Kerk vergroot met gotisch koor In kerk is toerusting belangrijker dan stunts Gedurfd karwei in Noordwij kerhout GEESTELIJK LEVEN OEGSTGEEST - Een ding is de Oegstgeester hervormde predi kant R. da Costa de taaiste maanden in elk geval duidelijk geworden: veel jongeren geloven in de opdracht van de kerk. wil len meedoen, maar verwachten wel dat die kerk zich ook voor hun vragen openstelt en bereid is tot verandering. Ze hebben een hekel aan de kerk die zich ver schuilt achter formaliteiten. Drie maanden studieverlof ge bruikte ds. Da Costa om zich be zig te houden met het thema wat de kerk jongeren vandaag heeft te zeggen, hoe zij de diensten be leven, welk zicht zij hebben op bijbel en sacramenten en wat hen aanspreekt in de oecumene: Vièr jongeren uit verschillende kerken kwamen daarover zeven avonden met hem praten. Alle gesprekken nam hij op de band op. De deelnemers droegen zo veel aan, dat hij er tientallen vel len over voltypte. Het uitgewerk te materiaal wordt gebruikt voor een handboek voor de belijdenis catechese. In het Oegstgeester Kerkblad schreef de predikant al twee hoofdartikelen over zijn ervarin gen. Hij hoopt nu op reacties van jong en oud. De neiging bestaat, het gebrek aan kerkelijke belangstelling on derjongeren aan te pakken door het aanbod van jeugdactiviteiten te verruimen. Daarover zegt de Oegstgeester predikant: "Voor ie het weet komen jong en oud zo los van elkaar te staan en belan den we in een voor-elk-wat-wils- kerk. Het is bovendien de vraag of de oorzaken van gebrek aan kerkelijke meelevenheid onder jong en oud op veel punten niet dezelfde zijn.". Aan veel wat vroeger vanzelf sprekend was wórdt nu getwij feld. Dat geldt ook voor geloof en godsdienst. "Zo heeft de verle genheid van ouders om hun kin deren enthousiast te maken voor geloof en kerk te maken met de veranderde samenleving, waar mee zij zelf ook geen raad weten. De vraag is hoe de kerk ouders kan helpen zó met geloofsvragen om te gaan, dat zij via open ge sprekken hun kinderen de kans geven hun eigen vragen te stel len". Toerusting zou de belangrijk ste taak van de kerk in deze tijd moeten zijn bij het verstaanbaar maken van de bijbelse bood schap. "Zij zal ouders de bijbelse taal van beeld en symbool op nieuw moeten leren, opdat hun kinderen het belang ontdekken van Verstaan' boven 'begrijpen'. Dat vraagt bereidheid tot een le venslang leerproces". De kerk heeft daartoe alle mid delen in huis: riten en symbolen, voorbeelden, lied en gebed, cate chese, kringen en actiegroepen. "Ze moet het niet hebben van stunts of evangeliesatie-campag- nes. van beïnvloeding via school of televisie. Die hulpmiddelen blijken slechts bevestigend te werken: wie al overtuigd was, wordt nog sterker overtuigd, en wie 'tegen' was wordt dat nog he viger". Vragen Het blijkt, dat de belangrijkste geloofsvragen van jongeren overeenkomen met die van vroe ger: hoe kan ik weten dat wat in de bijbel staat waar is, hoe kan ik blijven geloven wanneer ik het lijden om me heen en het onrecht in de wereld zie, hoe verwerk ik persoonlijke ervaringen rond le ven en sterven, verlies en schei ding, schuld en tekort. Die vragen zijn niet nieuw. Het is voor jongeren wel de vraag, welke van thuis meegekregen antwoorden zij voor hun eigen leven willen aanhouden. "De sa menleving biedt veel alternatie ven, waarvan de christelijke er slechts één is. Het is een zaak van welbewust kiezen". Volgens ds. Da Costa heeft de christelijke traditie nog steeds sterke papieren. Niet in de bete kenis van kritiekloos aanvaar den van oude normen en waar den, maar als nieuwe uitdaging voor komende generaties. "Wan neer het lukt, jongeren te laten zien dat de christelijke traditie niks te maken heeft met wat het gangbare christendom ervan maakt, maar dat zij juist kritisch NOORDWIJKERHOUT- In het hartje van Noordwijker- hout heeft het - om precies te zijn - 479 jaren geduurd voor dat de geschiedenis zich her haalde. Werd in het jaar 1508 het ro- maanse 'Witte Kerkje' oost waarts uitgebreid met een go tisch koor, dat echter in 1573 door brand in een ruïne veran derde en waarvan de resten pas in 1798 werden opgeruimd, ok tober 1987 zal geschiedenis ma ken met de ingebruikneming van een nieuw gotisch koor. In 1974 en 1975 werd het (her vormde) 'Witte Kerkje' gerestau reerd. Uitbreiding met een koor - waarvan grondpatroon en opbouw grotendeels bekend waren - zat. er toen niet in. Monumentenzorg vond behoud van het oorspronke lijk romaanse schip (het stuk tus sen toren en koor) mooi genoeg. Toch bleven de hervormden met die gedachte spelen, niet zozeer omdat hun kerk te klein was voor het zondagse bezoek, maar omdat het hun aan de nodige 'werkruim te' ontbrak. Slechts een klein stuk je van het nu herbouwde koor, tot en met het eerste raam. is bij de kerkruimte getrokken, de grote rest is bestemd voor allerlei andere activiteiten De predikante A. van der Meij: "Wij zaten zo'n beetje overal. De staat tegenover wat ouderen zo vanzelfsprekend vinden, dat kunnen zij ontdekken dat juist het christelijke geloof een weg kan wijzen in deze tijd". De kerk kan daarin een rol spe len. Jongeren, zegt de Oegstgees ter predikant, zoeken een her kenbare kerk, waar mensen el kaar in kleine groepen kunnen ontmoeten. Kleinschaligheid is een eerste vereiste om de band met de groep te behouden. "In de grote steden zien we, hoe het kortzichtige beleid van afstoting van kerken, opheffing van predi kantsplaatsen en vergroting van wijken heeft gefaald. De pzet (bezuiniging) had een averechts effect. Wie een wijkkerk afstoot, stoot leden in die wijk af en merkt dat ook in zijn portemon- Maar met kleinschaligheid al leen is de kerk er niet. "Een bloeiende gemeente is een ge loofsgemeenschap waar ieder een mag meedoen. Dat betekent, dat iéder ambtsdrager is. De ta ken moeten niet louter worden opgehangen aan 'deskundig heid' en afhankelijk gesteld van leeftijd en geloofsbelijdenis". Per wijk zou een overzicht van kleine deeltaken gemaakt moe ten worden, waarbij de tijd die men eraan kan besteden wordt afgesproken en.de keuze afhangt van persoonlijke betrokkenheid. Ook zou de ontmoeting per straat of wooneenheid.gestimu- kindernevendienst in het Wapen van Noordwij kerhout, de crèche in de Sint Josephkerk, de kerkeraad in het Dienstencentrum, de cate chisaties in de pastorie Ze waren allemaal erg gastvrij, maar sommi ge initiatieven konden zich door gebrek aan ruimte niet goed ont plooien en andere kwamen hele maal niet van de grond. In de zo mer krijgen we bijvoorbeeld nogal wat toeristen in de kerk. Maar mo gelijkheden om zelf gastvrij voor hen te zijn hadden we niet". Gedurfd Het kerkbestuur heeft, om aan die toestand een eind te maken, in de directe omgeving van de kerk verschillende panden bekeken. Niet één bleek te voldoen. Dan tóch maar het koor herbouwen en daarin ruimte maken voor het ge varieerde kerkewerk. Een gedurfd plan, maar niet kansloos. Monumentenzorg wilde mee werken onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het koor, op basis van de bekende gegevens, in histo rische stijl zou worden herbouwd en dus een verantwoord en harmo nisch geheel zou vormen met de pas gerestaureerde kerk. Zonder authentieke prenten en kaarten plus de nodige stenen restanten is zo'n plan eigenlijk historisch be drog. maar in dit geval waren vol doende gegevens voorhanden om een vroegere toestand betrouw baar te reconstrueren De kerk heeft eerst een romaans koor ge had. Dat was veel kleiner dan het latere gotische koor en dus had Da Costa ..praten met jongeren.... (foto Jan Holvast» leerd kunnen worden (kringen). Herkenning Verder pleit ds. Da Costa voor 'ongedwongenheid' en 'herken ning' tijdens de diensten door voorbereiding met verschillende groepen in de wijk. Namen van mensen die een hoogtijdag vieren kunnen worden ge noemd, ook van hen die verdriet herbouw daarvan geen zin voor de oplossing van het ruimteprobleem. De hoge gotische nis in de oost- wand van de kerk - de vroegere tri omfboog tussen schip en koor - werd weer geopend om als door gang te dienen naar de nieuwe ruimte. De kerkruimte zelf is ver groot met de eerste travee van het nieuwe koor. Zo kan de liturgie meer tot haar recht komen. Achter de muur die de vergrote kerk van de rest van het koor scheidt, vindt men gelijkvloers een vergader ruimte en op de verdieping een tweede ruimte annex keuken. Daarbóven nog een grote zolder zaal met het koordak als afdekking. Aan een kleurschakering in het glas van de koorramen is te zien waar in het koorinterieur de vloer van de verdieping ligt. Het grote raam in de achtergevel van het rechtgesloten koor is 7 meter hoog. Ten slotte is er onder het koor nog een opberg- en archiefruimte ge maakt. Uniek De uitbreiding van de Noordwij- kerhoutse kerk - die ruim f600.000 kost - mag in deze tijd gerust uniek heten. Er raken meer kerken bui ten gebruik dan er worden ge bouwd of uitgebreid. Maar niet al leen dat. Monumentenzorg geeft wel geld voor het behoud van wat uit het verleden is overgebleven, maar in het algemeen met meer voor het terugrestaureren naar een toestand van eeuwen geleden. Dat zou gewoon te duur worden. Bo- doormaken of hulp nodig heb ben. Het feest van de zondag zou zichtbaar gemaakt kunnen wor den in de aankleding van de kerk, waarbij het niet gaat om kunstwerken maar om zelfge maakte eigentijdse vormen van geloofsbeleving. De 'heiligheid' van woorden en sacrament wordt minder zwaar als er plaats is voor herkenbare liederen, voor verbeelding ook in de vorm van dans en drama, "vormen zo oud als de bijbel zelf'. "De taal van het lichaam zou, ondanks onze westerse ge remdheid, opnieuw moeten wor den ontdekt en geleerd". Minder bang zou men moeten zijn om vreugde of verdriet te uiten. "Diensten met verstandelijk ge handicapten tonen ons, hoe ver rassend en verademend men een en ander ervaart". En dan nog een tip van meer 'huishoudelijke' aard: waarom niet begonnen met een kopje koffie, waardoor er vóór de dienst al een sfeer van ontmoe ting onstaat? Ds. Da Costa heeft maar een paar punten genoemd van wat hij tijdens zijn studieverlof mocht ontdekken. De redactie van het Oegstgeester Kerkblad (hervormd, gereformeerd en rooms-katholiek) heeft enkele jongeren gevraagd hierop te rea geren. (Als hun verhaal is gepu bliceerd, zullen wij ook dat kort weergeven). ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 vendien, zegt men, moetje aan een oud gebouw ook kunnen zien wat er in de loop der jaren mee is ge beurd; je moet niet met al te fraaie restauraties de geschiedenis willen uitwissen. Restaureren is dus voor al: in stand houden wat er is. Dat het in Noordwijkerhout heel anders is gegaan, is toe te schrijven aan de dringende behoefte aan ruimte voor het doordeweekse ker kewerk en is te danken aan de inzet en bereidheid van velen om daar fi nancieel offers voor te brengen. De hervormden zelf zegden bij een eerste actie al f. 80.000 toe. Daar mee betuigden zij zonneklaar hun instemming met de plannen van het kerkbestuur. Twee bazaars brachten f15.000 op. De Generale Kas van de Her vormde Kerk schonk f35.000. Bur gerlijke gemeente en provincie kwamen met subsidie en Monu mentenzorg deed een toezegging in die richting. Ook de organisatie 'Zomerzegels' droeg een steentje bij. En in maart van dit jaar bracht een veiling niet minder dan f68.000 op. Heel het dorp kwam daarvoor in beweging, middenstand, rooms- katholiek, gereformeerd en wat dies meer zij. Al met al kwam zo een groot deel van de kosten op tafel. Maar voor de vrij kleine kerkelijke gemeente (500 adressen) resteert toch nog een beduidend bedrag. Tijd Ds. Van der Meij: "Het is toch heel positief dat deze gemeente dit heeft gedaan. We rrfoeten in de kerk niet te gauw denken dat zoiets in deze tijd niet meer kan. De meelevendheid is hier vrij goed. Natuurlijk moet ik zeggen dat het altijd nog beter kan. maar als ik de grote betrokkenheid van veel mensen bij de Witte Kerk zie, dan ben ik daar wel trots op Neem nu de kerkvoogden. Wat hebben zij hier ontzaglijk veel tijd in gestoken. Soms dacht ik: zien ze hun vrouw nog wel eens? In nog geen twintig jaar heeft deze ge meente dan toch maar drie belang rijke punten gerealiseerd: een pas torie gebouwd, de kerk gerestau reerd en nu dit gotisch koor". Belangrijk voor het projekt was de zogeheten 'terugploegregeling' van de overheid. Daardoor kunnen in het kader van de werkloosheids- I bestrijding plannen worden aange pakt die anders nog een tijd blijven liggen. Ook wordt zo voorkomen, dat mensen van hun eigen werk vervreemden. Het resultaat in l Noordwijkerhout getuigt van grote vakbekwaamheid en gevoel voor wat een historisch gebouw bete- I kent. De inrichting van het koor is ge heel voor rekening van de kerkelij ke gemeente zelf. Die valt niet on der enige regeling. De kerk krijgt volgende maand ook weer vijf kroonluchters. De vorige uit de 17de eeuw werden onlangs gesto len. Er is "geen spoor van terugge vonden. Maar de kerkvoogdij was tegen zulk vandalisme verzekerd. Dat nieuwe licht zal de bekro ning zijn van een heel bijzondere onderneming. Een onderneming die een actieve geloofsgemeen schap verlost van haar huisves- tingszorgen en recht doet aan de geSchiedenig en het aanzien van dit oude dorp. Op zaterdag 24 oktober is de offi ciële overdracht, op zondag 25 ok tober de kerkelijke ingebruikne ming met een bijzondere dienst en een gemeentedag. De tijden van het 'open.huis' voor iedereen wor den nog bekendgemaakt. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot 'De barmhartige Samaritaan' (Lucas 10 vers 25 tot 37). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Post, Ermelo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Alblas en pas toor v. Well (ontmoetingsdag met oud- Merenwijkers); Bethlehemkerk (Drift- strjzie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vre- desk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta. ge- meeniezondag mmv koor 'Emoena'. Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Pubs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Mackaay. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.: Petrak (Surinamestr.) 10 mevr. ds. A. Möhring- Wilterdink, Voorburg, 10.30 in zijzaal dovendienst. hr. B Bruining, Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doorn; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. H. J. Buijs. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Dnftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. 7 nam. dienst met belangstellenden in luth kerk Hoogl. Kerkgracht, ds. Agtereek, mmv jongerenkoor 'United' uit Ouder kerk a.d. Amstel. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10 30 evang. A. Meulenberg. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. (Bethlehemskerk Lammer markt) 10 evang. O. Carman, wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stich- ting 11 voorm. in zaal Pieterskerk mevr. M. C. Muuse-Pas. onderwerp: 'Horen, zien en zwijgen'. Netherlands Unitarian Universalist Fellowship 11 voorm. Engl, service, spr. Bill Steelin, Rapenburg 6. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo 9 en 10.30; Haarl.straat zat 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES. Herv. Gem. 9.30 ds. Ruiten berg, Leusden AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Boer, gez. dienst. Geref. Kerk 10 ds. C. Rijper, A.dam, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds Maris, Garderen Rk Kerk zat. 7. zo 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem Adventskerk 9.30 ds. Jonkman, 5 dr Haitsma, Boskoop, jeugddienst; Kruis kerk 9.30 dr. Zwanenburg. Ede; Opstan- dingskerk 9.30 ds. Ommering, 6.30 ds Jonkman, G Herderkerk 10 ds. Ver heul. 7 ds. Nieuwenhuis; De Bron 10 ds. Nieuwenhuis en pastoor Seijsener, oe- cum. dienst, in andere kerkzaal 10 ds. Hoogendijk en pastoor De Graaff, oe- cum. dienst, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Oudshoorn- se kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref Kerk Mar.kerk 9.30 ds. v. Wijn gaarden. nam. jeugddienst in Advents kerk; Salv.kerk 9.30 ds. Boer. 6.30 ds. v. Wijngaarden. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. F. Buurman, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d Meij, ha. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, mmv 'De Lichtdragers', 6.30 ds. Malgo, mmv 'His Revelation'. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. W. Veen- stra, 6.30 hr. J. A. Jongejan. Volle-evang- .gem ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. D. Sikkens. Pinkstergem. (school Bates- tein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr 36) 10 ds. Laforet. Rk Kerk: Bonifaciusk zat. 7, zo. 9.45 en 11.30, Piusk. zat. 7 (oe- cum. woord- en gebedsdienst, pastor Borghols en ds. Boer), zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo 10 oecum. diensten. BENTHUIZEN: Herv Gem 9.30 ds. J Kommers, 6 ds. Exalto. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pettin- ga, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman. 6.30 ds. Vreug- denhil, Gouda; Salv.kerk 9.30 ds* Ter louw. 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Boer. Benthui zen. 6.30 ds Ten Voorde, N.-Vennep. Geref. Kerk 9.30 ds. Lamme, met doven, 6.30 ds Elderman. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem Dorpskerk 9 30 dr. Haitsma. 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9 30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. ha. Geref Gem 9.30 en 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Snel. R.burg. Rk Kerk dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn, De Kaag. 7 ds. v. Mulligen, A dam, opendeurdienst, mmv jongerenkoor. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Cziria, Rijnsburg. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v Langevelde, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Hoffenaar, Voorhout. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v d. Beek, 6 dr Vermeulen, Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank. Ede, 6.30 kand. A. Lagendijk, Leiden. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 hr M. de Ridder, S.heim, 5 prof dr. v.d Beek. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Vroegindeweij, ha. 6 ds. Sjol- lema; O. Kerk 10 ds. Christ, ha. 6 ds. De Jong, ha; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, ha, 5 ds. Visser; Pnielk. 9.30 ds. De Jong, ha, 6 ds. Christ, ha; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard, ha, 6 ds. Ho- vius. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v. Waasber- gen, Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 prof. dr. v.d. Beek, 5 ds. Kersten, zangdienst; Triumfatork. 9.30 ds. Ker sten, 5 zie Vredeskerk. Geref. K. Vrijg 9.30 ds. Grutter, 5.30 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds W Janse, 7 ds. J Eikelboom. Chr. Geref. K 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ger ef. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. S. Houwink, Surhuizum. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. v. Dok. Alphen, 7 zie geref kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt. 7 hr Hoffenaar. Voorhout. LEIDERDORP Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 (zangdienst) ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zie kenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo 10 en 11.30 LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d Kooi. ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15 LISSE. Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref Kerk 10 ds. Bos. Benne- broek, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 stud. J. Boerma. Ned. Geref Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliege- meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. A. van Sloten. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP. Herv Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 6.30 ds. Wegenf Geref Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem- 10 me vr. ds. Siccama. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graafl. ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Biewinga, Kamerik, 7 mevr. ds v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9 30 ds. Trouwborst, Vlaardmgen. 7 ds. Bouw, Oud-Loosdrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Gronden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 dr. Noor- degraaf, Ede. 7 ds. Schrijver, Woerden. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Rang, N.- Vennep, 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. C. v.d. Bcrgh, Barneveld, 7 ds. Ruiten- burg; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg. 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds v d Velden, Woerden. Sole Mio 9 ds Ruitenburg. Geref Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Hofland, Delft; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds Elgersma. Stich- tingskerk 11 ds. Wolthuis, Heemstede Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. Zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (JLijtw.) 10.30 ds. Koek, Leiden, 7 pastor J. ter Laak, seer. 'Pax Christi', oecum vredes- vesper. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Ger ef. Kerk (Gem.centrum) 8.45 dienst, 4 ds De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 nam. ds. P. Sierat. Endegeest 10 ds. Friede- rich. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K 9.30 mevr. ds. v.d. Kooi, Leimuiden, 6.30 mevr. ds. Attema-Roosjen, Nieuwer brug. Remonstr. Gem. 10 dr. Meyering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 ds. Geuze, Noorden. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst. 2.15 ds. Beekhuis, R.dam RIJNSBURG Herv. Gem Laurentius- kerk 9 30 ds. v. Niel, 5 ds. Stam. Ter Aar. Bethelkerk 9 30 ds. Wagter Geref Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 hr. D J Brouwer; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Plomp, O.geest, 5 ds. Ribberink; Mar- kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Huisman. Geref Kerk Vrijg 10 ds. Heida, 5.15 ds. Grut ter Chr. Geref K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds v.d. Vlugt, legerpredikant. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING. Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Bras, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. C. J. de Jong, Voor hout, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 dr. Verheus. A.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds* Stam. 6.30 ds. Wagter, Rijnsburg. Geref. Kerk 9 30 ds. De Reus. 6.30 ds. v. Reenen, A.f- oort. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Ver meulen, 6.30 dr. v.d. Bank, Ede, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 dr. v. Butselaar, Bennebroek, 6 30 ds. Cziria. Geref. K Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. W Baas. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. v. Loenen, Leiderdorp,., jeugddienst; De Ontmoe ting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. W v.d. Meulen. Herv. evang. op geref grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. v. Kooten. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, zie ook herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J Kok. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11; M. Godskerk. zat. 7. zo. 9.30. Kerk van En geland (British school in The Nether lands. J. v Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN Herv. Gem. Briigk 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz. Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9 30 ds. Schipaanboord. 5 ds Goossen; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. v. Hou- welingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds Koning-Polet, Gouda. 5 ds. Bruijn. Gouda; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.30 WASSENAAR. Herv. Gem Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Boer. Benthuizen. 7 muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v.d. Beid, Katwijk; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, ha, 5 ds. v.d. Woude. ves per. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae, familiedienst WOUBRUGGE; Herv. Gem. 9.30 en 6.30 (gez. jeugddienst) ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, zie ook herv. ge meente. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN. Herv. Gem. 9.30 en 7 (gez.) hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 zie herv. gemeente. ZOETERWOUDE: Herv, Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 en ZWAMMERDAM Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eijsenga, ha. Geref. Kerk 9.30 ds Buikema, 6.30 ds. De Goede, Waarder Remonstr. Gem. 10 ds. Sipkema, Aals- Het gotische koor achter het 'Witte Kerkje' in Noordwijkerhout

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2