'Ik ben te oud voor plaats op de bank' Haantjes nog maatje te groot Sp°opTV Vrouwen blijven in race Zwemmers kunnen steun verwachten Rijkaard wellicht uitgeleend KNZB denkt aan 'Sporthilfe' Frank Stapleton wil weten wat Cruijff wil Den Helder al uit Cup-strijd Keulen hoopt op teruglieer Van Hulst rijker door uitsluiting van Gasser Volleyballers wakker geschud door Fransen: 0-3 Zwaar bevochten zege op West-Duitsland WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 19 Frank Stapleton (m), in Ierland razend populair, heeft het moeilijk met zijn rol bij Ajax. «toto ANP) DUNDALK (GPD) - Het saaie le ven in het Ierse provincieplaatsje Dundalk is sinds enkele dagen wat opgefleurd door de komst van Ajax en een voor de tijd van het jaar op merkelijk fraai klimaat. De plaatse lijke bevolking (zo'n dertigduizend zielen) hoeft niet eens meer warm te worden gemaakt met enthousi aste verhalen in de Ierse kranten, die Ajax als een wereldelftal verko pen. De aanwezigheid van de zon, de 'famous' Cruijff en de nationale held Stapleton hebben gezorgd voor genoeg gespreksstof in de lo kale pubs en de armoedige win kels. Frank Stapleton is niet onver deeld gelukkig met zijn terugkeer in Eire. Al weten de Ieren niet zo gek veel van Ajax (de affaire Rijk aard bijvoorbeeld, is de plaatselij ke pers volledig ontgaan), in Dun dalk blijkt iedereen op de hoogte van het feit, dat de 'skipper' van het Ierse nationale team in Amsterdam voornamelijk op de bank vertoeft. „De mensen vragen steeds: Frank, waarom speel je niet En daar kan ik eigenlijk geen geschikt ant woord op bedenken. Je kunt moei lijk stellen, dat ik uit het elftal ben gespeeld door Meijer. Ik heb name lijk nog nauwelijks de kans gehad om iets te laten zien", meent Stap leton. Spits De 31-jarige aanvaller wenst deze opmerking niet te beschouwen als een sneer naar Johan Cruijff. Het is slechts, dat hij het zich zo heel an ders had voorgesteld toen hij deze zomer Manchester United voor Ajax verruilde. „Ik dacht echt, dat ze mij hadden genomen als opvol ger voor Marco van Basten. Dat ik de 'number one' in de spits zou zijn. Dat bleek echter niet het geval. Ik moet zeggen, dat Meijer het tot dusverre goed doet. Daar gaat het me verder niet om. Ik vind wel, dat ik te oud ben voor de bank. Jonge spelers kunnen in de dug out leren en hebben tijd. Hun kans komt nog wel. Maar iemand van mijn leeftijd koop je toch niet voor de bank?" Frank Stapleton speelt daarom al enige tijd met de 'gedachte zijn trainer eens om opheldering te vra gen. De Ier, die de eerste paar Am sterdamse maanden alleen in een hotel verbleef, maar vorige week met zijn vrouw in Lijnden een huis DEN HELDER (ANP) - De basket ballers van Den Helder zijn gister avond in de Helderse Sporthal De Slenk verrassend uitgeschakeld in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Noordhol landers verloren de tweede wed strijd voor de eerste ronde voor 1200 toeschouwers met 82-84 van Kingston (Eng). Daarmee kwam precies dezelfde eindstand op het scorebord als een week geleden in de eerste ontmoeting. De ruststand was 42-33 voor de Engelsen, die de gehele wedstrijd de betere ploeg vormden. Topscorers: Den Helder: Smith en Kite beiden 16; Kingston: Steve Bontrager 25. Roche ereburger DUBLIN (Rtr) - Stephen Roche is gisteren benoemd tot ereburger van de stad Dublin. De succesvol ste wielrenner van dit seizoen trad hiermee in de voetsporen van Paus Johannes Paulus II, president Kennedy en schrijver George Ber nard Shaw. Het stadsbestuur verleende de Ierse wielerheld het ereburger- schap tijdens een ceremonie in de open lucht. De 27-jarige inwoner van Dublin won dit jaar de Ronden van Italië en Frankrijk. In Villach werd hij wereldkampioen op de weg. Johnson hoeft alleen medaille niet te betalen VANCOUVER (AFP) - Ben Johnson, de wereldkampi oen- en recordhouder (9,83 secop de 100 meter, beeft bij zijn terugkomst in Canada niet kunnen rekenen op een voorkeursbehandeling door de douane. De Canadees, die na zes weken naar huis terug keerde, werd in Vancouver door de douane twee uur vast gehouden. In die tijd werd zijn bagage minitieus onder zocht. Voordat Johnson ein delijk mocht doorreizen naar I zijn woonplaats Toronto, waar hem een receptie wachtte, moest hij een bedrag van 1900 Canadese dollars (bijna 3000 guldenaan in- voerrechten voor de vele ge schenken die bij meebracht, betalen. Ik dacht dat ik voor mijn gouden medaille van Rome ook nog zou moeten betalen", merkte Johnson zuur op. betrok, voelt echter niets voor re bellie. „Ik wil gewoon weten wat Cruijff met mij van plan is. Oke, die paar wedstrijdjes, die ik heb ge speeld, waren niet sterk. Maar ik moet ontzettend wennen aan het verschil tussen Engels en Neder lands voetbal. Bij Manchester Uni ted was ik gewend aangespeeld te worden, zodra we balbezit hadden. Dan kwam gelijk die ram naar vo ren. Ajax speelt veel omslachtiger, gevarieerder. Het kost me moeite om positie te zoeken". Bank De enige overeenkomst tussen zijn voorlaatste en huidige werkge ver is de bank. „Die is overal ter wereld even hard. In Manchester was ik vorig seizoen ook vaak re serve. Vandaar ook, dat ik wel wat voor Ajax voelde. Nu ben ik eigen lijk een beetje ontmoedigd. Vanaf maandags doe ik elke week kei hard mijn best. Ik leef zo positief mogelijk naar de komende wed strijd toe. Daarom begin ik langza merhand wat gedeprimeerd te ra ken, want ik word de laatste weken nooit meer ingezet. Het is tamelijk vervelend allemaal. Ik hoop dat Cruijff me tegen Dundalk wel op stelt. De mensen in Ierland ver wachten dat, willen dat graag. En voor mijn eigenwaarde zou het na tuurlijk ook goed zijn. Ik bèn ie mand in mijn land en heb toch een reputatie op te houden". Die reputatie bestaat onder meer uit vijf(!) Cupfinals met Arsenal en Manchester United. In de historie van Engelands belangrijkste be kertoernooi zijn er slechts twee an dere spelers, die een dergelijk aan tal op hun naam hebben kunnen brengen. Stapleton beseft evenwel, Misschien was het scenario wel te rooskleurig. Op grond van de resul taten van de eerste dagen verkeer de Selingers formatie in een roes van onoverwinnelijkheid. Vlak na de triomf op Italië sprak iedereen al van eenzelfde succes tegen de Fransen. Selinger uitte toen al be denkingen. Hij besefte al geen an der dat het vasthouden van een constante topvorm heel moeilijk is. Hij wist óók dat zijn beschermelin gen op de toppen van spanning ba lanceerden. Adembenemend Gisteravond kwamen de beurse plekken voor 't eerst naar de opper vlakte. In het vaak adembenemen de duel waren sommige spelers zichzelf niet meer. Spelverdeler Blangé, Zoodsma en Grabert maakten fouten die ze zich onder normale omstandigheden niet per mitteren. Selinger deed een beroep op de oude garde (Brouwers, Avital Selinger, Goedkoop), maar de kar bleef vast in de modder zitten. Zij het dat Oranje zich in de tweede set pas bij 14-16 gewonnen moest ge- Andermaal bleek dat de Fransen een stapje verder zijn. In Frankrijk leven dezelfde ambitieuze plannen als in Nederland, maar daar is men er al een jaar of vier mee bezig. De kloof is zichtbaar. Op beslissende momenten gooiden de Fransen de registers wagenwijd open en was er eigenlijk geen houden aan. We reldspelers als Fabiani en Bouvier sleepten hun ploeg naar grote hoogte. Vooral aan het net speelden de Fransen aanmerkelijk sneller en gevarieerder dan Nederland. Bo vendien beheersten zij het achter veld door de grote beweeglijkheid uitstekend. De gevreesde smashes van Benne en Zwerver kwamen daardoor niet goed uit de verf. De negatieve setstanden (7-15,14-16,6- 15) waren tenslotte onafwendbaar. Arie Selinger: „De nederlaag heeft me niet verbaasd. Deze wed strijd betekent eigenlijk een nieu we dimensie voor ons. Tegen een snel team, dat ook zeer goed in de combinatie is, zijn we gewoonweg te langzaam. Dit type volleybal ligt ons niet. Daarvoor is onze balcon trole ook niet goed genoeg". Waarna onmiddellijk de sugges tie werd gelanceerd om in de ko- dat vroeger niet telt in de voetballe rij. „En dat is juist de reden waar om ik bij Ajax zo graag iets zou wil len laten zien. Ik behoor niet tot de groep zakkenvullers, die in de na dagen van hun carrière links en rechts nog wat poen pakken en er verder geen punt van maken of ze spelen". Die instelling maakt, dat Stap leton goed begrijpt waarom Cruijff zich zo kritisch opstelt tijdens de trainingen. „Hij wil het onderste uit de kan. Zo ben ik zelf ook. Cruijff stelt alles in het werk om ons betere voetballers te maken. Een training van hem is een les en niet een kwestie van even een paar voetballers een beetje bezighou den. Sommige spelers hebben het DUNDALK (GPD) Ajax-voorzit- ter Ton Harmsen wenst geen me dedelingen te doen over het ge sprek dat hij morgen na terugkeer uit Ierland met Frank Rijkaard zal hebben. De afvallige international die vandaag zijn 25e verjaardag viert, heeft de Amsterdamse voorzitter tekst en uitleg over zjn absentie bij Ajax in het vooruitzicht gesteld. Rijkaard kwam vrijdag in conflict met zijn trainer Johan Cruijff en liet daarna niets meer van zich ho- Of de ontmoeting tussen Harm sen en Rijkaard iets zal oplossen is zeer de vraag. De libero heeft her haald dat hij er niet over piekert mende maanden nog veelvuldiger dan men van plan is in het verre oosten te gaan trainen. „Qua aanval zijn we krachtiger dan Frankrijk, op pure snelheid komen we tekort. Het zou goed zijn als we een paar maanden achtereen naar landen als Japan en China zouden kunnen", aldus Marco Brouwers. De Franse bondscoach Eric Da niël gaf toe vooraf bang voor de Ne derlanders te zijn geweest. „In de eerste drie wedstrijden speelde Ne derland indrukwekkend. We moes ten alles proberen om dat hoge blok te omzeilen. Veel variatie in de aanval leggen dus, en dat is ge lukt. Verder was ik zeer tevreden over mijn verdediging. De eerste dagen functioneerde dat niet goed en daarom hebben we er veel indi vidueel op getraind. Puur op de techniek van het verdedigen. We mogen blij zijn met het resultaat". Seoul Op termijn is de nederlaag van Oranje niet catastrofaal. Nederland is op dit EK een van de smaakma kers met gedurfd en spectaculair spel. Een vijfde plaats is nog ruim binnen de mogelijkheden, en dat is ten opzichte van de tiende plaats van twee jaar geleden een geweldi ge stap vooruit. Ten tweede is hét grote doel, de Olympische Spelen van Seoel, ook nog ruimschoots in zicht. Straks, in januari in Amsterdam (de sponsor van de NeVoBo die 2,5 ton in het kwalificatietoernooi stak kan op gelucht adem halen) krijgen Selin ger en zijn manschappen een nieu we kans. Vermoedelijk is de ploeg ook dan al weer een stapje verder dan nu. In november wacht im mers het top-tien-toernooi in Zuid- Korea, met aansluitend een stage in Japan. Een intensieve voorberei ding die louterend kan werken. Ook gezien de leeftijd kan het volleybalteam alleen maar beter worden. Een geruststellende ge dachte voor Selinger. Hij kan voor lopig vooruit. EÜPEN (ANP) - Carolien Keulen stelt zich vanaf januari 1988 weer beschikbaar voor de nationale vol- leybalploeg. Dit maakte de aan- voerstér van de bronzen ploeg van 1985 gisteren in Eupen bekend, waar ze op uitnodiging van de bond als toeschouwer aanwezig is. De 30-jarige speelster onderging in mei van dit jaar in Bergamo een zware achillespees-operatie. In no vember mag ze de training hervat ten. daar moeilijk mee. Ook dat begrijp ik, want af en toe lijkt het of Cruijff van ons verwacht, dat we zijn ni veau halen. En dat is natuurlijk on weer onder Johan Cruijff aan de slag te gaan. Het ligt voor de hand dat Rijk aard zijn voorzitter zal verzoeken medewerking te verlenen aan een uitleentransactie. Omdat Cruijff Rijkaard aan zijn contract wenst te houden, is een transfer voorlopig niet aan de orde. Wanneer Ajax eventueel zou besluiten Rijkaard uit te lenen (in dit geval wordt zelfs al de naam van Sporting Lissabon genoemd, red.), zal er zeer waar schijnlijk een vervolg komen op de arbitragezaak in twee delen waar bij Ajax en PSV waren betrokken. In de overeenkomst tussen beide clubs over Rijkaard zijn louter af spraken over een transfer vastge- EUPEN (ANP) - De vrouwen-vol- leybalploeg heeft de laatste kans op een plaats bij de laatste vier in de Europese titelstrijd angstig laat gegrepen. De equipe van coach Pang won gisteren na een achter stand van 0-2 met 3-2 (8-15, 7-15,15- 13,15-5,15-11) van West-Duitsland. Door de zege bleef Oranje in groep A in de race voor kwalificatie voor de finaleronde. De volleybalsters haalden in het prestige-duel met het buurland pas in de vierde set hun normale ni veau. Misschien dat onbewust het ordinaire handjeklap tussen Polen en Tsjechoslowakije een negatieve rol speelde. De Poolse speelsters waren in het voorafgaande duel verantwoordelijk voor een genante vertoning (0-3). In het op twintig kilometer van de Duitse grens gelegen Eupen speelden de Westduitsen een thuis wedstrijd. De opwindende atmos feer had aanvankelijk een verlam mende uitwerking op de Neder landse ploeg. Alsof er een slaap- mogelijk. Maar, het is logisch, dat hij streeft naar het maximale. An ders kom je er nooit achter waar je plafond ligt". legd, maar is geen rekening gehou den met „verhuur". De selectie van Ajax, die gister avond in Oriel Park onder grote be langstelling van de plaatselijke jeugd een laatste training onder ging voor het duel met Dundalk, onderneemt in ieder geval geen stappen om de breuk tussen Rijk aard en Cruijff te lijmen. De spe lersgroep, die toch al sterk ver deeld is over deze affaire, kwam gisteravond bijeen om de zaak te bespreken. Aanvoerder Jan Wou ters: „We kunnen weinig anders dan afwachten en hopen dat alles voor alle partijen gunstig zal wor den geregeld". Vanochtend is nog wel een gesprek geweest tussen de het bestuur en Johan Cruijf over de affaire. middel in de thee had gezeten, zo lauw reageerden de speelsters op het snelle spelletje van de West duitsen die op hun gemak in 41 mi nuten met 8-15, 7-15 uitliepen naar de comfortabele voorsprong van 0- Concentratieverlies van de West-' duitsen gaf de Nederlandse ploeg kans op rehabilitatie. Agnes Brun- ninkhuis nam het basis-zestal met De Jong op sleeptouw en leidde de ploeg naar 7-0 en 11-3. De ploeg werd heel langzaam wakker en liet West-Duitsland nog terugkomen tot 14-13 voordat De Jong op het ze vende setpunt voor opluchting zorgde (15-13). De setwinst bracht de ploeg in beweging. Het zestal schakelde over naar een hoger toerental. Er kwam meer beweging, er werd alerter gereageerd in het achter veld, de pass van de Vries werd zui verder, het blok functioneerde be ter; kortom de ploeg raakte in zijn ritme. De raadselachtige omme- AMERSFOORT (GPD) - Het bondsbestuur van de KNZB zal zich komend weekend uitspreken over het plan de nationale zwem- top in de naaste toekomst naar voorbeeld van de Westduitse 'Sporthilfe' te gaan belonen. Het idee voor deze vorm van financiële ondersteuning is afkomstig van bondscoach Bert Sitters, die de af gelopen weken talloze gesprekken voerde met bedrijven die bereid zijn geld te steken in de zwem- sport. In het ter tafel liggende rap port is tevens het voorstel opgeno men in de aanloop naar de Olympi sche Spelen van Seoul een aantal vaste baden in Nederland aan te wijzen (Amersfoort en Amster dam). waar de zwemmers van de kandidatenploeg gelegenheid krij gen zo'n vier uur per dag te trainen. De kosten van dit initiatief zouden gedragen moeten worden door sponsors en de zwembond zelf. De in West-Duitsland alom ge prezen Sporthilfe ondersteunt top sporters naar prestatie. „Zwem je dus snelle tijden en presteer je con stant", aldus Bert Sitters, „dan zul je daarvoor beloond worden in de vorm van een hogere uitkering. Maar verzekerd van een vast basis bedrag ben je altijd". Het benodig de geld voor een dergelijk fonds zal voor het grootste gedeelte opge hoest moeten worden door spon sors, die volgens de bondscoach „zeer geinteresseerd" zijn in de plannen. Maar ook de KNZB zelf onderzoekt op dit moment moge lijkheden een bijdrage aan het fonds te kunnen leveren. De mees te voorkeur gaat daarbij uit naar het vragen van een eenmalige bij drage van één gulden aan alle leden van de bond, een actie die meteen 160.000 gulden zou opleveren. De plotseling ontstane interesse van het zakenleven in de KNZB, is niet alleen verklaarbaar door de na derende Olympische Spelen, maar ook door aanwijzingen dat het in keer hield automatisch problemen in voor de Westduitsen, die voor alsnog het antwoord schuldig ble ven (15-5). De beslissende set had een adembenemend karakter, waarin Nederland op 8-11 een opmerkelij ke veerkacht aan de dag legde. Zes dubieuze beslissingen van arbiters en lijnrechters vielen in het nadeel uit van de in het blauw gestoken nationale ploeg. Er werd gemop perd binnen de lijnen en op de bank, maar de speelsters behielden altijd de controle over hun uitspat tingen en hun concentratie. De Westduitsen vochten voor elke bal, maar misten op de kritieke mo menten speelsters die het overzicht behielden. Die had Nederland wel in aanvoerster Piersma en Brun- ninkhuis. Vooral de laatste sloeg de bal in de kleinste gaatjes en was ervoor verantwoordelijk dat de ploeg in de slotfase in een lange adem doordrukte naar de zwaarbe vochten zege (15-11). ternationale sponsorreglement van de wereldbond FINA binnenkort mogelijk verruimd zal worden. Mo menteel is de zwemmer nog gebon den aan minimale afmetingen (vier bij vier centimeter) voor het uitdra gen van reclame op het badpak. Sitters: „Als ik Klaas van de Pol (voorzitter van de KNZB en de Eu ropese zwembond, red.) mag gelo ven is er enige beweging in die re glementen te verwachten. Boven dien kunnen we nationaal nu al af wijken van de FINA-reglementen. Die ontwikkelingen maken het voor de sponsors natuurlijk een stuk aantrekkelijker om met de bond m zee te gaan". LONDEN (ANP) - De Zwitserse atlete Sandra Gasser is voor twee jaar van wedstrijden uitgesloten. Dat heeft de Internationale Ama teur Atletiek Federatie (IAAF) gis teren bekendgemaakt. Gasser, die tijdens de wereldtitelstrijd in Ro me brons veroverde op de 1500 me ter, is betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. Na een po sitief resultaat bij de dopingcontro le op 5 september in Rome is de contra-expertise op 23 september eveneens positief uitgevallen. Ook de prestatie van de Zwitser se tijdens de direct na Rome vol gende Ivo van Damme-memoriaal, tellend voor de Grand Prix, wordt uit de boeken geschrapt. In Brus sel zegevierde Sandra Gasser op de mijl. waardoor ze ook eerste werd in het Grand Pfix-klassement en een prijs van 20.000 dollar (circa 40.000 gulden) verdiende, die ze weer moet inleveren. Consequenties De schorsing van Sandra Gasser heeft in tweeërlei opzicht conse quenties voor Elly van Hulst. De Rotterdamse, die in Rome als ne gende eindigde op de 1500 meter, schuift een plaats op. Gasser moet haar bronzen medaille afstaan aan de als vierde geëindigde Roemeen se Doina Melinte. Van Hulst ver werft daarmee, evenals op de 3000 meter, de kwalificatie potentieel Olympisch kandidate. Het schrappen van Gasser uit de uitslag van de Ivo van Damme-me- morial, de finale van het Grand Prix-circuit 1987, betekent dat Elly van Hulst eerste wordt in het eind klassement van de mijl. Van Hulst eindigde in dat klassement van het Grand Prix-circuit als tweede ach ter Gasser. Die tweede plaats lever de haar een bedrag van 8000 dollar op. Het opschuiven naar de eerste plaats betekent dat op de trust fund-rekening van de Rotterdamse nu 10.000 dollar (ruim 20.000 gul den) wordt bijgeschreven. Bij de dopingcontrole op 5 sep tember in Rome en bij de contra expertise op 23 september werd volgens de bekendmaking van de IAAF een „enorm hoge dosis" van het mannelijke hormoon Testo steron aangetroffen. Sandra Gas ser is de enige, die bij de 192 dopingcontroles, welke bij de strijd om de wereldtitels zijn uitge voerd, positief reageerde. WOENSDAG 17.46-18.05 Ned 1 Veronica Sport. Met Australisch football: de wed strijd tussen Carlton en Hawthorn; basketbal de Europa-Cupwedstrijd Den Helder -Kingston; kickboksen: het duel om het wereldkampioen schap tussen Rob Kaman en Roger Hurd; ijshockey: de finale om de Ca nada Cup tussen Canada en de Sov- 21.40-22.30 Ned 2 Studio Sport. Met samenvattingen van voetbal wed strijden met Nederlandse clubs. 22.10-23.50 BBC 1 Sportsnight: met boksen: wedstrijd vanuit Wembley tussen Frank Bruno en Trevor Ber- bick, en voetbal. 22.20-23.25 SKY International Mo tor Sports '87: met autosport: rally van Nieuw-Zeeland, 8e ronde van de WK en motorsport: WK motor cross: de Britse Grand Prix voor 500-cc-motoren vanuit Farleigh Castle. 22.30-23.35 SCH Super Sport: Gae- liet. 22.40-23.20 BRT 1 Sport-Extra. 22.40-00 10 Did 2 Die Sport-Reporta ge met EC-voetbal. 23.15-00.20 Ned 2 Studio Sport: EC- voetbal: samenvatting van de van daag gespeelde returns uit de eerste ronde om de Europa Cup 1. 2 en 3, met o.m. Napoli-Real Madrid, en beelden van het EK volleybal. DONDERDAG 10.23-11.55 Did 1 Europa-Cupvoet bal: herhaling van de samenvattin gen der tweede wedstrijden in de 13.50-15 50 BBC 1 Golf: Dunhill World Cup (dag 1). BRUSSEL (GPD) - De jeugdige overmoed verloor het van de harde realiteit. Even wreed als geroutineerd richtte Frankrijk gisteravond voor het dappere Oranje een on neembare blokkade op. Via een nederlaag werden de Nederlandse volleyballers - eervol, dat zonder twijfel - naar de troostronde van het Europees kampioenschap verwe zen. De Nederlanders Zoodsma lm) en Blangé passeren het Franse blok van Jurkovitz (7) en Fabiani (12). Oranje kwam desondanks tegen de Fransen nog duidelijk tekort. (loto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19