'Imago bedrijfstak moet beter worden' Voorzorgsmaatregelen voor doorbraak aquaduct onnodig' Raad Alphen raakt over zijn toeren tijdens discussie over kamp Vught Fusie kruis veraiigingen Leidse meao toch in Alphen? ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 W III REGIO PAGINA 13 Rol van gloeilampenfabriek Philips in de oorlogsjaren ter discussie gesteld ALPHEN AAN DEN RIJN - Kille verwijten en uitdrukkingen van ontzet ting omlijstten een voor stel in de Alphense ge meenteraad deze week om 250 gulden uit te trekken voor een bijdrage aan de stichting van een natio naal monument in het voormalige concentratie kamp Vught. Tijdens de behandeling van het voor stel. afkomstig van raads lid G. Harmes (Socialistie- se Partij), laaiden emoties hoog op toen de indiener niet van plan bleek een passage over de rol van fa brikant Philips weigerde te schrappen. Volgens Harmes was Vught niet alleen een doorvoerkamp naar de vernietigingskampen, maar ook een produktie- kamp voor de Philips glo eilampenfabriek uit die ja ren. In niet mis te verstane bewoordingen trachtten andere raadsleden en bur gemeester M. Paats de SP'er duidelijk te maken dat dat een misvatting was en dat Philips onder de ge geven omstandigheden voor gevangen gezette jo den en verzetsmensen het beste had gedaan wat in zijn vermogen lag. Geschiedverval sing Om dat te bewijzen. nieken van ge schiedschrijver dr. L. de Jong. Door anderen werd Harmes van 'geschiedver valsing' beticht (J. van Ar- kel, RPF/SGP/GPV) en la ter tijdens de vergadering door CDA'er H. Haberme- hl zelfs 'geestelijk vergif tigd' genoemd. Laatstge noemde liet duidelijk mer ken niets, maar dan ook helemaal niets meer met Harmes te maken te wil len hebben. Vrijwel even omzichtig als aangrijpend haalde ook Paats getuiger jsen aan die de opvattingen van Harmes zwaar tegen spraken. De eenling hield evenwel aan zijn lezing vast en legde het verzoek van PvdA-fractieleider J. van der Vlies om de ge wraakte passage te schrappen naast zich neer. "Ronduit schandalig", be titelde Habermehl de ar gumenten van Harmes. die bevestigd wilde heb ben dat de fabrikant dien sten aan de bezetter had geleverd. Van Geest: "Dit is geschiedvervalsing van de eerste orde. Ik moet me inhouden om geen paral lellen te trekken met de bezetter". En Van Arkel: "Dit is schrijnend en een klap in het gezicht van alle men sen die in die jaren hebben geprobeerd er het beste van te maken" Armoedig De discussie kreeg geen vervolg. Na een korte schorsing wees de raad met 1 tegen 28 stemmen het voorstel af. hoewel in eerste instantie partijen te kennen hadden gegeven best 250 gulden voor het monument over te heb ben. Het voormalig kamp be vindt zich in armoedige staat. De gemeente Vught wil samen met de Stich ting Samenwerkend Ver zet 1940-1945 de fusillade plaats en het crematorium in stand houden en vol gens orginele tekeningen een barak bouwen. Een deel daarvan wordt inge richt zoals vroeger, het an dere deel als documenta tie- en bezinningscen trum. Alleen de WD ver klaarde zich om formele reden tegen het verstrek ken van de genoemde 250 gulden. Dit omdat een aantal jaren geleden de af spraak is gemaakt dat geen zaken of instanties meer worden gesubsidi eerd die geen lokaal be lang dienen. De discussie leidt in elk geval tot een heroverwe ging van die afspraak en mogelijk zelfs tot nietig verklaren hiervan. Het staat vrijwel vast dat op korte termijn nieuwe initi atieven worden ontplooid om alsnog 250 gulden aan de Stichting Nationaal Monument Kamp Vught bij te dragen. Opening complex vakopleiding wegv ervoer in Alphen ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Janssen. Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Bnkkenwal 19, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel: 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus. Middelste gracht 129. tel: 132500. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel 120266. spreekuur: Utrechtse Veer 17 Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit. W. de Bruyne, J. de Bruvne. Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Lt de Kanterstraat 3, tel: 134345. zo 8 uur tot 24 uur: H. Landman. Kern straat 11, tel: 120412. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B Roos Zocher- straat 1, tel: 766123. zo 8 uur tot 24 uur D.R. van Wingerden. Boshuizerkade 31, tel: 310047. Groep 5 - Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, VondeUaan 58, tel: 761754. Leiderdorp za. en zo. Mevr. L. Podzinek, tel: 895525; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Peppelschans K 14. tel: 895525. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur D L P van Overvest. Terweeweg 152. tel 173994 Voorschoten A. Tromp. Leidseweg 328, tel 071- Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: E. Op 't Land,, tel: 13056, spreekuur: Middelweg 21; zo: J. Stuyfzand, tel: 12460, spreekuur. Kerkstraat 43. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24/9 tot vr 2/10 Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 18- 20. Leiden tel: 071-763134. Apotheel Linnaeus. Kempenaerstraat 31. Oegstgeest. tel 071-173330 DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36. Lei den, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: ALPHEN AAN DEN RIJN - Het nieuwe kantoor- en opleidingcomplex van de Stichting Vakopleiding Wegvervoer op het Alphens industrieterrein Molenwetering moet een be langrijke rol spelen in de opzet het imago van de vrachtwagenchauffeur te verbeteren. Daarmee kan het dreigende tekort van goed geschoolde chauffeurs voor een groot deel worden afgewend. E.J .M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J Brandt, Homanstraat 1. Rijnsburg. tel. 173266 Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560. Voorscho ten, tel: 071-768616. Wassenaar J.W. van der Vijver, Oosteinde 15, Voor burg, tel: 862210; M. Immink-Vaandra- ger, Surinamestraat 50, tel: 462207; G. v.d. Voogd, Herenweg 11, tel: 453583/ 14546. t dal er geen risicobeperkende maatregeleni Hetaquaduct onder de rijksweg 4 ten noorden van Roelofar endsveen. Het provinciebestuur meei dig zijn om het onder water lopen van de Googerpolder te voorkomen bij een eventuele doorbraak. ALKEMADE - Voor het on verhoopt onder water lopen van de Googerpolder in Roelofarendsveen/Oude Wetering als gevolg van een doorbraak van het aquaduct in rijksweg 4 hoeven vol gens de provincie geen risi- 'cobeperkende maatregelen te worden getroffen. Drie jaar geleden informeerde het Alkemadese raadslid J. Duiven voorden (CDA) naar de beveiliging van deze polder in Alkemade bij een eventuele doorbraak van het aquaduct onder de ringvaart van de Haarlemmermeer. Hierop stel de de afdeling openbare werken van de gemeente een rapport op waaruit bleek dat de gemeente Haarlemmermeer meer dan vol doende tegen een overstroming was beschermd. Maar voor de Googerpolder in Alkemade was dit niet het geval. Deze polder grenst direct aan de ringvaart. Volgens berekeningen van openbare werken zal bij een doorbraak de Googerpolder tot on geveer 2.30 meter boven het maai veld onder water komen te staan. De nabijgelegen Veender- en Lij- kerpolder buiten de bedijking en de drooggemaakte Veender- en Lij- kerpolder zullen naar verwachting geen directe hinder van een even tuele doorbraak ondervinden. 'Angst ongegrond' Het resultaat van dit onderzoek was voor het college van B en W aanleiding om zich in augustus 1984 tot het provinciebestuur te wenden. "De geschetste gevolgen achten wij verontrustend. Temeer omdat de Googerpolder het voor naamste. zich steeds uitbreidende woongebied van deze gemeente bevat. Wij verzoeken u dan ook ge zamenlijk met Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland ervoor te zorgen dat in de ringvaart van de Haarlemmermeerpolder tussen het aquaduct en de Hanepoel een boe zemscheiding wordt aangebracht, dan wel dat op een andere wijze voldoende bescherming van de Googerpolder wordt geboden", al dus het Alkemadese college. Na drie jaar antwoorden de pro vinciebestuurders dat Alkemades angst ongegrond is. De provinciale dienst water en milieu heeft het eventueel onder water lopen van de Googerpolder als gevolg van een doorbraak van het aquaduct zowel in vredes- als oorlogstijd on derzocht. De conclusie luidt dat de Googerpolder voldoende veilig is. Voor het geval dat Alkemade het standpunt van de provincie niet volgt, heeft cje dienst water en mil ieu twee risicobeperkende maatre gelen nader onderzocht op finan ciële gevolgen. Die komen dan wel voor rekening van de gemeente. Als eerste oplossing wordt ge noemd de bouw van een boezem- scheiding in de vorm van een klep- stuw in de ringvaart bij de Hane poel. Door het bouwen van deze extra boezemscheiding ontstaat een betrekkelijk klein boezem vak van vijftien hectare die echter gelet op de normen in de wet bescher ming waterstaatswerken oorlogs tijd (WBO) en de hoge bouwkosten van ongeveer 2,5 miljoen gulden als ondoelmatig wordt gezien. Verhoogd risico Een tweede mogelijkheid is het afbreken van de ringdijk ten noor den van het aquaduct over een lengte van 440 meter. De kosten hiervan worden geraamd op 176.000 gulden. Hoewel deze kos ten aanmerkelijk lager zijn, heeft het afbreken van een deel van de ringdijk wel als nadeel dat er een sterk verhoogd risico ontstaat voor het onder water lopen van de Haar lemmermeerpolder ten zuiden van de Geniedijk. Om dit risico te be perken zal Alkemade aan de ge meente Haarlemmermeer een be drag van 110.000 gulden moeten vergoeden, dan wel een afkoopsom van 154.000 gulden betalen De mogelijkheid bestaat ook om de totale kosten (330.000 gulden) in dertig jaar af te schrijven met een rente van zeven procent. Dan be taalt Alkemade 25.000 gulden per jaar voor de bescherming van een groot deel van haar bevolking. Alkemaae laat nu de afdeling openbare werken over een enander een advies opstellen. Bij de officiële opening van het miljoenen kostende SVW-complex aan de Anthonie van Leeuwen- hoekweg door minister N. Smit- Kroes van verkeer en waterstaat, werd met name door directeur J. van de Vosse met zorg in de toe komst gekeken. Hij haalde een prognose aan van het Centraal Planbureau, dat heeft becijferd dat het aantal schoolverlaters met een lagere beroepsopleiding of mavo diploma de komende jaren met 35 tot vijftig procent terugloopt. "Voor elke bedrijfstak wordt het knokken om iedere leerling. Wil het wegvervoer leerlingen krijgen en personeel kunnen vasthouden dan moet het imago van de be drijfstak worden verbeterd". Van de Vosse doelde op betere belo ning, inspraak en medezeggen schap, arbeidstijden en -omstan digheden. "En ook moet het beeld worden doorbroken dat het be- roepsgoederenvervoer een 'man nenwereld' is. De bedrijfstak moet nadrukkelijk ook mikken op vrou wen. Dat vergt aanpassingen, zo wel in mentaliteit als in voorzienin gen". De reactie van Smit-Kroes, bij de opening een van de weinige vrou wen in het gezelschap: "Ik heb nog nooit een prognose zien uitkomen. Maar het is een waarschuwing". Zij vroeg zich af waarom Van de Vosse alleen over schoolverlaters met een lbo- of mavo-diploma repte, alsof hoger geschoolden geen vrachtwa genchauffeur zouden kunnen wor den. Het al in februari in gebruik ge nomen SVW-centrum in Alphen biedt wat de genoemde voorzienin gen betreft in elk geval het beste van het beste. Voor in totaal negen miljoen gulden heeft de uit Rijs wijk afkomstige stichting, met nog een vestiging/studiecentrum in Lunteren, een modern opleidings centrum ingericht. De grondver- koop, ruim 17.000 vierkante meter voor twee miljoen gulden, was de grootste in de Alphense geschiede- Behalve een 'lap' asfalt van ruim negenduizend vierkante meter waar met trucks kan worden gema noeuvreerd, beschikt de SVW over een ruime bedrijfshal plus een les- en kantoorgebouw. Dit cursusjaar volgen daar bijna negenhonderd jonge en oudere chauffeurs een aantal dagen per jaar les, dan wel bij- of herscholing. RIJNSBURG De kruisvereniging 't Sandt en Kruiswerk Bollenstreek zijn be sprekingen begonnen die tot een fusie van beide verenigingen moet leiden. Naar ver wachting zal de te vor- ging ongeveer 50.000 leden tellen, 't Sandt vertegenwoordigt 11.000 leden. Kruis werk Bollenstreek 40.000. De leden van 't Sandt zijn afkomstig uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. De samenwerking die beide verenigin gen aangaan is door de overheid opgelegd. Zij streeft naar schaal vergroting, aldus voorzitter G. Paauw van de vereniging 't Sandt. Voorzitter Paauw zei dat nog niet be kend is wanneer de fu sie daadwerkelijk kan worden doorgevoerd. Wel, zo vertelde hij, wordt ernaar ge streefd dat de samen werking op bestuur lijk niveau op 1 juli van het volgend jaar is afgerond. Dan komen de gesprekken op gang welke lijn er zal moeten worden ge volgd. Zeker is in elk geval dat er geen mensen zullen worden ontsla gen. Er zullen echter wel personeelsleden moeten worden over geplaatst. Met name het administratief per soneel zal naar een an dere plek verhuizen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De mogelijkheid om in Al phen een dependance te vestigen van de Leidse meao (middelbaar economisch en administratief on derwijs) wordt opnieuw bekeken. De Alphense wethouder voor on derwijs H. den Duijn doet dat op advies van staatssecretaris N. Gin jaar-Maas. Tijdens een vergadering de vaste Tweede-Kamercom missie voor onderwijs heeft zij la ten weten dat 'een zelfstandige meao van een bepaalde richting' op dit moment niet haalbaar is. Mocht overeenstemming wor den bereikt over de plannen om in Alphen een dependance te vesti gen, dan kan in 1989 worden be gonnen. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: E.F.J. Dickman, Breestraat 58A, Leiden, tel 071-146004 Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest. is tandarts Van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 uur Wassenaar - B. van Wijk, Brouwerlaan 1. Voorschoten, tel: 01717-3667. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters. Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndük, tel. 071-414547 of 410950. WASSENAAR - De Wassenaarse Reddingsbrigade heeft gisteravond dc burgemeester Staab Wisselprijs gekre gen omdat zijgeheel belangeloos, zoveel goeds heeft gedaan in de gemeente. In zijn toespraak voor het bomvolle 'Warenar' prees burgemeester P H. Schoute de club voor het vele. onmisbare werk. Twee jaar geleden, bij het af scheid van eerste burger Staab, werd de prijs tamelijk spontaan in het leven geroe pen en uitgereikt aan carnavalsvereniging De Deylknotsen. Deze vereniging feest niet alleen, maar doet ook veel aan liefdadigheid. Gisteravond moesten De Deylknotsen de 14 karaats gouden onderscheiding inwisselen voor een bronzen replica met oorkonde. Om de spanning erin te houden had de gemeente van tevoren geheim gehouden welke vereniging de prijs zou krijgen. Alleen cryptische wonderkinderen wisten het al, na lezing van het stukje van de voorlichter op de voorpa gina van een plaatselijk blad. De allerlaatste regel luidde namelijk als volgt: 'Als een paal boven waterstaat dat het er bruisend aan toe gaat'. Over twee jaar is er weer een uitreiking. (foto Henk Bouwman) ZATERDAG 26 SEPTEMBER Alkemade nsmakingsbijeenkomst vi- Rode Kruisgebouw. Ou- Drie Eenen. tot 18.00 u Alphen concert Lois Lane in Het Kas teel, Concertweg, 21.00 uur. Boskoop drumband en majoretlencon- cours op het Raadhuisplein, 10.00 uur Hazerswoude open dag pompstation Roden- his, tot 15.00 uur Leiden, open huis, Haze- windsteeg, voor kinderen tot 13 laar en hun ouders. 13 00 tot 17,00 uur. fancy-fair, buurtcentrum Rondom de Maredijk. tot 17.00 toneelstuk 'Prettige Feestda gen', kindertheater Ploef. in 'Op eigen wieken' in de Merenwijk, 20.15 uur. Leiderdorp Muzenhof optreden Tamarco, Parkeerterrein Muzenhof. Gor- di|nsmgel, 13.30 uur; poppenthe ater 'De Tafelreus', kinderen 4-10 jaar, 14 30 uur; optreden Joke BruijS. 20.15 uur Voorschoten concert Voorschotens Kamer koor, Dorpskerk, hoek School straat/Kerkplein, 20.15 uur. opening regionale Vredes- Wassenaar tazzformatie "Echoes of New Orl.eans'. Deylercentrum, Hof- campweg 3. van 21.00 tot 1 00 modelbouwtentoonstelling. Van Heeckerenhuis. Van Heec- kerenstraat 2. tot 17.30 uur en 19.00 tol 22.00 uur ZONDAG 27 SEPT. Alphen Country Music Show met als gast de Canadese zanger Gordie West in de Cantharel (naast zwembad De Thermen), 20.30 Community Singing n phens mannenkoor in De Bro 18.30 uur sen 8.30 en 9.30 uur, Clubhuis Swifttoer. monumentenwandeling, 14.00 uur, K. O.-gebouw. Haze- windsteeg. concert door het Leidse Politie Muziek Gezelschap aan de oever van de grote vijver. 14.00 uur open middag bij de Aikido Stichting Leiden, Pieterskerk gracht 7. vanaf 14.00 i r Volkenkunde. concert door de Nederlandse Mozartver. in de Tafleh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg. koflie-concert door Kaoru Kak- udo, viool en Herman Uhlhorn, piano, 11.30 uur, Stadsgehoor- Leiderdorp najaars-antiekbeurs n hal De Munnik. 11.00 t 1800 marionetten-theater Hendrik Bonneur met 'Bastien en Bastien- ne'. met muziek van Mozarl. 14.30 uur, Muzenhof. Cor Gor- di|nsingel. Oegstgeest start Haaswijkloop over 5,10,5 en 16 km, nieuwbouwwijk Haaswijk. 12.00 uur Warmond jazz-session met bekende top- musici in Boerderij 'Meerrust', Dorpsstraat. 17,00 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13