabeth beschuldigde de cou- pleiders van ontrouw. Gouver neur-generaal van Fiji Ganilau, die door coupleider Rabuka is afgezet, beschouwt zich nog steeds als de wettige regeringsleider van de ei landengroep. Vissterfte Aan de Adriatische kust van Ita lië heeft zich een enorme vissterfte voorgedaan. Over een lengte van 100 kilometer zijn de stranden be- dekt met dode vissen. Inmiddels is de noodtoestand uitgeroepen. Vol- gens biologen is in een gebied van i meer dan duizend vierkante meter ieder leven in zee uitgeroeid. De oorzaak is waarschijnlijk vergifti ging van de zee door het water van de rivier de Po, die door 'de indus triële driehoek' van Italië stroomt. Vrij reizen De Hongaren mogen vanaf 1 ja- nuari zo vaak als ze zelf willen naar het westen reizen. Ze moeten dan wel kunnen aantonen dat ze over een bedrag van 140 gulden in een of I ander westerse valuta kunnen be- j schikken. Ongeveer 80.000 Honga- I ren hebben een westerse valutare- kening. Momenteel mogen de I Hongaren maar een keer in het jaar I naar het westen en kunnen ze I slechts een keer in de drie jaar voor I 800 gulden aan westerse valuta ko- I pen. Greenpeace De actievoerders van de milieu organisatie Greenpeace zijn er gis teren in geslaagd om een Brits schip dat vliegas wilde dumpen in de Noordzee te dwingen terug te keren naar de haven. Drie activis ten hadden zich vastgeketend aan de voorzijde van het schip en wa ren vervolgens op het schip ge klommen. Daarop besloot de kapi tein van het Britse schip volgela den terug te varen naar de haven. rantie te krijgen dat regeringen zich houden aan het uitgangspunt dat niemand teruggestuurd mag worden naar een land waar hem of haar marteling, executie of arresta tie als gewetensgevangene wacht. AI heeft met name in West-Europa en Noord-Amerika de tendens be speurd om steeds meer asielaan vragen af te doen als „ongegrond". Het gevaar bestaat dat er zo oneer lijke en willekeurige beslissingen worden genomen, aldus de organi satie. Verscheidene Europese regerin gen hebben gedreigd Iraniërs terug te sturen naar Iran waar zij het ge vaar lopen terecht te worden ge steld of te worden gevangen gezet en gemarteld. Frankrijk wees vorig jaar 26 Spaanse Basken uit naar Spanje. Verscheidenen van hen be weerden later voor de rechtbank dat zij waren gemarteld en legden medische verklaringen over ter on dersteuning daarvan. Tamils die uit Sri Lanka wilden vluchten, stuitten op nieuwe wetgeving die hen de toegang tot een land moei lijker maakte, aldus enkele van de voorbeelden die AI geeft. Latijns Amerika Politieke moorden, martelingen en verdwijningen in Latijns Ameri ka komen nog steeds op grote schaal voor. In Chili maken de offi ciële veiligheidstroepen zich schul dig aan het martelen van politieke gevangenen. Daarnaast opereren er geheime groepen die contact on derhouden met de veiligheidstroe pen. Zij konden hun slachtoffers ongestraft op klaarlichte dag ont voeren en mishandelen of ver moorden. De groepen hadden hun eigen detentiecentra. Na de mis lukte aanslag op president Pino chet in september 1986, werd de schending van de mensenrechten nog erger. Er werden meer mensen ontvoerd en er werd op grotere schaal gemarteld. In Midden-Amerika was sprake van enige verbetering op het ge bied van de mensenrechten. Uit Guatemala en El Salvador kwamen minder berichten binnen over moorden en verdwijningen. Dat neemt echter niet weg dat in El Sal vador nog steeds op grote schaal werd gemarteld waarbij methoden werden toegepast als het onthou den van slaap, toedienen van drugs, het geven van elektrische schokken en seksuele mishande ling. In Nicaragua maakten de Con tra's zich schuldig aan schending van de mensenrechten. De Filipijnen vormden in Azië een van de weinige lichtpunten. Na de val van president Marcos trad er een duidelijke verbetering op inza ke de mensenrechten. Wat betreft Europa wijst Amnes ty op een daling van het aantal ge detineerde dissidenten in de Sov jetunie. Toch zitten er naar schat tingen van Amnesty nog steeds meer dan 500 mensen op gewetens- gronden vast. Van hen verblijven er 44 in psychiatrische inrichtin gen. De omstandigheden waaron der politieke gevangenen in werk kampen worden vastgehouden, zijn zeer hard. BELGRADO - De kruik gaat vol gens een Nederlands gezegde net zo lang te water tot ze barst. Maar Joegoslavische exemplaren moe ten van een bijzonder hard materi aal zijn gemaakt. Sinds jaar en dag houdt het spook van de economi sche en politieke crisis hier perma nent huis. De ineenstorting van het wankele bouwwerk van zes repu blieken en twee autonome provin cies dat de federatieve republiek Joegoslavië vormt is al vele malen voorspeld, maar even zoveel keer uitgebleven. door Hans Geleijnse „Het kan allemaal nog erger. Het dieptepunt is nog niet bereikt", zegt dissident Milan Nikolic. Het is zijn antwoord op de vraag waarom de lage lonen, de inflatie van meer dan 100% jaarlijks, de anderhalf miljoen werklozen, de tegenstellin gen tussen de verschillende natio naliteiten, de fraude affaires, en het ontbreken van een sterk nationaal gezag, nog niet tot een massale re volte hebben geleid. Sinds het overlijden van de al bij zijn leven tot nationale heilige uit geroepen maarschalk Josip Broz Tito in mei 1980, is het in versneld MOSKOU - Miljoenen Sovjet-tv- kijkers hebben gisteravond een volstrekt idioot beeld van Neder land voorgeschoteld gekregen. En daar zijn we zelf schuld aan, want het betrof hier een gecombineerd Nederlands-Russische uitzending van een uur over ons land in het ka der van het cultureel akkoord. door Alexander Münninghoff Vorig jaar hadden wij een Russi sche avond op onze buis en die deugde ook niet helemaal. Maar wat er gisteravond onder leiding van Dodi Apeldoorn, een frisse blonde VW-verschijning, aan af gesleten stereotypen over ons land op het Sovjet-scherm werd ge bracht, tart werkelijk elke beschrij ving. Meedogenloos voerde de camera de kijker van de ene folkloristische zelfkazerij naar de andere regiona le vendelzwaaiersclub. Molens, bloemen, grachten, bruggen. Vele Minister Heidweiler wijst er op dat de Franse artsenorganisatie Ac tion Medicale Internationale, die het nationaal leger heeft beschul digd van moord op de burgerbevol king, niet werkzaam is in Surina- Heidweiler: „De Nederlandse zaakgelastigde in Suriname is vori ge week bij mij langs geweest met een brief van de artsenorganisatie. Maar die brief bevatte geen enkel concreet bewijs. Geen foto's, geen namen, niets. Het bevreemdt mij, dat Nederland op basis van deze blinde beweringen ons land durft te beschuldigen". Heidweiler wijst erop, dat de ont hulling gedaan is een dag voor het referendum. „Uit de timing blijkt, dat Nederland voortdurend tracht om onze gang naar democratie in een kwaad daglicht te stellen. Hoe meer wij vorderen met het demo cratiseringsproces, des te meer we worden afgeschilderd als barba ren". De Franse artsenorganisatie is zelf geen getuige geweest van de slachtpartij maar baseert haar be- tempo bergafwaarts gegaan met Joegoslavië. Het systeem van col lectief en steeds roulerend leider schap, dat Tito al bij zijn leven had ontworpen om conflicten over zijn opvolging te voorkomen, blijkt ab soluut niet te werken. De grond wetswijziging van 1974, die de re publieken en autonome provincies steeds meer bevoegdheden gaf ten opzichte van de centrale regering, werd in feite het fundament voor oplevend nationalisme en toene mend egoïsme in de regio. Elke republiek bedrijft, econo misch gezien, een eilandpolitiek: eigen belastingregels, een eigen in- en exportbeleid en iedere provin cie zijn eigen prestigeprojecten zo als staal en automobielbedrijven. Dat kost uiteraard handen vol geld en het is geen wonder dat de totale buitenlandse schuld van Joegosla vië nu is opgelopen tot boven de 40 miljard gulden. Aflossing en rente zijn al vrijwel niet meer op te brengen (jaarlijks een bedrag van dik 10 miljard gul den). En de Joegoslavische rege ring probeert dan ook een andere oplossing te bereiken met de wes terse schuldeisers. De huidige premier Branko Mi- kulic heeft na zijn aantreden in de tweede helft van 1986 gepoogd lijn kostbare minuten verwijlde het op nameteam bij een oude man die met middeleeuwse hak- en schaaf- apparatuur uit een boomstam een paar klompen maakte. Dit moeiza me proces, dat nog hier en daar in een openluchtmuseum ten behoe ve van de toerist wordt uitgeoe fend, werd zo pijnlijk nauwkeurig gevolgd dat je de indruk kreeg dat hier werkelijk een zaak van levens belang voor de Nederlandse econo mie aan de orde was. De Sovjet-commentator ver sterkte deze indruk door te melden dat er jaarlijks wel drie miljoen paar klompen in Nederland wor den geproduceerd - slechts heel even kreeg je daarna wat beelden in de economische chaos te bren gen. Een al jaren oud stabiliteits programma kreeg een nieuw verf je, bezuinigingsmaatregelen plus een loonstop werden afgekondigd. Een golf van stakingen, waarbij en kele zeer langdurige, waren het re sultaat en de scherpste maatrege len werden daarom teruggedraaid. Het stakingsenthousiasme werd extra gevoed door het beeld van corrupte politici dat de Agroko- merc-affaire opriep. Dit bedrijf in de republiek Bosnië, waar ook pre mier Mikulic vandaan komt, finan cierde met behulp van een lokale bank zijn investeringen met onge dekte cheques. Meer dan 60 ban ken over het hele land kwamen met geld voor Agrokomerc over de brug, in totaal meer dan 2 miljard gulden. De opwinding hierover was ui teraard groot. Vice-president Ham- dija Pozderac zag zich door de aan houdende perscampagnes ge dwongen ontslag te nemen, zoals hij dat zelf uitdrukte. Hij zou als lid van een invloedrijke Bosnische fa milie de Agrokomerc-leiding de nodige politieke steun hebben ge geven. In andere republieken, bij voorbeeld Slovenië dat financieel een flinke klap kreeg door de affai re, werd ook naar premier Mikulic gewezen, die vanwege zijn eerder van een fabriek die deze produktie geheel automatisch voor haar reke ning neemt. Ik herkende ons Nederland niet. Was dit een soort Europees Nepal, waarin de in slaap gesukkelde be volking zich nog slechts in kleder dracht gehuld als figurant in een dromerig geveltjesdecor voor de buitenlandse toerist verdienstelijk kan maken? Waar bleven de Delta werken, Akzo, Philips, Shell, Hoogovens, ons parlement, de ko ningin? Waar was iets van de dyna miek van Nederland te bespeuren? Ondertussen ging het, onder lei ding van mevrouw Apeldoorn maar door. Straffeloos werd geno- De voormalige vice-president Po zderac - opgeofferd om anderen te be schermen - (foto Tanjug) functies in Bosnië tenminste van de praktijken daar op de hoogte moet zijn geweest. Hardnekkige geruchten willen teerd, dat de Nederlandse bevol king minder vlees dan de rest van Europa eet. omdat wij vlees door kaas zouden vervangen. De pro duktie van Delftsblauwe aarde werk werd als voorname bron van inkomsten genoteerd. Nederlan ders wonen in Leersum, Hindel open of Thorn, staan handjeklap te doen op de veemarkt, kopen zich suf aan bloemen die van hen schij nen te houden, schaatsen op hou ten doorlopers en zitten met inge wikkelde gelaatsuitdrukkingen brokjes kaas te proeven in een kaasproefwedstrijd, die in dit pro gramma als een voorwerp van he vige, algemene volksinteresse werd aangekondigd. dat de Olympische Winterspelen in de Bosnische hoofdstad Serajevo ook op Agrokomerc-manier zijn gefinancierd, evenals een deel van de investeringen voor een enorme moskee in de Kroatische hoofdstad Zagreb en de daar gehouden Uni- versiade-spelen. Waarom niet, voor de gewone Joegoslaaf hangt om iedere politi cus de lucht van smeergeld. Maar niet alleen voor de gewone Joego slaaf. Vorige week constateerde het partijpresidium in een speciale vergadering dat de massa het ver trouwen in veel leidinggevende partijfunctionarissen heeft verlo ren. En, dat veel van die functiona rissen gecompromitteerd zijn. Maatregelen blijven vooralsnog uit. Dissident Nikolic, die vanwege zijn opvatting al eens twee jaar in de gevangeniscel belandde, wijt dit aan angt onder de politici voor de totale ineenstorting van het Joego slavische systeem. „Pozderac is als vice-president verdwenen, maar hij zit nog wel in het centraal comi té van de partij en is ook nog niet voor de rechter gebracht. Het is niet onmogelijk dat hij wordt opge offerd om grotere vissen, zoals Mi kulic te beschermen", meent hij. Die angst is er zeker, want de fraude-affaire en de economische crisis zorgen voor politieke tegen- Je kunt dit soort reportages 'lief noemen. En het Sovjet-staatstele- visiebedrijf Gosteleradio is van die benadering ook uitgegaan. Neder land moet kennelijk 'lief behan deld worden. Ongevaarlijke kleu ters zijn wij in het buitenland, wol lige bolletjes die eventjes gedach- tenloos geaaid kunnen worden als er een uurtje niks belangrijkers te doen is. Nederland telt niet mee, dat is me nu in alle hevigheid dui delijk geworden. Dat terwijl wij de meeste dingen we veel doen beter dan de Russen. Natuurlijk, we zijn een speldeknop vergeleken bij hen en daarom loopt de organisatie in ons kleine landje gemakkelijker. Maar toch: op eco nomisch en sociaal gebied kunnen we terecht als voorbeeld voor de Sovjetunie dienen. Waarom tonen wij dan, als we eens de gelegenheid hebben ons gezicht te laten zien, zo'n absurde lachspiegel? Het zou wenselijk zijn dat de Nederland- promotie, zeker als die binnen een cultureel akkoord plaats vindt, zich op de werkelijkheid zou rich ten. stellingen met een verlammend ef fect op de bestuurbaarheid van het land. Minister van defensie Branko Mamula waarschuwde vorige week de partijpolitici dat zij de controle op het land dreigen de ver liezen. Het wordt tijd dat er orde op zaken wordt gesteld, luidde zo on geveer zijn dringende waarschu wing Maar er heeft zich nog nie mand met prachtige oplossingen aangemeld. Onder bescherming van enige van zijn manschappen bracht de Surinaamse rebellenleider Ronnie Brunswijk onlangs een bezoek aan het dorp Pokigron waar volgens een Franse hulporganisatie zeker 12 burgers zijn ver moord door soldaten van het Surinaamse leger. (foto ad PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - Minister Heidweiler van buitenlandse zaken ontkent dat er op 11 september nabij het Suri naamse dorp Pokigron tientallen burgers, waaronder veel kinderen, zijn omgekomen tijdens acties van het nationaal leger. Op diezelfde datum meldde het Surinaams Nieuwsagentschap een overwin ning op het junglecommando waarbij „een groot aantal terroris ten" sneuvelde. richten op informatie van Surina- mers die wel ter plekke waren. Vol gens de Franse artsen zijn er inmid dels 15 doden in het gewraakte dorp Pokigron gevonden. Ook het Zeister Zendingsge nootschap heeft gister melding ge maakt van 15 burgerslachtoffers. Volgens hen zijn echter ook twee leden van het Junglecommando om het leven gekomen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken van den Broek heeft met grote bezorgdheid gerea geerd. Maar zijn opvattingen over het referendum en de verkiezingen BRIGHTON (AP) - De Britse La- bourleider Neil Kinnock heeft gis teren zijn partij opgeroepen uit de drie achtereenvolgende verkie zingsnederlagen de les te trekken dat de werkelijkheid van het That- cherisme onder ogen moet worden gezien. Volgens Kinnock zullen de socialisten veroordeeld blijven tot een bestaan in de oppositiebanken als de partij er de komende tijd niet in slaagt de 'kleine luyden' terug te winnen die door de regering-That- cher in staat zijn gesteld een eigen huis te kopen en aandelen te ver werven in geprivatiseerde staats bedrijven. Het was de eerste keer dat Kin nock de 4000 Labourafgevaardig- den toesprak sinds de derde socia listische verkiezingsnederlaag op een rij in juni. Om straks aan een nieuwe nederlaag te ontkomen vlocht Kinnock als rode draad in zijn betoog dat Labour „de werke lijkheid van een veranderende sa menleving onder ogen moet zien". Kinnock gaf aan dat zelfs het be sluit om Groot-Brittannië kernwa- penvrij te maken weer inzet van discussie moet worden als daar door kiezers in de armen van That cher worden gedreven. Maandag bij de opening van het congres werd al besloten dat Labour meer initiatieven moet ondernemen om kiezers uit de middenklassen terug te winnen. Bij de laatste verkiezin gen werd Labour in het welvaren de zuiden van Engeland vrijwel van de kaart geveegd. „Na verlies bij drie algemene verkiezingen zou elke serieuze po litieke partij die hieraan niet de meest vergaande evaluering en heroverweging koppelt verraad plegen aan zichzelf, verraad aan haar principes en voor alles aan de mensen die nodig hebben dat wij winnen," zei Kinnock. Hij richtte zich hiermee in het bijzonder aan Neil Kinnock. het adres van de linkervleugel van zijn partij die hem ervan verdenkt dat hij weinig van de socialistische uitgangspunten heel zal laten bij het streven de naar Thatcher over gelopen kleine man terug te win nen. De radicale vleugel meent dat Labour vooral niet in paniek moet raken en niet te ver moet gaan bij de poging weer een voet aan de grond te krijgen bij de middenklas sen. Deze konden de afgelopen ja ren massaa' aandelen verwerven na de door Thatcher in gang gezet te grootscheepse privatisering van staatsbedrijven. Ook kwam voor de lagere inkomens een eigen huis binnen bereik door bevordering van het eigen-woning-bezit door de conservatieve regering. Of Labour blijft vasthouden aan het opdoeken van alle kernwapens in Groot-Brittannië liet Kinnock in het midden. „We zullen ervoor zor gen dat we een beleid hebben dat in staat is in te spelen op de veran derende omstandigheden van de jaren negentig," aldus de Labour- leider. Hij hoopt dat de wapenbe heersing in 1991 bij de volgende verkiezingen zover is gevorderd, dat zijn partij de kernwapenpara graaf als overbodig terzijde kan schuiven. ADVERTENTIE Nu 5990 Van Haren heeft voor u een hoogmodieus laarsje voor een hele lage prijs: f59,90. Gemaakt van zacht zwart suède. Versierd met fraaie stiksels. Moois om zó mee weg te lopen. Ook al omdat u ze voor de prijs niet hoeft te laten staan. Vérder danViin Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. VAN HAREN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5