De mannen van 'Groen' stropen de mouwen op Heempark: ongekende schoonheid Herfst in Leiden: veel werk voor de tuinman PAGINA 28 EXTRA Leiden telt zo n 105.000 inwoners, maar ook een veel voud daarvan aan planten, struiken en bomen. Wie eens op al dat groen let, komt al gauw tot de ontdekking dat het in totaal om een enorme lap gaat die voortdurend onderhoud behoeft. De Direktie Groen - de tuinman van Leiden - is daarvoor in hoofdzaak verantwoordelijk. Met het intreden van de herfst stropen de mannen van 'Groen' de mouwen maar weer eens op. Het zou ondoenlijk zijn om hier alle mooie 'groenstukjes' Leiden te behandelen. Maar één schiet er duidelijk uit. Niet in brede kring bekend misschien, maar van een ongekende schoonheid: het Heempark dat ligt ingeklemd tussen de Haarlemmertrekvaart en de Oegstgeesterweg. Heemparken, ook wel 'wilde-plantentuinen' genoemd, dateren uit het begin van deze eeuw en ze zijn in het hele land te vinden. We hebben ze te danken aan pioniers zoals de veldbiologen Jacob P. Thijsse, E. Heimans en de schrijver Frederik van Eeden. Het ging deze mensen aan het hart dat er zoveel stukken ongerepte natuur dreigden te worden opgeofferd aan waterwinning, woningbouw en wegenaanleg. Samenhang Het Heempark in Leiden is zo'n stukje vrijwel ongerepte natuur. De wandelaar kan er met name ervaren hoe de samenhang is tussen bodemsoorten en de daarop voorkomende planten. Overal staan bordjes met verklaringen erbij. En voor wie daarin niet is geïnteresseerd: het is er gewoonweg prachtig. Het park werd aangelegd in de periode 1959-1963 als onderdeel van de Kikkerpolder. De grond werd er kruiwagen na kruiwagen in gereden- Plantje voor plantje werd de veelzijdige flora er opgebouwd. De natuur nam vrijwel meteen het 'groeibeleid' over, zij het natuurlijk wel met zachte hand gestuurd om niet het risico te lopen dat na verloop van tijd één heel sterke plant- of boomsoort de andere zou verdringen. In het nog geen 2.5 hectare grote Heempark zijn niet minder dan 600 gewassen verzameld, de helft van alle in Nederland groeiende bomen, struiken en kruiden. Al deze vaak met uitsterven bedreigde soorten kunnen we op met zorg samengestelde stukjes grond terugvinden. Er is een moerasgebiedje gecreëerd waarin de natuur nog de gelegenheid moet krijgen. De z.g. Heidehoek lijkt sprekend op een heide-ven, die vooral in de nazomer prachtig in bloei staat. Er is een rietmoerasje aangelegd, alsmede duinvegetatie en vijver-begroeiing. Ander belangwekkende bezienswaardigheden zijn een bijenstal, een oude waterput en een z.g. wipmolen, zo genoemd omdat hij Het Heempark: een voor velen onbekend stukje Leiden, (foto Ben Apcidoc in bedrijf (heel vroeger) altijd stond te schudden. In 1985 werd het 25-jarig bestaan van het Heem park gevierd. En nog niet hebben alle Leidenaars er een bezoek gebracht. Ga er eens kijken. Honden liever thuis laten, maar een vergrootglas, een verrekijker of een fototoestel zullen het plezier zeker nog vergroten. 'Tja, die naam", lacht H. Z. Kühn. assistent-chef buitendienst in zijn kantoortje bij de kinderboerderij in de groene Merenwijk. "We ontston den uit de afdeling Civiele Werken van de gemeente. De vraag was toen hoe we moesten gaan heten. Belt er een Belg op: 'Ge spreekt met die en die, afdeling groen'. door Ben Apeldoorn Vandaar de naam dus: Direktie Groen. Zomaar een vraag aan een willekeurige Leidenaar. of hij ook weet wie of wat de Direktie Groen is. "Wat zegt u? Dat zijn toch die jongens die wat in perkjes schoffelen en onkruid opruimen en zo Ja. ik zie ze wel eens. Trouwens, nu we het er toch over hebben, kijk eens naar al dat onkruid op de stoep. Metershoog staat het. het paaltje voor m'n deur kan ik zowat al niet meer zien. Direktie Groen? Nou overdrijven ze toch". Educatie De eerste contacten met de mensen van 'Groen' leren dat de werkzaamheden zich toch wel wat verder uitstrekken dan alleen maar 'wat in perkjes schoffelen'. C. Jochemsen, het hoofd van de Direktie Groen: 'Ons werkgebied bestaat uit het aanleggen en in stand houden van groe ne en recreatieve voorzieningen. Daar naast ontfermen we ons ook over be houd en bescherming van natuurlijke milieus in Leiden ,en directe omgeving. En dan betrekken we ook zoveel moge lijk de mensen bij dat hele gebeuren. Dat is heel belangrijk, niet in de laatste plaats voor de nu opgroeiende jeugd. Daartoe hebben we in 1978 een speciale afdeling in het leven geroepen: Natuur- en Milieu-educatie. De andere is de afde ling Plantsoenen". "En over dat onkruid op de trottoirs gesproken, dat is inderdaad groen, maar eigenlijk is dat de taak van de Gemeen telijke Reinigingsdienst. Maar omdat we niet zo ambtelijk-afschuiverig willen overkomen bij de mensen, wordt het toch zo hier en daar wel eens wegge haald als we toevallig in de buurt zijn" Het op een rijtje zetten van enkele ta ken van 'Groen' laat pas zien hoe om vangrijk het werkpakket is. Neem het ontwerp, de aanleg en het onderhoud van plantsoenen, parken, waterpartijen. bermen, z.g. groen-elementen (bloem bakken en bomen), educatieve voorzie ningen (kinderboerderijen, heempar ken) en sport- en speelplaatsen. Alleen al het onderhoud van de dui zenden straatbomen is een verhaal apart, want dat beperkt zich niet tot het zo af en toe verwijderen van een dode tak. er komen ook begrippen als boom chirurgie, wortelbeluchting en kapver- ordeningen om de hoek kijken. Bomen vormen een levend en beeld bepalend element in een stad. Leiden telt ongeveer 30.000 bomen, vooral ie pen, linden, esdoorns, platanen, elzen, populieren, enzovoort. Op iedere drie in woners is er dus één boom. Zonder bo men zou een stad kaal en ongezellig zijn. Bovendien produceren bomen veel zuurstof en geven ze op warme zomerda gen schaduw en koelte; ze bieden plaats aan talloze vogelsoorten, ze dempen ver keerslawaai en vormen filters voor stof uit de lucht. Dank zij de bomen kunnen de mensen ook de seizoenen meebele ven, zoals nu bijvoorbeeld de herfst die enkele dagen geleden is begonnen. Ongezond Een tuinman rust eyen uit op de lange steel van zijn schoffel, gestoken in de grond van een grote, uit bielzen en palen opgebouwde bloembak. Tijd voor een sjekkie. "Bomen zijn prachtige dingen in een stad. Jammer is alleen dat de een ze wel mooi vindt en de ander niet. Dat schept wel eens moeilijkheden en daar zitten wij dan tussen. Neem nou die bo men daar. Die zijn niet zo gezond meer en die scheve daar knapt waarschijnlijk af bij de eerste de beste storm. Maar denk je dat de bewoners ze weg willen hebben? Ze vinden ze veel te gezellig Ja, dat is dan weer het andere uiterste". Daarover weet ook chef buitendienst J. Siebenga mee te praten: "Hoe vreemd het ook klinkt, het hangt van het soort zomer af welke klachten je over bomen krijgt. Tijdens een natte zomer valt het de mensen waarschijnlijk meer op dat er druppels uit een boom vallen en dat hij schaduw geeft. De afgelopen zomer heeft het dan ook telefoontjes geregend met verzoeken om bomen weg te halen en we hebben al die mensen uitgelegd dat een boom toch te waardevol is om voor elk flut-argument te worden omge zaagd". Wat later zet J. van Haastert, werk meester in de ruim 18.000 inwoners tel- Schoffelen in de Merenwijk: intensieve relatie met bewoners. (foto Ben Apeldoorn) Voetbaldoel Nog een probleem dat aandacht be hoeft. Op een klein grasveldje, omgeven door struiken, is een 'voetbaldoel' ge schilderd en de verfbussen zijn voor het gemak maar in de struiken gedepo neerd. Enkele jongeren van een jaar of tien. twaalf komen schoorvoetend na derbij. "We hebben nergens ruimte om te voetballen", klinkt het uitdagend. Van Haastert legt uit dat er een eindje verder een groot terrein ligt dat com pleet met doelen is uitgerust en 'waar naar hartelust gevoetbald kan worden Men belooft beterschap. Een ander arbeidsintensief werkter rein van 'Groen' ligt op het gebied van de privatisering. Simpel gezegd: de pro blematiek die om de hoek komt kijken als de bewoners bepaalde stukken of stukjes grond, grenzend aan hun tuinen, al dan niet legaal bij hun grondgebied hebben getrokken. Assistent-chef buitendienst Kühn de poneert een imposant pak plattegron den op tafel: "Nadat, zulks in de beginja ren min of meer oogluikend was toegela lende Merenwijk, het bekende gele vrachtwagentje met de\ tekst Direktie Groen, afdeling Plantsoenen stil, leunt met beide armen op het stuur en wijst naar een bijzondere boom aan de andere zijde van het water. Er hangt niet één blaadje In. "Zo dood als een pier", zegt hij mis troostig. "Dat gebeurt ook. Een paar mensen die die boom met een smoesje probeerden weg te krijgen. Gingen we niet op in, anders blijf je aan de gang. Toen hebben ze hem maar 'om zeep ge holpen. We zijn ook wel eens gebeld door een mevrouw die vroeg of we met een konden komen om een boom weg te halen, want haar man kwam zo thuis en die kon dan nog een uurtje in de zon zit ten". Bosrijk Het zijn overigens maar weinig smetjes in de intensieve relatie die de mensen van 'Groen' doorgaans met de Leidenaars hebben. Van Haastert is trots op 'zijn' wijk, en niet ten onrechte. Rijdend over smalle paadjes, omgeven door alle mogelijke soorten groen dat de- auto als een stolp omsluit, zegt -hij en thousiast: "Is het niet prachtig? Je moet je realiseren datje hier in feite midden in een woonwijk rijdt. Het lijkt toch net op een bosrijk gebied ver buiten de Rand stad. Je kunt hier heerlijk rustig wande len". Wat de groenvoorzieningen betreft hebben de bewoners van de Merenwijk bepaald geluk gehad. Siebenga legt een en ander uit gan de hand van een lucht foto van de Merenwijk: "In 1969, tijdens de bouw van de eerste flats hier in de Arendshorst en de Condorhorst, was er nog sprake van de aanvankelijk geplan de 70 procent hoogbouw en 30 procent groen-verdeling. Maar al spoedig werd dat omgedraaid: 30 procent bebouwing en 70 procent groen. Maar ja, toen groei den de bomen bij wijze van spreken nog bijna totaan de hemel: er was nog vol doende geld om dat allemaal te realise- "Het bouwrijp maken van de Meren wijk begon in de jaren '60 met het op spuiten van enorme hoeveelheden grond, want dit gebied is van origine veengrond, en dus drassig. Oorspronke lijk zou alles eronder verdwijnen, maar bepaalde markante dingen hebben we weten te behouden. Het lange Broek weggetje bijvoorbeeld; dat ligt nog op het oude niveau. Met maar liefst twaalf honderd in de berm gestoken stokken gaven we aan waar de knotwilgen moes ten komen die er nu staan". Aanleiding voor Van Haastert een an der verschijnsel te belichten: "Kijk eens naar die perken met die rozen erin. De kopjes van de rozen staan maar net op dezelfde hoogte als de rijweg. Dat komt omdat het plantsoen ten opzichte van de rijweg de laatste 25 jaar zeker een halve meter is gezakt. Door het enorme ge wicht van al die grond die erop is geko men is de onderlaag gaan 'inklinken'. De woningen hebben daar geen last van. want die staan allemaal op diep geheide palen. Maar al die weggezakte stukken grond zullen toch eens weer opgehoogd moeten worden". Het Van der Werfpark: in blakende welstand dank zij voortdurend Onderhoud. (archieffoto) ten. zijn we ons op zeker moment als eerst belanghebbende toch gaan afvra gen wat we moesten doen. Wat zouden we aan de mensen kunnen verhuren of verkopen, uitgaande van de stukken grond die we per se in eigen beheer moesten houden, bijvoorbeeld omdat er water- of elektriciteitsleidingen onder die grond liggen of omdat we bepaalde stukken grond nodig hadden om op vita le plaatsen te kunnen komen". Hij wijst op een kaart. "Deze meneer was bezig aan een diepe kuil te graven op een stuk grond dat aan zijn tuin grensde, toen we er lucht van kregen Hij heeft geluk gehad; er loopt een hoog spanningskabel onderdoor". 'Al die stukken grond die we kwijt wil len worden stap voor stap gescreend op het daarin voorkomen van leidingen van het energiebedrijf, van de PTT, waterlei dingen. Daarna moeten we dan te rade gaan bij de afdelingen Stedebouw en Rioleringen. Dat is een hoop werk. We houden nu in twee gedeelten van de Me renwijk een proef hoe een dergelijke pri vatisering verloopt". Kabels "Het moeilijkste en meest tijdrovende van alles zijn nog wel de gevallen waarin je de mensen duidelijk moet maken dat ze van bepaalde stukken grond, die ze soms al hebben omgebouwd tot werkelijk plaatjes, weg zullen moeten omdat er bijvoorbeeld kabels onderdoor lopen. Ik kan me best voorstellen dat de mensen daarvoor geen begrip opbren gen. Maar toch, het kan gewoon niet an ders. Die contacten worden dan vaak niet in de kantooruren gelegd maar bij gelegenheid, op zaterdag bijvoorbeeld", j Kühn vouwt de plattegronden weer dicht: "De Merenwijk telt 24 sectoren. Ik ben zeker twee jaar bezig om alles te in ventariseren. Er zullen zich in de ko mende tijd nog heel wat problemen aan kondigen. Ik heb ze gezien hoor. de ver koopadvertenties waarin stond dat het perceel honderd vierkante meter eigen grond en vijftig van de gemeente bevat te. En als er dan net leidingen onderdoor lopen, maak de mensen dan maar eens duidelijk dat ze dat stukje grond moeten afstaan". Bij de Directie Groen is overigens ie dereen, van hoog tot laag, bezorgd over de bezuinigingen die ook deze gemeen telijke tak hebben getroffen. Veel din gen kunnen niet meer of nog maar mondjesmaat, en dat heeft weer meer onbegrip bij de stadsbewoners tot ge volg, men betaalt immers belasting. Terwijl de zon langzaam naar de westelijke gezichtseinder zakt. Van Haastert in professionele renkledij een racefiets bestijgt. Kühn zijn plattegron den opbergt en het Stadsbouwhuis in middels geheel is leeggelopen, peuzelt een jongetje in het Huigpark met smaak aan zijn laatste frietje en gooit het bakje met een wijde boog in de bosjes. Het planten van een boom in een herbouwd stadsdeelin dit geval de Oranjegracht. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 28