PvdA hekelt kabinetsbeleid wolfsl vraa voor akloze jongeren Anti-alcoholcampagne effectief volgens WVC 9Woordenwoordenwat kopen we daarvoor?9 personal fax voor f2950r SPERZIEBONEN MRKORENBROOd ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 Sint leverde ernstige kritiek op het kabinet. "De maatschappelijke on gelijkheid zal verder worden ver groot. Het kabinet schrijft dat de koopkracht op peil blijft door va kantiegeld en een verhoging van de kinderbijslag. Maar hoe zit het dan met de mensen die alleen van de aow moeten leven? Ik kan me toch moeilijk voorstellen dat die veel zullen hebben aan een verho ging van de kinderbijslag". Sint verweet het kabinet dat in 1988 opnieuw de eigen doelstelling van het kabinet om de werkloos heid met 50.000 per jaar naar bene den te brengen niet wordt gehaald. "Het is niet voldoende te vertrou wen op de heilzame werking van het economisch herstel en voor het overige te volstaan met een paar Akkoord over atv landmacht DEN HAAG (ANP) - Er is overeen stemming bereikt over de arbeids duurverkorting in 1988 en volgen dejaren binnen de landmacht. Een dreigend geschil over een vorig voorstel is daarmee van de baan. In het vorige voorstel was slechts sprake van verroostering van een 40-urige naar een 38-urige werk week voor de gehele landmacht. In het nieuwe voorstel stelt de bevel hebber in nauw overleg met de on dercommandanten twaalf zo regel matig mogelijk over het jaar ver spreide dagen vast. Daarbij wordt rekening gehouden met oplei- dings- en oefenprogramma's en zo genoemde brügdagen rond de feestdagen. De maatregel geldt niet voor het Nationaal Logistiek Commando en het ministerieel gedeelte van de landmacht. De belangstelling voor een baan bij de krijgsmacht is zo groot dat Defensie mogelijk in de komende maanden wachtlijsten gaat aanleg gen. Het ministerie verwacht dat voor het eerst dit jaar alle 6000 va catures voor militaire functies wor den opgevuld. Gouden handdruk De op Sociale Zaken eervol ont slagen hoofdambtenaar Voogd kan aanspraak maken op wachtgeld. Er is geen enkele sprake van een 'gou den handdruk'. Dit antwoordt mi nister De Koning op schriftelijke vragen van het PSP-Tweede-Ka- merlid Van Es. De hoofdambte naar werd geschorst nadat hij be trokken was geraakt bij de geweld dadige ontruiming van een van zijn panden in Amsterdam, waarbij een knokploeg een aantal krakers op straat zette. Eurotransplant - Eurotransplant, de Europese or ganisatie voor bemiddeling bij do nortransplantaties, heeft haar vijf jaarlijkse prijs dit jaar toegekend aan de Brusselse chirurg dr. J. P. Squifflet en aan de Leuvense inter nist dr. Y. Vanrenterghem. De prijs is vandaag uitgereikt op een sym posium van Eurotransplant in Lei den. Ontucht Officier van justitie mevrouw mr. C. Hemmes heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 32-jarige man uit Heemstede. De man wordt ervan beschuldigd on tucht te hebben gepleegd met zijn tweejarig dochtertje en een min- deijarige zuster van zijn ex-vrouw. De man heeft de ontucht met zijn ex-schoonzus toegegeven, maar ontkent dat ook zijn dochtertje slachtoffer is geweest. Vergruizer Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) krijgt de be schikking over een niersteenver gruizer. Het apparaat kost onge veer twee miljoen gulden en is naar verwachting per 1 december opera tioneel. AMSTERDAM (GPD) - Druk werk, Lee Towers, Ben Cramer, Imca Marina, het Jordaan Cabaret. De hoofdstad heeft een heel eigen wijze om de aandacht te vestigen op de problematiek van de thuislo zen. Ook is er een tentoonstelling in de Nieuwe Kerk en een manifes tatie tot en met zondag op de Dam. 1987 is niet voor niets door de Vere nigde Naties uitgeroepen tot het jaar van de Dak- en Thuislozen. door Huub Klompenhouwer Naar schatting telt Amsterdam 700 dakloze jongeren. Zwervend door de stad en zich goeddeels op houdend in speelhallen, warenhui zen, het Centraal Station, koffie huizen of in de buurthuizen. Opval lend is het toenemend aantal Ma rokkaanse jongeren dat rondzwerft zonder uitzicht op een menswaar diger bestaan. En dat laatste is. re den genoeg om de problematiek van de daklozen onder de aandacht te brengen, menen de organisato ren van de manifestatie. Bij het uitroepen van het jaar van de daklozen hadden de Verenigde Naties vooral de miljoenen daklo zen in de Derde Wereld voor ogen. Maar ook Nederland heeft zijn dak en thuislozen. Zeker zo'n 25.000 jongeren lopen weg en leiden een zwervend, vooral geconcentreerd in de steden. n Amsterdam maakt men zich zorgen over het gestaag toenemend aantal zwervers. Voor een deel ver oorzaakt door de golf aan bezuini gingen, waardoor internaten, psy chiatrische inrichtingen en huizen van bewaring steeds meer 'randge vallen' buiten de deur houden on- HAARLEM (ANP) - Officier van justitie mevrouw mr. C.H.M. van Altena heeft gisteren voor de Haar lemse rechtbank onvoorwaardelij ke.'gevangenisstraffen geëist van twaalf jaar en van acht jaar met on voorwaardelijke tbr tegen twee broers uit uit Krommenie. De broers worden ervan verdacht 25 januari dit jaar de 57-jarige schoon moeder van de oudste verdachte in Krommenie te hebben vermoord. De broers worden tevens be schuldigd van poging tot moord op de schoonvader. Het familiedrama speelde zich af in de woning van de schoonfamilie. De verdachten gin gen gewapend met een geladen jachtgeweer en twee tafelpoten der het motto 'geen plaats'. Even ernstig is de groei van het aantal jongeren van Marokkaanse afkomst dat aan het zwerven raakt, doordat ze thuis in conflict komen met de cultuur van hun ouders. Wegmoffelen Voormalig wethouder Tineke van den Klinkenberg is een van de initiatiefnemers van de manifesta tie. "We zien de laatste jaren hoe de bezuinigingspolitiek steeds meer slachtoffers maakt aan de onder kant van de maatschappij. De nieu we armoedeproblemen worden weggemoffeld. Soms wordt dat even zichtbaar, zoals met de koude periode afgelopen winter, toen veel mensen de straat op werden gedre ven omdat ze de energierekening Twaalf jaar geëist voor moord op schoonmoeder naar het huis om wraak te nemen. Dit omdat de schoonfamilie we gens een aanstaande echtscheiding het huis van de oudste verdachte had leeggehaald. De broers drongen de woning via de achterzijde binnen. Toen de schoonouders naar hun slaapka- van het Gemeente Energie Bedrijf niet meer konden betalen". "Bezuinigingen in de psychiatri sche hulp leiden tot een enstig te kort schietende nazorg. De voor deursregeling maakt het zoeken naar een goedkope kamer tot een bijna hopeloze zaak. Jé ziet het ook aan het sluiten van de loketten bij de Sociale Dienst voor de thuislo zen en andere moeilijke gevallen. Zo wordt de toenemende ellende weggedrukt", meent Van den Klin kenberg. "Het is typerend voor onze ver zorgingsstaat dat de armenzorg en de zorg voor de thuislozen nog al tijd een stukje charitas is. Lief dewerk. De overheid maakt zich er te weinig druk over. De toeloop op de hulpverleningsinstellingen is mer vluchtten werden ze door de verdachten achtervolgd. In de slaapkamer werd de schoonmoe der van korte afstand in het hoofd geschoten. Haar men werd met een tafelpoot en geweerkolf op het hoofd geslagen. Hij liep ernstig hersenletsel op. Tijdens de terechtzitting bleek dat de 26-jarige schutter onder in vloed stond van rohypnol en alco hol. Hij slikte gemiddeld acht ro- hypnol-tabletten per dag. De verdachte is verminderd toere keningsvatbaar, aldus het rapport, en onvoorwaardelijke tbr is nood zakelijk. De rechtbank doet uitspraak op 9 oktober. nu zo groot, dat ook daar de opvang te kort gaat schieten. Begrijpelijk, want alles komt er binnen. Van ver slaafden tot alcoholisten, psychia trische patiënten en andere daklo zen. Dat maakt de opvang voor zo wel de vrijwilligers als de bezoe kers bijna onmogelijk. De manifes tatie mag je dan ook best als een noodkreet zien". Weglopen In Nederland leven zo'n 30.000 jongeren in kindertehuizen of rijksinrichtingen. Vijfentwintig tot veertig procent van die kinderen loopt geregeld weg. Maar ook het aantal weglopers van huis is vrij groot, naar schatting zo'n 15.000 per jaar. Een goed deel van die weglopers is binnen een half jaar weer terug in het gezin, maar zo'n 40 procent wil of kan dat niet. In ongeveer een kwart van de geval len worden zij uit het huis wegge stuurd, omdat zij zich niet willen of kunnen aanpassen aan de huiselij ke regels. Met name bij buitenlan ders is dit een veel voorkomende 'strafregel'. Als deze jongeren in een half jaar tijd zes of meer onder- dak-adressen hebben gehad, wordt er gesproken over 'zwerfjongeren'. Dakloze jongeren zijn jongeren die als onderdak gebruik, maken van parkeergarages, kelders, por tieken of overdekte winkelcentra. Letterlijk dakloos zijn de jongeren niet of nauwelijks. Dit in tegenstel ling tot hen in de Derde Wereld. "Wij willen", zegt jeugdadviseur Jaap van Kampen van de Her vormde Stichting Jeugd en Jonge renwerk in Amsterdam, "vooral de verkeerde beeldvorming over zwervende jongeren aanpakken. Die schijnromantiek van een clo- chard-achtig bestaan. Veel mensen DEN HAAG (ANP/GPD) - Een groeiend deel van de Nederlandse bevolking ervaart alcoholgebruik als een maatschappelijk probleem. Ongeveer 20 procent zegt in het af gelopen jaar minder te zijn gaan drinken. Dat blijkt uit een onder zoek dat het ministerie van WVC heeft ingesteld naar het effect van de anti-alcoholcampagne zoals die de laatste tijd is gevoerd. Na ruim een jaar campagnevoe ren blijkt 95 procent van de bevol king de leus "Drank maakt meer kapot dan je lief is" te kennen. Tij dens de presentatie van de nieuwe voorlichtingsplannen stelde WVC- topambtenaar J. van Londen giste ren dat gebleken is dat vooral men sen in de leeftijd tussen 18 en 24 jaar minder zijn gaan drinken. Van Londen gaf echter toe dat de ant woorden op de vragen naar het per soonlijk drankgebruik niet altijd stroken met de praktijk. Acht procent van de ondervraag den zei meer te zijn gaan drinken. Dat betreft jongeren van 15 tot 17 hebben nog steeds de opvatting dat die jongeren een vrije keuze hebben gemaakt. Maar zo is de werkelijkheid niet. Zij zitten veel dieper in de problemen dan ze ogenschijnlijk tonen. De uitzicht loosheid van hun bestaan is daarbij nog veel schrijnender. Zeker als je dat afzet tegen het huidige politie ke klimaat, waarin deze jongeren bij voorbaat niet alleen als kans arm betiteld worden, maar in de praktijk ook vrijwel kansloos zijn". Een echt gedegen onderzoek naar het bestaan van de zwervende jongeren is er nog niet geweest. Het beeld van deze jongeren wordt ge vormd door wat er in de praktijk duidelijk wordt via de opvangcen tra als het JAC, het Jongeren Ad vies Centrum, andere hulpverle ningsinstellingen en de opvang huizen zoals het Poortgebouw in Amsterdam, het Leger des Heils en het Tehuis voor Onbehuisden. Uit die rapportages komt ook een heel gevarieerd beeld van de zwerfjongeren. Uiterlijk zien ze er redelijk uit, er is veel aandacht voor de kleding. Maar het is schijn. De voedingsgewoonten zijn vaak slecht en de lichamelijke gesteld heid is dan ook dikwijls niet al te florissant. Van Kampen: "Het is een gege ven dat de zwerfjongeren vooral uit de achtergestelde gezinnen ko men. Ze worden keer op keer van kansen onthouden. Van generatie op generatie. De situatie thuis wordt onhoudbaar, ze hebben on voldoende scholing, weinig vriend-, schappen en problemen met de vrije tijd". "Bij dat alles speelt de financiële zorgen van die mensen een grote rol. Met geld is bijvoorbeeld de vrij etijdsbesteding een stuk eenvoudi- jaar. Dat past volgens Van Londen in het gebruikelijke drankpatroon op die leeftijd. Meer en meer tonen gemeenten interesse voor alcoholpreventie, stelde de topambtenaar. Ervarin gen van inspecteurs voor de drankwetgeving en preventiewer kers van de consultatiebureaus voor alcohol en drugs tonen dit aan. Diverse gemeenten hebben het ministerie van WVC te kennen gegeven een alcoholmatigingsbe- leid te willen ontwikkelen. Sommi ge gemeenten zijn al met plannen bezig. Volgens WVC blijft voorlichting nodig: "het misverstand dat een borrel schadelijker zou zijn dan een glas bier of wijn is nog niet ver dwenen". In de nieuwe campagne zal in tv-spotjes de aandacht wor den gericht op de nadelige invloed die alcohol op sportprestaties heeft. Op de NS-stations en elders komen affiches te handen. Dat zijn ditmaal aanplakbiljetten in zoge heten spiegelfolie. waarin men 'zichzelf tegen komt'. ger. Hetzelfde geldt voor de huis vesting. Voor de tweede-generatie jongeren komen daar dan nog de conflicten bij die een gevolg zijn van de Nederlandse opvattingen die botsen met de traditionele Turkse of Marokkaanse opvattin gen van hun ouders". Afwijkend gedrag De stap naar afwijkend gedrag is voor zwerfjongeren een makkelij ke stap. Agressief gedrag, drugs verslaving of overmatig alcoholge bruik en criminaliteit liggen op de loer. De werkloosheid onder de groep zwerfjongeren is groot. Ook dat is een oorzaak van een onregel matig levensritme. De manifestatie dit weekeinde in Amsterdam probeert met een ten toonstelling in De Nieuwe Kerk een beeld te geven van die wereld van de zwervende jongeren. "Een dak is nog geen thuis" is de titel van die expositie, die later dit jaar ook op verschillende andere plaat sen in Amsterdam te zien zal zijn. Tegelijk verschijnt er een boekje 'Zwervers', waarin het lot van de thuislozen met tal van voorbeelden wordt beschreven. Ook zullen er discussies worden gehouden over de problematiek met raadsleden, landelijke politici en hulpverle ners. Zaterdag is de hele dag een muzikaal programma op de Dam met artiesten als de groep Druk werk, Lee Towers, en Ben Cramer. Tineke van den Klinkenberg: "Onder de thuislozen hebben we veel jongeren kunnen vinden die zich op een of andere manier in le ven houden door kunst te maken. Muzikaal of anderszins. Die kun nen zich op de Dam manifesteren, terwijl wij er een programma om heen hebben georganiseerd". Miljoenennota beschamend AMSTERDAM (GPD/ANP) - PvdA-voorzitter Marjanne Sint noemt de Miljoenennota en de Troonrede "bescha mende stukken". Tijdens een vergadering van de partij raad gisteren in Amsterdam stelde zij dat 1988 opnieuw een jaar zal worden waarin mensen met een uitkering er nauwelijks iets bijkrijgen, terwijl werkenden wel een koopkrachtverbetering in het vooruitzicht is gesteld. specifieke maatregelen voor lang durig werklozen", aldus de PvdA- voorzitter. Sint vindt dat het kabinet de bin nenlandse markt stelselmatig heeft verwaarloosd. "Broodnodige over heidsinvesteringen bleven uit. Dus vanwaar nu dat beklag over inter nationale ontwikkelingen, als is verzuimd orde op zaken te stellen in eigen huis?", aldus Marjanne Sint. Zij nam vast een voorschotje op de kritiek die na de partijraadsver gadering op de PvdA zal worden uitgeoefend. "Ongetwijfeld zal worden gezegd dat de PvdA nog steeds geen aantrekkelijke coalitie partner is. Dat we te negatief en te hard zijn jegens het kabinet. Maar hoe kunnen we minder hard zijn in ons oordeel, gezien de groeiende maatschappelijke ongelijkheid?" "Verwacht men soms van ons .toe!iV!ce:n. _terW!jl ROTTERDAM (GPD) - Aan boord, van het in Rotterdam afgemeerde geleide-wapenfregat Hr.Ms. De Ruyterhet vlaggeschip van de Koninklijke Marine, heeft oud-premier en -marineofficier De Jong (links op de foto) gisteren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van twee boeken over de geschiedenis van de marine tijdeiis de Twee de Wereldoorlog. Het is een heruitgave van het reeds in 1954 door de oud-marinevoorlichter K.W.L. Bezemer (rechts op de foto) ge- de ene essentiële voorziening andere wordt aangetast; dat we ons klakkeloos mengen in de juichto nen over économisch herstel? Dat zou geen serieuze manier van op positie voeren zijn", stelde Sint. schreven boek 'Zij vochten op de zeven zeeën' en het in 1967 uitgekomen boek 'Verdreven doch niet verslagen AMSTERDAM (GPD) - "Jan is dakloos", heeft de oude man met de lange baard in rood op een laken geverfd, dat hem als een jas om de schouders hangt. Wat deze Jan overkomt tij dens de manifestatie 'Dak- en Thuislozen', die in het kader van het gelijknamige jaar tot en met zondag onderdak vindt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, is typerend voor wat dat jaar voor deze minderheidsgroep doet. De manifestatie, zo meldt de uitnodiging, is "voor een ieder gratis toegankelijk". Voor Jan aanleiding er een opvallende éénmansmanifes- tatie aan toe te voegen. Hij gaat op de kraam met consumpties af en vraagt om een broodje. Om dat te krijgen, moet hij eerst een bonnetje kopen. "Wat is dit voor een rotzooitje", gilt Jan dan, "alles zou hier gratis zijn, maar nu moet ik ineens betalen. Ik héb geen poen, ik heb niks, ik ben hier als dakloze helemaal niet welkom". Deze thuisloze hoort er niet bij. Met zacht hand leidt een van de organisatoren Jan weg. Tierend verdwijnt hij. Aan dit tafereel was een speech van Amster dams burgemeester Ed van Thijn vooraf ge gaan. De magistraat opende de expositie 'Een dak is nog geen thuis' (tot 1 oktober in de Nieu we Kerk) gelijk met de manifestatie. Van Thijn somde op met welke problemen dak- en thuis lozen zoal kampen: eenzaamheid, schulden, verslaving, vaak een psychiatrisch verledfen, fi nanciële uitbuiting door malafide pensionhou ders. "Samen met de GGD en de brandweer van Amsterdam willen wij dat soort pensions aanpakken", zei hij. Dat was het enige dat Van Thijn de dak- en thuislozen, aan het eind van 'hun' jaar, had aan te bieden. Hoewel, er was nog iets: "Ik hoop dat, als het jaar is afgelopen, onze betrokkenen- heid blijft bestaan en de opgebouwde kennis niet zal vervagen". "Woorden, woorden, woorden", was de reac tie van een zwerver onder het publiek. "Aan het begin van dit 'jaar' zijn er net zulke mani festaties geweest en daar werd precies hetzelf de gezegd als hier, nu het bijna is afgelopen. Weetje wat er nodig is? Meer bedden in betere kamers voor een zodanige prijs dat we van on ze uitkering ook nog wat overhouden om een bestaan op te bouwen. Nu moeten we op een paar tientjes per week na alles van onze uitke ring afdragen aan het tehuis. Bouw jij daar wat mee op? Nee, toch zeker". ADVERTENTIE (foto GPD) telefax binnen ieders (hand)bereik! vraag documentatie en/of demonstratie. KANTOORMACHINES EN -MEUBELEN B.V. Breestraat 122-124, Leiden telefoon 071-123211. Uit voorraad leverbaar 'prijs excl. btw Zo'n 700 jonge mensen zwerven rond in speelhallen en warenhuizen ADVERTENTIE Maandag 11.00 UUR kunt u al voor deze schitterende aanbiedingen terecht. Aanbiedingen geldig t/m woensdag 30 september. QXCJJ ^Nj Vers, vriendelijk, voordelig. HOUAHDSt KUtBttMN met rogge, tarwe, haver, c_ Gesneden. K Kg5» Kinderen van buitenlanders komen tijdens het opgroeien in Nederland niet zelden in conflict met hun traditionele ouder. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3