'Hoge looneisen onverantwoord' Wall Street geeft weer de toon aan Burad helpt u Verlichting van lasten tot 15 miljard mogelijk Reiskostenaftrek mag soms hoger Grieven schippers op congres binnenvaart Salarisadministratie een probleem? ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Lubbers over industriebond FNV DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers hoopt dat forse looneisen, zoals bij voorbeeld door de indus triebond FNV zijn gedaan, kunnen worden tegengehouden. "Men zal zich wel drie maal moeten be denken voordat men onverantwoordelijke voorstellen doet in de bedrijfstakken", aldus Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. DEN HAAG (GPD) - Op het mi nisterie van financiën wordt beke ken of na een uitspraak van de Ho ge Raad over een hogere belas tingaftrek voor woon-werkverkeer binnen de woongebieden Den Haag, Rotterdam. Amsterdam en Eindhoven veranderingen moeten worden aangebracht. Door de uit spraak van het hoogste rechtscolle ge in de zaak Spee kunnen inwo ners van deze woongebieden, die niet toekomen met een zogenaamd 'twee ster jaar-abonnement' van het openbaar vervoer, zich hierop beroepen waardoor een hogere af trek dan de voorgeschreven, 'for faitaire' 200 gulden mogelijk is. De 'Regeling grote woongebie den' (voor Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Eindhoven) is door financiën in 1961 ingesteld om te voorkomen dat inwoners van deze woongebieden onevenredig profi teren van de belastingaftrek voor reiskosten. In die tijd was het stadsvervoer goedkoper dan het streekvervoer, waardoor bijvoor beeld een inwoner van Vlaardin- gen, die per tram naar Rotterdam reisde, dezelfde vergoeding kreeg als een streekbusreiziger, die het zelfde aantal kilometers aflegde. Er kwam een vast aftrekbedrag van 200 gulden voor een zone van 10 ki lometer. ongeacht het werkelijke aantal kilometers tussen huis en werk binnen de vier woongebie- Bij het berekenen van zijn aan gifte voor de belastingen voerde B. C. Spee uit Rhoon meer dan de 200 gulden als aftrekpost reiskosten op vanwege de introductie van de lan delijke strippenkaart in 1981, waar mee de kosten voor stads- en streekvervoer gelijkgetrokken werden Die 200 gulden aftrek reikt echter niet verder dan het zoge naamde 'Twee Ster-Jaarabonne ment' (een busabonnement waar mee twee zones vanuit ëën punt be reikt kunnen worden) en dat is in het geval Rhoon-Rotterdam niet voldoende. Het arrest doet overigens alleen uitspraak over de specifieke situa tie in geval van Spee. Het ministe rie van financien gaat er voorals nog van uit dat de regeling alleen opgaat voor belastingplichtigen in Rhoon, die bovendien in dezelfde woon-werk situatie verkeren als Spee. Directeur-generaal fiscale za ken van het ministerie van financi en. W. J. Stolte, gelooft niet dat de regeling meteen op de helling gaat. Wel worden de mogelijke gevolgen van het arrest onderzocht. De Commissie-Oordt inzake ver gaande vereenvoudiging van het belastingstelsel heeft voorgesteld de meeste van dergelijke aftrek posten te schrappen en tot-een an dere opbouw van belastingtarie ven te komen. Ook de reiskostenaf trek van 200 gulden zal bij aanvaar ding van de plannen door het parle ment komen te vervallen. Invoe ring van de plannen wordt overi gens niet voor 1989 Hij hoopt dat de werkgroepen van werkgevers en werknemers, die binnenkort voorstellen zullen doen voor versterking van de werkgele genheid, de cao-partners zodanige adviezen zullen geven dat deze van grote loonsverhogingen zullen worden afgehouden. "De hoge looneisen zullen door deze werk groepen moeten worden tegenge houden", zei de premier. "Ik heb enige zorg dat de werk gevers op het punt van de werkge legenheid hier en daar het idee ge geven hebben dat het allemaal niet meer zo nauw luistert. Dan krijg je al gauw duurdere contracten, die schadelijk zijn voor de werkgele genheid". Lubbers toonde zich verheugd over het feit dat de spanningen tus sen werkgevers en werknemers vo rig weekend naar buiten zijn geko men. "Dat is veel beter dan dat we verder waren gegaan in een wat schimmige situatie, zeker nu is ge- Zeeliedenbond vecht ontslagen Nedlloyd aan ROTTERDAM (ANP) - De zeelie denbond FWZ zal formeel beroep aantekenen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) tegen de ont slagen van de bijna 250 officieren en gezellen die door Nedlloyd Re derij Diensten zijn aangekondigd, voor zover het gaat om leden die niet ontslagen willen-worden. Dat heeft bestuurder E. Sarton van de FWZ (Federatie van Werk nemersorganisaties in de Zeevaart) gisteren bevestigd. De FWZ en Nedlloyd verschillen al geruime tijd van mening over de aantallen zeevarenden die ontslagen moeten worden en de afvloeiingsregeling die de rederij in het vooruitzicht heeft gesteld. Die is volgens de FWZ verre van voldoende en ook veel minder goed dan een soortgelijke regeling die Nedlloyd enkele jaren geleden hanteerde toen er mensen op straat kwamen te staan, aldus Sarton. Aangezien overleg geen overeen stemming heeft opgeleverd is vol gens de FWZ-bestuurder tot het aantekenen van beroep bij het GAB besloten. Nedlloyd wil in krimpen om overeind ie blijven in de concurrentie. Vakbeurs De Efficiencyvakbeurs 87. die van 21 tot en met 25 september is gehouden in de RAI te Amster dam, is bezocht door 76.178 perso nen. Dit heeft de RAI gisteren mee gedeeld. De organisatoren RAI en VIFKA spreken van een "bijzon der succesvol verlopen beurs". Volgens de RAI heeft de beurs voornamelijk bezoekers getrokken die zich beroepshalve met kantoor- en informatietechniek bezighou den. Banenwinst De werkgelegenheid in de me taalnijverheid neemt fors toe. Vo rig jaar kwamen er in deze sector (garages, loodgieters, elektrotech nische bedrijven) 15.000 banen bij. Ruim de helft van de nieuwe werk nemers was jonger dan 23 jaar. Sinds begin '85 is de werkgelegen heid in deze bedrijfstak toegeno men van 198.000 tot 230.000. Ook de vut is een belangrijk werkgelegenheidsinstrument. Vo rig jaar gingen er in de metaalnij verheid 709 mensen met vut en voor hen kwamen 500 nieuwe col lega's in de plaats, een herbezetting dus van 70 procent. Verlies De Covra, de centrale organisatie voor radioactief afval, heeft in 1986 een verlies geleden van ruim een - miljoen gulden. De Covra zal in de toekomst alle in Nederland gepro duceerde radioactief afval verwer ken. verpakken en opslaan. Het slechte bedrijfsresultaat van vorig jaar werd veroorzaakt door dat de kerncentrales in Borsele en Dodewaard in 1986 vrijwel geen af val aan de organisatie hebben aan geboden. Achterstand Een interne controleur van de gemeente Rotterdam heeft onlangs bij het controleren van de boek houding van het Rotterdamse sportcomplex Ahoy' geconsta teerd dat er sprake is van een ach terstand van drie maanden bij het bijwerken van de boekhouding. Het gaat daarbij om een bedrag van 600.000 gulden dat nog niet in de boekhouding is verwerkt. Direc teur Reuchlin van Ahoy' heeft de opdracht gekregen de boekhou ding zo spoedig mogelijk op orde te brengen. bleken dat de spanningen beheers baar zijn", aldus de premier. Hij doelde hiermee op felle uit spraken van zowel werknemers als werkgeverszijde na het misluk ken van het overleg van vorige week vrijdag. De premier was bang dat deze felle uitspraken tot verde re verslechtering van het klimaat zouden leiden. Daarom riep hij dinsdag de voorzitters van werkge vers- en werknemersorganisaties bij elkaar. Tijdens dat gesprek bleek dat er minder verschillen van mening waren dan aanvankelijk leek. "Ik hëb de stellige indruk dat de bereidheid in de werkgroepen om dingen te zeggen die enige zeg gingskracht hebben naar de cao onderhandelaars, de afgelopen we ken sterk is toegenomen", zei Lub bers. Aanvankelijk vreesde de pre mier dat het overleg in de werk groepen stuk zou lopen, omdat de werkgevers dreigden bij elke ver gadering van de werknemers te ei sen dat ze de looseisen sterk zou den matigen. Deze eis vooraf is nu van tafel. Lubbers hoopt dat de komende algemene beschouwingen in de Tweede Kamer kunnen bijdragen tot een verbetering van het kli maat. "Het idee van 'het gaat alle maal beter en dus zijn we ervan af moet krachtig worden bestreden. Daar kunnen de debatten in de Tweede Kamer aan bijdragen", al dus Lubbers. Hoofd Planbureau: DEN HAAG (GPD) - In de meeste landen, die zijn aangesloten bij de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO), worden de tarieven voor de in komstenbelasting verlaagd. In Bel- gie moet het toptarief terug van 72 naar 50 procent in 1994, in West- Duitsland binnenkort van 56 naar 53. In de Verenigde Staten is het toptarief al met ongeveer de helft naar beneden gegaan tot 28 pro cent. Nederland heeft nu een topta rief van 72 procent. Nederland kan in dit opzicht, zei mr. C. A. de Kam (hoofd afdeling systeemanalyse van het Sociaal en Cultureel Planbureau) gistermid dag op een discussiebijeenkomst van het Instituut voor Onderzoek Overheidsuitgaven, niet te veel uit de pas gaan lopen. Dat is ongun stig voor onze concurrentiepositie. Er zijn volgens De Kam nog twee andere overwegingen voor lasten verlichting. Een verkleining van de zogenaamde wig (verschil tussen loonkosten en netto-loon) maakt het voor werkgevers aantrekkelijk om laag en weinig geschoolde werklozen in dienst te nemen voor tal van eenvoudige vormen van persoonlijke dienstverlening. Ver der heeft opinie-onderzoek uitge wezen dat een meerderheid van de bevolking vindt dat de belastingen te hoog zijn. In principe zijn er drie mogelijk heden voor het financieren van een lastenverlichting. Ten eerste zor gen voor een hogere economische groei, ten tweede opvoeren van het financieringstekort en ten derde snoeien in de collectieve uitgaven. De eerste twee manieren vallen in feite uit. De vooruitzichten voor meer groei zijn immers nauwelijks aanwezig en het opvoeren van het financieringstekort stuit welhaast op een kamerbrede meerderheid in de politiek. Dus dient er volgens mr. De Kam aanzienlijk gesnoeid te worden in de collectieve uitgaven. „De be langrijkste mogelijkheden voor be zuinigingen liggen bij: invoering van een ministelsel van sociale ze kerheid (scheelt ruim 5 miljard gul den), afschaffing van de WIR (Wet Investeringsregeling, ruim 4 mil jard), beperking van de subsidies voor volkshuisvesting (1,5 miljard) en in het kader van het landbouw beleid (1,5 miljard), aanpassing van de arbeidsvoorwaarden in het on derwijs (1 a 1,5 miljard), verminde ring van subsidies van Economi sche Zaken aan het bedrijfsleven en minder regionaal beleid (1 a 1,5 miljard)". Samen met een groot aantal maatregelen van geringere om vang kan, zei De Kam, op middel lange termijn 15 miljard worden vrijgemaakt voor lastenverlich ting. Deze zou vooral gericht moe ten worden op de lagere inkomens groepen, omdat er veel meer men sen op en vlak boven het sociaal minimum te maken hebben met een marginale druk van 70 tot 100 procent (op elke gulden extra inko men) dan er belastingbetalers wor den geconfronteerd met de topta rieven. Slechts 200.000 belasting betalers hebben namelijk te maken met het 60 tot 72 procent toptarief van de inkomstenbelasting. Visserij op kabeljauw verboden DEN HAAG (ANP) - Met ingang van vandaag mogen houders van het zogenaamde K-document niet meer op kabeljauw vissen in de Noordzee en de Noorse Zee. Minis ter Braks van landbouw en visserij heeft dat besloten, omdat de be schikbare hoeveelheid voor deze vissers inmiddels is opgevist. Na dat zij vanaf juli als gevolg van een verhoging van het EG-quotum en een quotumruil met de Bondsrepu bliek Duitsland weer konden gaan vissen, was nog ongeveer 870 ton beschikbaar. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft zijn activiteiten op het ge bied van de elektronenmicro- scopie in een nieuwe behuizing geconcentreerd. Het nieuwe ge bouw is gistermiddag in ge bruik genomen. Mr. F. Houben, commissaris van de koningin in Noord-Brabantverrichtte de opening. Met behulp van een elektro nenmicroscoop is onder meer het aids-virus te lokaliseren. Op de foto: Een mier met een chip die een oppervlakte heeft van 2 vierkante millimeter. De foto werd gemaakt met behulp van een elektronenmicroscoop. ROTTERDAM (ANP) - Een groep van ongeveer 30 binnenschippers heeft gistermiddag gedurende eni ge tijd de aandacht gevraagd van de aanwezigen op het congres "Rotterdam en de binnenvaart", dat gehouden werd in het Rotter damse Hilton Hotel. Een woord voerder van de groep werd door de congresleiding in de gelegenheid gesteld een verklaring voor te le zen, waarin de schippers naar vo ren brachten dat hun werk wordt „ontroofd" door verladers die met eigen duwbakken gaan varen De betrokk n binnenschippers heb ben zich georganiseerd in een ac tiecomité, dat tot doel heeft de ac tie tegen de verladers met eigen duwbakken gaande te houden. Sedert maandagmiddag accepte ren de binnenschippers op de beurzen alleen nog vrachten van verladers die een schriftelijke ver klaring afgeven, waarin staat dat ze geen eigen vervoer hebben. Vol gens bestuurder J. de Vries van de schippersbond ONS komen er ge leidelijk aan steeds meer van deze verklaringen van verladers los. De actie wordt volgens hem gewoon voortgezet. Wel hebben de schip- persbonden ONS en ASV inmid dels beroep aangetekend tegen het verlenen van een vergunning aan het verladersbedrijf Granaria om met een groot aantal duwbakken eigen vervoer te gaan verzorgen. In verband met deze vergunning is de actie uitgeroepen. Volgens De Vries zal het actieco mité her en der in het land gaan controleren wat er nu precies ver voerd wordt met de duwbakken die verladers in hun bezit hebben. Er is nauwkeurig omschreven wat „eigen vervoer" is. Verladers mo gen niet op de algemene vrachten- markt met de binnenschippers aar de schippers ADVERTENTIE Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s, alsmede het R.B.S.-systeem, hebben voor ons geen gehei men. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze spe cialisten. Bel voor een gratis proefrun. Burad Computerservice Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN AAN DEN RIJN Teiefoon: 01720-44301 Lammenschansweg 15b Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep AMSTERDAM - Dit maal gat Wall Street weer volledig de toon aan. Het was de afgelopen maan den vaak zo dat vele effecten beurzen hun eigen weg gingen en zich van de Newyorkse effec tenbeurs vaak weinig of mets aantrokken. Ook Amsterdam probeerde dat meer dan eens te doen en dat lukte soms niet on aardig, zolang Wall Street in haar koersbewegingen binnen be perkte grenzen bleef. Want om langdurige bepaalde richtingen of omvangrijke koersverschillen kan op den duur geen enkele ef fectenbeurs heen. door C.Wagenaar Zo was het ook ditmaal. Want toen de Newyorkse effecten beurs dinsdag met een reu zensprong van 75 punten, de grootste uit zijn roemruchte ge schiedenis en ruim 3 procent van het geldende koersniveau, vol gens de Dow Jones Index op veerde liepen vrijwel alle zuster- beursen elders in de wereld weer keurig in het gelid. Amsterdam schoot 7 punten op de algemene beursindex om hoog of bijna 2 procent en de in dex van de internationals kwam zelfs 10 punten hoger te staan of even 3 procenten. Dat zijn spron gen waarmee in één klap alle voorgaande verliezen, waarover vaak vele dagen zijn gedaan, worden uitgewist. Maar ook sprongen die elke tendens uit schakelen en bovendien duide lijk maken dat de onzekerheid voortdurend op de loer blijft lig gen. En redenen tot onzekerheid waren er voldoende. Op de eerste plaats de steeds groter wordende vlootparades in de Perzische Golf die voortdurend nieuwe spanningen doen ontstaan. Hoe wel de Verenigde Staten daarbij telkens het meest betrokken zijn, vluchten velen toch bi j de eerste de beste schermutseling in de dollar in plaats van in het goud, wat meer voor de hand zou lig gen. Spanningen Maar de dollar had enkele goe de dagen en stond woensdag een paar centen hoger dan maandag. Deze positieve ontwikkeling hield ook verband met de vol gende week in Amerika te hou den jaarvergadering van het In ternationaal Monetair Fonds, waarvoor zich nu al veel minis ters van financiën naar de Vere nigde Staten hebben begeven. Elk jaar roept deze bijeenkomst de nodige spanningen op de va lutamarkten op, vooral voor de dollar, die al enige jaren centraal staat. Ook nu weer denken velen dat de jaarvergadering van het IMF nieuwe signalen zou kun nen afgeven voor de richting die de dollar de rest van het jaar zal inslaan. De tijdelijk betere stemming van de dollar had ditmaal echter wel enorme gevolgen. Want hij zorgde voor de vonk die het hausse-mechanisme van de Ne wyorkse effectenbeurs in bewe ging kon zetten. Door de hogere dollar werd de opwaartse prijs ontwikkeling op de grondstof markten beëindigd en zelfs in een lichte reactie omgezet, ter wijl hierdoor bovendien de obli- gatiemarkten in New York hun bakens verzetten. Daar waren in de september maand voortdurend nieuwe dieptepunten van het jaar aange slagen, hetgeen een zeer depri merende invloed had op Wall Street. Daar leek nu een einde aan te kunnen komen, waardoor de Newyorkse effectenbeurs in twee dagen 93 punten wist op te veren. Doch bleek ook hier de onzekerheid vrijwel even groot als ten opzichte van de situatie in de Perzische Golf. Want tijdens het beursherstel in New York werd ook bekend dat de kosten van levensonderhoud in de Vere nigde Staten in de augustus maand met 0,5 procent waren ge- Burger Een dergelijke inflatie hadden ook de meest sombere analisten niet verwacht. Koortsachtig wordt er nu onderzocht of aan deze stijging misschien inciden tele factoren ten grondslag zou den kunnen liggen, maar duide lijk is dat de FED, het bestuur van de gezamenlijke centrale banken in de Verenigde Staten voorlopig niet erg toeschietelijk zal zijn de rentetarieven weer omlaag te brengen. Ook elders loopt het met de rente niet zo vlot. In de Duitse Bondsrepubliek werd deze week de beleningsrente iets verhoogd. Waarschijnlijk mede bedoeld als een waarschuwing voor het IMF dat volgende week, naar ver wacht, de Westduitsers onder druk zal zetten om hun economie extra te stimuleren. Bonn heeft dat eigenlijk beloofd als de eco nomische groei beneden de 2 procent zou vallen, wat nu voor 1987 min of meer wordt ver wacht. Argwaan Maar ook in ons land is de situ atie allerminst duidelijk. De obli- gatiemarkt wil in elk geval niet meer omhoog en vertoont aan merkelijk minder veerkracht BEI JRS W E E K dan de aandelensector. Ook deze week bleef de stemming eniger mate gedrukt. Daarbij komt dat op sociaal niveau een toenemen de verwarring optreedt rond de komende loononderhandelingen en eigenlijk niemand meer weet waar hij aan toe is. De beurs wist dat wel, althans op woensdag, en alleen voor aandelen, hoewel de omzetten beperkt bleven. Wel bleef de argwaan tegen over de Amerikaanse dollar vol ledig overeind en toen deze munt donderdag weer inzakte sloeg de stemming in Amsterdam onmid dellijk om bevreesd als men was voor een directe reactie van Wall Street. Dat was goed gezien, want later in de week werd de op timistische stemming op deze beurs niet behouden. vrezen dat dat wel het geval is. Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam ziet voor de binnen vaart rooskleurige ontwikkelingen op het gebied van het containerver voer. Ongeveer 90 procent van de transporten die nu per binnen schip worden vervoerd, bestaan uit droge en natte massagoederen. Daar zal de komende 25 jaar sterk verandering in komen, omdat alle prognoses er op wijzen dat de bin nenvaart zich een stevige positie gaat verwerven bij het vervoeren van containers tussen de zeeha vens en het achterland. Dit zei drs. J. van der Zande, hoofd econo misch onderzoek van het Havenbe drijf, op het congres "Rotterdam en de binnenvaart". Beëindiging volksverzekering bij emigratie DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren ingestemd met een ontwerp-besluit om voor men sen die in het verleden in Neder land verzekerd waren voor volks verzekeringen (zoals de aow, de aww en de kinderbijslag), strikter de hand te houden aan de regel dat bij vertrek uit Nederland de verze kering wordt beëindigd. De Tweede Kamer zal daarover echter eerst worden geraadpleegd en ook de Raad van State wordt om advies gevraagd. T aakverlichting oudere werknemers geen prioriteit DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is tot de slotsom gekomen dat het treffen van een taakverlichtende maatregel voor oudere werkenden, zoals aangekondigd in het regeer akkoord, geen prioriteit toekomt. Dit staat in een notitie van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken), waaraan het kabinet gisteren goed keuring heeft gegeven. Aan zo'n maatregel kleven vol gens De Graaf zoveel bezwaren, dat deze alleen mogelijk is als spra ke zou zijn van een grote mate van maatschappelijke wenselijkheid of noodzaak. Onderzoek dumping videorecorders BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie stelt naar aanleiding van klachten van de Europese in dustrie een onderzoek in naar de dumping van Koreaanse e'n Japan se videorecorders op de Europese markt, zo heeft een woordvoerster gisteren in Brussel meegedeeld Het gaat om alle Zuidkoreaanse recorders en twee Japanse mer ken: Funai en Onon. Volgens de Europese industrie zijn deze appa raten meer dan negentien procent goedkoper dan de Europese. Uit gegevens die in Brussel wer den verstrekt blijkt dat vooral de Zuidkoreanen uiterst actief zijn op de Europese markt. Zij wisten hun marktaandeel het afgelopen jaar van een op zes procent te brengen. De twee Japanse exporteurs zou den hun marktaandeel sinds 1983 met drie procent hebben vergroot tot bijna tien procent. Verlies van 38 miljoen LEEUWARDEN (ANP) - Zuivelco- operatie CC Friesland houdt over 1987 rekening met een verlies van 38 miljoen gulden. Dit maakte het bedrijf bekend in een schrijven aan de twaalf deelgenoten, waarmee CC Friesland binnenkort overleg zal voeren over de ontstane situa tie. Het afgelopen voorjaar zei de directie nog rekening te houden met een negatief resultaat van 19 miljoen gulden. Tot en met 1985 was het interna tionaal werkende bedrijf sterk winstgevend. In 1986 liep het be drijfsresultaat echter terug van 44 tot 7,9 miljoen gulden, in verband met de sterk dalende export van onder meer gecondenseerde melk naar landen in het Midden-Oosten en de Derde Wereld. Wegens deze tendens, die werd versterkt door de dalende dollar, maakte de directie op 30 juni van dit jaar een reorganisatieplan be kend dat binnen anderhalfjaar 289 van de 2.000 arbeidsplaatsen zal kosten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7