Originaliteit gehonoreerd DE KEER 'De avonturen van Lena Lena' MET DE GOUDEN GRIFFEL GRIFFEL door Harriet van Heek BEKROOND Waar is mijn potje? Zip Ida stak zebra over Leeuw met lange tanden Kluizenaar en de beer Jenny en de rode storm BEKROOND MET EEN ZILVEREN De aard van het beest Geboren worden *3 (tot 6 jaar) 'Voor originaliteit is weinig ruimte. De jury kijkt niet naar iets buitenissigs, iets bijzonders, maar bekroont het geijkte'. Dat stelden de schrijvers Dolf Ver- roen en Wim Hofman enkele ja ren geleden in een interview over de bekroning van jeugdboeken. Beiden kunnen tevreden zijn: dit jaar heeft de griffeljury gekozen voor originaliteit door de gouden griffel toe te kennen aan het prentenboek 'De avonturen van Lena lena' van Harriet van Reek. Een boek zonder knappe staal tjes van tekenkunst of meester lijk tekst, maar met een vormge ving die alle vaste patronen door breekt. Het boek is bestemd voor peu- leis en kleuters. Met stripachti ge, primitieve tekeningen en handgeschreven tekst geeft Har- riet van Reek op unieke wijze vorm aan de spelletjes en fanta sieën van jonge kinderen. Het creëren van een eigen wereldje, het ontdekken van jezelf en je omgeving, bezig zijn met zand, water of het observeren van die ren. Harriet van Reek is erin ge slaagd deze fantasieën uit te beel den op een manier waarop kinde ren dit ook zouden. Wie afknapt op de simpele te keningen en de bescheiden tekst (die bovendien niet vlekkeloos is) moet het volgende bedenken kinderen zijn enthousiast over dit boek omdat het precies aan sluit bij hun fantasie en bele vingswereldje. Het unieke ge heel waarin tekst en tekeningen onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden, is een gouden griffel waard. Een debuut waarin kin derlijk denken en doen zo raak worden weergegeven verdient een prijs, alleen al vanwege de originaliteit om zoiets te beden ken en het lef dit tot in details uit te PAGINA 21 """ROEKEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 Tony Ross (tot 6 jaar) In het prentenboek 'Waar is mijn potje' geeft Ross met zijn typisch Britse humor zijn kijk op het pro bleem van het zindelijk worden. Wat wordt daar niet mee afge- tobt! Ik denk dat zowel ouders als kind aan het boekje van Ross veel plezier zullen beleven. De strijd die mamma-koningin met haar prinsessedochter moet leve ren om het kind op de po te krij gen. De trots van het prinsesje als 'het lukt' en het gekrijs als op een gegeven moment haar potje weg is nèt als de nood aan de man is. Tekst en illustraties vullen el kaar uitstekend aan. Let eens op de illustratie waar de prinses zit te broeden op een po met een grote L, een leerpo zogezegd. Heerlijk als je zoiets kan beden ken. Wim Hofman (6-10 jaar) Het met een zilveren griffel be kroonde 'Zip' van Wim Hofman is een bundeltje verhalen voor 6- jarigen, kinderen die net kunnen lezen. Een moeilijke opgave voor auteurs om voor deze leeftijd te schrijven: woordkeus en taalge bruik moet sterk worden aange past, maar de inhoud van de ver haaltjes mag daar niet onder lij den. Lezen kost een jong kind moeite, die beloond moet wor den in de vorm van een leuk ver haal. Het is knap hoe Hofman met beperkte mogelijkheden toch ge varieerd weet te schrijven. Zijn verhaaltjes zijn fantasievol en vragen soms wat meer inlevings- en verbeeldingsvermogen dan de doorsnee-leesboekjes voor deze leeftijd. Niet alle verhalen zijn even geslaagd. Hofmans ge stoei met drie bekende sprookjes is leuk voor volwassenen, maar gaat over de hoofden van kinde ren heen. 'Vis voor mama' is spanningsloos. Meer plezier heb ik beleefd aan het titelverhaal over het ruimte mannetje Zip, 'De brief aan papa' (ontroerend), 'Straf, 'Bang', en vooral 'Boek', een prachtig filo sofisch verhaal over het begrip lezen. Van harte aanbevolen. De tekeningen zijh een slap af treksel van de school-uitgave van Zip die al eerder is versche nen. Waarom? Te duur? i Tony Rosa in Waar is mijn potje? Nicolaas Matsier Dolf Verroen zijn (6-10 jaar) Nicolaas Matsier laat in tweede verhalenbundel kinderen opnieuw zien, dat hij voor jonge lezers boeiend kan schrijven. Zijn verhalen zijn fan tasievol, absurd, dwaas, komisch en poëtisch. Matsier presenteert zich als een vernieuwend auteur die jongleert met taal. Iets watje zelden ziet in de jeugdliteratuur. Toegegeven, niet alle verhalen zijn geslaagd en taaltechnisch laat Matsier hier en daar een steekje vallen. Waar hij zijn grif fel aan te danken heeft, is de ori ginele en speelse manier waarop hij zijn verhalen uitwerkt, zoals in de poezenschool, de woorden winkel, Ida die zich letterlijk een hoedje schrikt en de groetenfa- briek. Je moet er maar op komen: bij het oversteken van de straat je letterlijk een hoedje schrikken en daar munt uitslaan door een hoedenwinkeltje te beginnen. Of een bezoek aan de groeten fa briek van meneer Salute. ('Hoe lang een groet goed blijft? Jajaja. Dat zijn echt moeilijke vragen, hoor'.) De woordenwinkel waar je op woordengebied alles kunt kopen. De poezenschool waar de dieren leren 'kekkeren'. De tekeningen van Willem van Malsen vallen tegen: ze sluiten aan op de tekst, maar voegen er niei veel aan toe. Intelligente humor voor kinde ren vanaf een jaar of negen om zelf te lezen, maar ook bruikbaar als voorleesboek voor jongere kinderen. (10-13 jaar) 'Een leeuw met lange tanden' is een voor Dolf Verroen verrassen de en zeer vernieuwende verha lenbundel. Alle verhalen cirke len rond één thema: de gelijkenis tussen mens en dier. Menselijke eigenschappen worden op de hak genomen in de dierenwe reld. mensen vertonen veront rustende dierlijke neigingen. Ab surd, komisch, macaber soms. Een nieuwe kant van Verroen die jaren geleden al eens iets soort gelijks probeerde met 'De jongen en de vis' en daar nu met succes op voortborduurt. Helemaal af is de bundel niet. Bij een aantal verhalen zet ik (Ida eb ra Nicola; vraagtekens, zoals bij het slotver haal over een poes, een vis die een lastig broertje uit de weg ruimt en het oorlogsverhaal Trouw. Maar toch, Verroen schrijft zo vindingrijk, boeiend en komisch dat de bundel nau welijks verveelt en z'n zilveren griffel wel verdient. De illustra ties zijn van de hand van Fred de Heij. (Een leeuw met lange tanden, Doll Verroen, ill. Fred de Heij. uitg. Leo- John Yeoman (10-13 jaar) 'De kluizenaar en de beer' van John Yeoman met tekeningen van Quentin Blake is een boek waar ik volmondig 'ja' tegen zeg. De schrale oogst dit jaar heeft ui teraard doorgewerkt in de keuze van de bekroningen. Maar over de kwaliteit van 'De kluizenaar en de beer' bestaat geen enkele twijfel. Tekst en tekeningen wedijveren met elkaar om de eer ste prijs. Een goedwillende, maar dom me beer besluit in de leer te gaan bij een kluizenaar. Deze wil zijn kennis wel overdragen aan een ij verige, intelligente leerling. In derdaad toont de beer zich zeer leergierig en enthousiast, maar ook uiterst onhandig omdat hij alles veel te letterlijk opvat. Dat leidt tot talloze komische aanva ringen en misverstanden, waarin hei geduld van de kluizenaar zwaar op de proef wordt gesteld. 'De kluizenaar en de beer' is een prachtig boek dat met warm te en veel gevoel voor humor is geschreven en getekend. Een sfeervol geheel, met verrukkelij ke, doldwaze scènes. Tekst en te keningen passen bij elkaar als een kleurig rietje in een glas lek kere limonade. De vertaling van Huberte Vriesendorp is uitste kend. (Dc kluizci Stig Ericson (vanaf 13 jaar) Een van de mooiste boeken bij de bekroningen van dit jaar is 'Jenny en de rode storm' van Stig Ericson. De tekening op de om slag met indianen die een bison opjagen suggereert dat het om een indianenverhaal gaat. Dat is maar zijdelings het geval. In dit boek wordt een prachtig beeld gegeven van het geploeter van een aantal kolonisten-immi granten. Hoofdpersoon is het meisje Jenny dat terugblikt op haar jeugd in het kolonistendorp Bluewater, haar complexe haat liefdeverhouding met haar vader en hun omgang met indianen. Ericson is een schrijver die met weinig woorden veel doet. Hij roept sterke beelden op door voorvallen te beschrijven die al leszeggend zijn. Kleine maar veelbetekende incidenten tussen Jenny en haar vader en moeder, haar onderwijzeres, de blanken en de indianen. Zo vertelt Ericson met enkele sfeerbeelden meer dan menig schrijver met pagina's uitleg. De manier waarop hij karakters te kent en hun ontwikkeling neer zet is fenomenaal. De lezer voelt zelf de pijn, het onvermogen en onbegrip en de ruwheid waar mee Jenny wordt geconfron teerd. Als je lezers zo bij de strot kan grijpen, moetje als schrijver wel wat in je mars hebben. Een andere verdienste van Er icson is dat hij de verhouding tussen kolonisten en indianen scherp tekent, maar nipt eenzij dig vanuit het ene of andere kamp. De vooroordelen jegens indianen maakt hij meer dan dui delijk ondanks het feit dat er nauwelijks een indiaan in het boek voorkomt. Kortom: een meeslepend ver haal dat geen moment verveelt. Compliment voor de vertaling van Nini van der Beek. Janni Howker (vanaf 13 jaar) 'De aard van het Beest' is het sterke debuut van de Britse schrijfster Janni Howker, dat de zilveren griffel zonder enige twij fel verdient. In een grauw stadje maken we kennis met Bill Co ward, zijn vader en grootvader. Het drietal vormt een rommelig huishouden. De twee volwasse- nen zijn vaak weg, dronken of hangen voor de televisie. Het wordt aan Bill overgelaten om de boel te redderen. Geen omgeving voor tere zieltjes dus, al is er op sommige momenten sprake van een soort ruwe hartelijkheid. Het verhaal begint op het mo ment dat vrijwel alle mannen in het stadje zonder werk dreigen te raken, omdat de enige fabriek ter plaatse gaat sluiten. Dat veroor zaakt spanningen en conflicten, ook bij Bill thuis. In deze hecti sche toestand doet zich een twee de probleem voor dat de gemoe deren bezig houdt: er doen steeds meer verhalen de ronde over een onbekend, verscheu rend beest dat rondzwerft op de onherbergzame moors rond het stadje en geregeld dieren aan valt. Een van de eerste daden van het Beest is het uitmoorden van de kippen van Bill's grootvader. Bill ontwikkelt een eigen theorie over het Beest en begint een hardnekkige speurtocht. De ma nier waarop Howker de speur tocht naar een climax toe leidt is heel knap. Trouwens, alles in deze jeugdroman dwingt bewonde ring af. De verteltrant bijvoor beeld. In een lange monoloog vertelt Bill zijn verhaal: nuchter, in ronde taal. Met weinig woor den worden indrukwekkende sferen en beelden opgeroepen: het uitzichtloze bestaan van de mensen, de deprimerende, som bere moors, de portrettering van Bill en zijn familie. Howker zadelt de lezer op met een brandende vraag: wat is het beest eigenlijk? Dat klinkt vreemd, maar Howker houdt de identiteit met opzet vaag. Er zijn verschillende theorieën over het Beesi., maar je komt er niet ach ter welke de juiste is. Is het een hond, zoals de mensen beweren? Is het een losgebroken panter, zoals Bill vermoedt? Dit verhaal is zo gelaagd, dat het zich moeilijk laat navertellen. Dat maakt het een boek voor uit eenlopend publiek. Zowel lief hebbers van een spannend, ge heimzinnig verhaal als van een roman met grote psychologische diepgang komen aan hun trek ken. Ook voor volwassenen een aanrader. Kitzinger/Nilsson (informatief) Een prachtig fotoboek over de groei van een kind in de buik van de moeder. Het vakmanschap van Nilsson om de groei van een embryo vast te leggen staat bui ten kijf. Glashelder is alles gere gistreerd. De tekst van Sheila Kitzinger doet een verdienstelij ke poging duidelijk te maken hoe een kind in de baarmoeder groeit en vooral hoe het zich voelt en alles registreert. Dit boek lijkt me op zijn plaats in ie der gezin met kinderen. (Geboren worden, Nisson/Kitzin- ger, vert. Marict van Hattum, uitg. ADVERTENTIE BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST KATWIJK VOORSCHOTEN Alle op deze pagina besproken boeken zijn bij ons dlrekt lever baar, óf vla onze TERMINAL te bestellen en dan binnen drie da- gen verkrijgbaar. Harriet van Heek - originaliteit bekroond.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21