TAD LEIDEN Subsidie voor Al Mizan LEIDSCH W DAGBLAD Krant voorlopig van ondergang gered Vrouw in woning aangerand Moordpoging: drie jaar cel 'Stalen woningen' in Stevenshof Route van optocht op 3 oktober Meisje (3) door auto geschept 'Getuigen bedreiging geïntimideerd' Agnes-College rijkelijk met talenten bedeeld s WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - De Nederlands-Marok kaanse krant Al Mizan lijkt voorlo pig weer even te zijn gered. Burge meester en wethouders van Leiden zijn bereid een bedrag van bijna 60.000 gulden op tafel te leggen om het blad in elk geval tot 1 juli 1988 in stand te houden. Al Mizan zit sinds het begin van dit jaar in de geldproblemen. Dat komt omdat het rijk de regeling heeft geschrapt waaruit de krant werd gesubsidieerd. Weliswaar kan de krant een beroep doen op een nieuwe regeling, maar die is nog steeds niet van kracht gewor den. Het is al de tweede keer dit jaar dat de gemeente Al Mizan finan cieel bijspringt. Na het vervallen van de rijksregeling, op 1 januari, stelden de gemeente en het gewes telijk arbeidsbureau een bedrag beschikbaar van ongeveer 117.000 gulden. Daarmee kon de Neder lands-Marokkaanse krant in elk ge val dit jaar weer voort. Omdat de regering de nieuwe subsidie-rege ling nog steeds niet heeft vastge steld, doemden nieuwe geldpro blemen op na 1 januari volgend jaar. Met de subsidie van bijna 60.000 gulden hoopt het college de krant nu weer meer zekerheid te hebben geboden. De gemeente kan het geld op ta fel leggen omdat de vacature voor een zogeheten minderheden-con sulent langer openbleef dan ver wacht. Een deel van het salaris dat voor deze consulent opzij was ge zet, kan nu worden besteed aan an dere zaken. Het college stelt overi gens voor om een deel van dit geld ook te besteden om het voortbe staan van een leerproject voor bui tenlandse meisjes te verzekeren. Dit project viel onder dezelfde sub sidieregeling als Al Mizan. LEIDEN - Een 26-jarige Leidse vrouw heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling en aanranding. Ze zou in haar wo ning aan de Beekforel klappen hebben gekregen van een voorals nog onbekende man. De vrouw DEN HAAG/LEIDEN - Een 24-ja- rige Hagenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot driejaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf met aftrek van voorar rest, omdat hij op 19 maart in de Merenwijk gepoogd heeft een Lei- denaar dood te schieten. Het schot miste doel, zodat het bij een poging tot moord bleef. Tegen de man was vier jaar geëist. Van een tweede poging tot moord in februari van dit jaar op dezelfde Leidenaar in Den Haag werd de man vrijgesproken. Er werd toen vanuit een auto op de Leidenaar geschoten, maar ondui delijk bleef of de verdachte in die auto zat. Bij die aanslag werd de Leidenaar overigens wel geraakt. De Hagenaar ontkende twee we ken geleden tijdens de zitting van de Haagse rechtbank de moordpo gingen. heeft zich onder doktersbehande ling moeten stellen. De man zou zich gistermiddag rond vier uur bij haar woning heb ben gemeld met de mededeling dat hij van een boekenclub was. Ver volgens zou hij de vrouw verschil lende klappen en duwen gegeven hebben-en de woning zijn binnen gedrongen. Daar heeft hij volgens de vrouw een la doorzocht, een geldkistje gevonden en de vrouw om de sleutel hebben gevraagd. Toen.zij zei die niet te hebben, zou hij haar tegen de grond hebben ge slagen en vervolgens hebben ge probeerd haar onderkleding los te maken. De vrouw heeft de man volgens haar verklaring daarop hard in het onderlichaam geschopt. Vervol gens heeft zij een harde stomp op haar hoofd gekregen waardoor zij enige tijd haar bewustzijn heeft verloren. Haar echtgenoot zou haar rond zes uur liggend op de vloer hebben aangetroffen. De politie vraagt mensen in de buurt die wellicht ook zijn bena derd door iemand die zich voor boekverkoper uitgaf, zich bij haar te melden. Het signalement van de dader luidt: leeftijd ongeveer 20 jaar, lichtblond sluik haar, lengte ongeveer 1 meter 70. Hij zou een oorbel dragen en op het hoofd een tatoetage hebben. De man zou zijn gekleed in een zwarte broek en groenkleurig jasje. Redactie: Simone van Dnel en Melndert van telefoon 144941, toestel 217 of 222. Onderscheiding Vorige week dinsdag kreeg Jan Cornelis van Ommen de ereme- daile in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitge reikt in het provinciehuis door waarnemend commissaris der koningin J.H. Boone. De Leide naar, die bijna zijn hele leven op het water heeft doorgebracht, is nu gezagvoerder van de dienst- vaartuigen van de provincie Zuid-Holland. "Heel weinig Lei- denaars weten dat zowel de pa trouilleboot als de directieboot in een loods aan het water bij het Lammenschansplein liggen. Daar mag best wel eens meer aandacht aan worden besteed", aldus de onderscheiden Van Om- Volgens Van Ommen wordt het belang van bijvoorbeeld de directieboot Zuid-Holland sterk onderschat. "Als mensen de boot zien, denken ze vaak dat het zo maar een luxe pleziervaartuig is. Maar zo is het niet. De directie- boot heeft een belangrijke eco nomische functie. Vaak worden buitenlandse gasten - van ambas sades en grote bedrijven - op de Zuid-Holland meegenomen en laten we ze de provincie vanaf het water zien. We hebben nu eenmaal heel veel water in dit ge bied". Aan boord is een vergader ruimte. Niet zelden heeft Van Ommen leden van gedeputeerde staten en ambtenaren aan boord. "Die mensen moeten beslissin gen nemen over vaarwegen, mil ieu, landschap, polders en recre atiegebieden. Dat kan niet van achter het bureau gebeuren. Daarvoor moeten de verant woordelijken de situatie ter plaatse in ogenschouw nemen. Heel veel gebieden waarover zij praten, kun je niet met de auto bereiken. De vergaderzaal wordt vaak gebruikt. Al vergaderend kunnen ze overleggen en oplos singen bespreken". Ook de patrouilleboot Rijn- Schie valt onder het beheer van Van Ommen. Hiermee vaart hij uit om te controleren of de veror deningen voor de vaarwegen worden nageleefd. Eigenaren van woonboten willen weieens aanleggen bij een ligplaats zon der dat ze een vergunning heb ben. Dan moet de boot soms wor den weggesleept. Van Ommen heeft ook te maken met vervui ling van het water: "Binnen vaartschippers en mensen die langs het water wonen gooien soms hun huisvuil in de kanalen en plassen. Dan moet regelend worden opgetreden". Onderscheiding (2) Van Ommen begon zijn carrière, net als zijn vader, als binnen vaartschipper. Hij voer korte tijd zelfstandig op een klein schip, maar door de slechte tijd vlak na de oorlog koos hij in 1947 voor een baan bij de rijkspolitie te wa ter. "Ik heb dus tot 1972 in het ge bied tussen Rotterdam en Dord recht gevaren. Dat is het drukste punt van Nederland. We hadden te maken met bijvoorbeeld dief stal uit scheepsladingen en scha de varingen. Maar ik wilde toch wel wat anders. Ik was op het moment dat ik vertrok waarne mend boot- en postcomman- dant". Buiten zijn werk brengt Van Ommen ook zijn vrije tijd voor een groot deel door op het water. Vlakbij de loods van de provin cie ligt zijn motorkruiser. "Mijn werk is mijn hobby", contsta- teert hij tevreden. "In de week einden en de vakanties ga ik vaak varen in Nederland. Ja, vanaf het water vind ik ons land heel erg mooi. Persoonlijk vaar ik het liefst in Zeeland. Neem nu de ruimte op het Grevelingen. Dat is toch heerlijk! Maar ik ga ook heel vaak naar de plassen in Friesland en naar het gebied na bij de Flevopolder". Hoewel het voor landrotten moeilijk is te begrijpen, doet Van Arabisch Al Mizan is een krant die zowel in het Arabisch als het Nederlands verschijnt. Zij wordt volgeschre ven door voornamelijk Marok kaanse vrijwilligers onder leiding van een Nederlandse hoofdredac teur. Van oorsprong is het Leids blad, maar inmiddels wordt het in vrijwel geheel Nederland verspreid. Omdat het niet echt 'Leids' meer is, was de gemeenteraad deze zo mer nog huiverig om geld te steken in de krant. De raad wilde welis waar een warm pleidooi houden voor het voortbestaan van Al Mi zan, maar zag het niet als zijn taak opnieuw geld te steken in het pro ject. Het college is teruggekomen op dat standpunt. G. Bovens, hoofd van de directie welzijn van de ge meente, stelt dat Al Mizan een heel goed project is. "De krant ziet er prima uit en het is natuurlijk ge weldig als buitenlandse jongeren zijn betrokken bij journalistiek. Dat het daarnaast ook nog eens wat extra werkgelegenheid oplevert, is mooi meegenomen", aldus Bo- "Nu de onduidelijkheid over de nieuwe subsidie-regeling voort duurt, bestaat de kans dat de be roepskracht bij deze krant moet worden ontslagen en dat de conti nuïteit in gevaar komt. Dat willen we nu voorkomen". Mostert De Nederlands-Marokkaanse krant betrekt op korte termijn een nieuw onderkomen in het bedrijfs verzamelgebouw Mostert aan de Middelstegracht. Nu is Al Mizan nog gehuisvest op de zolder van het voormalige Clos-gebouw aan de Langegracht. De krant heeft daar echter weinig ruimte tot zijn beschikking. In het Mostert-complex hoopt Al Mizan veel beter uit de voeten te kunnen. De krant heeft inmiddels een overeenkomst gesloten met de Stichting Werkgelegenheid Lei den, de beheerder van het bedrijfs verzamelgebouw. De stichting is bereid de ruimte tegen een zeer ge reduceerde prijs ter beschikking te stellen. De ruimte moet overigens nog wel worden verbouwd. Al Mizan heeft hiervoor van het rijk een sub sidie toegezegd gekregen van 50.000 gulden. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden op korte termijn beginnen. ■dak woningen die de buitenste ring van de nieuwe LEIDEN - In de woonwijk Stevenshof is gisteren de eerste paal geslagen voor een uniek project: de bouw van 115 'stalen woningen'. Het bouwplan is om meer dan een reden 'revolutio nair' te noemen. Niet alleen omdat de wanden voor een groot deel uit staalplaat zullen bestaan, maar ook omdat voorzieningen als de keu ken, douche, toilet en leidingen voor gas, water en elektriciteit in de kern van de woning zijn samen gebracht. Daardoor is een flinke kostenbe sparing mogelijk gebleken. Omdat de woningen een plat dak krijgen, hebben ze bovendien extra ruimte en een flink terras. Al met al een aantrekkelijk woning voor een re delijke prijs, zo vatte wethouder Tesselaar van volkshuisvesting het plan gisteren samen. De nieuwe wijk belooft iets bij zonders te worden. Niet alleen om het unieke woningtype, maar ook omdat architect Verheijen een sta len toren heeft ontworpen voor het driehoekig pleintje dat door de woonwijk wordt omsloten. De grotendeels uit laagbouw be staande nieuwbouwwijk kan wel een blikvanger gebruiken, denkt de architect. Hij ontwierp daarom een zestien meter hoge toren, twee keer zo hoog als de woningen, be staande uit een spiraalvormige constructie van stalen staven met bolvormige knooppunten. De kosten van de toren zijn becij ferd op 35.000 gulden. Dat geld ligt nog niet op tafel. De architect maakte gisteren dan ook van de ge legenheid gebruik om aannemer Vermeulen uit te nodigen als bij drage drie extra palen te slaan en poogde ook wethouder Tesselaar enthousiast te krijgen voor de bouw van de toren. Dat laatste luk te nog niet helemaal. De architect heeft evenwel een stok achter de deur. De Leidse welstandscommis sie wil namelijk pas haar goedkeu ring aan het bouwplan hechten als ook de bouw van stalen toren is verzekerd. LEIDEN - In deze krant van giste ren is de route van de 3 oktoberop- tocht afgedrukt. Helaas is daarin regel weggevallen zodat ten on rechte de indruk is gewekt dat de stoet een bepaald deel van de stad niet aandoet. De precieze route is als volgt: Burggravenlaan (13.00 uur), Hoge Rijndijk, Plantagelaan. Levendaal, Geregracht, Jan van Houtkade, Doezastraat, Raam- steeg, Levendaal, St. Jorissteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haar lemmerstraat. Prinsessekade, Kort Rapenburg. Breestraat, Korevaars- traat, Levendaal, St. Jorissteeg, Hogewoerd, Plantage, Hoge Rijn dijk, Burggravenlaan. LEIDEN - Een 3-jarig meisje uit Leiden is gistermiddag rond half zes op de Heintje Davidsweg ge schept door een auto, bestuurd door een 36-jarige man. Zij is met een flinke buil, schaafwonden en een dikke lip overgebracht naar het Diaconessenhuis. Het meisje stak tussen twee geparkeerd staande auto's door plotseling over. De zo juist aankomende automobilist kon haar ondanks krachtig rem men niet meer ontwijken. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 19-jarige Leidenaar is tien maan den gevangenisstraf geëist, waar van vijf voorwaardelijk, omdat hij in de nacht van 1 juli zo'n veertig mensen onder schot zou hebben gehouden met een pistool. Een en ander gebeurde bij de disco De Koets-o-theek, die op het moment van het gebeuren net sloot. In pa niek doken bezoekers van de disco onder auto's en één zelfs in een vli- kobak. De verdachte zelf ontkende te hebben gedreigd. Hij zei het pis tool juist te hebben afgepakt van degene die er mee dreigde te schie ten. Zijn advocaat, mr. Doedens, vroeg dan ook vrijspraak. Op 1 juli ontstond er voor de Koets-o-theek ruzie. Er was een grote groep mensen bij betrokken, onder wie de verdachte. Volgens de advocaat, mr. Doedens, betrof het een ruzie tussen een groep aan- De onderscheiden Van Ommen aan het stuurwiel van de directieboot Zuid Holland. Ommen een poging om zijn pas sie voor het water uit te leggen. "Van het water gaat, vind ik, een grote rust uit en dat is een Fijn ge voel. Het geeft me ook een gevoel van vrijheid". Van Ommen is dan ook blij dat op het ogenblik de groei van de watersport enigs zins tot staan is gebracht. "An ders zou het echt te druk worden. Nu is er nog wel ruimte genoeg". Rotterdam is voor Van Om men nog steeds zijn favoriete stad. Hij heeft de hele ontwikke ling meegemaakt van de zeil- en stoomvaart tot en met de zes- baksduwvaart. De haven is nu uit de binnenstad verhuisd naar het Botlek- en Europoortgebied. "Daarvoor is nu woningbouw in de plaats gekomen. Dat zijn inte ressante gebouwen dus de veran deringen volg ik op de voet". Mcar wat vindt hij van Leiden? "Vanaf het water is het zeker een leuke stad. Ik vind de grachten een hele speciale sfeer hebben en de monumentale panden spre ken me zeer zeker aan. Ik vind het overigens prima dat veel aan dacht wordt besteed aan het re- het absoluut geen gezicht. Je kunt toch net zo goed de lakens dubbel vouwen en aan de bin nenkant hangen". Dat is ook het advies van de stichting aan de bewoners. Schouten zegt dat de stichting vroeger bij dergelijke flatgebou wen een beheerder in dienst had. "Tegenwoordig moeten de hu ren zo laag mogelijk worden ge houden. Daarom is er bij de Rijnsburgersingel geen beheer der. In plaats daarvan moeten wij soms corrigerend optreden. Wij zijn tenslotte eigenaar van de flat en we willen dat het er goed blijft uitzien. Deze keer wilden we bekijken of het schilderwerk er nog goed uitzag en ja, dan val len je wel meer dingen op die je wilt verbeteren. Toen ik dat was goed zag, dacht ik onmiddellijk: wat zonde van het gebouw. En nogmaals, wat is het nu voor moeite om het wasgoed aan de binnenkant van het balkon te hangen?" Is dat de naderende frisse wind van de jaren negentig: de nieuwe netheid? noveren van dergelijke panden. Ik vind het alleen jammer dat Leiden niet toegankelijk is voor grotere vaartuigen. Ik kan alleen maar om de stad heenvaren". Wasgoed De bewoners van de flat aan de Rijnsburgersingel, die uitziet op Molen de Valk, mogen wasgoed niet meer buiten hangen, althans de bewoners aan de voorkant. Volgens een brief van de eige naar Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren aan de bewo ners is het wapperende wasgoed een armoedig gezicht. Bij een controle van het flatgebouw bleek dat aan de voorkant aan enkele balkons wasgoed hing te drogen. Daaraan moet een einde komen volgens medewerker van de stichting M. Schouten. "In het huurcontract is nu een maal opgenomen dat bewoners elkaar geen overlast mogen be zorgen door lange lappen lakens buiten te hangen. Die lange lel len ontnemen de benedenburen het daglicht. Daarnaast vind ik geschoten Nederlanders en een paar Turken. "Die groep Nederlan ders heeft gewoon vier of vijf Tur ken zitten pesten. Zo is het ge gaan", aldus mr. Doedens, die on langs landelijke bekendheid ver wierf omdat hij de Alkmaarder ver dedigt die wordt verdacht van de zogenaamde paskamermoord. Volgens de verdediger is over duidelijk aangetoond dat iemand anders dan zijn cliënt als eerste het wapen in handen heeft gehad. Deze jongen, die de verdachte alleen bij zijn voornaam kent en van wie geen adres bekend is, heeft de poli tie niet kunnen opsporen. De onbe kende zou ook met het wapen heb ben gedreigd, waarna de verdachte in een paniekreactie het zou heb ben afgepakt. Een dergelijk wapen werd later teruggevonden in een keukenkast je van een huis, waar behalve een groot aantal studenten ook de broer van de verdachte woont. Hoe het wapen en de tevens aangetrof fen 506 patronen in dat kastje zijn gekomen, is nog steeds onduide lijk. De verdachte zei het wapen te hebben teruggegeven aan de onbe kende persoon. Officier van justitie mr. Van den Broek achtte wel bewezen dat de Leidenaar zich schuldig heeft ge maakt aan bedreiging met een vuurwapen. Volgens hem wijzen verklaringen van een aantal getui gen zeer duidelijk in die richting. Hij wees er verder op dat de ver dachte, toen hij voor het eerst werd verhoord door de politie, zelfs ont kende op die tijd bij de disco te zijn geweest. Later kwam de verklaring dat hij het wapen zou hebben afge pakt. "Als hij is opgetreden als vrede stichter, dan is dat toch het eerste wat je zegt tegen de politie. Dat je een bloedbad hebt voorkomen in plaats van te ontkennen dat je er zelfs maar bent geweest", aldus Van den Broek, die weinig waarde hechtte aan latere getuigeverkla- ringen, omdat die allemaal door "goede bekenden" van de verdach te zijn afgelegd. De officier stond uitgebreid stil bij de nasleep van de zaak. Er zijn volgens hem door familie en ken nissen van de verdachte op grote schaal getuigen geïntimideerd. Eén van de later door de verdedi ging opgeroepen getuigen, die vóór de zaak van de verdachte pleitte, heeft zelfs in het Leidse politiebu reau een andere getuige bedreigd die een voor de verdachte negatie ve verklaring wilde afleggen. "Deze getuige heeft geen verkla ring meer durven af te leggen. Men sen hebben geweigerd aangifte te doen, één durfde alleen anoniem te getuigen", zei mr. Van den Broek. "Er waren veertig mensen aanwe zig bij het gebeuren en maar zeer weinigen waren bereid iets te ver tellen". Van den Broek verklaarde dat het openbaar ministerie echter niet zal wijken als dergelijke be dreigingen worden geuit, maar za ken gewoon zal doorzetten. Volgens de advocaat van de ver dachte is er geen sprake van intimi datie door de familie. Een andere man, die door de politie werd aan gezien voor een familielid, zou ge tuigen hebben benaderd. Mr. Doe dens uitte overigens forse kritiek op de Leidse politie, omdat die na het voorval alleen de groep Neder landers zou hebben gehoord en de betrokken Turken pas na lang aan dringen van de kant van de verde diging zijn gehoord. "Zo is er een heel eenzijdig beeïd ontstaan", vond mr. Doedens, die zoveel on juistheden en tegenstrijdigheden in de verklaringen vond dat het overtuigend bewijs voor de bedrei ging volgens hem niet was gele verd. Hij vroeg dan ook om vrij spraak. Uitspraak over twee weken. 'Grand Cru', revue ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Ag- ncs-college. Gezien op 29 septem ber in de aula van de school. LEIDEN - Met de revue 'Grand Cru' heeft een grote groep leer lingen het 40-jarig bestaan van hun Agnes scholengemeenschap opgeluisterd. Gisteravond had - wegens succes in eigen huis ge prolongeerd - een eigen voorstel ling plaats, die tevens werd bij gewoond door Poolse scholie ren, die dezer dagen op het 'Ag nes' te gast zijn. 'Grand Cru', zoals de naam van de revue zelf al met enige preten tie aangeeft, brengt kwaliteit in een uitgebreide reeks program- ma-onderdelen met muziek, zang, dans en cabaret. Menigeen brengt zijn of haar nummer met flair op de bühne. Talentvolle mensen blijken op deze school rijkelijk aanwezig. Alleen is het echt jammer, dat er nauwelijks eigen werk wordt gebracht. Vrij wel alle nummers zijn van ande re grootheden overgenomen. Op de samenstelling van het pro gramma valt dan ook wel wat af te dingen. Er verschijnen genoeg mensen op toneel, die met eigen tekstmateriaal nog veel beter uit de verf zouden zijn gekomen. En kiest men al voor bestaand reper toire, dan had de regisseur de zaak hier en daar veel strakker in de hand moeten houden. Deze kritische noot doet ech ter niets af aan het feestelijke ka rakter van de avond. Er valt het nodige te beleven door de opti male inzet van velen. Zangnum mers als 'Every time we say goodbye' en het aloude 'Fever' behoren tot de kwalitatieve uit schieters, samen met de dansbij- dragen van 'Still atrill' en 'You's better be good to me'. Modern top 40-werk als 'Right Next Door' staat naast gouden hits als 'Hernando's Hideaway'. Verder werd er onder meer nog als play back nummer een schit terende Tine Turner act opge voerd. Slechts één bijdrage had direct betrekking op de eigen school; dat was het slotlied waar in iedereen luid swingend zong: Everybody loves the Agnes-Col- lege. WIJNAND ZEILSTRA. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15