'Er is nog genoeg om door te gaan' 'Het werd tijd voor een nieuwe plaat' Televisie voor hond en poes De jubileumtoer van de Dubliners brengt de Ierse groep in de volgende plaatsen: woensdag 30 september Groningen (d'Oosterpoort), vrijdag 2 oktober Almere (sporthal Waterwijk), zaterdag 3 oktober Nijmegen (Gofferthal), zondag 4 oktober Eindhoven (Karregat), maandag 5 okto ber Rotterdam (Doelen), dinsdag 6 oktober Utrecht (Vredenburg), woensdag 7 oktober Terschelling (Dellewal), donderdag 8 oktober Drachten (De Lawei), vrijdag 9 oktober Apeldoorn (De Maten), zaterdag 10 oktober Slagharen (Bonte Wever), zondag 11 oktober Amsterdam (De Hoeksteen), maandag 12 oktober Zaandam (De Speeldoos), dinsdag 13 oktober Almelo (sporthal Rembrandt). Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de groep is deze maand de dubbel-elpee Celebration verschenen. Voor het eerst sedert vier jaar zijn The Dubliners daarop weer met nieuw materiaal te beluisteren. Eveneens in het kader van de jubileumtournee is van de hand van au teur Henk de Koning uit Bergen op Zoom een Nederlandstalige biografie van de groep verschenen: The Dubliners and their music. Het boek bevat de geschiedenis van het kwartet, de complete discografie (120 elpee's), 110 songteksten en de titels van alle Dubliners-songs. Dubliners leven op in jubileumjaar ge tour een aantal verrassingen in petto heeft. „Elementen van vroe gere optredens zullen opnieuw worden gebruikt, zoals de fantasti sche animatie van Gerald Scarfe. Verder heeft vormgever Paul Stap les (decorontwerper van de opera 'Faust' .die onlangs werd opge voerd in het Amsterdamse Muziek theater, red.) geslaagde resultaten geboekt. We gebruiken veel film materiaal en nieuwe laser- en licht- technieken." De nieuwe show zal, behalve de nieuwe plaat, muziek bevatten van de elpees 'Meddle'. Dark Side of the Moon". "Wish You Were Here" en "The Wall". De wat rasperige stem van Gil- mour klinkt op 'A Momentary Lap se of Reason' niet onverdienstelijk, maar mist de intimiteit en de uitha len van de stem van Waters. Toch is Gilmours stem bij uitstek geschikt voor stukken op de nieuwe plaat, omdat die voor het merendeel be staan uit rocknummers met kop en staart. Dat bevalt Gilmour het meest. Zijn soms prachtige en vooral gedreven gitaarspel brengt de nodige emotionele aspecten er in. Ook met de compositorische kwaliteiten van Gilmour zit het wel goed, getuige het prachtige refrein van 'Learning to fly'. Genoeg per spectief dus voor de toekomst. Het perfecte samenspel is er nog steeds. Zo ook de belletjes, de fluit jes, de tingeltangeltjes en andere bijgeluidjes. Wie Pink Floyd anno 1987 ziet als een muzikaal achter haalde groep die puur commercië le belangen voor ogen heeft, zal nooit echt gelijk krijgen. „Pink Floyd is gewoon blijven klinken als Pink Floyd en zal borg staan voor weer een bijzondere show", stelt Mason. Voor de fans zal dat een geruststelling zijn. maken, ook omdat we de mensen na vier jaar wachten iets verplicht waren. Zo ontstond het idee muzi kanten uit te nodigen, met wie we in de loop der jaren gespeeld heb ben of een bijzóndere band onder hielden'. Voor de hand lagen in eerste in stantie namen als die van Christy Moore, Jim McCann, Paddy Reill.v, Finbar Furey en die van Kevin Conniffe (The Chieftains). 'Toen kwam onze producer Eamonn Campbell met het voorstel om ook wat jongere muzikanten te benade ren. jongens die in feite door onze platen beinvloed zijn. Campbell kwam met de naam van The Po- gues aanzetten en die hebben we toen spontaan gebeld. We hadden ze al eens op een festival in Wenen ontmoet en hun reactie was heel eenvoudig, 'Let's do it'. De samenwerking met The Po- gues hoefde slechts te resulteren in twee nummers voor de jubileum plaat, maar liep op een onverwach te bestorming van de Britse Top Tien uit. Sheahan, lachend 'We troffen The Pogues in Londen, waar ze zelf met een opname bezig waren. Tijd om te repeteren was er niet, dus werd spontaan The Irish Rover gespeeld. Het nummer is twee keer live opgenomen, zonder overdubs en dat soort toestanden Zowel Campbell als The Pogues waren tot onze verbazing razen- denthousiast en wilden meteen een single uitbrengen, wat gebeurde en ziedaar twintig jaar na onze eigen wilde jeugdjaren stonden we weer in Top of the Pops'. Het was niet alleen het single succes, dat The Dubliners weer in aanzien deed stijgen bij de chauvi nistische achterban. Miljoenen Ier se televisiekijkers waren er in maart van dit jaar getuige van dat The Dubliners bij hun collega's nog wel degelijk groot aanzien ge nieten. In een ruim een uur duren de special gaven tal van prominen ten acte de presence en verscheen zeker als verrassing voor de nieuwe generatie muziekliefhebbers de groep U2 ten tonele. De band ver tolkte het Luke Kelly-numiner 'Springhill Disaster' en zanger Bo no Vox verklaarde bij de aankondi ging Kelly te beschouwen als de beste folkzanger die Ierland ooit heeft voortgebracht. Het bleef niet bij een eenmalig treffen van U2 met The Dubliners 'Afgelopen zomer' vervolgt Shea han, 'hebben we twee keer met ze gespeeld, in Dublin voor 70.000 mensen en in Cork voor nog eens 60.000 toeschouwers. Het was een fantastische ervaring om voor het U2-publiek te spelen en die tien duizenden te zien meedeinen op onze nummers. The Irish Rover' kreeg een fantastisch koor mee van het publiek en de jeugd bleek wer kelijk geinteresseerd in onze num mers. Ü2 zelf brengt trouwens ook meer dan de doorsnee rockmuziek die we om ons heen zien. Het is alle maal wat vriendelijker, melodicu zer en niet zo hard als bij andere rockbands'. Dat The Dubliners bij hun tour nee door Nederland wel weer niet zullen ontkomen aan het uit de mottenballen halen van stokoude traditionals als "Whiskey in the Jar', 'The Wild Rover' en 'Seven Drunken Nights' neemt Sheahan gelaten op. De man die samen met gitarist Michael Howard binnen kort met een meer klassiek getinte folk-elpee op de markt komt, be schouwt het spelen van die tradi tionals als een even vastgeroest als geaccepteerd gegeven. 'Veel fans zitten een paar jaar te wachten om die nummers weer eens n avondje te kunnen meezingen. Dat plezier moetje ze gunnen en ach, heb je die nummers eenmaal ingezet, dan bgeleef je er als muzikant ook nog wel lol aan. Het is niet louter een kwestie van routine'. Hans van Manen Nijmeegs docent NIJMEGEN (GPD) - Choreograaf Hans van Manen wordt tijdelijk als docent verbonden aan de Katholie ke Universiteit in Nijmegen. Welke functie hij daar precies gaat vervul len wil de universiteit nog niet vrij geven, omdat het formele besluit over een .buitengewoon hoogle raarschap' van Van Manen pas donderdag genomen wordt. Elpee-Top-100 op VPRO-radio HILVERSUM (GPD) - De VPRO gaat op 7 oktober bij het begin van het nieuwe radio-seizoen in drie uur tijd (14.00-17.00 uur) in het pro gramma De Wilde Wereld een El pee top 100 uitzenden. Deze lijst zal door 50 programmamakers en pop recensenten worden samenge steld. Woordvoerder Fred Herm- sen: "Het is een oud idee en wel eens eerder door muziekbladen ge organiseerd. Zo stelden de mede werkers van Muziekkrant Oor bij het tien-jarig bestaan van het blad een lijst samen met de beste elpees van de laatste tien jaar. Het Engelse blad New Musical Express heeft het ook eens gedaan en onlangs had het Amerikaanse blad Rolling Stone ook zo n lijst. 'Waarom wij nu ook niet,' werd er bij ons ge zegd. Het unieke van de lijst van 'De Wilde Wereld' is dat deze niet al leen is samengesteld door VPRO- medewerkers. Ook recensenten van landelijke en regionale bladen en programmamakers van andere omroepen zijn benaderd. Herm- sen: "Een Nederlandse lijst dus, maar geen gemiddelde. We hebben bijvoorbeeld bladen als Muziek Expres en Hitkrant laten vallen en van de omroepen alleen naast de VPRO. de KRO en de VARA ben., derd. Zeg maar: de bladen en de omroepen die de popmuziek seri eus benaderen." Debussy bij K&O LEIDEN - Het Verlaine Strijk kwartet zal vanavond in verband met een blessure van een van de le den niet mee kunnen werken aan het Debussy-recital in de Kapelzaal van K&O. Behalve de pianistes El- se Krijgsman en Iet Wielick treedt op deze avond de sopraan Bep Pie- nk naar voren. Amerikaanse Pausin LEIDEN- De voorstelling van 'De Amerikaanse Pausin' door Ivonne Lex in de Leidse Schouwburg is vanavond. In de rubriek 'Podium- blik' stond deze voorstelling abus ievelijk voor gisteravond aange kondigd. Onze excuses voor de ge maakte fout. door Dolf Ruesink teit overtroffen Dubliners kwamen met onvoldoende nieuw materiaal naar de achterban. Het kwartet Mc- Kenna/Drew/Cannon/Sheahan wist zich op grond van naamsbe kendheid nog wel van enige in komsten verzekerd, doch moest het met vooral buitenlandse optre dens hebben van het teren op oude 'Het werd tijd voor een nieuwe plaat en algehele opleving' bekent Sheahan in zijn woonplaats Du blin, waar eind vorig jaar besloten werd tot het samenstellen en opne men van een dubbel-elpee met een indrukwekkende serie gastmuzi kanten. 'Gelet op het jubileum wil den we er eens echt iets aparts van 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 5) Bad Michael Jackson 7) Never gonna give you up Rick Astley 1) Wishing well Terence Trent d'Arby (2) What have I done to de serve this - Pet Shop Boys 6) Boys - Sabrina (16) Causing a commotion Madonna 4) La Bamba Los Lobos (14) Let's work - Mick dag ger 8) Bridge to your heart - Wa.r (10) Where the streets have no name U2 3) I just can't stop loving you Michael Jackson (19) Amore - BZN 9) Jive Talkin' - Boogie Box High (12) Roadblock - Stock, Aitken en Waterman (15) City Lights William Pitt (22) You win again Bee Gees (11) Let your sun shine F. Asliton en M. v. Kolck (32) It's over Level 42 19 (26) Whenever you ready - Five Star 20 (13) I love to love Tina Charles 21 (29) Waterfall Wendy en Lisa 22 (37) Wipeout Fat Boys Beach Boys 23 (25) Don't save your love - Richenel Dierendag bij de VPRO: De VPRO komt binnenkort met de primeur om televisie te maken voor dieren. Op 4 oktober (dieren dag) is het zover. Blafmiauw is voor het dier. Geen mens. maar de hond. de poes, de kip en de stier op de ca napé. Of dat wel zin heeft, werd Burny Bos, hoofd jeugd en jonge renafdeling van de VPRO, onlangs tijdens een persconferentie ge vraagd. "Mijn hond heeft geïnte resseerd zitten kijken naar Going to the dogs van Wim T. Schippers en de andere hond die ik over een dierenprogramma aansprak zei: 'Als het maar beweegt.' Ik denk dat het wel goed zit," Een gemis aan degelijk amusement voor huisdie ren wordt hiermee opgeheven. Huisdieren zijn eigenlijk een beetje kinderen. Blafmiauw werd gepre senteerd als een onderdeel van de vvinterprogrammering voor de jeugd. Ondanks de B-status en de gerin ge zendtijd, heeft de omroep ook dit jaar weer een veelvoud aan jeugdprogramma's gemaakt en/of aangekocht. Animatiefilms, komi sche series, romantische verhalen, poppenkast, seks en geweld, actua liteiten, sprookjes en cabaret. Van alles wat en allemaal op de zondag morgen tussen negen een elf uur, wanneer pa en ma nog even door willen slapen. Bos: "Kinderen blijven belang rijk en daarom nemen ze voor ons een belangrijke plaats in. We heb ben bijvoorbeeld de Kid Screen Award in het leven geroepen. Die is dit jaar uitgereikt aan Marion Bloem, omdat wij denken dat zij in staat kan worden geacht een goed kinderprodukt te maken. Het bud get bedraagt f 40.000,-. Door andere landen ook warm te maken, hopen we dat bedrag op te voeren tot 4 a 5 ton. Zo krijg je een interessante ontwikkeling in de kinderspeel- filmcultuur." "De'overheid neemt deze vorm van tv nauwelijks serieus. Als we subsidie voor kinderprogramma's krijgen, is dat een schijntje, terwijl er tonnen worden uitgegeven aan festivals voor volwassenen." Het idee van de VPRO om op de zon dagochtend tv te gaan uitzenden voor kinderen werd na aanvraag meteen goedgekeurd. Bos: "We hebben dat gedaan, omdat er al ja ren op de zondagochtend een ge heime afspraak leeft tussen media en kind. Dat was vroeger op de ra dio (Ko de Boswachter) en nu op de tv." De VPRO zag dat niet als enige. Ook de VARA vroeg op het ander net (Nederland 2) vanaf 10.00 uur een aantal uren aan om jongeren programma' s te kunnen uitzen den. Bos: "Ik vind dat asociaal, kindonvriendelijk en bijna kwaad aardig. Een vorm van willen sco ren. Meer niet, want als ze het echt in het belang van de kinderen wil len doen waarom vragen ze dan niet de zaterdagmorgen aan? Nu krijgen we de situatie dat zij een bak Smurfen opentrekken terwijl wij een cultureel jongerenpro gramma uitzenden." Met de trend van Smurf tot robo- tachtigen wenst de VPRO niet mee te doen. Bos: "Hamburgertenten schieten ook overal uit de grond. Schijnt een trend te zijn, maar dat is voor mij nog geen reden om er te gaan eten. Hamburger, tv werkt hetzelfde. Als je je aanpast, krijg je alleen nog maar hetzelfde voorge schoteld. Daar passen wij voor. Wij denken dat er een andere soort tv mogelijk is. Tv, die gemaakt is met meer liefde. Eigenlijk zijn we aan het proberen om de tv te redden. Als je dat niet probeert, dan kun je beter ophouden. Je moet risico's durven nemen anders verander je geen fluit. Dan zal tv nooit in ont wikkeling zijn." Grote afwezigen zijn volgend sei zoen Theo en Thea. Volgens Bos zijn ze bezig met een ander pro- dukt: "Ze willen ook van het image van Theo en Thea af en ontwikke len op dit moment andere dingen. Ze willen niet straks als Swiebertje of Ome Willem eindigen." Wel te rug komt Achterwerk in de kast. Onderzoek in de afgelopen jaren heeft een aantal opmerkelijke kin derverhalen opgeleverd die niet ge- schik waren voor een "gordijntje opentrekken, anderhalve minuut babbelen en gordijntje weer dicht". Om deze kinderverhalen toch een kans te geven is voor een tiental documentaires gekozen, waarin telkens één kind centraal staat. 24 (27) Joe le Taxi - Vanessa Pa radis 25 (17) Animal Def Leppard 26 (20) Kissing with confiden ce Will Powers 27 (18) Right next door - Ro bert Cray Band 28 Pump up the volume Marrs 29 Brilliant disguise - Bruce Springsteen 30 (21) Don't look any further - Dennis Edwards 31 Smoking gun The Ro bert Cray Band 32 (23) Under the boardwalk - Bruce Willis 33 (38) Let me in Colinda 34 Welkom in Utopia 2 - Frank Boeijen Groep .35 (39) Heart and Soul - T'Pau 36 (40) Girlfriend in a coma The Smiths 37 Some people - Cliff Ri chard 38 (24) Who's that girl - Ma donna 39 All out of love San dra Reemer 40 Tomorrow The Com munards. Uitgedunde Pink Floyd voor nieuwe generatie DUBLIN (GPD) - Leek het er drie jaar geleden na de dood van zanger/gitarist Luke Kelly aanvankelijk op. dat The Du bliners sterk aan zeggings kracht en populariteit moesten inboeten, aan de vooravond van hun jubileumtournee '25 Years On' is Ierland weer volle dig in de ban van het tijdelijk met gitarist, vriend en produ cer Eamonn Campbell aange vulde kwartet. 'Die opleving kwam precies op tijd' meent John 'Sebastian' Sheahan, spreekbuis van het gezelschap veertigers, dat zich al half ver zoend had met een meer huise lijk bestaan dan in de afgelo pen kwart eeuw. Eigenlijk, zo moet violist Sheahan als eerste toegeven, was er best eni ge reden tot zorg. Ierland zag z'n ooit tot ambassadeurs van de folk muziek uitgeroepen lievelingen veel te weinig optreden, de door Furey's, Dé Dannon, Woolf Tones en menig andere band in populari- LONDEN (QPD) - Pink F loyd is een van de laatste supergroepen uit de jaren zestig. De Britse band heeft het flink te verduren gehad. Allereerst verloor Pink Floyd in haar prille bestaan haar creatiefste kracht: Syd Barrett. Me nigeen beweerde dat de band er nooit meer boven op zou komen, maar dat verliep geheel tegenge steld. Pink Floyd werd een synoniem voor platenver- kooprecords. door Piet Karsten De geschiedenis lijkt zich te herha len. Vier jaar geleden verliet bassis t/zanger Roger Waters de band. Hij j werd de afgelopen tien jaar gezien i als de belangrijkste man, die zorg droeg voor de teksten en een be- t langrijk deel van de muziek. De laatste drie groepselpees - 'Ani mals' ('77), 'The Wall' ('79) en 'The Final Cut' ('83) - kunnen op zijn conto worden geschreven. Zijn vertrek heeft niet het einde bete kend van Pink Floyd. David Gil mour en Nick Mason zijn met Rick Wright doorgegaan en lieten on langs de (veertiende) elpee 'A Mo mentary Lapse of Reason' het dag licht zien. „Die plaat is voor ons drieën een frisse,'nieuwe stap. De groep heeft nog genoeg muzikale potentie om door te gaan. Zo zullen we in de maanden mei en juni door Europa toeren, waarbij ook in Nederland zal worden opgetreden. Het pu bliek zal opnieuw waar voor zijn geld' krijgen", vertelt een strijd vaardige Nick Mason, de drummer van de band. Pink Floyd heeft met de nieuwe plaat inderdaad meer dan degelijk werk afgeleverd, ofschoon de mu ziek allesbehalve verrassend revo lutionair is. Er is eerder sprake van een een behoudend, risicoloos ge luid. Toch zal de elpee voor de (ve le) liefhebbers een welkome aan vulling vormen voor de verzame ling. Dat geldt ook voor de cd-ver- sie. want deze muziek is daar bij uitstek geschikt voor. Concerten van Pink Floyd zijn door de jaren heen een belevenis geweest. De aanvankelijke vloei stofdia'^ die het psychedelische geluid in de beginperiode begeleid den, werden in de jaren zeventig vervangen door indrukwekkende decors, videofilms en zelfs enorme opblaasbare varkens. Mason over de tournee, die net in de VS is be gonnen: „Het zwaartepunt van de show ligt nu veel meer op het muzi kale dan op het theatrale gedeelte. Omdat er weinig grote decorstuk ken aan te pas komen, kan nu ook Nederland (waar weinig echt grote concertzalen zijn) worden be zocht." Pink Floyd maakte in 1973 de grote klapper met de elpee 'The Dark Side of the Moon', die kan worden gerekend tot de best ver kochte platen ooit. Mason ziet 'Dark Side..." als het produkt dat Pink Floyd in financieel opzicht in staat stelde de aanwezige ideeen i- sueel en muzikaal te verwezenlij ken. Dat leverde geldverslindende shows op, die niet overal konden worden opgevoerd. „'The Wall' kon onmogelijk in Nederland worden gespeeld. Door de vele attributen waren we ge noodzaakt de optredens zo veel mogelijk op eéri plaats te houden." Veel Nederlandse Floyd-fans maakten indertijd de overtocht naar Londen om 'The Wall' live te zien en kwamen terug met enthou siaste verhalen'bver de imponeren de show. De groep gebruikte onder meer een kunststof stenen muur van veertig bij tien meter. Roger Waters droeg in die perio de zorg voor de meeste, composi ties, waarvan de teksten zijn pessi mistische en soms zelfs fatalisti sche kijk op de wereld weergaven. Na 'The Final Cut' stapte Waters op. Pink Floyd leek verleden tijd. „Roger werd geheel opgeslokt door zijn soloproject en kon geen ruimte meer vinden voor Pink Floyd. Zijn beslissing was welover wogen en ik respecteer die stap ook", aldus Mason, die toegeeft dat er nog een reden was voor de breuk: „Roger wilde absolute zeg genschap over al het songmateri aal." De drummer voegt daar haastig aan toe dat er geen per soonlijke wrijvingen zijn geweest. Inmiddels heeft Waters onder ei gen naam twee albums uitge bracht, 'The Pros and Cons of Hitch-Hiking' en het recente 'Ra dio KAOS'. Hij ging enkele jaren geleden op tournee met onder Pink Floyd (v.l.n.r. Nick Mason, David Gilmour en Rick Wright meer Eric Clapton. Bij het optre den in Ahoy in Rotterdam bestond de helft van het optreden uit oude re Pink-Floydstukken. Toen bleek des te meer hoe groot de inbreng van de bassist in de band was. Vol gens Mason kan Pink Floyd toch verder zonder hem. David Gil mour is de nieuwe frontman ge worden. Hij heeft de grootste ver antwoordelijkheid voor de teksten en de muziek. Met elkaar hebben we genoeg creativiteit over om door te gaan. Pink Floyd stapt een nieuwe generatie in." In elk geval heeft de band zich er op "A Momentary Lapse of Rea son" niet makkelijk van afge maakt. Bijna 30 muzikanten werk ten mee aan de plaat, waarbij niet op een dollar werd gekeken. Zo zijn bassist Tony Levin (King Crimson, Peter Gabriel), drummer Jim Keltner (John Hiatt, Elvis Costello). Bill Payne (Little Feat) en John Helliwell (saxofonist van Supertramp) beroemde namen. Mason: „Het is prettig werken met zo veel en zulke uiteenlopende mu zikanten. Daarnaast hebben we ge probeerd zo de meeste nummers anders te laten klinken dan men gewend is van ons. Tien van de mensen die op de plaat hebben meegewerkt, treden ook met ons op." Het publiek dat naar een concert van Pink Floyd gaat, heeft altijd een hoog verwachtingspatroon, vooral wat betreft het visuele ge deelte. Mason verklaart dat optre dens nooit de voorkeur van de band hebben gehad. „We hebben het studiowerk altijd voorop ge steld. De concerten deden we graag, maar toch meer voor het pu bliek dan voor onszelf." De drummer vertelt dat de huidi-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27