Gewoon Dik Tjerk Snik Aanval op het Sovjetblok Oranje-vrouwen zetten fout recht Mansell loopt fors in op stalgenoot Boksvereniging DTS nieuw leven ingeblazen Zijspanduo grijpt naast wereldtitel MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 PAGINA 19 BRUSSEL (GPD) - Zelfs vanuit het machtige Sovjet blok druppelden de compli menten gestaag binnen. Scheutig met woorden zijn de Sovjets doorgaans aller minst. maar het afgelopen weekeinde in Brussel liet de Russische bondscoach Par kin de verbale handrem ein delijk los. ..Dit nieuwe Ne derlandse volleybalteam heeft me verrast. Het is ca pabel voor wereldniveau. Nederland kan het in de toe komst elke topploeg heel moeilijk maken". Hoe de uitkomst voor Oranje op het Europees kampioenschap in Belgie ook zal zijn, men kan nu al spreken van een doorbraak. Wie een grootmacht als de Sovjetunie stevig aan het wankelen brengt moet goed zijn. Wie Italië zo ge makkelijk aan de kant schuift zit niet ver van de top af. Het Neder- landee volleybal maakt een storm achtige ontwikkeling door, waar van het einde nog niet in zicht is. spelen nog vijftig procent te weinig toernooien en interlands. We krij gen niet de kans om bijvoorbeeld tegen Rusland, de Verenigde Sta ten, Brazilië of Argentinië te spe len. Wil je de wereldtop halen, en dat willen we, dan moeten we in dat circuit terecht komen. Aan mentaliteit en talent hapert het niet in Nederland. Wel aan ervaring. Daardoor verloren we waarschijn lijk ook van Rusland. Je kon mer ken dat we aan dat niveau dood- simpel nog niet gewend waren. Er was vrees om te verliezen. Met meer ervaring leer je op bepaalde momenten koel te spelen". Wat Selinger er wel ingehamerd heeft is zonder twijfel de Ameri kaanse „killersmentaliteit". Als pitbullterriërs plegen zijn spelers zich op de tegenstander te werpen. De vastberadenheid van vooral het jonge Oranje-deel straalt er van af. Nederland heeft duidelijk het voordeel van de jeugd. De huidige kern (Benne. Zoodsma, Posthuma, Grabert, Zwerver en Blange) heeft een gemiddelde leeftijd van slechts 22 jaar en is volkomen bezeten van volleybal. De sport is voor deze groep bijna een obsessie gewor den. Zo'n twintig tot dertig uur per Gedreven Voor Ane Selinger gaat het ech ter kennelijk nog niet snel genoeg. De gedreven bondscoach benut elk succes om zijn vooruitstrevende ideeën alle kracht bij te zetten. ,,We JEREZ (SID/ANP) - Met zijn vijfde seizoenzege in de Grote Prijs van Spanje heeft Nigel Mansell giste ren op het circuit van Jerez zijn laatste kans op het behalen van de wereldtitel in de formule 1-klasse gegrepen. Met nog drie Grote Prij zen op het programma, slonk de achterstand op zijn teamgenoot Nelson Piquet, in Jerez slechts vierde, tot achttien punten. De kansen van Mansell op de we reldtitel zijn plotseling gestegen. De coureurs moeten aan het einde van het seizoen de vijf slechtste re sultaten van het totaal aftrekken. Voor de Braziliaan Piquet, die een zeer regelmatig seizoen afwerkt, is die regeling een nadeel. De Brit Mansell, enkele keren zonder pun ten, kan wel profiteren van dat sys teem. Na dertien wedstrijden heeft Piquet 70 punten, Mansell 52 en Ayrton Senna 51. Berekeningen to nen aan dat de werkelijke kloof veel kleiner is dan het verschil van achttien punten zou doen vermoe den. Ondanks de overwinning van Mansell was diens teamgenoot en grootste rivaal Piquet de opval lendste coureur in Jerez. Het leek echter of de monteurs een banden wissel gebruikten om hun voor keur voor de Brit kenbaar te ma ken. Het oponthoud in de pits duurde maar liefst twintig secon den, omdat de technici het rechter- achterwiel niet konden los krijgen. In vierde positie keerde hij in de wedstrijd terug. In een poging Sen na en Prost in te halen, slipte zijn bolide en viel hij weg uit de kop groep. De absentie duurde niet lang. De Braziliaan manoeuvreer de zijn'Williams-Honda ijzingwek kend snel over het smalle en boch tige parcours. Hij haalde drie con currenten in en won ook het verhit te duel om de tweede plaats met zijn landgenoot Senna. Door een tweede stuurfout en een krachtige rembeweging moest de favoriet kort voor de finish nog eens naar de pits voor de bandenwissel en moest hij zich tevreden stellen met de vierde plaats. Mansell beleefde de avonturen van zijn teamgenoot slechts met behulp van de achteruitkijkspie gel. Hij haalde de van pole-position gestarte Piquet aan het einde van de eerste ronde in en bleef aan de leiding tot de finish. Aanvankelijk moest hij ettelijke aanvallen op de koppositie afslaan, maar in een la ter stadium draaide hij voor 25.000 toeschouwers eenzaam zijn ron den. Het ging de bewoner van het eiland Man niet gemakkelijk af. „Ik hoopte dat het snel afgelopen zou zijn. Voor de eerste keer in mijn loopbaan kreeg ik tijdens de race blaren op mijn handen. Ik zat ook niet lekker. In de bolide was een nieuwe stoel gemonteerd, die niet helemaal vast zat. Daardoor k-reeg ik kramp in mijn linkervoet", klaagde de winnaar na afloop. Pi quet stelde dat hij nog nooit zo slor dig gereden heeft. „Mijn bolide reed uitstekend, maar ik was niet in vorm. Ik heb vanmiddag meer fouten gemaakt dan voor deze race in het hele seizoen. Dat moet ik maar gauw vergeten. Er zijn nog drie wedstrijden waarin ik wereld kampioen kan worden". BOKSEN - De Nederlandse zwaar gewicht Arnold Vanderlijde heeft in zijn categorie het sterk bezette amateur-bokstoemooi in Oost-Ber- lijn gewonnen. De Limburger ver sloeg in de finale de Cubaan Juan- Carlos Delis op punten. De jury was unaniem in zijn beslissing: 5-0. De Oostduitser Maik Heydeck ver diende het brons door een zege op de Sovjet-bokser Oesman Arsaljev. LEIDEN - Dik Tjerk Snik is nieuw leven ingeblazen. De be jaarde vuistschermer voelt zich vitaler dan ooitook al wekt hij bij de hernieuwde kennismaking aanvankelijk de indruk zijn bes te tijd te hebben gehad. De uitge stoken hand van de verslaggever accepteert hij slechts aarzelend en met de opmerking: "Niet te hard knijpen hoor. want die 'jat' doet behoorlijk pijn". Pas als 'Ome Dik' op de hem bekende wij ze. dat wil zeggen in woord en vooral gebaar, uitlegt hoe h ij aan dat ongemak komt, blijkt dat hij nog springlevend is. Snik: "Ik heb laatst in de ring m'n duim verslagen en niet zo .zuinig ook. Dat gebeurde tegen een jong ventje, in een sparringspotje waarin het er nogal fanatiek aan toe ging". Geluk bij dit ongelukje was dat 'Ome Dik' na precies 45 jaar zijn duim weer op de juiste plaats sloeg. "In 1942 bokste ik mijn der de partij tegen Hannie Borgo, een Hagenaar, die ik in de eerste ronde neerhaalde. Sinds die klap heb ik altijd met een dikke duim rondgelopen. Al die jaren heeft dat ding niet. helemaal op zijn plaats gezeten totdat ik dus laatst >net dat ventje in de ring stapte". De 67-jarige Tjerk Snik, zoals Ome Dik' dus officieel heet, is in zijn zoveelste jeugd beland. Zijn vereniging DTS is inmiddels her opgericht en op dinsdag- en don derdagavond staat de 1 meter 60 kleine en 60 kilo lichte vederge- wicht centraal in een gymzaaltje in de Marnixstraat waar hij "zo wel dames als heren" hun vuisten leert gebruiken. Wat de man be zielt, weet hij zelf ook niet, "maar ik kan het nu eenmaal niet la ten". Beweeglijk In het begin van de oorlog kwam Tjerk Snik ("Bij DTS zijn ze me Dik gaan noemen. Tjerk klonk zeker te ingewikkeld") in aanraking met de bokssport. "Daarvoor deed ik aan jiu jitsu, bij Wout Bodrij op een zolderma ker aan de Vollersgracht. Aan het jiu jitsu heb ik m'n beweeg lijkheid aan te danken. Na een rugoperatie ben ik er mee ge stopt. Ik werkte in die tijd bij de Driekleureen havermoutfabriek op Zoeterwou. Balen naar boven sjouwen, de pest voor je rug, ik heb er bijna een bochel aan over gehouden. In het ziekenhuis heb ben ze een spaan uit m'n been ge haald en in m'n rug gezet. Ik heb meer dan vier maanden krom in bed gelegen en nog eens negen maanden in het loopgips geze ten". "Toen ik van die ellende was verlost, ben ik eens kijkje gaan nemen in de Havenstraat, waar DTS net was opgericht. In tijd van een jaar bokste ik A-klasse. M'n eerste partij verloor ik door interventie van de scheidsrechter van ene De Wolf. Ik heb die hele- vent niet gezien, van de span ning en de zenuwen. De volgende partij won ik op punten van zijn broer". "Mijn sterke punt was dat ik door m'n beweeglijkheid een stoot kon opvangen. Als je puur op kracht bokst, help je jezelf de vernieling in, maar als je soepel in je bewegingen bent, hou je het langer vol. Dan kun je meegaan OmeDik Snikinzijn paradijselijke'kelderruimte: "Alles wat je als bokser neemt, kun je met rente terugbetalen i oio wim Dijkman) met een stoot waardoor je minder schade oploopt en makkelijker een aanval kunt overnemen. Ik ging altijd van het standpunt uit datje alles watje neemt met ren te terug kan betalen. Al zeg ik het zelf, ik was daa r nogal goed in. Ik besteedde heel veel aandacht aan m'n houding. Omdat ik zo klein ben, was ik steeds aan het uitvo gelen hoe ik het best die lange ar men van m'n tegenstanders kon ontwijken". Bescheiden "Ik kan me nog een partij her inneren uit 1948 bij Theo Huize naar in Rotterdam. Tegen Klein- heerebrink, die vent was zeker twee koppen groter dan ik, maar hij kreeg me niet te pakken met z'n lange vlerken. In de tweede ronde vond ik een gaatje en toen gaf ik 'm een heut in z'n maag. Hij sloeg bijna dubbel en op het moment dat-ie met z'n kop naar voren kwam, gaf ik 'm een rechtse hoek. Ik heb alleen nog maar z'n benen gezien, hij zweefde zomaar weg. Die jongen heeft nooit meer gebokst. Ze hebben het er bij Hui zenaar nu nog over". "Toch ben ik als bokser en later ook als instructeur altijd onder kend. Ik ben een beetje te beschei den hè. niet dat ik over me laat lo pen of zo, maar toch. Toen ik Zuidhollands kampioen vederge wicht was geworden, heeft de bond mij voor het nationaal kampioenschap helemaal over het hoofd gezien, en toen ik vorig jaar twintig jaar bokstrainer was, is er op de receptie helemaal niemand van de bond komen op dagen. En dat terwijl ik toch wel enige verdiensten voor de boks sport heb". door Jaap Visser De grootste teleurstelling be leefde Snik, die sinds 1 augustus 1966 DTS als 'éénmansbedrijfje voortzette, toen zijn bescherme ling Chris Lantrok de benen nam en de boksvereniging Leiden op richtte. "Daar heb ik wel wat zeer van gehad, want Chris was mijn jongen. Hij bokste al op z'n twaalfde bij mij. Een jaar of vijf geleden, stapte hij op en nam vijfentwintig wedstrijdboksers mee. Dat vond ik een laffe daad en het is eigenlijk nooit meer hele maal goed gekomen tussen ons. Ik ga nog wel eens bij hem buurt en in de Kooi, maar het zal nooit meer zo worden als vroeger. Toch is Chris nog steeds een beetje groots op mij, want er hangt in zijn school wel een foto van mij aan de muur". "Andersom heb ik ook best be wondering voor Chris hoor, want hij heeft wel wat voor elkaar ge kregen. Waarom we het nooit hebben uitgepraat? Er valt niets uit te praten. Hij heeft de goeie jongens bij me weggehaald en daarmee uit. Ik kon de tent gelijk sluiten". Privéles Toch heeft Snik na de massale uittocht niet de handdoek in de ring gegooid. Tot vorig jaar is hij de naam Dik Tjerk Snik blijven voeren en in de kelderruimte be neden zijn flatje,aan het Zwarte Pad geeft hij nog steeds privéles aan iedere rechtgeaarde boks- liefhebber. "Van straatvechters moet ik niets hebben. Dat kickboksen bij voorbeeld vind ik iets vreselijks. Ik snap niet dal ze dat van de maatschappij toelaten. Zelf ge bruik ik op straat mijn vuisten bijna nooit. Alleen als het echt no dig is. zoals onderlaatst toen ik op m'n fiets de Pelikaanstraat overstak. Omdat ik door het rode licht zou zijn gefietst, werd ik beetgepakt door een vent van ze ker honderd kilo. Die begon me een beetje fijn te knijpen. Ik had de grootste moeite om los te ko men. Tilt die zot m'n fiets boven z'n hoofd. Op het moment dat-ie dat ding wilde loslatenheb ik 'm een por in z'n pens gegeven. Hij lag meteen tussen de mensen. Ik denk dat-ie 'm nu nog voelt. Maar verders vecht ik nooit. Tenmin ste, niet op straat". Wel in zijn "benedenruimte" waar Snik een knusse trainings ruimte heeft ingericht. Aan de muur vergeelde kranteknipsels, foto's uit vervlogen tijden en een keur aan boksmateriaal. Boks ballen en zakken, veelal van ei gen makelij, zoals 'Tarzan'. Snik: "Dat is een postzak vol lorre voor het lijf aan lijf-werk. En dat daar is een plunjebaai, die komt nog bij La Bruyère vandaan, daar naast hangt een luchtzak, die zit vol met erwten. Dit is mijn para dijsje. Hier ben ik altijd les blij ven geven, zomaar, dan iedereen die dat wil. Ik vraag daar vijf gulden voor. Op die manier kan ik dit lokaliteitje blijven aanhou den". Op verzoek van een van zijn huidige pupillen, Lucas Rietho ven, is deze maand DTS heropge richt. "Lucas deed aan bodybud- den, maar hij is nu helemaal gek van de bokssport. Hij wilde een eigen vereniging beginnen, Roc ky, maar daar kwam niemand op af. Ik heb toen gezegd dat ik 'm wel wilde helpen als hij de naam zou veranderen in DTS. Dat is dus gebeurd, maar hoe het nu al lemaal gaat lopen, weet ik niet. Het moet een beetje simpel blij ven. Ik ga er geen echte school van maken. Het moet gewoon... ja, hoe zal ik het noemen, het moet gewoon DTS blijven". Dik Tjerk Snik dus. FERMO (ANP) - August Muller en Henk van Heek zijn er gisteren in Fermo (Italië) niet in geslaagd de Zwitserse combinatie Bachtold en Fuss van de vierde achtereenvol gende wereldtitel af te houden. Een kapotte bout in de stuurdem- per maakte het Overijsselse duo al in de eerste manche kansloos voor de titel. De start van de Nederlandse combinatie in de eerste manche was slecht. Vanuit de zesde positie zette Muller de aanval op Bachtold in. Met enorme risisco's werkte het duo zich naar voren. Halverwege de manche namen de Nederlan ders de kop over, gevolgd door hun rivalen uit Zwitserland. Tot drie ronden voor het einde bleef die volgorde gehandhaafd. Op dat mo ment brak er een bout in de stuur- demper van Muller, waarna de zij span nauwelijks onder controle te houden was. De nummers twee van de vorige wereldtitelstrijd zak ten terug naar de tiende plaats. Bachtold en Fuss profiteerden op timaal van de pech bij hun concur renten. Het Zwitserse tweetal stuurde de zijspan onbedreigd naar de zevende manche-overwinning in het seizoen en stelde daarmee de wereldtitel veilig. Ook Rijn van Gastel en Eric Hurkmans werden door pech ge troffen. In de eerste manche viel het Brabantse duo met een lekke koppakking uit. De derde plaats in de strijd om de wereldtitel kwam echter niet meer in gevaar. De combine van de Ameri kaanse Yamaha-coureurs Eddie Lawson en Randy Mamola heeft niet kunnen voorkomen, dat Way ne Gardner gisteren op het circuit van Goiania zijn eerste wereldtitel in de halve-literklasse veroverde De 27-jarige Gardner, de snelste in de training, soleerde in de Grote Prijs van Brazilië naar zijn zevende zege in veertien wedstrijden. Gard ner, opvolger van Lawson, leidde op het 3,8 kilometer lange circuit van start tot finish. Lawson en Mamola, beiden nog kanshebber in de wereldtitelstrijd, hadden alleen baat bij een lage klassering van de coureur uit Wol- Iongong. Gardner hield vooraf re kening met een samenspel van de Amerikanen. Zijn angst was onge grond. Via een formidabele start zette hij zich onmiddellijk aan kop van het veld. Lawson en Mamola konden slechts volgen. Nederlands volleybalteam oogst lof week zijn ze er actief mee bezig, baantjes of studie werden gevoeg lijk terzijde geschoven. Volleybal en niets anders dan volleybal. Rollen omgedraaid Italië werd gisteravond flink door elkaar gerammeld door de Nederlands windhoos. Een paar jaar geleden was deze ploeg nog su perieur aan Oranje, nu zijn de rol len drastisch omgedraaid. In an derhalf uur klaarde Nederland de klus via de veelzeggende setstan den 15-5, 15-11, 15-10. De machine, met spelverdeker Blangë als de gangmaker en - in de meeste geval len - Benne en Zwerver als de koel bloedige afmakers, draaide op vol le toeren. Bovendien stonden Zoo dsma, Grabert en Posthuma (voor al hij) geweldig te blokken, wat de ondergang van Italië danig versnel de. In de vorm van gisteravond had een overwinning tegen de Russen er wellicht ingezeten. Nu ging het feest zaterdag net niet door, omdat Oranje op de beslissende momen ten de koelbloedigheid een beetje verloor, wat gezien de leeftijd der spelers niet zo vreemd is. Niette min raakten de Russen bij vlagen an de kook. In de derde set gingen zij met liefst 15-4 onderuit. Noch coach Pankin noch Arie Selinger kon zich herinneren dat dat ooit eerder was gebeurd. Met hangen en wurgen (in de vierde set had Oranje zelfs een voorsprong van 13-11) slaagde de Sovjetunie er in om de trein op de rails te tillen. De setstanden: 10-15. 2-15. 15-4, 13-15. Het ligt voor de hand dat Selin ger de huidige samenstelling intact laat. Het sleutelduel tegen de Fran sen (vandaag is er een rustdag) staat voor morgenavond op het programma. Bij winst is Oranje zo goed als zeker van een plaats bij de eerste vier. Bij verlies mag men strijden om plaats vijf tot en met acht. EUPEN (GPD) - „Niemand is in vorm!". Het klonk zater dag bijna wanhopig uit de mond van Agnes Brunninkhuis. Tandenknarsend blikte de geroutineerde volleybalster te rug op de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. waarin Neder land slecht presteerde en met 3-1 op de broek kreeg. De as piraties voor het Europees kampioenschap leken plotse ling op drijfzand te liggen. Kennelijk is er een hartig woordje gesproken aan de vooravond van de cruciale wedstrijd van gisteren tegen Italië. Een tweede nederlaag op het EK in Eupen zou immers een geweldige terugval op interna tionaal niveau hebben betekend: meer dan een negende plaats had er dan vermoedelijk niet ingezeten. Oranje besefte kennelijk de belan gen. De ploeg van het duo Pang- Murphy versloeg Italië met 3-1 en beschikt nu in elk geval over de we tenschap dat de aansluiting met de Europese top is behouden. Een plaats in de halve finale zit er welis waar nauwelijks in. maar de vijfde of zesde rangschikking is zeker binnen bereik. „We moeten realistisch blijven", oordeelde bondscoach Wuqiang Pang, „Het doel was een plaats bij de eerste zes. Daar hebben we nog steeds een goede kans op. We hou den de top in zicht". Peter Murphv: ..Als je er in slaagt bij de eerste zes te komen dan is dat gewoon een prima prestatie. Het is hier in Eu pen een „struggle for life". Keihar de business". De ploegen maken elkaar af. Als je hier overeind wilt blijven moet je sterk zijn. Welnu, we hebben twee van de drie wed strijden gewonnen. Dat is positief. Vermoedelijk worden we nu derde in de poule, dat betekent dat we nog vijfde of zesde kunnen wor den. Prima toch?". Meer dan dat zat er op voorhand niet in voor Oranje, ook al omdat erkende krachten als Caroliene Keulen en Petra van de Linde ver stek moesten laten gaan. Ten opzichte van 1985 (derde) bete kent de prestatiecurve op dit EK puur cijfermatig gezien toch een te rugval. En dat terwijl men bij de NeVoBo zulke verheven ambities koestert. „De trein rijdt gewoon door". Met een wijds gebaar rekent Peter Murphy, naast assistent van Pang ook technisch directeur, 'af met de suggestie als zou de vrou wen ploeg sleetse neigingen verto nen. „Geen paniek. Het resultaat op dit EK is van geen enkele in vloed op de plannen die we heb ben. Die worden gewoon uiige voerd. We zitten op de goede weg en hoe men er in Nederland over denkt interesseert me helemaal niets" Na drie dagen EK concludeert Murphy dat het niveau in alle gele dingen hoger is komen te liggen ,,Al,le ploegen, ook wij, zijn er ten opzichte van twee jaar geleden op vóóruit gegaan. Alleen hebben wij wat onverwachte tegenslag gehad Ten eerste konden een paar speel sters niet meedoen. Ten tweede werd Henriëtte Weersing zaterdag plotseling ziek. Iets verkeerds ge geten. Zaterdag sloeg ze geen deuk in een pakje boter, terwijl ze tegen Polen geweldig op dreef was. Die kleine dingen zijn in ons nadeel Verder blijkt dat we vooral aan het net tekort komen. Verdedigend gaat het prima, daar is ook veel op getraind, maar aan het net hapert het. Vooral de één-tegen-ëën situa ties". Tot geluk van Pang en de zijnen was Henriëtte Weersing gisteren tegen Italië weer topfit en prompt één van de betere speelsters. Met Marjolein de Jong op de plaats van Jantien Berg marcheerde Oranje als vanouds. Dat gold met name voor Agnes Brunninkhuis, de ab solute uitblinkster, die op krachti ge wijze de bittere smaak na Tsjechoslowakije wegspoelde. „Dit was echt mijn wedstrijd"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19