Woensdrecht wacht akkoord gelaten af Achtergrond Bewuste vaagheid rond ontvoeriiigs-verzekering SOS-telefoonlijn voor boeren en boerinnen PAGINA 2 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 AMSTERDAM - Verzekeringen tegen ontvoering zijn in Neder land omgeven met een mysteri eus waas. Niemand weet hoeveel 'captains of industry' een derge lijke polis hebben. Volgens insi ders zijn ook bij de maatschap pijen slechts een handjevol men sen op de hoogte van de 'ins en outs'. Daar komt bij dat praten over een polis absoluut verboden is. Wordt de inhoud van een polis bekend, dan is hij automatisch ontbonden. Een verzekerde kijkt dus wel uit voor hij iets rondba zuint. door Jan-Peter Versteege De Nederlandse markt in po lissen voor 'kidnap and ransom' (ontvoering en losgeld) wordt volgens zegslieden gedomineerd door vier beursmakelaars m as surantiën. Als grootste wordt ge noemd Hudig Langeveldt, dat achttienhonderd werknemers telt en diverse vestigingen heeft in binnen- en buitenland. On middellijke concurrenten zijn Mees en Zonen in Rotterdam en in de hoofdstad Schlencker en het bedrijf Blom en Van der Aa. Persvoorlichter Lex van Drooge van Hudig Langeveldt is na enig aandringen bereid tot een gesprek. "Wij zijn voor zover ik weet het enige bedrijf dat er voor uit komt, dat het een derge lijke verzekering voert", aldus Van Drooge. Voor iemand als cliënt voor een ontvoeringspolis in aanmer king komt, wordt een uitgebrei de vragenlijst doorgewerkt. Van Drooge: "We vragen mensen zonder overdrijving echt het hemd van het lijf. We willen on gehoord veel van ze weten. Niet alleen wat ze aan beveiliging doen, maar ook of de man al eer der bedreigd is en hoe zijn fami lie in elkaar zit. Pas als alle risi co's in kaart zijn gebracht, kan er verder worden gepraat over een polis". Vertrouwen Het is absoluut niet zo dat een bedrijf als Hudig eisen stelt aan het concern of de particulier, die zich wil verzekeren. "We kunnen hoogstens adviezen geven", legt hij uit. "Het is net als bij een brand. Je kunt zeggen: als u mid den in het bedrijf een branddeur van zoveel ton aanlegt, is het risi co dat een brand het hele bedrijf in de as legt aanmerkelijk min der. Dus kan de premie omlaag. Dat geldt natuurlijk ook bij een ontvoeringsverzekering. Als de persoon in kwestie bepaalde be veiligingen aanbrengt of bepaal de voorzorgsmaatregelen neemt, hangt daar een ander prijskaartje Er is volgens Van Drooge geen Nederlandse maatschappij, die in haar eentje een mogelijke los prijs wil verzekeren. Dat kan im mers tientallen miljoenen gul dens kosten. "Tegen een relatief kleine premie loopje dus een on gehoord groot risico". In Nederland worden grote ri sico-objecten als schepen of ge bouwen op de assurantiebeurs via intekening verspreid onder gebracht. Wanneer de eerste vijf procent van zo'n risico bij een er kende maatschappij is verze kerd. volgen andere bedrijven tot het volledige bedrag is ge dekt. Bij polissen voor ontvoe ring of afpersing loopt dat an ders. "Dat is een zaak van uiter ste vertrouwen", stelt Van Drooge. "Er is geen sprake van dat een makelaar hiermee over de beurs holt". Wanneer de specialist bij een makelaarskantoor als Hudig Langeveldt de cliënt heeft gescr eend en er een prijskaartje is ge maakt, belt hij met een verzeke raar bij Lloyds in Londen, die daar namens een groep particu lieren polissen accepteert. Al leen de specialist weet als ver trouwensman wie de verzekerde is. De genoemde particulieren blijven daarbuiten en incasseren slechts de premie en betalen eventueel het losgeld als het mis mocht gaan. Geen beperkingen In Italië, Ierland en in West- Duitsland zijn polissen tegen ontvoering verboden. Nederland heeft op dit gebied geen beper kingen. In de genoemde landen gaat de overheid ervan uit dat een verzekering ontvoerders sti muleert om tot daden over te gaan. Van Drooge vindt dat on zin. "Vooral omdat geheimhou ding in Nederland een ontbin dende clausule is", zegt hij. "Je komt dus echt niet te weten wie verzekerd is. Ik weet ook niet wie via ons een polis heeft. Ik wil dat trouwens ook niet weten". Van Drooge weet niet hoe het in het buitenland is, maar in Ne derland bemoeien de verzeke raars zich niet met onderhande lingen tussen concern en ont voerders. "Alleen achteraf is er contact als de zaak achter de rug is. De verzekeraars betalen dan het betaalde losgeld. Er wordt dus geen druk uitgeoefend op onderhandelaars om de geëiste losprijs te drukken. Verder wil len we per se dat de politie erbij wordt gehaald. Dat staat in de polis. Er wordt anders niet uitge keerd. Ik heb niet de indruk dat andere maatschappijen daar i ders over denken". Verzekeren tegen ontvoering is handel. Dat was het al in 1744, toen scheepsvolk zich verzeker de tegen Lijftekening door On- christenen en andere Rovers, maar aat is het nu nog. Bedrijven als Hudig Langeveldt verdienen immers aan hun bemiddeling. Is het zo dat na een ontvoering het aantal aanvragen om een polis stijgt? Van Drooge: "Ik weet het echt niet. Reclame wordt er ir elk geval niet gemaakt. Daarvoo: is het een veel te serieuze zaak" De verzekering tegen ontvoeringeneen actuele zaak na de ontvoe ring van Gerrit-Jan Heijn, topman van Ahold bv rechts op de foto, sa men met zijn broer Albert). <foto gpdi WOENSDRECHT - De kruisraketten komen hoogstwaar schijnlijk niet naar Woensdrecht nu de VS en de Sovjetu nie een principe-akkoord hebben bereikt over de afschaf fing van alle middellange en korte-afstandswapens. Toch gaat alles op en rondom de basis z'n gewone gangetje. Hijs kranen tillen er hun zware vrachten. Vredesactivisten hou den zich schuil in de kampjes in de bossen. En luchtmacht bewaking en politie zijn als immer actief in het weren en wegslepen van die vredesactivisten. Bergen en Roosendaal kijken met belangstelling uit naar wat er zich verder vanuit Washington, Moskou, Genève en Den Haag aan dient. Een belangrijke aanwijzing kan wellicht worden gevonden in de Amerikaanse begroting voor 1988, die naar verwachting eind ok tober zal worden vastgesteld. Daar in wordt rekening gehouden met de bouw van woningen voor Ame rikaanse militairen in Nederland. Mochten er definitieve, doorslag gevende vorderingen in de ontwa pening zijn gemaakt, dan is het denkbaar dat het Amerikaanse Congres deze plannen alsnog wij zigt. In dat geval weten de Westbra bantse steden al over vijf weken waar ze aan toe zijn. Zo is het al jaren in Woensdrecht en zo zal het tot ten minste het voor jaar van 1988 blijven. Dan ongeveer moet de basis klaar zijn voor de sta tionering van de 48 kruisraketten. De bouwondernemingen die op de basis aan de slag zijn, gaan gewoon door, omdat de opdracht is ver strekt en het geld betaald. Als ze het terrein blijvend zullen verlaten laten ze een 'Woensdrecht' achter dat in een paar jaar tijd veranderde van een rustige basis, waar een (zweef)vliegtuig landde, tot een grimmig uitziend militair terrein. door Jan Reijnders Compleet met dubbele afrastering, wachtverblijven met kogelvrij glas, schijnwerpers, honden, bun kers, videocamera's en patrouilles. Minder werk Zit Woensdrecht nu met een ka ter of is er sprake van opluchting? De eerste reacties zijn gematigd. Burgemeester J. de Leeuw is tevre den over het bereikte principe-ak koord. „Er is echter nog veel te ver hapstukken", vindt hij. Groep scommandant G. Ketellapper van de rijkspolitie hoopt er minder werk door te krijgen. Maar de in Woensdrecht verblijvende vredes activisten hebben in het verleden al aangekondigd in het dorp te blij ven, óók als de raketten er niet ko men. Dan richt de strijd zich tegen de vernietiging van het milieu, vrouwendiscriminatie en andere zaken. De basisleiding verwijst naar 'Den Haag' waar de beslissingen moeten vallen Maar wat denken die bewakers achter het dubbele hek van de basis nu van de gewij zigde situatie? Bewaken ze een droomkasteel of een kruisraketten- basis? De militairen laten zich niet verleiden tot het doen van uitspra ken. "Ik sta hier voor m'n nummer en dan zal het me echt een zorg zijn wat ik bewaak", zegt er een. De plaatselijke middenstand rea geert al even gelaten. Weg zijn de dromen over de exploitatie van een hamburgertent, een benzinesta tion, het verhuren van meubilair en meer van die stoffelijke zaken. Al eerder hadden de Amerikanen zelf al aangegeven dat typisch Ameri kaanse produkten uit het moeder land zouden worden overgevlogen. De kans dat de middenstand een graantje mee zou pikken van de aanwezigheid van de Amerikaanse militairen leek bijna nihil. Het zou niet meer zijn dan een graankorrel. En de man op straat haalt letter lijk zijn schouders op als hem ge vraagd wordt naar de gevolgen van het principe-akkoord. "Misschien dat het weer net zo wordt als vroe ger", zegt een vrouw die moeite doet haar kroost in een kinderwa gen voort te duwen. Toch hebben de kruisraketten Woensdrecht ver anderd. De dorpelingen maakten kennis met het actiewezen. Het plaatsingsbesluit en de daarop vol gende bouw van de onderkomens op de basis zorgde voor een lichte beroering onder de bevolking. Vre desactivisten kwamen naar Woensdrecht. Soms met een bloem in de hand, af en toe ook met de be- tonschaar. Ze stichtten daar een Vredesactiekamp. een consulaat van Atoomvrijstaat. ondernamen acties tegen de basis. Zorgden voor irritatie en onrust in de plattelands gemeente. Gelaten Ook de steden Roosendaal en Bergen op Zoom, aangewezen als de grote 'opvangcentra' voor in Woensdrecht gelegerde Amerika nen, wachten gelaten af wat er van alle mondiale plannenmakerij over de bewapening terechtkomt. "Het is in elk geval voorbarig daar nu al op lokaal niveau op vooruit te lo pen", aldus de Bergse burgemees ter P. Zevenbergen. Bergen op Zoom en Roosendaal zouden elk ten minste tweehon derd huizen gaan bouwen voor Amerikaanse gezinnen die in 1988 en 1989 in Woensdrecht worden verwacht. De huisvesting voor de overige van de in totaal negenhon derd gezinnen die West-Brabant te verwerken krijgt, zou voorname- Talloze keren is bij Woensdrecht geprotesteerd tegen de komst van de kruisraketten. Het gemeentebestuur van Woensdrecht werd in 1985 bestormd door de nationale pers toen bekend werd dat in de Brabantse gemeente kruisraketten zouden worden geplaatst. (foto gpü) Instroom Intussen gaat de instroom van Amerikanen op Woensdrecht ech ter onverminderd voort. Eind au gustus werkten er 339 VS-militai- ren op de basis. Dat aantal is intus sen al weer opgelopen toi 385. "En voor hen hebben we nog betrekke lijk gemakkelijk bestaande wonin gen kunnen vinden in het gebied tussen Goes en Breda", aldus cap tain Wilette Parker van het Ameri kaanse huisvestingsbureau in Bouw rakettenbasis gaat gewoon door lijk in de vrije huursector worden gezocht. Voor vierhonderd alleen staande militairen worden lege ringsgebouwen op de vliegbasis zelf gebouwd. Het eerste daarvan is zo goed als gereed. De gemeenteraden van Roosen daal en Bergen namen afgelopen voorjaar het besluit om in beide steden gezamenlijk ruim vierhon derd extra woningen te bouwen voor Amerikaanse gezinnen. De beide gemeentebesturen liggen er echter geenszins wakker van dat deze plannen nu door ontwape- nings-oprispingen van het duo Gorbatsjov-Reagen getorpedeerd dreigen te worden. "Voor ons is er geen man over boord als de raketten en daarmee dus de Amerikanen niet komen", zo zegt de Roosendaalse gemeente woordvoerder. "Roosendaal heeft twee plannen gereed liggen' ëën met en eën zonder Amerikanen. In de wijk Tolberg wordt nu grond bouwrijp gemaakt. Een deel daar van is bestemd voor huizen voor de militairen. Komen die niet. dan gaan we daar voor Roosendalers bouwen. Met die mogelijkheid is rekening gehouden. Roosendaal is op alles voorbereid, al gaan wij er nog steeds vanuit dat de plannen doorgaan". Afwachten Van extra renteverliezen door het wegvallen van defensie-wonin gen wil het Roosendaalse gemeen tebestuur niet weten. "Je moet dat zien in het raam van de hele finan ciële problematiek. Natuurlijk, ko men de Amerikanen, dan wordt die iets verlicht. Maar daar valt of staat de Roosendaalse zaak niet mee" Ook in Bergen op Zoom doen de verantwoordelijken nog collectief of de bestuurlijke neus bloedt als de huisvestings-consequenties van het wapenoverleg ter sprake ko men. Burgemeester Zevenbergen toont zich weliswaar 'verheugd over de inmiddels gezette stappen', maar wil verder eerst de mogelijke besluiten van de Nederlandse rege ring afwachten. Bergen op Zoom heeft twee loka- ties aangewezen voor de bouw van woningen: het marechausseecom plex in Meilust en het zogeheten Juvenaatsterrein. "Er wordt bij ons niets in de war geschopt als de voorbereidingen gewoon door gaan. Op het ogenblik voert defen sie een studie uit naar de vraag hoe beide plannen stedebouwkundig kunnen worden ingepast. Wij ho ren daar dit najaar meer van. Ver der is er niets concreets bezig", al dus een gemeentewoordvoerder De Raad.van Kerken in Neder land heeft gisteren, in overleg met de organisatie 'Landelijke Boerinnen Belangen', besloten tot oprichting van een SOS-tele foonlijn voor boeren en boerin nen in nood. Dat deelde M. Wol- terink van 'Landelijke Boerin nen Belangen' - waarvan op dit ogenblik zo'n 100 'kritische' boe rinnen lid zijn - desgevraagd mee. De afdeling 'sociale vragen' van de Raad van Kerken moef de financiering van de speciale lijn nog regelen. Volgens Wolterink is, voorna melijk als gevolg van financiële problemen, de nood onder boe rengezinnen groot. Het stijgende aantal zelfdodingen binnen deze bevolkingsgroep is een symp toom daarvan. De Raad van Kerken en 'Lan delijke Boerinnen Belangen' vin den de oprichting van een 'kri tisch landbouwberaad' nodig. De boerinnen gaan daarvoor een aantal kerkelijke en niet-kerke- hjke organisaties benaderen. Ge dacht wordt aan het Agrarisch Jongerencontact, de werkgroep Beter Zuivelbeleid en het Inter kerkelijk Overleg Wereldvoed- selvraagstuk. Wolterink: "Doel van een 'kritisch landbouwbe raad' moet zijn: een eerlijker ver deling van consumptie en pro- duktie" Ue boerinnen hebben een be roep gedaan op de kerken "om dat deze zich vanuit hun geloofs visie inzetten voor de zwakkeren in de samenleving". Lokale omroep "Lokale omroep bevordert de plaatselijke oecumene. De moge lijkheden van dit nieuwe medi um dwingen de kerken, met el kaar te spreken over hun afvaar diging in het bestuur, maar ook over tal van inhoudelijke vra gen". Dat schrijft E. P. van 't Land, voorlichter bij de IKON, in het boekje 'Kerk en lokale omroep'. In opdracht van de IKON en de afdeling 'publiciteit' van de Raad van Kerken onderzocht hij de kerkelijke deelneming aan plaat selijke omroep. In vrijwel alle 120 lokale om roepen die Nederland nu telt doen kerken mee op bestuurlijk niveau. Er kunnen conflicten ontstaan als kerken en evangeli sche groepen beide de ene plaats willen bezetten die in het bestuur is gereserveerd voor iemand uit dc levensbeschouwelijke hoek. Het verschil van inzicht blijkt vooral als het begrip 'getuigenis' ter sprake komt. Kerken en evan gelische groepen kunnen daar heel verschillend over denken. Van t Land hoopt, dat zij het ge sprek met elkaar niet uit de weg zullen gaan. Volgens de IKON-voorlichter kunnen de kerken zich in hun omroepwerk het best richten tot de 'randkerkelijken'. "De kerken laten een belangrijke kans liggen als zij alleen denken aan mensen die al betrokken zijn bij de kerk. Deze mensen kunnen ook via an dere kanalen worden bereikt". 'Kerk en lokale omroep' is een uitgave van Meinema in Delft en kost f. 9,80. Alphen aan den Rijn. Ter opening van het nieuwe seizoen rond het orgel in de Adventskerk in Alphen-centrum wordt ko mende vrijdag en zaterdag om kwart over 8 een 'muziekweek- end' gehouden met twee concer ten. Jonge beroepsmusici zullen alle grote koor- en orgelwerken uitvoeren van de vorig jaar over leden Franse componist Maurice Duruflé. Voorschoten. Het psychia trisch centrum 'Schakenbosch' in Veur-Leidschendam begint komende zondag met een serie zondagmiddag-concerten in de Hulp en Heil-kerk, Veursestraat- weg 185. De (gratis) concerten - klassieke muziek door solisten en kleine ensembles - beginnen om half 3 en duren een uur. De pastorale dienst en de activitei tensector van 'Schakenbosch' heeft ze voorbereid. Zondag speelt het blokfluit- kwartet 'Brisk'. De leden daar van studeerden allen aan het Sweelinck-conservatorium in Amsterdam. De volgende con certen zijn op 1 november, 13 de cember, 10 januari, 21 februari en 17 april. Meren wijk Zondag houdt de oecumeni sche geloofsgemeenschap in de Merenwijk ('De Regenboog') een ontmoetingsdag voor oud-Me- renwijkers. Naar ruim 500 men sen die de Merenwijk de laatste jaren hebben verlaten, ging een uitnodiging. De dag begint om half 11 met een ontvangst. In de kerkdienst (11.15 uur) gaan ds. A. Alblas en pastoor J. A. A. van Well voor. Om half 1 gezellig samenzijn en vertoning van de videofilm 'Mu sical 2121', half 2 lopende brood maaltijd, half 3 inleiding van dr. T. Brattinga, secretaris van de Sint Willibrordvereniging (rk ad viesorgaan voor oecumene), over de zin van werken aan de oecu mene, met groepsgesprekken, 4 uur sluiting. Van half 3 tot 4 uur is er een apart programma voor de kinderen. Stevenshof. De protestantse gemeente in de nieuwe Leidse wijk 'Stevenshof kan boven het winkelcentrum een ruimte hu ren voor doordeweekse kerkelij ke activiteiten. Volgende maand zal dit centrum in gebruik wor den genomen. Promotie. Morgen promo veert aan de Utrechtse universi teit tot doctor in de theologie de hervormde predikant W. J. op 'l Hof uit Ouddorp (Goeree). Hij is een bekende figuur rechts-her- vormde kring. Titel van zijn proefschrift is: 'Engelse piëtisti sche geschriften in het Neder lands. 1598-1622'. Het boek telt maar liefst 731 pagina's. Het zou het dikste zijn dat ooit aan de Utrechtse theologische faculteit is verdedigd. In zijn stellingen zegt Op 't Hof (39), dat de Reformatie en Nadere Reformatie niet wezenlijk van el kaar verschillen. Maar op diverse punten is de Nadere Reformatie wel te verkiezen boven de Refor matie. "Personen die hun kerke lijk onderdak buiten de Vader landse Kerk (bedoeld wordt de Nederlandse Hervormde Kerk - red.) vinden en zich als geestelij ke nazaten van de Nadere Refor matie beschouwen, mogen zich wel afvragen of dit laatste terecht is". In een andere stelling zegt de predikant van Ouddorp, dat de intentieverklaring betreffende 'Samen op Weg' met de gerefor meerden het begin is van de be ëindiging van de identiteit der Nederlandse Hervormde Kerk. Hoogleraar. Dr. H. G. Geert- sema (47) is benoemd tot bijzon der hoogleraar in de reformatori sche wijsbegeerte aan de Utrechtse universiteit. Hij is dat al in Groningen. Beide leerstoe len gaan uit van de Stichting voor Reformatorische Wijsbe geerte. Sinds 1965 is Geertsema verbonden aan de Vrije Universi teit, laatstelijk als wetenschap pelijk hoofdmedewerker voor de geschiedenis van de moderne fi losofie. Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot geestelijk verzorger in het Canisius Wilhel- mina-ziekenhuis Nijmegen J. H. Smit Baarn. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Marum (Gr.) voor deelwerk A. de Vries Lutjegast. Christelijke Ge reformeerde Kerken: beroepen te Zaamslag M. van der Sluys Kerkwerve. Vrije Oud-Gerefor meerde Gemeenten: aangeno men naar Kralingscheveer M. Pronk Ede. Voorzitter. Bisschop Karl Lehmann (51) van Mainz is giste ren gekozen tot voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, als opvolger van kardi naal Joseph Höffner (80).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2