Miiious rust in het Kurhaus' Verhuizing SJJO ofwel: een georganiseerde puinhoop ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! O 071-144941 Wassenaars Cattenhuys op 4 oktober geopend REGIO LEIOEN WASSENAAR - Het zal zo om streeks het jaar 1926 zijn ge weest dat bij enkele hofdames van koningin Wilhelmina het idee post vatte een wassalon annex 'ruilbeurs' voor honden op te zetten. In een klein win keltje aan de Voorhout, onder de rook van het paleis, werden de viervoeters van de hoge kringen verzorgd of wisselden er van eigenaar. Een oud win keltje was het, maar wél inge richt naar de geheel eigen smaak van de hofdames. Zelfs koningin Wilhelmina, die zo af en toe ook een kijkje kwam ne men, stond daar wel eens van te kij ken. "Roze zijden behang in een hóndewinkel", zou zij bij tijd en wijle hebben verzucht. De hofd ames lieten zich echter niet van de wijs brengen en realiseerden uit eindelijk zelfs een heus dierenasiel in een houten huisje aan het Smidswater. Een voor die tijd wat buitenissi ge vrijetijdsbesteding van wat adellijke dames? Misschien. Maar zij waren het wel die de fundamen ten legden voor het huidige dieren tehuis aan de Zijdeweg in Wasse naar waar heden ten dage maar liefst honderd honden en zestig tot zeventig katten onderdak vinden. De legaten die de dames na hun dood nalieten aan de 'Vereniging Nationale Dierenzorg", bleken na melijk ruim voldoende om in de ja ren vijftig een monumentale boer derij op enkele meters van de Haagse stadsgrens in gebruik te ne- Obers Het koninklijke is er inmiddels wel vanaf, daar aan de Zijdeweg. Maar nog steeds herinneren de na men van de dierenverblijven - Bin nenhof, Korte Poten. Lange Poten - aan het Haagse verleden. Zo ook in het nieuwe 'Cattenhuys' dat op we relddierendag, 4 oktober, officieel zal worden geopend. Dit nieuwe verblijf omvat een eerste en tweede kamer voor asielkatten, de Raad van State voor oude katten en het Kurhaus voor pensionkatten. En twee obers van het echte 'Des In- des' zullen ter gelegenheid van de opening een maaltijd komen serve ren aan de dieren. door Conny Smits "Met 'elitair' heeft dat allemaal niets te maken", verzekert direc teur Jaap Boersma van het dieren tehuis. "Ik wil alleen de drempel verlagen voor mensen die hun dier hier moeten brengen. Want stel, je kunt niet meer voor je hond zorgen en je bent heel erg aan zo'n dier ge hecht. Dat is het toch prettiger als we hier kunnen zeggen: Minous gaat nu naar het Kurhaus dan dat we het hebben over 'hok nummer 52?" Het nieuwe kattenverblijf van 'Dierenzorg' is al enige tijd in ge bruik. Het in wit hout opgetrokken gebouw, dat 260.000 gulden heeft gekost, biedt plaats aan ongeveer negentig katten die in drie catego rieën zijn onder te brengen. Zo zijn daar de pensionkatten wier baasje met vakantie is of om andere rede nen tijdelijk niet voor het dier kun nen zorgen. En net als bij de hon den is een van de zeven 'kamers' in gericht voor de senioren onder de poezen. Daklozen Ten slotte zijn er natuurlijk ook de 'gewone' asielkatten; de daklo zen. Boersma: "Bij ons komen bij na alle asielkatten eens weer aan een (nieuwe) baas of bazin. Ook daarin verschillen we van andere asiels. En dat is niet om onszelf op de borst te slaan. Wij hebben ge woon meer tijd om de dieren weer helemaal gezond te maken dan an dere tehuizen. Omdat de asielkat ten in de minderheid zijn. kunnen we ze langer in huis houden dan el ders de gewoonte is". Een grote wens van Boersma is om op een aanpalend stukje wei land, ook eigendom van 'Dieren zorg', een kattentuin met vijver in te richten. Daar zouden de beesten, weliswaar op een door hekken om geven terrein, tamelijk vrij kunnen rondlopen. Er zouden ook bankjes moeten komen zodat eigenaars van de 'senioren' die op bezoek komen, temidden van de katten een paar uur kunnen vertoeven. Het geld voor zo'n tuin is nog niet voorradig, "maar het zou voor de katten ideaal zijn en het hele park een gezellig aanzien geven", aldus Boersma. En op die gedachte rust eigenlijk de hele aanpak in het Wassenaarse dierentehuis. Het moet er aange naam verblijven zijn. Zo maken be zoekers hun entree niet in een kale ruimte, maar komen binnen in de sfeer van een gemoedelijke huiska mer met bar, schemerlampen en op koude dagen is de kans groot dat de open haard brandt. Het tehuis is bovendien gelegen in een lommer rijke omgeving die nog aantrekke lijker zal worden gemaakt door het complex een parkachtig karakter te geven met bomen, struiken en wandelpaden. Schenkingen "We werken, en daarin zijn we als asiel een grote uitzondering, zonder subsidie van de overheid", legt Boersma uit. "We drijven op de contributie van ongeveer tweedui zend leden en op schenkingen. Daarnaast moeten we er alles aan doen ons tehuis zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor dieren en hun bezitters". Dat lukt aardig, zo blijkt onder meer uit het jaarver slag van 1986. De begroting van bij na 450.000 gulden blijkt sluitend. "Het is niet zo dat wij zonder sub sidie kunnen draaien ten koste van hogere pensionkosten voor de klanten", aldus Boersma. "Het zijn eerder de extra activiteiten die .ons onderscheiden van een doorsnee asiel. Zo huurt de dierenarnbulan- ce-dienst een ruimte bij ons en houden we er bovendien een vete rinaire dienst, operatie-kamer, trimsalon, 'seniorenclub' en een dierenreisbureau op na. En eerlijk heidshalve: wij hebben meer (beta lende) pensiondieren in huis dan (niet betalende) asieldieren. Was dat andersom, dan waren we zó failliet". Het stichten van een 'senioren- club', die twee jaar geleden door prinses Juliana werd geopend, heeft een voorgeschiedenis. Boers ma: "Een jaar of wat geleden was ik met de KRO op stap voor een pro gramma over de relatie bejaarden centra en dieren. We zijn in ver schillende bejaardenhuizen ge weest en daar ben ik me rotge- schrokken. Mensen die alleen wa ren overgebleven en dan bij hun verhuizing naar een tehuis ook nog niet hun geliefde huisdier mochten meenemen. Het verdriet dat bij die mensen leeft, dat kun je je niet voorstellen". Senioren Vandaar dat Boersma het plan opvatte die bejaarden de mogelijk heid te geven hun dier toch in bezit te houden: in de seniorenclub. De mensen kunnen hun hond daar zo vaak ze willen komen opzoeken. Doen ze dat ook? "Sommigen heel vaak, anderen incidenteel en weer anderen helemaal nooit. Bij die laatste categorie heb je mensen die niet geconfronteerd willen worden met een stuk levend verleden dat hun heel veel doet. Maar ze vinden het wel een hele geruststelling dat Jaap Boersma voor het nieuwe 'Ca ook hun hond op een gezellige ma nier verder leeft". Het zijn lang niet altijd bejaarde mensen die hun hond naar de se niorenclub brengen. Ook de ouder dom van de hond zelf kan een re den zijn. Boersma: "Dan krijgt zo'n dier bijvoorbeeld problemen met lopen en woont zijn baas op een flat. Of de hond is incontinent en kan dus niet langer in huis blijven rondlopen". Aan het reisbureau (Internatio nal Animal Travel) zit weer een an der verhaal vast. "Tien jaar geleden had ik hier een hondje in pension van een Indonesiër die als ambas sadeur in Boekarest was terugge roepen naar zijn eigen land. Tus sendoor logeerde hij nog twee maanden in Nederland. Toen hij nhuys', "Liever naar het Kurhaus da uiteindelijk naar Indonesië moest, waren de papieren voor de hond nog niet in orde. En hij wilde het beest koste wat het kost meeheb- ben. Ik heb toen gezegd dat ik wel zou zorgen dat de hond in Indone sië zou belanden". Kwispelen Zoals zo vaak kwam van het een het ander en zo zette Boersma zijn reisbureau voor dieren op. Reislus tige eigenaars waren daarmee ver lost van een hoop rompslomp, zo als het regelen van papieren, inen tingen, quarantaine en vliegreizen. Zoveel moeite als het ook kost, mensen willen toch vaak hun huis dier meenemen naar het buiten land. Boersma begrijpt dat wel: "In naar hok nummer 52". (foto Dick Ho- het buitenland is alles nieuw: het huis, de scholen, de meubels, de mensen. Maar wat er ook aan de hand is, je hond komt altijd en overal kwispelend binnenstap pen". Boersma herinnert zich nog als de dag van gisteren de Wassenaar der die plotseling werd overge plaatst naar Washington. Hij had een hondje waarmee hij elke och tend voor hij naar kantoor ging, wandelde in het park. "Die hond, die moest dus mee. Ik heb dat alle maal geregeld en twee dagen na de verhuizing ging hier de telefoon. Dat was die man: hij liep nu in een Washingtons park mét dat hondje en hij had een draagbare telefoon meegenomen om me dit heugelijke feit toch even te laten weten...". In multi-functioneel centrum wordt nieuw bestaan voor Oegstgeester stichting ingeluid OEGSTGEEST - In het SJJO-gebouw Taberna aan de Julianal- aan in Oegstgeest is het een georganiseerde puinhoop. Alles is overhoop gehaald maar dat is systematisch gebeurd: typische verhuizingschaos. Op 1 oktober gaat de toekomstige grootgebrui ker van het multi-functioneel gebouw (mfg) in de nieuwbouw wijk Haaswijk "over", zoals SJJO-coördinator Joost Wiegmans het uitdrukt. De verhuizing en de opening op 23 oktober van het mfg zullen een nieuw bestaan voor de jeugd- en jongerenstich- ting inluiden. Een verhuisbericht van de SJJO. SJJO-coördinator Joost Wiegmans met witte trui) temidden van mede werkers en de verhuizingschaos. Dezer dagen verhuist de jeugd- en jonge renstichting met haar hele hebben en houden naar Haaswijk. (Henk Bouwman» door Wim Koevoet Voor sociaal-culturele instellingen betekende het begin van deze maand het begin van het nieuwe seizoen. De SJJO echter ligt stil tot na de opening van het mfg. Toch hebben Wiegmans, het bestuur en de vrijwilligers het druk met in pakken, timmeren en verven. "We moeten Taberna in feilloze staat opleveren aan de kerk, de eigenaar. We hebben hier bijna vijftien jaar gezeten, er is hier gewerkt en ge leefd. Dat is te zien ook en het is daarom veel werk op de boel op or de te krijgen". Belksma, een lid van de commissie die de gebouwen van de plaatselijke gereformeerde kerk beheert, vertelt desgevraagd dat als de SJJO vertrokken is, Taberna zal worden verkocht. Er zouden al belangstellenden zijn. De identiteit van deze kandidaat-kopers wil Belksma niet kwijt. Wel wil hij de buitenwacht geruststellen: "Het bestemmingsplan laat hier heus geen fabrieken met schoorstenen of kerncentrales toe". In het mfg wordt de SJJO de vas te gebruiker van het souterrain. Wiegmans vertelt dat de SJJO "ze ker" af en toe de grote zaal van het gebouw nodig zal hebben voor haar activiteiten. "Die huren we er dan bij. De grote zaal van het mfg is twee keer zo groot als die hier in Taberna. We kunnen straks gemak kelijker grootschalige activiteiten organiseren, zowel voor kinderen en tieners als jongeren. Voor de laatsten denk ik aan bij voorbeeld Veronica's drive-in show. Die is de laatste tijd uit onze programmering weggevallen". Aan het vervullen van een belangrijke podiumfunctie voor popbands denkt de SJJO-co ördinator vooralsnog niet. "De bands zijn te veel gaan vragen. Te genwoordig denken die gasten dat als ze een half jaar een gitaar heb ben vastgehouden, ze prof zijn. Grote bands worden grijs gespon sord en hoeven voor het geld niet op te treden tenzij je gigantische bedragen op tafel legt". Dat geld heeft de SJJO na een in grijpende bezuinigingsoperatie niet. En al zou ze het wel hebben, dan zou zij vermoedelijk nog niet in 'pop' investeren, denkt Wieg mans, omdat "voor de SJJO tiener en jeugdwerk het belangrijkst is en blijft". "Dat is ook logisch. Wij trekken geen 20- tot 25-jarigen, het gros zit daaronder. Misschien dat dat wel verandert in Haaswijk. Meer dan de helft van de Haaswij- kers is jonger dan 30 jaar. Slechts één procent is ouder dan 65". De SJJO wil in Haaswijk toch zijn bei de J's blijven waarmaken. De jon- gerensoos blijft dan ook gehand haafd, evenals de ballet-, compu ter- en gitaar-/popcursüssen. Nieuw is het kookcafé dat de stich ting wil beginnen, bedoeld voor "jonge alleenwonenden die goed koop buitenshuis willen eten". De coördinator vindt dat het nieuwe SJJO-onderkomen "er heel goed uitziet". De lichtinval in de kelder baarde hem aanvankelijk zorgen maar zou nu "meevallen". Dit punt van kritiek heeft hij wel: "Er is te weinig bergruimte, blijk baar is dat de sluitpost op de begro ting geweest". Historie De grote zaal van het mfg niet meegerekend, gaat de SJJO er in het mfg qua vloeroppervlakte op achteruit. Daar staat weer tegen over dat de ruimte die de stichting in Taberna had lang niet zo effi ciënt kan worden gebruikt, rede neert de coördinator. In Taberna wemelt het van de trappen en ver trekken die te groot zijn om als kantoor te gebruiken en weer te klein om er activiteiten te ontwik kelen. De coördinator geeft toe dat met het verlaten van Taberna "een stukje historie en een stukje eigen heid" verloren gaan, zeker nu het nieuwe onderkomen "met anderen zal moeten worden gedeeld". Des alniettemin is hij ervan overtuigd dat het mfg "de kwaliteit van het sociaal-cultureel werk in Oegst geest ten goede komt". Wiegmans kent de kritiek. "Er wordt gezegd dat alles maar naar Haaswijk gaat. Voor de SJJO geldt dat wij net over de Van Eysing- abrug komen te zitten, dat geldt trouwens voor alle mfg-gebruikers. Dat is maar 200 meter van winkel centrum de Lange Voort vandaan! Los daarvan wil Wiegmans niet dat de SJJO een of ander syn droom wordt aangepraat. Hoewel vanuit gemeentekringen en ook door SJJO'ers zelf herhaaldelijk wordt gezegd dat de diensten van de SJJO, eenmaal in Haaswijk neergestreken, blijvend voor heel Oegstgeest worden verricht, merkt hij op te verwachten dat de meeste klandizie uit Haaswijk afkomstig zal zijn. "We blijven schreeuwen dat we er voor heel Oegstgeest zijn, maar het is toch zeker geen schan de als er hier straks meer Haaswij- kers dan mensen uit oud-Oegst- geest blijken te komen?". Met de huisvestingslasten van de grootste subsidie-afnemer van Oegstgeest (in 1988 krijgt de SJJO 237.168,75 gulden subsidie, veran dert er niet veel. "We worden in het mfg voor 65.000 gulden aangesla gen, maar dat is eigenlijk vestzak broekzak voor de gemeente want die subsidieert die lasten eigenlijk. Zelf zien wij dat geld niet eens". Postzegels Een beetje zorgen maakt Wieg mans zich over de exploitatie van het mfg in zijn geheel. Gaat het daar niet goed mee, dan komt de SJJO ook in de problemen. Voor het eerste gebruiksjaar is reeds een tekort van een kwart ton becijferd. "Ja, wij hebben er ook belang bij dat de andere ruimtes worden ge bruikt", zegt Wiegmans. Ook zit de stichting nog midden in de bezuinigingssores. Eigenlijk kan er alleen nog op het personeel worden bezuinigd en daar heeft het bestuur weinig trek in. "Dan be land je in de sfeer van 'zuinig zijn met postzegels en de telefoon'. Ik denk dat de activiteiten minder moeten kosten en meer moeten op brengen. Hogere entreeprijzen dus? "Dat hoeft niet direct, je kunt ook meer publiek trekken! Maar ik denk dat we niet ontkomen aan een verhoging van de cursusgelden. Onze barprijzen moeten we gelijk houden aan de prijzen die in de rest van het mfg worden gevraagd". Een vraag die keer op keer op duikt, is die naar de overbodigheid van de SJJO in Haaswijk. Haaswijk is immers reeds geze gend met een ultra-actieve Buurt- groep Haaswijk die tal van activi teiten voor kinderen organiseert. Wiegmans echter: "De Buurtgroep doet de buurtgerichte activiteiten, zoals het pleintjesfeest. Zij organi seert niet voor heel Oegstgeest, wij niet louter voor Haaswijk. Overlap pingen heb je dan inderdaad toch wel. Maar weet je wat ik nou echt raar zou vinden? Als op de SJJO zou worden gekort omdat de Buurtgroep haar subsidie voor kin deractiviteiten gebruikt, dat is de wereld op zijn kop". Als grootste gebruiker vervult de SJJO straks een hoofdrol in de be- heerconstructie van het mfg. De SJJO-beheerder van Taberna wordt namelijk de beheerder van het mfg. Daar hoort voor de SJJO wat tegenover te staan, omdat de jeugd- en jongerenstichting maar een deel van het mfg gebruikt en de beheerder. Peter van Emmerik, verantwoordelijk is voor het hele gebouw. Gekozen is nu voor een constructie waarbij Van Emmerik van de SJJO-loonlijst wordt ge schrapt maar de jeugd- en jonge renstichting hem als het ware in brengt met verrekening in de sub sidie en de te betalen kosten. Verder is er een beheerscommis sie in het leven geroepen met daar in welzijnswethouder mevrouw Blom (WD), CDA-raadslid me vrouw de Vroomen, vertegenwoor digers van de vaste gebruikers SJJO, K&O, de stichting kinder speelzalen en de Buurtgroep Haaswijk alsmede een onafhanke lijke deskundige, mevrouw Bouw knecht. Die beheerscommissie heeft weer een dagelijks bestuur met daarin mevrouw Blom, me vrouw Bouwknecht en SJJO'er Van der Lans. Dat dagelijks be stuur vormt tegelijk een stichting waarvan het de enige taak is voor werkgever van Van Emmerik te spelen. Merkwaardig Inmiddels is duidelijk dat de provincie weinig gelukkig is met deze constructie. Vooral het gege ven dat de gemeente zitting heeft in een stichting, staat de provincie tegen. Ook Wiegmans is niet hele maal tevreden. Hij wijst op de merkwaardige rol van mevrouw Blom in het geheel. De wethouder is straks én lid van het dagelijks be stuur én van de beheerscommissie, sterker nog, ze hanteert in beide clubs de voorzittershamer. De pro vincie heeft de besluiten dienaan gaande nog niet goedgekeurd. Wel- zijnsambtenaar Landesbergen wijst erop dat de gekozen construc tie wat de gemeente betreft een tij delijke is om "de overgangssituatie te overbruggen". Bedoeling is dat er een geheel onafhankelijke stich ting multi-functioneel gebouw komt. Wiegmans toont zich ook een beetje geergerd over het feit dat de SJJO helemaal zelf moet zorgen voor het interieur van de SJJO- ruimte in het mfg. "Voor de rest van het gebouw heeft de gemeente wel gezorgd". Hoe dan ook: Wieg mans wil dat het er straks "netjes uitziet". Met gebruikmaking van de Taberna-spullen ("Allemaal ou we troep") lukt dat niet. "We heb ben onze reserves moeten aanspre ken voor nieuwe tafels en dergelij ke. Om aan nog wat inkomsten te komen, verkopen we al onze spul len vandaag bij opbod. Behalve stoelen en tafels gaan ook de maai- machine en de heggeschaar de ver koop in". De Klos "Weet je", besluit hij toch wat pessimistisch, "als er straks weer gekort wordt op de sociaal-culture le pot, dan zij wij als de grootste subsidie-ontvanger weer de klos. Samenwerking met andere instel lingen in het mfg is dan ook van groot belang. Daarom vind ik het nou zo jammer dat er aan de ene kant overal op wordt bezuinigd maar aan de andere kant iedereen hier in het mfg straks zijn eigen co- pieermachine, zijn eigen telefoon en zijn eigen bureau krijgt. Mét één telefoon was je toch klaar geweest. Nee, ik ben er niet bang voor dat we dan allemaal op één hoop wor den gegooid. Als je je identiteit nou aan je eigen telefoon moet ontle nen, is er toch wat mis. Het gaat toch verdorie om je activiteiten". Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND mM

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11