Oegstgeester Gastouderproject maakt stormachtige groei door Leiderdorpse straatnamen belicht ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 GaEgaaiBi mmim Koninklijk lintje voor Van Schagen Geen vliegas op De Does' in Leiderdorp Wamiva wil belangen invaliden beter behartigen PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 Alleen dit jaar al honderd aanvragen Burgemeester Hendnckx-Vlaa 'Wethouderschap Warmond is hobby' WARMOND/LEIDEN De War- monder C.A. van Schagen (56) heeft gisteren van de Warmondse burgemeester mevrouw Hend- rickx een eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld gekregen. Van Schagen werd onderscheiden om dat hij al veertig jaar bij Ico Athibu b.v., een bedrijf in keukens, werk zaam is. Van Schagen is op zijn zes tiende begonnen bij Ico Athibu. Van Schagen is echter ook al ne gen jaar wethouder, namens het CDA, in Warmond. En uit hoofde van die functie de zeer directe col lega van degene die hem het ere metaal opspelde, burgemeester Hendrickx. Toen het complete col lege van B en W inclusief gemeen tesecretaris C. Zoetemelk gister middag bij het bedrijf aan de Leid- se Hoge Rijndijk 25 binnenstapte, was Van Schagen een blij verrast man. Zoetemelk: "Het college was met zijn tweeën en de derde vierde feest". DEN HAAG/LEIDERDORP - Op de volgend jaar te openen stortplaats de Does in Leiderdorp wordt geen vliegas gestort. De mogelijkheid om vliegas - afval dat overblijft na verbranding - te storten is uit de ont- werp-vergunning gehaald, die nu ter inzage ligt op het Leiderdorpse ge meentehuis, aldus een woordvoerster van de gemeente. Zij zegt dit in een reactie op schriftelijke vragen van het D66-statenlid Schimmel aan het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. Schimmel vraagt Gedeputeerde Staten (GS) of het juist is dat het storten van vliegas niet is opgenomen in de ontwerp-vergunning. Ook wil ze weten of de brief waarin Leiderdorp werd verzocht de mogelijk heid tot het dumpen van vliegas op te nemen, nu is ingetrokken. Leider dorp heeft GS naar aanleiding vah die brief laten weten weinig te voe len voor het opslaan van de vliegas op de nieuwe stortplaats de Does. D66 deelt het gemeentelijke standpunt, zo blijkt uit de schriftelijke vragen. "Is GS het met D66 eens dat de toekomstige stortplaats in Lei derdorp gezien zijn ligging tussen een belangrijk weidevogelgebied en een ziekenhuis en kindertehuis ongeschikt is om dergelijke stoffen op te slaan", vraagt Schimmel, die bovendien van GS de toezegging wil dat ook in de toekomst de stort van vliegas in de Does verboden blijft. Een woordvoerder van de afde ling personeelszaken van Ico Athi bu vertelt verbaasd te staan over het vermogen van Van Schagen om de beide zware, verantwoorde lijke functies te combineren. Aan Van Schagen zelf de vraag of dat combineren hem zwaar valt. "Dat mag u uitmaken", antwoordt hij grinnikend. Een speciaal recept heeft hij niet. "Het betekent ge woon dat ik heel veel uren maak, overdag, 's avonds én in'de week einden. Ik probeer daarbij miin wethouderschap zo veel mogelijk als hobby buiten mijn bedrijf te zien. Want nog meer tijd voor 'ech te' hobbies heb ik niet". Op de vraag of hij bij de vervul ling van zijn functie als procuratie houder nog profijt heeft dat hij wethouder te Warmond is en vice versa, volgt een korte stilte. Dan: "Dat zie ik niet. Hoogstens indi rect". Leidenaar ramt auto's LEIDEN - Een 26-jarige Leide- naar heeft gisteren op de Floris Versterlaan vier auto's en zijn ei gen wagen beschadigd. De man pakte iets van de achterbank, waar door zijn auto hij uit de koers raak te. Hij ramde vervolgens twee ge parkeerde auto's. De voorste auto schoof naar voren, waardoor nog twee andere wagens werden be schadigd. OEGSTGEEST - Het Oegst geester Gastouderproject (GOP) heeft sinds de op richting in oktober 1986 een stormachtige groei doorge maakt. Dit jaar alleen al kwamen er honderd aanvra gen binnen, waaronder 30 van gastouders. Het GOP bemiddelt tussen ouders die kinderopvang zoeken en men sen die bij zichzelf thuis kinderen tegen een vaste vergoeding willen opvangen (gastouders). Het GOP, dat in de vorm van een stichting is gegoten, wordt draaiende gehou den door acht vrijwilligers. Op twee stuks na heeft het GOP tot op heden alle aanvragen kun nen honoreren. Het moeilijkst is het om opvang voor kinderen te vinden in de schoolpauzes en na school. Dat het GOP populair aan het worden is, valt op te maken uit het feit dat er zelfs aanvragen van buiten de gemeente Oegstgeest binnendruppelen. "Voor deze mensen doen we ook ons best. Maar als ze woonachtig zijn in een gemeente waar al een GOP is, ac cepteren we de aanvraag niet", zegt een GOP-woordvoerster. "Het hele idee is ontstaan omdat één van ons destijds constateerde dat er vooral voor de groep kinde ren tussen nul en twee jaar moeilijk opvang in Oegstgeest was te vin den. Er bestond wel een dagmoe- derproject, maar dat was op ster ven na dood", vertellen twee vrij willigsters, Lucienne de Rooij en Nella van Ommen. In Oegstgeest zou er "ontzettend veel behoefte" zijn aan dit soort op vang. De Rooij: "Vooral sinds juni van dit jaar is sprake van een grote groei van het aantal aanvragen. Veel moeders wilden blijkbaar na de vakantie weer iets gaan doen en deden een beroep op ons. We heb ben het nu dan ook heel druk met de werving van gastouders. Met de groei van Oegstgeest (Haaswijk waar het wemelt van de jonge ge zinnen, red.) groeit het GOP, maar ik durf te zeggen dat vooral door onze actieve inzet het project niet doodbloedt" "We maken veel reclame voor onszelf en van het startkapitaal van 3000 gulden dat we via het comité Nederlandse kinderpostzegels hebben ontvangen, hebben we nieuwe folders en affiches laten maken. Veel toeloop is er ook door mond-op-mondreclame". De aanvragen voor oppas vari ëren van een ochtend per week tot opvang in het weekeinde of voor de avond(en). Gastouders ontvangen Grote probleem voor samenstellers: bijblijven LEIDERDORP - Waarom heten de Leiderdorpse straten zoals ze heten? Hoe en wanneer besloot het gemeentebestuur, al dan niet met inschakeling van een com missie straatnaamgeving, tol be paalde namen? En hoe zijn de straten snel te vinden? Op die vragen pogen Wim Kis- man, Jan van der Kooij en Aafke Vis een antwoord te geven in het vandaag verschenen boekje 'Wij zer op weg in Leiderdorp'. Een handzaam boekje waarin op al fabetische volgorde alle informa tie wordt gegeven over de beteke nis van en eventuele discussie over de 250 straten die Leider dorp rijk is. Ook staan er platte gronden in van alle afzonderlij ke woonwijken. Het boekje wordt opgefleurd met vele foto's, teke ningen en enkele gedichten. Waarom een dergelijk boekje waarin -alle straatnamen van Leiderdorp een plekje vinden? De samenstellers motiveren dat waarom als volgt: "Vooral het be sef dat velen de betekenis ontgaat van de naam van de straat waarin men woont. Woont u aan de Meeuwenlaan, dan is dat klaar en duidelijk. Maar hoe zit dat met de Kom van Aaiweg?", stelt het drietal in de inleiding. Het antwoord maar even opge zocht: de Kom van Aaiweg blijkt afkomstig van het water, kenne lijk in de vorm van een kom, van Arie. Het gaat om Arie Vromes- teyn, die hier zijn land had. In 1954 deden de bewoners van deze zijstraat van de Acacialaan het verzoek de naam Kom van Aai- Een van de op merkelijkste straatjes in Lei derdorp: het Chris Keijser- pad. Genoemd naar de Leider dorpse verzets held die ook nauw betrokken was bij de op richting van het culturele cen trum 'De Hol- landsche Tuyn'. In 'Wijzer op weg in Leiderdorp' staat uitgebreid hoe die naamge ving tot stand is gekomen. (foto 'Wijzer op weg in weg te veranderen in die van Vromesteynweg. Zonder succes dus. Zo blijkt achter het ontstaan van tal van straatnamen een aardig verhaal te zitten. Voorwoord De samenstellers zijn bepaald niet over één nacht ijs gegaan. Al in 1981 namen ze het initiatief om een dergelijk straatnamen- boekje uit te geven. Vooral me vrouw Vis deed veel onderzoek. Jan van der Kooij hield zich meer met de redactie bezig en Wim Kisman zorgde voor tal van foto's. Hoe lang de voorbereiding duurde, blijkt ook uit het voor woord. Dat werd twee jaar gele den al geschreven door de toen malige burgemeester Van der Have... Van der Kooij beaamt dat er nogal wat stagnatie is ontstaan. De samenstellers konden alleen in de avonduren en 'tussendoor' aan 'Wijzer op weg in Leider dorp' werken. Verder was het een probleem om bij te blijven: er wordt relatief snel en veel ge bouwd in Leiderdorp. "Maar dat is aardig gelukt. Alle namen van Buitenhof oost konden er ook nog in worden opgenomen. Alleen die van nieuwbouwwijk Buitenhof midden/west hebben we niet meer mee kunnen nemen", legt de Lei derdorper uit. Het boekje 'Wijzer op weg in Lei derdorp' is in een oplage van 1000 stuks verschenen en vanaf heden verkrijgbaar bijde boekhandelaren en de Rabo-banken in Leiderdorp. Het kost 24,95. r nauwelijks, volgens de vrijwilligsters van het Oegstgeester n eenspeelkameraadjefs) voor hun eigen kinderen. (Archief drie gulden per uur per kind. Een lucratief zaakje? "Nee", zeggen Van Ommen en De Rooij, "voor het geld doe je het niet, je moet het echt leuk vinden". En: "De reden waar om mensen zich als gastouder op geven kan zijn dat ze een speelka meraadje voor het eigen kind zoe ken of dat hun eigen kinderen al schoolgaand zijn waardoor er een leegte ontstaat". Kostendrukkend werkt voorts het gegeven dat 'vraagouders' zelf hun kinderen naar de gastouders brengen. Als ouders willen 'ruilen' (ik pas op jouw kind, jij op dat van mij) kan de zaak met gesloten beurs worden afgedaan. Wél dient er 10 gulden inschrijfgeld te wor den betaald". Flexibiliteit De twee vrijwilligsters wijzen op het voordeel van de "flexibele tij den" van het GOP-systeem. "In een crèche of op een peuterspeel zaal kun je vaak pas wat later op de ochtend terecht, terwijl met een gastouders kan worden afgespro ken dat ze het kind al om half acht 's ochtends kunnen verwachten". Juist die flexibiliteit, zo denken De Rooij en Van Ommen, maakt dat het GOP geen concurrent van maar een aanvulling op de Oegst geester peuterspeelzalen is. "Ik denk dat het goed is dat een kind niet alleen bij een gastouder wordt ondergebracht maar ook een paar ochtenden naar de peuterspeelzaal gaat vanwege het sociale contact en de verschillende speelmogelijk- heden die zo'n zaal nu eenmaal biedt. Maar bij een gastouder is de persoonlijke aandacht natuurlijk wel weer iets groter", weegt Van Ommen voor- en nadelen af. Het enorme succes van het GOP doet de vraag rijzen of de gemeente Oegstgeest er wel wijs aan doet in het binnenkort te openenen multi functioneel gebouw (mfg) in Haaswijk een extra peuterspeel zaal te realiseren. Er is, zo blijkt uit de GOP-gegevens, vooral behoefte aan opvang van nul- tot tweejari gen. Kan er daarom niet beter een crèche in het mfg worden verwezen lijkt? De Oegstgeester welzijnsambte- naar Landesbergen echter beweert dat de gemeente nog nimmer met een dergelijk verzoek is benaderd. "Het verzoek om een extra peuter speelzaal in Haaswijk lag er al een tijdje en die speelzaal kan er nu dus komen. Toen het GOP begon, heeft het van de gemeente 1350 gulden subsidie ter stimulering gekregen en nu het succesvol is, is het opge nomen in het sociaal-cultureel pro gramma voor structurele subsidie. Of een crèche een haalbare zaak is, is een grote vraag. Het komend jaar moet er een kleine ton op sociaal- cultureel werk worden bezuinigd", aldus Landesbergen. WASSENAAR - Via intensief over leg en een uitwisseling van ideeën wil de Wassenaarse Wamiva ko men tot een betere belangenbehar tiging van de minder validen in Wassenaar en omliggende gemeen ten. Tijdens een 'platformbijeen komst' op 29 oktober geeft de orga nisatie hiervoor de eerste aanzet. De Wamiva nodigt 'iedere be trokkene en/of zijn organisatie de specifieke problemen van zijn/hun handicap op deze avond naar voren te willen brengen'. De organisatie behartigt al jaren de belangen van minder validen in de gemeente Wassenaar. Ze verzorgt aangepast vervoer, heeft een oppascentrale en voert geregeld overleg met dé gemeente. Wamiva onderhoudt contacten met tal van gehandicaptenorgani saties. Een deel van die clubs bezet bestuurszetels, zodat die 'heel na drukkelijk medezeggenschap heb ben in het te voeren gehandicap tenbeleid'. Volledig is de lijst niet, vreest de club. Ze hoopt dan ook dat tijdens de bijeenkomst een complete inventarisatie kan wor de Wassenaarse den gemaakt met alle contac tadressen en vertegenwoordigers in Wassenaar en omliggende ge meenten. Voor inlichtingen: mevrouw J. Hammer (01751 - 17453) of me vrouw J.W.G. Lampe (01751 - 11272). Swingavond Sociëteit Endegeest organi seert donderdag, 24 september, een swingavond in het recreatie- gebouw van de psychiatrische in richting in Oegstgeest. Medewer king verleent de reggaegroep 'Natural Mystic'. Iedereen is wel kom vanaf acht uur. Haaswijkloop Zoals vanouds organiseert de Buurtgroep Haaswijk in de Oegstgeester nieuwbouwwijk de Haaswijkloop. Komende zondag. 27 september, worden er honder den trimmers verwacht. De be kende Oegstgeester triathleet Mart Moraal zal om twaalf uur het startschot lossen voor de af standen 5.10,5 en 16 kilometer en twee minuten later voor de twee kilometer. Haaswijk ligt aan de noordkant van het Oegstgeester kanaal en is via de brug aan de President Kennedylaan te berei ken. De kosten: ƒ3,50 per per soon. kinderen tot en met 14 jaar een rijksdaalder. Henk Elsink Cabaretier Henk Elsink zal zijn nieuwe show, 'Blij zijn', ko mende donderdag uitproberen in het Wassenaars sociaal-cultureel centrum Warenar aan de Kerk straat. Elsink leest voor uit 'het boek', speelt acts en zingt liedjes. Aanvang donderdagavond kwart over acht. 'Warenar' brengt het komende seizoen een gevarieerd cultureel programma. Een greep uit het aanbod: 'Een bijzonder prettig vergezicht' met Mary Dresselhu- ys (29 oktober), Vera Beths en Stanley Hoogland (22 november), 'Drie is teveel' met Joop Doderer (21 januari) en het Deep River Quartet (29 april). Voor informa tie: telefoon 01751-18382. Antiekbeurs Drie dagen lang, 25, 26 en 27 september zal in de Leiderdorpse tcnnishal 'De Munnik' een na- jaars-antiekbeurs worden ge houden. De beurs wordt gehou den onder auspiciën van de Stichting het Nederlandse anti- quars-gezelschap. Er is zowel groot antiek (meubels) als 'klein spul' te koop. Als bijzonderheid kan iedere beursbezoeker zijn of haar antiek gratis laten taxeren. De openingstijden: vrijdag van 16 tot 21 uur. zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag van 11 tot 18 uur. Con,Bravura De Leiderdorpse muziekvere niging Con Bravura houdt mor gen een klaverjas- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Beu kenschans 57, Leiderdorp. Ieder een is welkom vanaf acht uur. Toegang drie gulden. André Groote De paragnost André Groote komt donderdag 24 september naar Voorschoten. In restaurant De Gouden Leeuw houdt hij een bijeenkomst waar de paragnos tiek, helderziendheid, reïncarna tie en telepathie centraal staan. Groote zingt liedjes, men kan hem vragen stellen en ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Dit avondvullend programma begint om acht uur. Kaartverkoop vanaf kwart over zeven aan de zaal. Rommelmarkt De Wassenaarse Messiaskerk, gelegen tegenover het politiebu reau, is komende zaterdag decor van een bazar annex rommel markt, georganiseerd door de Hervormde Kerkeraad. Er zijn stands, er wordt een loterij ge houden en het rad van avontuur zal evenmin ontbreken. Aan\ang tien uur. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14