Elisabeth-ziekenhuis ruim miljoen verlies ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Oud-wethouder Thorn van Oegstgeest overleden Inspraak over plan stortgebied Voorschotenaar tegen groenonderhoud in actie Kritiek op aanvraag subsidie verkeersplan 'Kameleon' opent eigen gebouw in Zoeterwoude 'Spanningen, onrust en confrontaties' Grond in 'De Bloemerd' verkocht PAGINA 16 REGIO LEIDEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 Laurentius Het spits in de reeks koffiecon certen in het Voorschotense Am bachtshuis wordt komende zon dag afgebeten door Drumfanfare Laurentius, eveneens uit Voor schoten. De concerten beginnen steeds om half één 's middags in het gerestaureerde pand aan de Voorstraat 12 en de toegang is gratis. Wat Laurentius betreft: de drumfanfare musiceert al bijna 65 jaar in Voorschoten. Zo'n tien jaar geleden zijn harmonie, drum band en hoornblazers samenge voegd tot drumfanfare. Het reper toire omvat marsen, Zuidameri- kaanse en andere populaire lichte muziek. Antiekbeurs In het entreegebouw van het voormalige Wassenaars Dieren park (Rijksstraatweg) wordt van vrijdag 2 tot en met zondag 4 ok tober een antiekbeurs gehouden. Drie dagen treffen de bezoekers er meubelen, goud, zilver, porselein, kristal en klokken aan. Verder sieraden, boerengereedschap, Art-Deco, Jugendstil, schilderijen en grenen meubelen. De openings tijden: vrijdag van 16 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en zon dag van 11 tot 17 uur. Entree vijf gulden per persoon, kinderen tot 12 jaar gratis. koop bij de gemeente in te dienen. Choufeur herstelde de zaak provi sorisch. In juli diende Choufeur het ver zoek in. Binnen twee dagen lag er een brandbrief op zijn deurmat: als hij niet binnen 24 uur zijn spullen zou opruimen, dan zou de gemeen te dat doen. Op kosten van Chou feur. Tijdens de raadsvergadering van augustus bracht het VVD-raadslid de affaire naar voren en keurde hij de handelwijze van de gemeente af. "De bewoner aan de Welterdreef heeft goedwillend gehandeld en dient behoorlijk behandeld te wor den", aldus Aeijets Averink. Hij er gert zich eraan dat burgers lang op een antwoord van de gemeente moeten wachten en kan zich de verontwaardiging goed voorstel len. "Het had allemaal veel elegan ter gekund", klaagde hij eerder in commissieverband. Wethouder Visser reageerde bij die gelegenheid geprikkeld. Bewo ners krijgen altijd binnen een maand antwoord op hun brieven, hield hij vol. Bovendien was na de "wederrechtelijke inbezitname" overleg op gang gekomen. De gemeente bleek bereid al het openbaar groen dat aan de tuinen in de Welterdreef grenst te verko pen maar wel onder één voorwaar de. Alle bewoners moeten binnen een maand met de koop instem men. "Het is alles of niets", aldus Visser. Eigenlijk komt de verkoop Vis ser zelf ook prima uit. Door bezui nigingen bij de plantsoenendienst moest een deel van het personeel "afvloeien" en is het onderhoud van openbaar groen onder zware druk komen te staan. OEGSTGEEST - Op 69-jarige leef tijd is in zijn woonplaats Oegst- geest oud-wethouder (CDA) en ere burger Joannes Thorn overleden. Hij werd op 22 januari 1918 gebo ren. Thorn kampte al een tijdje met een kwakkelende gezondheid, maar zijn overlijden komt toch zeer onverwacht. "Veel sneller dan wij verwachtten", reageert J. Ver- ra, de voorzitter van de Oegstgees- ter afdeling van het CDA. Thorn werd op 22 januari 1964 geïnstalleerd als raadslid. Hij moest de CDA-fractie komen ver sterken in verband met het overlij den van één der leden. In septem ber 1966 werd Thorn wethouder. Ook deze keer stond hij niet te trappelen van ongeduld, zoals hij in een interview na 18-jaar raads lidmaatschap, zou vertellen. Thorn moest eenvoudig wel omdat voor de verkiezingen enige prominente KVP'ers annex beoogd wethou ders zich hadden terugtrokken. Wethouder bleef Thorn tot sep tember 1982. In de periode septem ber 1971-oktober 1979 was hij ook nog loco-burgemeester. Na zijn af scheid als gemeentelijk bestuurder werd Thorn drager van de ereme daille van Oegstgeest. De oud-wethouder was dit jaar nog volop in het nieuws. De ge meenteraad stelde namelijk een re geltje vast dat bepaalt dat ambte naren van de burgelijke stand die functie moeten neerleggen op het moment dat ze de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt. Thorn was 69 en zonder twijfel de bekendste ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij heeft dan ook honder den Oegstgeestenaren in de echt verbonden. Plaatselijke ouderen- instellingen reageerden woedend op het regeltje dat zij als discrimi nerend koeltjes, tuigd va ik leg m ga niet i beslist maal z juni va Thorn zelf bleef maar niet minder over- zijn gelijk, onder: "Nee. maar bij die regel neer, ik hoger beroep. Ik zou het j alle- lullig worden", zei hij in dit jaar. Pilaar Thorn is een uitermate bekend Oegstgeestenaar. Vrijwel iedere Oegstgeestenaar van geboorte heeft wel eens met hem te maken gehad, weet CDA-voorzitter Verra heei zeker. Hij noemt zijn partijge noot "een pilaar, een rots in de branding". Thorns uitspraak bij zijn afscheid van de raad dat "een week later de mensen je al verge ten zijn", is bepaald niet uitgeko men. De huidige CDA-wethouder P. van Veen, die van de huidige CDA-raadsfractie nog het meest met Thorn te maken heeft gehad, was vanochtend niet bereikbaar voor een reactie. Thorn was welbeschouwd al in de jaren vijftig politiek actief. Hij was toen in de weer voor de jeugd beweging en verrichtte bergen "woonwagenwerk". Hij had het daar zo druk mee dat het KVP-ver- zoek aan te treden als raadslid ei genlijk zeer ongelegen kwam. Tot 1970 bleef hij actief in het woonwa genwerk maar in 1964 had hij de druk niet meer kunnen weerstaan. "Ik vond het kinderachtig om weer 'nee' te zeggen toen die plaats in de fractie vrij kwam", verklaarde hij. Aan zijn woonwagenwerk heeft Thorn de wijsheid overgehouden "dat het niet uitmaakt met wie ik praat, met de burgemeester van Leiden of met woonwagenbewo ners; het enige verschil is datje an ders met ze praat". Afstanden tus sen bestuurder en bestuurden dienden zo snel mogelijk te wor den overbrugd, vond Thorn. Woon wagenbewoners zouden Thorn steevast met "Van der Torre" heb ben aangesproken "en als ze kwaad op me waren, zeiden ze: ka le neet". Over zijn wethoudersschap: "In het begin keek ik daar erg tegen op. Wel had ik al ervaring met on derwijs en sociale zaken, maar je moet er toch verder in groeien". De zestien jaar dat Thorn wet houder was, brachten hem in aan raking met vrijwel elke denkbare portefeuille: financiën, sport, cul tuur en openbare werken. Thorn dient te worden beschouwd als de grote man achter het overdekte deel van zwembad Poelmeer, ach ter het voetbalcomplex van Udo, de ontwikkeling van Haaswijk en de bouw van twee gymlokalen. Zijn grote verdiensten voor de sportwereld van Oegstgeest ko men tot uitdrukking door de plaat selijke biljarters die hun gebouw naar Thorn hebben vernoemd. Ook de uitvoering in Oegstgeest van eht busbanenplan is voor een groot deel Thorns werk geweest. Thorn was een vrolijk, levenslus tig man, zeggen de mensen die hem kennen; "een warm mens", zegt een gemeente-woordvoerster. Voor een grapje in de raad of in de commissie was hij altijd in. Dat werd hem zeker in de tijd dat het er allemaal wat stijver aan toe ging in het Wilhelminapark niet door ie dereen in dank afgenomen. "Vro lijkheid hoort erbij. Het liefst zou ik zingend de raadszaal betreden j maar dat kan niet1'. Kritiek hield hem niet wakker. "Daar leer je mee leven". Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND LEIDERDORP - In het gemeente huis van Leiderdorp wordt morgen een inspraakavond gehouden over de plannen voor het Does-gebied, dat vanaf volgend jaar als puin- stortgebied gaat fungeren. Wensen en ideeén kunnen morgenavond vanaf acht uur worden gespuid. Uok bestaat de mogelijkheid om een kijkje te nemen in de dossiers waarin de plannen van de gemeen te staan over het gebied tussen Rijksweg A4, de Dwarswatering, de Does en de jachthaven. Verte genwoordigers van het gemeente bestuur zullen aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Het voorontwerp van het be stemmingsplan 'Doesgebied' ligt nog tot 5 oktober in het gemeente lijk informatiecentrum aan de Sta- tendaalder ter inzage. Voetganger aangereden LEIDERDORP - Een Leiderdor per van onbekende leeftijd moest gisteren na een ongeval op de voet gangersoversteekplaats voor het gemeentehuis naar het Diacon- nessenziekenhuis in Leiden wor den overgebracht. De man had zijn heen gebroken. Van de automobilist die de man aanreed, is thans nog niet te zeggen of hij door het rode verkeerslicht is gereden. Getuigen beweren van wel, maar het onderzoek is nog niet afgesloten. De 40-jarige automobi list reed in elk geval op de Engelen- daal, richting Leiden, en wilde ter hoogte van de Laan van Ouderzorg linksaf slaan toen hij zijn plaatsge noot aanreed. VOORSCHOTEN - Voorschotena ren van wie de tuin aan een open baar plantsoen grenst, zijn niet al lemaal even tevreden over de wijze waarop de gemeente het groen on derhoudt. Ze ergeren zich aan het lelijke uitzicht en nemen het on derhoud van openbare plantsoe nen, dat ze toch al als hun achter tuin beschouwden, zélf ter hand. Maar dan komt de gemeente in ac tie. J. Choufeur, bewoner van een flat aan de Welterdreef, heeft dat aan den lijve ondervonden. Hij had het stukje openbare grond achter zijn tuin van bielzen voorzien. De gemeente zag het als annexatie maar volgens de Voorschotenaar is de grens tussen zijn tuin en de ge meentelijke grond niet te onder scheiden. Een goede terreinafba kening ontbreekt en bij de aan koop van de flat in februari 1986 had de makelaar gezegd dat alle grond tot aan de vijver aan Chou feur toebehoort. Van de buren vernam Choufeur in april 1986 dat het stukje grond ei gendom van de gemeente is. Een van de buren had trouwens twee jaar eerder een verzoek ingediend om het openbaar groen bij zijn ei gen tuin te betrekken en het zelf te onderhouden. Dat verzoek was af gewezen. Choufeur vond ook dat het stuk je openbare grond bij zijn tuin er onverzorgd bij lag en begon het zelf bij te houden. Op 6 juni, Choufeur was met va kantie, constateerde plantsoenen dienst "een verstoring in het open baar groen". Zonder contact op te nemen, ver wijderde de dienst Choufeurs spul len. Hij had zijn tuin niet ten koste van het openbaar plantsoen mogen verruimen. Choufeur trof zijn spul len bij zijn terugkomst in zijn tuin De WD'er J. Aeijlts Averink, een goede kennis van de Welter- dreefbewoner, schoot te hulp. Hij adviseerde om een verzoek tot Den Boeft: streven naar meer dertig kilometer-zones LEIDERDORP - Vijfduizend gulden per be spaard verkeersslachtoffer. Van deze luguber klinkende rijkspremie maakt de gemeente Lei derdorp gebruik. De gemeenteraad stemde de ze week in met het voorstel om een aktivitei- tenplan op te stellen in de verwachting de pre mie daardoor op te strijken. Het gaat om het verkeersveiligheidsplan van het rijk, dat ge meenten wil stimuleren zelf initiatieven te ne men om het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. Leiderdorp neemt er met buurge meenten Woubrugge en Koudekerk aan deel. Behalve de premie per bespaard slachtoffer - daarbij wordt een vergelijking met voor gaande jaren gemaakt - wacht de drie gemeen ten een startbijdrage. Leiderdorp krijgt in dit kader 20.000 gulden. Burgemeester en wethou ders hebben voorgesteld het geld onder meer te besteden aan de uitvoering van het onlangs bijgestelde verkeerscirculatieplan. Het gaat dan met name om de reconstructie van de krui singen Van der Valk Boumanweg/Splinter- laan/Zijldijk en de Van der Valk Bouman- weg/Laan van Ouderzorg. Ook is het gemeente bestuur van plan om oversteekplaatsen te voorzien van goede verlichting, verbetering aan te brengen in fietsroutes en het aantal der tig kilometer-zones te bevorderen. Overigens waren niet alle raadsleden even gelukkig met het plan. Zo sprak PvdA-raadslid Langendorf er haar afschuw over uit. "Wat ex tra geld is nooit slecht, maar een premie op een gemiddeld minder aantal verkeersslachtoffers, dat vind ik iets betreurenswaardigs", sprak ze tijdens de raadsvergadering. Ook PPR/PSP-raadslid Van der Zande had kritiek. Hij vond het absurd dat de gemeente 'oude' plannen indient, terwijl de rijkssubsidie is bedoeld voor nieuwe projecten. Wethouder Den Boeft was het niet eens met Van der Zande. Volgens hem heeft de gemeen te "toch wel wat dingen op stapel staan", waar onder ook nieuwe plannen. Zo kondigde de wethouder aan te pleiten voor meer dertig kilo meter-zones, met name in de nieuwe wijk Bui tenhof midden/west. ZOETERWOUDE - Na jaren 'sappelen' beschikt de Zoeter- woudse teken- en schildervere niging Kameleon over een eigen onderkomen, gelegen aan de Van Alkemadestraat. Wethouder Graniewski opent het op 10 okto ber, 's middags om drie uur. Aan de opening wordt een aan tal activiteiten gekoppeld. Zo is er een tekenwedstrijd voor de jeugd uit de omgeving. Verder zal er in de dagen na de opening open huis worden gehouden. Het gebouwtje van Kameleon is voorheen in gebruik geweest bij de bibliotheek. Leden van de teken- en schildersvereniging namen het gebouwtje onder han den. Het werd opnieuw geschil derd en er werd een bergruimte gemaakt voor de tekenattribu ten. Belangstellenden kunnen komen kijken op dinsdagochten den en woensdagavonden. Op donderdagochtend wordt ert vrij gewerkt met de mogelijkheid tot het. krijgen van begeleiding. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse St. Elisabeth-ziekenhuis zit aan alle kanten knel. Het heeft vorig jaar een verlies van 1,3 miljoen gulden geleden. Nam het aantal patiënten vorig jaar toe, de gemiddelde verpleegduur daalde tot 9,2 da gen. Hoe korter de opname, des te meer tijd kost relatief de begeleiding van de patiënt. "Deze taakverzwaring zowel in om vang als in intensiteit betekende een extra druk op het toch al te krappe budget" constateert het be stuur van het Elisabeth-ziekenhuis dan ook in het jaarverslag over 1986. Aanvankelijk dacht het bestuur dat het begrote tekort van 750.000 gulden nog wel bijgesteld zou kun nen worden door de overheid. Dat gebeurde echter niet. Gevolg was dat het verlies zelfs nog groter was en het jaar 1986 meteen nadelig sal do van ruim 1,3 miljoen gulden moest worden afgesloten. De problemen rond de zorgwek kende financiële situatie leidden volgens het jaarverslag tot "span ningen, onrust en confrontaties". "Overschrijdingen van begrotings posten zoals dé chirurgische kunst middelen, personeelskosten, on derhoudskosten en dergelijke brachten vaak heftige discussies met zich mee over beleid en be heer". aldus de medische staf, daar mee doelend op de protesten die de ondernemingsraad in november 1986 tegen de bezuinigingen, c.q. dreigende ontslagen, uitte. De actie van de OR, ondersteund door een groot aantal personeelsleden, had destijds succes. Men slaagde er op het laatste moment alsnog in een sluitende begroting voor 1987 te maken. De problemen waren er vo rig jaar niet minder om: het jaarver slag meldt grote problemen op de verpleegafdelingen en op de opera tiekamer. Leiderdorp heeft 'grootste hap' nu in handen Longchirurgie Plannen zijn er, de slechte finan ciële situatie ten spijt, genoeg. Zo werkte men vorig jaar aan de in middels opgezette afdeling dagver- pleging. Er kon een begin worden gemaakt met een afdeling kaakchi- rurgie voor bijzondere tandheel kunde en de intensive-care afde ling werd uitgebouwd ter voorbe reiding van de introductie van longchirurgie. Overigens kon men vorig jaar nog niet daadwerkelijk beginnen met een afdeling longchi rurgie. Het ziekenhuis draait momen teel met bijna 900 medewerkers. Daarbij zitten relatief veel uitzend krachten. In totaal lagen vorig jaar 13.428 mensen één of meer nachten in het Leiderdorpse ziekenhuis als patiënt. Veel van hen zijn afkom stig uit Leiden (3917) en Leider dorp zelf (1480), maar ook de 'score' vanuit plaatsen als Alkemade (942) en Alphen aan den Rijn (1089) is groot. LEIDERDORP - Zo 'n 450 Lei derdorpse kinderen hebben gis teren in de Muzenhof in hun woonplaats meegedaan aan een intercultureel kinderfeest. Aan dit feest, bedoeld om kinde ren zoveel mogelijk te laten 'proeven' van andere landen en culturendeden leerlingen van vier Leiderdorpse scholen mee: de Meijehof, het Zijlkwartier Prins Willem Alexander school en de Springschans. Het intercultureel kinderfeest is een initiatief van sociaal cul tureel centrum de Sjelter. Aan vankelijk opgezet als Turks kinderfeest groeide het uit naar genoemde bredere opzet. Via verhalen, spelletjes en dansen werden de zeden en ge woonten uit een groot aantal landen gepresenteerd in de Mu zenhof. Waarbij de kinderen zich zelf. zoals uit de foto blijkt, niet onbetuigd lieten. (foto Holvast) LEIDERDORP - Geruisloos is de raad van Leiderdorp akkoord ge gaan met de aankoop van grond in het gebied De Bloemerd 2, naast het huidige sport- en recreatieter rein. De transactie tussen de ge meente en de grondeigenaar, een boer uit Oud-Ade, was tijdens de afgelopen raadsvergadering slechts een hamerstuk. Toch gaat het hier om een belangrijke aan koop: de Bloemerd 2 is aangewe zen als reserve-woningbouwge bied. Mocht de gemeente na de vol tooiing van nieuwbouwwijk Bui tenhof nog behoefte hebben aan huizen, dan wordt er in de Bloe merd gebouwd. De gemeente heeft, nu de raad 'ja' heeft gezegd, alvast het meren deel van de benodigde grond in be zit Het gaat om een stuk grond van bijna vier hectare die voor de prijs van 182.500 gulden is verkocht. De voormalige eigenaar mag het wei land nog tot 1 november 1989 ge bruiken. Zo zwijgzaam als de raadsleden over de transactie waren, zo fel toonde zich tijdens de vergadering de Stichting Leefbaar Leiderdorp. De stichting is bang dat Leider dorp straks uitgroeit tot een ge- - meente met ruim 25.000 inwoners, die zich dan allemaal van alleen park de Houtkamp moeten 'bedie nen'. "Uw beleid, ofwel de erfenis van uw rentmeesterschap, zal zeer zeker niet kunnen bestaan uit le venloze betonblokken, te kleine woningen, ingebouwde windmo lens of uitgestrekte Zuidhollandse weilanden die in Limburgse heu vellandschappen worden veran derd. De vraag blijft waarom met deze aankoop de Bloemerd 2 in de uitverkoop is komen te staan en onze agrariërs uiteindelijk tegen een prijs van 4,69 per vierkante me ter van hun land worden verdre ven", aldus de stichting in een - te vergeefs - pleidooi om de aankoop tegen te gaan. Grote man achter overdekte Poelmeer en busbanenplan

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16