'Arnhem failliet door saneringen' LEIDEN ONTZET 'Belasting pas in 1990 verlagen' WITTE BROOD HUTSPOT, HARING Bfuitirrri niiiiwi 100 miljoen nodig voor bedrijfsterrein Nederland gooit nog altijd veel te veel weg Vrachtwagen en bussen snel milieuvriendeJijker Kabelexploitant aangepakt voor reclame Sky channel 800 gram GESNEDEN 500gram ZOUTE per stuk WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 °AGINA 3 ARNHEM (GPD) - De provincie Gelderland en de gemeente Arnhem zijn met elkaar in conflict gekomen over de vraag hoe het sterk vervuilde terrein van de voormalige gasfa briek het beste schoongemaakt kan worden. De provincie heeft gisteren gekozen voor de duurste oplossing: kosten 100 miljoen gulden. Ten gevolge van de grondige schoonmaak beurt zal een aantal nieuwe bedrijfsgebouwen gesloopt moeten worden. GRONINGEN (GPD) - Hoewel initiatieven op het gebied van her gebruik, recycling en terugwin- systemen in de media de nodige aandacht krijgen, blijft de hoeveel heid afval per hoofd van de bevol king gestaag toenemen. Herge bruik is ver achtergebleven bij de verwachtingen en bij wat wense lijk is uit milieu- en grondstoffe- noog punt. Ook al zijn op allerhan de terrein initiatieven genomen om de afvalstroom terug te dringen, het blijft allemaal 'een rare mengel moes van wettelijke voorschriften, herenafspraken, financiële prik kels links en experimenten rechts'. Door de privatisering gingen Jan en Alleman in het afval graaien. Er ontstond 'een bont gezelschap van soms louche transporteurs en han delaars, goedwillende door sociale zaken gesubsidieerde schillenboe- ren, op vrijwilligers draaiende in- brengwinkels, en dergelijke. De overheid dreigt door eigen toedoen haar greep op het geheel te verlie zen, aldus het jongste nummer van het milieutijdschrift Noorder breedte. Tussen de 75 en 90 procent van ons afval wordt nog altijd ge dumpt. Met goede politieke wil - hergebruik en afvalverwerking blijven een overheidsaangelegen- heid - kan deze hoeveelheid op kor te termijn al worden teruggebracht tot 30 a 40 procent, in tien jaar tot 10 procent. Organisch afval kan her gebruikt worden door het te com- posteren, probleemstoffen (klein chemisch afval) moeten, in huis, in een zogenaamde probleemdoos worden gestopt 'omdat het in het algemeen niet doenlijk lijkt om van de burgers te vragen voortdurend in de weer te zi jn met het her en der rondbrengen van hun chemisch af val'. De rest (papierkarton, glas, pias- Het Arnhemse college van B en W stelt dat de Gelderse hoofdstad niet akkoord kan gaan met een ei gen bijdrage van 10 miljoen gul den. Het rijk betaalt bij zulke sane ringsprojecten 90 procent, de ge meente de overige tien. Er zijn vol gens de Arnhemse milieuwethou der Lemmens in de Rijnstad nog vier verontreinigde locaties van een dergelijke omvang. Dat zou de gemeente dan zo'n 50 miljoen gul den gaan kosten. "Als we dat zelf moeten betalen, is Arnhem fail liet." aldus de wethouder. Op het terrein bij de Arnhemse wijk Het Broek is sprake van een dermate ernstige vervuiling van bodem en grondwater - over een oppervlakte van 30.000 vierkante meter - dat een en ander op korte termijn een bedreiging kan vor men voor de volksgezondheid van de bewoners in de omringende wij ken. Het gaat onder meer om de stoffen cyanide en lood- en teerpro- ducten, bekend onder de naam PAK's. Grondwater Plaatselijk is ook fenol, benzeen, tolueen en xyleen aangetroffen. Het bovenste grondwater langs een tweetal straten, is eveneens vergif tigd met dergelijke stoffen. Omdat juist de bovenste grondlaag is ver ontreinigd, bestaat er gevaar voor direct contact met het gif. De grond zal tot op grote diepte (enkele tien tallen meters) afgegraven moeten worden. De provincie wil volgend jaar beginnen met de sanering van de verontreinigde grond. Op het terrein is de laatste jaren onder meer nieuwbouw van het Gemeentelijke Energiebedrijf en van de dienst Bouw- en Woning toezicht verrezen. Op dit ogenblik wordt nog gebouwd voor de pro vinciale elektriciteitsmaatschappij TERUG VAN VAKANTIE De bewindsman heeft ook een miljoen gulden uitgetrokken voor een onderzoek naar de kwaliteit van de brandstof voor dieselmoto ren. Dit onderzoek zal samen met voertuigen met een schonere die- het b_edrijfsleven door het Engelse selmotor afleveren. Ze hebben dat instituut Ricardo worden uitge- DEN HAAG (ANP) - De negen grootste leveranciers van vracht wagens en autobussen in Neder land gaan vanaf 1 januari minstens procent gisteren beloofd door samen met minister Nijpels (milieu) een con venant te ondertekenen. Daarin stelt de bewindsman paal en perk aan de uitworp van stik- stofoxyden, koolwaterstoffen en koolmonoxide. Het effect van het vrachtwagenconvenant is volgens het ministerie dat vanaf begin vol gend jaar minstens 80 procent van de nieuw verkochte vrachtwagens de verkoop r dan 10 ton zo'n 10 tot 15 d. De raffinaderijen leve laatste tijd andere, lichtere soorten brandstoffen af. Het ministerie van milieubeheer vreest dat deze meer vervuilende stoffen bevatten, waardoor de thans genomen milie umaatregelen in de toekomst niet gedaan kunnen worden. Nijpels zei buitengewoon ver heugd te zijn over de opmars van schone auto's. De- op de vijf a zes procent minder stikstofoxiden zal verkochte nieuwe auto's produceren. van een katalisator. Ook de ver- Het verkeer in Nederland is ver- koop van auto's met schone moto- antwoordelijk voor 55 procent van ren, maar zonder katalisator, over- de totale uitstoot van stikstofoxy- treft alle verwachtingen. Van janu- den en 45 procent van de luchtver- ari tot en met juli dit jaar zijn ontreiniging door koolwaterstof- 170.000 schone autos verkocht. Op fen. De zware vrachtwagens ne- het ogenblik voldoet 60 procent daarvan respectievelijk 36 en van het wagenpark 14 procent voor hun rekening. Nijpels noemde het convenant een eerste stap op weg naar een schoner vrachtwagenpark. Half november wil hij de Tweede Ka mer een notitie sturen over de ver zuring van het milieu door lucht verontreinigende stoffen, afkom stig van het verkeer, de industrie en landbouw. Hierin zal hij aan zienlijk verdergaande maatregelen aankondigen ter beperking van de uitstoot van stikstofoxiden, veldioxide eri ammoniak. betreffende de uitlaatgassen. PGEM. Gedeputeerde i Stigter liet gistermiddag weten dat eventueel nog wel valt te praten over het behoud van twee gebou wen. In dat geval zou alleen de nieuwbouw van Bouw- en Woning toezicht moeten wijken. De verwijdering van de huidige panden kost volgens berekeningen van de Heidemij, die in opdracht van de provincie een saneringson derzoek heeft verricht, 94 miljoen gulden. Aankoop en sloop van de gebouwen betekent nog eens een financiële strop van 7.5 miljoen. Ook de tuinen in de omliggende straten moeten worden afgegraven en voorzien van schone grond. Stigter liet weten voor een ingrij pende sanering te kiezen omdat tussenoplossingen nieuwbouw in de toekomst niet mogelijk zouden maken. Het is uiteindelijk het rijk, de be langrijkste financier, die beslist op welke manier de vervuilde bodem gesaneerd zal worden. De gemeen te Arnhem moet in overleg met de provincie bepalen welke oplossing wordt gekozen. Met de door de pro vincie gekozen oplossing kan de gemeente Arnhem, vanwege de ho ge eigen bijdrage, niet leven. De suggestie van wethouder Lemmens om samen met de pro vincie aan te kloppen bij minister Nijpels (VROM). wordt niet door de provincie overgenomen. Stigter benadrukte gisteren dat het hier gaat om een eenmalig project en vindt het dan ook niet nodig om bij Nijpels aan te dringen op meer geld voor bodemsanering. Het rijk heeft hiervoor drie miljard gulden tot het jaar 2000 gereserveerd. De Arnhemse milieuwethouder liet doorschemeren dat hij een ei gen gemeentelijke bijdrage van tien procent eigenlijk veel te hoog vindt. Om nog eens te illustreren hoeveel problemen Arnhem kent op dit gebied, vertelde hij dat in Arnhem 90 locaties met een totale oppervlakte van 200 hectare grond in meer of mindere mate vervuild zijn. Als dat allemaal afgegraven zou worden, zou dat 2,5 miljoen ku bieke meter aarde opleveren. Het aantal vrachtwagens, nodig om de vervuilde grond af te voeren, zou een file van 2500 kilometer veroor zaken, aldus de wethouder. DEN HAAG Hoewel het officië le begin van het nieuwe parlemen taire jaar op Prinsjesdag is, verga derde de Eerste Kamer gisteren voor de eerste keer in het 'nieuwe seizoen'. Daarbij hoorde een rondje hernieuwde kennismaking en het uitwisselen van vakantie-ervarin gen. Hier schud D66-se7iator Hoef nagels de griffier, naast wie nog net het kalende hoofd van onder voorzitter De Rijk te zien is. Hij leidde gisteren de eerste vergade ring. Erg veel stond er niet op de agenda. (fotoANP) ROLSTOEL - Rolstoelgebruikers kunnen vanaf volgende maand in de metro in Amsterdam gebruik maken van een speciale vergrende ling die heen en weer schuiven tij dens de rit voorkomt. De 'rolvast' wordt aan de stoel zelf bevestigd en past om de buizen die standaard in de metro zitten. (ANP) GOIRLE - Minister Brinkman (wvc) heeft kabelexploitanten ge dreigd hun machtiging voor het doorgeven van satellietprogram ma's in te trekken, als in de pro gramma's zoals van Skychannel op Nederland gerichte reclame is te zien. De kabelexploitanten riske ren volgens de minister bovendien een boete van 50.000 gulden per overtreding. Brinkman deed zijn 'schot voor de boeg' op een symposium dat vandaag wordt gehouden ter gele genheid van het vijftienjarig be- PvdA-econoom Ritzen wil snellere sanering overheidsuitgaven le. De minister hoopt dat de nieuwe Mediawet 1 januari van kracht wordt. "Er komt dan behoorlijk wat ruimte voor nieuwe ontwikke lingen", aldus Brinkman, maar op Nederland gerichte reclame op buitenlandse zenders blijft hij af wijzen. De kwestie van het recla meverbod is aanhangig gemaakt bij het Europese Hof van Justitie. Het is volgens Brinkman nog maar de vraag of het hof uitspraak zal doen. De bewindsman is niet te spreken over het voorschotje dat Skychannel op een mogelijke uit spraak heeft genomen. Niet Skychannel, maar de kabel exploitanten dreigen nu aangepakt te worden. "U kunt later niet zeg gen dat u niet gewaarschuwd bent", zo hield Brinkman zijn ge- tics) zou enerzijds beter in de na- scheidingsinstallaties teruggewon nen moeten worden en anderzijds vervangen moeten worden door kringloopmaterialen. "Want we mogen dan wel kampioen herge bruik oud papier zijn, nog steeds wordt ongeveer de helft van het oud papier en karton gewoon in de prullebak geduwd". Een prullebak overigens, die beter van kringloop plastic gemaakt zou kunnen wor den. In het blad wordt verder inge gaan op de terugwinmogelijkhe- den van tandartsen (kwik. zilver), het hergebruik van gebouwen, de mogelijkheden om brandstof uit afval te maken, de grote mogelijk heden van de milieuboeren, de ver werking van slachtafval en kada vers. de keuze van blik of glas en fosfaatwinning uit rioolwater. Stilte blijft voortduren in zaak-Heijn HAARLEM (ANP) - Politie. Justi tie en Ahold blijven op verzoek van de familie in alle talen zwijgen over de resultaten van het onderzoek naar de verdwijning van Gerrit Jan Heijn. Het is vandaag drie weken geleden dat de 56-jarige Ahold-top- man werd ontvoerd. De zaak Heijn kan nu qua tijds duur worden vergeleken met de ontvoeringen van mevrouw Van der Valk in 1982 (zij kwam na 21 da gen vrij) en van Heineken en diens chauffeur Doderer, die na 22 dagen werden gevonden. Dat Heijn slachtoffer werd van een ontvoe ring, staat wel vast. De politie is daarvan althans overtuigd. Nadere vragen worden echter niet beant woord. Na een week werd een pu- bliciteitsstop ingevoerd. Er was op dat moment sprake van vier serieuze claims van moge lijke ontvoerders. Een levensteken van Gerrit Jan, de broer van Albert Heijn, was toen nog niet binnen. Of daarvan nu wel sprake is, wordt niet verteld. Het in Haarlem geves tigde beleidsteam ontving tot nu toe zeker 600 tips. Of daar inmid dels de zozeer verlangde gouden tip bij zit, willen de betrokken woordvoerders van de Rijkspolitie niet zeggen. Duidelijk is wel, dat er (nog) geen beloning is uitgeloofd voor een dergelijke tip. Of dat zal gebeuren, indien de zaak veel langer duurt, is volgens een Ahold-woordvoerder 'koffiedik kijken'. Gerrit Jan Heijn verdween op woensdag 9 septem ber. Hij verscheen 's morgens om negen uur niet voor een halfjaar lijkse controle bij zijn tandarts in Koog aan de Zaan. Die meldde dat een kwartier later aan de secreta resse van de Ahold-topman. Welke afspraken Gerrit Jan Heijn die dag nog meer had, willen de politie noch Ahold meedelen. Heijn's auto werd in elk geval 's middags afgesloten gevonden op enkele honderden meters van zijn woning in Bloemendaal. De ver dwijning van de topkruidenier werd vrijdag 11 september in de publiciteit gebracht. ADVERTENTIE ROTTERDAM - Pas in 1990 kan de schatkist de financiële aderla ting van een belastingverlaging verdragen. Tot die tijd moet 'het bezuinigingsscenario verhevigd worden doorgevoerd om het finan cieringstekort te drukken'. De Rot terdamse econoom Ritzen velt aan de vooravond van de algemene be- A1ÜS schouwingen over de tweede Mil- Het aantal aids-patienten (sinds joenennota van het tweede kabi- januari 1982) is de afgelopen drie net-Lubbers een onverbiddelijk maanden gestegen van 308 tot 370. oordeel. "Een zelfgenoegzaam. Dertig van hen zijn in de afgelopen aanmatigend stuk. Men maakt het maanden overleden, waardoor het zichzelf wel erg makkelijk, terwijl totaal aantal aids-doden op 203 is belangrijke doelstellingen niet ge- gekomen, aldus het ministerie WVC. De stijging van het aantal pa- tiënten en sterfgevallen was het doOT haald worden". Peter de Vries Drugsspuit Uitgerust met beschermende handschoenen is de Haagse politie begonnen met een actie om de stad te ontdoen van gebruikte spuiten en naalden van drugsgebruikers. In verleg met de GG en GD zijn alle surveillance-auto's voorzien van een plastic mini-container. De vindplaatsen worden gemeld aan de GGD. die dan in die gebieden actieve voorlichting aan drugsge bruikers kan opzetten. Uniform De PTT overweegt de invoer-ing van een uniform voor het loketper- soneel. Het plan staat in verband met de verzelfstandiging van de PTT in 1989. Het bedrijf wil dan ook wat aan zijn imago gaan doen. Loketbedienden van de postkanto ren hebben nooit eerder een uni form gedragen. Als de PTT voor De harde woorden aan het adres van de regeringscoalitie van CDA en WD treffen echter ook de Haagse partijgenoten van Ritzen. Als een van de auteurs van onder meer het rapport 'Werk maken' geldt hij als een invloedrijk eco noom binnen de Partij van de Ar beid. Het PvdA-voors.tel de belas tingverlaging te schrappen om zo pijnlijke bezuinigingen te vermij den, noemt Ritzen echter eveneens 'ongelukkig'. De sanering van de overheidsuitgaven en de collectie ve sector wordt zo immers uitge steld. Met een strengheid die minister van financiën Ruding niet zou ver beteren, zegt hij: "Het financie ringstekort van de overheid hangt als een molensteen om de econo mie. Tot 1990 zullen de uitgaven aan rente over de nationale schuld met nog eens 4 miljard toenemen. Dat betekent nog eens 4 miljard be laste kleding mocht kiezen, zal zuinigen voor je aan een daling van eerst overleg plaats vinden met de financieringstekort toekomt. Pas na 1990 zullen die rente-uitga ven gaan dalen. Dan is er ruimte voor belastingverlaging". Aids-apen TNO-Rijswijk gaat 20 tot 30 chimpansees gebruiken voor het Europese onderzoek naar aids, als het Europees Parlement tenminste met een dergelijk plan akkoord door de dalende aantallen leerlin gen niet direct evenveel goedko per. Na het financieringstekort doemt het 'vergrijzingstekort' als aanslag op de schatkist op. Er zijn best mogelijkheden voor extra bezuinigingen. In de gezins verzorging kan wat gedaan worden aan de 'loodzware bureaucratie' in plaats van te snoeien in de dienst verlening, meent Ritzen. Een aan tal subsidies aan burgers moet eens kritisch onder de loep worden genomen. Maatschappelijk is er voldoende begrip voor de nood zaak van bezuinigingen, al uit die zich niet in demonstraties op het Binnenhof. "De protesten tegen bezuinigingen zijn natuurlijk een politiek probleem van de eerste or de. Maar ze zijn er in Den Haag voor ingehuurd dat op te lossen. Niet cm zoete broodjes te bakken". Het gaat goed met Nederland, op de overheidsfinanciën en de werk loosheid na, is de teneur van de Miljoenennota. Ritzen deelt die te vredenheid slechts in beperkte ma- 199Ö te. "Het gaat aanzienlijk beter dan paar jaar geleden, maar nog Vergrij zingstekort Er is een klemmende reden om er voor te zorgen dat de sanering van de overheidsschuld voor 1990 plaatsvindt, zegt Ritzen. Na dat gaat AfgeTopen maandag hebben Jaar zal langzaam maar zeker de lang niet "goed genoeg. De werk de betrokken EG-ministers het on- vergrijzing van de bevolking een loosheid daalt niet in het tempo dat derzoeksprogramma goedge- PriJs êaan vragen. De overheidsuit- men zelf in het regeerakkoord uit- keurd. Chimpansees zijn de enige gaven voor bijvoorbeeld bejaar- gestippeld had, de pretenties over dieren waarin het aids-virus kan denvoorzieningen zullen toene- de economische groei worden van groeien. men, maar het onderwijs wordt geen kant waargemaakt, en inves teringen hebben nog lang niet het niveau bereikt dat nodig is". Overheid "Het kabinet leunt achterover, en laat mogelijkheden onbenut", meent Ritzen. De bedrijven heb ben inmiddels weer genoeg eigen vermogen om te investeren, maar het komt er niet van. Ze stoppen te veel geld in 'windhandel', zegt Rit zen onder een verwijzing naar de fusie-gevechten rond Kluwer. En dat terwijl Nederland de boot dreigt te missen op het gebied van de technologische vernieuwing. "Het kabinet heeft het onderne mingsklimaat niet dusdanig bevor derd, dat de Nederlandse econo mie die bocht kan nemen". "Er hangt een sfeertje van de overheid kan niks, mag niks, moet niks. Maar juist op dit gebied is er behoefte aan een heel actieve over heid. Hoe? Door er een kernpunt van te maken dat we nog te zwaar leunen op produktietechnieken of produkten die hun beste tijd heb ben gehad; door meer nadruk te leggen op om-, her-, en bijscholing. Op het gebied van de scholing zit ten bedrijfsleven en overheid maar op elkaar te wachten en naar elkaar te turen, zonder dat er veel van de grond komt". In een meerjarenplan zou de overheid moeten aangeven in wel ke nieuwe technieken kansen of juist risico's zitten. Aan de hand van dat stuk zouden subsidies ver strekt moeten worden aan investe rende bedrijven. Met eigen investe ringen in de infrastructuur kan de overheid bovendien een hoop uit lokken. En wat te denken van het propageren van een betaald scho lingsverlof voor werkenden? "Je zou minstens vijf procent van de arbeidstijd aan scholing moeten besteden. Goedkope cursussen, en niet van die dure uitjes waarbij de rekening van het eten en het hotel ook onder de scholingskosten val len". Mogelijkheden genoeg meent Ritzen voor een overheid die het bedrijfsleven met zachte hand een interessante richting wil wijzen. Werkloosheid Ook waar het de bestrijding van de werkloosheid betreft ziet hij meer mogelijkheden dan de door het kabinet berekende daling met 25.000. Hij heeft zich 'hogelijk ver baasd' over de manier waarop rege ring en werkgevers zich hebben opgesteld in het overleg met de vakbonden. Natuurlijk voelen de bonden er niets voor hun looneisen te matigen zonder enige belofte van de andere kant van de tafel dat er nieuwe banen komen. "Loonma tiging blijft hoog nodig, dat vind ik ook. Maar waarom moet de vakbe weging alleen maar ja en amen' zeggen zonder dat kabinet en werkgevers er wat tegenover stel len?" De werkgevers hadden een ver hoging van de investeringen kun nen beloven. De regering had nieu we initiatieven in het vooruitzicht moeten stellen om langdurig werk lozen opnieuw op te leiden en aan werk te helpen. Daarbij hoeven een scholingsplicht voor uitkeringsge rechtigden of andere onorthodoxe maatregelen volgens Ritzen niet di rect geschuwd te worden. "Moetje eens kijken wat het kost om iemand die nu 40 is en 2 jaar werkloos tot z'n 65ste een uitkering te geven. Dat is gauw een kwart miljoen bij elkaar. Dan zeg ik: bied Vendex een ton wanneer ze de uit keringsverplichting tot de pensio nering overnemen en in de tussen tijd zo iemand een scholingspro gramma laten doorlopen. Moet je eens kijken hoeveel bedrijven er dan wel perspectief zien in het aan nemen van een langdurig werklo- DONDERDAG 1, VRIJDAG 2 EN ZATERDAG 3 OKTOBER. NIET VOOR HANDELAREN alleen in onze filialen: LEIDEN LANGEGRACHT, DIAMANTPLEIN en STEVENSBL0EM.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3