'Begeleiding van artiesten nodig' 'Ik hypnotiseer mezelf op 't podium Rotterdam zoekt acteurs Naharin Dance Company: eerbetoon aan de liefde WUtNsDAG as SEPTEMBER laBÏ PAGINA 21 REM groeit met zanger Michael Stipe naar hoogtepunt Michael Stipe worstelt met de vraag hoe in deze tijd zinnig te leven. HAARLEM - REM. Onthoud die naam. Mi chael Stipe. Onthoud die naam ook. Met die twee begrippen heb je meteen de meestbelo- vende Amerikaanse band van de afgelopen jaar in je geheugen gegrift, én de man die die groep van een mystiek laagje voorziet. In Utrecht gaf REM deze week een onvergetelijk concert. REM (oorspronkelijk staat de naam voor Rapid Eye Movement, oftewel de oogbol-tril lingen die ieder mens vertoont tijdens de droomfase) is afkomstig uit Athens in de staat Georgia. Athens is naar Amerikaanse begrip pen een gat waar de honden geen brood van lusten. Uit dat ingeslapen achterland komt echter een kwartet dat sinds 1981 een in kwali teit fascinerende serie platen heeft vervaar digd in een directe, ongepolijste stijl. REM is een gitaarband die zijn akkoordprogressies rechtstreeks van de legendarische Byrds be trekt. De teksten van Stipe zijn een ander verhaal. Het zijn flarden sfeerbeschrijving, curieuze miniatuurtjes over een land en een lijd die al leen maar verwarring zaaien. Stipe is geen hel derziend. geen profeet, maar iemand die zijn eigen droomwereld oproept. Op het podium zweept hij zich tot een fanatieke betrokken heid met zijn eigen songs op, en kan hij zich - om zijn microfoonstandaard slingerend - in zichzelf opsluiten. Eén keer eerder heb ik zo'n hecht kwartet gezien: tien jaar terug om pre cies te zijn, en de naam luidde Talking Heads... Stipe is een bijzondere persoonlijkheid die zich bij eerdere gelegenheden verscholen hield voor een ieder die te dicht in de buurt kwam. Op Document, de meest recente elpee van de band komt zijn, enigszins op Gene Clark lijkende stemgeluid beter naar voren dan voorheen, en zijn zijn geprevelde teksten beter te volgen. De toegankelijkheid van REM is aanzienlijk toegen door John Oomkes Dat moge blijken uit een lang betoog waar mee Stipe één van de zes toegiften. Life and how to live it. illustreert. Het is een absurd ver haal over een man die in isolement leeft en zijn huiks heeft opgedeeld in twee. bijna identieke helften - en om zich niet te vervelen zo nu en dan intern verhuist. Na zijn dood vinden zijn weinige kennissen vele exemplaren van zijn levenswerk, een boek met de titel, juist, Life and how tot live it. volsta an duizen- r het feno- 5 ongelofe- en geel shirt i mijn leven. Hypnose tipe worstelt zelf met de vraag hoe in deze tijd zinnig te leven. Op zijn verzoek licht hij dat in een gesprek onder zes ogen toe. De der de gesprekspartner is Nathalie Merchant, zan geres van de Amerikaanse band 10.000 Ma niacs, een zielverwante persoonlijkheid. Schijnbaar even breekbaar, maar in de prak tijk zeer taai. En even, tja...geïsoleerd. "Dat woord gebruik ik ten aanzien van me zelf zonder enige terughoudendheid", zegt Mi chael. "Tot dat vrienden het me vertelden, rea liseerde ik me niet dat ik mezelf op het podium hypnotiseerde. Nathalie heeft dat ook. Je be vindt je dan in een toestand die je achteraf niet kunt beschrijven, omdat het zo weinig con creet is wat je doormaakt. Heel vaak weet ik ook helemaal niet meer wat ik heb doorstaan" REM maakte vorig jaar op het Torhout- Werchter-dubbelfestival een voorproefje mee van wat de band bij de doorbraak naar het gro te publiek te wachten staat. Stipe gen onbereikbaar ten overstaan v den mensen die geobsedeerd naai meen stonden te kijken. "Dat was lijk", zegt hij nu. "Had ik toen i aan? Dat was het dieptepunt va Ik heb het gevoel dat ik die dag gedoopt1 In pure wanhoop heb ik me toen gepijnigd, mijn netvlies beschadigd. Ik zag niets. Eindig de in het ziekenhuis. Die tijdelijke blindheid heeft me uiteindelijk gered. Een catharsis". Op de plaat vertaalt de gevoeligheid van Sti pe zich in oprechte zelfexpressie: het voorlo pig hoogtepunt daarvan is het tragische lief deslied The One I love, een nummer dat in Ne derland momenteel veel via de radio wordt ge hoord. Stipe: ..This one goes out to the one I love/This one goes out to the one I left behind - dat zijn de eerste regels. En dan komt het. Another prop to occupy my time... Het is een lied waarin ik toegeef dat ik zo'n liefde heb misbruikt als een voorwerp, een stuk speel goed. Vroeger schreeuwde ik dat eruit - nu ben ik heel rustig als ik dat zing". Die breekbaarheid staat haaks op kracht van Michael. Stipe kanaliseert de energie die hij in zich voelt opkomen tijdens een optreden sinds enkele maanden op een betere manier. "Iggy Pop was de man die vóór mij de meeste micro foonstandaards brak. Ik heb standaards die uit één stuk metaal zijn vervaardigd, zonder las naden dus. En nog breek ik ze bij bosjes". Meer geld gevraagd voor incidentele toiieelprodukties AMSTERDAM (ANP) - Een aantal personen uit de toneelwereld heeft er in een open brief aan minister Brinkman van WVC voor gepleit dat niet al het beschikbare subsi diegeld in de vorm van vaste jaar lijkse (structurele) subsidie naar het min of meer gevestigde toneel, waaronder de grote toneelgezel schappen. vloeit. Er zal ook ruimte over moeten blijven voor steun aan nieuwe initiatieven in de vorm van incidentele produkties van kleine re gezelschappen, aldus de teneur van de open brief. In de open brief wijzen de onder tekenaars er op dat de Raad voor de Kunst de minister op het punt van het toneelbeleid voor de ko mende jaren heeft voorgesteld de structurele subsidie van maar liefst negen gezelschappen te beëindi gen. Tegelijkertijd adviseerde de raad het budget voor zogenaamde werkplaatsen en incidentele pro dukties te verruimen. Van de 33 aanvragen voor een structurele subsidie kregen er slechts drie een gunstig advies van de raad. Dit ad viesorgaan van de minister gaf daarbij wel aan dat er tussen de overgebleven dertig een aantal is dat wel in aanmerking komt voor een incidentele produktiesubsidie. De briefschrijvers verwachten dan ook dat het aantal aanvragen voor incidentele ondersteuning behoor lijk zal gaan stijgen. ROTTERDAM (ANP) - De artistie ke leiding van het RO-Theater blijft werken aan zijn uitbreiding tot een groot repertoire-gezel- schap, dat de nieuwe Rotterdamse Schouwburg gaat bespelen. Het bestuur bepaalt volgende maand een definitief standpunt om zijn plannen hiervoor in te vullen. Dit is nodig, nu de beoogde acteur Gees Linnebank en actrice Anne- Wil Blankers hebben gekozen voor het nieuwe Haagse gezelschap. Hun keuze heeft volgens de artis tieke leiding van het RO-Theater,. Jos Thie en Antoine Uitdehaag. consequenties voor het te spelen repertoire en voor het vormen van het tableau de la troupe. In de po gingen om Linnebank en Blankers aan te trekken, werd er rekening mee gehouden dat ze ook elders emplooi zouden kunnen vinden. Ze hebben'besloten met het nieu we Haagse gezelschap in zee te gaan, dat met ingang van het vol gende seizoen in de plaats treedt van de Haagse Comedie. Rotterdam bouwt een nieuwe schouwburg. Voor uitbreiding van Poppentheaterfestival DELFT (ANP) - Dertig voorstellin gen van poppentheaters, twee ten toonstellingen, het filmprogramma Poppen in Film en kinderactivitei- ten vormen de voornaamste onder delen van het Poppentheaterfesti val dat van 24 tot en met 27 septem ber op en rond de markt in Delft wordt gehouden. Het is georgani seerd door de Culturele Raad Zuid- Holland en de gemeente Delft. Van buiten Zuid-Holland werken aan het festival onder an dere mee: Pat van Hemelrijck uit België, Christophe Bochdansky uit Oostenrijk, De Verbeelding uit Arnhem. Theo Terra en Stuffed Puppet Theatre, beide uit Amster dam. het bestaande toneelgezelschap tot ongeveer 25 spelers stelden rijks overheid en gemeente extra geld beschikbaar. RO-Theater wordt bestuurd door de Stichting Thea- ter-Produkties Rotterdam, waar onder ook Fact en de Kerngroep Bijzondere Projecten resorteren. Sandbergprijs toegekend aan Stanley Brouwn AMSTERDAM (ANP) - De Sand bergprijs 1987 (10.000 gulden) van het Amsterdams Fonds voor de Kunst is toegekend aan de al vele jaren in Amsterdam wonende en werkende beeldende kunstenaar Stanley Brouwn uit Paramaribo. Stanley Brouwn heeft in meer dan twintig jaar een oeuvre opge bouwd dat weliswaar het grote pu bliek niet heeft bereikt, maar der mate integer en consequent is neergezet dat het in de kring van zijn collega's en van kunstkenners zeer wordt gewaardeerd, betoogt de jury. De stilte die hem omringt, de verregaande economie in beeld middelen zijn tekenen van een groot kunstenaarschap. De hou ding die hij als kunstenaar aan neemt is compromisloos en een verademing ten opzichte van de zo genaamde kunst die van zo vele da ken wordt geschreeuwd, aldus het jury-rapport. OVERLEDEN - De beroemde jazz- rock bassist Jaco Pastorius is overleden. Pastorius. die bij be kende groepen als Blood, Sweat and Tears en Weather Report heeft gepeeld, stierf aan de verwondin gen die hij in een vechtpartij had opgelopen. Hij is 35 jaar geworden. s ik inderdaad dat ik oud Holland Dance Festival. Den Haag, Danstheater aan 't Spui. Ohad Na harin Dance Company met 'Innostr ress' (Naharin/David Byrne. Brian Eno). 'Sixty a Minute' (Naharin). 'Black Milk' (Naharin/Paul Smad- beek), 'Bcz and a Half (Naharin- /John Zorn). 'Tabula Rasa' (Nahari- n/Arvo Part). Nog te zien 23, 24 september. DEN HAAG - Pas op tweeën- twintigjarige leeftijd begon Ohad Naharin (1952) aan zijn danskarrière. Al vrij snel werd deze Israëliër door de nodige be roemdheden (o.a. Martha Gra ham en Maurice Béjart) ontdekt als een begaafd danser. In 1980 debuteerde hij als choreograaf en werd hij door publiek en pers lovend ontvangen. In het nieuwe danstheater aan 't Spui in Den Haag toonde hij met zijn New Yorkse Ohad Naharin Dance Company vijf van de 14 choreo grafieën die hij nu op zijn naam heeft staan. Kenmerkend voor zijn ballet ten is het verhalend, symbolisch karakter: gebeurtenissen uit het (dagelijks) leven worden ver taald in toegankelijke beelden die de toeschouwer in één oog opslag kan bevatten. In 'Innost- ress' bijvoorbeeld uit Naharin zijn bezorgdheid voor zijn broer die zich tijdens de Libanon krisis aan het front bevond. Neerval lende, kronkelende (want ge raakte) en kruipende soldaten maken de relatie met de oorlog duidelijk. Maar ook de vrouwen die thuis achterblijven kronke len zich in bochten van ellende en wanhoop. Op zich beelden die rechtstreeks uit het journaal overgenomen hadden kunnen zijn, maar mede dankzij de mu ziek van Brian Eno en David By rne toch aangrijpend en indrin gend. 'Innostress' laat op een Platoon-achtige Het vertellend karakter komt terug in 'Sixty a minute", al gaat het hier als in veel van Naharins choreografieën om de liefde. Een man en een vrouw trekken el kaar aan om elkaar dan weer te verstoten zodat het spel weer van vooraf aan kan beginnen. De man (Naharin zelf) speelt gitaar terwijl de vrouw langzaam de snaren van de gitaar losdraait. De lieflijke melodie klinkt al lengs vals. maar niet getreurd- ze eindigen in eikaars armen. Van Sixty a minute' is eigenlijk al leen het eerste moment interes sant. Het touwtrekkende karak ter van de liefde wordt verder op wel heel keurig conventionele manier afgewikkeld. Zou je cho-- regrafieën net als films kunnen onderverdelen in kategorieën, dan komt deze choreografie te boek staan als een B-choreogra- fie: de toeschouwer wordt niets aan suggestie gegund en krijgt de betekenis op een presenteer blaadje opgediend. Ook in 'Bez and a Half draait het om de liefde. Twee vrouwen en één man dansen op knersende en snerpende geluiden de dans der liefde. Harmonie besta? 1 steeds maar voor korte duur en wordt telkens doorbroken met weerbarstige bewegingen. De herhaling van bepaalde liefdessi tuaties wordt gesuggereerd door dezelfde dans op een rustig jazzy muziekje te dansen. Voor welke vrouw moet de man kiezen, en wil hij wel kie zen? En wat zijn de reakties van de vrouwen op eikaars aanwezig heid9 In 'Tabula Rasa' is de vrouw op zoek naar een partner die echter steeds net voor haar neus wordt Scène uit het ballet 'Innostress weggekaapt door andere De driehoeks verhouding komt ook hier weer terug en krijgt het keuzeprobleem gestal te. op een verstilde en beklem mende wijze. 'Black Milk' ten slotte is een korte choreografie waarin een vijftal danseressen hun gezichten zwart maken met 'zwarte melk' uit een emmer. Het mysterie en het ritueel dat er on getwijfeld achter zit, is mij echter ontgaan door de saaiheid en struktuurloosheid De stijl van Naharin roept de associatie met de metamorfoses van van Esscher op: vormen die naadloos in elkaar overgaan krij gen hier gestalte in dansers die elkaar in beweging brengen in een aanéënschakeling van vloei ende bewegingen. Daardoor krijg je verrassende effekten. Na harin is een meester in het ma ken van originele bewegingen en sfeervolle beelden. Hij verbindt ze ook prachtig aan elkaar. Maar doordat hij alle lades met clichés aan expressie open trekt, hij te graag en teveel een verhaal ver tellen wil en hij te snel vervalt in conventionele, te éénduidige boodschappen, krijgen zijn cho reografieën bijna iets klefs, iets plats met weinig diepgang. Na harin mist het niveau van ab stractie die het veel aangrijpen der zou maken. Laten we hopen dat hij zich in de toekomst in die richting ontwikkelt. Herman Stok noodgedwongen" weg bij VARA door Peter Contant Na 37 jaar, waarin hij meewerkte aan meer dan veertig verschillende radio- en televisieprogramma's, valt deze week voor VARA-presentator Herman Stok definitief het doek. "Noodgedwongen houd ik er mee op," zegt hij. De reorganisatie bij de VARA-radio, waar in 1988 negen medewerkers moeten afvloeien, heeft Stok doen besluiten vroegtijdig van de vut-regeling bij de omroep gebruik te maken. "Ik hoefde niet weg. Zie het als een sociaal gebaar". Als adviseur zal hij de stichting Conamus gaan begeleiden. Hij gaat op zoek naar nieuw talent in het "kleine circuit" om het vervolgens aan te dragen bij de omroepzuilen. "Want met talent zit Nederland vol", weet Stok. Dat talent wil hij begeleiden. "Aan het onderhoud van ons talent wordt te weinig aandacht gegeven". graag willen horen. Veel presenta toren zeggen een show te willen maken, maar kunnen het gewoon niet. Frits Spits kan dat als een der weinigen wel. Door een langdurige ontwikkeling, veel ervaring en in telligentie kan hij van zijn pro gramma in zekere mate een show maken. Maar Veronica, daar wordt lawaai gebruikt om lawaai te ma ken. Je merkt ook goed. dat de ou deren bij die omroep zijn blijven steken in de muziek van de jaren zestig en zeventig. Wat Jan Douwe Kroeske nu bij de VARA doet, pla ten draaien van onbekend talent, dat is veel gedurfder. De formule van Veronica is daarom makkelijk. Herkenbare muziek is altijd mooi voor de luisteraar. In mijn pro gramma 'Wachten op Midder nacht' durfde ik ook best iets van Tom Waits te draaien, gewoon om dat het heel muzikaal kiinkt" Stok ergert zich daarom bont en blauw aan disc-jockeys die 'maar wat roepen'. "Soms hoor je: Dit is een hit uit '77, of ja het kan ook '76 zijn... Dan kan ik wel door de grond gaan. Je heb je huiswerk niet gedaan, denk ik dan De kunst is om je publiek zo goed mogelijk te informeren. En niet om je er met een zogenaamde nonchalance van af te maken. Je moet je onzeker heid en onzorgvuldigheid niet ca moufleren door zogenaamde leuke fouten. Ik merk het bij mezelf, dat ik de eerste twee minuten altijd nog wat nerveus ben. Dat is goed. Want je mag niet drijven op routi ne. Je moet je zelf elke keer bewij- HILVERSUM - Zanger Peter Koe- lewijn noemde hem in een song "de echte disc-jockey". Nog voor dat Veronica Nederland vanaf zee bestookte met hits, introduceerde Herman Stok met zijn 'Tijd voor Teenagers' het eerste gepresen teerde populaire platenprogramma in Hilversum. "Disc-jockey heb ik me nooit gevoeld, wel presentator. Ik deed het op m'n eigen manier, dus er werd niets gestolen van de Amerikaanse of Engelse radio". Aan een legendarische radio- en televisiecarrière komt een einde. Herman Stok sinds 1950 actief voor de omroep stopt er mee De man van Disco Duel. Top of Flop en Wachten op Middernacht, om maar eens een paar bekende voorbeel den van zijn vele televisie- en ra dioprogramma's te noemen, pre senteert zaterdag zijn laatste pro gramma. "Het pionieren is allang over in Hilversum", concludeert hij met energieke stem. "Steeds va ker hoor ik jonge presentatoren dingen uitvinden, die al uitgevon den zijn. Ach, ik hoef niet meer zo nodig. Ik heb niet meer de drang om me het lazerus te werken. Laat mij nu maar achter de schermen het een en ander doen. Vooral die begeleiding van artiesten is hard nodig". Hij haast zich te zeggen, dat hij dit absoluut niet om hel geld doet. "Maar neem' artiesten als Jasperina de Jong en Connie Stuart, die kun nen een langdurige carrière maken omdat ze zorg en aandacht beste den aan hun talenten. Zo'n meisje als Karin Bloemen, een heel groot talent, dreigt daarmee de mist in te gaan. Het is een leuk wereldje hoor. Wil je na twee, drie jaar opge brand zijn, dan kan dat. 's Avonds in het cafe zitten in plaats van stu deren... Ik heb de tijd nog meege maakt. dat Ben Cramer zes schnab bels op een avond deed. En dan in eens houdt het op". Begeleiding, inzicht en vooral discipline, daaraan ontbreekt het bij veel artiesten, weet Stok met grote stelligheid. "En juist omdat we zoveel talent hebben in dit land, moet daarmee voorzichtig worden omgesprongen". Lawaai Stok is een presentator, die nooit gewerkt heeft met spotjes, jingles en electronica om zijn program ma's op de radio luister bij te zet ten. Zijn stem was altijd zijn kracht. Maar heeft hij de laatste ja ren nooit de behoefte gehad om zijn programma's ook te moderni seren? Stok: "Als ik al dat lawaai hoor. vrees ik inderdaad dat ik oud begin te worden. Radio maken is de klant bedienen en niet jezelf W intermaanden Aarzelend geeft hij toe het toch 'een beetje gek' te vinden dat het binnenkort allemaal voorbij is. Niet meer naar de studio. Geen programma's meer. "Het voo'rdeel is, dat ik in de koude wintermaan den niet bij twintig graden onder nul naar Hilversum moet rijden. De luxe. die ik me nu kan permitte ren om te zeggen: "Heerlijk, ik blijf nog even lekker liggen". Daar ver heug ik me op". Kijkt hij nog met plezier terug op een speciaal programma? Stok: "Er is zoveel leuks gebeurd. Elke periode had z'n charme. Ik ben er blij om, dat ik buiten het program ma Disco Duel nooit heb meege werkt aan een grote Hop. Overi gens, ik heb het televisie- program ma 'Top of Flop', waarin ik plaatjes draaide waarop jeugdigen hun reactie konden geven, altijd heel leuk gevonden. Vanaf die tijd werd ik ook een bekende Nederlander. Mensen schreven me toen ineens persoonlijke brieven. Dat bracht een ommekeer teweeg. Het enige waaraan ik nooit heb kunnen wen nen is. dat ik als bekende Neder lander over alles en nog wat een mening klaar moest hebben". 1 3 Wishing well - Terence Trent D'Arby 2 5 What have I done to deser ve this - Pet Shop Boys 3 1 I just can't stop loving you - Michael Jackson 4 2 La Bamba - Los Lobos 5 24 Bad - Michael Jackson 6 8 Boys - Sabrina 7 16 Never gonna give you up - Rick Astley 8 9 Bridge to your heart-Wax 9 6 Jive talkin' - Boogie Box High 10 12 Where the i - U2 11 4 Let your sun shine - F. Ash- ton M. van Kolck 12 10 Roadblock - Stock Aitken Waterman 13 7 1 love to love - Tina Char- 16 Causing Madonna 17 17 Animal - Def Leppard 18 11 Right next door - Robert Cray Band 19 - Amore - BZN 20 22 Kissing with confidence - Will Powers 21 13 Don't look any further - Dennis Edwards 22 31 You win again - Bee Gees 23 14 Under the boardwalk - Bruce Willis 24 15 Who's that girl - Madonna 25 29 Don't save your Love - Ri- chenel 26 37 Whenever you're ready Five Star 27 39 Joe le Taxi - Vanessa Pa radis 28 20 U got the look - Prince 29 38 Waterfall - Wendy and L 31 27 Songbird Kenny G 32 It's over - Level 42 33 21 Didn't we almost have all - Whitney Houston 34 36 Dinner with Gershwin Donna Summer 35 25 Easy lady - Spagna 36 23 Voyage voyage - Desire- less 37 - Wipeout - Fat Boys and the Beach Boys 38 - Let me in - Colinda 39 Heart and soul - T'Pau 40 Girlfriend in a coma - The Smiths

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21