SpoSTV 'Jantje gaat hier winnen' Olympisch elftal kan de Spelen vergeten Kelly komt er aan Sosonko tipt Timman 'Vliegende Friezin' niet te stuiten Noord-Korea werkt aan gevaarlijk plan' Na tweede nederlaag tegen Oost-Duitsland Vanderlijde in de halve finale Bestuur Barcelona weigert 'ontslag' voorzitter Nunez Zege Quick Boys na bliksemstart Verenigde Staten wil WK '94 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 17 TILBURG (ANP) - „Jantje gaat hier winnen". Vanuit de demonstratiezaal klonk enig boe-geroep op, toen Genna Sosonko dat gisteren aan het begin van de zesde ronde van het Interpolistoernooi met stelligheid beweerde. Vijf uur later bleek die voorspelling minder boud dan was veron dersteld. De ontmoeting tegen Ulf Andersson werd welis waar afgebroken, maar in een zodanige stand, dat de vier de achtereenvolgende winstpartij van de Nederlandse grootmeester slechts een kwestie van tijd lijkt te zijn. In het eindspel, waarbij alleen nog twee paarden op het bord staan, lijkt de witte plus-pion een garantie voor de winst. Een typische reactie, dat boe-ge roep", vond Sosonko, die lang ge noeg uit de Sowjet-Unie weg is om iets van de Nederlandse volksziel te begrijpen. „Men kan zich niet in denken, dat ons Jantje hier van al die wereld-grootheden gewoon de beste is. Volgens Sosonko zijn er momenteel slechts twee groot meesters, die Timman partij zou den kunnen geven: wereldkam pioen Kasparov en Michael Goere- vitsj. Beiden bevinden zich op dui zenden kilometers afstand van Til burg. Sosonko's keuze van Goerevitsj is verrassend. De Sowjetrussische grootmeester figureert met een elo- rating van 2515 op de 104e plaats van de wereldranglijst. Hij is nog nooit in het westen te zien geweest. Sosonko: Alleen in Joegoslavië en Cuba, maar dat beschouwen de Russen kennelijk niet als buiten land." In de Sowjet-Unie zelf won Goerevitsj in grootse stijl vier van de laatste zes toernooien. Rustig Jan Timman verdiende het giste ren te worden bewierookt. Anders son weigerde zijn hals in de strop te steken, zoals Sokolov, Kortsjnoi en vooral Joesoepov voor hem de den. Maar ook zonder die mede werking klaarde Timman het kar wei. In de ruilvariant van het or thodox damegambiet bediende hij zich van dezelfde stijl, die de kleine Zweed eigen is. Helder en rustig volgens de klassieke lijnen: een klein voordeeltje kweken, dan een minoriteits-aanval op de dame vleugel met belegering en uitein delijke verovering van de zwakke pion op c6. Vroeger zou Anders son dit soort stellingen hebben ge houden. Naarmate hij ouder wordt, lukt hem dat niet meer. Het is de negatieve kant van zijn hoge tech niek", aldus Sosonko. Op de dag, HILVERSUM (ANP) - De vierjari ge merrie Action Skoatter is hard op weg Nederlands beste draver al ler tijden te worden. Gestuurd door pikeur-trainer Appie Bosscha won de 'Vliegende Friezin' gister avond op de drafbaan van Hilver sum het Nederlands sprintkam pioenschap. Het betekende haar 21e achtereenvolgende overwin ning in eigen land. Onder uitstekende omstandighe den liet de schimmel over de mijl een kilometertijd van 1.13,5 note ren. Zij verbeterde daarmee het bijna vier jaar oude baanrecord van de Zweedse hengst The Onion met eentiende seconde en haar persoonlijke record met niet min der dan 1,6 seconden. Sneller heeft een Nederlandse draver in eigen land nog niet gelopen. Met de eer ste prijs van 20.000 gulden bracht Action Skoatter haar 269.000 gulden. dat Timman voor het eerst afbrak, haalde Viktor Kortsjnoi met een zucht van verlichting zijn eerste halve punt binnen. Joesoepov was de onvrijwillige schenker. Aan de duels tussen de vroegere landgeno ten gaat een geschiedenis vooraf. Beiden troffen elkaar voor het eerst in het toernooi van Lone Pi ne. Het was nog in de jaren dat Kortsjnoi door de Russische pers werd doodgezwegen. Het verhaal gaat, dat Joesoepov telefonisch contact met Moskou opnam om te vragen of hij wel tegen de 'afvalli ge' mocht aantreden. De toestem ming kwam. En wat deed Kortsj noi: hij won dik van de jonge Rus sische belofte. De psychologische voorsprong, die hij op die manier verwierf, is hij nooit meer kwijtge raakt. Ook nu niet; al was zijn voor deel ditmaal net niet doorslagge vend. Fijnzinnig Met twee afgebroken partijen op de midweekse rustdag is Kortsjnoi overigens de zwoeger van het ge zelschap. In zijn hotel besteedde hij nog eens zes uur aan de ogen schijnlijk simpele stelling in de af gebroken partij tegen Sokolov zon der een dwingende winstgang te vinden. Sokolov zelf nam het giste ren op tegen de andere debutant in het gezelschap Predrag Nikolic en bereikte niet meer dan remise. Robert Hübner werkte zich op als voornaamste concurrent van Timman. De Egyptoloog ontcijfer de in een Siciliaanse partij de be doeling van Ljubojevic als was het Jan Timman gaat een kijkje nemen bij de partij tussen Viktor Kortsjnoj en Arthur Joesoepov, terwijl zijn tegenstander Andersson vergeefs op zoek is naar een ontsnappingsmogelijkheid. (foto anpi een papyrus-rol. Naarmate de stel- woorden, die later door de muren nauwehjks was aan te geven, waar ling gecompliceerder werd, stapte van het analyse-kamertje heen- Ljubo beter tegenspel had kunnen de kwikzilverachtige Joegoslaviër drongen. Maar Hübner had met bieden. Misschien zou zwart met in steeds hoger tempo rond zijn ei- fijnzinnige middelen al lang het te- Tf8 meer hebben bereikt dan met gen tafeltje. „Ik stond beter, zo niet gendeel bewezen. Zijn aanval was Lf8", gaf Sosonko de eerste aanzet totaal gewonnen", waren de met zo direct en centraal gericht, dat er tot een discussie, die nog wel enige stern-verheffing uitgesproken bij de eerste vluchtige analyses tijd in beslag zal nemen. PANMUNJOM (UPI) - Volgens de Amerikaanse schout-bij-nacht Wil liam T. Pendley, lid van het opper bevel over de VN-troepen in Zuid- Korea, is Noord-Korea er op uit de Olympische Spelen van volgend jaar te dwarsbomen. In Panmun- jom verklaarde Pendley, dat Noordkorea bezig is met een „si nister en gevaarlijk plan" de Zo merspelen van 1988 te vernietige „Noord-Korea zit achter de inci denten in het buurland in de hoop dat deze de Spelen zullen onder mijnen", aldus de militair tijdens een vergadering van het United Nations Command (UNC), waarin ook Noord - en Zuid-Korea zijn vertegenwoordigd. „Het UNC werkt hard aan oplossingen voor de binnenlandse problemen in Zuid-Korea en zal elke daad van agressie van Noord-Korea tegen gaan", liet hij de Zuidkoreaanse vertegenwoordiger Majoor Li Tae Ho wpten. Inmiddels heeft Zuid-Korea het Olympisch Comité van Noord-Ko rea laten weten niet voor morgen te antwoorden op het voorstel van het buurland de problemen rond om de verdeling van de Olympi sche Zomerspelen binnenkort te bespreken. Aanvankelijk zouden de Zuidkoreanen gisteren een be sluit nemen. Een official van het Olympisch comité van Zuid-Korea liet giste ren doorschemeren dat zijn land niet op het verzoek zal ingaan. „Al le besprekingen over de organisa tie van de Spelen gaan via het In ternationaal Olympisch Comité. Met minder dan een jaar voor de opening van het evenement moet Noordkorea haast maken met de beslissing of het akkoord gaat met het laatste aanbod van het IOC", al dus de niet nader genoemde offi cial. Volgens het laatste aanbod mag Noord-Korea vijf onderdelen organiseren: het handboogschie- ten, het tafeltennisevenement, de ploegentijdrit bij het wielrennen, het vrouwen-volleybaltoernooi en één voorronde van het voetbaltoer- Nu de WK-koorts van Villach weer Tvat is weggeëbd en alle ogen zijn gericht op de voetbal competitie, krommen de wiel renners nog eenmaal de ruggen voor de najaarswedstrijden. Ik zeg met nadruk wedstrijden, want er is nog veel meer te doen dan de drie traditionele najaars- klassiekers (Parijs-Brussel, Grote Herfstprijs en de Ronde van Lombardije). Zo hebben we onder andere eind deze maand de Ronde van Ierland nog in het vooruitzicht en op 13 oktober in mijn eigen woon plaats Putte-Kapellen. Stephen Roche en Sean Kel ly zullen er in Ierland voor zor gen dat die Ronde een serieuze aangelegenheid wordt. Zo hoort het ook, want het najaar vormt ook een onderdeel van het wielerseizoen. Het seizoen duurt weliswaar lang, maar de renners staan voor twaalf maanden op de loonlijst van hun sponsor. Ik vind dan ook dat de sponsor er recht op heeft datje tot het bittere einde door gaat. De wielersport vergelijk ik tegenwoordig maar met de tenniscircuits. Het gaat van ja nuari tot en met december on afgebroken door. Er zijn renners die momen teel na alle inspanningen die ze dit jaar hebben geleverd al doodvermoeid zijn. Maar de echte profs willen hun seizoen op een waardige manier afslui ten. Het lichaam zal er weer aan moeten wennen dat je straks in de klassiekers zes tot zeven uur op de fiets zit. Zo'n inspanning is het lichaam na al die criteri ums niet meer gewend, dus zal de trainingsarbeid weer opge schroefd moeten worden om die wedstrijd tot een goed einde te brengen. Dat verklaart ook dat de drie klassiekers niet voor niets steeds een goede winnaar krij gen, zoals vorig jaar met Guido Bontempi in Parijs-Brussel en Baronchelli in de Ronde van Lombardije. Presteren in sep tember, oktober en november heeft dus alles te maken met de instelling (motivatie) van de renner zelf. Ik reken mezelf tot de categorie renners die met dat laatste geen moeite heeft. Wie kunnen we in de klassie kers zoal verwachten. Het zou mij niets verbazen dat Sean NORDHAUSEN (ANP) - Het Nederlands Olympisch elftal kan de reis naar Seoul verge ten. Halverwege de Europese kwalificatiereeks voor het Olymoisch voetbaltoernooi heeft Oranje nog steeds geen overwinning achter de naam staan. In Nordhausen werd gisteren de tweede nederlaag in vier duels geleden. Weer waren de Oostduitse voetballers de Ne derlandse B-keus, kort voor rust nog leidend met 2-1, te glad af. Vorig jaar opende de DDR de strijd in groep B met een overwinning (0- 1) in Utrecht. De 4-2 van gisteren was het tweede, en nu doelpuntrij ke succes van de Oostduitsers, die in de andere drie duels niet één keer tot scoren kwamen. Oost-Duitsland kreeg bij de over winning alle medewerking van de ploeg van nieuwbakken coach Nol de Ruiter, die zijn uitblinkers ken de in de voorste linie. Daar impo neerden Meijer en Gillhaus, terwijl Ellerman ongrijpbaar bleek bij zijn demarrages. Achterin bleek de zwakheid van Oranje te schuilen. Willems greep in de eerste helft OOST-BERLIJN (ADN) - Arnold Vanderlijde versloeg gisteravond zonder moeite op punten zijn West- duitse trainingspartner Markus Bott tijdens het bokstoernooi te Oost-Berlijn. De Europese kampi oen in het zwaargewicht, een kop groter dan Bott, beheerste de partij van het begin en plaatste zich voor de halve finales. Daarin bokst Van derlijde tegen de Rus Oesman Ar- saljev, die op punten van de Hongaar Gyula Alvics won. Bott, vijfvoudig kampioen van West-Duitsland en winnaar in 180 van zijn 230 partijen, zag een regen van stoten op zich afkomen. Van derlijde wisselde ëen serie met rechts telkens af met een harde linkse, waarmee hij door de verde diging van Bott kwam. Silvio Mezzenga haalde de twee de ronde niet. De lichtgewicht kreeg geen enkele kans tegen de sterke Bulgaar Ilian Ilijev. Al direct in de eerste ronde van het gevecht kreeg Mezzenga het zo hard te ver duren, dat zijn verzorger de hand doek in de ring wierp ten teken van overgave. Regilio Tuur (vederge wicht) was een dag eerder uitge schakeld. BARCELONA (Rtr) - Het dage lijks bestuur van de Spaanse voetbalploeg Barcelona is maandagnacht niet akkoord gegaan met het aftreden van voorzitter José Luis Nunez. In een speciale bijeenkomst deed het bestuur een beroep op Nunez zijn ontslagaanvraag in te trekken. Zondag eisten de aanhangers van de club het ver trek v Venables na de derde competi tienederlaag van Barcelona vier wedstrijden. De ploeg be- Het ziet er niet naar uit dat oe- fenmeester Venables zijn aan het einde van dit seizoen aflo pende contract zal uitdienen. Nunez kreeg van het bestuur het advies de Brit, die twee jaar geleden Barcelona naar de landstitel voerde, te ontslaan. Over de positie van Venables wordt vandaag vergaderd. De bijeenkomst zou aanvankelijk Nünez en trainer Terry gisteren hebben plaats gehad, j_ maar de coach was nog niet te rug van een reisje naar zijn va derland. Venables is bezig dom in, toen Marz dreigde door te breken. De Zwitserse scheidsrech ter Röthlisberger moest voor het vasthouden door de Twente-mid- denvelder een strafschop geven, die door Halata, vorig jaar in Utrecht ook trefzeker, werd benut: 1-0. Dat moment brak de wedstrijd, tot dan in voortdurend neergutsen de regen gespeeld, open. Vier mi nuten later was het Hans Gillhaus, die Nederland weer op gelijke hoogte bracht (1-1). Toen één minuut voor rust de na tionale topscorer Juul Ellerman zijn doelpunten-instinct toonde, leek een verrassing in de maak. Coach De Ruiter ging echter toch met een domper de kleedkamer in, toen Richter nog voor het rustsig- naal weer gelijk maakte. Meteen na rust was het een blunder van doel man Stanley Menzo, de laatste we ken in zijn clubelftal Ajax ook ver re van betrouwbaar, die Nederland op achterstand bracht. Wuckel te kende voor de toevalstreffer (3-2), waardoor Oranje in de achtervol ging moest. De voor Krüzen inge vallen Peter van der Waart had in de 73ste minuut de 3-3 op zijn schoen, maar goed uitlopen van Weissflog voorkwam erger. Neder land beheerste in die tweede helft het spel, maar de verzorgde spelop- bouw leidde niet meer tot doelpun ten. Vijf minuten voor het eind zorgde de ver opgerukte verdedi ger Peschke voor de beslissing (4- 2), die voor Oost-Duitsland niet on verdiend was. Tevreden Coach Nol de Ruiter was on danks de nederlaag best tevreden over de verrichting van zijn spelers in de temporijke wedstrijd, die aan beide partijen veel kansen bood. „We zijn hier door één facet geveld: het gebrek aan ervaring. Zulke te gentreffers als van de Oostduitsers mag je gewoonweg niet incasseren. De eerste drie treffers hadden met fouten te maken. Het slotdoelpunt van Oost-Duitsland is normaal. Wij dringen aan voor 3-3, dan loop je ri sico's. De DDR speelde energie ker". Zijn collega Harro Miller gaf aan blij te zijn met zijn bezoek aan de oefenwedstrijd van Nederland, twee weken geleden in Maastricht tegen West-Duitsland. „Toen had ik de kracht van Nederland al ont dekt. Ons konden ze niet meer ver rassen. We waren in de tweede helft nerveus, toen de 3-3 in de lucht hing. In de slotfase vielen we terug, omdat we veel kracht had den verspeeld op het zware veld". OFFENBACH (SID) - In tegenstel ling tot Nederland heeft West- Duitsland nog kans zich te plaat sen voor het voetbaltoernooi bij de Olympische Spelen van Seoul. De Westduitsers wonnen gisteren voor vierduizend toeschouwers in Offenbach met 3-0 van Grieken land (doelpunten van Mill, 2x en Wuttke). In groep A heeft Dene marken zes punten uit drie duels. West-Duitsland heeft twee punten uit even zo veel wedstrijden. LEIDEN - De spelers van Wilhel mus hadden gisteravond nog geen bal geraakt of zij liepen op het veld van LFC al achter de feiten aan. Meteen na de aftrap van het Zilve ren Molen-treffen met Quick Boys stuurde Dennis-Jan Mieras ploeg genoot Mart van der Plas op links de diepte in. De spits bracht daarop Leen van der Plas in stelling, die de bal zonder haperen in de touwen joeg waardoor de winnaar van het Zilveren Molen-toernooi van vorig jaar al binnen vijftien seconden te gen een 1-0 achterstand aankeek. Voor Quick Boys was dat geen reden om gas terug te nemen. Ruim tien minuten later zette de ij verige Arie van Duyn aan de recln terkant een aanval op, die via Leen van der Plas bij Gert Aandewiel be landde. Van het hoofd van de jonge Katwijker belandde de bal tamelijk verrassend achter doelman Marijn Mokveld van Wilhelmus, die voor de tweede maal Kon 'vissen'. Het pleit voor de Voorburgers dat zij bij die vroege achterstand de moed niet opgaven. Alleen de mid delen die de hoofdklasser aanw endde om Quick Boys op het LFC- terrein bij te benen, waren niet al tijd even bewonderenswaardig. Al in de eerste helft leidde fors ingrij pen van de Voorburgers tot twee boekingen, waarvan die voor John van der Zwan later in het vriend schappelijke duel nog consequen ties zou hebben. Na ruim een half uur leverde een vloedgolf van Wilhelmus-aanval- len een doelpunt op. De gevaarlijke middenvelder Arthur Dijkstra ver lengde een voorzet van rechts met het hoofd onhoudbaar voor doel- NEW YORK (AFP) - Voorzitter Werner Fricker van de Amerikaanse voet balbond zal begin volgende week in Zürich de Verenigde Staten officieel kandidaat stellen voor de wereldtitelstrijd in 1994. In Zwitserland zal Fricker de bestuurders van de internationale voet balfederatie (FIFA) volgens zijn woordvoerder Jim Trecker een plan overhandigen, waarin de organisatie van het toernooi tot in details is be schreven. Fricker zal, liet Trecker weten, een scenario meenemen met daarin alle plaatsen en stadions, waar de wedstrijden voor de eindronde kunnen worden gespeeld. Behalve de Verenigde Staten zijn nog drie landen kandidaat voor de or ganisatie van de eindronde om het wereldkampioenschap: Brazilië, Chili en Marokko. De FIFA neemt 30 juni 1988 een beslissing. HENNIE KUIPER Kelly de man van het najaar wordt in de Grote Herfstprijs en in de Ronde van Lombar dije. De Ronde van Ierland, waaraan ik overigens zelf ook deelneem, zit daar immers net voor en dat is een ideale aan loop naar die klassiekers, voor al omdat Kelly voor eigen pu bliek ongetwijfeld een spekta kelstuk wil opvoeren. Tot slot wil ik nog even iets kwijt over mijn eigen situatie, waarover veel onduidelijkheid bestaat. Hier en daar lees ik dat ik voor volgend seizoen twee contracten getekend zou heb ben, maar dat is beslist niet zo. Ik heb mijn handtekening ge zet onder een voorcontract bij Sigma en vervolgens kwam er een aanbieding voor drie sei zoenen van AD Renting. Dat laatste beschouw ik als een kans voor de toekomst, die ik niet mag laten lopen. In princi pe fiets ik nog één jaar en kom ik daarna bij AD Renting in de begeleiding terecht. De situatie is nu voor mij erg vervelend, maar ik bestrijd dat ik te voorbarig heb gehandeld. Ik ken wel degelijk mijn verant woording ten opzichte van Sig ma. Voor mij weegt het zwaarst dat ik over eén jaar met lege handen sta als ik voor Sigma zou gaan rijden. Zij begrijpen Jat ook wel, maar publicitair ben ik aantrekkelijk voor die firma, die ook nog eens com merciële belangen heeft in Ne derland. Het is duidelijk dat mijn voorkeur naar Renting uitgaat, maar er zal eerst een goede regeling met Sigma moe ten worden getroffen. En daar aan wordt momenteel hard ge werkt. HENNIE KUIPER Geen Russische basketballers in Europese bekertoernooien LONDEN (Reuter) - Het verlies van de Europese titel aan Grieken land heeft in de Sowjetrussische basketbalwereld voor grote beroe ring gezorgd. De angst voor het missen van de Olympische Spelen in Seoul is zo groot, dat de bond heeft besloten de mannenploegen niet in te schrijven voor de Europe se bekertoernooien, die deze week van start is gegaan. De basketbal lers moeten zich voorbereiden op de kwalificatie-toernooien voor Seoul. Om dezelfde reden blijven ook de Bulgaarse vrouwenteams weg. Den Helder Den Helder heeft gisteravond een kleine nederlaag geleden in de eerste wedstrijd uit de openings ronde van het Europese basketbal- toernooi voor bekerwinnaars. In Engeland verloor Den Helder met 84-82 van Kingston. Bij de rust leidden de Noordhollanders nog met 47-41. Het verlies werd in het Helderse kamp gezien als een goe de uitgangspositie voor het duel, dat volgende week in eigen huis wordt gespeeld. Voor Den Helder maakte Stephen Kite 22 punten. Marco de Waard zorgde voor 20 en Mo Smith voor 16 punten. man Tom van der Niet: 2-1. Overi gens verscheen de sluitpost van Quick Boys, die de laatste weken de plaats inneemt van de met een vingerblessure tobbende Theo Guyt, na de pauze niet meer op het veld. Dit als gevolg van een lichte handblessure. Zijn vervanger, jeugdkeeper Dirk Varkevisser, moest al zijn ta lenten tonen om de gelijkmaker te voorkomen. Aan de andere kant kreeg Quick Boys ook mogelijkhe den, maar Leen en Mart van der Plas faalden in de afwerking. Pas toen Hans van der Plas zich met de opbouw ging bemoeien, kwam de verlossende derde treffer. In plaats van zijn fraaie rush zelf af te ronden legde de linksachter de bal terug op Aandewiel. Die bedacht zich geen moment: 3-1. Vlak daarna voltooide Van der Zwan zijn 'twee-akter'. Net als in de eerste helft vloerde hij een Kat wijker (in dit geval Mieras) op onre glementaire wijze, waarop de scheidsrechter niets anders kon doen dan de ervaren Voorburger uit het veld te sturen. Met de moed der wanhoop probeerde Wilhel mus daarna de stand nog een gun stiger aanzien .te geven, maar Var kevisser verhinderde dat steeds. Quick Boys profiteerde ook niet van de extra ruimte die het kreeg, hoewel Floor van Duyn enkele ma len dicht bij het vierde doelpunt d TIM BROUWER DE KONING WOENSDAG 14.45-16.30 BRT 2: wjeirennen: pa. rijs-Brussel, rechtstreekse reporta- 5 ge van de laatste kilometers en de aankomst. 15.10-16.00 BRT 1: Speel op sport: j 17.00-18.45 BRT 2: Voetbal: Bulga- j rije-België, rechtstreeks verslag van de kwalificatiewedstrijd voor de EK j in groep zeven. 1 17.46-18.15 Ned 1: Veronica Sport j Speciaal met een special van de Sta- I dion-cross van afgelopen zondag I vanuit Nijmegen. 20.15-22.00 Did 2: Die Sport-Repor tage. 22.00-22.30 Ned 2: Studio Sport. 22.20-23.25 SKY: International Mo- j tor Sports '87. Met autosport: 200 Mile Supersprint vanuit Neuren- berg en motorsport: WK motor cross, de Britse Grand Prix vanuit Farleigh Castle. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: Gae lic sport. i 23.20-23.50 BBC 2: Darts: Britse j kampioenschappen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17