'Huiswerk doen we pas na de training' 'Er is zo weinig toneel voor jongeren' Atletiek alles voor boezemvrienden Belangrijk wapenakkoord achtergrond Maria Goos presenteert 'Het rijk van Verhoeff' wilde je wat hebben dan ruilde je dat...\Icoy toen, vletb flivisjes...a'6iri&daf.. Ramones blijven principes trouw Concert voor ANCenLVC PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Sjevardnadze en Shultz. In de hele wereld is eind vorige week verheugd gereageerd op de wapenovereenkomst die de twee grootmachten in de wereld, de Verenigde Staten en de Sovjetu nie, met elkaar hebben gesloten. Eindelijk lijkt een belangrijke stap gezet op de weg die moet lei den naar een vermindering van de aantallen kernwapens waar van er in de loop der jaren zoveel zijn geproduceerd dat de wereld er vele malen mee zou kunnen worden vernietigd. Het akkoord is nog onver wacht snel tot stand gekomen. Bij wapenonderhandelingen in het Zwitserse Genève werden steeds nieuwe bezwaren ter tafel gebracht, maar vorige week in Washington werden de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze het dan toch verrassend snel eens over een to tale verwijdering van de kernwa pens voor de korte en middellan ge afstand. Dat zijn wapens met een bereik van 500 tot 5000 kilo meter. Voor Nederland heeft het ak koord de plezierige consequen tie dat plaatsing van de omstre den kruisraketten in Woensd- recht nu waarschijnlijk niet doorgaat. Volgens eerdere af spraken zou Nederland eind vol gend jaar 48 van die raketten moeten plaatsen. Helemaal van de baan is die plaatsing nog niet. De Neder landse minister Van den Broek heeft gezegd eerst de onderteke ning door Reagan en Gorbatsjov te zullen afwachten en dan met de westelijke bondgenoten te gaan praten over wat er moet ge beuren. Overigens vormen de raketten voor de korte en middellange af stand maar een klein deel van de totale hoeveelheid wapens waar over het Westen en het Oosten beschikken. Over chemische wa pens, conventionele wapens (dit zijn wapens zonder kernlading)' en kernwapens voor de lange af stand (met een bereik van meer dan 5000 kilometer) beschikken de partijen nog in overvloed. Over laatstgenoemde wapens, ook wel de strategische kernwa pens genoemd, willen Rusland en Amerika nu gaan overleggen. Ingewijden denken zelfs dat daarover volgend jaar een ak koord gesloten kan worden. Het valt te betwijfelen of dat zal luk- ken want de Russen willen dat in ruil voor zo'n akkoord Reagan zijn stokpaardje - het ruimte schild oftewel het Star Wars pro ject - op stal zet. En tot nu toe heeft Reagan gezegd daar niet aan te denken. BERT PAAUW LEIDEN - "School, daar heb ik het liever niet over" en "Ik ken niemand die school leuk vindt" zijn de eerste reacties van Arjan Rijnsburger en Menno Jansen (beiden 15 jaar) als dat onder werp ter sprake komt. De twee boezemvrienden besteden hun tijd veel liever aan atletiek en dat gebeurt voornamelijk buiten schooltijd. Vooral 's avonds en in het weekend, het liefst elke dag: lopen, springen en wterpen. Menno is al zeven jaar lid van AV Holland, waar zijn ouders en broer Jan al eerder actief waren. Arjan kwam anderhalf jaar later dan Menno op de club en heeft een net zo actieve vader als Men no. Bijna alles doen ze nu samen en, gek genoeg, bijna alles doen ze even goed. Beiden wonnen ze een medaille tijdens de zoge naamde C-Spelen, de nationale kampioenschappen in hun leef tijdsklasse (Arjan goud en Men no zilver). Samen liepen zij on langs hun eerste echte interland in Arnhem tegen een selectie uit Westphalen. Als klap op de vuur pijl is hun snelste tijd op hun fa voriete afstand, de 800 meter, precies dezelfde: 2.00,9. Dat is ongeveer tien seconden langza mer dan Rob Druppers tijdens de wereldkampioenschappen in Rome over die afstand liep. Menno dreunt meteen op: "Maandag het eerste uur vrij, dan de hele dag naar school, huiswerk maken en 's avonds lekker trainen". Arjan vult aan: "Dinsdag en donderdag gaan net zo. Op andere dagen kunnen we ook nog eens TV of video kijken. Mijn huiswerk doe ik soms pas na de training. School vind ik he lemaal niet leuk. Bij mij zitten er niet eens meisjes in de klas. Dan ga ik liever de stad in, dan zie je ze tenminste overal". Arjan: "Gelukkig wel". "Maar we komen hier niet alleen voor de meisjes, hoor", legt Menno uit. "De meisjes die wij het leukst vinden zitten niet eens op atletiek. Het trainen zelf is ont zettend leuk. Wij doen alle num mers, maar de loopnummers zijn toch favoriet". Menno: "Als je wint is een wedstrijd wel leuk". Arjan: "Maar soms verlies je op het laatste moment. Dan baal je na tuurlijk stevig. Zoals vorige week. toen ik met verspringen één centimeter tekort kwam". "Gelukkig hebben we een goede trainer, Anja Vermond", vindt Menno. "Zij is altijd aanwezig. Dat geeft mij wel een kick". Ar jan: "En onze vaders natuurlijk, die zijn er ook altijd bij. Soms train ik met mijn vader, die dan op de fiets meerijdt". Menno en Arjan in koor: "Op school weet niemand het, behal ve de gymleraar". "Maar ik weet ook niet precies bij welke clubs mijn klasgenoten voetballen", geeft Arjan toe. "De meesten ro ken en drinken. Dat vind ik hele maal niks. Af en toe een biertje, dat lijkt me wel lekker, als er ook maar wat 7-up doorheen zit". "Die blessures, he. Op mijn elf de had ik er al een", herinnert Menno zich. "Dat komt", vult Ar jan aan, "omdat we allebei te kor te spieren hebben". Menno weer: "Dan merk ik pas hoe leuk atle tiek is, als ik weer eens gebles seerd ben. Als ik niet mag trai nen weet ik niet wat ik moet doen. Eén keer kon ik zelfs niet gewoon lopen, zo'n last had ik toen van mijn heup". Arjan be denkt nog een ander minpunt: "Op zaterdag zijn er vaak wed strijden. Dat betekent vroeg op staan. Kan ik nooit eens lekker uitslapen". Menno is het op dit punt niet eens met zijn vriend: "Wat ik ook probeer, ik ben elke ochtend voor negen uur toch mijn bed alweer uit". TIM BROUWER DE KONING Waf m «stye uiti foeii Gw/etst...* viroe6trj9Ger6W3m..eti vm de wsserji niks owo, tjiks che&ts, niks Geld,Niks satèWS... AMSTERDAM (GPD) - Na de fusie van toneelgroep Centrum en het Publiekstheater tot to neelgroep Amsterdam gaat de Scholengroep van Centrum zelf standig door het leven. De groep, waaruit oude leden weg- en nieu we leden toevloeiden, doopte zich De Kompaan. Het jonge ge zelschap speelt oorspronkelijke stukken, 'wereldpremières', die de groep zelf schrijft en ontwik kelt. De Kompaan speelt in be ginsel op scholen - van LBO tot en met VWO voor schoolpu- bliek vanaf veertien jaar, maar staat ook voor langere perioden of eenmalige vertoningen in the aters als Bellevue Amsterdam, De Vest in Alkmaar, Het Park in Hoorn of De Toneelschuur in Haarlem. De artistieke leiding berust - evenals in het voorgaande sei zoen - bij Maria Goos, schrijfster en regisseur, en bij Arie Kant, ac teur en regisseur. Voor de Scho lengroep schreef en regisseerde ze drie stukken. 'De keizerin van België (onlangs nog op tv), 'Eeu wig Jong' en 'Helden'. Ze wer den enthousiast onthaald door de pers en geprezen om de duide lijke taal en de directe band met de wereld van de jongeren. Kapstokje Maria Goos schrijft de stukken voor De Kompaan op basis van interviews met leerlingen en op basis van improvisatie. Een ma nier van toneel ontwikkelen die door het Werktheater werd geïn troduceerd. Maria: "Alleen leg ik wat er uiteindelijk uit komt lie ver vast. De tekst luistert nogal nauw. Je ontdekt dat bij het woord 'klerenhanger' niemand lacht. Terwijl er wordt gegrin nikt als je 'kapstokje' zegt. Daar om is het belangrijk dat het op papier staat. We moeten wel zelf stukken schrijven. Er is een schreeuwend gebrek aan reper toire. Er wordt zo weinig ge maakt voor opgroeiende jonge- "In de stukken gebruik ik alle daagse taal. De dialogen bestaan uit spreektaal of benaderen die zoveel mogelijk. Paul Binnerts legt de laatste hand aan 'Het rijk van Verhoeff. Binnerts heeft een stuk afgele verd dat eens niet in de wereld van het jongerencafé, het buurt huis of de school speelt en hij be dient zich ook niet van specifie ke jongerentaal. "De leraren vinden het een prachtige voorstelling. Sommi gen zijn bang dat het te moeilijk is. Maar het is voor de leerlingen glashelder. Na afloop vertellen ze je de inhoud in twee zinnen: 'Jonge VVD-ers die proberen rijk te worden. En dat loopt uit de hand!" Maria Goos nuanceert de inhoud: "Twee mannen stran den op een plek. Ze beginnen een handel in veiligheid en duur zame bescherming. De angst die ze verkopen wordt hun eigen angst. Het is een literair stuk. Niet alledaags, met een beetje verheven taal. Uit de tien voor stellingen die we nu hebben neergezet, blijkt dat scholieren er zeer ontvankelijk voor zijn. Ondanks dat we niet voor literair publiek staan, is het geschikt door de manier waarop we het spelen. Door een tegenwicht in de vorm. Door de speelstijl die we kozen. Als je de speelstijl kiest die past bij de schrijfstijl, krijg je 'Vondel', een vorm waar kinderen een gloeiende hekel aan hebben. Het stuk is een beet je absurdistisch geworden. Clownesk is niet het goede woord: overdrijving, absurdis tisch". Oogcontact Maria Goos: "Verheven tek sten moet je verheven brengen. Maar grappig, niet zwaar. Zo dat het kan ademen, dat het lucht krijgt. Geen klein spel. Maar groot en open. Er wordt veel naar het publiek gezegd. Er wordt niet in ontkend dat het toneel is. Er is publiek. Daar praten we te gen, reageren we op. Dat werkt bij jongeren". "Bij 'Eeuwig jong' speelden we nog 'in de lijst'. De jongeren zagen die lichte vlek voor in de zaal en gingen het gedrag verto nen als keken ze naar de televi sie. Hardop commentaar leveren en zakken chips doorgeven. Waar de ruimte het toelaat, spe len we nu midden in en tussen in het publiek. Met nog enig zaal licht aan. Zodat zij kunnen zien dat wij ze zien. Dat rechtstreekse oogcontact werkt geweldig". "Na al die realistische stukken wil ik nu een poosje met die na drukkelijke speelstijl doorgaan. Met de kans dat de kritiek over je heen rolt, want toneel voor veer tien-, vijftienjarigen heet realis tisch te moeten zijn. Geent op een succesformule: een doelge richte spanningsboog, korte hartslag, om de zoveel minuten gebeurt er iets. Terwijl weer ge- eist wordt dat je vormbewust speelt als het om de leeftijds groep van de basisschool gaat. Kijk naar Jozef van den Berg. Ook voor volwassenen mag je een absurde, grootse vorm han teren. Zie Alex van Warmerdam en Jim van der Woude. Maar to neel voor mensen van veertien, vijftien jaar wordt slechts dan ge prezen wanneer het in een van zelfsprekende, direct herkenba re omgeving speelt. Terwijl die leeftijdsgroep juist ontvankelijk is voor grootse dingen, grootse gebaren". Toneelgroep De Kompaan speelt 'In het uiterste geval' op tal van scholen, variërend van het LBO tot en met VWO. Daarnaast in theaters door het land verspreid: Alkmaar De Vest: 29 september; Iloorn, Het Park: 9 november: Asterdam, Dc Meervaart: 16 november; Aster- dam, Bellevue: 30 november tot en met 4 december; Amersfoort, Dt Flint: 6 november: Hoogeveen, D» Tamboer: 11 december: Haarlem Toneelschuur: 12 tot en met 14 no vember. (Wordt vervolgd) De Ramones uit New York zijn hun principes altijd trouw geble ven. Snelle (punk)rock was het al in 1974 en harde rock is het ook nog in 1987. Een gebrek aan echt succes bij het grote publiek lijkt ze hierbij niet te deren. Op hun al weer) elfde elpee 'Halfway to sanity' gaan ze er nog even en thousiast tegenaan als bij hun debuut in 1974. De muziek is in al die jaren nauwelijks veranderd maar klinkt op elke nieuwe elpee die ze uitbrengen opmerkelijk fris. De simpele, snelle en korte lied jes van de broertjes Ramone (ei genlijk heten ze Erdélyi) zijn makkelijk herkenbaar. De tek sten zijn meestal vrij onbenullig kreten als 'gabba gabba hey hey' keren daarin veelvuldig terug Joey, Richie, Johnnie, en Dee Dee hebben hun eigen groep trou we aanhangers. Of je vindt hun muziek heel goed of heel slechtzo lijkt het. Maar er zal ook een gro te groep zijn die de muziek van de Ramt .es helemaal niet kent. De single 'Rock 'n roll high school' is tot nog toe in Nederland de eni ge succesvolle geweest. En het is al heel wat jaartjes geleden dat deze plaat in de hitparade stond. Op de elpee 'Halfway to sanity' gaan de jongens er weer flink te genaan. Kant 1 begint met 'I wanna live', kant 2 eindigt met 'I wish I was dead' in het nummer 'Worm man'. Debby Harry (vroe gere zangeres Blondie) mag even meezingen in de lofzang op au to's 'Go lil' Camaro go'. De pro blemen waar tieners mee kam pen (school, ouders) worden door zanger Joey aan de orde gesteld in 'I know better now'. De Ramones zijn binnenkort in levende lijve te aanschouwen op het podium van Paradiso in Am sterdam. Ze geven daar op 7 okto ber een concert. (prfoto) LEIDEN - Het scholierenkomi- tee en.de jongerenbeweging van het FNV in Leiden organiseren zaterdagavond in het Leids Vrij etijdscentrum (LVC) een bene fietconcert voor het African Na tional Congres (ANC). Aanleiding voor het geven van een benefietconcert vormt het feit dat in Zuid-Afrika tiendui zendenjongeren gevongen zitten zonder dat er vooraf enige vorm van een proces is geweest. De ANC Youth Laqué komt al jaren op voor de belangen van zwarte Zuidafrikaanse jongeren. In maart van dit jaar heeft deze jongerenafdeling van het ANC het South African Youth Con gres opgericht. Een organisatie die actief is 'dwars door alle poli tieke organisaties heen'. Deze club heeft onder meer een schoolboycot gehouden. Kaseko Het benefietconcert in het LVC (Breestraat 66) begint met optredens van twee Leidse bands. Allereerst de reggeafor- matie Judgement, daarna is de beurt aan Toy Factory. De Am sterdamse formatie Umo Sossa treeds als derde op. Deze band maakt Surinaamse kaseko mu ziek. De hoofdact is Bad to the Bone uit Rotterdam. De presentatie wordt verzorgd door Gülnaz Azlan, bekend van het KRO-radioprogramma Ra dio Thuisland. De voorstelling begint om 22.00 uur en duurt tot 03.00 uur. Kaarten zijn in Leiden verkrijgbaar bij platenzaak Pla to, café de WW, boekhandel Ma nifest en in het kantoor van de Jongerenbeweging FNV. Bad to the Bone

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9