'Haargroeimiddel minoxidil alleen op recept verstrekken' DE GROENTEMAN Voorlichtingsboekje over voeding voor het kind Kijk uit met grasmaaiers Gebruikers van medicijnen een gevaar op weg Wasmachines niet zuiniger STAATSLOTERIJ. SEPT '87 2® TREKKING. Ons kikkerlandje produceert zo'n overweldigende variatie aan groen te, dat sommige soorten - overigens ongewild - ietwat over het hoofd gezien worden. Zo is er postelein, oer-Hollands en ontzettend lekker, hoewel kinderen misschien minder om die friszure smaak zullen ge ven. Het meest voorkomende ras is de 'Gewone Groene', voor de veran dering eens een ongecompliceerde naam. Postelein is volop verkrijg baar vanaf mei tot en met oktober, en kan zowel rauw als gekookt ver werkt worden, met dien verstande dat het tere groente is, die bij het ko ken snel slinkt. Bij aankoop behoort de groente vers en knapperig te zijn, de blaad jes zachtgroen. Het verwerken is op zich gemakkelijk, mits de handlei ding gevolgd wordt: ten eerste kan postelein niet langer dan twee da gen (zelfs koel) worden bewaard, en dan nog alleen onverpakt. Ten tweede moet het schoonmaken (wassen) grondig gebeuren. Gekookt is 300 tot a 400 gram per persoon voldoende (nogmaals: de groente slinkt, net als andijvie behoorlijk), voor een salade is 125-175 gram genoeg. Culinair gezien past postelein overal bij: braadlappen, rollade, ge hakt, karbonade, kortweg alle soorten vlees, maar ook vis en gevogelte. Overigens zijn veel spinazie-recepten ook bij postelein van toepassing. Uit een kookboek van begin deze eeuw het volgende recept: Postelein van de Tuinmansvrouw: 1 kilo zorgvuldig gewassen groen in ruim water in vijf tot tien minuten gaar laten worden. In een vergiet schep pen, met koud water afspoelen en uit laten lekken. Dertig gram boter in een koekepan uit laten bruinen en hierin een in ringen gesneden uit goudbruin fruiten. Vervolgens twee in stukjes gesneden -ontpitte en ontvelde tomaten toevoegen met een mespunt paprikapoeder, peper en zout. Even roeren, dan de postelein erdoorheen scheppen zodat ze goed los komt. Laat de groente door en door heet worden! Serveren met met bijv. geroosterde schouderkarbonades en gebakken aardappel tjes. Een kleine waarschuwing is hier wel op z'n plaats: let er bij groente afdeling van supermarkten op dat er niet per ongeluk jonge veldsla in plaats van postelein wordt meegenomen, ze lijken voor non-kenners erg veel op elkaar. Mocht dat toch gebeuren, niet getreurd, veldsla is ook erg lekker. In tegenstelling tot postelein kan het wat langer be waard wordenreken op 75-100 gram per persoon als de sla als hoofd groente wordt gegeven. Naast een warme groente is 50 gram voldoen de. Veldsla heeft kleine worteltjes (postelein niet) die verwijderd moet worden, en het wassen moet voorzichtig gebeuren. Sla de uitgelekte blaadjes droog in een theedoek. Het wezenlijk verschil met postelein zicht 'm natuurlijk in de smaak, en bij volwassen veldsla, in 't uiter lijk: ietwat nootachtig en zachtgeurend heeft de typische lepelvorm dit gewas de poëtische namen 'lamstong' en 'ezelsoren' opgeleverd. Verse veldsla is het hele jaar rond verkrijgbaar en zit boordevol vitamine a en c. Groot succes is altijd weer de combinatie met vruchten, maar veldslasoep is een ware delicatesse: 250 gram veldsla wassen en fijn snijden. Twee sjalotjes fijn hakken en in 20 gram boter aanfruiten. De veldsla toevoegen, het geheel enkele minuten laten koken. Op smaak brengen met zout, peper en geraspte nootmuskaat. Serveren met knap perig warm stokbrood en kruidenboter. ERIC TRUFFINO Een woordvoerster van het mi nisterie van volksgezondheid deelt echter mee met deze richtlijnen in de maag te zitten. "Middelen die eventueel gevaar opleveren, moe ten zoveel mogelijk worden verme den. Minoxidil blijkt een aantal bij werkingen te kunnen hebben, zo als hoofdpijn of schimmelinfecties. Cosmetische produkten mogen al leen dienen om mooi te maken en mogen in geen enkel geval schade lijk zijn voor de gezondheid. We gaan bekijken hoe het cosmetisch produkt eerder van de markt is te krijgen". De Geneesmiddelencommissie is van mening dat Regaine "gezien de werkzaamheid en de mogelijke bijwerkingen van de minoxidil" al leen bij de apotheker is te verkrij gen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen bepaalde eer der dat Regaine uitsluitend op dok tersvoorschrift bij de apotheek ver krijgbaar mag zijn. Upjohn, fabrikant van het ge neesmiddel, probeert al enige tijd de verkoop van de cosmetische haarlotion verboden te krijgen. De fabrikant sleepte een aantal cosme tische bedrijven voor de rechter. Een woordvoerder van Uoiohn Een bruine boterham kan nooit kwaad. Voor mensen met minder simpele vragen over voedsel voor kinderen is er een voorlichtingsboekje versche- Veel mensen die medicijnen ge bruiken storen zich niet aan de waarschuwing dat het gebruik van pijnstillers en slaaptabletten in vloed heeft op het rijgedrag. Bij een onderzoek van de ANWB zei driekwart van de ondervraagden zich niets van deze waarschuwing aan te trekken. Een onderzoek in Canada wees onlangs uit dat bij één op de vier verkeersslachtoffers sprake was van medicijngebruik. De gebruikers van kalmerende middelen bleken in 97 procent van de gevallen schuldig te zijn aan het ongeluk. Dit soort gegevens staan centraal op een symposium in Ede. dat in november wordt gehouden onder de naam 'Geneesmiddelen en ver keersveiligheid'. Dit symposium is het sluitstuk van de in 1985 begon nen actie 'Geneesmiddelen en re actievermogen' van de ANWB, de apothekersorganisatie KNMP en Veilig Verkeer Nederland. Tijdens het symposium wordt in gegaan op de vraag hoe in de toe- De Geneesmiddelencommissie, onderdeel van de Geneesmidde leninspectie, heeft in een brief aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid) gevraagu te voorkomen dat het bestanddeel minoxidil - een haargroeibevorderend pro dukt - vrij verkrijgbaar is voor de consument. Volgens de commissie bestaat er in het algemeen ondui delijkheid over het grensgebied tussen waren en geneesmiddelen. Vanaf 1 juli dit jaar is het haar groeimiddel Regaine, met daarin rrjinoxidil, als geneesmiddel gere gistreerd. Minoxidil als cosmetisch produkt wordt bovendien ver kocht door drogisten en kappers. Dat mag nog tot 1 januari 1991, vol gens richtlijnen van de EG. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft deze week een boek je uitgebracht met de titel 'Ze moe ten er nog van groeien'. De uitgave is bedoeld voor ouders van kinde ren tussen vier en twaalf jaar die niet precies weten welke voeding wel en niet goed is voor hun kind. Samenstelling Raymond Peil Volgens voorlichtster A. Mole naar van het voorlichtingsbureau is er duidelijk behoefte aan een boek voor deze leeftijdsgroep. "Jaarlijks krijgen we zo'n 8500 tele foontjes en 5500 brieven met vra gen over voeding. Ongeveer een tiende daarvan gaat over de zoge naamde 'groeiers', kinderen van vier tot twaalf jaar. Bovendien heb ben ouders die onze voorlichtings avonden, die wij op basisscholen door heel het land houden, bijwo nen altijd veel vragen over de voe ding van hun kind. We hadden wel iswaar al een boekje over deze leef tijdsgroep, maar dat was sterk ver ouderd. Het leek ons daarom nuttig komst het rijden onder invloed van medicijnen kan worden aange pakt. Over de negatieve gevolgen van medicijnengebruik is, in verge lijk met de effecten van alcohol op rijgedrag, weinig bekend. Iedereen reageert namelijk anders op ge neesmiddelen. Door speciale proefritten van ANWB en door bloedonderzoek hoopt men een be ter inzicht te krijgen in de relatie tussen geneesmiddelengebruik en verkeersveiligheid. Het organise rend comité denkt dat via een bete re voorlichting door arts en apothe ker en mogelijk door wettelijke maatregelen het probleem is aan te pakken. een nieuwe brochure over deze leeftijdsgroep te schrijven". Dat het boek een beetje is gemo derniseerd, is te merken aan het hoofdstuk 'geen vlees', het stuk over voedings-en smaakstoffen, en de enkele buitenlandse etenswa ren waar aandacht aan wordt be steed. Zo worden uit het eerste vak van de bekende maaltijdschijf be halve aardappelen, bonen, spag hetti, macaroni en stokbrood ook rijst en couscous genoemd. En er is een speciaal hoofdstuk gewijd aan het eten dat ouders een mee-etend buitenlands vriendje of vriendin netje kunnen voorzetten. De rest van de inhoud is duide lijk afgestemd op Nederlandse kin deren. Volgens Molenaar heeft het geen zin de brochure ook voor bui tenlanders te schrijven: "Buiten landse mensen hebben veel min der behoefte aan etensadviezen voor hun kinderen. Daar richt de vrouw van het gezin de samenstel ling van de maaltijden meestal op de traditie van de familie". "In Nederland daarentegen zijn we er al aan gewend dat er allerlei bureaus zijn die over van alles en nog wat raad geven en zo'n brochu re zal dan ook gretig aftrek vinden. Bovendien zouden we het in hele boel verschillende talen moeten schrijven, want er wonen zoveel nationaliteiten in Nederland. Dat zou te duur worden." Behalve adviezen over de samen stelling van maaltijden geeft het boek ook informatie over de groei van kinderen, vitaminepillen en het gebit, tips voor lastige eters, ideeën voor trakteren op school en verwijzingen naar andere boekjes voor specifieke problemen. De brochure kost 4,25 gulden (in clusief porto-kosten) en kan wor den verkregen bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Tele foonnummer: 070-503777. Er zijn nog steeds elektrische gras maaiers te koop die niet voldoende veilig zijn. De stichting Vergelij kend Warenonderzoek (VWO) waarschuwt hiertvoor na een on derzoek van 17 elektrische en 6 handmaaiers. Zo zijn er machines te koop waarbij het snijmes een tijd geruisloos ronddraait, als ze zijn uitgezet. Een aantal is niet voorzien van een schakelaar die de gebrui ker beschermt tegen het per onge luk aanzetten "an de grasmaaier. VWO adviseert uit veiligheids overwegingen de consument om zich te houden bij de ouderwetse handmaaier. Een elektrische blijft een zeker risico, ook als-ie nog zo goed is beveiligd. Uit de test kwam de Flandria TPL-33 EL bij de cirkelmaaiers als onveilig uit de bus. De zweef- maaiers Black&Decker T I, Flymo DLE 4, Makita UM 3010 en Qual- cast Hover-Safe werden door de stichting evneens onveilig bevon den. zegt echter weinig vertrouwen te hebben in de toezeggingen van het ministerie om de verkoop var- de haarlotion aan te willen paki.en. "De overheid is blijkbaar niet bij machte om de beunhazerij aan te pakken. Waar hebben we een ge neesmiddelenwet voor als er daar naast ook de cosmetische produk ten van mogen worden verkocht?". Bij verkeerd gebruik van min oxidil kunnen in het ergste geval ernstige hartstoornissen ontstaan, aldus de Upjohn-woordvoerder. Volgens hem blijven de bijwerkin gen van Regaine beperkt tot moge lijke irritatie van de hoofdhuid. "En kappers die de lotion verko pen, kunnen niet bekijken of hun klant een zwak hart heeft. Hoewel de fabrikanten er maar al te graag mee schermen, blijken nieuwe wasmachines maar zelden minder wasmiddel, water of elek triciteit te gebruiken. Dit conclu deert de stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) na een on derzoek van 18 centrifugerende wasmachines, die in prijs variëren van 800 tot 2300 gulden. Er is zelfs één fabrikant (Zanussi) die erop prat gaat dat zijn wasma chines met een nieuw wassysteem minstens 20 procent water en 35 procent elektriciteit bespaart. Uit het onderzoek blijkt echter dat de ze machines niet duidelijk minder water en elektriciteit gebruiken dan de machines met een 'gewoon' wassysteem. Ook Miele, AEG en Bauknecht adverteren met bespa ringen die niet of anuwelijks wor den waargemaakt. De stichting VWO heeft in het onderzoek ondervonden dat de wasresultaten voor de bontwas op 40 en 60 graden over het algemeen erg tegenvallen. Vooral de machi nes met een korte wastijd geven een slecht resultaat, die met een langere wastijd doen het meestal iets beter. De slijtage van katoenen was goed in de wasautomaat werd ook. Het blijkt dat de verschillende ma chines elkaar daarin nauwelijks ontlopen. In de Erres RSW 490/68 en 299/58, Zanker 5035, Bosch V 360, Philips AWG 099 PH/01 en Sie mens V 6801 gaat het katoenen goed het langst mee. De stichting VWO vraagt zich naar aanleiding van het onderzoek af of de besparingen niet te veel aandacht krijgen van de fabrikan ten. Het blijkt namelijk dat het vaak ten koste gaat van het wasre- sultaat. En wanneer de was niet goed schoon wordt, zal de consu ment toch meer wasmiddel gebrui ken of op een hogere temperatuur wassen. De besparing is dan min der of weg. Merenwijk V 5'Meiplein 48. LEIDERDORP, WwKelhof 2 VOORSCHOTEN, Schoolstraat 222. KATWIJK, Voorstraat 7. ALPHEN A/D RIJN, W.C. De Aarhof. Voor de bezorging van ons dagblad in Leiden omgeving Hoge Rijndijk en Rijnsburgerweg is binnenkort plaats voor BEZORG(ST)ERS - de kranten moeten van maandag t/m vrijdag tussen 15.15 en 16.15 uur bij ons uitdeel lokaal worden op gehaald. Op zaterdag moeten de kranten om 9 15 uur opgehaald worden - van maandag t/m vrijdag moeten de kranten om uiter lijk 17.30 uur bezorgd zijn en op zaterdag om uiterlijk 11.30 uur Heb je interesse, bel dan even naar het Leidsch Dag blad, telefoon 071-144941en vraag naar de bezorg- afdeling, tst. 220. 773e Staatsloterij, 2e trekking 21 september 1987. In deze trekking ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,* 20 prijzen van 20 prijzen van 20 prijzen van 200 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 20.000 prijzen van 20.000 prijzen van 20.000 prijzen van 200.000 prijzen van 50.000,- 20.000,- 2.000, 1.000,- 250,* 250,- 100,- 100,- 50,- 50,- 50,- 20,- ,- op alle lotnummers 030329 ,- op alle lotnummers 092852 op alle lotnummers 059243 op alle eindcijfers 8795 op alle eindcijfers 670 op alle eindcijfers 333 op alle eindcijfers 146 op alle eindcijfers 888 op alle eindcijfers 98 op alle eindcijfers 21 op alle eindcijfers 86 op alle eindcijfers 9 Zetfouten voorbehouden. De uitslag van de derde trekking wordt uitgezonden op TV. Kijk a.s. woensdagavond naar v de NOS. Ned. 2. ca. 18.10 uur. O i/^EER KANS IN DE STA ATS LOT R R l| -a»T

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9