'Creatieve vakken hebben de sfeer op school veranderd' Geregeld reclame op infokanaal van Omroep Rijnland Vijfde Beestenspul in Groenoordhallen Geen uitspraak van commissie over geschil stadsverwarming actief in vrije tijd TROUW E LEDEN Celstraf van 12 maanden geëist wegens afpersing WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 LEIDEN Rector Tromm van 40-jarig St. Agnes College: LEIDEN - Vlak na de oorlog was er dringend behoefte aan een meisjes- HBS. zo vonden de pastoors en de kens uit Leiden en omgeving. Men meende dat het gestaag groeiende aantal meisjes van katholieke af komst dat als leerling aan de open bare HBS werd aangemeld, reden genoeg was om te proberen 'deze groei in eigen banen te leiden'. De zusters Fransiscanessen konden op 4 september 1947 beginnen met het lesgeven in vier lokalen van het schoolgebouw aan de Boommarkt 1. door Meindert van den Kaaij Veertig jaar later viert het St. An- ges College feest. Niet langer is de school gehuisvest in de binnen stad, maar in een modern schoolge bouw aan de Eijmerpoelstraat. Het leerlingaantal is navenant geste gen: van 37 leerlingen toen naar 750 in het jubileumjaar 1987. Vandaag wordt de feestweek officieel ge opend met een forumdicussie over wat de aard van de school eigenlijk moet zijn: 'een diplomafabriek of een vormingsinstituut'. Rector A.J.L. Tromm wil er geen onduidelijkheid over laten bestaan dat het St. Agnes het laatste pro beert te zijn. De school moet leer lingen voorbereiden op wat na de middelare school school komen gaat. Dat is of werken of doorstude ren. Met het oog daarop probeert de school de leerlingen al vroeg kennis te laten maken met 'verant woordelijkheid en zelfstandig heid'. "We willen een werksfeer kwe ken waarin het contact tussen leer lingen en docenten soepel ver loopt. Je kunt zeggen dat we in be ginsel ook een niet-autoritaire school zijn. Daar laten we het ech ter niet bij want dat zou te makke lijk zijn en bovendien niet werken. We stellen natuurlijk wel eisen aan de leerlingen en dat doen we door ze zelfstandig aan de gang te laten gaan en ze daarbij verantwoordelij- keid te geven", zegt Tromm die in 1972 rector werd. Modulen Het blijkt dat het Agnes twee verschillende systemen heeft om de doelstellingen van zelfstandig heid en verantwoordelijkheid ook in de praktijk te brengen. Voor de onderbouw dat zijn de lagere klassen wordt het zogenaamde taak-lessysteem gebruikt. "Dat be tekent dat kinderen minstens twee uur per dag aan een taak werken die ze voor een vak krijgen. Daar moeten ze zelfstandig mee aan de slag. Natuurlijk houdt de docent een oogje in het zeil en die zal als het misgaat ingrijpen, maar ze moeten wel op eigen kracht door de stof komen", legt Tromm uit. De hogere klassen, vaak aange duid met de term bovenbouw, krij gen volgens Tromm te maken met modulen. Dat is een systeem waar bij de school hulp krijgt van de af deling onderwijskunde van de Leidse universiteit en die bij alle vakken meewerkt. Zij helpen bij het samenstellen van de modulen. Van een afgerond onderwerp, bij voorbeeld het middeleeuwse boek Mariken van Nieumeghen of het onderdeel 'de cel' bij biologie, wordt een mapje gemaakt. Dat be gint met een beschrijving van de stof en een uitleg hoe dat onder werp past in alles wat ze daarvoor hebben gehad. "Vaak leren de kinderen hele boeken uit hun hoofd, maar weten ze niet waarom het nodig is dat ze die stof moeten beheersen. Waar dient het voor, wat schieten ze er mee op, dat zijn de vragen die we proberen te beantwoorden. Met een module proberen we ze te laten zien hoe een onderdeel in een gro ter verband past. Ook hier geldt dat ze zelfstandig moeten werken. We leggen uit hoe je op verschillende manieren de stof kunt aanpakken en welke manieren van studeren er zijn", zegt Tromm. Dat is bij veel kinderen die na eindexamen van school komen een grote tekortkoming en volgens Tromm ook de reden waarom een vervolgstudie zo vaak mislukt. "Je ziet dat leerlingen de mist ingaan omdat ze niet in staat zijn om op ei gen kracht te studeren. De over gang van een schools systeem waarbij alles wordt voorgekauwd en alles streng wordt gecontro leerd, naar een syteem waarbij stu denten min of meer aan hun lot worden overgelaten is te groot. Die kloof proberen we bewust met on ze methode te overbruggen". Het systeem met modulen is ont staan toen het Agnes leerlingen de mogelijkheid bood om na het eind examen havo direct door te stro men naar de eindexamenklas van het atheneum. Normaal moet eerst nog de vijfde klas van het voorbe reidend onderwijs worden doorlo pen. Voor het overslaan van zo'n jaar moet extra werk worden ge Rector Tromm bij de ingang van het St. Agnes college: "We proberen op een vrije en openlijke wijze met de leer lingen om te gaan". <foto Jan Holvast] daan want de twee klassen sluiten niet bepaald aan. Om daarin te voorzien werden voor bepaalde on derwerpen modulen gemaakt. "Docenten merkten dat het ma ken van z'n module heel stimule rend voor hen werkt. Ze moesten kritisch kijken naar de lesstof en zich weer intensief met hun vak be zighouden. De modulen zijn in de eerste plaats belangrijk voor de leerlingen, maar dat de docenten hierdoor als het ware weer nieuw bloed krijgen is een prettig neve neffect", stelt Tromm met tevre denheid vast. Heel ingenomen is Tromm ook over het 'culturele klimaat' op scnool. Het St. Agnes heeft muziek en tekenen als eindexamenvak voor alle afdelingen van de school (mavo, havo en atheneum). Hier door trekt de school volgens Tromm in de eerste plaats leerlin gen aan die op die gebieden al ge vormd zijn. Daarnaast krijgen de leerlingen ook op het Agnes een degelijke opleiding in deze creatie ve vakken en dat heeft de sfeer ver anderd. "Dat is vooral te merken tijdens vieringen zoals dit jubile um. Er is door de leerlingen een re vue gemaakt, die deze week wordt opgevoerd in de aula, waar ik mijn petje voor afneem", zegt Tromm. Hij is ook blij dat de creatieve vak ken een grotere status hebben ge kregen. "Dat waren vroeger toch de vakken waar leerlingen moeilijk voor te porren waren. Nu het exa menvakken zijn. wordt het mu ziek- en tekenonderwijs voor vol aangezien". Het St. Agnes heeft de katholie ke identiteit nog niet losgelaten. Hoewel dat niet blijkt uit een strikt toelatingsbeleid, want leerlingen van alle gezindten zijn welkom. "Toch zijn we bewust katholiek en dat is te merken aan het vak gods dienst dat wordt gegeven, maar ook aan de vieringen van bijvoor beeld Kerstmis en Pasen op school. Er zijn binnen de katholiek kerk verschillende stromingen. Ik denk dat wij eerder ons thuisvoe- len bij de liberale stroming dan bij de orthodoxe stroming van bij voorbeeld bisschop Gijsen. Daar naast hebben we natuurlijk een be stuur van de ouders van de leerlin gen. Openbare scholen worden be stuurd door wethouder en de ge meenteraad en dat is toch een be langrijk verschil". Tromm is blij dat er weer een toe name is van leerlingen. "Dit jaar hebben kennen we zelfs weer een absolute groei van het aantal leer lingen. In de jaren daarvoor liep het aantal wat terug doordat de kinderen die na het eindexamen de school verlieten groter was dan de aanmelding van nieuwe leerlin gen", zegt Tromm die zeven jaar geleden voor het laatst les gaf in zijn vak Duits. Nu ken ik wel de ge zichten wel van alle leerlingen. De namen gaat me wat moeilijker af. Ik begin de namen pas een beetje te kennen als ze op het punt staan om eindexamen te doen. Tja, dan gaan ze weer weg. Zo gaat dat". LEIDEN - Omroep Rijnland heeft op zijn infokrant al een aantal ke ren reclame-boodschappen uitge zonden. De streekomroep heeft hiermee de bepalingen overtreden van het kabelbesluit en de Media wet. Het is 'Rijnland' namelijk ver boden commerciële activiteiten te ontplooien. De omroep mag op zijn infokrant slechts berichten en aan kondigingen uitzenden. Voorzitter J. van Leeuwen van Omroep Rijnland erkent dat al en kele keren advertenties zijn uitge zonden. Volgens hem betreft het hier zaken die er 'tussen door zijn geglipt'. In de toekomst zullen alle advertenties van de niet-commer- ciële infokrant worden geweerd. "In elk geval verdwijnen dit soort berichten na 1 oktober, wanneer de - commerciële - kabelkrant van het Leidsch Dagblad officieel be gint", aldus Van Leeuwen. De infokrant van Omroep Rijn land wordt, zoals trouwens alle uit zendingen van de streekomroep, verzorgt door vrijwilligers. De ad vertenties zijn geplaatst buiten me deweten van het bestuur. "Al is het natuurlijk niet zo dat berichten eerst aan het bestuur moeten wor den voorgelegd voordat ze kunnen worden uitgezonden". Dit weekeinde zond de omroep onder meer een advertentie uit van een Hillegoms horeca-etablisse- ment. Van Leeuwen zegt die adver tentie ook te hebben gezien en con tact te hebben opgenomen met de medewerker van de infokrant. "Die was echter op vakantie, zodat de advertentie niet kon worden verwijderd". Overigens vraagt de streekom roep ook geld voor 'normale' be richten en aankondigingen. "Dat moeten we wel. Zo'n infokrant kost geld en ik zou niet weten hoe we de zaak draaiende kunnen houden als we aan verenigingen die een be richt kwijt willen, geen bijdrage zouden vragen". Het zou om een vrij bescheiden bedrag gaan; enke le tientjes. Met het vragen van zo'n bijdrage overtreedt de streekom roep niet de Mediawet, aldus voor zitter Van Leeuwen. Helemaal gelukkig met de huidi ge regeling is de omroep niet. Bin nenkort buigt hij zich over een nieuwe opzet van de infokrant. Daarbij wordt onder meer bekeken of de bijdrage regeling kan worden gewijzigd. "We denken er bijvoor beeld over om van verenigingen die lid worden van Omroep Rijn land minder of zelfs helemaal geen geld te vragen", stelt Van Leeu- LEIDEN "Kom vooral op zater dag". Deze oproep doet A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen, aan de mensen die van plan zijn ko mend weekeinde 'Beestenspul' te bezoeken. Een evenement dat jaar lijks goed is voor ongeveer 20.000 toeschouwers. "De meeste mensen komen altijd op zondag. Dan moe ten de mensen drie rijen dik naar de dieren kijken. Op zaterdag is er meer ruimte voor iedereen om alles goed te zien". Tijdens de vijfde Beestenspul is Open dag bij zuivering LEIDEN - In het kader van het Eu ropees jaar van het milieu organi seert de International Union of Lo cal Authorities (IULA) zaterdag 26 september een Open Water-dag. In alle landen van de Europese Ge meenschap zullen op die dag afval waterzuiveringsinrichtingen en drinkwaterbedrijven voor het pu bliek geopend zijn. De bedoeling hiervan is om het milieubesef te versterken. Ook op een aantal Rijnlandse zuiveringsinrichtingen kan op die dag tussen tien en vier uur een kijk je worden genomen. Medewerkers van de installatie en van het bureau voorlichting van Rijnland zullen het publiek rondleiden. Belangstellenden kunnen te recht in Leiden-Noord, Stadspol- derweg 8, achter de vuilverbran ding, en in Katwijk, Lageweg 47, op industrieterrein 't Heen. er weer veel te zien. In totaal wor den er zo'n 5000 dieren tentoonge steld, de bijen vanzelfsprekend niet meegeteld. Naast de 55 konij nenrassen, cavia's, kippen, duiven, vissen, vogels, katten honden, paarden en pony's heeft organisa tor De Jong ook weer een aantal nieuwe attracties naar de Groen- oordhal weten te lokken. Zo zijn er dit jaar ezels te zien, waarop ook ge reden kan worden. Ook is er een presentatie van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdieren. Voor de eerste keer sinds jaren geeft ook de 'reptielenvereniging' Lacerta acte de présence. De Jong heeft de verzekering van de reptiel houders gekregen dat zij geen gifti ge slangen meenemen. De bus van het Wereldnatuur- fonds, de 'Panda-bus', is alleen op zaterdag bij de Groenoordhallen aanwezig. Opvallend is verder dat de Dierenbescherming en het Die renasiel naast elkaar bij Beesten spul aangetroffen kunnen worden. De afgelopen jaren stonden beide organisaties gezien de onderlinge problemen zover mogelijk van el kaar af. Ook dit jaar wordt er weer een verkiezing gehouden voor 'Het Troeteldier van het jaar'. Alle huis dieren komen voor deze titel in aanmerking. Het aanmelden van kandidaten kan nog altijd gebeu ren. Belangstellenden moeten zich daarvoor richten tot de directie Groenoordhallen. Willem de Zwij gerlaan 2, 2316 GB Leiden. De manifestatie 'Beestenspul' is zaterdag en zondag geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Bezoekers mo gen hun hond niet meenemen. De commissie voor sociale za ken en maatschappelijke aan gelegenheden komt woensdag 23 september (vanavond) bij een in Het Gulden Vlies aan de Breestraat om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de definitieve vaststelling van subsidies aan buurt- en wijkorganisaties over het jaar 1987. Voorts komt een aantal aanbevelingen ter sprake die zijn opgesteld naar aanleiding van het onlangs verschenen rapport 'Minima zonder mar ge'. In dat rapport wordt onder meer uiteengezet dat de laagste inkomens er flink op achteruit zijn gegaan. Ook wordt gespro ken over de terug te ontvangen inkomstenbelasting door oude ren in bejaardenoorden. B en W zijn er voorstander van dat ou deren dat geld over 1985 en 1986 niet behoeven terug te be talen. De commissies volkshuis vesting en sport en ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu vergaderen donderdag 24 september in Het Gulden Vlies aan de Breestraat om 20.00 uur. De commissie volkshuisves ting en sport vergadert vanaf 20.00 uur eerst afzonderlijk. Na afloop van die vergadering voegt zich daarbij de commis sie ruimtelijke ordening. Het betreft een extra vergadering die geheel gewijd is aan de plannen van de gemeente voor verwijdering van vervuilde grond op en nabij het terrein van het Energiebedrijf Rijn land aan de Langegracht. B en W hebben een plan opgesteld om dat hele gebied in één keer aan te pakken en alle grond te laten verwijderen. Een karwei dat een slordige 25 miljoen gul den gaat kosten. DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie heeft gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maan den, waarvan zes voorwaardelijk, geeist tegen een 21-jarige man uit Voorschoten. De man zou zich in Leiden aan afpersing hebben schuldig gemaakt. In de Juwelenbuurt in Leiden VTL VTL houdt vrijdag 25 septem ber een klaverjasavond voor kop pels in het clubgebouw van de vereniging aan de Voorschoter- weg. Aanvang 20.00 uur. Bolgewassen De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt vanavond een lezing over bolgewassen. De heer F. Roozen zal hierover vanaf acht uur in het Rijksherbarium, Rapenburg 70- 74, het woord voeren. Ruimtevaart Over het economisch belang an de ruimtevaart wordt van avond in het kader van het Studi- i Generale van de Leidse uni versiteit een lezing gehouden. Ir. D. de Hoop van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwik keling en Ruimtevaart zal spre ken over de ontwikkeling en aan maak van ruimtesystemen: de ruimtevaartindustrie. Prof. dr. C. Voute van het Inter nationaal Instituut voor Lucht- i Ruimtekartering en Aardkun de in Enschede voert vervolgens het woord over het gebruik van de ruimtevaart: onderzoek, dien sten en produktie in de ruimte. Aanvang: 20.00 uur in het Cen traal Voorzieningengebouw, Cle- veringaplaats 1, zaal 011. Aktief Wijkvereniging Aktief begint morgenavond met de maande lijkse kaart- en sjoelavonden. De zaal is geopend om half acht, de aanvang om acht uur. Plaats: grote zaal van het gebouw van Aktief, Berlagestraat 4. Volksdans In clubhuis Matilo wordt vrij dagmiddag 25 september een volksdansinstuif voor ouderen gehouden. De aanvang is twee Bingo In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan wordt vrijdag avond een super-bingo-avond ge houden. Aanvang: 20.00 uur. Rommelmarkt Bejaardencentrum Robijn- zicht houdt komende zaterdag van tien tot twee uur een rommel markt. Ook is er verkoop van handwerken. Fietstocht PTT-Post houdt zaterdag voor de tweede maal een fietsfpuzzel- )tocht over 40 kilometer. Jong en oud mogen eraan deelnemen. De start is aan het kantoor op de Schipholweg. Aanmelding kan geschieden tussen half tien en elf Weven Weefkring Het Leyds Loeken houdt een expositie over 20 jaar weven, noodzaak van vroeger, hobby van nu. De expositie wordt op 26 september geopend en duurt tot en met 13 oktober. In het gemeentearchief aan de Vliet 45. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van elf tot vijf uur. Kindertheater 'Prettige Feestdagen" is de ti tel van het toneelstuk van kinder theater Ploef dat op 26 september om 20.15 uur in 'Op eigen wieken' in de Merenwijk in première gaat. Het stuk wordt op zaterdag 14 november ook opgevoerd in de Kapelzaal van K O aan de Ou de Vest. Aikido Aikido stamt af van de oude Japanse samurai-krijgskunst Aiki-jutsu. Om meer over deze ge weldloze krijgskunt aan de weet te komen, houdt de Aikido Stich ting Leiden op zondag 27 septem ber vanaf twee uur een open dag aan Pieterskerkgracht 7. Inlich tingen bij F. Harmes (071- 125894) of M. Bronkhorst (070- 979492). LE,ItET)iïens de jubilarisavond van de Industriebond FNV, afdeling Leiden, zijn gistera^dS^bitoT!- sen gehuldigd die 25 of meer jaar lid zijn van deze vakbond. Van elf van hen fop de foto van Jan Holvastdateert het lidmaatschap zelfs van 50 of 60 jaar terug. Bondsvoorzitter Dik Visser hield op deze avond een fel betoog tege.i de bezuinigingsplannen van het huidige ka- bi net. De avond werd muzikaal omlijst door de Leidse Harmoniekapel GEWOND - Een 16-jarig meisje uit Zoetermeer is gistermiddag ge wond geraakt bij een ongeval op de Dr. Lelylaan. Zij botste tegen een 13-jarige fietser, die moest uitwij ken voor een andere fietser tijdens een inhaalmanoeuvre. Het meisje werd met een gebroken onderarm naar het Diaconessenhuis ge bracht. LEIDEN - De geschillencommis sie voor de nutsbedrijven wil geen uitspraak doen in de kwestie over de onderhoudskosten voor stads verwarming. De zaak is enkele maanden geleden door het wijkco- mité Stevenshofjespolder aan de geschillencommissie voorgelegd. Het comité hoopte op deze manier een uitweg te vinden in het nu al ja ren slepende conflict over stads verwarming. Inzet van de kwestie is een be drag van ongeveer 200 gulden per jaar dat gebruikers van stadsver warming te veel zouden betalen aan onderhoudskosten. Wie de ge bruikers te veel laat betalen, is ech ter nog altijd niet duidelijk. De be trokken partijen, het Energiebe drijf Rijnland en de woningbouw verenigingen, wijzen elkaar als schuldige aan. Van de geschillencommissie voor de nutsbedrijven zijn de be woners nu ook niet veel wijzer ge worden. De commissie meent dat zij slechts klachten in behandeling was hij samen met zijn stiefvader en een neef een flat binnengedron gen. De twee aanwezigen werden in het gezicht gestompt en gesla gen. Daarna gaf een van hen zijn portemonnee met ongeveer zeven tig gulden aan de overvallers af, de ander een biljet van 25 gulden dat hij in zijn achterzak had. Het be drag dat de drie buit maakte was bedoeld voor de Voorschotenaar, die in een penibele financiële situa tie verkeerde. Tegenover de politie had de ver dachte verklaard dat hij het initia tief tot dë overval had genomen. Een van de slachtoffers kende hij al langere tijd. Hij wist dat daar wel eens jongens over de vloer kwa men en ook dat de man al eens eer der was overvallen. Toen had deze geen aangifte gedaan. Daar gokte de overvaller nu ook weer op. De officier van justitie stelde vast dat de verdachte het slachtof fer heel bewust had uitgekozen en dat dit de slechtst denkbare wijze is om geldproblemen op te lossen. Raadsman mr. F.A. Steketee, zei in zijn pleidooi dat zijn cliënt zich bewust is van de ernst van het feit en zich volledig verantwoordelijk wil stellen voor zijn daad. Daarom wil hij ook niets horen van een eventuele dienstverlening. Hij wil de straf die hij verdient uitzitten en de schade vergoeden. Wel stelde de verdediger dat de verdachte in de macht van zijn stiefvader was geweest. Die had ge vraagd of er ergens 'niet wat te doen viel'. Hierop had de Voor schotenaar de overval voorgesteld. "Als zijn stiefvader en neef er niet waren geweest, was dit niet ge beurd, aldus mr. Steketee. Uitspraak 6 oktober. kan nemen van afzonderlijke ge bruikers en niet van een organisa tie die namens een groep bewoners praat. Dat zou dus betekenen dat enkele honderden bewoners van de Stevenshof dezelfde klacht bij de geschillencommissie zouden moeten deponeren. Maar zelfs al zou dat gebeuren, dan nog is het de vraag of de bewo ners duidelijkheid krijgen. De commissie wil slechts onderzoe ken of de bedragen die het energie bedrijf opvoert juist zijn. Ze wei gert de tarieven te toetsen aan de richtlijnen die de gemeente Leiden in 1981 heeft vastgesteld. In die richtlijnen was bepaald dat de kos ten voor stadsverwarming nooit hoger zouden mogen zijn dan de kosten die bewoners zouden heb ben wanneer ze hun huis verwar men met aardgas. Overigens kan het wijkcomité Stevenshofjespolder in zijn strijd tegen de te hoge kosten rekenen op een ruime steun van de Stevens- hofbewoners, zo meldt het wijk- blad Polderpraat. Uit een deze zo mer gehouden enquête blijkt dat bijna 60 procent van de bewoners vindt dat het comité moet door gaan met zijn acties. Opmerkelijk is ook dat een groot aantal wijkbe woners voorstander is van dwin gende acties, zoals het opschorten of stopzetten van betalingen. Van de ondervraagden voelt 48 procent voor dergelijke stappen. Dertig procent van de geënquêteerden heeft hierover geen mening en 22 procent is tegenstander.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15