Ophalen huisvuil volgend jaar duurder in Warmond 21 t/m 25 september PRIJSWINNAARS KABELKRANTPUZZEL Feest in Haaswijk: 1500ste woning en brug klaar Burgemeester en wethouders optimistisch gestemd Deel tent 'Leiderdorp Aangenaam' vernield Van dorpsschool tot danscentrum MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 REGIO LEIOEN PAGINA 9 WARMOND - 'In tegenstelling tot onze verwachtingen in 1982 blijft het beeld van de gemeentebegroting stabiel. De ruimte voor nieuw beleid blijft, zij het beperkt, aanwezig. De saldireserve biedt ruimte voor eenmalige uitgaven en investeringen. Behoudens de afvalstoffenheffing/reini gingsrechten kunnen we de belastingen voor de Warmon- ders gelijk houden. Het voorzieningenniveau blijft stijgen de". had om meer subsidie (2000 gulden structureel) gevraagd, maar het da gelijks bestuur van de gemeente wil dat verzoek niet honoreren. Be studering van allerhande stukken van de Jeugdraad zou uitwijzen dat deze organisatie genoeg geld ach ter de hand heeft om haar eigen problemen op te lossen. Aldus een optimistisch gestemd college van B en W van Warmond in de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegrotingen van 1988. De stijging van de afvalstoffenheffing- /reinigingsrechten, waar B en W het over hebben, bedraagt 7.7 pro cent. Die stijging is nodig om de ge stegen kosten van het vuil ophalen en verwerken te kunnen opvangen. B en W vinden 7,7 procent in één keer "zeker in deze tijd vrij pittig". Vandaar dat ze de raad voorstellen die 7,7 procent over 1988 en 1989 uit te smeren. De gemeentebegroting, waarin een dikke elf miljoen gulden om gaat, sluit met een batig saldo van ruim 16.000 gulden. B en W zijn de gemeenteraad, die zonder twijfel tientallen bestedingsmogelijkhe den kan opnoemen, een stapje voor. Ze verwachten met die 16.000 gulden namelijk structurele uitga ven te moeten doen om de in finan ciële nood verkerende jonge- renstichting Ut Sloepie er weer bo venop te helpen (een garantiesub sidie van maximaal 2.000 gulden) en investeringen in de automatise ring te moeten plegen. Verder dient wellicht Het Oude Raadhuis te worden gesubsidieerd en komt de subsidie van de zogeheten dins- dagmiddaggroep. een hobbyclub annex creativiteitsclub van vol wassenen, voor verhoging in aan merking. De subsidie aan Het Ou de Raadhuis mag na het hoogoplo pende conflict met het vorige be stuur opvallend heten. Gemeente secretaris C. Zoetemelk zegt dan ook: "Het nieuwe bestuur pakt de zaken een beetje anders aan. Tus sen de regels door kun je lezen dat B en W niet onwelwillend tegen over het subsidieverzoek staan". Ook de Warmondse Jeugdraad LEIDERDORP - De tent die ten behoeve van de manifestatie 'Lei derdorp Aangenaam' was opge trokken op het grasveld bij de Laan van Ouderzorg in Leider dorp, is in de nacht van vrijdag op zaterdag deels vernield. Onbeken de vandalen sneden achttien scheerlijnen door, waardoor de tent voor een deel in elkaar zakte. De Leiderdorpse politie heeft de zaak in onderzoek, maar ver moedt dat de daders 'gewone' van dalen zijn en dus geen mensen die zich tegen de manifestatie voor en door buitenlanders richtten. Ook de organisatie van 'Leiderdorp Aangenaam' is die mening toege daan. De manifestatie zaterdag kon gewoon doorgaan. De tent werd in alle vroegte weer overeind gehol pen en daarna werd het program ma vol muziek, films en dans afge werkt. Ondanks de vernielingen noemt woordvoerder Janneke Verburgt van de werkgroep de manifestatie geslaagd. "We vonden het zelfs be ter gaan dan de vorige keer. De sfeer was gezelliger en het was ook drukker dan vorige keer, ze ker wat het aantal buitenlanders betreft". Toch kan ze nog niet zeggen of de manifestatie volgend jaar een vervolg krijgt. De meningen daar over binnen de organisatie zijn verdeeld. Overigens werd 'Leider dorp Aangenaam', dat in voor gaande jaren over een aantal da gen werd uitgesmeerd, dit jaar al tot één dag ingekrompen. Niet alleen met de gemeente maar ook met het Warmondse be drijfsleven gaat het goed, vinden B en W. Ze denken dat nog dit jaar de laatste percelen van het industrie terrein in de Veerpolder zullen worden verkocht. Tevens zijn de open plekken in het winkelbestand opgevuld. Recreatie-eiland Kou- denhoorn mist zijn uitwerking niet want de bestedingen van recrean ten in de Dorpsstraat zijn toegeno men. Toch wijzen B en W op het be staan van "een aantal negatieve as pecten". Er zouden in Warmond nogal wat bedrijven en winkels "een marginaal bestaan" leiden. Die kunnen de concurrentie van de omliggende winkelcentra niet aan. B en W melden onder het hoofd stuk economische aangelegenhe den voorts dat zij "niet voorne mens zijn de instelling van een weekmarkt te bevorderen". Dat was 'officieus' (uitlatingen van CDA-wethouder Van Schagen) al bekend. B en W laten zich er nu voor het eerst gezamenlijk in het openbaar over uit. Voor een week markt zou Warmond een te klein draagvlak hebben. Geen week markt dus, wel een verdere concen tratie van standplaatsen voor am bulante handel op het plein voor gebouw 't Meerpunt. Tobben In het Warmondse sportwereldje blijft het tobben geblazen. Een aan tal verenigingen heeft een groot le denverlies geleden en is daardoor in financiële problemen gekomen. In behandeling zijn momenteel drie verzoeken om de huurschuld kwijt te schelden. Ondanks die droevige berichten is het draagvlak voor de nieuwe sporthal klaarblijkelijk nog groot genoeg want B en W gooien er nog flink wat balletjes over op in hun aanbiedingsbrief. Ze wijzen erop dat niet alleen de vraag of er een moet worden gebouwd punt van discussie is maar ook waar het ge bouw moet verrijzen. Voor de an dere gemeentelijke accommoda ties, ook de sociaal-culturele on derkomens, zal de sporthal grote gevolgen hebben. Een accommo datienota is op komst. Hoewel het aantal Warmondse werklozen de laatste jaren aanzien lijk is afgenomen. (In 1984 145, dit jaar 85) moeten steeds meer War- monders rond zien te komen met een uitkering. Ambtenaren van de afdeling sociale zaken hebben B en W verteld over de individuele pro blemen die zij bij deze Warmon- ders tegenkomen. Voor B en W is dit alles aanleiding om in 1988 over te gaan tot de instelling van een noodfonds. In het collegeprogram- al opgeno- Moeilijk is en blijft de Warmond se volkshuisvesting. Het nieuwe wijkje in het plan Straat ter Leede is nu weliswaar bewoond en door het vrijkomen van woningen el ders konden er in 1987 in totaal 29 alleenstaanden en 49 huishoudens van meer dan één persoon van de lijst van woningzoekende worden geschrapt. In 1988 zal het roem ruchte besluit om tot 1990 geen nieuwe woningbouwlocaties meer aan te wijzen meer dan ooit voel baar worden. De lijst van woning zoekenden is slechts met 27 nomen tot 306 en Warmondse deel name aan het contingent Oosthoui in Voorhout levert in 1988 slechts negentien woningen op waarvan er vijf woningwetwoningen zijn. "Verontrustend", vinden B en W ook zelf. Weinig zonnig is ook de bericht geving over het onderwijs. B en W wijden geen letter aan de school strijd die inmiddels is ontbrand. Wel doen ze kond van het beroep dat de protestants-christelijke ba sisschool Oostergeest bij GS heeft ingesteld tegen het besluit van de gemeenteraad om gedeeltelijk mee te werken aan het technisch onder houd van de school. Oostergeest eist volledige medewerking. Oos tergeest is inmiddels bijna klaar met de integratieverbouwing. Weinig schot zit er daarentegen in die van de katholieke collega's van de Leerhoeve. De gemeente kan maar niet' tot overeenstem ming komen met de eigenaar van de voor die verbouwing benodigde grond. De betreffende strook ligt naast de katholieke kerk. Margriet de Jong temidden van een aantal van haar leerlingen in het tot balletstudio omgebouwd Leiderdorps Dorpshuis. ,foto Henk Bouwman) Wethouder opent tot balletstudio verbouwd Dorpshuis LEIDERDORP - Van dorpsschool waar de kinderen nog gewend wa ren in nette rijen schoolbanken Aap, Noot, Mies op te dreunen, tot Kreatief Danscentrum waar de jon gens en meisjes in nauwsluitende balletpakjes hun pasjes oefenen voor een spiegel die de hele wand beslaat. Als muren konden spreken, dan zouden die van de Leiderdorpse dorpsschool aan de Kerklaan een bewogen geschiedenis kunnen vertellen. Want na sinds 1863 als school dienst te hebben gedaan, was het gebouw de laatste tiental len jaren in gebruik als Dorpshuis waar menig Leiderdorper zijn club bezocht en waar marktkooplieden hun natje en droogje en sanitaire voorzieningen vonden. Sinds afgelopen zaterdag is de functie van de voormalige dorps school weer een geheel andere. Toen opende wethouder Huigen er namelijk de gloednieuwe balletstu dio van Margriet de Jong. Een gele genheid waarbij een levensgrote champagnefles werd ontkurkt om met de oudste leerlingen van Mar griet een dronk uit te brengen op de toekomst van de school. Kort geleden nog maar leek het erop dat er van een toekomst voor de voormalige dorpsschool in het geheel geen sprake meer was. Het gemeentebestuur hikte aan tegen de hoge kosten die broodnodige re paraties en verbouwingen aan het pand met zich mee zouden bren gen. Volgens berekeningen van de gemeente zou het bijna drie ton vergen om het Dorpshuis weer toonbaar te maken. De gemeenteraad besloot dat het Dorpshuis beter verkocht kon wor den en de clubs en verenigingen die er jaren onderdak hadden ge vonden, elders ondergebracht. Het was op dat moment dat Margriet de Jong in beeld kwam. Zij was im mers al enige tijd op zoek naar een nieuwe ruimte voor haar ballet school. Margriet: "Met 350 leerlingen waren we werkelijk uit onze oude ruimte aan de Splinterlaan ge groeid. In de loop der jaren hadden we zoveel spullen verzameld,, zoals kostuums, dat we zelfs een garage moesten huren om alles te kunnen opslaan. Erg onpraktisch alle maal". Aanvankelijk bleek het hele ge bouw van het Dorpshuis Margriet de Jong te kostbaar, maar toen het woonhuis van het voormalige be heerdersechtpaar Ab en Zus Dise- raad en nog een zaaltje van de koop werden losgekoppeld, was het haalbaar. Ruim anderhalve ton moest ze ervoor op tafel leggen. Henegouwen betreedt de 1500ste woning van Haaswijk. een premie C-woning OEGSTGEEST - Burge meester S. Scheenstra van Oegstgeest speelde zater dag 'Haaswijkkwartet' zo als hij het feestje in vier bedrijven van de gemeen te en het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zelf omschreef. Een feest om dat in de nieuwbouwwijk de 1500ste (van de 2000) woning gereed is geko men. "De eerste kaart trek ik hier bij de opening van de nieuwe voet gangers- en fietsbrug die Oegst geest rijk is geworden", hield de eerste burger bij de oeververbin ding over het Oegstgeester ka naal aan zijn beeldspraak vast. Prof. dr. Oort, naar wie de brug is genoemd, opende deze Jan Hendrik Oortbrug. Oort is een vermaard sterrenkundige. Na de opening van de brug be gaf het grote gezelschap van bur gemeester en wethouders, raads leden, ambtenaren en Bouw fondsafgevaardigden zich naar de nieuw aangelegde vissteiger aan het kanaal. Het werd daarbij voorafgegaan door vier bagpi pers in kilt die met hun ferme stappen hun gevolg ver achter zich lieten. De vissteiger is speci aal. maar niet alleen, voor gehan dicapte sportvissers gemaakt. H. Bas, voormalig districtsdirecteur van het Bouwfonds, droeg de steiger aan de gemeente over. Bas symboliseerde de over dracht door enkele karpers in het kanaal uit te zetten. Scheenstra kwartette verder door de visstei ger de tweede kaart te noemen. De derde kaart bestond uit de Prof. van Eysingastee, de nieuwe naam van de plek achter de pas gebouwde terrasflats. De bewo ners van de terrasflats beschik ken over een gemeenschappelij ke glazenplantenkas. Bouw fonds-regiodirecteur H. Hierck overhandigde één der bewoners een cheque waarmee het nodige groen kan worden aangeschaft. Sleutel Om het kwartet vol te maken toog het gezelschap na een lunch terug naar Haaswijk om de sleu tel van de 1500ste woning aan de bewoners te geven. De sleutel be reikte op ludieke wijze (via een modelbouw helicopter en een. plateau vlak voor de deur) het echtpaar Van Berge Henegou wen. De 1500ste woning is die aan de Erasmuslaan 83, een pre mie C-woning. Voor de Haaswijkers zelf was er een voorstelling van het door het Bouwfijnds bestelde Circus Renz. "Een koopje vonden velen het", al dus Margriet. "Maar het gebouw was er dan ook erbarmelijk aan toe. Nu we alles hebben opgeknapt, heeft het ons haast het dubbele ge kost". Het interieur van het Dorpshus heeft dan ook een ware metamorfo se ondergaan. Ziet het er van bui ten nog uit als vanouds, binnen hebben de bruine muren plaats ge maakt voor fris wit en blauw. Zelfs de sigarenwalm, resultaat van de veelvuldige bezoeken van markt kooplieden en verenigingen en haast karakteristiek voor het Dorpshuis, blijkt vervangen door een verflucht. In de grote zaal. tweemaal zo groot als de voormalige ruimte van de balletschool, bevindt zich ook een podium waar kleine voorstel lingen kunnen worden gegeven. Naast de zaal liggen een kantoortje en aparte kleedkamers voor jon gens en meisjes. Een gedeelte van de zaal is afgescheiden en moet het woonhuis van Margriet de Jong en haar gezin worden. "Veel mensen die destijds de bouwplannen zagen, vroegen zich af hoe we dit alles voor elkaar wil den krijgen", vertelt Margriet nu. "Maar nu het af is, zijn ze bijna alle maal razend enthousiast. Ik moet wel zegegn dat we alle medewer king hebben gekregen van de ge meente. Zo hebben we de bloem bakken die buiten staan van Lei derdorp gekregen, omdat de ge meente zelf geen geld meer heeft om ze te onderhouden. Bij de verbouwing zijn Margriet de Jong en haar aannemer overi gens op verrassende zaken gesto ten. "De oud-beheerder Diseraad had me wel eens verteld dat er nog een onderaardse gang naar het kerkhof hiernaast loopt. Die heb ben we niet gevonden, maar wel kwam er een bot tevoorschijn dat verdacht veel op een scheenbeen leek". Bij de werkzaamheden trof de aannemer bovendien diep onder de grond prachtige plavuizen aan. En van de oudere Leiderdorpers die af en toe een kijkje kwamen ne men, kwamen ze aan de weet dat de ruimte waar nu de cv-ketel staat, tijdens de oorlog in gebruik was bij verzetsmensen die er vervalste en achterover gedrukte bonkaarten verborgen. De clubs en verenigingen die tot voor kort in het Dorpshuis waren gevestigd, hebben overigens voor een groot deel vervangende huis vesting gevonden. Sommigen kun nen trouwens ook blijven, in het kleine zaaltje dat buiten de ver koop is gehouden. Haaswijkloop: 700 deelnemers OEGSTGEEST - De negende edi tie van de Haaswijkloop in de be kende Oegstgeester nieuwbouw wijk heeft gisteren zo'n 700 lopers op de been gebracht. De organisa tie, Buurtgroep Haaswijk, is dan ook tevreden. Gefinished werd er op het nieuwe plein in Haaswijk, het Boerhaaveplein. De uitslag: 2 kilometer jongens Patrick Grob (6.40), meisjes Bianca Grob (7.09). 5 kilometer heren Guus Sloos (16.04), dames Suze Groen in 't Woud (19.05). 10,5 kilo meter heren Peter van der Meer (36.04), dames Annemiek Slinger land (43.25). 16 kilometer heren Theo van der Veer (52.45), dames Carolien Rijkeliikhuizen (1.05.30). Mevr. Zandbergen, Irissenstraat 19, Rijnsburg D. v.d. Plas-de Mooy, Adrianastraat 45, Katwijk Renate Hübner, Stevenshofdrèef 102, Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9