'Koopkracht van minima daalt flink' Methode voorspelt of produkt een succes wordt Engelse pub heeft het moeilijk Verolme wil verder met fusie ondanks faillissement Landbouwministers komen er niet uit CMHA gaat akkoord met eindbod Van Dijk Al veel belangstelling voor onderzoek Twentse universiteit WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Konsumenten Kontakt DEN HAAG (GPD/ANP) - Gezinnen met een minimumin komen gaan er in 1988 flink in koopkracht op achteruit. Al leen al de korting op de huursubsidie en de invoering van een eigen bijdrage bij specialistenbezoek en het verwijde ren van de tandartshulp uit het ziekenfondspakket, levert een daling van minimaal 360 gulden en maximaal 720 gul den per jaar op voor een gemiddeld minima-gezin. LONDEN - De plaatselijke pub, als het vaak uiterst sfeervolle bas tion van Britse cultuur een natio naal instituut, beleeft zorgelijke tij den. Ofschoon toch duidelijk blijkt dat ook onder de Britten de con sumptie van alcohol toeneemt, is er sprake van een trend, waarin het regelmatig bezoeken van het favo riete dorsthuis terugloopt. door Haye Thomas Zó sterk zelfs, dat de grootste belangheb benden, 's lands bierbrouwers, zich nu echt zorgen maken. Deze gedeelde zorg heeft hen doen be sluiten om met vereende krachten te proberen het ongunstige tij te keren. Over een periode van drie jaar wil de Brewer's Society 50 mil joen gulden spenderen aan alle mogelijke manieren om de pub weer zijn vertrouwde toppositie als dè plek voor ontmoetingen en ont spanning terug te geven. Als men de bekendste Britse soapopera's op de televisie wil ge loven, is er niets aan de hand met de populariteit van de 'local pub'. In het kennelijk onverwoestbare voortbestaan van de nog altijd twee maal per week vertoonde Co ronation Street domineert onver anderd het wel en wee in 'The Rover's Return'. En voor de grote concurrent van de BBC. East En- ders', vormt de 'Queen Vic' het be langrijkste decor. Ook daar wor den telkens de intriges en andere ontwikkelingen in de buurt opge zet. Temidden van een sfeer en en tourage, waarin zowel de dorst als de klandizie optimaal blijven. Alcohol Maar in het algemeen is dat nog een schijn die bedriegt. Want de naar schatting 72.000 pubs in Groot-Brittannië trekken thans minder klanten dan in elke crisis periode sinds de oorlog. En dat ter wijl toch duidelijk vastgesteld is dat de Britten nu gemiddeld meer alcohol drinken dan vroeger. De pubs verliezen terrein als het 'heilige huisje' van de Britse drink gewoonten. Steeds meer drinkers zoeken hun heil in zogenaamde ontspanningsverenigingen, ook wel 'Social Clubs' geheten, die in een rijke variatie uit de grond ver rijzen. Compleet met de vereiste accommodatie en de benodigde vergunningen voor het schenken van alcohol. Duidelijke concurren tie ondervinden de traditionele dorsthuizen ook van de wijnbars, die nog voortdurend in aantal toe nemen en zeer in trek zijn bij de wat beter verdienende employés uit de reclamewereld en vooral het bankwezen. Kunstgrepen Deze trend is overigens niet van vandaag of gisteren. Het is ook be slist niet zo dat die aan het pubwe zen voorbij is gegaan. Op alle mo gelijke manieren wordt al lang ge tracht de terugloop tegen te gaan. Wat dacht u van pubs waarvan het oude. originele interieur veranderd wordt in dat van een Tiroler alpen hut, een safaribar of de etalage van een ultramodern meubelpaleis. Vastomlijnde plannen voor een groot offensief heeft de Brewer's Society nog niet. Maar besloten is al wel tot het grootste financiële of fensief dat er ooit ontketend is om het pub-bezoek nieuw leven in te blazen. Daartoe zullen intensieve opknapbeurten en grote reclame campagnes behoren. Niet alleen voor de drank, maar ook voor de voedselverkoop. die in steeds meer pubs tot een ware cultus verheven wordt. Kennelijk in de verwachting dat het nu toch echt zal gebeuren en de regering-Thatcher haar heilige ver kiezingsbelofte van langere ope ningstijden door de week zal waar maken. zijn tal van pubs al begon nen met een ontbijtservice zonder drank en kun je ook gedurende de drankloze uren overdag snacks, koffie en natuurlijk thee krijgen. De verwachting is dat er volgend jaar een nieuwe wet wordt aange nomen die voorziet in openingstij den van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, behalve op zondag. Tot deze conclusie komen de Voe dingsbond FNV en Konsumenten Kontakt na analyse van de koop krachtontwikkeling zoals die na de miljoenenota te verwachten is. Vol gens de organisaties kloppen de cijfers van het ministerie van socia le zaken (koopkracht blijft gelijk) Murdoch koopt aandelen in Britse uitgever LONDEN (VWD/Rtr/ANP) - De mediamagnaat Rupert Murdoch heeft gisteren op de Londense ef fectenbeurs via zijn onderneming News International een fors aantal aandelen opgekocht van de Britse uitgever Pearson, eigenaar van on der meer Penguin Books en de Fi nancial Times. Murdoch is nu in het bezit van 13,5 procent van de aandelen Pearson. Hij is er op uit het wettelijk maximaal toegestane belang van 14,9 procent te verwer ven. Hij zal in elk geval de komen de twaalf maanden geen bod tot volledige overneming uitbrengen, zo hebben financiële adviseurs van Pearson meegedeeld op basis van informatie van News International. Murdoch betaalde gisteren 9,20 pond sterling per aandeel en ver oorzaakte daarmee een scherpe koersstijging voor de aandelen Pe arson van 8,20 pond bij het slot van de beurshandel op maandag tot 9,22 pond in de loop van gistermid dag. Pearson is via de Financial Ti mes ook voor de helft eigenaar van het weekblad The Economist en bezit daarnaast de investment- bank Lazard. en het Centraal Planbureau (mini ma gaan er op vooruit) in het geheel niet, omdat een aantal uitgaven posten niet is meegerekend. Volgens het onderzoek dreigen onder meer tienduizenden bejaar den de dupe te worden van het be leid. Hun verlies aan koopkracht kan in het ergste geval oplopen tot rond de duizend gulden per jaar. Alleen de drie onderzochte maatre gelen leveren volgens de voedings bond al een daling van 3 procent op. Voor alleenstaanden met een minimuminkomen komen de maatregelen op 1,8 procent. Ande re maatregelen als bij voorbeeld de bezuinigingen op de gezinsverzor ging zijn in het onderzoek niet meegerekend. Konsumenten Kontakt onder zocht de gevolgen van de bezuini gingen onder mensen met een mi nimuminkomen. Een van de con clusies is dat velen van hen minder naar de specialist zullen gaan en hun gebit zullen verwaarlozen, al dus directeur B. Donia van het KK. Tariefverhogingen in het openbaar vervoer en bij de PTT versterken het sociale isolement, aldus KK. De mensen zijn geneigd de be zuinigingen op te vangen door minder gebruik te maken van de voorzieningen. Zo zullen tandart sen vaker opdracht krijgen een kies te trekken in plaats van een (duurdere) kroon aan 'te brengen, zo luidt een van de conclusies. Het enige wat niet omzeild kan worden is de korting op de huursubsidie: die voelen de mensen maandelijks direct in hun portemonee, waar door ze opnieuw op de andere voorzieningen moeten bezuinigen, aldus Donia. CADIER EN KEER Deze week is, vroeger dan normaal, de suikerbietencampage begonnen. Landbouwers die nu al gaan rooien krijgen een premie van 16 gulden per ton. De regeling is ingesteld om een betere spreiding van de aanvoer te krijgen. (foto and DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de centrale voor middelbare en hogere ambtenaren CMHA is zoals verwacht gisteren akkoord gegaan met het eindbod van minister Van Dijk (binnenlandse zaken). Ook de leden zullen naar alle waarschijn lijkheid volgende week instem men. Overigens is het eindbod nog altijd niet officieel. Dat wordt het pas wanneer Van Dijk komt met zijn arbeidsvoorwaardenbrief. Normaal gesproken is die er op Prinsjesdag, maar door de moei lijkheden die waren ontstaan na het afsluiten van'een contract met alleen de CMHA, moest Van Dijk daarvan afzien. De CMHA-onder- handelaars Van Dalen en Albersen en minister Van Dijk hebben be sloten te proberen ook de andere ambtenarencentrales over de streep te trekken. De CNV-bonden hebben maandagavond al besloten het voorstel neutraal aan de leden voor te leggen, omdat (een terug keer naar) het oude bod veel on gunstiger is. In kringen van het on afhankelijke Ambtenarencentrum wordt dat laatste ook benadrukt. Van Dijk wil naast de CMHA nog tenminste één centrale meekrij gen. De FNV-ambtenaren zijn vol gens hun voorzitter Van de Scheur tegen Van Dijks eindbod. Dat bevat een salarisverbetering voor alle ambtenaren, via lagere pensioenpremie en met name voor middelbare en hogere ambtenaren ook via een salarisverbetering. De Economie kort koopkrachteffecten worden gun stiger naarmate het inkomen op loopt, wat ook de opzet van de CMHA was. Die wilde met dit ak koord een begin maken met het in lopen van de salarisachterstand die ambtenaren met een inkomen van af 36.100 gulden hebben op colle ga's in de marktsector. Het buitenspel zetten van de la gere ambtenaren bleek echter poli tiek en maatschappelijk op verzet te stuitten. Aan Van Dijks nieuwe, laatste voorstel is nog eens 90 mil joen gulden ter verbetering van de inkomens toegevoegd, afkomstig uit een andere financiering van de vut. ROTTERDAM (ANP) - Ondanks het gisteren uitgesproken faillisse ment van scheepreparatiewerf Verolme Botlek in Rotterdam blijft de directie naar voortzetting van het bedrijf streven. Samenwerking met Wilton-Feijenoord is daarvan een wezenlijk onderdeel, zo heeft directeur Van Nieuwkoop gisteren gezegd. Op 76 man na zijn wel de 700 werknemers van het bedrijf met onmiddellijke ingang op straat gezet. Op termijn hoopt Verolme weer 370 man in dienst te nemen. In dienst van curator Mentink kunnen de niet-ontslagen werkne mers nog een maand blijven om op de failliete boedel te passen. De cu rator meldde ook dat de gemeente Rotterdam het nieuwe Verolme zes miljoen gulden wil geven in ruil voor de kades en het mammoetdok van het bedrijf. Eerder had de ge meente 4,5 miljoen geboden voor alleen de kades, aldus Mentink. Volgens de curator stuurt de di rectie van de failliete werf aan op een technisch faillisement. Zij hoopt uit de failliete boedel de be nodigde kranen en dokken over te kunnen nemen om daarmee - en zonder de oude schulden - het nieu we bedrijf te kunnen starten. "Maar ik heb natuurlijk de plicht om een redelijke prijs te maken voor de boedel in het belang van de schuldeisers. Of de bedragen die de directie denkt te moeten betalen redelijk zijn, weet ik niet. Daarom worden nu taxaties uitgevoerd. Het is wel mijn eerste optie om het be drijf bijeen te houden, in het be lang van de werkgelegenheid. Als hier weer 370 man aan de slag kan, zoals de directie hoopt, voorkomt het bovendien dat uit de boedel een groot bedrag naar de bedrijfs vereniging moet", aldus Mentink. Volgens Verolme-directeur Van Nieuwkoop hebben de banken (de ABN en de AMRO-bank) al mede werking toegezegd. Hij erkende dat veel afhangt van de taxatie van de failliete boedel. Als de kranen en dergelijke veel meer waard blij ken te zijn dan de directie denkt, dan zal het uiterst moeilijk zijn vol doende geld te vinden voor de aan koop. In dat verband speelt ook het mammoetdok dat de gemeente nu wil kopen een rol. De directie hoopt alleen de kades voor zes miljoen aan de gemeente te kunnen verkopen. Nu de ge meente voor dat bedrag ook het dok wil hebben zouden de banken bezwaar kunnen maken, aangezien zij, via leningen, eigenlijk eigenaar zijn van het dok. De verantwoordelijke wethou der in Rotterdam, Den Dunnen (ha ven en economisceh zaken) vindt dat een probleem voor directie en banken. "Het bedrijf wil graag zes miljoen en de banken willen dat de gemeente meedoet. Dat is best, maar daarvoor wil de gemeente na tuurlijk wel tegenwaarde krijgen", zei hij. Samenwerking Volgens Verolme-directeur Van Nieuwkoop is het zeker dat het nieuwe bedrijf zal samenwerken met andere werven in het Water weg-gebied. Hij doelde daarbij met name op de Schiedamse reparatie- werf Wilton-Fijenoord, die maan dag bevestigde belangstelling te hebben voor deelneming in Verol- Daarbij speelt ook het genoemde dok een rol. Dat dok, ooit gegraven in opdracht van de legendarische scheepsbouwer Cornells Verolme, is het grootste van Europa en biedt de eigenaar dus de mogelijkheid om ook de grootste schepen te kun nen behandelen. Over samenwer king met Wilton of andere werven wilde Van Nieuwkoop geen con crete mededelingen doen. Wel zei hij: "Zonder afspraken of deelne mingen kan Verolme niet overle ven. Maar het staat voor elke insi der vast dat in Noordwesteuropese havens maar één reparatiewerf kan bestaan. Er moet dus wel samen werking komen". Gister werd op een personeels vergadering ongeveer de helft van de medewerkers, de anderen vol gen vandaag, ingelicht over het faillisement en het massale ont slag. De meesten accepteerden de toelichting van Mentink ('het geld is op') en aanwijzingen van een GAK-vertegenwoordiger gelaten, maar een enkeling werd woest. "Het kantoor is net verbouwd voor anderhalf miljoen en wij hadden geen stukkie gereedschap", beet één van hen directeur Van Nieuw koop toe. Hij stelde ook, wat Van Nieuwkoop ontkent, dat het mam moetdok aan Wilton wordt ver kocht. "We zijn verkocht en verra den". Een collega riep op tot bezet ting van de werf, maar kreeg geen steun. "Dan moeten jullie het zelf maar weten", luidde zijn reactie. BRUSSEL (GPD/ANP/AP) - Ne derland moet vrijwel zeker toch zelf opdraaien voor de 60 miljoen gulden renteverlies die het gevolg zijn van de nieuwe financieringsre- geling in de Europese landbouw. Minister Braks (landbouw en visse rij) protesteerde daar gisteren in Brussel weliswaar scherp tegen, maar hij werd door geen van zijn collega-ministers bijgevallen. Waar de 60 miljoen vandaan moeten komen is echter nog aller minst duidelijk. Braks zei dat op zijn begroting geen enkele ruimte meer is. Maar hij liet duidelijk mer ken ook het standpunt van minster Ruding (financiën) niet te delen. Die stelde onlangs dat de Neder landse boeren die 60 miljoen maar zelf moeten ophoesten. Volgens Braks is het kabinets standpunt dat niet Nederland maar de Europese Gemeenschap het be drag aan ons land moeten vergoe den. De discussie daarover loopt in de EG nog, maar gezien het uitblij ven van een reactie van de andere landbouwministers ziet het er voor Braks niet hoopvol uit. In juli be sloten de landbouwministers om de financiering van het EG-land- bouwbeleid voortaan anders te re gelen. De EG zou de bedragen, die nodig zijn voor het opkopen van overschotten, niet langer vooruit betalen maar pas achteraf. De lid staten zouden dat geld voorlopig - in de praktijk twee maanden - gaan voorschieten. Voor Nederland komt dat neer op een voorschot van één miljard gulden. Tegen de gemiddelde rente van zes procent betekent dat een renteverlies van 60 miljoen gulden. Omdat Nederland op die manier de armlastige EG-begroting tijdelijk Van der Meer ontslaat 40 man bij fusie UTRECHT (ANP) - Het meubel bedrijf Van der Meer wil 40 van de 100 werknemers ontslaan om de overneming door Mijnders Meube len te bespoedigen. Daarnaast zal het bedrijf zijn verplichtingen aan de schuldeisers van zo'n 3,5 mil joen gulden moeten voldoen voor dat de overneming tot stand komt. Dit hebben de vakbonden gisteren te horen gekregen tijdens een ge sprek met de directies van beide bedrijven. De Dienstenbond CNV ziet vol doende mogelijkheden het aantal gedwongen ontslagen drastisch te beperken, zo verklaarde bestuur der De Leeuw den Bouter desge vraagd. helpt verlichten, vindt het kabinet dat de EG ook dat renteverlies vol ledig moet compenseren. De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, wil die rente verliezen echter alleen vergoeden aan de armste vier lidstaten. Het landbouwoverleg leverder gisteren overigens opnieuw geen overeenstemming op over de maat regelen om de overproduktie in de EG terug te dringen. In juli stelde de Europese Commissie een pak ket maatregelen voor, dat voorziet in het instellen van produktiepla- fonds voor bepaalde produkten en in strafheffingen. De maatregelen geven de Commissie ook de be voegdheid een prijsbeleid te voe ren op basis van de marktvraag. Volgens zegslieden voerde de Westduitse minister Kiechle, de oppositie tegen de voorstellen aan met het argument dat de Europese boeren door de maatregelen tot ar moede zijn gedoemd en dat ze de Europese Commissie te veel macht geven. VS blokkeren overnameplan Brits bedrijf WASHINGTON (ANP) - Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft de plannen van het Britse elektronicaconcern PLessey voor een grote acquisitie in de Verenig de Staten tegengehouden, zo meld de gisteren het Britse dagblad Fi nancial Times. PLessey wilde het Amerikaanse elektronicabedrijf Harris Corporation inlijven, maar moest zijn plannen opgeven omdat het Pentagon op grond van veilig heidsoverwegingen bezwaar aan tekende. Harris, dat vorig jaar een winst maakte van 84,5 miljoen dollar op een omzet van 2,1 miljard dollar, maakt halfgeleiders, dataverwer- kings- en communicatieappara tuur. Het bedrijf krijgt veel orders van het ministerie van defensie, waaronder opdrachten met het predikaat 'zeer geheim'. PLessey maakte vorig jaar een omzet van 184,2 miljoen pond (tegen de huidi ge koers 618 miljoen gulden) op een omzet van 1,43 miljard pond (4,8 miljard gulden). De voorzitter van de raad van be stuur van PLessey, John Clark, heeft herhaalde maden laten weten dat hij de activiteiten van PLessey in de VS, waar het concern op dit moment twaalf procent van zijn omzet haalt, wil vergroten. Een grote acquisitie zoals die van Har- ris zou daartoe de beste methode zijn. DIEPENHEIM - Uitvinders van" nieuwe produkten hebben het maar moeilijk. Van elke 120 ont wikkelde produkt-ideeën leiden er welgeteld maar twee tot een con creet produkt. En dan blijkt de gok in de helft van de gevallen nog ver keerd uit te vallen, zodat maar één op de 120 vindingen echte winst- makers worden. door Jan Ruesink VS-Japan De Amerikaanse president Reagan heeft de Japanse premier Nakasone opnieuw gevraagd de Japanse economie volgend jaar te stimuleren om te zorgen voor een grotere vraag naar importproduk- ten. Daardoor zou het grote Ameri kaanse tekort in de handel met Ja pan kunnen afnemen. Reagan en Nakasone spraken elkaar in New York, waar zij de opening van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties bijwoonden. Boeing De luchtvaartmaatschappij Ja pan Air Lines (JAL) heeft bij het Amerikaanse vliegtuigbouwcon cern Boeing een order van 600 mil joen dollar geplaatst voor de leve ring van 5 Jumbojets. De vliegtui gen zullen worden gebruikt voor vluchten van Japan naar Europa en de Verenigde Staten. Dankzij verfijnde marketing technieken zijn de succeskansen wel beter in te schatten, maar dit heeft niet kunnen verhinderen dat de V2000 van het vooraanstaande Philips-concern uiteindelijk toch is geflopt, dat de doorknede mar- keting-mensen van Unilever blun derden met de boter-margarine Morgen en dat VNU er ook hele maal naast zat met het blad Nieuwsnet. Zo zijn er nog tiental len bekende voorbeelden te noe men, die produkt-ontwikkelaars de tenen doen krommen. Dit gegeven was voor de Lim burger Bart Bronnenberg, bedrijfs- kunde-student aan de Universiteit Twente, aanleiding een weten schappelijk onderzoek te verrich ten naar de succes- en faalkansen van nieuwe produkten. Het resul taat van zijn afstudeerrapport -vo rige week met het recordcijfer tien beloond- is een model met 95 procent zekerheid Bronnenberg heeft het model niet geheel zelf ontwikkeld. De ba sis ervan vormde een systeem dat aan het eind van de jaren zeventig ontwikkeld was door een Canade se hoogleraar. Die claimde er een betrouwbaarheidsgraad van 84 procent mee. Bronnenberg en een mede-student vonden dat resultaat onvoldoende en ontdekten onvol komenheden aan het model. Het model is nu zodanig geperfectio neerd, 'dat we met 95 procent ze kerheid kunnen zeggen of een pro dukt slaagt'. Weer Alvorens op de techniek van het model in te gaan, zijn bij die resul taten wel een paar kanttekeningen te zetten: wat verstaat Bronnen berg precies onder 'slagen' en on der 'een produkt'? En is het met dit soort voorspellingen niet net als met het weer: wie voorspelt dat het morgen tussen de min en plus hon derd graden Celsius wordt, zal in 100 procent van de gevallen wel goed scoren, maar wie de mensen iets meer houvast wil geven, wordt steeds onbetrouwbaarder in zijn voorspellingen. Bronnenberg lacht: „Dat klopt. Vooralsnog heb ik me beperkt tot de keuze slagen of falen van een produkt en me dus nog niet beziggehouden met de mate waarin. Het criterium voor slagen of falen was het break-even punt. Met andere woorden: bereikt het produkt minimaal een dusda nige afzet dat de ontwikkelings kosten eruit zijn? Dat is de eerste fase van het onderzoek, die nu is afgerond. Inmiddels is een tweede fase begonnen waarin bekeken wordt of ook de mate van succes of mislukking berekend kan wor den". Het model van Bronnenberg is in principe los te laten op consump tie- en industrie-goederen. Wat moeilijker ligt het met diensten en artistieke produkten, zoals lp's en schilderijen. Dat laatste hangt een beetje samen met de onderzoeks methode. De kern daarvan wordt gevormd door een enquête onder minstens vijf bedrijfs-functionaris- sen, die betrokken zijn bij het op de markt te brengen produkt. Zo wordt aan bijvoorbeeld de in koper, de produktiechef, de ver koopleider, de produkt-ontwikke- laar en de directeur een lijst voor gelegd met vijftig vragen. De geën quêteerden moeten punten van 1 tot 10 geven op vragen als: Denkt u dat het produkt technisch gemaakt kan worden in uw bedrijf, denkt u dat het nog niet elders op de markt is, denkt u dat de potentiële markt voor het produkt aanwezig is e.d. Men moet ook de vragen beant woorden over zaken waar men geen verstand van heeft en bij elk antwoord tevens de mate van onze kerheid over het gegeven ant woord invullen. De onderzoekers gaan al die antwoorden met elkaar vergelijken, wegen ze af naar wie Bart Bronnenberg: het gaat om de combinatie markt, produkt, be drijf. (foto GPD) het zegt en komen dan tot een be paalde score. Aan de hand van een achttal criteria wordt dan bekeken of het produkt kans van slagen heeft, zoals de uniekheid van het produkt, de omvang en de groei van de markt, de nieuwigheid van het produkt voor het bedrijf en de concurrentie op de markt. Primeur Een absoluut ja of nee over de succeskans hoeft er niet altijd di rect uit te komen. Soms kan ieder een in het bedrijf menen dat het nieuwe produkt een primeur is, maar kan uit sommige antwoorden blijken dat daar wel twijfels over bestaan. In zo'n geval is nader on derzoek op de markt uiteraard ver eist. Het kan ook zijn dat bepaalde bedrijfsonderdelen voor verbete ring vatbaar zijn en soms kan het een prima idee zijn, dat alleen be ter ander aan een ander bedrijf ver kocht kan worden. Dat zou volgens Bronnenberg ook gebeurd zijn als een klein bedrijfje met de com pact-disc was komen aandragen. Dan was uit de verkregen antwoor den over financieringsmogelijkhe den en de (aanloop)kosten vanzelf wel gebleken dat het zo geen kans zou hebben. Bij dat bedrijfje al thans. Bronnenberg: „Het gaat dus niet om de succeskans van een pro dukt an sich, maar om de combina tie markt, produkt, bedrijf. Het model geeft aan of die drie elemen ten op elkaar afgestemd zijn". Toch is het afgaan op antwoor den uitje eigen bedrijf een metho de waarbij je heel wat vraagtekens kunt zetten: ligt de succes- en faal kans vaak niet besloten in factoren die binnen het bedrijf onbekend zijn? Stellen functionarissen die belang hebben bij een nieuw pro dukt de zaken niet te rooskleurig voor? Zeggen produktie-chefs niet bij voorbaat dat het niet kan? En hoe kan het model weten of Frits Bom het produkt gaat afkraken of dat de reclamespot alles ver knoeit? Model Bronnenberg heeft daarop twee antwoorden. Aan de ene kant zegt het model alleen maar iets over de haalbaarheid van een produkt en niet over de vraag of het ook werkelijk een succes wordt. Als het dan toch mislukt ligt dat niet aan het model (even afgezien van de 5 procent onnauwkeurigheid), maar aan de gebruikte marketing techniek, de introductie-campagne of een onvoorspelbaar incident, al dus Bronnenberg. Anderzijds is het model bere kend op subjectieve uitspraken van verkopers, produktontwikke- laars en dergelijke, zegt hij. Aan de hand van de ervaringen die met het model zijn opgedaan, zijn correc ties voor dit soort subjectieve ant woorden ingebouwd. De 95-procent score is volgens Bronnenberg verkregen uit de 27 praktijkgevallen die in het model zijn gestopt. Dat betrof produkten van bedrijven als Holec, de con- densfabriek Friesland, Wavin, En- ka en DSM. Het Bronnenberg-model is goed beschouwd geen gouden toverfor mule die alle marktonderzoeken naar de prullenmand verwijst en dat een jarenlange melkkoe garan deert voor het produkt dat kansvol is. Het is niet meer of minder dan een haalbaarheidsstudie, op we tenschappelijke basis dat wel. Niettemin heeft een klein berichtje hierover vorige week in onze krant al tal van ondernemers naar de te lefoon doen grijpen. „Er is kenne lijk een grote behoefte naar een ge structureerd model om de pro- dukt-kansen te bepalen", zegt Bronnenberg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7