DE LEIDSE VLEESHAL Luieren, ontspannen en zelfs slapen in moderne slaapkamer t9BH WONEN1 Goed kussen is hoofdzaak Zacht en zalig slapen op het waterbed &5cr □3 nu uw romazo WORDT 071""-*"fÏ4411 Vera W.P. HARTWIJK Stukje haasfilet Rund of kalfsgehakt Braadpoten Paardebiefstuk Gehakt h.o.h. rALilN A 11 Wakker worden met hoofdpijn of een stijve nek. De oorzaak daarvan zou best eens het hoofdkussen kunnen zijn. De keuze van het kus sen wordt door persoonlijke voor keur bepaald, de een wil een dik kussen, de ander een dun. Daarom is het geven van een goed advies over hoofdkussen vrij moeilijk. Wel zijn er enkele richtlij nen. Voor een anatomisch verant woorde slaaphouding van het hoofd moet het kussen zó gevormd kunnen worden dat het de holte tussen hoofd en schouder opvult en ondersteunt. De bedoeling is dat het hoofd in een rechte horizontale lijn ligt met de wervelkolom. Een goed kussen helpt het li chaam de juiste slaaphouding te vinden. Iemand die gewoonlijk op de zij slaapt heeft een ander kussen nodig dan iemand die veelal op de rug of voorover ligt. Bij de zijlig ging zal een vrij dik en stevig kus sen gewenst zijn. Als hetzelfde kus sen gebruikt wordt bij rugligging komt het hoofd teveel omhoog; dat ligt minder prettig. Een dunner kussen verdient dan de voorkeur. Hoe dik of hoe dun een kussen moet zijn is voor iedereen verschil lend. Wanneer een kussen te dun, te dik of veel te hard aanvoelt, heb ben uw nekwervels het zwaar te verduren, nacht in, nacht uit... Het spreekt vanzelf dat de oor spronkelijke vulkracht in de loop der jaren vermindert, zodat het kussen steeds vaker moet worden opgeschud. Vervang daarom tijdig uw hoofdkussen. Voor mensen die behept zijn met hooikoorts, bronchitis, astma en dergelijke of allergisch zijn voor bepaalde stoffen, zijn er stofvrije kussens in de handel, die gevuld worden met natuurlijk schuimrub ber. Lange mensen zijn het meest gebaat met een kussen met afme tingen van 40 x 60 cm, in plaats van 60 x 70 cm. Het is opmerkelijk dat menigeen graag geld over heeft voor een nieuw bed, terwijl de bijbehorende kussens eigenlijk niets mogen kos ten. Een vergissing die met nach- rust wordt betaald. Het waterbed verscheen ongeveer een kwart eeuw geleden op de markt. Toen nauwelijks meer dan een stevige plastic zak ge vuld met water. Er werd wat la cherig over gedaan. Het maakte aanvankelijk ook geen opgang, mede doordat de kwaliteit in de beginjoren vonl te wensen- over liet. Er kwamen nogal eens lekka ges voor. Bovendien was het bed tamelijk onstabielwat allerlei indianenverhalen over zeeziekte in de hand werkte. door Thea Wamelink Maar na 25 jaar is er veel ver beterd. In landen als Duitsland, Engeland, Scandinavië en de Verenigde Staten heeft het water bed al veel slaapkamers ver overd. Dat het waterbed niet al leen lekker ligt maar ook als een gezonde matras kan worden be schouwd, onderschrijft een groot aantal deskundigen. Ook bij ons begint dat lang zaam door te dringen. In een zie kenhuis in het oosten van ons land heeft men sinds enige tijd de traditionele matrassen vervan- gen door met water gevulde ex emplaren. Het euvel van doorlig gen heeft men daarmee uit de we reld geholpen. Belangrijk voor het waterbed zijn de stabilisatoren of schok dempers. Hierdoor wordt het op treden van golfbewegingen te gengegaan. Hoe meer schokdem pers des te minder deining. Maar ook: hoe meer stabilisatoren des te duurder het bed. Bang voor lekkages en over stromingen hoef je tegenwoordig niet meer te zijn. De kwaliteit van het vinyl omhulsel is zo goed dat een waterbed ongeveer 15 jaar meegaat. Het eeuwige leven heeft het niet, want vinyl verou dert op den duur, wordt hard en kan dan water laten doorsijpe len. Veroudering van vinyl wordt onder meer in de hand ge werkt door transpiratievocht. Vandaar dat waterbedden dik wijls compleet met wollen ma- trasdek worden geleverd. Voor waterballetten bij een on gelukje hoeft men niet bang te zijn. De filmscènes waarbij het huis onderloopt omdat het water bed het begeeft, kunnen alleen worden gerealiseerd door het bed bijv. met een scherp mes te lijf te gaan. Bovendien wordt vrijwel altijd een waterdichte voering aangebracht in de bodembak, zo dat er zelfs bij een ongelukje na jarenlang gebruik geen druppel op de vloer terechtkomt. Veel onderhoud vraagt een wa terbed niet. Eenmaal per jaar een flesje met een speciale vloei stof aan het water toevoegen zo dat dit niet kan 'bederven' en het vinyl zou worden aangetast. Een waterbed ligt zalig, vooral de duurdere uitvoeringen met een groot aantal stabilisatoren. De deining is niet hinderlijk. Het bed vormt zich naar je lichaam, je wervelkolom verkeert in een ideale stand, waardoor je uiterst ontspannen ligt. En dan willen wij als Neder landers natuurlijk weten wat zoiets kost. Afhankelijk van on der meer de afmetingen en het aantal schokdempers - er zijn overigens ook bedden zonder - moet u hiervoor rekenen op een bedrag tussen de 1000 en 3000 gulden. Was vroeger een bed niet meer dan een bed, een plaats om de ogen dicht te doen, aantrekkelijke slaapkamerameublementen en steeds mooier beddegoed hebben ertoe geleid dat er nu ook bij ons sprake is van een slaapcultuur. Er wordt nogal eens gediscussieerd over wat de beste matras is, maar ook de vorm en vooral de constructie van het ledikant is belangrijk geworden. Wie niet alleen een goed bed wil, maar tevens enige luxe wenst, heeft een ruime keus. door Joke Vos Om te beginnen zijn er de zogehe ten boxsprings. Eenvoudig gezegd zijn dat een soort binnenverings- matrassen op pootjes. Daar boven op' legt men weer een matras. Het geheel kan veelal bekleed worden met een stof naar keuze. Een bij passende sprei kan worden bijgele verd. Een bijzonder fraai geheel, maar wel tamelijk duur. Wie het praktischer wil houden, maar zeker niet minder goed, kan kiezen voor een springset. Het ba siselement bestaat uit een matras met een binnenwerk van stalen ve ren. Dit biedt een optimale onder steuning en is een waarborg voor een gezonde nachtrust. Het bovenste deel, de topper, zorgt tevens voor het nodige com fort. Deze topper bestaat uit een polyether kern met daaromheen een dikke vezellaag van schape wol. De bekledingsstof is van 100 procent katoen. Het is overigens zaak bij het kopen van beddegoed zoals lakens en dekens, altijd te kiezen voor natuurlijke materialen bij voorkeur wol en katoen. Deze materialen zorgen voor een perfec te warmte- en vochtregulatie Een soortgelijk bed, dat nog veel wordt gevraagd, is het decoratieve volgestoffeerde ledikant, compleet met hoofdbord en sluimerrol. Veel al alles in dezelfde kleur, hoewel hoofdbord en/of sluimerrol soms ook een sterk afgetekende tint heb ben. Het beddehoofd wordt ook wel als dekenbergplaats gebruikt. Los se kastjes zijn vaak met elkaar ver bonden. Het voordeel van een ge stoffeerd hoofdbord is o.a. dat men er ontspannen tegenaan kan gaan zitten, als men wil lezen, tv kijken of ontbijten in bed. Opvallend is dat het hemelbed weer populair aan het worden is. Behalve het romantische tintje (in het verleden sliepen alleen vorsten eronder terwijl het gewone volk in de bedstee lag) kan een hemel ook nog functioneel zijn. Bijvoorbeeld om muggen op een afstand te hou den. Soms wordt de hemel alleen in de zomer gebruikt, bij wijze van klamboe. Losse stokken worden erbij geleverd in een tentzak. In de jaren '60 maakten hemelbedden ook een tijdlang opgang, waaruit weer eens blijkt dat alles terug keert met de regelmaat van de klok. Wellicht wat extravagant maar langzamerhand toch meer en meer ingeburgerd, is het ronde bed. Een dergelijk ledikant geeft een geheel andere sfeer in de slaapkamer, aan gezien deze slaapstede fijn als leef- kuil kan worden gebruikt. Reke ning hiermee houdend, zijn ronde bedden gewoonlijk van goede kwa liteit. Een luxueus geheel van verfijn de frisheid zijn slaapkamers waar in de sprei, de hoofdkussens, de gordijnen en de fauteuil(s) van de zelfde stof zijn. De stoffering moet wel van uitstekende kwaliteit zijn, anders ziet het geheel er gauw ge kreukt en rommelig uit. Nog steeds worden slaapkamers in massief eikehout gevraagd. Vooral de ledikanten van deze houtsoort zijn stevig en robuust. Eiken is erg geliefd bij onze zuider buren. Misschien doet het eiken tussen de hedendaagse witte, grijze en roze tinten wat conservatief aan, maar voor hen die een duurzame klassieke smaak hebben is eiken een goede keus. Het blijft mooi! Lange tijd waren zeer lage bed den mode. Een laag bed kan echter moeilijkheden opleveren bij het opstaan en gaan liggen. Wanneer verpleging nodig is, bestaat be hoefte aan een bed van plm. 70 cm hoogte. Bestaande ledikanten kun nen worden verhoogd met speciaal daarvoor bestemde klossen. Voor al voor niet meer zo jonge mensen is een iets hoger bed dan gebruike lijk wel beter. Het bed blijkt al lang niet meer enkel en alleen de plaats te zijn waar we de ogen sluiten en onder zeil gaan. We kennen de vele moge lijkheden van een uitstekend slaapcomfort en willen een bed dat bij ons gewicht en de vorm van ons lijf past, wetende dat dit de beste ondersteuning en ontspanning geeft. We hebben geaccepteerd dat het meest ideale tweepersoonsbed twee afzonderlijke bedbodems en matrassen heeft, elk afgestemd op de gebruiker. Hierbij wordt ge dacht aan de verstelbare hoofd- rug- en voeteinden, in tweeper soonsbedden onafhankelijk van el kaar. Een knikpunt op de anato misch juiste plaats. Met een trek koordje kan vanuit het ledikant de gewenste rugstand worden inge steld. Meestal is het voetendeel afzon derlijk met de hand instelbaar. Handig om na een vermoeiende dag de benen wat hoger te leggen. Doordat de consument steeds hogere eisen is gaan stellen, wor den door de ontwerpers steeds meer nieuwe snufjes uitgedacht, zoals elektrische aansluitingen voor radio, televisie, ingebouwde verlichting e.d. Langzamerhand wordt de slaapkamer een hobbyka- mer waar we kunnen luieren, ont spannen en zelfs slapen... 31-dlg. servieskombinatie "Kopenhagen" van vaatwasmachine- bestendig porselein Zwabber met lange verende steel. Komt door z'n souplesse overal gemakke lijk bij Wit metalen schuifbrood- trommel met ventilatie- sleuven 6 diepe. 6 platte en 6 ontbijtborden 1 theepot, 1 suikerpot. 1 melkkan, 6 kop en schotels Adviesprijs 3344)5 ONZE PRIJS 112.75 Handige blikopener. Opent snel en moeiteloos alle conservenblikken Soepkom met 2 oren van wit porselein, in diverse modellen Kost normaal per stuk 2,95 stuks Verkoop bij Executie Op donderdag, 24 september 1987 te 11.00 uur, zullen ten laste van gebr. Spadon BV te Leiden, Flevodwarsweg nr. 15 worden verkocht enige roeren de goederen, te weten: bestel bus Mitsubishi L300, partij ba len zwartglitter, sneldroogce- ment, en balen anhydrit. Be- tonvlinders. Compressor, schuurmachine en diverse ge reedschappen Kantoorinven taris w.o. kopieer-apparaat. typemachine IBM, Personal Computer IBM XT. De verkoop vindt plaats aan bovenstaand adres en geschiedt a contant zonder opgeld De goederen zijn een 7: uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen De deurwaarder belast met de executie A, v.d Beek. met weerbestendig dralondoek Scherpe prijzen. Snelle leverlijden. Evt. gratis winterberging. Uw vakspecialist sinds 1873. m Verkoop bij Executie Op donderdag, 24 september 1987 te 11.00 uur, zal ten laste van N. Gul wonende te Leiden, Surinamestraat nr. 124 wor den verkocht een personen wagen Ford Taunus Combi, kenteken FF-81-FZ. De ver koop vindt plaats aan boven staand adres en geschiedt a contant zonder opgeld. De goederen zijn een half uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie R. Hoebink. SOMS HEB JE ELKAAR ECHT NODIG BLOEDDONOR T Faber Vera1.855,- Marseille1.435,- Dru Maestro1.380,- Natuurlijk bij: Ijzerhandel Nieuwe Beestenmarkt 7 t/m 11 Lammermarkt 3-7 Leiden GELDIG t/m a.s. ZATERDAG heel kilo11.95 heel kilo8,95 heel kilo4,95 500 gr6,95 heel kilo6,95 Verder alles voor de barbecue. Lekker de goedkoopste KOREVAARSTRAAT 4, LEIDEN. TEL. 071-140011 's Maandags vanaf 13.00 uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11