Tekort gedicht met greep in spaarpot 'Ik moest wel trouwen anders was ik gedood' Verkeerslawaai aangepakt in duin- en bollenstreek Noordwijkerhout doorbreekt taboe op incest Vervuild slib rijksweg 11 blijft liggen PAGINA 16 W III TER AAR - De 21-jarige Farida Bourdim uit Ter Aar die eind juli door haar vader werd ontvoerd om in Marokko te worden uitge huwelijkt, komt waarschijnlijk eind deze maand terug naar Ne derland. Dit heeft haar pleeg moeder. raadslid E. Kraak, giste ren laten weten. Volgens haar heeft vader Bourdim deze toe zegging via familie gedaan aan het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Dit nadat het meisje eind vorige week offi cieel het Nederlanderschap had verkregen. Farida is inmiddels wel ge trouwd. Dit blijkt uit een brief die haar pleegouders eergisteren van haar ontvingen. Daarin schrijft het meisje dat zij ge dwongen was het huwelijk aan te gaan. "Het was voor haar de keu ze tussen doodgeslagen worden of trouwen", vertelt Kraak. "Het halsstarrige gedrag van Farida Naar Marokko ontvoerd meisje (21) komt terug naar Ter Aar heeft echter wel wat effect ge had. Ze mocht haar bruidegom namelijk zelf kiezen. Zodoende is ze nu getrouwd met een neef van haar voor wie ze wel iets voelde. Letterlijk schreef ze ons: 'Hij heeft me gered, anders was ik afgemaakt'. Uit de brief blijkt ook dat de gezondheidstoestand van Farida te wensen over laat. Farida die al vanaf haar elfde jaar in Nederland verbleef, woonde sinds 1984 bij haar pleegouders. Ze zou eind juli dit jaar met haar zusje naar vrienden in België gaan. Haar eigen vader zou haar bij het huis van haar pleegouders oppikken en naar België rijden. Daar is ze echter nooit aangekomen. Toen haar pleegouders na hun vakantie thuiskwamen, ontdekten ze dat Farida in Marokko zat. Tijdens het enige telefonische contact dat de familie met haar kon krij gen verklaarde het meisje niet uit vrije wil te zijn meegegaan. Het Nederlands ministerie van buitenlandse zaken dat is inge schakeld is het niet gelukt recht streeks contact te krijgen met de vader of het meisje zelf. Via fami lie worden wel boodschappen doorgegeven. W. van Arnhem, medewerker juridische zaken van het ministerie, bevestigt dat contact is geweest met de fami lie, maar laat weten weinig te kunnen doen zolang Farida geen kans ziet in contact te komen met de Nederlandse vertegen woordiging in Marokko. "De ellende is dat ze naast de Nederlandse ook de Marokkaan se nationaliteit nog bezit. Dat be tekent dat we de politie daar niet kunnen inschakelen omdat die het houden op een familie-aange legenheid waarbij een Marok kaanse is betrokken. Volgens de Marokkaanse wet kun je welis waar die nationaliteit kwijtra ken, maar in praktijk blijkt dit onmogelijk te zijn". Voor haar pleegmoeder staat het onomstotelijk vast dat Farida terugkomt naar Nederland. "Ze schrijft dat ze geen geld heeft. Dit betekent dat het voor haar ook niet mogelijk is om in con tact te komen met de Nederland se vertegenwoordiging. Ze wil wel zo snel mogelijk terug. Als vader Bourdim zijn woord niet houdt, ga ik haar persoonlijk ha len". dient tegen haar biologische va der. Omdat aangifte is gedaan is het in elk geval zeker dat vader Bourdim door justitie aap de tand wordt gevoeld als hij ons land weer binnenkomt. "We vragen ons echter af in hoeverre pa zich nu niet meer be moeit met zijn dochter", aldus Kraak. "Hij is immers niet ge slaagd in zijn opzet om Farida te verkopen. Deze jongen heeft niets hoeven betalen en studeert bovendien in Marokko zodat hij er niet op uit is om via een huwe lijk in Nederland terecht te ko men en een verblijfsvergunning te krijgen. Voor dat recht wordt in Marokko normaal gesproken goed betaald. Al met al is het een dramatische situatie. Als Farida terug is in Nederland en de tijd heeft gekregen om op verhaal te komen moet ze maar bekijken of ze getrouwd blijft of gaat schei den. Dat laten we aan haar over". Provincie wil andere verdeelsleutel van rïjksgelden DEN HAAG/REGIO - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks be stuur van de provincie, hebben ondanks bezuinigingen ter grootte van bijna 23 miljoen nog een forse greep in de spaarpot moeten doen om de ontwerp-begroting voor 1988 slui tend te krijgen. Negen miljoen gulden werd uit diverse reserves en fondsen gehaald om het gat in de begroting te dichten. De greep in de spaarpot gaat vooral ten koste van het opknappen van de monumenten. In 1988 stopt de provincie voor restauraties 1,2 mil joen gulden minder in het monu mentenfonds. De provincie Zuid-Holland gaat een aantal financieel uiterst moei lijke jaren tegemoet, zo schetste PvdA-gedeputeerde J.H. Boone (fi nanciën) de situatie gistermiddag bij de presentatie van de ontwerp begroting, die in december door Provinciale Staten wordt vastge steld. Nadat al in het vooijaar was besloten tot een bezuinigingsope ratie van veertig miljoen gulden, blijkt het tekort een half jaar later al weer met bijna zes miljoen gul den toegenomen. En sinds de pre sentatie van de Miljoenennota, ruim een week geleden, weet de provincie Zuid-Holland dat de vol gende korting op de rijksuitkering komend jaar opnieuw een feit is. Op dit moment is zo'n 23 miljoen gulden van de 45,5 miljoen gulden aan bezuinigingen ingevuld zonder dat de burger daar iets van heeft ge merkt. Maar of dat ook zo blijft bij de rest van de bezuinigingen, die begin 1988 op tafel moeten komen, is nog de vraag, zo vertelde Boone. "We zullen moeten kiezen: of ver der bezuinigen, of de inkomsten verhogen. Maar het laatste is hier een omstreden mogelijkheid". Het grote- probleem waarmee Zuid-Holland kampt, is de door het rijk gehanteerde verdeelsleutel voor de gelden die jaarlijks aan de provincies worden uitgekeerd. Veertig procent van het miljard dat jaarlijks naar de provincies gaat, wordt gelijkelijk over hen ver deeld. Zo kan het voorkomen dat een provincie met weinig inwoners verhoudingsgewijs veel meer geld krijgt dan een provincie met vee) inwoners. Zuid-Holland is daarvan de dupe: ondanks dat hier 22 pro cent van alle Nederlanders woont, krijgt de provincie maar 14,4 pro cent van het geld uit het provincie fonds. "Er wordt geen enkel recht ge daan aan het aantal inwoners, de economische activiteit of de belas ting van het milieu in een provin cie. Dat kan niet. Die verdeelsleu tel moet fundamenteel verande ren", zei Boone, die zich verheugd toonde over het onderzoek dat het ministerie van binnenlandse zaken gaat instellen naar de verdeling van de gelden. Ondanks alle financiële sores hebben Gedeputeerde Staten be sloten tot en met 1990 vier miljoen gulden uit te trekken vooi nieuwe zaken. Daarvan wordt 1,5 miljoen in 1988 besteed. Voor een groot deel gaat dit geld op aan noodzake lijke zaken, zoals de subsidiëring van drie Telefonische Hulp Dien sten, waarvan een in Leiden. Het rijk heeft het geven van bijdragen aan dergelijke instellingen als taak overgedragen aan de provincies, echter zonder daarbij volgens Boone voldoende middelen be schikbaar te stellen. Zuid-Holland moet daarom 200.000 gulden uit ei gen zak bijpassen. Ook de invoe ring op rijksniveau van allerlei so ciale wetten leidt tot hogere uitga ven. Er moeten meer mensen wor den aangenomen om de beroeps procedures over de toepassing van deze wetten binnen redelijke ter mijn af te handelen. Kosten: 100 000 gulden. Milieu Een flinke portie van de 1,5 mil joen gulden voor nieuw beleid be steedt de provincie volgend jaar aan het milieu. Voor extra controle op milieuwetgeving wordt drie ton meer uitgetrokken en de Zuidhol landse Milieufederatie krijgt jaar lijks 100.000 gulden subsidie extra. Bovendien wordt er een milieusti muleringsfonds opgezet waarin volgend jaar een kwart miljoen wordt gestort. Dit fonds heeft een brede opzet en moet de milieutech nologie en -vernieuwing stimule- reXbe laatste grote nieuwe uitgaaf betreft het natuurbehoud. De pro vincie heeft vele mogelijkheden om natuur en landschap voor on dergang te behoeden en een daar van is het aankopen (en dan weer onderbrengen in bijvoorbeeld de Stichting Natuurmonumentèn) van grond in natuurgebieden. Daarvoor wordt 700.000 gulden meer aangewend. Nieuw in het provinciale beleid is de oprichting van een steunpunt vrouwenhulpverlening Zui-Hol- land. In de provincie zijn talrijke activiteiten voor vrouwen, maar veelal gebeurt dat versnipperd. Er is geen sprake van een afstemming en dat nu wil de provincie juist be vorderen. Het steunpunt zou der gelijke activiteiten moeten onder steunen en coördineren. Een der gelijk steunpunt kost 150.000 gul den verdeeld over driejaar. Maar er is op dit moment geen geld voor, zodat die 150.000 gulden elders bin nen de post welzijn zal moeten worden bezuinigd. ii de beschikbare bollengrond tegen Agrariërs Binnenkort komt er een voorstel van GS waarin de plaatsen staan aangegeven waar rond Rijnsburg nieuwe glastuinbouw kan worden gevestigd. De positie van de bol lenstreek zal, evenals die van het Westland verder moeten worden versterkt, aldus GS. De afname van de beschikbare grond voor de bol lenteelt moet worden tegengegaan. Niet-agrarisch gebruik wordt be perkt. Verder willen GS de situatie in het Boskoopse boomkwekerijge- bied ten oosten van de Gouwe structureel verbeteren. In 1988 zal een plan van aanpak worden ge presenteerd. Werkloosheid regio Alphen blijft stijgen ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in de regio Alphen stijgt gestaag. Het aantal werklo zen nam in augustus toe van 2103 tot 2197. Na een sterke daling in de zomermaanden, is het aantal werk lozen weer terug bij de hoeveel heid die in februari dit jaar werd gemeten. De stijging was iets ho ger bij de vrouwen dan bij de man nen. Van alle mensen die geen baan hebben, is 45 procent langer dan een jaar werkloos. De toename van de werkloos heid is voor een groot deel te wij ten aan het aantal schoolverlaters dat de arbeidsmarkt overspoelt. - Een groot deel van hen bestaat uit vrouwen. In de regio Alphen is het aantal werkloze vrouwen hoger dan in de rest van het land. In Ne derland is eenderde van de werklo zen vrouw, in de regio Alphen is dat de helft. Totaal zijn in Alphen 1449 men sen werkloos. In Ter Aar zijn dit er 105, in Hazerswoude 165, en in Nieuwkoop 190. In Koudekerk. Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge liggen de werkloos heidscijfers op respectievelijk 63, 56. 21 en 60. Kraker gesnapt ALPHEN AAN DEN RIJN - Een van de krakers van de voormalige onderwijzerswoning in het Park Rijnstroom in Alphen heeft van morgen geprobeerd een huis in de Sint Jorisstraat in die gemeente te kraken. Dit lukte welliswaar, maar hij slaagde er niet in 24 uur onopge merkt te blijven waardoor de poli tie hem niet meer uit het pand zou kunnen zetten. De gebeurde nu wel waardoor de 19-jarige jongen kon worden ingerekend. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het illegaal gestorte zuive ringsslib op het zandlichaam van rijksweg 11 ten zuiden van Alphen hoeft niet te worden verwijderd. Het betreft ongeveer tienduizend kubieke meter vervuild slib, dat zonder toestemming van de pro vincie is gedumpt op een gebied van circa vijftien hectare. De kos ten voor afgraven van de verontrei niging wegen niet op tegen de be lasting voor het milieu. Een en ander heeft milieu-gedeputeerde J. van der Vlist (PvdA) gistermiddag be kendgemaakt. Het provinciebe stuur is zeer verbolgen over de ille gale stort van het slib, dat afkom stig is van zuiveringsinstallaties in Noord-Holland. Deze met zware metalen vervuilde stoffen hadden alleen met een ontheffing over pro vinciegrenzen mogen worden ver voerd. De stort is uitgevoerd door afvalverwerkingsbedrijf Rutte uit Halfweg. Opdrachtgever rijkswa terstaat heeft volgens het provin ciebestuur in deze kwestie geheel te goeder trouw gehandeld. "Het is voor de laatste keer en nooit weer", aldus een woordvoer ster van de provincie. "We zien de lozing ditmaal door de vingers, maar het mag niet meer gebeuren. Er zijn vele fouten gemaakt, ook procedurele. Toch staat de ernst van de vervuiling niet in verhou ding met de kosten voor het weg halen van het slib". De overige di rect betrokken partijen: rijkswa terstaat, het bedrijf Rutte en de provincie Noord-Holland worden morgen officieel gewaarschuwd door het provinciebestuur van Zuid-Holland. DUIN- EN BOLLENSTREEK - De gemeenten in de duin- en bol lenstreek gaan gezamenlijk wer ken aan een plan om de overlast door verkeerslawaai terug te drin gen. Er wordt met name gedacht aan het treffen van geluidisoleren- de maatregelen in bestaande wo ningen, waarvoor het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne (VROM) subsidie beschikbaar De Hoorneslaan in Katwijk is een van de plaatsen in de duin- en bol lenstreek waar de overlast door verkeerslawaai erg groot is. (toio- stelt. Voor de opstelling van een dergelijk plan voor deze regio krijgt het samenwerkingsorgaan duin- en bollenstreek (SDB) een eenmalige rijksbijdrage van 50.000 gulden. De tien gemeenten die samen werken binnen het SDB hebben al in principe hun "medewerking aan het opstellen van een dergelijk plan toegezegd. Deze week krijgen zij een brief waarin bekend wordt gemaakt dat de rijkssubsidie is toe gezegd en een daadwerkelijk begin met de aanpak van het probleem kan worden gemaakt. De bedoe ling is dat er op een groot aantal plaatsen in de streek geluidmetin gen worden verricht en vervolgens een prioriteitenlijst wordt opge steld van w.oningen waar de geluid- overlast het grootst is. NOORDWIJKERHOUT - De Noordwij- kerhoutse werkgroep Incest gaat op korte termijn de leerkrachten van het plaatselijk basis- en voortgezet onderwijs en de mede werkers van peuterspeelzalen voorlichten over de problematiek rond incest. Doel van deze voorlichtingscampagne is het door breken van het taboe rond incest waardoor slachtoffers van dit seksueel misdrijf zich eerder zullen aanmelden voor hulp. De Noord wij kerhoutse werkgroep incest is een samenwerkingsverband tussen de politie en de gemeentelijke diensten voor sociale zaken en maatschappelijk werk. De groep is enkele jaren geleden, toen incest veelvuldig in het nieuws kwam, gefor meerd. "Het probleem was nog nooit in kaart gebracht. Er heerste en heerst een enorm taboe op incest. Daar proberen we wat aan te doen", aldus N. van der Laag, als maatschappelijk werkster lid van de werk groep. In eerste instantie heeft de werkgroep zich gericht op de werkers in de gezond heidszorg. Van der Laag: "Ruim een jaar geleden hebben we een voorlichtingsmid dag gehouden voor huisartsen, wijkver pleegsters en vertegenwoordigers van an dere disciplines van de gezondheidszorg. Die actie heeft effect gehad. Doordat de hulpverleners meer gespitst zijn op incest, komen er steeds meer gevallen aan het licht". De maatschèppelijk werkster haast zich hieraan toe te voegen dat deze vorm van seksueel misdrijf in Noordwijkerhout pro centueel niet vaker voorkomt dan elders in Nederland. "Het gaat er ons om de weg naar de hulpverleners vrij te maken. Ieder slachtoffer dat met het probleem blijft lo pen, is er één te veel". Precair Incest is een onderwerp waarover vol gens Van der Laag de meeste mensen niet makkelijk praten. Dat heeft weer tot gevolg dat slachtoffers van incest in veel gevallen niet als zodanig worden herkend. De maat schappelijk werkster: "Door meer bekend heid te geven aan seksuele misdrijven, wordt de drempel om aangifte te doen of hulp te zoeken automatisch lager". Overigens is de werkgroep ook van plan zich direct op de Noordwijkerho'utse bevol king te richten. Er is een folder gemaakt over dit onderwerp. Het vlugschrift wordt neergelegd in de wachtkamers van de plaatselijke huisartsen en wijk verplegers enbij de diensten sociale zaken en maat schappelijk werk. Ook de jeugd wordt direct benaderd. In de sportblaadjes die in Noordwijkerhout verschijnen, wordt een artikeltje geplaatst waarin het probleem wordt aangekaart. Van der Laag: "Het gaat erom de proble matiek zoveel mogelijk uit de taboe-sfeer te trekken. Alleen door er over te praten, raakt iedereen voldoende bekend met de proble matiek. Die bekendheid is noodzakelijk om gevallen tijdig te kunnen signaleren zodat er hulp kan worden geboden Het ministerie van VROM stelt de financiële bijdrage voor geluid- isolerende maatregelen aan de ge vels van woningen beschikbaar aan gemeenten met meer dan 100.000 inwoners of samenwer kingsverbanden van een dergelijke omvang. Ook de ernst van de ge luidhinder speelt een rol bij de toe kenning van de subsidie. Het ac cent ligt op knelpunten van meer dan 70 dB(A). Voor nieuwbouwwo ningen wordt momenteel een grens van 50 dB(A) gehanteerd en voor bestaande woningen wordt een geluidbelastingen van meer dan 55 dB(A) als hinderlijk erva- Het is nog niet bekend op welke rijksbijdrage de gemeenten in de duin- en bollenstreek uiteindelijk voor het treffen van geluidisoleren- de maatregelen kunnen rekenen. Klachten Een van de plaatsen in de duin en bollenstreek waar de overlast door verkeerslawaai erg groot is, is de Hoorneslaan in Katwijk. Een bewoner meldde zich enkele maan den gelden bij de provinciale mil- ieuklachtentelefoon van de provin cie Zuid-Holland, waarna door de provinciale dienst Lucht, Veilig heid en Geluid werd vastgesteld dat de geluidbelasting in de huizen langs deze weg ongeveer 70 dB(A) is. De Hoorneslaan is een van de twee grote invalswegen in Katwijk en de flats langs de rijbaan dateren uit de jaren zestig. In een brief aan burgemeester en wethouders van Katwijk heeft de provincie nu geadviseerd dit pro ject aan de melden bij de minister van VROM en te verzoeken om subsidie in de kosten van geluid- werende voorzieningen. WOENSDAG 23 SEPT Leiden theatergroep Het Appeltje speelt 'Assepoester', aanvang 20.15 uur. leidse Schouwburg. 'Oidipoes/kommentaar' door de Blauwe Maandag Compagnie, 20.30 uur, Lak-theater, Cleve- ringaplaats. film: 'In the wild mountains' van Yan Xueshu, LVC, Bree- straat. 20.00 en 22.15 uur. lezing door F. Roozen voor de Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde over bolgewassen. lezing over het economisch belang van de ruimtevaart door ir. D. de Hoop van het Ned. Instituut voor Vliegtuigontw. en Ruimte vaart, aanvang 20.00 uur, Cen traal Voorzieningengebouw, Cle- 1. Noordwijk Giovanni's Room door James Baldwin, 20.30 uur, De Kuip. Voorschoten thema-avond over hartinfarct- /hartoperatie en hoe daarmee om te gaan. Gezondheidscentrum DONDERDAG 23 SEPT Alphen kinderkledingbeurs in buurt centrum Elckerlvc. Havixhorst 254-256, inbreng van 9.00 tot 11 00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur, verkoop van 20.00 tot 21.30 open ochtend bij de dinsdag- /donderdag-peutergroep van de Vrije School, iedereen kan met zij /haar peuter een ochtend mee maken, 9.00 tot 11.45 uur, Liszt- hof 90. Lelden Javaanse Wayang-dansen in de Kapelzaal van K O. Haza- wmdsteeg, aanvang 20.15 uur. vang 22.00 uur in de Stadsge hoorzaal. film: 'Ginger en Fred'. van Fre- derico Fellini. 21.15 uur, LVC. Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de VVDM in het Breehuys, Bree straat, 19.00 tot 22.00 uur. Leiderdorp studiedag vijftien-jarig bestaan Vrouwen Advies Commissie mei thema 'Veiligheid', 9.30 uur, ge meentehuis, Statendaalder. klaverjassen bij buurtver. De Buitengewonen, 20.00 uur; film: 'Back to the future' 20.30 uur. Muzenhof. Cor Gordijnsingel. Lisse in kader van de harddraverij- week: kermis in het centrum en kortebaandraverij op de Heere- concert Glen Wilson en Stan ley Hoogland, kasteel Duiven voorde, Veurseweg. aanvang 20.30 uur. rondleidingen in kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, 14,00 en Wassenaar try out-voorstelling 'Blij zijn' van Henk Elsink, aanvang 20.15 uur in cultureel centrum 'De Wa- renar', Kerkstraat. Zoeterwoude begrotingsvergadering, aan vang 20.00 uur in het gemeente huis. VRIJDAG 25 SEPT Leiderdorp najaars-antiekbeurs in tennis- hal De Munnik, Hoogmadese- weg, 16.00 tot 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16