Controle op kosten justitie schiet tekort Bewoners kraakpand verbijsterd Ziekenfonds: geen stap terug 'Pilotenspel': nieuwe gokrage in huiskamers Weinig animo voor sociale rechercheurs Gezamenlijk milieuplan Scholieren groeien krom in oude banken WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 Administratie onoverzichtelijk DEN HAAG (GPD) De financiële administratie van het ministerie van justitie is onoverzichtelijk. De accountants dienst van het departement, waar jaarlijks drie miljard gul den wordt uitgegeven, zegt dit in kanttekeningen bij de ac countantsverklaringen over 1985 en 1986, die onlangs naar de Tweede Kamer zijn gestuurd. De administratie van, en de interne controle op de uitgaven van het mi nisterie van justitie moeten drin gend worden verbeterd. De finan cieel controleurs vinden dat gede tailleerder moet worden bijgehou den hoeveel geld er wordt uitgege ven. Het is onvoldoende duidelijk wat overwerk het ministerie en de 'buitendiensten' als politie, gevan geniswezen en kinderbescherming kost. Niet duidelijk is hoe veel mensen er precies werken. Daar door zou het gevaar van 'onjuiste of onrechtmatige' betalingen niet denkbeeldig zijn. Ook de brandstofrekeningen voor het wagenpark van het min- sterie zijn niet duidelijk genoeg, al dus de controleurs. Zij willen we ten welke ritten er horen bij welke bedragen. Er kan nu maar raak worden getankt De rapportage is onderdeel van het feitenonderzoek waarvoor de Kamer bij de behandeling van ver- schillende begrotingen heeft geko zen. Komende maand worden die van justitie in de kamer besproken. Een woordvoerster van het minis terie stelt in een reactie dat het wel meevalt op het ministerie. In Amsterdam wachten nog 30.000 arrestatiebevelen op uitvoe ring. Volgens de woordvoerster be treft dat bevelen tot het aanhouden van mensen die boetes niet hebben betaald die de rechter heeft opge legd. "Vorig jaar waren dat er 70.000. Veel mensen laten het erop aan komen en als de politie op de stoep staat, betalen ze nog snel Meisje (13) verkracht door bejaarde (74) ALMELO (ANP) - De officier van justitie mr. Koopmans bij de recht bank in Almelo heeft gisteren te gen een 74-jarige man uit Haaks bergen een half jaar voorwaarde lijk geëist omdat hij in april een 13- jarig meisje zou hebben verkracht. Zijn 89-jarige plaatsgenoot zou een poging hebben gedaan tot ver krachting van het kind. De officier zei de oudste van de twee mannen wegens zijn leeftijd niet te zullen vervolgen. Het 13-jarige slachtoffer heeft verklaard met de man mee naar zijn huis te zijn gegaan nadat hij haar aanbod om zijn boodschap pen te dragen had geaccepteerd. Daar kreeg ze een glas limonade aangeboden. Toen ze weer weg wil de gaan, grepen beide bejaarden haar vast, sleurden haar naar de slaapkamer en gooiden haar op een bed, aldus de verklaring van het slachtoffer. De twee bejaarden kleedden het meisje uit en bonden haar vast, waarna de 74-jarige haar verkracht te. De ander probeerde ook het meisje te verkrachten, maar slaag de daar niet in. De officier van justitie vertelde, dat het bij opa regelmatig open huis was. Meisjes lieten zich uitge breid fêteren, kregen koek, snoep en vaak geld. "Ze tolereerden, dat opa aan hen zat te friemelen onder het motto: voor wat, hoort wat", al dus Koopmans. Homobeweging De rechtbank in Den Bosch vindt de brochures die leden van de Eindhovense homobeweging 'De Roze Driehoek' vorig jaar sep tember bij scholen in Eindhoven uitdeelde schadelijk voor minder jarigen. De officier van justitie heeft de brochures dan ook terecht in beslaggenomen, aldus heeft de Bossche rechtbank deze week be sloten. De officier van justitie ziet af van verdere vervolging van de Eindhovenaren, omdat hij niet kan bewijzen wie de boekjes heeft uit gedeeld. Vredeslint Honderden Nederlandse vrou wen, mannen en kinderen hebben de laatste paar weken hun vredes wensen geborduurd. Met deze bor duursels, kleurige lappen van 50 bij 100 centimeter, gaan ze zaterdag in Den Haag bij de afsluiting van de interkerkelijke vredesweek een lint spannen tussen de Amerikaan se en de Russische ambassade. Verwacht wordt een vredeslint met 700 tot 1000 doeken. Psychiatrie Het College van Ziekenhuisvoor zieningen, een adviesorgaan van de regering, is voor de bouw van twee nieuwe, 60 plaatsen tellende, kli nieken voor de behandeling van geestelijk gestoorde gevangenon in Santpoort en Assen. Voor 60 tot 150 gevangenen die voor psychiatri sche behandeling in aanmerking komen is momenteel geen plaats. even. Overigens gaat het om be trekkelijk kleine bedragen, bij voorbeeld voor parkeerboetes". Ook blijken die boetes in termijnen te worden geïnd zonder dat de offi cier van justitie daarvoor toestem ming heeft gegeven. Zo'n 450.000 auto's niet verzekerd VEENDAM (GPD) - Zo'n 450.000 auto's zijn niet verzekerd. Dat is acht procent van het totaal aantal auto's. Dit blijkt uit een nieuwe steekproef van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veen- dam. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft aangekondigd dat vanaf midden volgend jaar nog harder tegen o.verzekerde automo bilisten zal worden opgetreden. In navolging van de APK-keuring, zal ook het onverzekerd rijden recht streeks én zelfstandig door de rijks dienst met boetes worden afgehan deld. "De pakkans zal alleen maar gro ter worden. Het onverzekerd rijden is een a-sociaal verschijnsel in het verkeer", zei de minister gistermi- dag bij de officiële opening van een nieuw gebouw van de RDW en de ingebruikneming van een ver nieuwd en uitgebreid computer centrum. Vorig jaar concludeerde de RDW uit een globaal onderzoek dat 10,2 procent van het Nederlandse wa genpark onverzekerd zou zijn. Dit percentage is na een tweede, nauw keuriger onderzoek teruggebracht tot 8. Uit een steekproef onder de overtreders is nu vast komen te staan dat 2,2 procent om uiteenlo pende redenen de auto terecht niet heeft verzekerd. "Dat kan bijvoor beeld zijn omdat de auto tot de han delsvoorraad van een garage be hoort of allang op de schroothoop ligt", aldus een medewerker van de RDW. GRATIS BIEB (GPD) - De open bare bibliotheek in Almelo heft per 1 januari geen contributie meer van met een minimum-inko- Volgens de sociale dienst gaat in totaal om ongeveer 5000 Na Wolvega is Almelo de tweede gemeente in Nederland waar een dergelijke maatregel van kracht wordt. Om de privacy van de mensen te beschermen, werkt de directie van de bibliotheek aan een speciale aanmeldingsprocedu- DEN HAAG (GPD) - In alle grote steden in het westen van het land woedt een nieuwe gokrage, die niet meer is dan een slimme variant op de beruchte kettingbrief. Bij dit zo genaamde pilotenspel dat zich af speelt in de huiskamer gaat het om duizenden guldens. Mensen die er aan meedoen, moeten bij entree ten minste duizend gulden betalen. Als zij winnen krijgen ze acht maal dat bedrag. Er wordt ook met hoge re inzetten gespeeld, tot wel 10.000 gulden per deelnemer toe. Justitie en politie zijn op de hoogte van de nieuwe rage, die een maand of drie geleden in Amster dam schijnt te zijn ontstaan. Aan ingrijpen wordt nog niet gedacht. Het ministerie van justitie in Den Haag wijst erop dat de Wet op de Kansspelen zich niet bemoeit met mensen die in de privé-sfeer een gokje willen wagen, hoe onverstan dig hun pogingen ook zijn. Alleen als de zaak uit de hand loopt, kun nen de lokale openbare ministeries besluiten tot een onderzoek. Vol gens de politiekorpsen van Am sterdam en Den Haag zijn daar nog geen klachten binnengekomen. Het pilotenspel werkt op dezelf de wijze als de kettingbrief, vol gens een sneeuwbaleffect. Het raf finement schuilt in de persoonlijke betrokkenheid. Mensen worden, veelal door vrienden of kennissen, uitgenodigd voor huiskamerbij eenkomsten waar onder het genot van een hapje en een drankje het spel wordt gespeeld. De deelne mers vullen zogenaamde vliegtui gen met een piloot, twee co-pilo ten, vier bemanningsleden en acht passagiers. Nieuwkomers betalen hun inzet (meestal duizend gulden) en schui ven aan op de laagst gewaardeerde plaats. De duizend gulden wordt geïncasseerd door de piloot zodra hij aan het vullen van de passa giersstoelen toe is. Heeft de piloot acht keer de inzet ontvangen, dan is hij uitgespeeld en mogen de co- piloten elk een nieuw 'vliegtuig' beginnen met medeneming van twee bemanningsleden, die tot co- piloten worden bevorderd, en vier van de passagiers, die opschuiven naar de bemanningsplaatsen. Het werven van nieuwe passagiers (met de daarbij behorende dui zendjes) kan dan opnieuw begin- Om de spelsfeer te bevorderen, werken alle deelnemers met 'spel- namen', in feite valse namen, en wordt het sociaal contact aange moedigd. Ook plegen de 'piloten' enthousiaste verhalen te vertellen over het aantal keren dat zij reeds hebben gewonnen, in casu de winst hebben binnengehaald. Op het ministerie van justitie is het pilotenspel onmiddellijk her kend als een variant op de ketting brief. "Wie zijn hersens gebruikt, i portret van hemzelf ii Basispakket zo uitgebreid mogelijk ZEIST (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) wil dat het ziekenfonds zo veel mogelijk behandelingen en kosten blijft vergoeden. Tijdens de ledenvergadering in Zeist bleek dat ze er weinig voor voelt een stap terug te doen en bepaalde verstrek kingen uit het voor iedereen ver plichte basispakket te halen. Het gevaar bestaat dat mensen zich voor die voorzieningen niet vrijwillig via de aanvullende verze kering kunnen of willen verzeke ren. Daarom ziet de VNZ veel meer in een basispakket, met handha ving van de eigen bijdrage voor tal van vergoedingen. De commissie-Dekker, het be langrijkste adviesorgaan voor de herziening van het ziektekosten stelsel, wil 85 procent van de ser- vicevormen van het fonds onder brengen in een verplicht basispak ket voor iedereen. De aanvullende verzekering zou onder meer de ge neesmiddelen, tandheelkunde, fy- AMSTERDAM (ANP) - Milieu en economische belangen hoeven el kaar niet te bijten. Integendeel, economie en werkgelegenheid kunnen wel degelijk profijt trek ken van een gerichte aanpak van de milieuproblemen. Dat stellen de FNV en het Landelijke Millieu overleg (LMO) in een gezamenlijk plan dat gisteren is gepresenteerd onder het motto "Investeren in het Milieu". De organisaties vinden dat de komende vijfjaar in totaal 4,4 mil jard gulden extra moet worden ge stoken in de aanpak van de milieu problemen. Die extra investering weet dat zoiets altijd misgaat, maar zolang dit spel strikt particulier wordt gespeeld, biedt de wet geen mogelijkheid om in te grijpen. Men kan mensen niet verbieden in be sloten sfeer een gokje te wagen", aldus een woordvoerder. Ook de woordvoerder van de Haagse politie reageert lakoniek: "Wanneer ik hoor datje ten minste duizend gulden moet meebrengen, dan denk ik dat het niet om minima gaat. Nou, die mensen moeten het zelf maar weten of ze zo stom wil len zijn". Inmiddels echter is in Rotterdam een snel groeiende groep mensen met minimum-inkomens, onder wie uitkeringsgerechtigden, en thousiast gemaakt met de voorge spiegelde snelle kans op winst. "Ik ken", zo vertelt een deelnemer, "een aantal mensen dat geld van de giro heeft gehaald dat ze niet eens hebben, zodat ze nu rood staan, omdat ze denken binnen enkele weken de buit binnen te hebben." De Haagse politie-woordvoerder daarover: "Dat soort mensen noem ik dan geen minima, maar psychia- tria. Hoe kunnen ze zo stom zijn". Bus gestolen HARDERWIJK/GRENOBLE (GPD) Een luxe touringcar van de in Harderwijk gevestigde Ne derlandse Autobus Maatschappij is in het Franse Grenoble gestolen. De anderhalfjaar oude bus met een waarde van 350.000 gulden was op de terugweg van een vijftiendaagse Europatour naar Amsterdam. Die reis werd uitgevoerd voor een Ca nadese reisorganisatie. Gevreesd wordt, dat de onder an dere met toilet, video en bar uitge- rtiste reiswagen wordt overgespo ten om vervolgens te worden ver scheept naar de andere kant van de oceaan. Een onlangs gestolen Duit se bus kon op het nippertje worden opgespoord toen hij werd inge scheept in de haven van Genua. De verdwijning van de touring car betekende voor het Canadese reisgezelschap een oponthoud van ruim acht uur. Die tijd had de Fran se politie nodig om een reeks van processen-verbaal op te maken. siotherapie en zaken als abortus, geadviseerd sommige groepen reageerbuisbevruchting en sterili- laagstbetaalden tegemoet te ko- satie moeten omvatten. men via de belasting. Overigens Algemeen secretaris N. de Jong heeft zijn commissie in het basis van de VNZ zei gisteren dat enkele pakket allerlei voorzieningen op- van die zaken waarschijnlijk van- genomen die juist voor chronisch wege een te geringe belangstelling zieken en gehandicapten van be- straks niet langer worden verze- lang zijn. kerd. Dat kan worden voorkomen -r-y i door alle voorzieningen in het ba- i-dgcn DlJQTclgC sispakket op te nemen met een De Nationale Kruisvereniging is klein eigen risico voor de meest ge- boos over de aangekondigde ver- vraagde en een wat grotere eigen hoging van de eigen bijdrage op bijdrage voor de minder gangbare, kraamzorg. Staatssecretaris Dees Die eigen betalingen kunnen (volksgezondheid) maakte vorige desgewenst via de aanvullende week bekend dat hij ziekenfonds verzekering worden gedekt. Als patiënten voortaan 50 gulden per voorbeeld noemde De Jong de ge- dag zelf wil laten betalen voor vol- neesmiddelen: er kan worden ge- ledige dagkraamzorg en 20 gulden werkt met een lijst van middelen per dag voor wijkkraamzorg. die via de basisverzekering worden De Nationale Kruisvereniging vergoed en als iemand een duurder vreest dat meer gezinnen om finan- of ander medicijn wil moet het uit cièle redenen van kraamzorg zul- de eigen portemonnee of de aan- len afzien als de maatregel door- vullende verzekering worden be- gaat. Dat kan nadelige gevolgen taald. Volgens De Jong ziet de ach- hebben voor de gezondheid van terban van de ziekenfondsen ook moeders en kinderen, aldus de wel in, dat een complete volksver- kruisvereniging. Volgens Dees is zekering zonder bijbetalingen niet de verhoging van de eigen bijdrage haalbaar is. op kraamzorg nodig, omdat de vol ledige afschaffing van de tandarts- Vertegenwoordigers van de vak- zorg voor volwassen ziekenfonds beweging en de patiënten hebben verzekerden nietdoor gaat. De becijferd dat het voorstel-Dekker Tweede Kamer heeft bepaald dat een extra last voor gezinnen met de halfjaarlijkse gebitscontrole in kinderen en een laag inkomen het ziekenfondspakket moet blij- vormt. Dekker heeft het kabinet ven. wordt voor een groot deel weer te rugverdiend, want het uiteindelijk resultaat is een schoner milieu en betere voorzieningen voor het be drijfsleven. Bovendien leveren de extra investeringen ongeveer 42.000 banen opleveren. DEN HAAG (ANP) - Tot nu toe hebben weinig gemeenten gebruik gemaakt van de mogelijkheid om sociale rechercheurs aan te stellen. Een subsidieregeling van het mi nisterie van sociale zaken stelt ge meenten in staat op elke duizend uitkeringsgerechtigden één sociale rechercheur aan te trekken. Sinds april zijn er echter nog maar hoog stens honderd aangesteld. Dit blijkt uit een onderzoek naar de regeling door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bij vijftig kleine en grote gemeenten. Volgens woordvoerder Tuin van de VNG is die geringe belangstel ling voor een deel te wijten aan het feit dat de regeling zich teveel con centreert op controle achteraf. "Als er al concrete vermoedens van mis bruik of fraude zijn en je zet er een sociale rechercheur op ben je ei genlijk al te laat". Veel sociale dien sten zouden liever zien dat extra personeel al eerder voor controle kan worden ingezet, maar de rege ling is daarvoor niet "ruim" ge noeg, aldus Tuin. De geringe belangstelling komt ook voort uit het feit dat de rege ling pas kort van kracht is. "De meeste gemeenten voeren eerst een gepeperde politieke discussie over wel of niet aanstellen van de sociale rechercheur. Pas als die voorbij is kan de eventuele wer ving beginnen", aldus Tuin. De voorlopige resultaten van het VNG-onderzoek laten verder zien dat de gemeenten voor de helft so ciaal rechercheurs aanstelden zon der opsporingsbevoegdheid, ter wijl de regeling voornamelijk is be doeld voor het aantrekken van re chercheurs mét opsporingsbe voegdheid. Het College Algemene Bij standswet (ABW) vindt de manier waarop staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) de controle op mis bruik van sociale uitkeringen aan pakt (door het aanstellen van soci- aaal rechercheurs) gemeenten ge noeg ruimte biedt voor het voeren van een eigen beleid. Wel moet de regeling worden bijgesteld en te zijner tijd worden geëvalueerd. Het college geeft dit advies op verzoek van De Graaf. Het college vindt dat de eenvoud en het effect van de regeling ermee is gediend als één bedrag wordt ge hanteerd voor een sociaal recher cheur. Het voorstel van de Graaf gaat uit van één fulltime sociaal re chercheur op duizend uitkerings gerechtigden. Gemeenten met minder dan duizend uitkeringsge rechtigden moeten samenwerken om in aanmerking te komen voor een bijdrage. Het college is het daarmee niet Overheid en particulier bedrijfs leven zouden elk voor de helft van het bedrag moeten opdraaien. Een deel van de kosten wordt ook door berekend naar de consument, maar volgens FNV en LMO zijn de inko menseffecten marginaal. "Een schoner milieu moet iedereen wat waard zijn", aldus de FNV. WAPENVELD (GPD) - De leerlingen van de de christelijke Dominee van Wesseldijkschool in het Noordveluwse Wapenveld liggen krom. Letterlijk. Omdat het bestuur het niet nodig vond het verouderde schoolmeubilair door nieuw te laten vervangen, heeft een aantal leer lingen ernstige rugklachten opgelopen. De door het schoolhoofd speciaal hiervoor ingeroepen schoolarts constateerde vooral bij de kinderen uit de zesde klas een begin van rugverkromming. De ouders van de desbetreffende kinderen zijn ge ïnformeerd hoe de houding moet worden gecorrigeerd. Ook de leer krachten zijn erop gewezen attent te zijn op de juiste zithouding van de scholieren. Schoolhoofd J. Frederikse heeft al tijden bij het christelijk school bestuur aan de bel getrokken om het te wijzen op het slechte en al ja ren oude meubilair. "Maar op mijn herhaalde smeekbeden werd uit sluitend gereageerd in de trant van 'waar bemoeit zo'n lesboer zich ei genlijk mee'. Nu is het per se niet zo, dat op onze school alleen maar gebochelde kindertjes rondlopen, maar de slechte rughouding van een toenemend aantal scholieren verontrustte mij in hoge mate". De door Frederikse gealarmeerde schoolarts uit Apeldoorn kon na een uitgebreid lichamelijk onderzoek niet anders concluderen, dan dat het aantal leerlingen van de Dominee van Wesseldijkschool met een slechte rughouding relatief veel hoger ligt dan het'landelijk ge middelde. Zij schrijft dit toe aan het voortdurend in een verkeerde houding zitten van de kinderen en heeft met klem geadviseerd alle 136 schoolbankjes te vervangen. B en W van de gemeente Heerde, waartoe Wapenveld behoort, heb ben na de brandbrief van de schoolarts besloten om de aanbeveling van de medicus te volgen. Zij stellen de gemeenteraad nu voor het complete meubilair van de school te vervangen. Frederikse: "Het zou tijd worden. Want de jongste schoolbankjes dateren uit 1965. Maar we hebben nog ouder meubilair. Zelfs nog met pennegleuf en inktpot. Misschien, dat die schoolbankjes in vroeger ja ren voldeden, maar in de loop van de afgelopen decennia zijn de kin deren gemiddeld enkele centimeters langer geworden. Met als gevolg, dat ze nu bijna ingeklemd en voorovergebogen in de bankjes zitten"! AMSTERDAM (ANP) - In de hoofdstad werd gisteren een nieuw wacht huisje (abri) voor het openbaar vervoer geïntroduceerd. In totaal zullen 1150 van deze wachthuisjes in Amsterdam worden geplaatst. De abri's zijn doorzichtig, en dag en nacht verlicht. Er zijn geen zitjes aanwezig, wel kan worden geleund, tegen twee staiigen. De wachthuisjes worden on derhouden door een ploeg van 25 mannen en vrouwen. (foto and DEN HAAG (ANP) - De Blauwe Aanslag: een rustig, onomstreden kraakpand aan het Buitenom, op de rand van het centrum van Den Haag. Genoemd naar zijn voorma lige functie als belastingkantoor. Tot voor kort kende het pand nau welijks opschudding als kra kersonderkomen, maar daar is van af dit weekeinde de nodige veran dering ingekomen. Het begon zaterdag met een uit de hand gelopen demonstratie van het RAAP (Radicaal Amsterdams Actie Platform) tegen het rege ringsbeleid, dat voor het pand ein digde. Volgens de bewoners was dat min of meer toevallig: na ver nielingen te hebben aangericht en slaags te zijn geraakt met extreem rechtse tegendemonstranten en de politie vluchtten enige betogers het krakersbolwerk binnen. De politie greep in, voerde een aantal Amsterdammers af naar het station en trok zich volgens een woordvoerder terug toen het rustig was. Een snel aangroeiende menig te van extreem rechtse jongeren, agerende buurtbewoners, FC- Den Haag-supporters en "sensatiezoe kers", bestormde vervolgens het pand. De bewoners wisten naar eigen zeggen slechts via "lijf aan lijf ge vechten" te voorkomen dat het pand onder de voet werd gelopen. De politie liet zich volgens hen pas zien nadat de krakers een uur had den gebid en gesmeekt om het pand te komen ontzetten. Een woordvoerder van de politie deed dit naderhand af als onzin: "Het koste gewoon wat tijd om te her groeperen". Na enige tijd werd de rust hersteld. In de loop van zondag en maan dag moest de ME nog verscheidene malen ingrijpen. Meer dan dertig mensen zaten gisteren nog in voor arrest. Ook gisteravond was het te gen acht uur nog onrustig op het Buitenom. In de de Blauwe Aanslag wonen ongeveer veertig tot vijftig men sen. Zij vormen zogenoemde woordwerk gemeenschappen. Ze beheren onder meer een drukkerij- tje, een koffiehuis en een filmzaal tje. Volgens de krakers maken buurtbewoners geregeld gebruik van hun diensten. "De verhouding met de buurt is goed, het zijn geen mensen uit de directe omgeving die met stenen gooien". Volgens de politie zijn de rellen het resultaat van een collectief "zo- mer-amok". De RAAP-demonstra- tie gaf sommige mensen de kans om de krakers eens aan te pakken, aldus een woordvoerder. "Ze zoch ten slechts een aanleiding om met stenen te kunnen gooien". Voorlopig zijn de krakers niet blij met alle aandacht, zo lieten zij gisteren weten. "We durven ons huis niet meer uit", aldus een van hen, lichtelijk ontdaan. "Wij heb ben dit zeker niet gezocht".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3