Peters moet huiswerk afmaken NZH:'Minder bussen, minder kooppubliek' 'Misschien minder bussen Eenrichtingsverkeer op de Witte Singel' Opinie Sporthal Scylla niet in Zuid-West actief in vrije tijd j LEIDEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 LEIDEN De eis van de Bree- straatwinkeliers dat minstens de helft van het aantal bussen de Breestraat uit moet of anders de oude situatie (met autoverkeer in twee richtingen) hersteld dient te worden, typeert NZH-directeur Leeuwenburg als "onverstandig" en "niet in het belang van de bin nenstadwinkeliers". door Jan Rijsdam De bewering van de winkeliers vereniging dat zij niet hebben ge kregen wat verkeerswethouder Pe ters heeft beloofd, namelijk een se- mi-promenade naar voorbeeld van de Duitse stad Osnabrück, klopt volgens Leeuwenburg van geen kant. "Het aantal bussen in de Bree straat is niet veel groter dan in Os nabrück, zoals de winkeliers stel len, maar juist veel kleiner", aldus Leeuwenburg die zijn bewering weet te staven met de nodige cij fers. "In het Osnabrück rijden tij dens de spits 100 tot 120 bussen per uur door de winkelpromenade en in de Breestraat zijn dat er 60". De klacht dat de Breestraat LEIDEN - Vele Leidenaars zijn de afgelopen weken geënquêteerd over het wel en wee van de autoloze Breestraat. Maar wat vindt ver keerswethouder Peters eigenlijk zelf van het verloop van de proef? "Ik vind het veel plezieriger in de Breestraat dan in het verleden", verklaart de wethouder behoed zaam. "Je kunt er niet midden op straat blijven lopen. Een echte pro menade is het niet geworden. Dat is dus niet gelukt. Maar het overste: ken is wel gemakkelijker gewor den en de Breestraat is een veeP rustigere straat dan voorheen. Ik heb ook de indruk dat er meer mensen in de Breestraat lopen. Maar dat zullen de tellingen moe ten uitwijzen. Mijn algemene oor deel is in elk geval positief'. Dat de bussen in de Breestraat domineren komt volgens Peters doordat het overige verkeer uit de winkelstraat is verdwenen. Om als volgende stap het aantal bussen met de helft terug te brengen, noemt de wethouder heel moeilijk. "We hebben nu een eerste stap ge zet en blijkbaar hebben de winke liers daaruit de conclusie getrok ken dat het voor hun economisch bestaan niet noodzakelijk is dat er auto's door de Breestraat rijden. Nu willen ze een stap verder en zeg gen ze: de Breestraat moet nog le ger. Ik zeg: Ik wil wel onderzoeken of er minder bussen door de Bree straat kunnen rijden en alle moge lijkheden, bezwaren, kosten en het reizigersaanbod op een rij zien. Dat is wat ik vind dat nu moet gebeu- Peters zegt het als heel positief te beoordelen dat het denken er nu op gericht is hoe meer verkeer uit de binnenstad geweerd kan worden. "Maar de winkeliers willen alles of niets. Dat vind ik geen goede hou ding. Iedereen is het er eigenlijk over eens dat de huidige situatie niet ideaal is, maar vindt het wel een betere situatie dan geweest. Ik vind het heel gek als de winkeliers zeggen: om het beste te bereiken willen we weer terug naar af'. Sluit Peters de mogelijkheid dat de oude situatie in de Breestraat ooit nog wordt hersteld eigenlijk niet uit? "Oh nee, ik sluit niets meer uit als het om de Breestraat gaat. Ik ben bijvoorbeeld niet be reid de marktenroute op te offeren aan minder bussen in de Bree straat. Als dat de keuze wordt, weet ik al waar mijn keus ligt". Over de mogelijkheid van een richtingsverkeer in de Witte Singel zegt Peters nog geen uitspraak te willen doen maar wel een serieus onderzoek te willen verrichten naar een en ander. Het doorgaand fietsverkeer in de Breestraat moet volgens de partij van Peters (de PvdA) zo snel mogelijk na 3 okto ber worden hersteld. Commissie hakt knopen door over Breestraat thans wordt overheerst door het busverkeer is volgens Leeuwen burg gebaseerd op de hoe de situa tie is in het gedeelte Breestraat tus sen de Koornbrugsteeg en 't Gan getje waar sinds de opstelling van verkeerslichten bussen aan op el kaar moeten wachten. "Ik hoor die zelfde klacht nooit in het gedeelte Breestraat tussen de Koornbrug steeg en de Papengracht waar de bussen elkaar normaal kunnen passeren en dus geen opeenhoping van bussen ontstaat". Leeuwenburg spreekt dan ook de hoop uit dat het tweede deel van de proef (dat wil zeggen: de variant met de verkeerslichten) snel wordt stopgezet. Weliswaar heeft de NZH de vertraging die aanvankelijk ont stond kunnen wegwerken, maar de voorkeur blijft toch uitgaan naar de eerst beproefde variant met zo genaamde wisselstroken waar bus sen kunnen wachten tot tegemoet komende autobussen zijn gepas seerd. "Deze eerste proefneming kwam qua rijtijden het meest over een met de dienstregeling van de NZH en er deden zich minder con flicten voor met fietsers", aldus Leeuwenburg. "Wij zijn redelijk positief als deze situatie zou wor den voortgezet". Nog beter zou het zijn, volgens de NZH-directeur, als het busver keer over de gehele Breestraat in twee richtingen zou gaan rijden, dus ook in het gedeelte tussen Gan getje en Koornbrugsteeg. Leeu wenburg pleit er voor een kortston dige proef, van enkele dagen, te ne men om te bezien of dat het klimaat in de Breestraat ten goede komt. Van een terugkeer naar de oude si tuatie, met autoverkeer in twee richtingen, wil Leeuwenburg niet weten. De eis van de winkeliersvereni ging dat minstens de helft van het aantal bussen uit de Breestraat moet, noemt Leeuwenburg "on verstandig" al wil hij niet zo ver gaan te zeggen dat er niet over te praten valt. "Over alles valt te pra ten, maar we moeten wel bedenken dat het openbaar vervoer nu voor een belangrijk deel de ontsluiting van de stad voor haar rekening neemt en de mensen naar het stadscentrum brengt. In de prak tijk is gebleken dat als er minder bussen gaan rijden en mensen moeten overstappen om in het cen trum te komen zeker 30 procent 'wegloopt'. Ik weet niet of die el ders gaan winkelen, maar in de bus ben ik ze wel kwijt. Mijn indruk is in elk geval dat als je de bus niet laat doorrijden tot in het centrum je mensen de stad uitjaagt". Leeuwenburg zegt zich niet star te willen opstellen. "Als we bin nenkort de lijnvoering evalueren denk ik dat we ook kunnen kijken naar de mogelijkheid om het aantal bussen in de Breestraat te vermin deren. Maar ik denk dat we daar heel voorzichtig mee moeten zijn. Mijn mening is dat het zeker niet in het belang is van de winkeliers in de Breestraat, en ook niet in het be lang van de winkeliers in de omge ving, als de helft van het aantal bus sen uit het stadscentrum zou ver dwijnen" ENFB blij met autovrije Breestraat LEIDEN - De fietsersbond ENFB vindt de proef met een autovrije Breestraat in grote lijnen geslaagd. Veel minder gelukkig is de ENFB met het afsluiten voor fietsers van het gedeelte Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gangetje. Fiet sers moeten gedurende deze afslui ting. tijdens het tweede deel van de proef die nu wordt gehouden, ge bruik maken van Langebrug of Bo termarkt. Het verbod om van het gedeelte Breestraat gebruik te ma ken wordt evenwel massaal over treden. Logisch, volgens de fiet sersbond omdat fietsers onnodig van een omleidingsroute gebruik moeten maken. De ENFB deelt de mening van de winkeliers dat de Breestraat een veel aangenamer winkelklimaat zou hebben als er minder bussen door de straat zouden rijden. In de ENFB-nota 'Stap-in', waarvan het belangrijkste gedeelte gaat over een alternatieve lijnvoering, werd enkele jaren terug al geconclu deerd dat het aantal bussen op de Breestraat zou kunnen verminde ren. Die conclusie staat volgens de fietsersbond nog steeds overeind. In de nota geeft de ENFB aan dat het aantal bussen met bijna 20 pro cent kan worden teruggebracht zonder dat de Breestraat slechter bediend wordt. Volgens ENFB- woordvoerder J. Boon heeft de NZH nooit aangetoond dat de con clusie van de fietsersbond onjuist zou zijn. i drukken in de bochten de fietsers in de berm. De mét paaltjes afgezette LEIDEN - Bewoners van de Witte Singel en omgeving menen dat eenrichtingsverkeer in hun straat de enige mogelijkheid is om de toe genomen verkeersdrukte en ver keersonveiligheid in hun straat het hoofd te bieden. Sinds de Breestraat voor auto verkeer is afgesloten klagen de be woners over de verkeersoverlast op de Witte Singel. Niet alleen de toename van het gewone autover keer (van 8000 naar 11.000 auto's per etmaal), maar vooral het toege nomen vrachtverkeer en het veran derde rijgedrag van automobilis ten leidt volgens de Witte Singelbe woners tot gevaarlijke situaties. "Herhaaldelijk komen tegenlig gers bijna met elkaar in botsing", aldus mevrouw D. Walenkamp. "Met name het vrachtverkeer dat eigenlijk te breed is voor de Witte Singel drukken in de bochten, wanneer tegenliggers op eikaars weghelft komen, de fietsers van de weg. Automobilisten zijn ook veel sneller en aggressiever gaan rijden. Paaltjes in de bochten van de rij baan. bedoeld om automobilisten te dwingen vaart te minderen en zo de veiligheid van fietsers te vergro ten, zijn al na enkele dagen omver gereden". Het oversteken van de Witte Sin gel is door omwonenden al eerder gekarakteriseerd als Russisch rou lette. De Witte Singelbewoners vre zen vooral voor de veiligheid van hun kinderen. Maar ook het weg dek en de riolering zouden te lijden hebben onder de toegenomen ver keersstroom. Wat er nu moet ge beuren? De bewoners van de Witte Singel en omgeving hebben het liefst de oude situatie terug, maar een aanvaardbare oplossing zou volgens hen ook zijn als de Witte Singel eenrichtingsverkeer zou krijgen met aan weerszijden vrijlig- gende fietspaden. Mevrouw Walen kamp: "De Witte Singel is gewoon niet breed genoeg voor fiets- en au toverkeer (inclusief vrachtvervoer) in twee richtingen". LEIDEN - Sinds in mei van dit jaar de proef op de Breestraat van start ging, is het goed toeven in de mooiste winkelstraat van Leiden, ondanks de aanwezig heid van tientallen bussen, la waaierige brommers en een over daad aan fietsers. Als wandelaar begeef je je weliswaar niet zo snel op het asfalt dat een pro menade moet voorstellen, want daar vechten bussen en fietsers een voortdurende strijd uit. Maar op de stoep is er weinig reden tot klagen. Met in het achterhoofd de herinnering aan duizenden auto's die in twee richtingen door de Breestraat raasden, is er de afgelopen vijf maanden heel wat ten goede veranderd. Voor die conclusie hoefje geen onder zoek te houden. door Gert Visser Het is niet vreemd dat er des ondanks veel kritiek is op de ver keersafwikkeling op de Bree straat. Al die bussen blijven ta melijk lastig. Wie, zoals de mid denstand beweert, dat op deze wijze de beoogde wandelpro menade nooit gestalte krijgt heeft gelijk. De NZH zou er eens wat aan moeten doen. Maar dat het in een Breestraat met 60 bus sen per uur een stuk aangenamer is dan in een Breestraat met 60 bussen en honderden auto's per uur, staat buiten kijf. De proef mag daarmee geslaagd worden genoemd, zij het dat er nog het één en ander moet worden bijge schaafd. De conclusie dat de proef is ge slaagd wordt niet door alle be trokkenen gedeeld. Daarom kan het tijdens de vergadering van da raadscommissie ruimtelijke or dening, die morgenavond een voorlopig oordeel over de proef moet vellen, best gaan spannen. Definitieve beslissingen worden er nog niet genomen. Dat ge beurt pas nadat de resultaten van de onderzoeken bekend zijn. Duidelijk wordt zeker of 25 jaar discussie over de Breestraat iets meer heeft opgeleverd dan her stel van de oude situatie zoals door sommige betrokkenen is voorgesteld. Armetierig Uitgesproken tegenstanders kende de proef op de Breestraat nauwelijks. Gedurende de eerste dagen wel veel twijfelaars, ter wijl het aantal critici groeide naarmate de tijd verstreek: huis artsen die moesten omrijden; au tomobilisten die de weg kwijt raakten; wandelaars die de ma gere sprieten die voor bomen doorgingen wel erg armetierig vonden; bejaarden die de straat niet meer over konden steken omdat de voetgangerslichten waren uitgezet: vervoerders die de winkels niet meer wisten te bereiken en waren er meer. Daar bij bleken verkeersdeelnemers die op de Breestraat werden toe gelaten het slecht met elkaar te kunnen vinden. Ruzietjes tussen buschauffeurs en fietsers waren eerder regel dan uitzondering. Gedeeltelijk hadden die pro blemen te maken met het feit dat de gemeente er weinig geld voor over had om van de Breestraat tijdens de proefperiode wérke lijk iets moois te maken. Het was immers slechts een tijdelijke si tuatie. Dat bracht ook met zich mee dat er in het overige deel van de binnenstad slechts summiere maatregelen werden getroffen om de sluiting van één van de be langrijkste verkeersroutes door Leiden op te vangen. Zo was het een deel van de marktenroute slechts voor ingewijden bereik baar. Het is niet waarschijnlijk dat een buitenstaander op het idee zou komen om via de Nieuwstraat - en tussen de paal tjes op de Koornbeursbrug door - een parkeerplaats op de Boter markt op te gaan zoeken. De proef veroorzaakte daarmee een grotere 'chaos' dan werkelijk no dig was. Tenslotte was er een groep mensen die niet zozeer tegen de afsluiting van de Breestraat was als wel tegen de gevolgen die ze er van ondervonden: de bewo ners langs de city-ring die een deel van het verkeer, dat voor heen van de Breestraat gebruik maakte, nu voor hun huisdeur voorbij zagen komen. Dat lever de in hun ogen nogal wat proble men en gevaarlijke situaties op die door de gemeente, hoewel primitieve maatregelen werden genomen (de paaltjes op de witte Singel), niet werden opgelost. Irritatie Het zijn ongetwijfeld de win keliers bij wie de politiek het oor te luisteren legt wanneer een de finitief besluit over de Breestraat moet worden genomen. Tot voor een week geleden hielden zij zich rustig. Daar was ook alle aanlei ding toe: eendrachtig hadden ge meente en middenstand een half jaar geleden besloten tot het hou den van een proef. Weliswaar kregen de winkeliers niet precies die geheel auto- en busvrije Bree straat die zij zich wensten maar vooruit, het was het proberen waard. Bovendien oogden de dia's van de gemeente, die een in druk gaven van hoe het allemaal zou worden, toch alleraardigst. Veel keus hadden de winkeliers bovendien niet. Hun Breestraat stevende langzaam af op een fail lissement; er moest wat gebeu ren om de zaak te redden. Sinds mei troffen alle partijen elkaar maandelijks aan de verga dertafel in het stadsbouwhuis. Daar werd de voortgang van de proef tot in details besproken. Dit overleg bleek in goede har monie te verlopen. Omdat win keliers in de regel snel piepen wanneer er iets mis is, werd hun stilzwijgen uitgelegd als instem ming met de proef. Dat was, zo bleek later, een vergissing. Vorige week toonden de on dernemers hün ware gedaante. Hun eis dat ten minste de helft van de bussen uit de Breestraat moet verdwijnen was begrijpe lijk. Het moment evenwel waar op zij aan de bel trokken was slecht gekozen omdat de proef nog gaande was. De voorwaarde van winkeliers de Breestraat an ders weer in oude luister te her stellen - dus met auto's - sloeg nergens op en leidde tot de nodi ge irritatie bij verkeerswethou der Jit Peters. Die liet onmiddel lijk weten het standpunt van de ondernemers 'onbegrijpelijk' te vinden. Hij waarschuwde er zelfs voor dat men niet meer op de me dewerking van de gemeente be hoefde te rekenen indien de eis niet van tafel ging. Ter wille van de goede verstandhouding de den de winkeliers een stapje te rug. Oprisping De oprisping van de winke liers was duidelijk uit nood gebo ren, voortgekomen uit frustratie en het gevoel door de gemeente niet serieus te worden genomen. Het waren de winkeliers die het initiatief tot de proef namen, maar het waren ook de winke liers die een aantal van hun wen sen destijds moesten inleveren. Hun eis om het tweerichtings verkeer in de Breestraat in ere te herstellen, is nauwelijks te ver dedigen. Op geen enkele manier is duidelijk te maken dat de oude situatie beter en aantrekkelijker is dan de verkeerssituatie nu. Die eis is alleen al daarom een misser van de winkeliers. Wethouder Peters gaf in zijn reactie ook geen blijk van veel tactisch inzicht. De doorgaans zeer geduldige bestuurder noem de het onwenselijk dat er bussen uit de Breestraat verdwijnen. In plaats van de zaak te sussen en bereid te zijn het verzoek van de winkeliers op haalbaarheid te onderzoeken, wakkerde hij het conflict aan. Daarmee kwamen beide partijen geheel naar Leidse traditie weer lijnrecht tegenover elkaar te staan, een postie die veranderingen in de Breestraat vele jaren heeft tegen gehouden. Ongewild gooide ook VVD- fractievoorzitter Van der Nat nog wat olie op het vuur. Op een wel zeer ongelukkig moment sprak hij zich uit ten gunste van de win keliers. Deze tweespalt in de boe zem van het college moet de on dernemers hoop geven. Zo werd de onderhandelingspositie van wethouder Peters door zijn coali tiegenoot uiterst effectief onder graven. Ook Van der Nat had be ter nog even zijn mond kunnen houden. Zo leek het er even op dat het op het laatste moment toch nog fout zou gaan op de Breestraat. De druk is inmiddels van de ketel en hopelijk zijn de winkeliers en de raadsleden in staat het hoofd nog enkele we ken koel te houden tot begin no vember definitieve besluiten val len over de toekomst van de Breestraat. Het slagen van de proef bete kent nog niet dat de huidige ver keerssituatie moet blijven voort bestaan. Niet voor niets staat in het door de gemeenteraad vast gestelde verkeerscirculatieplan: 'vanwege de complexe situatie die een afsluiting van de Bree straat met zich meebrengt, is een verdere uitwerking van een her inrichtingsplan en de gevolgen van de bereikbaarheid van de di recte omgeving van Breestraat en Martenroute noodzakelijk'. Oftewel: Peters heeft nog heel wat huiswerk te doen voordat de politiek in staat is een definitieve beslissing te nemen. In een der gelijk plan - zeg maar een nieuw verkeerscirculatieplan voor de binnenstad - kunnen ook de wen sen van de gemeenteraad meege nomen worden wat betreft het autovrij maken van een groot deel van het stadscentrum. Voorts mag van de wethouder de bereidheid verwacht worden om rekening te houden met de wensen van de winkeliers. De NZH moet maar eens duidelijk maken onder welke voorwaar den het mogelijk is met minder bussen door de Breestraat te rij den. Het argument dat minder bussen ook minder consumen ten in de Breestraat betekent, lijkt niet steekhoudend. In af stand maakt het toch niet zo gek veel uit of de reizigers aan kop en staart van de Breestraat worden afgezet in plaats van in het mid den voor het stadhuis. Ook de bewoners aan de city- ring hebben recht op een betere oplossing voor de verkeersover last. Het plaatsen van een vijftal paaltjes, zoals op de Witte Singel, is wel een goedkoop maar zeker geen afdoende middel om de vei ligheid op straat te vergroten er. overlast te beperken. Geduld Peters moet de gelegenheid krijgen al die plannen uit te wer ken en te presenteren. Dat kost tijd, een zogenaamd herinrich tingsplan voor verkeer in de bin nenstad en een nieuw routeplan voor NZH-bussen - die maat schappij maakt nou eenmaal het meeste gebruik van de Bree straat - worden nu eenmaal niet in enkele weken geschreven. Winkeliers en politici zouden er goed aan doen die zaken in de be sluitvorming te betrekken. Dat vraagt dus nog enig geduld. Geld gaat ongetwijfeld een be langrijke rol spelen in de verdere discussie. Een ingrijpende maat regel als het afsluiten van een doorgaande route vraagt om een ruime investering om de gevol gen er van op te vangen. Geld is bovendien nodig om de Bree straat fatsoenlijk aan te kleden. De armlastige positie van de ge meente Leiden is genoegzaam bekend, maar Peters moet maar eens duidelijk maken hoeveel het afsluiten van de Breestraat hem waard is. Het ligt daarom voor de hand dat de politiek morgen besluit de proef in welke vorm dan ook, nog enige tijd voort te zetten. Slechts een flinke daling van de omzetten van winkeliers kan aanleiding zijn om in te grijpen. Pas wanneer wethouder Peters zijn huiswerk heeft voltooid, kan een definitieve beslissing wor den genomen. Maar had iemand verwacht dat na 25 jaar geharre war het afsluiten van de Bree straat in een half jaartje beklon ken zou zijn? Fietsers en bussen bepalen het straatbeeld op de Breestraat. Wandelaars wagen zich liever niet op het wegdek van deze winkelpromenade. (f0to Lock zuydcrduin» LEIDEN - De nieuwe sporthal voor de tafeltennisvereniging Scyl la wordt toch niet gebouwd op het speelveldje op de hoek Telderska- de/Hoflaan in Zuid-West. Burge meester en wethouders hebben van dit plan afgezien na bezwaren van buurtbewoners. Bovendien vinden B en W dat het gebouw der mate hoog zou worden dat het het uitzicht van omwonenden te veel zou belemmeren. Nadat de gemeente het plan eer der dit jaar had bekend gemaakt, rees er een storm van protest. Buurtbewoners klaagden dat hier mee een van de weinige stukjes groen in hun wijk zodanig zou wor den aangetast dat het in feite niet meer bruikbaar was. Het college is uiteindelijk voor die bezwaren ge voelig gebleken. Omdat Scylla toch een nieuwe sporthal nodig heeft, heeft de ge meente twee nieuwe plaatsen hier voor voorgesteld. De eerste plaats is in de Kikkerpolder, op het voor malige terrein van Docos. Voor deel van deze plaats is dat op be trekkelijk korte termijn kan wor den gebouwd. Nadeel is echter dat het terrein betrekkelijk ver verwij derd is van de binnenstad. Het college heeft de tafeltennis vereniging ook voorgesteld om de nieuwe hal te bouwen op de plaats waar Scylla nu is gevestigd: aan de Cathrijnestraat. Het probleem van deze oplossing is dat eerst het no dige moet worden afgebroken voordat een nieuwe hal kan wor den gebouwd. De kans bestaat daardoor dat Scylla ruim anderhalf jaar 'dakloos' is. Ook zou de hal aan de Cathrijnestraat met de auto moeilijk bereikbaar zijn vanwege de geringe mogelijkheden om daar te parkeren. Scylla moet zich nog beraden over de twee voorgestelde oplos singen. Cursus Onder leiding van Anja Kuyt begint volgende week een nieuwe cursus bio-energetica. Van avond, 30 september, is er een in troductie-avond bij Centrum Ex '85, Koppenhinksteeg 15. Aan vang: 20.00 uur. v Ruimte ln het kader van het Studium Generale van de Leidse universi teit houdt ir. P. Granseuer van Estec op 30 september een lezing in het Engelsover 'De mens in de ruimte'. Plaats: Centrale Voorzieningengebouw, Cleve- ringaplaats 1, zaal 011. Aan vang: 20.00 uur. Vrouw werk De Vrouw en Werkwinkel is 30 september begonnen met een cur sus arbeids- en beroepsoriëntatie voor vrouwen. De cursus duurt ongeveer acht maanden, is gratis en wordt op woensdagochtend van negen uur tot half een gege ven in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Kinderop vang wordt in overleg geregeld. Inlichtingen: Vrouw en Werk winkel, Breestraat 117, telefoon 254892. Bingo en schilderen De evenementencommissie van wijkvereniging Aktief houdt op 30 september een bingo-avond in de grote zaal van het gebouw aan de Berlagestraat. Zaal open 19.45, aanvang 20.00 uur. Nog vóór de officiële start van de aangekondigde cursus volks schilderen is de donderdagavond al volgeboekt, terwijl voor de cur sus op woensdagochtend nog en kele plaatsen vrij zijn. Voor in lichtingen hierover kan contact worden opgenomen met me vrouw Moseraan, telefoon 766226. Uitwijken LEIDEN - Een overstekende haas is er de oorzaak van dat een 23-jari- ge Koudekerker vanmorgen vroeg op de Kanaalweg tegen een boom is gereden. Hij liep daarbij een pijn lijke schouder op. De man reed in de richting van de Hoge Rijndijk, toen er ter hoog te van de sportvelden plotseling een haas de weg overstak. De man voelde vervolgens een klap tegen de auto, waarna het rechtervoor wiel blokkeerde en de auto de berm inschoot. De auto ploegde de berm gedeeltelijk om alvorens op het laatste stuk tegen een boom te klappen. De auto raakte aan de rechtervoorkant fors beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17