'Ze vergokken zó twee, drie meier' Van eiiendige jeugd naar 'Glory Days' In de greep van de bandiet zonder armen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 PAGINA VOOR JONGEREN Bruce Springsteen Boek over Bruce Springsteen Het enorme succes van de elpee 'Born in the USA' is voor de Amerikaanse popjournalist Da ve Marsh de reden geweest om een tweede boek aan Bruce Springsteen te wijden, getiteld 'Glory Days'. Deze biografie is een vervolg op het in 1979 van zijn hand verschenen [Born to Run: The Bruce Springsteen Story'. De jaren 1985 en 1986 waren echte topjaren voor Bruce Springsteen. Voor die tijd werd 'the Boss' al wel erkend als een groot talent, maar zijn muziek was bij 'de massa' nog niet echt populair. Het verschijnen van de elpee 'Born in the USA', in 1984, bracht daar verandering in. Er ontstond een ware 'Bruce-manie'. De 'Born in the USA'-toernee duur de meer dan een jaar: het totale toeschouwersaantal bedroeg zes miljoen, de opbrengst van de kaartverkoop was ongeveer hon derd miljoen dollar. De gelijkna mige elpee stond 53 weken in de Amerikaanse top vijf. Over de hele wereld werden meer dan twaalf miljoen exemplaren van de plaat verkocht. Dagdromer Wié was Bruce Springsteen in de maanden en jaren voor hij zo n opvallend succesvol mens werd? Dat is de-vraag die Dave Marsh aan het begin van zijn boek stelt. Als zoon van Douglas en Adèle Springsteen werd hij geboren in het onbetekenende plaatsje Freehold in Noord-Amerika. Hij groeide op in een niet echt arm arbeidersgezin: Bruce en zijn twee zusjes kregen wat ze nodig hadden maar kenden geen echte -luxe. Marsh noemt evenwel de jeugd van Bruce Springsteen 'el lendig en buitenissig'. Waarom precies is mij niet helemaal dui delijk. Bruce was nou niet echt wal je noemt een populaire jongen. Hij zat veel op zijn kamer gitaar te spelen en stond bekend als een enorme dagdromer. Na het afbreken van zijn schoolopleiding besloot Bruce muzikant te worden. ("Ik ben gaan Spelen omdat ik erbij wilde horen") Samen met zijn boezem vriend Miami Steve van Zandt (later bekend als Little Steven) richtte hij in 1975 de E Street Band op. Rock 'n roll was (en is) voor Bruce Springsteen een uiterst se rieuze zaak. 'Geloof in jezelf en de wereld zal er beter van vvor- den' is zijn motto. 'De inhoud van muziek is het belangrijkst, de vorm waarin die gegoten wordt niet'. Deze opvatting ty peert het verschil tussen hem en andere rocksterren. Vergeleken met iemand als Mick Jagger is Bruce Springsteen eigenlijk vrij behoudend. Muziek maken is ge woon zijn werk en dat wil hij zo goed mogelijk doen. Verkiezingscampag ne 'Glory Days' gaat ook vooral over de muziek van Bruce Springsteen. Zeer uitvoerig doet Dave Marsh uit de doeken hoe de elpee 'Born in the USA' werd ge maakt en hoe de concerten van zijn wereldtoernee verliepen. De zeer gedetailleerde beschrijving hiervan maakt deze dikke pil op veel plaatsen nogal langdradig. De stukken die gaan over de jeugd, de politieke idealen en het privéleven van Bruce zijn veel aardiger om te lezen, maar vor men de minderheid van het boek. Bijvoorbeeld het verhaal over president Reagan die de hulp van Bruce Springsteen wil inroepen bij zijn (her)verkie- zingscampagne, om zo meer stemmen van jeugdige kiezers te krijgen. Het plan mislukt, als re actie levert Bruce tijdens concer ten juist kritiek op het beleid van Reagan. Meer van dit soort verhalen hadden 'Glory Days' veel interes santer gemaakt. Van dit boek. dat maar liefst 438 pagina's telt. had verder best wat af gekund Het schrappen van een heleboel gegevens over elpee en toernee zou 'Glory Days' een stuk lees baarder hebben gemaakt. ERNA STRAATSJVIA 'Glory Days', do geautoriseerde bio grafie van Bruce Sprongsteen, door Dave Marsh. Vertaling: Bert Coltol Uitgever: Luitingh. Utrecht. Prijs I 34.90. De fruitautomaat mag zich verheugen in een toe nemende populariteit van de jeugd. Het apparaat werd vroeger wel de een armige bandiet werd ge noemd, omdat het toen nog mechanisch was en daarom een grote handle aan de zijkant had. Hoe wel dat is veranderd, is de jackpot nog steeds een bandiet. Hij maakt je snel een stuk armer. Tegen woordig is het eerder een 'bandiet zonder armen', je hoeft immers alleen maar een knop in te drukken. door Lucas van der Erve Het speelautomatenbesluit van 1 december 1986 staat toe dat je met fruitautomaten geld mag winnen. Voor die tijd werd ook wel uitbetaald, maar dan onder de toonbank, illegaal dus. De be doeling van de wetswijziging was meer zicht te krijgen op de winsten die de verhurende ex ploitant en de hurende midden stander met een dergelijk appa raat maken. Een 'bijkomstig' voordeel was de hoeveelheid geld die daarmee in de vorm van kansspelbelasting in de schat kist van de overheid vloeit. De aantrekkingskracht van de gokmachine is er niet kleiner op geworden. In bijna elke snack bar. café of koffiehuis vind je fruitmachines. En of je nu acht bent of achtentachtig, iedereen mag op zo'n apparaat spelen. Al leen in de zogenaamde amuse mentshallen, volgezet met video- flipper- en gokspelletjes, mag dat niet. Wil je daar achter de fruitmachine staan, dan moet je minstens zestien zijn. Voor de in voering van het speelautomaten- besluit was de minimumleeftijd voor gokkasten achttien jaar. Amusementshal Aan de toegangseis van een speelhal wordt niet altijd zo streng de hand gehouden, zo blijkt uit de aanwezigheid van vier jongens achter een gokauto maat in een Noordwijkse amuse mentshal. Tenminste één is de zestien nog niet gepasseerd. Rob (19) is de oudste van de groep en zichtbaar de leider. Hij speelt, de anderen kijken toe. "Ik speel alleen in het weekeinde", zegt Rob. De rest van de week zit hij in dienst. "Op zo'n dag speel ik drie uur. Niet achter elkaar, want tussendoor ga ik bijvoor beeld even naar de snackbar. Ik neem honderd gulden mee. Ik denk dat ik veertig procent winst maak en zestig procent verlies". Het meeste dat Rob in eén keer ooit gewonnen heeft is 150 gul den. Vandaag heeft hij 75 gulden verloren. Toch blijft hij doorgaan met spelen. "Ik ben verslaafd aan gokka^i", lacht hij. "Hel gaat óm Ak «jaar ben (e...Z(W ie me willen helpen mei- hef kloppet? van fe kleden dat is fc zwaar voofflie en in hebHttfi... Jeugdige gokker over spelen met fruitmachines: 'Het gaat om de kick veel geld te kunnen verdienen'. de kick een hoop geld te kunnen verdienen". Harry (15) denkt dat hij onge veer tien procent winst maakt. "Mijn moeder heeft het geld dat ik heb verdiend op de bank ge zet", klaagt hij. "Anders stond ik hier wel te spelen" Aan de gok- machines geeft hij niet zo veel geld uit, "want ik krijg niet zo veel zakgeld". Patrick is 15 jaar oud en zit in derde klas van het Leeuwen horst College in Noordwijk. "Vandaag heb ik 75 gulden ge weer kwijt". Na schooltijd ver dient hij wat bij in een restau rant. "Ik verdien daar 160 gulden per weck. Daarvan hou ik twee gelen (50 gulden, red.) apart, om op zaterdagavond uit te kunnen gaan. Aan gokken geef ik onge veer 75 gulden per week uit". Piet (14). een mavo-leerling uit Noordwijk: "Ik ging vandaag met vijf gulden van huis en won 310 gulden. Jammer genoeg was ik dat geld wel zo weer kwijt Maar ik geef niet veel geld uit aan gokken, hoor. Eén of twee keer per week speel ik en dan vergok ik nog geen tien gulden". Twee jongens achter een fruit automaat in een snackbar in de Stationsstraat in Leiden spelen naar hun zeggen niet zo vaak. "We gooien er wel eens een paar kwartjes in om effe wat knopjes in te drukken". Toch kennen ze ook jongens die meergeld beste den aan de gokkasten. "In de tijd dat ze in de snackbar zitten be stellen ze misschien voor vijftien gulden aan snacks, maar ze ver gokken wel twee, drie meier. Als ze dan eindelijk een flink aantal punten hebben gehaald, vergok ken ze die meteen weer". Zelf hebben ze nooit meer dan vijftig gulden gewonnen. "De machine wint altijd van jou, daar is hij op ingesteld". De kasten worden zo ingesteld door het IJkwezen (een over heidsinstantie die de kasten keurt voor ze toegelaten worden op de Nederlandse markt) dat zestig procent van wat er aan geld in gaat, er als prijs uitkomt Een speler mag daarbij volgens de wet niet meer dan vijftig gul den per uur verlies lijden. De maximale prijs die je kunt win nen, bedraagt tweehonderd maal de inzet. Verslaving Volgens een onderzoek aan de rijksuniversiteit van Groningen ('Jongeren in de amusements hal') leidt regelmatig gokken vaak tot slechte schoolprestaties Ook een echte verslaving en daaruit voortvloeiende criminele activiteiten kunnen het gevolg zijn. Geschat wordt dat er in Neder land honderduizend gokver slaafden zijn. Vooral in de leef tijdscategorie 18 tot en met 24 jaar wordt veel gegokt. Opval lend is dat het onder meisjes nau welijks wordt gedaan. Nog geen twee jaar geleden werden gokverslaafden die hulp zochten bij een consultatiebu reau voor alcohol en drugs, door verwezen naar de RIAGG. Dit omdat mensen die problemen hadden met gokken, niet gezien werden als verslaafden. Onder zoek heeft echter aangetoond dat iemand die stopt met een gokge- woonte daar lichamelijke ont wenningsverschijnselen van on dervindt en dat gokverslaving ook verder veel gelijkenis ver toont met alcohol- of drugsver slaving. Een jaar geleden werd daarom in Utrecht een bijeen komst gehouden van alle consul tatiebureaus in Nederland om te praten over een behandeling voor gokverslaafden. Het aantal gokverslaafde jon geren in Leiden is niet zó groot. Paul van Kampen van het Psy chologisch Bureau voor Jonge ren zegt dat de categorie die hier voor hulp zoekt bij het bureau klein is. "Als die mensen bij ons komen, is dat vaak met een ander probleem. Ze zijn werkloos, van huis weggelopen, hebben schul den. Achteraf blijkt dan dat het probleem gokverslaving is. Het jongste 'geval' wat wij hier had den was 15 jaar oud". Ook het consultatiebureau voor alcohol en drugs in Leiden komt slechts "zeer incidenteel" in aanraking met gokverslaafde jongeren. De faculteit sociale weten schappen van de rijksuniversi teit van Utrecht onderzoekt op dit moment de gokgewoonten sinds de invoering van het speel automatenbesluit in 1986. De universiteit doet dit in opdracht van de Raad van Casinospelers. Het ministerie van Landbouw en Visserij staat op Werelddieren dag (4 oktober) stil bij het hou den van huisdieren. Een actie met de titel 'Bezint eer ge begint' moet (toekomstige) huisdiereige naren er op wijzen dat er bij het verzorgen van dieren meer komt kijken dan je wel zou denken. Een speciale jeugdkrant is in middels verschenen waarin veel informatie staat over het gedrag van verschillende (huis)diersoor- ten en hoe je ze moet verzorgen Het houden van dieren is m Nederland een geliefde hobby. Ons landje telt maar liefst 1,5 mil joen honden en 2 miljoen katten. Daar komen nog eens 6 miljoen vissen en 8 miljoen vogels bij. Tel alles bij elkaar op en je komt aan een totaalaantal van 17,5 miljoen huisdieren. Niet altijd leiden deze huisdie ren een prettig leventje. Grote bouviers zitten soms alleen in een te kleine flat of katten wor den als speeltjes gebruikt. Feit is Zorg voor dier valt vaak tegen dat veel mensen niet beseffen waar ze aan beginnen als ze een huisdier nemen. Als je besluit een hond te kopen dan moet je beseffen daar zeker de komende tien a vijftien jaar voor te moeten zorgen. In de praktijk valt voor veel mensen de zorg voor een dier vaak tegen. Honden en katten kunnen ziek worden, krijgen 's zomers vlooien, gaan verharen, moeten op tijd eten en drinken krijgen, de kattebak moet ver schoond worden en ga zo maar door. Breekt de vakantieperiode aan dan is dat elk jaar voor een hele boel mensen weer een reden om hun hond of kat ergens uit de au to te zetten. Die 'gedumpte' die ren komen dan uiteindelijk in het asiel terecht. Daar wordt dan weer geprobeerd de dieren bij andere mensen onder te bren gen. Het kan ook gebeuren datje al lergisch bent voor een bepaalde diersoort. Meestal wordt dat dan pas ontdekt als het dier al ge kocht is. In de brochure en de jeugd krant over de actie 'Bezint eer ge begint' staat veel informatie over het karakter en het gedrag van huisdieren. Je kunt ze bestellen bij het ministerie van landbouw en visserij. Postbus 20401. 2500 EK Den Haag. Televisie voor dieren De VPRO zendt op 4 oktober een televisieprogramma uit dat speciaal voor huisdieren is ge maakt. De gedachte hierachter is dat dieren evenals mensen ook graag naar mooie dingen kijken. Het programma begint op zon dagochtend om 9.00 uur en duurt tot 11.00 uur. Duizenden jongens en meisjes die dit jaar zijn begonnen met een studie aan universiteit of ho geschool, zijn er inmiddels hard handig achtergekomen: de stu diefinanciering is een puinhoop Platzak zitten ze nu al tijden te vergeefs te wachten op hun beurs. De belangrijkste reden is dat de computers van Onderwijs hun werk niet goed doen. Vorig jaar besloot minister Deetman tot een heel nieuw stelsel van studiefinanciering. Daarvoor moesten de compu terprogramma's worden aange past. Omdat nieuwe program ma's vaak nogal wat kinderziek ten hebben, kreeg Deetman het advies om eerst een tijdje proef te draaien om de fouten eruit te halen. Maar Deetman negeerde die adviezen, omdat hij het nieu we stelsel snel wilde invoeren En dat kon alleen met het nieuwe computerprogramma. Ook toen bij het uitproberen bleek dat het programma helemaal niet goed werkte, hield de minister zijn poot stijf. De gevolgen zijn bekend: een gigantische puinhoop, en dui zenden studenten die meer beurs- dan studieproblemen hebben. Deetman bleef lot op het laatste moment doen alsof er niets aan de hand is. maar kort geleden ging hij toch door de bocht. Er zijn in het land nu 21 'steunpunten' ingericht voor stu denten met beursprotflemen. Wie nu meer dan 1000 gulden 'achter ligt' met de uitbetaling kan een voorschot krijgen. Maar ook daarbij zijn inmiddels al gro te vertragingen, omdat de steun punten het aantal aanvragen niet kan verwerken Daarvoor zijn het er veel te veel Daarmee is de kous nog niet af. Niet alleen zijn de beurzen veel lager geworden en is de uitbeta ling een puinhoop, Deetman wil nu ook studenten meer laten be talen naarmate ze langer over hun studie doen. En dat liegt er niet om: wie langer dan 6 jaar over een studie doet. krijgt geen studiebeurs meer en moet meer collegeld betalen. In het zevende en achtste jaar het dubbele (3000 gulden), in het negende en tiende 5000 gulden en na het tiende jaar zelfs 10.000 gulden per jaar Hard werken en snel afstude ren is dus het motto voor de stu dent van 1987. En hopen dat het in orde komt met die computers natuurlijk. SJAAK SMAKMAN (OMóer jij hebt iwi fi'm kdoen eto3tó/e. nu opstaat (eau je je m mooi Nutficr naken voor je wden voor die raar 2 to WErK en de auto eoen wasse/).. zeb jullie joppie heeft Mimiek ■k doen zou ik 'n> ew kun/en Lenen want decider moet Aw/rant H7£>r de winteren- Klaar kleden klo... wiel mee?.,moe?. maan je hebt de heledatr niets -te doen todi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23