TAD LEIDEN Top EHD gewijzigd na onrust personeel Grote toeloop op studentenverenigingen LEIDSCH M DAGBLAD Brandweercommandant tijdelijk manager Minerva, Augustinus en Quintus hebben ledenstops ingesteld NAAR OUDE AARDE? Yerontreimgingshcffing met 2,40 gulden omhoog actiel In vrije tijd j Eis van 18 maanden na bedreiging Benoeming Gemeente biedt ijs weer kans op Leidse grachten s ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 Boosheid over pelsdierfokkers op Beestenspul LEIDEN - Nog voordat de manifes tatie Beestenspul vanochtend in de Groenoordhallen van start kon gaan, is er onenigheid gerezen tus sen de Dierenbescherming, afde ling Leiden, en de Dierenambulan ce enerzijds en Groenoordhallendi- rectier André de Jong anderzijds. LEIDEN - Het technisch beheer van de Eerste Hulp Dienst (EHD) wordt tijdelijk waargenomen door brandweercommandant B. Mark. Burgemeester en wethouders heb ben hiertoe besloten nadat onder het ambulancepersoneel onrust was ontstaan. Volgens wethouder Kuijers (volksgezondheid), die ver antwoordelijk is voor de GG en GD waaronder de EHD ressorteert, is die onrust veroorzaakt door vaca tures en langdurig ziekteverlof bij de leiding van de EHD. Maar volgens een woordvoerder van het ambulancepersoneel is men vooral bevreesd voor de 'sterf huisconstructie' die de gemeente voor de EHD in petto heeft. De ge meente wil de dienst namelijk pri vatiseren en denkt erover haar on der te brengen bij het ambulance- bedrijf De Jong. Het ambulance personeel ziet echter liever een ver bintenis met de Leidse brandweer, maar stuit daarbij op tegenstand van de leiding. Die, bestaande uit de GG- en GD- arts E. van Loenen en twee ver pleegkundigen (van wie één overi gens met ziekteverlof is en de an der is verhuisd naar een andere dienst), voelt ook voor de plannen van de gemeente. "Wanneer we door De Jong worden overgeno men betekent het dat vacatures niet meer door ambtenaren, maar door de eigen mensen van De Jong zal worden opgevuld. Het gaat om negen mensen. Eigenlijk werken er twaalf mensen op de ambulances, maar vacatures worden sinds enige tijd al niet meer opgevuld", aldus een woordvoerder van het ambu lancepersoneel. Verwaterd Het ambulancepersoneel heeft zelf aangedrongen op aanstelling van Mark als interim-manager. De taak van de brandweercomman dant houdt volgens Kuijers vooral in om de roosters en de dagelijkse gang van zaken te regelen. De brandweercommandant neemt het management voor onbepaalde tijd voor zijn rekening. "Dat wil zeggen totdat de reorganisatie bij de EHD een feit is. Het college hoopt dat op 1 januari 1988 rond te hebben", al dus Kuijers. Het ambulancepersoneel is ove rigens zeer tevreden over de werk wijze van Mark, die sinds 16 sep tember de technische leiding heeft overgenomen. "In de loop van de tijd was het management verwa terd tot slechts hun aanwezigheid en niet veel meer dan dat. Het dage lijks functioneren van de dienst kwam daardoor in gevaar". "Wij zijn blij met Mark. Hij schept duidelijkheid. De motivatie van het personeel gaat met spron gen omhoog. De zaken zijn duide lijker geworden. Er is meer disci pline, wat zeker geen kwaad kan. Het materieel en de indeling van de wagens kan nu ineens worden ver beterd", aldus de woordvoerder van het ambulancepersoneel. Dolend "Het was een dolende, zoekende club bij de EHD", stelt brandweer commandant Mark. Over het reilen en zeilen onder zijn leiding zegt hij "alles concreter en rechtlijniger volgens het brandweersysteem" te willen laten verlopen. GG- en GD-arts Van Loenen, die de medische leiding over de EHD behoudt, merkt op dat de "commu nicatie tussen leiding en personeel van de EHD niet optimaal was", waardoor een dergelijke maatregel noodzakelijk werd. "In het verle den zat de EHD ook bij de brand weer, dus deze keus lag voor de hand", aldus Van Loenen. Binnenkort zal tussen het ambu lance-personeel en de vakbonden overleg worden gevoerd. Kuijers, gevraagd of er door de reorganisa tie ontslagen dreigen: "Onder het gemeentepersoneel zullen geen ontslagen vallen. Maar er zijn wat spanningen ontstaan onder de af- roepkrachten. Die worden door Mark namelijk niet meer opgeroe pen". De woordvoerder van het ambu lancepersoneel zal tijdens het ge sprek met de vakbonden zeker de mogelijkheid van aansluiting van de EHD bij de brandweer bespre ken. "Wij blijven beweren dat het mogelijk is. We denken voorts dat de besparingen die de gemeente voor ogen heeft, ook kunnen wor den verwezenlijkt wanneer we bij de brandweer terecht komen. Door deze tijdelijke samenwerking kun nen we tenslotte laten zien dat het heel goed kan". LEIDEN - Hsu Shui-Teh, burgemeester van Taipei - de hoofdstad van Taiwan - heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan zijn collega Goekoop. De Leidse burgervader heeft eerder dit jaar, tijdens een rondreis door het Ver re Oosten, Taiwan aangedaan en werd toen ook verwelkomd door zijn Taipeise ambtgenoot. Hsu Shui-Teh, die op doorreis even in Nederland was, maakte van de gelegenheid gebruik door Goekoop een tegenbezoek te brengen. Hsu was in gezelschap van zijn echtgenote Hsu Yang Su-Hwa en enige vertegenwoordigers van de gemeente Tai pei. (foto Jan Holvast) Voorzitter Van Kessel van de Dierenbescherming constateerde gisteravond bij het inrichten van de stand tot zijn grote schrik, dat de Nederlandse Vereniging van Fok kers van Edelpelsdieren ook met het inrichten van een stand bezig was. "Het gaat om pure pelsdier- fokkerij. Ze maken zelfs reclame voor bontjassen. Dat is tegen het zere been van de Dierenbescher ming en de Dierenambulance", al dus Van Kessel gisteravond laat. Dierenbescherming en Dierenam bulance hebben gisteravond direct contact met De Jong gezocht. Maar die deelde de bezwaren van beide organisaties niet. Van Kessel zou zich vanochtend vroeg samen met andere standhou ders beraden over eventuele stap pen tegen de aanwezigheid van de pelsdierfokkers. "Dit laten we be slist niet over onze kant gaan". een ledenstop. Er is sprake van een landelijke tendens dat steeds meer studenten lid worden van een vere niging. Over de verklaring van de groei- ten met de verenigingen kunnen ende populariteit van studenten- LEIDEN - Het aantal leden van stu dentenverenigingen in Leiden is dit jaar opmerkelijk gestegen. Al voor het einde van de El Cidweek - introductieweek waarin de studen- kennismaken en zich kunnen melden - moesten de verenigingen Minerva, Augustinus en Quintus verenigingen verschillen de ningen. Woordvoerster van Quin tus Belinda Schouten meent dat de Augstinus kan spreken van een goed jaar. Sinds jaren moest de eniging weer gebruik maken i ledenstop instellen. Met name ontwikkelingen te maken hebben met de in 1982 ingevoerde tweefa sen-structuur. De door minister Pais ingevoerde wet houdt in dat de studie binnen ten hoogste zes jaar tot een goed einde moet zijn gebracht. Het verschijnsel 'eeuwi ge student' behoorde hiermee defi nitief tot het verleden. Omdat Schouten zelf in het jaar 1982 in Leiden aankwam weet ze uit ervaring hoe er een sfeer van presteren werd gekweekt door do centen en decanen. "Er werd voort durend gehamerd op het feit dat er doorgestudeerd moest worden. Een druk verenigingsleven zou daarmee niet te combineren zijn. Door alle publiciteit waarmee de invoering van de tweefasen struc tuur gepaard ging, was iedereen bang om buiten de boot te vallen. Die angst zorgde ervoor dat aan het begin van het studiejaar bij veel mensen de weegschaal doorsloeg ten voordele van de studie", aldus Schouten. Ledenstop Volgens haar is de druk inmid dels van de ketel. "Iedereen krijgt nu in de gaten dat het afronden van een studie binnen zes jaar te doen is. Studenten zijn tot inzicht geko men dat een lidmaatschap zelfs be- vordelijk kan zijn voor de resulta ten". Eerstejaars worden vaak lid van een vereniging omdat zij bang zijn om in een isolement te raken. Een vereniging vinden zij een goe de mogelijkheid om in een nieuwe omgeving vrienden te maken. De grote toestroom was voor Quintus overigens geen verrassing. De vereniging aan de Korte Mare mag zich al enige jaren in een stij gende populariteit verheugen. Voor het eerst in haar achtjarig be staan werd een ledenstop inge steld. Op de donderdag van de El Cidweek waren er al 320 aanmel dingen en dus werd besloten om geen nieuwe meer aan te nemen. De vereniging die het meeste van de gegroeide populariteit heeft ge profiteerd is Augustinus. De vere niging, die is gehuisvest in een mo numentaal pand aan het Rapen burg, kon dit jaar 225 eerste jaars als lid verwelkomen, tegen 175 nieuwe leden vorig jaar. Woord voerster Ingrid van Veldhuizen zegt dat er sprake was van een 'wa re inschrijfmanie'. Augustinus, die tevens toegankelijk is voor jonge ren, is blij met de toename van le den. "We hebben duidelijk de doel stelling om een grote vereniging te blijven. Dat heeft vooral financiële redenen. We hebben een groot ge bouw dat wel bezet moet blijven". Van Veldhuizen geeft toe dat de werving onder de eerstejaars dit jaar wat agressiever is aangepakt dan vorig jaar. Nu werden de stu denten in spe die ook maar enig be langstelling toonden, onmiddellijk aangesproken en uitgenodigd om lid te worden. Kroonprins Ook de grootste vereniging van Leiden, Minerva, mag niet klagen over gebrek aan belangstelling. Dit jaar zijn er volgens praeses Jan Droste 550 nieuwe Minervanen bij gekomen. Bij het korps werden tij dens de El Cidweek per dag maxi maal 100 eerstejaars ingeschreven. Daarna werd het bureau gesloten. Dit had tot gevolg dat elke dag te gen openingstijd van de inschrij ving, zich hele rijen vormden in het gebouw aan de Breestraat. Op de laatste dag van de week werden er tot Minerva toegelaten en is er onder de laatst overgeble ven gegadigden geloot. Voorzitter Droste zegt dat de gro te toestroom is veroorzaakt door de studentendecanen die voortdu rend eerstejaars hebben aange moedigd om lid te worden van ver enigingen. "De verenigingen zijn vaker in de publiciteit en vooral op een positieve wijze". Hij gelooft niet dat- de aanwezigheid van kroonprins Willem Alexander op Minerva van enige invloed is ge weest op de aanmeldingen bij het korps, want die is dit jaar niet zo veel hoger dan vorig jaar. Minerva kan volgens hem altijd op voldoen de aanwas rekenen, omdat het een oude vereniging is. "Het heeft een bepaalde bekendheid. Iedereen weet dus hoe de vereniging is en wat wij doen", aldus Droste. Een veel kleinere vereniging is SSR, gevestigd aan de Hogewoerd. SSR heeft dit jaar vijftig nieuwe le den. Dat is volgens een woordvoer ster iets minder dan vorig jaar. Hoewel er was gehoopt op een toe- name, is men niet ontevreden. "Ie dereen heeft zijn best gedaan om nieuwe leden te werven, dus hoe ven we ons niets te verwijten. Aan de andere kant hebben we ook niet de behoefte om zo groot als Augus tinus te worden. Dan verdwijnt de sfeer van de vereniging en we zou den de aantrekkelijkheid voor de huidige leden verliezen. SSR is nu eenmaal kleinschalig \an opzet". Met een schuin oog wordt wel ge keken naar Augustinus. "Ja, die zijn dit jaar goed tevoorschijn ge komen. Bij Augustinus heerste dit jaar tijdens de El Cidweek een ge zellige sfeer. Zij kwamen als vere niging daardoor leuk over. Zij heb ben dan ook wel de beschikking over een heel leuk tuinterras. Dat hebben wij niet", aldus het SSR- lid. LEIDEN - Gezinnen moeten het Hoogheemraadschap van Rijnland volgend jaar een verontreinigings heffing van 186 gulden betalen. Dat betekent een verhoging met 2.40 gulden of, in procenten uitgedrukt: 1,3 procent. Alleenstaanden beta len volgend jaar 62 gulden, het be drag voor één vervuilingseenheid (ve). De heffing voor bedrijven veran dert ten gevolge van een wetswijzi ging die voor 1 januari 1988 wordt verwacht. Tot nu toe betaalde elk bedrijf dat onder de tien vervui lingseenheden bleef een vast be drag ter grootte van drie eenheden. Dat had tot gevolg dat kleine zelf standigen die boven hun winkel wonen, drie eenheden voor hun woning en drie voor hun zaak moesten betalen. Bedrijven die echter onder één vervuilingseen heid blijven, hoeven die heffing nu ook maar één keer te betalen. Bedrijven die echter het riool met acht vervuilingseenheden be lasten - en tot nu toe steeds het vaste bedrag van drie maal de hef fing betaalden ómdat zij onder de grens van tien ve bleven - gaan in de toekomst het werkelijke aantal eenheden betalen. De grens waar binnen de vaste heffing van drie ve wordt gehanteerd, gaat van tien naar vijf eenheden. Japan In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat is zondagmiddag een film over 'Feest en schoonheid in Japan' te zien. De film begint om drie uur en is voorzien van Nederlands commentaar. Duivensport Tal van postduivenvereni gingen namen deel aan een wedvlucht uit Peronne. Onder staand de uitslag. Het Oosten: 1 combinatie Van Putten Van Weeren; 2 L. Gijs man3,7,8 P. Juffermans; 4,6 R. v.d. Nieuwendijk; 5 J. Smit; 9 A. Pracht; 10 T. van As en zn. De Blauwkras: 1 N. Nievaart; 2,7 combinatie Nieuwendijk; 3 combinatie v.d. Blom; 4,5,9,10 A. Houweling; 6 J. Schouten; 8 P. Landesbergen. De Snelvlieger: 1.3 H. Pen; 2 B. Vlekke; 3,6,9,10 F. Jansen; 4 combinatie J en N; 5,8 J. Groe nendijk De Rijnklievers: 1 J. Koster; 2,4,5,6,7,10 J. Kok3,9 J en R. van Ley den; 8 K. van Ley den. De Vriendenclub: 1 W. Siera jr. Wz.; 2 gebroeders Van der Voorn; 3 combinatie Kooyl Werkhoven; 4 L. Koopman; 5,7 W. Vijlbrief; 6 A. Siera; 8 LM. Doornik; 9 Th. Dongelmans; 10 combinatie Bodyn/Vinkesteyn. De Zwaluw vloog vanaf St. Ghislain: 1,9 P. van Wissen; 2 J. Hoogervorst; 3,4,7,8 J. van der Kooij; 5,10 combinatie Aerts- sen; 6 H. Verhoork. Muziek Jongerencentrum Stats organi seert in samenwerking met de Streekmuziekschool een muziek- cursus voor Marokkaanse jonge ren. Ze leren er omgaan met in strumenten als drums, key boards, synthesizer, gitaar en bas. De lessen worden gegeven door een Marokkaanse en een Ne derlandse docent. Er is een groep voor jongeren tot 16 jaar en een voor 16 jaar en ouder. Plaats van handeling is de Streekmuziek- school aan het Pieterskerkhof. Opgeven bij Stats, Haarlemmer straat 73c, tel. 142136. LEIDEN - Aanwijsborden zijn, zoals bekend, een zegen voor de verdwaalde fietser. Een discrete hulp voor de wielrijder die wanhopig tracht zijn richtinggevoel te hervinden. Ze kunnen echter ook voor teleurstellingen zor gen. Zoals mogelijk met dit bord, nabij de Spanjaardsbrug. Een nieuwsgierige fietser is al snel geneigd het stuur om te gooien en een bezoekje te brengen aan dat dorpje met die grappige naam. Om vervolgens ter hoogte van Oud Ade tot de ontdekking te komen dat deze keer de borden maker het Spoor bijster is geraakt. (foto Henk Bouwman) DEN HAAG/LEIDEN - Voor de Haagse rechtbank is vrijdag we gens bedreiging achttien maanden geëist tegen een 27-jarige man. Op 25 maart was deze op een parkeer terrein voor het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp met een gesto len auto op een wachtmeester van de rijkspolitie ingereden. De ver dachte, die geen vaste woon- of ver blijfplaats heeft, verscheen niet ter zitting. De president van de rechtbank, mr. R.A.C. van Rossum, las wel de verklaringen voor die de man te genover de politie en de rechter commissaris had afgelegd. Tijdens de verhoren had de man gezegd, juist alles gedaan te hebben om de wachtmeester te ontwijken. Hij had moeten remmen voor een ge parkeerde auto, was daarna hard achteruit gereden en weer vooruit geschoten, waarbij hjj de politie wagen ramde. De wachtmeester had inmiddels zijn pistool gepakt 1 en op de wagen geschoten. De verdachte stond verder nog terecht voor ongeveer vijftig auto kraken. Hij pleegde de delicten om aan geld te komen voor zijn dage lijkse portie cokaïne en heroïne. Reeds lang is hij verslaafd. Gedu rende de periode dat hij verslaafd is, heeft de man een lang strafblad opgebouwd. Men heeft getracht de man onder te brengen in het drugs-opvang centrum De Keet in Rotterdam, maar na twee dagen had hij zich aan de therapie onttrokken. En binnen een maand nadat hij we gens plaatsgebrek uit de gevange nis was ontslagen, kwam de politie nieuwe door de verdachte gepleeg de strafbare feiten op het spoor. De raadsman van de verdachte, mr. J. Wols uit Leiden, was wel op de rechtszitting verschenen. Zijn cliënt had beloofd te zullen komen, maar mr. Wols moest toegeven dat de man "moeilijk met zijn vrijheid kan omgaan." De raadsman stelde dat zijn cli ënt die dag in Leiden alleen ge tracht had zo snel mogelijk weg te komen. De man moet volgens mr Wols gezien hebben dat de wacht meester zijn pistool trok. "Om dan op de agent af te rijden, bracht gro te risico's met zich mee." Uitspraak 9 oktober. LEIDEN - Met ingang van 1 januari wordt D. Iken door de raad van be stuur van de Stichting tot Exploita tie Bejaardencentra te Leiden be noemd tot directeur van de Robijn hof en -zicht. Hij vervangt hiermee J.P. Meydam die met pensioen gaat. LEIDEN - Het gemeentebestuur neemt maatregelen om komende winter de ijsvorming in de Leidse grachten te bevorderen. In de afge lopen winter heeft, ondanks de strenge vorst, de ijslaag in sommi ge in het noorden van de binnen stad gelegen grachten te wensen overgelaten. Hierover zijn door het raadslid Beijen (PvdA) zelfs vragen gesteld aan het gemeentebestuur. De directie civiele werken van de gemeente heeft onderzocht waar door de ijsvorming in de grachten wordt belemmerd. Gebleken is dat dit het gevolg is van de ingebruik name de nieuwe centrale van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Het EBR loost het - iets opge warmde - koelwater in de Ma- resingel. Dit verspreidt zich verder door de Leidse grachten, ondanks het feit dat de damwand in de Rijnsburgersingel en het schot voor de duiker in de dam van de Mare slechts geringe doorstroom- openingen hebben. Als het gemeentebestuur wil dat zich 's winters ijs op het water van de grachten vormt dan mag het grachtenstelsel in de wintermaan den geen dienst doen als koelcir cuit vcor de EBR, zo stelt het hoofd van de afdeling civiele werken in een notitie over deze kwestie. Een en ander zou gemakkelijk en goed koop te realiseren zijn door ver schillende schotten in de Rijnsbur gersingel (bij de Valkbrug) en in de Mare (voor de duiker in de dam in de Mare) èn de openingen in die schotten gedurende de winter maanden te dichten. Alleen het wa ter in de Mare vanaf de Marepoorts- brug tot de dam in de Mare en de Rijnsburgersingel vanaf de War- monderbrug tot de Valkbrug zal dan nog opgewarmd worden en de ijsvorming in dit deel van het Leid se grachtenstelsel belemmeren. De kosten van het dichten van de openingen in de waterkerende schotten worden geschat op slechts 4000 gulden. Als Leiden echter prijs stelt op de blijvende aanwezigheid van de schotten dan zal in de nabije toekomst ook een regeling moeten worden getroffen met het hoogheemraadschap van Rijnland, die de schotten heeft aan gebracht. De gemeente zou dan de schotten en het beheer ervan moe ten overnemen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9