TAD LEIDEN 'Geen behoefte aan nieuw gesprek met directie EBR WD en winkeliers willen van bussen in de Breestraat af LEIDSCH DAGBLAD Medezeggenschapscommissie wil oordeel bestuur Aangifte diefstal van tasjes 'CDA weer positie als behoudende partij' Aangifte van mishandeling s LEIDEN - In totaal drie automobilisten hadden gisteren nogal wat moeite hun auto op het droge te houden. In twee gevallen lukte dat niet. Op de foto wordt de auto van een 21-jarige inwoner van Heenvliet de Rijn- en Schiekade op getakeld. Op de Oude Vest raakte gisteravond eveneens een auto te water na een schakelfout van de 26-jarige bestuurster uit Leiden. Zij wist zelf uit de wagen te ontsnappen. Op het Rapenburg kwam de wa gen van een inwoner van Middelbeers net niet in het water terecht. Er moest wel een takelwagen aan te pas komen om de auto op de vaste wal te zetten. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De medezeggenschap scommissie van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) blijft weinig heil zien in een nieuw gesprek met de directie. Het college van beheer - het dagelijks bestuur van het EBR - heeft beide partijen gisteren ver zocht opnieuw met elkaar om de ta fel te gaan zitten. De medezeggen schapscommissie (MC) acht dat zinloos en wil nu dat het college stelling neemt in het conflict. De MC verwijt de directie dat zij niet serieus met haar overlegt. Al verschillende keren zijn daarover problemen gerezen. Op 11 septem ber was voor de commissie de maat vol en zegde ze het vertrouwen op in de directie. Het college van be heer betreurt deze stap zeer. Vooral ook omdat de commissie haar be sluit nam zonder de resultaten af te wachten van een 'bemiddelingsge sprek' met de directie. Dit gesprek, I dat geleid zou worden door een on afhankelijk voorzitter, had op 14 september moeten plaatshebben. Het college van beheer wil nu dat de medezeggenschapscommissie toch nog een keer probeert de pro blemen op te lossen in overleg met de directie. Het weigerde daarom een uitspraak te doen in het con flict. De medezeggenschapscommis- LEIDEN - Naar aanleiding van het bericht over tasjesroof gisteren in deze krant, zijn bij de Leidse po litie nog twee meldingen binnenge komen. Op 9 september ondernam een bromfietser op de Korevaars- traat een poging de handtas van een Leidse vrouw te roven. De po ging slaagde niet, maar de vrouw kwam wel te vallen en liep schaaf wonden en een pijnlijke heup op. In Oegstgeest belandde afgelopen maandag een 71-jarige vrouw zelfs in het ziekenhuis na een poging om haar tasje te stelen op de Emmal- aan. De vrouw behield haar tas, maar brak haar elleboog en liep een hersenschudding op. sie op haar beurt meent dat het col lege zijn verantwoordelijkheden niet voldoende heeft opgepakt. De commissie wil met het college pra ten om eventuele onduidelijkhe den uit de weg te ruimen. Een nieuw gesprek met de directie wijst ze echter vierkant van de hand. "Eerst moet het college in deze zaak kleur bekennen. Het heeft ons de bal toegespeeld, die spelen wij nu weer terug", stelt MC-voorzitter C. van der Meer. Weinig waarde Van der Meer vindt dat de mede zeggenschapscommissie goede re denen had om het 'bemiddelings gesprek' met de directie af te zeg gen. De leden van de MC hadden de indruk dat de directie niet zo veel waarde hechtte aan dat ge sprek. Hoewel de problemen tus sen beide partijen in het voorjaar al hoog waren opgelopen, stelde de directie het gesprek telkens weer uit en verzette het dus uiteindelijk naar dezé maand. In de tussentijd had de medezeg genschapscommissie de verschil lende kwesties uit het verleden nog eens op een rijtje gezet. Volgens Van der Meer bleek bij al die zaken dat de directie eenvoudig niet be reid was de MC als een volwaardige overlegpartner te beschouwen. 'IHet was elke keer weer hetzelfde beeld. En dan is het maar zeer de vraag of je dat in een gesprek kunt verbeteren". Van der Meer zegt dat de directie de medezeggenschapscommissie nog steeds ziet als het adviesor gaan dat het vroeger was. "Inmid dels hebben we meer bevoegdhe den gekregen, maar daarmee kan de directie kennelijk niet uit de voeten. De verordening, waarin on ze bevoegdheden zijn vastgelegd, is door de directie in april eenzijdig opgezegd. Terwijl die verordening wèl was vastgesteld door het be stuur, de vakbonden èn het georga niseerd overleg, waarin de directie nota bene ook is vertegenwoor digd. Dat was voor ons al een aan leiding om te zeggen dat verder overleg niet zinnig is", aldus Van der Meer. Toen in de periode voor het be middelingsgesprek nieuwe proble men met de directie opdoken en bovendien één van de MC-leden op de bon. Zwarte aardappels uit de Drentse veengrond. Maar de laatste winter stonden de men sen uren in de rij voor een kiloot je aardappelen. Zelf heb ik dat overigens niet meegemaakt. In 1943 werd ik duikbootonderdui ker. Ik was 21 en voelde er niets voor naar Duitsland te moeten. Het laatste jaar heb ik in de land bouw in Benthuizen gewerkt". Aardappel (2) Na de bevrijding werd de auto die de Spruitenburgs uit Duitse handen hadden weten te houden boven water gehaald en de draad van de handel opgepakt. Sprui- tenburg kocht in 1953 het wijk- werk van zijn broer en legde zich vanaf die tijd vooral op het ven ten toe. "Ik ben veertig jaar langs de deur geweest. Negen jaar gele den ben ik daarmee gestopt en heb me alleen met de winkel be ziggehouden. Wijkwerk betekent werken in weer en wind en een mens wordt toch ouder". Wel heeft hij tot het laatste toe, "vrij wel iedere dag", 90 tot 95 procent van zijn aardappelen recht streeks bij de boer gehaald. "Ik heb enorm veel zien veran deren", zegt de ex-handelaar na dat hij voor de fotograaf even zijn oude werk ter hand heeft geno men en aardappels uit een bak schept. De uitbreiding van de stad, het in verval raken van het gebruik van papieren zakken ten gunste van plastic exemplaren - "Ik ben met mijn tijd meegegaan -, het verdwijnen van de aardap pelsoorten Rode Star en Bever land en de opkomst van de Bint jes. Eigenheimers behoren tot zijn eigen favorieten, evenals <fe soorten Irene en Doré. "Voor mijn dochter moest ik altijd Bint jes meenemen - en dat terwijl ze in de aardappelhandel is opge groeid! Maar ja, bintjes zijn geen afkokers". Geen kwaad woord een persoonlijke aanval kreeg te verduren - Van der Meer wil niet kwijt wat die inhield - vond de commissie het welletjes. "Het eni ge dat je ons kunt verwijten is dat we zo lang hebben gewacht met het opzeggen van het vertrouwen. We hadden dat misschien veel eerder moeten doen. Maar in elk geval, na dat we deze stap hadden gezet, vonden we dat we niet meer kon den deelnemen aan het gesprek. We hadden geen zin om daar voor de 'show' te gaan zitten. Verder praten had geen nut, dan moet je dat ook niet doen". Maatregelen De commissie hoopt nu dat het college van beheer snel knopen doorhakt. "De situatie die nu is ontstaan is slecht voor het EBR en slecht voor de fusiebesprekingen van het energiebedrijf', aldus Van der Meer. Welke maatregelen de MC van het college verwacht, wil hij niet zeggen. "Daar hebben we wel ideeën over, maar het college moet het nu maar zeggen". De leden van de medezeggen schapscommissie hebben gisteren tijdens een besloten bijeenkomst het personeel ingelicht over de ont wikkelingen. Of de EBR-medewer- kers de stap van de MC steunen, is niet duidelijk. De commissie heeft de indruk van wel. Maar een stem ming of een peiling van de menin gen heert niet plaatsgehad. "Of we het goed of slecht hebben gedaan, dat horen we zoals gebruikelijk tij dens de jaarvergadering". De bij eenkomst van gisteren was slechts bedoeld om het personeel te infor- De MC kan in elk geval rekenen op de bijval van de ambtenaren bonden AbvaKabo en CFO. Die hebben in een brief laten weten dat ze de stap van de commissie onder steunen. Tevreden Directeur H.W. Brooshooft van het EBR blijft van mening dat de MC deel had moeten nemen aan het "bemiddelingsgesprek'. "Mis schien waren ze daarna tot dezelf de conclusie gekomen als nu, maar persoonlijk denk ik van niet". Brooshooft vindt dat de MC door het vertrouwen op te zeggen en de zaak voor te leggen aan het college van hem overigens over de kwa liteit van de huidige aardappe len. "Die is prima. De bewaarme thoden zijn ook aanmerkelijk be ter dan vroeger. Ik proef geen verschil". Aardappel (3) "Er schiet me niets te binnen en eigenlijk had ik ook geen tijd voor gekke dingen", antwoordt Spruitenburg op de vraag of hij wat in het oog springende ge beurtenissen uit veertig jaar venten kan ophalen. "Je moet na gaan: op maandag bijvoorbeeld had ik 250, 270 klanten. Iedere keer stoppen, bellen, wegen, af rekenen, daar gaat veel tijd in zit ten". De opkomst van de auto, bij af wezigheid waarvan mensen vroeger niet zelf naar de boer van beheer, heeft gekozen voor de weg van de minste weerstand. De EBR-directeur wijst de kri tiek van de medezeggenschap scommissie op vrijwel alle punten af. Hij vindt dat de directie wel de gelijk serieus heeft overlegd met de MC. "Dat de commissie niet al tijd haar zin heeft gekregen, is een andere zaak". In tegenstelling tot de MC is hij zeer tevreden over het directieteam. "Een ideaal team vind je nergens, maar ik heb uitste kende medewerkers". Brooshooft onderschrijft even min de kritiek dat de directie be slissingen neemt zonder beleid of filosofie. "Eind vorig jaar hebben we een nota uitgebracht over het sociaal beleid bij het EBR. Juist de MC heeft daarop geen commentaar willen leveren, hoewel we daarom verschillende keren hebben ge vraagd". Het is Brooshooft al met al niet duidelijk waarom de MC het ver trouwen in de directie heeft opge zegd. "Ze hebben daarvoor een aantal redenen gegeven, maar al die punten zijn niet van vandaag of gisteren. Persoonlijk denk ik dat er een heel andere oorzaak is. Maar welke die is, weet ik niet. Ik heb vermoedens, maar ik vind het niet juist die uit te spreken". Wethouder Fase, voorzitter van het college van beheer, was van morgen niet voor commentaar be reikbaar. LEIDEN - De winkeliers aan de Breestraat vinden het onaanvaard baar dat de bussen nog langer door de Breestraat blijven rijden. De winkeliers willen dat de proef op 3 oktober wordt beëindigd. Dan moet of de Breestraat geheel auto vrij worden gemaakt door de bus sen over de marktenroute te laten rijden of moet het tweerichtings- konden, en de supermarkt maak ten dat het venten uiteindelijk niet meer lucratief genoeg was. Het wijkwerk in de aardappel- handel onderging dus eenzelfde lot als dat van de bakker en de melkboer. Ook de consumptie van aardappelen heeft sterke veranderingen ondergaan: we eten er aanmerkelijk minder (en gevarieerder) van dan vroeger. Spruitenburg zit geen moment met deze devaluatie. "Ik lust ook wel eens nasi. Er zijn genoeg an dere dingen die ook lekker zijn en er goed uitzien. Gelukkig: we mogen wel de vlag uithangen dat we niet alleen maar aardappels hoeven eten". Spruitenburg heeft zich even wel altijd tot de handel in aardap pelen beperkt. Met de verkoop van andere produkten heeft hij zich nooit ingelaten: "Wel een verkeer op de Breestraat in ere worden hersteld. De winkeliers hebben wethou der Peters (ruimtelijke ordening) vanochtend de twee alternatieven voorgelegd. "We hebben niet ge kregen wat ons beloofd is", aldus woordvoerder Kramers van de winkeliers: "Het is niet onze be doeling de oude loopgravenoorlog tijdje fruit gekocht, maar ik bén aardappelboer, klaar boem af. Als je een speciaalzaak wilt heb ben, moet je wel harder willen werKen". Een respectabel vak vindt hij het trouwens. "Uit eco nomisch oogpunt zeker. Er wor den miljoenen tonnen aardap pels geëxporteerd. Een enorme en bijzonder belangrijke be drijfstak". "De charme van dit vak is het contact met klanten", zegt Sprui tenburg tegen het eind van het gesprek. "Daar beleef je het meeste plezier aan. Ik bedoel: een varken zegt niks terug. Van mensen moet je het toch heb ben". Waarna hij die stelling even later onderstreept door al vorens te vertrekken voor zijn opvolgers, die druk bezig in de winkel zijn, de aardappelen uit de schrapmachine te halen. met de gemeente op te pakken. We zullen trachten in alle vriendschap tot een oplossing te komen. Maar de winkeliers zijn unaniem van mening dat het zoals het nu gaat, geen dag langer kan". De gemeente heeft aangekondigd de proef nog een aantal maanden voort te laten duren totdat de resultaten van alle onderzoeken bekend zijn. Kramers herinnert aan de pre sentatie van de gemeente bij aan vang van de proef waarbij een rus tige winkelpromenade werd voor gesteld waarop bussen en voetgan gers in harmonie hun weg zouden kunnen vinden. "Hoe het nu op de Breestraat toegaat, stemt niet over een met de beloften die toen zijn gedaan", aldus Kramers: "De bus sen dicteren de Breestraat in plaats van dat zij er te gast zijn, terwijl het bedienend verkeer 's ochtends van twee kanten de Breestraat in komt rijden om de winkels te bevoorra den". Einde proef Hoewel nog volstrekt onduide lijk is wat de invloed van de proef op de omzetten van de winkeliers is geweest, eisen de winkeliers dat er op 3 oktober ook daadwerkelijk een einde aan de proef wordt ge maakt. Volgens Kramers is geen van de winkeliers er gelukkig mee wanneer de Breestraat in oude si tuatie wordt hersteld, maar is twee richtingsverkeer altijd nog beter dan een Breestraat waarin alleen bussen en (brom)fietsers het ver keersbeeld bepalen. De winkeliers hebben aangekon digd in de onderhandelingen met de gemeente het oude alternatief van het busverkeer over de mark tenroute uit de kast te halen. Dit al ternatief voorziet in twee lussen voor het doorgaand verkeer: Boommarkt-Kippenbrug-Apothe- kersdijk en Botermarkt-Koorn- beursbrug-Nieuwe Rijn, terwijl de bussen in één richting de gehele marktenroute in beslag zouden ne men. De woensdag- en zaterdag- markt moet hiervoor naar de Hoog landse Kerkgracht verplaatst wor den. Kramers: "Ik denk dat de winke liers aan de Botermarkt meer voor deel hebben van de bussen die voor hun deur stoppen dan van marktkramen die de aandacht van hun winkels afleiden". De winke liers aan Botermarkt en Nieuwe Rijn hebben inmiddels laten weten dit alternatief onaanvaardbaar te vinden. Ook wethouder Peters heeft in het verleden laten weten de mark tenroute niet open te willen stellen voor doorgaand verkeer. De ge meente heeft veel geld geïnves teerd om de marktenroute autoluw te maken om het verband tussen het oostelijk en westelijk deel van de binnenstad te herstellen. Daar- WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - Het CDA is in Leiden te ruggekeerd naar de positie van een behoudende partij en is daardoor terecht niet in het college vertegen woordigd. Dat is de conclusie van de PvdA ruim een jaar nadat het college van PvdA, WD en Links Leiden is aangetreden. In het frac- tieverslag over dat eerste jaar geeft de socialistische fractie een be schouwing van de politieke ver houdingen in de gemeenteraad. De PvdA-fractie schrijft dat niet duidelijk is wat de strategie van het CDA in de gemeentepolitiek is: "Stemmen tegen een begroting vetwacht men eerder van een link se splinterpartij dan van een na tuurlijke gouvernementele partij". Voor die linkse splinterpartij. Links Leiden, heeft de PvdA alleen maar waardering: "De deelname van Links Leiden aan het college is een versterking van het college, maar een verzwakking van de raad". Over de fractie van deze partij wordt vastgesteld dat deze ver keert in het dilemma van een "ver anderingsgezinde partij die be stuurlijke verantwoordelijkheid bezit". Ook coalitiegenoot WD wordt zeer tegemoetkomend beje gend: "De loyale opstelling van de WD-fractie ten aanzien van dit voor de liberalen toch moeilijk te verteren college, is niet aan twijfel onderhevig". De inbreng van Lei den Weer Gezellig in de gemeente politiek is volgens de PvdA terug gebracht tot louter en alleen aan wezig zijn in de gemeenteraad. bij laat de staat waarin de Koorn- beursbrug verkeert, niet toe dat de ze door zwaar verkeer wordt ge bruikt. Dit alternatief van de win keliers lijkt daarom weinig kans te maken. Gezellig Inmiddels heeft fractievoorzitter van der Nat van de WD zich aan de zijde van de winkeliers van de Breestraat geschaard. Van der Nat heeft via het Leids Liberaal Bulle tin laten weten dat wanneer het aantal bussen in de Breestraat niet wordt verminderd, het tweerich tingsverkeer hersteld moet wor den. "Mocht er geen oplossing voor de bussen komen dan zou het te rugdraaien naar de oude situatie wel eens een betere oplossing kun nen zijn", aldus Van der Nat. "Wil de Breestraat een echt ge zellige winkelstraat worden, dan moet het aantal bussen aanzienlijk worden verminderd. Het grote aan tal bussen doet afbreuk aan het promenade-karakter van de Bree straat tussen Gangetje en Stad huis", stelt Van der Nat. De liberale fractievoorzitter toont zich echter niet erg optimistich over het ver minderen van het aantal bussen 'gezien de geringe bereidheid van de NZH om aan oplossingen mee te werken'. Van der Nat stelt vast dat de belangrijkste bijdrage van de NZH aan de discussie is geweest 'het dreigen met het zenden van re keningen naar de gemeente voor verliezen door vertragingen'. "De houding van de busmaatschappij staat in schril contrast met die van de winkeliers die nog geen woord hebben laten vallen over rekenin gen naar de gemeente bij een even tueel omzetverlies", aldus Van der Nat. Van der Nat vindt ook dat er be tere oplossingen gevonden moeten worden voor de verkeersafwikke ling op de omleidingsroutes: Witte Singel, Hooigracht, Langebrug. Wanneer dit niet lukt moet ook se rieus overwogen worden de ver keersafwikkeling op de Breestraat in de oude staat te herstellen. LEIDEN - Twee Hagenaars, een 63-jarige man en een 72-jange vrouw, hebben bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling. Zij zouden door de uitsmijter van het casino van Holiday Inn en een onbekende man zijn geslagen en geschopt toen zij het casino verlie ten. De politie stelt een onderzoek in. Aardappel (1) "Kun je geen afscheid i krijgt H. Spruitenburg (65) goed moedig vanuit de wachtende klantenkring voor de voeten ge worpen wanneer hij zich op de afgesproken tijd aan de Gere- gracht 25 meldt. De man in kwes tie kan dat best, vertelt hij later. "Toen ik vijftien jaar geleden het winkelwerk ben gaan doen, dacht ik: je bent nu vijftig, je hebt nog vijftien jaar om er alles van te maken. Dat heb ik voor mijn gevoel ook gedaan". Spruitenburg, geboren en ge togen Benthuizenaar, was 31 au gustus officieel aardappelboer af. Een van de laatste aardappel handelaren van weleer in Leiden verdween daarmee na 49 jaar van het toneel. "Toen ik begon waren er wel een stuk of twaalf van dit soort winkeltjes; die zijn in de loop der tijd bijna allemaal ver dwenen". De winkel aan de Ge- regracht blijf overigens wel be staan, want die heeft hij aan de firma Verkerk overgedaan. Terwijl de aardappelschrap- machine af en toe luidruchtig zijn werk doet, neemt Spruiten burg in het piepkleine keukentje van zijn voormalige zaak een duik in het verleden. Veertien was hij toen van de ULO moest om zijn bijdrage aan het ge zinsinkomen te gaan leveren en hij was net zestien toen hij bij zijn broer in de aardappelhandel in Benthuizen terecht kwam. Leiden kwam in 1940 in beeld. "Vanwege de oorlog was er geen benzine meer om met de auto de klanten langs te gaan. We moes ten ons op Leiden richten; in no vember 1940 hebben we dit pak huis betrokken, met hiernaast, op nummer 23, de winkel. Met een paar bakfietsen gingen we de klanten langs". "De eerste jaren van de oorlog ging het nog wel, met de verkoop Oud-aardappelboer H. Spruitenburg. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEiDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13