Britse Labourpartij op zoek naar nieuwe koers IMFgroei economie houdt aan DAAR STAAT U. MET UW EXPRESS STUK VOOR AMERIKA. EN GEEN MENS OM HET EVEN WEG TE BRENGEN. rnnmm Rechters Fiji weigeren met coup-leider samen te werken Doodvonnis pro-Iraanse Tunesiërs ER IS 'NSNEli£RE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 Demonstratie tegen Sandinisten Bush praat in Polen vooral over schulden MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het halfjaarlijkse rapport over de vooruitzichten voor de wereld economie van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), dat giste ren is gepubliceerd tijdens de jaar vergadering van het Fonds in Was hington. Het nu al vijf jaar durende econo mische herstel leek eind 1986 en begin dit jaar te verflauwen door groeivertraging in de industrielan den. Volgens het IMF was dit ech ter een tijdelijk verschijnsel dat verband hield met aanpassingen aan de daling van de dollarkoers. De inmiddels doorgevoerde aan passingen zullen het vertrouwen bij het bedrijfsleven vergroten en de vraag op peil houden, aldus het Fonds. De groei van de wereldproduktie neemt dit jaar ten opzichte van 1986 af van 3,2 tot 2,8 procent, maar volgend jaar zal er weer een toene ming zijn tot 3,1 procent. De ont wikkeling in de industrielanden vertoont hetzelfde patroon: daar vermindert de groei van 2,7 pro cent in 1986 tot 2,4 procent dit jaar, om vervolgens weer toe te nemen tot 2,6 procent in 1988. Ook op lan gere termijn zal de groei op peil te blijven. De economische groei in de ont- W apenstandpimt Britse Labour op de helling BRIGHTON (AP) - De leider van de Britse Labourpartij Neil Kin- nock heeft vandaag bij aanvang van het congres van zijn partij laten doorschemeren dat hij een herzie ning wil van het Labourstandpunt om eenzijdige nucleaire ontwape ning. Verwacht wordt dat de partij nog een reeks herzieningen van stand punten zal doorvoeren tijdens het congres om de dalende lijn in de kiezersgunst te keren. In een vraaggesprek met de BBC, dat vanavond wordt uitge zonden, antwoordde Kinnock op de vraag of hij bij zijn anti-kernwa- penbeleid zal blijven, dat men zich „niet aan een aantal houdingen moet vastklampen en zeggen dat die permanent zijn." Kinnock wees daarbij op de noodzaak van een goede verdediging en om een trou we bondgenoot te zijn. De Labour- leider zei dat het hele wapensys teem onderwerp van verandering SHwHBHi Honger De VN-wereldvoedselorganisa- tie FAO Heeft opnieuw de nood klok geluid over Etiopië. Dreigen de misoogsten in de noordelijke provincies Eritrea en Tigray en in grote delen van Hararge, Wollo en Shoa maken volgens FAO-direc- teur Saouma meer dan 950.000 ton voedselhulp noodzakelijk. Tot nu toe is slechts 218.000 ton toege zegd. Volgens de FAO worden nu 3 miljoen mensen bedreigd. Vlucht Een Roemeense piloot is zater dag met zijn militaire oefenvlieg tuig naar Turkije gevlucht. Hij zet te zijn toestel aan de grond bij het dorp Kaynarca in de provincie Kir- klareli (Noordwest-Turkije). De 21- jarige Mikhail Smilezki heeft poli tiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Herald De Britse veerboot Herald of Free Enterprise, die in maart voor de haven van Zeebrugge omsloeg en zonk, is voor de sloop verkocht aan een Nederlands bergingsbe drijf. De rederij P and O, voorheen Townsend Thoresen, weigerde de tails over de transactie van vorige week bekend te maken. Een woordvoerder wilde alleen kwijt dat voor alles voorkomen moest worden dat het rampschip ooit weer zou gaan varen. Bij het onge luk met het schip kwamen 189 mensen om het leven. De veerboot ligt nu nog in Vlissingen. Gevlucht Twee Oostduitsers van 20 en 21 jaar zijn er zaterdag in geslaagd on gedeerd naar West-Berlijn te vluch ten. Zij klommen over de muur bij Kreuzberg. Er werd niet' gescho ten. Vrijdagavond mislukte de vluchtpoging van een jongen en een meisje van 19 jaar die probeer den met een vrachtwagen door de muur te rijden. Zij werden gearres teerd. wikkelingslanden vermindert van 4,0 procent in 1986 tot 3,3 procent dit jaar, maar neemt in 1988 flink toe tot 4,4 procent. Er zijn binnen de Derde Wereld overigens grote verschillen: de olie exporterende staten boeken slechtere resultaten dan de overige ontwikkelingslan den, die zowel dit jaar als in 1988 kunnen rekenen op een groei van bijna 5 procent. Het slechtst gaat het in de Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara. Daar zal de economische groei dit jaar beperkt blijven tot 2 procent, een percentage dat niet eens voldoende is om gelijke tred te kunnen houden met de bevol kingsgroei. De schuldproblemen van de Der de-Wereldlanden zijn zaterdag aan de orde gekomen op een vergade ring van de groep van 24, een sa menwerkingsverband van ontwik kelingslanden binnen het IMF. In het slotcommuniqué wordt vastge steld dat de huidige schuldenstra tegie geen perspectief biedt voor oplossingen van de problemen. Van de rijke landen wordt ver langd dat zij meer doen om de schuldenlanden uit het moeras te halen. De industrielanden zouden zich onder meer moeten houden aan de doelstelling om tenminste 0.7 procent van het nationale inko men aan ontwikkelingshulp te be steden. Op het moment houden al leen Nederland, Frankrijk en de Scandinavische landen zich aan deze norm. De Derde-Wereldlanden hebben laten weten dat het steeds meer zal voorkomen dat schulden worden opgeschort (waartoe Brazilië eer der dit jaar besloot) of beperkt zul len worden afgelost. Minister Ruding (Financiën) die tijdens de vergadering aanwezig was, heeft laten weten dat de arm ste landen in de wereld kunnen re kenen op een lastenverlichting. Daarover moet nog overeenstem ming worden bereikt en bovendien gaat het alleen maar om de aller armste landen ter wereld zoals Bangladesh, Haïti en een aantal Afrikaanse landen. Nederland heeft een groot deel van de schuldenlast van de armste landen kwijtgescholden. Ruding bevestigde verder de Amerikaanse tegenstand om de rente over de schulden te verlagen omdat dit een precedent zou kunnen vormen voor de minder arme landen zoals Brazilië die echter een enorme schuldenlast hebben. De VS leve ren proportioneel de grootste bij drage aan het IMF en de Wereld bank. LONDEN - Na de bezinning een nieuwe richting. Dat is deze week het grote gegeven voor de Britse Labourpartij, die in Brighton haar jaarlijkse congres houdt. De derde achtereenvolgende verkiezingsne derlaag en het vooruitzicht van een nieuwe, lange periode in de opposi tie, schept het juiste klimaat voor een intensief gewetensonderzoek. En het staat wel vast dat dit leidt tot verschillende opvattingen over de weg die Labour nu moet inslaan om te proberen het verloren terrein te herwinnen en weer greep te krij gen op de Britse stemgerechtig den. door Haye Thomas Vier jaar geleden werd Neil Kin nock in Brighton tot partijleider gekozen. Als opvolger van Michael Foot die alom beschouwd wordt als de grote zondebok van Labours slechtste verkiezingsresultaat sinds de twintiger jaren. In dezelf de hal staat nu ook Neil Kinnock als een verslagen aanvoerder. Nie mand die hèm de nieuwe zware' •verkiezingsnederlaag in de schoe nen schuift en persoonlijk verant woordelijk stelt voor het sombere vooruitzicht dat Labour weer een jarenlange moeizame oppositie moet voeren tegen de conservatie ve meerderheid in het Lagerhuis. Integendeel, in het algemeen is er zelfs waardering voor de ener gieke en doortastende wijze waar op Kinnock zijn verkiezingscam pagne heeft gevoerd. Al is het pijn- WELLINGTON (AFP/ANP/GPD) - De rechters in het Hooggerechts hof van Fiji wensen niet in te gaan op de eis van kolonel Sitiveni Ra- buka om met zijn militaire bestuur samen te werken. Rabuka nam vo rige week na een staatsgreep het bewind over de eilandenstaat in de Stille Oceaan over. Als de rechters weigeren samen te werken, moeten zij volgens de kolonel hun functie ter beschikking stellen. In een vraaggesprek voor de Nieuwzeelandse radio zei presi dent Sir Timoci Tuivaga van het Hooggerechtshof van Fiji dat de rechters "nog in functie zijn en doorgaan met hun rechtspraak" ondanks de aankondiging dat het militaire bewind de rechtbanken heeft gesloten. Sir Timoci wees er op dat kolonel Rabuka elke wettige autoriteit ont beert en dat alles wat hij doet on wettig is. De rechters zullen zich niets aantrekken van "illegale aan kondiging" dat zij uit hun ambt ge zet zijn, aldus de opperrechter. "Als zij ons uit de rechtszaal jagen, MANAGUA (AP/AFP/Rtr/UPI) - Ongeveer 3.000 mensen hebben gisteren in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua deelgenomen aan een demonstratie tegen de Sandinistische regering. De de monstratie was georganiseerd door de Sociaal-Christelijke Partij van Erick Ramirez die haar 30ste ver jaardag vierde. Ramirez zei dat het de grootste anti-regeringsdemonstratie was die sinds de verdrijving van de dic tator Somoza in 1979 is gehouden. Voor de demonstratie was officieel toestemming verleend. Openbare bijeenkomsten zijn sinds de nood toestand die in 1982 van kracht werd zonder uitdrukkelijke toe stemming verboden. De demonstranten riepen leuzen als „Democratie, ja. Communisme, nee" en „Niet Washington, niet Moskou", waarmee de demon stranten zich ook keerden tegen de Amerikaanse steun aan de Con tra's. Voor de viering van de verjaar dag van de partij was ook de voor- - gewaardeerd, - (foto api lijk duidelijk dat de boodschap die er in werd uitgedragen, niet erg aansloeg. Weliswaar betekende de tien miljoen stemmen een vooruit gang in vergelijking met de neder laag van 1983, ze bleven ver achter bij het totaal waarmee in 1979 van de Tories werd verloren. Over het waarom is binnen de partij heel wat te doen. In brede kring werd aangenomen dat La bours beslissing over de ontmante ling \jan de Britse kernwapens en haar onvermogen om de kiezers er van te overtuigen dat zij haar om vangrijke sociale programma zou kunnen uitvoeren zonder belas tingverhoging de voornaamste oor zaken zijn van de verkiezingsne derlaag. Een geduchte handicap vormde ook het gevoel bij vele kie zers dat Labour teveel aan de lei draad van de vakbeweging loopt, die in Margaret Thatchers groeien de 'society van de middenklasse', zetten wij ons werk voort onder de kokospalmen", aldus Sir Timoci. Voor de tweede keer binnen een jaar greep het leger vorige week de macht in Fiji. Beide keren recht vaardigde het zijn actie door te wij zen op het dreigende geweld als ge volg van spanningen tussen de au tochtone Fijiërs en de bewoners van Indische afkomst. Op de ruim 700.000 inwoners tellende bevol king van de archipel vormen de 'In dische Fijiers' een kleine meerder heid ten opzichte van de inwoners van Melanesische afstamming. Na de verkiezingen van mei dit jaar presenteerde de nieuwe pre mier, Timoci Bavadra van de La- malige president van Venezuela Luis Herrera Campins aanwezig. Honderden mensen stonden aan de kant en keken toe hoe de de monstranten voorbij liepen. De toestemming van de autori teiten voor de demonstratie is het gevolg van de belofte van de rege ring om meer burgervrijheden te garanderen. Volgens het vre desplan van de Middenamerikaan- se landen moeten er onder andere in Nicaragua democratische her vormingen worden doorgevoerd en een wapenstilstand worden af gekondigd die een einde moet ma ken aan de opstand van de Con tra's. Verder maakte president Ortega zaterdag bekend dat er een gedeel telijke amnestie in voorbereiding is maar geen algehele. Het Nicaragu aanse staatshoofd zei dat „gewone misdadigers, oud-leden van de gar de van de in 1979 afgezette presi dent Somoza, of contra-revolutio nairen die straffen uitzitten wegens wrede misdaden" niet van de am- steeds meer aan populariteit in boet. Een andere weg, een ander ge zicht ook. Daar gaat het om. Alle ogen zijn nu gericht op de meer er varen en wellicht ook wijzer gewor den Kinnock, die moet proberen het proces van de verandering in goede banen te leiden. En er zijn nogal wat hete aardappelen. Bij voorbeeld zijn streven om het be staande oude systeem voor het kie zen en herverkiezen van socialisti sche parlementskandidaten, dras tisch te democratiseren. Ten gun ste van de individuele partijleden, die er nu niet of nauwelijks aan de pas komen. Dit kiezen of herver kiezen gebeurt thans door zoge naamde bestuursraden in de ver schillende kiesdistricten. Waarvan de leden voor het merendeel af komstig zijn van bepaalde politie ke groeperingen en de vakbewe ging. Een situatie die op meerdere plaatsen door kleine groepen link se activisten is uitgebuit. Ook dat, zo meent Kinnock, heeft Labour schade berokkend in de afgelopen stembusslag met me vrouw Thatcher. En hij zet op nieuw zijn prestige als leider op het spel om het partijcongres in meer derheid te overtuigen van zijn ge lijk. In 1984 lukte hem dat niet en verkeek hij zich op de gebundelde krachten van de linkervleugel in zijn partij. Die zal zich ook deze week weer krachtig verweren. Ge steund door de vakbeweging met haar belangrijke blokstemmen. En voor de hand ligt een compromis dat inderdaad individuele leden meer greep geeft op het kiesgebeu- ren binnen de partij. Maar tegelijk de invloed van de vakbonden als bourpartij, een kabinet waarin de 'Indiërs' voor het eerst sinds de on afhankelijkheid in 1970 een meer derheid vormden. Dit accepteerde het leger niet: het schoof de burgerregering van Bavadra - de tweede sinds Fiji in 1970 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië - terzijde en liet weten de macht pas terug te geven aan een regering van burgers als de macht van de 'autochtone Fijiërs' zou ziin hersteld. Een kleine week geleden leek gouverneur-generaal Ratu Sir Pe- naia Ganilau - de vertegenwoordi ger van het nominale staatshoofd, koningin Elizabeth II van Groot- nestie zullen profiteren. Volgens Ortega dwingt het vredesverdrag, dat de presidenten van de Midden- amerikaanse landen op 7 augustus in Guatemala sloten, zijn regering er niet toe een algehele amnestie af te kondigen. Enkele uren eerder had het hoofd van de rooms-katholieke kerk in Nicaragua, kardianaal Obando y Bravo, de regering en de Contras opgeroepen een bemidde laar te aanvaarden die zou kunnen helpen bij het opstellen van de voorwaarden voor een staakt-het- vuren als uitvloeisel van het vre desplan. Volgens het blad U.S. News and World Report zijn in de loop van 1987 al 4.000 strijders gedeserteerd uit de rijen van de Contras, waar mee hun sterkte gedaald is tot 12.000 man. Het deserteren uit de gelederen van de Contras is in een stroomversnelling gekomen sinds de ondertekening van het vre desplan door vijf Centraalameri- kaanse landen in augustus, aldus het weekblad. de belangrijkste sponsors van La bour handhaaft. Tot de nieuwe koersbepaling van Labour behoort ook het vullen van een vacante zetel in het partijbe stuur. De twee kandidaten daar voor vertegenwoordigen verschil lende stromingen in de partij. Bryan Gould, de grote strateeg van Labours verkiezingscampagne, en Ken Livingstone, oud-voorzitter van de inmiddels opgeheven over koepelende bestuursraad van Lon den. Gould is een politicus die ook rechts van het midden als Labours vaarwater wil zien en nu hard van de daken roept dat de partij moet proberen om ook de goed verdie nende jongeren aan te spreken. Livingstone is de kampioen van de extreme linkervleugel, die uiter aard met klem waarschuwt voor wat hij beschouwt als Goulds 'Yup- pificatie' van Labour. Brittannië - een uitweg uit de etni sche crisis gevonden te hebben: hij kondigde de vorming aan van een brede overgangsregering waarin 'Melanesiërs' en 'Indiërs' even sterk vertegenwoordigd waren. Maar dit compromis was niet aanvaardbaar voor de strijdkrach ten: afgelopen vrijdag kwam kolo nel Rabuka - dezelfde als in mei - weer in actie. Hij stuurde de bur gerpolitici de laan uit en verklaar de dat het leger de touwtjes voorlo pig in handen houdt. In een inter view met een Australisch blad zei coup-leider Rabuka, dat hij na be studering van de vorige week be reikte overeenkomst over gedeelde WARSCHAU (UPI/Rtr/AFP) - De Amerikaanse vice-president Geor ge Bush, die een bezoek van vier dagen brengt aan Polen, heeft gis teren een uur gesproken met de Poolse leider, generaal Jaruzelski. Het overleg ging hoofdzakelijk over Polens urgente behoefte aan financiële steun van de internatio nale gemeenschap. De buitenland se schuld van Polen is opgelopen tot ruim zeventig miljard gulden en is daarmee de grootste van heel Oost-Europa. Bush en Jaruzelski bespraken daarnaast de Poolse-Amerikaanse betrekkingen, alsmede het functio neren van internationale instellin gen als het Internationale Monetai re Fonds, de Wereldbank en de Pa- rijse Club van dertien staten waar bij Warschau in het krijt staat. Ook de Pools-Amerikaanse samenwer king op het gebied van cultuur en wetenschap stond op het program ma. Vandaag zal een akkoord wor den ondertekend dat voorziet in een uitbreiding van de informatie wisseling over wetenschap en tech nologie. De Poolse politie hield gisteren in Krakow enkele dissidenten aan. De politie ging tot actie over toen enkele tientallen personen na het bijwonen van een kerkdienst "Lang leve Bush. Lang leve Reagan" riepen en spandoeken ontvouwden waarin tot het houden van vrije verkiezingen in Polen werd opgeroepen. Tijdens een diner met de vice- president van de Poolse staatsraad zei Bush zaterdagavond dat de Ver enigde Staten een Polen wensen met "meer vrijheid, meer onafhan kelijkheid en meer welvaart". De Amerikaanse vice-president liet verder weten dat Washington "no ta heeft genomen" van de maatre gelen die de autoriteiten hebben genomen in het licht van een "na tionale verzoening". "Wij begroe ten deze inspanningen en hopen dat zij worden voortgezet", aldus Bush. Functionarissen in de delegatie van Bush zeiden dat hij Jaruzelski had beloofd dat de Verenigde Sta ten steun zullen geven aan pogin- Tamils beschoten COLOMBO (AP) - Het Indiase le ger heeft gisteren het vuur ge opend op een groep Tamils die een autobus in brand wilde steken in de buurt van de oostelijke stad Bat- ticaloa. Daarbij zijn drie mensen om het leven gekomen. macht tussen etnische Fijiërs en de Indische, tot de conclusie was ge komen dat de belangen van de Fijiërs niet waren veiliggesteld. De 'enige overgebleven optie' was, zei hij, een tweede staatsgreep om de belangen van het Fijische volk veilig te stellen en ook om te voorkomen dat het geweld zich over de eilanden zou verspreiden. Hij zei verder dat een raad van mi nisters zou worden gevormd die het land zou moeten besturen, tot dat er een nieuwe grondwet is op gesteld. In de raad zullen geen poli tici zitting hebben, aldus de cou- pleider. Kolonel Rabuka is van plan om 10 oktober de republiek uit te roe pen. Hij hoopt echter dat Fiji deel kan blijven uitmaken van het Ge menebest. De Britse minister van buitenlandse zaken Howe zei in een reactie te verwachten dat ande re Gemenebest-landen, als Austra lië, Nieuwzeeland en India, ernsti ge bezwaren zullen aantekenen te gen een voortgezet lidmaatschap van Fiji. gen om bij de Club van Parijs een nieuwe regeling van de enorme buitenlandse schuld van Polen tot stand te brengen. Volgens een ho ge ambtenaar in de delegatie hield deze toezegging verband met voor uitgang op het gebied van de men senrechten in Polen. Later, voor zijn ontmoeting met Lech Walesa en andere leiders van Solidariteit, gaf Bush uiting aan zijn sympathie met de politieke op positie in Polen. 'Wij steunen Soli dariteit en het pluralisme, daarover zijn wij duidelijk geweest', zo ver klaarde Bush tegenover buiten landse journalisten. Na een ge sprek met de Amerikaanse vice- president achter gesloten deuren dankte Walesa de Verenigde Sta ten voor hun pogingen om Polen te helpen. TUNIS (AP) - Een rechtbank in Tu nesië heeft gisteren zeven islamiti sche fundamentalisten ter dood veroordeeld. De zeven maakten deel uit van een groep van 90 perso nen die geprobeerd zouden hebben de regering van president Habib Bourguiba omver te werpen. Inmiddels heeft de pro-Iraanse shi'itische militie, Islami Jihad (Islamitische Heilige Oorlog) in Li banon gedreigd Tunesische leiders te vermoorden als de executie van de zeven wordt uitgevoerd. Twee verdachten werden veroor deeld tot levenslang onder wie Ra- chid Ghannouchi, leider van een beweging waarvan de regering in Tunisie beweert dat zij nauwe ban den heeft met de Iraanse leiders. Veertien personen werden vrijge sproken terwijl de rest gevangenis straffen kreeg van twee jaar voor waardelijk tot levenslang. De open bare aanklager had tegen allen de doodstraf geëist. De enige die de levens van de fundamentalisten nog kan redden is president Bourguiba die hen gra tie kan verlenen. Een beroep tegen de uitspraak is niet mogelijk. Wel moet een speciale rechtbank be oordelen of er geen procedurefou ten zijn gemaakt voordat de ter dood veroordeelden zullen worden opgehangen. ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS Schuld Derde-Wereldlanden probleem WASHINGTON (ANP/AP) - De wereldeconomie blijft voorlopig gematigd groeien, terwijl de inflatie laag blijft. Om de groei niet in gevaar te brengen zullen de grote in dustrielanden echter wel beter moeten letten op evenwicht in het handelsverkeer: in het bijzonder de Verenigde Sta ten met zijn forse tekorten en West-Duitsland en Japan met overschotten. GIJON - Door zware regenval zijn de straten van de Spaanse stad Gijon overstroomd. Een vrouw probeert vc zichtig met haar paraplu uit waar ze wel en niet kan 'lopen'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5