Vakcentrales oneens over loonmatiging Staalindustrie staat opnieuw voor grote saneringsoperatie 'Luizige presentator' KNMI vergalde zomer 1987 voor strandtenthouders Akkoord over CAO voor uitzendkracht CNV-bonden zien wel wat in bod Van Dijk Peugeot-topman dreigt met vertrek Banken: schuldencrisis niet onze fout BiJ DE BIJENKORF BEN .IE BF.TF.R AF ECONOMIE FNV wil garantie werkgelegenlieid UTRECHT (ANP) - De vakcentrales CNV en FNV zijn ver deeld over de vraag of het beleid van loonmatiging moet worden voortgezet na het uitblijven van centrale afspraken met kabinet en werkgevers vorige week. FNV-bestuurslid Adelmund zei dit ners begin juni tijdens het Voor- weekeinde dat de FNV niét meer jaarsoverleg overeen kwamen om bereid is loonmatiging te garande- terwille van de werkloosheidsbe ren als er met de werkgevers en het strijding te streven naar een gema- kabinet geen afspraken mogelijk tigde bruto loonkostenontwikke- zijn over een goede aanpak van de ling. „Het was de bedoeling dat de- werkloosheid. De werkgevers stel- ze voornemens in het Najaarsover- den daarop gisteren dat er geen leg zouden worden geconcreti- centrale afspraken komen als de seerd. Kabinet en werkgevers zijn FNV loonmatiging als uitgangs- daaraan onvoldoende tegemoet ge punt voor de cao-onderhandelin- komen, waarmee het beeld van gen niet onderschrijft. Evenals vrij- overeenstemming in de lucht is ko- dag tijdens het Najaarsoverleg wei- men te hangen", aldus de woord- gerde de FNV echter op deze eis in voerder van de FNV. te gaan zolang de werkgevers hun De vakcentrale CNV houdt voor- 'inspanningsverplichting' ten aan- alsnog vast aan het uitgangspunt zien van de werkloosheidsbestrij- van een beheerste loonkostenont- ding niet nakomen. Wat de werkge- wikkeling bij de komende cao-on vers betreft komt daarmee in elk dérhandelingen. CNV-voorzitter geval een einde aan de gezamenllj- Hofstede zei gisteren op een pers- ke werkgroepen die aanbevelingen conferentie in Utrecht dat „als je zouden doen over het aannemen kabinet en werkgevers slecht be- van langdurig werklozen, scholing, leid verwijt, je daar als vakbewe- jeugdwerkloosheid en werkloos- ging geen slecht beleid tegenover ZANDVOORT (ANP) - Niet de pers, zoals een VW-directeur on langs beweerde, maar het KNMI is verantwoordelijk voor de slechte zomer van de strandtenthouders. Aan het slechte weer kunnen zij na tuurlijk ook niets doen, maar ze ad viseren veel te snel om niet naar het strand te gaan, zo klaagde gisteren een aantal strandtenthouders in Zandvoort op een dag die Horeca Nederland voor hen had georgani seerd. "Zo'n luizige tv-presentator zegt dan 's avonds op het journaal dat het de volgende dag geen strand weer is, nou, dan komt er geen kip meer", zo verwoordde een woeden de strandpachter uit Kijkduin zijn frustratie. De Hagenaar had nog veel meer kritiek op het KNMI. De meteorologen leveren op het tele foonnummer 003, het telefoon nummer voor het weerbericht, in de maanden juni. juli en augustus in dertig seconden een speciaal strandweerbericht. "In de ochtend wordt daar dan op gezegd dat het slecht is, dan komen de mensen dus al niet meer. En als het weer snel beter wordt, wordt het bandje niet snel genoeg aangepast". Alle strandtenthouders waren het met hem eens: het strandweerbericht is slecht. KNMI-vertegenwoordiger Kui per trok' daarop het boetekleed aan. De halve minuut is eigenlijk te kort. Het KNMI wil graag een apart telefoonnummer voor een strand weerbericht. Dat zou dan een van de 06-9-nummers moeten worden. De aanvraag is al ingediend, het wachten is nu nog op een nummer. "Maar de aanvragen worden in chronologische volgorde afgehan deld, en alle seks-exploitanten wa ren ons voor". Niettemin hoopt hij dat er vóór het volgende seizoen een apart strandtelefoonnummer is. Hij ontkende overigens dat het bandje met het strandweer te lang zaam zou worden aangepast. "Dat gebeurt 's ochtends ieder uur", al dus Kuiper. Voorrang WD-kamerlid Van Erp haakte daar onmiddellijk op in. Vandaag krijgt 'zijn' minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de vraag op haar bureau om het KNMI in dit ge val 'positief te discrimineren'. Ove rigens. waren ook Evertsen (onder wijscentrum) en Bos (Nederlands bureau voor toerisme) van mening dat de slechte zomer niet alleen verantwoordelijk is voor de slechte omzet van de strandtenthouders. Organisator Paap, voorzitter van de afdeling Zandvoort van Horeca Nederland, was de dag al begon nen met de opmerking dat er geen slechte zomers, maar wel slechte ondernemers bestaan. Zij wezen al le drie op de noodzaak dat ook de strandtentpachter als volwaardig horeca-ondernemer gezien moet worden, maar zich daar dan ook naar moet gedragen. Scholing, pro motie, presentatie en produkt moe ten voortdurend door de strand pachter in de gaten gehouden wor den, zo meenden zij. Ze zouden al les in het werk moeten stellen ook bij slecht weer en in de avonduren klanten te lokken. Het was voor het eerst dat een dergelijke dag door Horeca Neder land speciaal voor de strandexploi- tanten, ruim 250 langs de Neder landse kusten, werd georgani seerd. Naar aanleiding van de bij eenkomst werd een werkgroep op gericht die onder de vleugels van Horeca Nederland nu de speciale problemen van de strandtenthou ders moet gaan onderzoeken. Dat moet in de toekomst leiden tot een nieuwe sectie binnen Horeca Ne derland. In maart zal weer een dag voor de strandexploitanten wor den gehouden. heidscijfers. De FNV zegt dit drei gement voor kennisgeving aan te nemen. De vakcentrales CNV en MHP hebben gisteren afstand genomen van het standpunt van de FNV. Hoewel ook zij kritisch staan ten opzichte van kabinet en werkge vers, schorten ze hun eindoordeel op tot de vier werkgroepen aanbe velingen hebben gedaan, de Twee de Kamer een oordeel heeft gege ven over de kabinetsplannen voor 1988 en er meer duidelijkheid is over de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. De FNV acht zich niet meer ge bonden aan het 'globale voorne men' dat kabinet en sociale part- m 'JTRECHT (ANP) - Vakbonden en werkgevers zetten morgen in Den Haag hun handtekening onder de eerste cao voor alle uitzend krachten. De cao moet de circa 100.000 mensen die dagelijks via een uitzendbureau werken meer rechtszekerheid bieden, zo melden de vakbonden en de Algemene Bond Uitzendbureaus (ABU). Jaar lijks helpen de uitzendbureaus vol gens de ABU'circa een half miljoen mensen aan werk. Er was overigens al 15 jaar een cao voor uitzendbureaus maar die gold alleen voor uitzendkrachten in de kantoor-sector, ruwweg ejen derde van de klandizie van de uit zendbureaus. Bij de nieuwe cao is na tien jaar afwezigheid ook de Dienstenbond FNV weer van de partij. De FNV-bond haakte des tijds af omdat de bond niets moest hebben van uitzendbureaus en flexibele arbeidscontracten. De vakbeweging vindt nu dat flexibe le contracten en dergelijke niet meer bij voorbaat taboe zijn mits er sprake is van een behoorlijke rege ling van de arbeidsvoorwaarden. Dat laatste moet de nieuwe cao waarborgen. Zo moet de beloning van de uitzendkracht bij voorkeur gelijk zijn aan die van een collega die in vaste dienst is. De vakantie bijslag wordt per 1 januari voor alle uitzendkrachten acht procent. Ver der zijn er afspraken gemaakt over doorbetaling van vakantie- en feestdagen. Economie kort Macintosh De raad van bestuur van Macin tosh heeft de plannen voor uitbrei ding van het hoofdkantoor in het Limburgse Stein voorlopig uitge steld. Het confectie- en handels concern lijdt momenteel vooral forse verliezen op de export van kleding naar Groot-Brittannië en de Sovjetunie. Pijpleiding Iraq heeft zondag een order ver strekt voor de aanleg van een twee de oliepijpleiding door Saoedi-Ara- bië aan een internationaal consorti um van Japanse, Italiaanse, Franse en Zuidkoreaanse bedrijven. Met de order is een bedrag gemoeid van 1,5 miljard dollar. De nieuwe pijp leiding vergroot de Iraakse export capaciteit met 1,15 miljoen vaten per dag. Boskalis Koninklijke Boskalis Westmin ster heeft over de eerste helft van dit jaar een verlies gedelen van 3 miljoen gulden, na een verlies van 5 miljoen gulden over dezelfde pe riode vorig jaar. Voor geheel 1987 verwacht de raad van bestuur een verlies dat kleiner kan uitvallen dan de 9,6 miljoen gulden van vorig jaar. moet zetten. Als de FNV de loon matiging daadwerkelijk rigoureus zou loslaten, gaat de werkloos heidsbestrijding de mist in. Ik kan me dat niet voorstellen, want daar bij is toch niemand gebaat". Verkoop compact disc naar record LOOSDRECHT (ANP) - De omzet van de compact disc (CD) stevent dit jaar af op een verdubbeling in vergelijking met die van vorig jaar. Dat kan worden opgemaakt uit de omzetcijfers over het eerste half jaar van 1987. Dit zei directeur Jan Gaasterland van de Stichting Pla ten 10-daagse vanmorgen op een persconferentie in Loosdrecht. Door de grote omzet van CD's vertoonde de totale omzet van zo genaamde geluidsdragers (lang speelplaten, cassettes en CD's) in de eerste zes maanden van dit jaar een stijging van tien procent. De langspeelplaat verloor met een om zetdaling van 15 procent evenwel duidelijk terrein en de omzet van muziekcassettes stagneerde. De grote doorbraak van de CD kwam in 1986 met een spectaculai re groei van 128 procent (van 65 miljoen gulden in 1985 naar 148 miljoen). Ook toen had de lang speelplaat daar onder te lijden: 13 procent omzetdaling in 1986. DEN HAAG (ANP) - De kans op een ambtenarenakkoord dat de steun van meer dan één ambtena- rencentrale krijgt, stijgt. De voor zitters van de CNV-ambtenaren- bonden oordeelden gisteravond het bod van minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) van vorig week niet strijdig is met hun bondsbe- leid. De CCOOP, de centrale waar alle CNV-ambtenarenbonden in samenwerken, zal het bod dan ook 'neutraal' aan de 170.000 leden voorleggen. Het neutrale advies is feitelijk een positief advies omdat de bondsbestuurders hun leden erop zullen wijzen dat Van Dijks voor stel stukken beter voor hen uitpakt dan het akkoord dat hij met de ho gere ambtenaren afsloot, en dat het bovendien een eindbod is. Het is slikken of stikken, en dat laatste betekent dat het akkoord met de hogere ambtenaren weer in beeld komt, waarin geen verbetering van de koopkracht voor lagere ambte naren zit. "Je moet je dus heel goed afvra- gen waar je naar toe gaat als je nee zegt", aldus voorzitter De Jong van AMSTERDAM - De 7-jarige Ma rion Wildenburg mocht gisteren met het intikken van haar eigen tekst op een 'sprekende computer' de tweejaarlijkse vakbeurs voor effi ciency openen. Informaticadeskun- dige Soetekouw keek belangstel lend toe. De beurs in de Amster damse Rai duurt tot en met vrij dag. (foto ANP) PARIJS (ANP) - Peugeot-topman Calvet heeft met aftreden gedreigd als de Franse regering haar plan nen voor verdere financiële steun aan Renault uitvoert. Hij vindt die subsidie valse concurrentie. Hij wees er in dit opzicht op dat Peu geot zijn eigen ernstige financiële problemen op eigen kracht te bo ven is gekomen. WASHINGTON (UPI) - De interna tionale banken hebben zich giste ren verweerd tegen verwijten als zouden zij te weinig bijdragen aan het oplossen van de schuldproble men van de ontwikkelingslanden. Niet de banken, maar de regerin gen van de rijke landen moeten een groter deel van de lasten dragen, al dus het Institute for International Finances (IIF), een in 1983 opge richte studiegroep die wordt gefi nancierd door banken uit 38 lan den. Het IFF heeft zijn beoordeling van de schuldenproblematiek toe gestuurd aan het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de We reldbank, die eind deze week in Washington hun jaarvergadering beginnen. Daarmee wordt gerea geerd op kritische opmerkingen in de vorige week verschenen jaarver slagen van de twee instellingen. De Wereldbank merkte op 'dat de kapitaalstroom naar de landen met de grootste schulden teleur stellend blijft, vooral doordat de hulp van IMF en Wereldbank niet gepaard gaat met belangrijke nieu we financiering door de commer ciële banken'. Het IMF stelde vast dat de nettokredietverlening van de banken aan de Derde Wereld is verminderd van 87 miljard dollar in 1981 tot "°gentien miljard in 1985 en tien miljard vorig jaar. Volgens het IIF kunnen de ban ken niet oneindig lang het laatste toevluchtsoord blijven voor grote schuldenlanden die willen lenen. Voor de armste landen ziet het in stituut helemaal geen rol voor de banken weggelegd. Het IIF is het wel eens met de strategie om de schuldenlanden uit de problemen BRUSSEL - Een groep van drie 'wijze mannen' zal de Europese Ge meenschap moeten voorrekenen hoe en waar de Europese staalpro- duktie met 30 miljoen ton kan wor den beperkt. Voor de ministers van economische zaken van de twaalf zelf bleek die opgave gisteren in Brussel te groot. De wijze mannen, wier namen nog niet bekend zijn, krijgen maar zes weken de tijd voor hun opdracht. Begin december willen de ministers alsnog een be sluit nemen over de zeer noodzake lijk geachte beperking van de enor me overcapaciteit in de Europese staalindustrie. door Hans de Bruijn De Europese Commissie, het da gelijks EG-bestuur, heeft gedreigd op 1 januari het bestaande stelsel van produktiequota te zullen losla ten, als de ministers daar niet voor die datum in slagen. Dan ont brandt vrijwel zeker een moorden de concurrentieslag tussen de staalbedrijven. Het quotastelsel is een paar jaar geleden ingevoerd, nadat in de periode 1980-1986 de capaciteit van deze industrietak al met 32 miljoen ton was terugge bracht tot 140 miljoen ton. Op die manier werd een concurrentieslag voorkomen en konden ook de zwakkere bedrijven overleven. Volgens de Commissie is dat nog niet genoeg en moet nog eens 30 miljoen ton capaciteit verdwijnen. Alleen dan is zij bereid een nieuw voorstel te doen voor het geduren de drie jaar verlengen van de quota voor de vier belangrijkste staal soorten: warmgewalst breedband- staal (10 miljoen ton), dunne en dikke staalplaten en zware profie len. Het Nederlandse Hoogovens is een belangrijke producent van warmgewalst staal. De warm- breedbandwalserij vormt de kern van het bedrijf. De Nederlandse minister van economische zaken De Korte zei Brussel alleen een quotasysteem te zullen aan vaarden als tevoren ook keihard vaststaat dat de 30 miljoen ton ver mindering wordt gehaald. De wijze mannen zullen daarom met heel concrete voorstellen moeten ko men. Voor De Korte staat ook aller minst vast dat een nieuw quotastel sel weer drie jaar zal moeten blij ven. Korter mag van de bewinds- Fonds De voorstellen sie zullen 50.000 nog eens 30.000 indirect hun baari kosten. Die 80.000 komen dan bij de 240.000 die al in de jaren 70-86 in de hele EG verdwenen. Om de pijn te verzachten wil de Commissie een fonds instellen, dat zal worden gebruikt om de gevolgen op te van gen van de sluiting van grote delen van staalfabrieken. Dat fonds blijkt een van de grote struikelblokken bij het staaloverleg. De Commissie wil namelijk dat het betaald wordt door de staalin dustrie zelf, die daarmee dus haar eigen sanering betaalt. Zeventig procent van de produktie blijft hef- fingvrij, over de resterende 30 pro cent moet 45 gulden per ton wor den betaald. Dat levert de Europe se Gemeenschap de 1,3 miljard gul den op de nodig zijn voor het slui ten van een produktiecapaciteit van 30 miljoen ton. Daarvan is bij na een miljard bestemd voor de herstructureringsoperatie zelf en ruim 350 miljoen voor sociale steunmaatregelen, zowel aan de ontslagen werknemers als aan de regio's waarin de fabrieken staan. De staalindustrie wil van die hef fing echter niets weten. Staalbe drijven die al flink hebben gesa neerd - zoals Hoogovens - willen niet meebetalen aan een fonds dat vooral bedrijven ten goede komt die juist hebben nagelaten hun produktie in te krimpen. Ander zijds vrezen de zwakke onderne mingen dat de voorstellen er toe zullen leiden dat de sterken nog sterker zullen worden. De drie wij ze mannen zullen vooral die grote meningsverschillen tussen de te halen door ervoor te zorgen dat er voldoende economische groei is om de schuldverplichtingen te kunnen nakomen. Maar daarbij moeten de industrielanden het voortouw nemen. In de eerste plaats moeten de rij ke landen in eigen huis zorgen voor sterkere economische groei, waar door er meer vraag ontstaat naar produkten uit ontwikkelingslan den. Verder moeten de industrie landen ook meer financiële steun geven, deels via exportfinanciering en deels via grotere bijdragen aan IMF en Wereldbank, zodat deze in stellingen meer kunnen uitlenen, aldus het IIF. De banken kunnen alleen ingaan op verzoeken om financiering als de schuldenlanden daarvoor meer dere mogelijkheden bieden en de financiering is verbonden met een specifieke doelstelling die meer handel of investeringsactiviteit op levert, aldus het IIF. Verder zullen de banken de ontwikkelingslan den beoordelen op hun bereidheid hun economie zodanig aan te pas sen dat de groei wordt bevorderd en er een gunstig investeringskli maat ontstaat. Het instituut zegt tenslotte dat vrijwillige kredietver lening door de banken alleen zal toenemen in landen die zich bereid en in staat hebben getoond gedu rende een langere periode goed om te gaan met hun buitenlandse schuld. de CCOOP, die overigens 'geen hoera zegt' tegen de voorstellen. Volgens hem bevat het arbeids voorwaardenpakket plussen en minnen en kijkt elke CNV-bond er weer anders tegenaan. De belan gen verschillen nogal. "De onder wijsbonden weten dat er 115 mil joen gulden inzit voor extra werk gelegenheid, de overheidsbonden weten dat de vut-leeftijd omlaag gaat om meer werk te scheppen, terwijl er 16.000 banen bij overheid moeten verdwijnen", aldus De Jong. Van Dijk zal eind deze, begin vol gende week met zijn brief over de arbeidsvoorwaarden komen. Hij wil de verbeteringen in de inko mens" met terugwerkende kracht op 1 september laten ingaan en de verlaging van de vut-leeftijd tot 61 jaar op 1 januari van het volgend jaar. Kringen rond Van Dijks de partement verwachten dat hij het pakket in het ambtenarenoverleg van woensdag 30 september met de vier centrales wil bespreken. Solo De CNV-ambtenaren zullen Van Dijk vriendelijk doch dringend verzoeken dat overleg op te schui ven omdat zij eerst de achterban volledig willen horen. "Als er iets op tafel ligt dat het waard is, dan moeten we die ruimte ook krij gen", aldus De Jong. Pas op 13 ok tober velt zijn grootste bond, de CFO, een eindoordeel, waarna op 20 oktober de CCOOP positie kiest voor het overleg. De Jong pleit voor officiéél overleg met Van Dijk op 21 oktober. Er bestaat onduidelijkheid over de gang van zaken bij de grootste centrale vgn ambtenaren, de bij de FNV aangesloten ACOP van voor zitter Van de Scheur. Hij wees het bod van Van Dijk af, een dag nadat hij nog had gezegd eerst breed overleg met zijn achterban te wil len houden. Dat solo-optreden is niet in goede aarde gevallen. Bij de ACOP kon een woordvoerder gis teren nog niet zeggen wanneer de raadpleging van de leden wordt af gerond, maar dat dit zeker oktober zal worden en dat ook zijn centrale hiervoor de nodige ruimte van Van Dijk verwacht. De CMHA, de centrale die heeft gezorgd voor de doorbraak in het maandenlang slepende ambtena renoverleg, vergadert vandaag. PENSIOEN - Het CNV wil zo snel mogelijk een pensioen voor de we duwnaars met jonge kinderen in gevoerd zien. Nederland telt mo menteel 7000 tot 9000 weduwnaars met thuiswonende kinderen. Het CNV pleit voor een verzorgingsuit kering van 100 gulden per kind per maand met een maximum van 200 gulden bij meer dan twee kinde ren. (ANP) Inleveren Dat wordt een zeer gevoelige operatie, omdat in de meeste EG- landen de staalbedrijven in staats- handen zijn en bovendien in gebie den liggen waar al grote werkloos heid heerst. Daarom zullen niet al leen de industrie rpaar ook de rege ringen van diverse landen over tuigd moeten worden. De Bondsrepubliek bijvoor beeld heeft tot nog toe vrijwel geen produktiecapaciteit ingeleverd, in tegenstelling tot Nederland (waar Hoogovens een hele produktie- straat^ sloot) en Groot-Brittannië. Dat zijn dan ook de twee landen die de meeste bezwaren maken. Zowel Hoogovens als British Steel zijn door de saneringen uit het recente verleden nu redelijk goed lopende bedrijven geworden. Zij willen daarom liever geen quota meer, omdat zij op een vrije markt de concurrentie met de andere staal industrieën wel aandurven. De Duitsers daarentegen be schikken nog over zes produktie- straten voor warmgewalst breed- bandstaal in vijf ondernemingen. Sluiting van een walserij betekent daar dus vrijwel zeker ook sluiting van een hele onderneming, reden waarom de EG-voorstellen in Duitsland zo moeilijk liggen. An dere bedreigde walserijen staan in Groot-Brittannië, Italië en Grie kenland. Als het plan van de Commissie wordt uitgevoerd zal dat voor Hoogovens geen rampzalige gevol gen hebben. Na de sluiting van een warme breedband-walserij heeft Hoogovens nog een walserij over. Verdere beperking van" de nu onge veer 5,5 miljoen ton grote capaci teit is dus niet mogelijk. Dat zou op sluiting van het hele bedrijf neer komen. Wel zal Hoogovens vrijwel zeker de overgebleven produktie nog verder moeten terugdringen. Of dat gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid valt nog niet te zeggen. Bij de vorige saneringsope ratie zijn in elk geval geen gedwon- mm, hm Pullover uit de S Bijenkorf Huis IsESI Collectie, van 100% lamswol, in 16 uni kleuren en in de maten S, M en L, nu voor de verbijste rende prijs van

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7