mmsM. Surinaams leger vermoordt burgers Kapitaalmarkt renterekening Mitterrand probeert positie Chirac te ondermijnen Rapport Amnesty International Eden Pastora keert terug naar Nicaragua Reagan doet nogmaals dringend beroep op Iran Aquino: op Filipijnen geen staat van beleg DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Het Surinaamse regeringsleger heeft in zijn klopjacht op het Jungle commando ten minste 35 ongewapende burgers standrechtelijk gedood. De meeste doden zijn eind november gevallen, zo meldt Amnesty International in een vandaag verschenen rapport. MEXICO (GPD/AP) - Eden Pasto- ra, de vroegere Sandinistische held die tot vorig jaar zijn vroegere ka meraden met de wapens bestreed, gelooft dat Nicaragua afstevent op een ware democratie. Volgens hem betekent de heropening van de op- positie-krant 'La Prensa' dat de Sandinisten ernst maken met de in Guatemala gesloten Middenameri- kaanse vredesakkoorden. In Managua wordt koortsachtig gewerkt om nog deze week de per sen van 'La Prensa' draaiende te krijgen. Violeta Chamorro, de eige naresse van de krant, beweert dat het opheffen van het publicatie verbod als een complete verrassing is gekomen. 'La Prensa' stond sinds 1982 on der een stringente censuur vooraf en werd vorig jaar juni gesloten na dat het Amerikaanse Congres 100 miljoen dollar voor de Contra's had goedgekeurd. De Sandinisten heb ben beloofd dat de oppositie-krant nu niet meer zal worden gecensu reerd. De laatste echte hoofdredac teur van 'La Prensa', Pedro Joa- quim Chamorro, maakt tegen woordig deel uit van het 'Directo- rio' van de Contra's, de leiding van de door Washington gesponsorde contra-revolutionairen. Eden Pastora, de dissidente San dinistische held, liet na het ophef fen van het publikatie-verbod op 'La Prensa' weten dat hij waar schijnlijk op korte termijn naar Ni caragua zal terugkeren. Pastora ge niet momenteel politiek aciel in Costa Rica en wijdt zich daar, sa men met een aantal vroegere strijd makkers, aan de visserij. „Ik wil in mijn land op het poli tieke vlak vechten voor een terug keer naar het originele projekt van de Sandinistische revolutie", aldus Pastora. Volgens hem vormt de huidige oppositie in Nicaragua geen bedreiging voor de Sandinis ten bij vrije verkiezingen en zijn ook de Contra's impopulair omdat ze in de eerste plaats de Verenigde Staten vertegenwoordigen. De vroegere 'Comandante Zero' wil proberen dat gat op te vullen. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden hebben 115 Demo craten president Reagan gisteren beschuldigd v vredesplan voor Midden-Amerika" door te blijven aandringen op nieu we Amerikaanse steun voor de Contra's. Volgens de Congresleden heeft Reagan sinds het plan op 7 augus tus tot stand kwam niets nagelaten om het onder vuur te nemen er te pleiten voor meer steun aan de Contra's en de „voortzetting van hun niet effectieve oorlog tegen de Nicaraguaanse regering". De brief waarin de Democraten hun gram uiten op Reagan vormt een onderdeel van een heftige lob by van voor- en tegenstanders van steun aan de Contra's met het oog op de rede die de belangrijkste ini tiatiefnemer van het Middenameri- kaanse vredesplan, de Costaricaan- se president Arias, binnenkort in het Congres zal houden. Een groep Republikeinen die onlangs een rondreis door Middenamerika maakte betoogde dat het vre desplan „onvermijdelijk" zal falen. Amnesty geeft in het rapport gede tailleerde verslagen en getuigen verklaringen van standrechtelijke executies. Onder de slachtoffers van de militairen waren volgens Amnesty ook baby's en zwangere In het 17 pagina's tellende rap port dringt Amnesty er bij de Suri naamse autoriteiten op aan een on afhankelijk onderzoek in te stellen naar deze schendingen van de mensenrechten, de verantwoorde lijken voor de rechter te brengen en onschuldig gedetineerden vrij te laten. De organisatie deed een dergelijk verzoek in februari al eens, maar legerleider Bouterse re ageerde niet op een telex,, waarin Amnesty zijn bezorgdheid over de mensenrechten in Suriname ver woordde. Overlevenden beschrijven in het Amnesty-rapport hoe 35 inwoners van Mooiwana in november 1986 door regeringssoldaten werden af geslacht. Onder de slachtoffers be vonden zich volgens getuigenver klaringen 19 baby's en kleine kin deren. Ook drie zwangere vrouwen werden gedood. Bouterse verklaar de destijds dat de omgekomen bur gers de dood vonden tijdens een le- ger-offensief.tegen het Junglecom mando. Van te voren was de dorpe- Geen visa voor Nederlandse journalisten DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering heeft besloten geen visa te ver strekken aan Nederlandse journa listen die de verkiezingen van 25 november in Suriname willen ver slaan. Dat heeft het officiële Suri naamse persbureau SNA gisteren gemeld. Vorige week maakte de ambassade van Suriname in Den Haag al bekend dat alle visumaan- vragen van Nederlandse journalis ten die verslag wilden doen van het referendum op 30 september, wa ren afgewezen. Legerleider Desi Bouterse zei zondag op een bijeenkomst van zijri Nationale Democratische Par tij (NDP) dat Nederlandse journa listen in het verleden geen bijdrage hebben geleverd aan een verbete ring van de gespannen verhouding tussen Suriname en Nederland. „Wij zijn vaak teleurgesteld door het werk van Nederlandse journa listen en wij vertrouwen er niet op dat zij het nu beter zullen doen", zo haalde SNA de legerleider aan. Verslaggevers uit andere landen dan Nederland zijn wel welkom in Paramaribo. Een woordvoerster van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag zei gisteren dat Nederland langs diplomatieke weg zal proberen "beweging in de ze zaak te krijgen". Meldplicht aids Zwitserse artsen moeten vanaf 1 december alle aidspatiënten én aidsdragers melden bij de autori teiten. De anonimiteit van de des betreffende personen zal worden verzekerd, hebben regeringsfunc tionarissen verklaard. Zwitserland gaat met de maatregelen voor Eu ropese begrippen ver. Meestal moeten alleen lijders aan de dode lijke immuunziekte worden aange meld en niet de seropositieven die drager van het aidsvirus zijn. On duidelijk is nog of de Zwitserse au toriteiten een verplichte aidstest willen. Ambassade De VS zijn van plan zeker vijf verdiepingen van de nieuwe Ame rikaanse ambassade in Moskou te slopen en opnieuw te bouwen. Dat heeft de New York Times gemeld. De operatie zou 92 miljoen dollar gaan kosten. Bij een veiligheidson derzoek bleek het nieuwe gebouw aan alle kanten volgestopt met af luister- en andere spionage-appara- tuur. President Reagan heeft ge zegd dat het gebouw pas in ge bruik zal worden genomen als de veiligheid is gegarandeerd. Molestatie Een groep gemaskerde mannen heeft een vooraanstaande Pale stijnse hoogleraar afgetuigd, ken nelijk uit vergelding voor een on derhoud dat hij had gehad met een lid van het in Israël regerende Li- kud-blok. De 37-jarige Sari Nussei- beh werd aangevallen toen hij op weg was naar de Bir Zeit universi teit waar hij filosofie doceert. Hij liep een gebroken arm op, snijwon- den en een hoofdwond. Het slacht offer is de zoon van een voormalige Jordaanse minister van defensie en een aanhanger van F^atah, de be langrijkste door Yasser Arafat aan gevoerde groepering binnen de Pa lestijnse beweging PLO. lingen sterk aangeraden het gebied te verlaten. In het rapport getuigen overlevenden dat er op het mo ment van de schietpartij geen le den van het Junglecommando in het dorp waren. Er zou ook niet op de regeringssoldaten zijn gescho ten. Een 24-jarige vrouw vertelde Amnesty een regeringssoldaat ge zien te hebben die de loop van zijn geweer in de mond van een zeven maanden oude baby stak. Het jon getje werd in de armen van zijn moeder doodgeschoten. Een ande re vluchteling was ooggetuige van de moord op een driejarig kind in Morakondre. Ook dit slachtoffer rustte in de armen van zijn moeder toen een soldaat zijn wapen leegde. Volgens de getuige was de actie be doeld om andere dorpelingen zoda nig te intimideren dat zij informa tie over Brunswijks Junglecom mando loslieten. De officiële versie van het ge beurde was dat het kind werd ge dood tijdens een schotenwisseling tussen het regeringsleger en het Junglecommando. Maar meerdere getuigen verklaarden dat het Jung lecommando op die dag niet in Mo rakondre was. Er was ook niet door anderen op de soldaten geschoten, aldus de getuigenverklaringen. Amnesty heeft ook berichten ontvangen over willekeurige arres taties door leger of militaire politie. Jonge mannen, verdacht van sym pathieën voor de groep-Brunswijk, worden meegenomen voor onder vraging. Gedetineerden worden vastgehouden zonder aanklacht of uitzicht op een gerechtelijke proce dure. Leo Brunswijk, de 19-jarige broer van de leider van het Jungle commando, wordt door Amnesty nog steeds in Fort Zeelandia ver moed. Hij wordt kennelijk zonder aanklacht of gerechtelijk proces sinds juli 1986 gevangen gehouden. WEST-BERLIJN - Een slopersfirma is gisteren begonnen met het afbreken van de Spandaugevangenis, het uit de vorige eeuw daterende complex in West-Berlijn waarin Rudolf Hess, de vroegere plaatsvervanger van Adolf Hitler, gevangen zat tot hij op 17 augustus zelfmoord pleegde. De vier geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog, de Sovjetunie, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, hadden al jaren geleden besloten het gebouw na Hess' dood af te breken om te vermijden dat het een bede- vaartsplek voor neo-nazi's zou worden. Om jagers op souvenirs geen kans te geven hebben Britse soldaten de wacht betrokken rond het gebouw, dat in 1882 is gebouwd en 600 gevangenen kon herbergen. De afgelopen 21 jaar was Hess de enige gevangene. Op de vrij komende plaats komt een winkel- en amusementscentrum voor de Britse militairen en hun familieleden in West- Berlijn. (foto ANP) N'DJAMENA - Dat sommige landen kinderen betrekken bij het oorlogs geweld is een bekend verschijnsel. Ook Libië deinst daar niet voor terug zoals onlangs bleek toen het leger van Tchad een aantal Libische soldaten krijgsgevangene maakte. Op de voorgrond één van de gevangen genomen strijders, een 11 -jarige jongen. (foto ap) NEW YORK (GPD) - De Ameri kaanse president Reagan heeft gis teren in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties Iran dringend opgeroepen een wapenstilstand in de Golf-oorlog te aanvaarden. Als dat niet gebeurt, zo waar schuwde Reagan, dan heeft de Vei ligheidsraad van de VN geen ande re keus dan haar resolutie 598, waarin een staakt-het-vuren wordt geëist, door maatregelen te laten volgen. Daarmee doelde hij op een wapenembargo. De woorden van president Reagan waren in het bijzonder ge richt tot de Iraanse president Kha menei, die vandaag de VN zal toe spreken. Dat is op zichzelf een his torische gebeurtenis: het is voor het eerst sinds de val van de sjah dat zo'n hoge Iraanse functionaris naar Amerika is afgereisd. Sprekend over de Golfoorlog, veroordeelde Reagan de Sovjetu nie omdat dit land de VS vals be schuldigd heeft van het opvoeren van de spanning in de Golf. „Dat is de aandacht afleiden van de uitda ging die ons allen bezighoudt: een rechtvaardig einde aan de oorlog", aldus Reagan. Bij nog een tweede gelegenheid kreeg de Sovjetunie van de Ameri kaanse president een veeg uit de pan, toen hij, de voortdurende Rus sische bezetting van Afghanistan" aan de orde bracht. „Na bijna acht jaar worden we geconfronteerd met een miljoen slachtoffers, bijna vier miljoen mensen die verbannen zijn, en in tensievere gevechten dan ooit. Het wordt tijd dat de Sovjetunie ver trekt", zo zei de Amerikaanse presi dent. Afgezien van deze twee stekelig heden was de rede van Reagan - ze ker in vergelijking met die van vo rige jaren - opvallend mild ten aan zien van de Sovjetunie. „Reagan stelde vast dat de laatste tijd veel wordt vernomen over de pogingen de Russische maatschappij opener te krijgen. „Wij zijn intens geïnteresseerd in deze glasnost, deze openheid", al dus Reagan. De Amerikaanse president zei verder blij te zijn met het akkoord met de Sovjets dat een einde zal maken aan alle middellange en korte afstandswapens. Intensief zal nu worden geprobeerd een ver mindering van 50 procent in het aantal lange afstandswapens te krijgen, zo beloofde hij. Maar Reagan maakte ook voor het forum van de VN duidelijk, dat zijn Strategisch Defensie Initiatief (SDI), beter bekend als Star Wars, daarvan niet het slachtoffer zal mo gen worden. „Met SDI proberen we de vrede te behouden door op defensie - in plaats van offensie - te vertrouwen, en uiteindelijk alle ballistische ra ketten overbodig te maken. SDI heeft de vooruitzichten op werke lijke ontwapening zeer verbeterd", aldus de Amerikaanse president. MANILA (GPD/AP/UPI) - De Fili- pijnse president Aquino heeft krachtig ontkend dat zij van plan is om de noodtoestand af te kondi gen. Berichten over het invoeren van een staat van beleg circuleer den in het weekeind na massale linkse betogingen in Manila en an dere steden en acties van commu nistische rebellen in het zuiden van Luzon. Wel voerde ze gisteren op nieuw wijzigingen door in de leger top. Aanleiding tot de betogingen was de moord in het weekeind op Lean Alejandro, een vooraanstaan de linkse leider. De Nieuwe Pa triottische Alliantie maakte giste ren bekend te breken met de rege- ring-Aquino wegens de moord op Alejandro. De verwarring werd groter nadat communistische re bellen zondag spoorbruggen tus sen Manila en het zuiden van Lu- zon hadden opgeblazen, waardoor er geen treinen meer konden rijden tussen de hoofdstad en Luzon. De communisten zouden ook twee po litieposten hebben aangevallen, waarbij twee soldaten, vijf politie mannen en een burger werden ge dood. Aquino zei na afloop van een ontmoeting met de top van de strijdkrachten, dat zij 'absoluut geen plannen' had om de staat van beleg in te Wel worden uit het leger 17 offi cieren ontslagen die betrokken wa ren bij de poging tot staatsgreep van 28 augustus. Onder hen is kolo nel Honasan. De president heeft de legerleiding opgedragen 'zo spoe dig mogelijk een eind te maken aan vormen van terrorisme' en met hen overlegd over de middelen daartoe. Later maakte stafchef Ramos be kend dat brigade-generaal Monta- no benoemd was tot verantwoorde lijke man de veiligheid van Manila en zijn voorsteden coördineert. Hij was dat al eerder, tot hij in januari van zijn taken werd ontheven om dat militairen zeker 12 betogers ge dood hadden tijdens een demon stratie voor landhervormingen. Hij speelde tevens een voorname rol bij de recente staatsgreeppoging, toen hij wist te voorkomen dat de muiters belangrijke installaties in het legerkamp Aguinaldo in han den kregen. Politie dwingt vrijlating van Iraniër af FRANKFURT (AFP) - Iraanse veiligheidsagenten hebben giste ren een Iraniër belet een vliegtuig van Iran-Air te verlaten waarmee hij uit Teheran in Frankfurt was ge arriveerd. Volgens de agenten had de man zich aan een in zijn land strafbaar feit schuldig gemaakt en moest hij worden teruggebracht. De Westduitse politie nam daar echter geen genoegen mee en ge lastte dat de passagier aan haar zou worden overgedragen. Het vlieg tuig mocht intussen niet vertrek ken. De veiligheidsagenten lieten de man tenslotte gaan en het toestel kon, met een vertraging van vijf uur, vertrekken. De Iraniër om wie het allemaal ging bleek in de Bondsrepubliek te studeren en over een geldige verblijfsvergun ning te beschikken. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor de maand oktober is De Nutsspaarbank doet A meer voor spaarders. PARIJS - President Mitterrand heeft in een weekblad-interview bijtende kritiek geleverd op de staatscommissie die controle uit oefent op het functioneren van de Franse televisie. In 'le Point' van gisteren merkt de president op dat deze commissie 'tot nog toe niets heeft gedaan dat eerbied afdwingt'. Ook 'ontbreekt het de commissie aan gezag'. door Rudolph Bakker De kritiek van de socialistische president Mitterrand past in een re cente reeks van schermutselingen tussen hem en de conservatieve re gering van premier Chirac. Deze nieuwe politieke activiteit wordt vanzelfsprekend gezien in het licht van de presidentsverkiezingen vol gend jaar. President Mitterrand heeft nog steeds niet laten weten of hij opnieuw kandidaat zal zijn. Hij zal zich daar uiterlijk eind februari over moeten uitspreken. Het weekbladinterview werd af gelopen vrijdag gehouden, meteen na afloop van Mitterrand's optre den voor het door de regering-Chir- ac kersvers geprivatiseerde eerste televisienet. De president had zich altijd tegen privatisering van een der staatsnetten verzet, al was hij tijdens de socialistische regerings periode de initiatiefnemer geweest van het nieuwe vierde, het vijfde en het zesde net, die vanuit de zaken wereld dienden te worden gediri geerd. Omdat de programma's van pri- vé-televisienetten worden onder broken door reclameboodschap pen, moest afgelopen vrijdag het betoog van de Franse president ook enige malen het veld ruimen voor de publiciteit en dat is Fran cois Mitterrand in het verkeerde keelgat geschoten. Ook de eerbied waardige president van de Acade mie Francaise, de letterkundige Maurice Druon, heeft er met zoveel woorden zijn afkeuring over uitge sproken, dat een president ten of fer diende te vallen aan de reclame. Ook tegen de reclame op de door President Mitterrand. (foto ap) de socialisten opgerichte privé-net- ten was indertijd heftige tegen stand ontstaan voorzover die met name speelfilms zou gaan onder breken. Filmregisseurs van naam kwamen tegen de te verwachten si tuatie in verzet, maar de tegen stand mocht niet baten. De kritiek van president Mitter rand op de staatscommissie voor de tv wordt in linkse kringen en in bladen als het links-onafhankelijke 'Libération' gedeeld. Met name is er bezwaar tegen de manier, waar de staatscommissie niets onder neemt om de 'veroveringszucht' in de ether van de rechtse kranten magnaat Hersant te beteugelen, die sinds kort de meeste aandelen in het vijfde tv-net bezit. In dit ver band wordt dan onvermijdelijk ge sproken van 'rechtse vriendjespoli tiek' .terwijl de conservatieve re geerders er op wijzen dat president Mitterrand indertijd liet beleid over het vierde, vijfde en zesde net ook aan zijn eigen 'vriendjes' had gegund. De kleurrijke minister van bin nenlandse zaken Pasqua merkte zondag in een radio-interview op, dat nog nooit in Frankrijk een rege ring tevreden was geweest over de gang van zaken bij radio en tv en dat Mitterrand zich met zijn op merking dan ook 'een conservatief had getoond. Pasqua voegde er nog venijnig aan toe: 'Kennelijk verveelt de president zich'. Mitterrand verveelt zich echter in het geheel niet. Hij is druk doen de de presidentsverkiezingen van volgend jaar langzaam maar zeker in te luiden. Na zich het afgelopen jaar eerder te hebben gepresen teerd als de 'president aller Fran sen', neigt hij er met de dag meer toe er duidelijk voor uit te komen dat hij een 'socialistische presi dent' is. Francois Mitterrand be geeft zich daarmee echter op het slappe koord. Zijn populariteit, die toenam naarmate hij zich verder van zijn eigen partij opstelde, zou ook wel weer eens kunnen afne men naarmate hij duidelijker zijn oude politieke kleur aanneemt. De schermutselingen van de laatste weken, voorzover ze door Mitterrand zijn uitgëlokt, hebben veel meer ten doel om presidents kandidaat en premier Chirac in een kwaad daglicht te stellen. Tegelij kertijd hoopt Mitterrand ook nog de kloof tussen Chirac en oud-pre mier Barre, de andere presidents- kandidaat van rechts, te vergroten. Terwijl de laatste weken de aan vankelijk stagnerende populariteit van de actieve Chirac stijgende is, zijn waarschijnlijk vanuit het presi dentieel paleis nieuwe steken on der water te verwachten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5