Dekker hekelt kabinetsbeleid Drees: ABP beloofde beterschap' 3Sjaar WEHKAMP We h kamp Duitse industrie dreigt Rotterdam Agent niet gestraft na dodelijke schietpartij Parlementair onderzoek bouwfraude ROTTERDAM (GPD) - Als Rot terdam niet inbindt met het spuien van kritiek op buitenlandse indus trieën die de Rijn vervuilen, zullen de gezamenlijke Duitse chemiefa brieken zich bezinnen op tegen maatregelen. Dat zou de overheer sende positie van Rotterdam als overslaghaven voor de belangrijk- donderdag de Slufter in gebruik, een kunstmatig gevormde reus achtige badkuip waarin het slib het komende decennium kan worden opgeslagen. Rotterdam stelt onder meer de talrijke op de Rijn lozende industrieën verantwoordelijk voor een belangrijk deel van de rivier- vervuiling met zware metalen en giffen en wil eigenlijk dat de ver vuilers aan de oplossing gaan mee- betalen. Dat is de Duitse chemiereuzen in het verkeerde keelgat geschoten. "Als men een hond op zijn staart trapt, moet men niet gek opkijken als die gaat bijten", zo zei Skalicky. En: "Als men ons de oorlog ver klaart, denken we er natuurlijk aan hoe we kunnen terugschieten". DINSDAG 22 SÉPTËMMUk MY 'Andere gezondheidszorg niet aangedurfd' AMSTELVEEN (ANP) - Ook con tactlenzen zullen binnenkort ge deeltelijk door het ziekenfonds worden vergoed. Het fonds gaat daarbij uit van de vergoeding die de betrokkene voor een brilleglas zou krijgen, de rest moet de verze kerde zelf betalen. Dat staat in een ontwerp-advies van de Zieken fondsraad, dat donderdag in de raad aan de orde komt. Nu is het nog zo dat het zieken fonds bij de aanschaf van contact lenzen alleen bijspringt, als de dra ger aan zeer speciale aandoeningen lijdt. De Ziekenfondsraad heeft echter ontdekt dat er grote ver- Contactlenzen deels vergoed schillen zijn tussen de aantallen contactlenzen die per ziekenfonds worden verstrekt. De enige verkla ring hiervoor is, aldus het ontwerp advies, dat de fondsen de regels verschillend uitleggen. De Zieken fondsraad vindt dat oneerlijk en wil contactlenzen daarom gelijk stellen aan brilleglazen. In de praktijk komen mensen met lichte oogafwijkingen niet of nauwelijks voor een tegemoetko ming van het ziekenfonds in aan merking, want er geldt een eigen bijdrage van 56,50 gulden voor een gewoon brilleglas en van 113 gul den voor een brilleglas waarin ver schillende sterkten zijn ingesle pen. De Ziekenfondsraad beslist don derdag ook of er een gelijke eigen bijdrage van 75 gulden voor enkel en dubbelfocusglazen komt. Veel verzekerden vinden de hogere ei gen bijdrage voor dubbelfocusgla zen oneerlijk. Tweede onderzoek dood R. Lijkwan AMSTERDAM (ANP) - De rijksre cherche heeft definitief besloten tot een nader onderzoek in ver band met de dood van de 25-jarige R. Lijkwan in het huis van bewa ring aan de Havenstraat in Amster dam. Het optreden van de bewaar ders in de periode voor het overlij den van Lijkwan wordt nu met na me bekeken. De jongeman zat in voorarrest vanwege een vechtpartij en over leed in zijn cel. De gevangenisdi rectie spreekt van zelfmoord; bui tenstaanders betwijfelen dat. Be waarders zouden het op Lijkwan hebben gemunt. Uitstel proces door emoties rond zaak-Heijn ARNHEM (ANP) - Een rechtzeak tegen directeur A.G. van der V?lk van het gelijknamige motelcon cern is uitgesteld door de ontvoe ring van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn. Van der Valk moest gisteren in Arnhem in hoger beroep terecht staan omdat hij in 1985 illegaal bos zou hebben gekapt in de omgeving van Arnhem. De zaak werd op ver zoek van de raadsman van Van der Valk echter aangehouden, omdat de moteleigenaar in Zwitserland verblijft. Volgens raadsman mr. J.F. van Baarsen is Van der Valks echtgeno te Toos, zo geschrokken van de ontvoering van Heijn, dat ze niet in Nederland wilde blijven. Ze is sa men met haar man naar Zwitser land gereisd. Toos van der Valk werd zelf 29 november 1982 ont voerd. Het gerechtshof in Arnhem wil ligde het verzoek van de raadsman in de zaak tot 21 december aan te houden. Procureur-generaal mr. W. Sorgdrager liet weten met te genzin akkoord te gaan. "Het kan me niet schelen wie er in december is ontvoerd, dan gaat de zaak ge woon door", aldus mr. Sorgdrager. Subsidieregeling huismeesters DEN HAAG (ANP) - Er komt nog dit jaar een subsidieregeling voor het aanstellen van huismeesters in de sociale woningbouw. Dit heeft minister Korthals Altes van justitie gisteren bekendgemaakt in zijn toespraak bij de uitreiking van de Hein Roethofprijs 1987 in Den Haag. De prijs wordt toegekend aan een project dat op het gebied van het voorkomen van criminali teit de beste resultaten heeft ge boekt. De conclusie van een onderzoek dat 47 procent van de Nederlandse scholieren tussen 12 en 18 jaar zich een of meer keren schuldig heeft gemaakt aan vormen van crimina liteit noemde de minister "onthut send". De meest gepleegde delic ten waren zwartrijden, geweldple ging, graffiti, vernieling en winkel diefstal. HEROÏNEHANDEL - Het Leeuw arder gerechtshof heeft een 36-jari- ge Veendammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar na een eis van negen jaar. De man werd schuldig bevonden aan een omvangrijke heroïnehandel van Pakistan naar Veendam van 1 mei 1982 tot 1 november 1985. De heroï ne verkocht de verdachte in zijn woonplaats. OPGELET: zo'n jubileum is éénmalig - zo'n aktie ook... post uw jubileumbon mr S oktober! ZEIST (ANP) - Het kabinet durft een ingrijpende wijziging in de financiering van de ge zondheidszorg niet aan. Het is bang traditionele posities en belangen aan te tasten. Dit stelde prof. dr. W. Dekker gisteren in Zeist op een bijeenkomst van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen. Dekker is voorzitter van een commissie die onlangs een plan voor een nieuwe structuur en financiering van de gezondheidszorg heeft opgesteld. Kees de Graaf, medewerker van gemeentewerken Rotterdam, wijst de pijp aan die binnenkort de stroom ver vuild havenslib zal afvoeren naar een 28 meter diepe verzamelput. lint» c,pd) ste Westduitse industriegebieden kunnen ondermijnen. Dit sugge reerde vanochtend een vertegen woordiger van het samenwer kingsverband van de Duitse che mische industrie in een NOS-radio- programma. Volgens woordvoerder Skalicky moet Rotterdam eerst maar eens optreden tegen de Nederlandse be drijven die aan de vervuiling bij dragen, voordat de oorlog wordt verklaard aan Duitse ondernemin gen. Rotterdam pakt de zaken hele maal verkeerd aan, zo zei hij in het programma Schone Wereld. In de uitzending werd aandacht ge schonken aan de Rotterdamse pro blemen met de enorme hoeveelhe den ernstig vervuild havenslib die elk jaar worden opgebaggerd. Rotterdam neemt aanstaande Hij herhaalde dat een ingrijpende wijziging van het verzekeringsstel sel (een verplichte basisverzeke ring voor iedereen met een vrijwil lige aanvullende verzekering) de kern vormt van de voorstellen. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) zei onlangs nog dat hij het meer marktgericht denken als de kern van het advies beschouwt. Dat het kabinet wel een aantal maatregelen op korte termijn neemt zonder een beslissing te ne men over het kernpunt, het verze keringsstelsel, heeft volgens Dek ker nadelen. De maatregelen (een eigen bijdrage van 25 gulden voor de specialist en de tandarts uit het ziekenfondspakket) ontmoeten weerstand. Het overwinnen van die weerstand kost al veel moeite, aldus Dekker, terwijl intussen het gunstige moment voor een princi piële, totale stelselwijziging voor bijgaat. Hij bestreed kritiek (onder meer van de VNZ) dat de commissie vooral op een verlaging van de col lectieve lasten uit is geweest. Ze heeft de zaak breder aangepakt en voorstellen gedaan voor het totaal van de gezondheidszorg en de be langrijkste nadruk gelegd op her vorming van het stelsel, zei hij. De regering pakt nu "een paar bezuir.i- gingskrenten uit de structuurpap", maar dat was niet de bedoeling van de commissie. De commissie heeft de nadruk gelegd op de onderlinge samen hang van haar aanbevelingen en onder het motto 'alles of niets' ge waarschuwd tegen het alleen in voeren van bepaalde onderdelen ervan zoals de regering nu doet. Volgens Dekker is het niet de taak van de commissie, het kabinet als nog over de streep te trekken. Dat zullen de politici moeten doen als ze willen dat de kosten van de ge zondheidszorg in de toekomst niet tot onbetaalbare hoogte stijgen, zei hij. AMSTERDAM (ANP) - De 28-jari- ge Amsterdamse politieman die op 29 maart vorig jaar de 38-jarige An tilliaan E. Ataliede doodschoot heeft on-professioneel gehandeld. De agent moet worden veroordeeld wegens dood door schuld, maar voor het opleggen van een straf is echter geen enkele reden, aldus de Amsterdamse officier van justitie mr. R. Berger gisteren in de recht zaak tegen de politieman. De politieambtenaar schoot vo rig jaar de Antilliaan dood in diens woning aan de Marnixstraat in Am sterdam. Aan het dodelijk schot was een worsteling tussen Ataliede en de agent vooraf gegaan. De agent zegt door Ataliede in een wurggreep te zijn gepakt en daarbij te zijn gevallen. Tijdens die val zou het pistool ineens zijn afgegaan. Ataliede werd door een kogel ge- Ontucht Officier van justitie mr. H.W. Samson-Geerlings heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank achttien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, geëist tegen een 42-jarige vader uit Hellevoetsluis. De man wordt ervan beschuldigd dat hij vijfjaar lang incest heeft ge pleegd met zijn nu 14-jarige doch ter. troffen en overleed later in een zie kenhuis aan zijn verwondingen. Volgens de officier van justitie kan de agent zich niet op noodweer beroepen omdat hij zichzelf in de fatale situatie had gemanoeu vreerd. "De agent wist niet wat hij in de woning zou aantreffen en had assistentie moeten vragen. Dat deed hij niet en dat maakt hem aan sprakelijk voor wat er verder ge beurde, aldus de officier. De lezing die de vriendin van Ataliede van het gebeurde gaf wijkt in grote lijnen af van de het verhaal van de politieman. Tijdens een reconstructie op de rechtzit ting werden vier lezingen - van de politieman, de vrouwelijke politie agente, de vriendin van Ataliede en de bovenbuurman - gepresen teerd. Deze bleken allemaal ver schillend. De officier hechtte de meeste waarde aan de lezing van de politieman zelf. Het niet-ontslaan van de agent een van de redenen voor de vriendin van Ataliede om in het proces het maximale bedrag van 1500 gulden te vragen als smarte- geld. Volgens haar advocaat mr. G. Hamer lijdt de vrouw ernstige schade door de gebeurtenissen en de dood van haar vriend en moet zij zich hiervoor laten behandelen. Advocaat mr. R. Metselaar van de politieman vroeg vrijspraak we gens gebrek aan schuld aan het af vuren van het vuurwapen. De rechtbank doet 5 oktober uit- Het FNV-plan voor een algeme ne volksverzekering staat volgens Dekker diametraal tegenover dat van zijn commissie. Het past in het beeld van de verzorgingsstaat, maar, zei hij, de commissie is ervan overtuigd dat in de gezondheids zorg het tijdperk van het staatsdiri- gisme voorbij is: er treden nu al spontaan vormen op van marktge richte medische dienstverlening. Ziekenhuisbedden Het College voor Ziekenhuis voorzieningen heeft gisteren una niem het plan van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) om het aantal ziekenhuisbedden op korte termijn nog eens met 4.000 extra, bovenop de al afgesproken 8.000, te verminderen, afgewezen. In dit - wettelijke - college zijn de zieken huizen, de ziekenfondsen, de parti culiere verzekeraars en de specia listen vertegenwoordigd. Het college vindt vermindering van het aantal ziekenhuisbedden op zichzelf mogelijk en aanvaard baar. Maar het heeft bezwaren te gen het voornemen van Dees van wege de doelstelling die eraan ten grondslag ligt, een verlaging van de collectieve lasten. Dees schat de opbrengst van de vermindering van het aantal bedden op 250 mil joen gulden. Volgens het college is die schatting te hoog. MARGRATEN (ANP) - Een groep Amerikaanse oorlogsveteranen ver blijft momenteel in Nederland op uitnodiging van de stichting Neder- land-Amerika. Op het Amerikaanse Militaire Kerkhof in Margraten leg den zij gisteren een krans. De 65-jarige William Guemire uit Philadelphia ging op zoek naar het graf van zijn kameraad die 43 jaar geleden bij V eg- hel is gesneuveld. (foto and Rekenkamer vond subsidiefraude niet al te ernstig Kerntaken De Westduitse minister van de fensie Wörner vindt dat Nederland de nucleaire taak van de F-16- straaljager dient te handhaven als plaatsing van kruisraketten op Woensdrecht niet doorgaat. Hij heeft dit benadrukt tijdens bespre kingen in Bonn met zijn Neder landse collega Van Eekelen. Ongezond leven Mensen die ongezond leven hoe ven niet méér te betalen voor de ge zondheidszorg, zo heeft staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) gisteren in antwoord op vragen van het RPF-Kamerlid Leerling ge zegd. Leerling vond het onrecht vaardig dat mensen die veel drin ken en roken de kosten afwentelen op de samenleving. Moord Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 19-jarige Hage naar veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf wegens moord. Hier mee bevestigde het hof het vonnis van de Haagse rechtbank. Het hof achtte bewezen dat de man eind vorig jaar Sedat Ozer in een café in Den Haag met een pistool heeft doodgeschoten om de dood van zijn broer te wreken. Grondwater Het Hof van Justitie in Luxem burg heeft Nederland op de vin gers getikt, omdat een Europese richtlijn uit 1979 ter bescherming van het grondwater onvoldoende wordt nageleefd. De richtlijn, die moet voorkomen dat gevaarlijke stoffen in het grondwater komen, had al in 1981 in de nationale wet moeten staan. Op vrije voeten Het Openbaar Ministerie (OM) heeft het afgelopen weekeinde twee van verkrachting verdachte mannen op vrije voeten moeten stellen, omdat er geen tolk bij het verhoor aanwezig kon zijn. De twee werden op 14 september aan gehouden, omdat ze ervan worden verdacht in de nacht van 10 op 11 september in Wijk bij Duurstede een vrouw te hebben mishandeld en verkracht. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Al gemene Rekenkamer was ervan op de hoogte dat het Algemeen Bur gerlijke Pensioenfonds (ABP) sjoe melde met subsidies voor woning bouw. De melding van de fraude in 1977 werd echter terzijde gelegd, omdat men genoegen nam met de belofte van het ABP dat het zijn le ven zou beteren. Daarna heeft de Rekenkamer evenmin voldoende controle op het ABP uitgeoefend. Dr. W. Drees, voormalig Tweede Kamerlid (oud-minister en tot 1984 lid van de Algemene Rekenkamer) viel het gisteren, tijdens de tiende dag van de verhoren van de parle mentaire enquêtecommissie, niet zwaar om toe te geven dat de con trole van de Rekenkamer op het het ministerie van volkshuisves ting tekortschoot. De Rekenka merafdeling op het ministerie van Volkshuisvesting was onderbezet en de medewerkers werden vol gens Drees ook nog regelmatig uit geleend aan andere departemen ten. De top van de Rekenkamer ging echter evenmin vrijuit: daar be kreunde men zich niet om het feit dat het ABP jaren lang te veel sub sidie kreeg. Drees vond de indivi duele huursubsidie bij het ministe rie van volkshuisvesting veel be langrijker. Deze zou fraude in de hand werken doordat de aanvra gers makkelijk met hun inkomen- sopgave konden rommelen. Vol gens hem hebben de ambtelijke medewerkers hem ook nooit gewe zen op problemen met de bouw- subsidies voor premiehuurwonin gen. Zelfheeft Drees zich nooit bezig gehouden met de ABP-zaak, zei hij. Hij was nog niet zo heel lang lid van de Rekenkamer, toen op 5 decem ber 1977 een kwartaalbericht van het ministerie van Volkshuisves ting werd besproken. Daarin kwam het Rekenkameronderzoek naar oneigenlijk gebruik van subsi dieregelingen door het ABP aan de orde. Voor Drees, die nota bene was belast met de rapportage over dit pensioenfonds, was dat geen sein om nadere actie te onderne- Achteraf kon hij tegenover de commissie niet echt verklaren waarom niet: "We hadden de in druk dat het ABP bereid was op zijn fouten terug te komen. En het gebeurde bij niet al te ernstige za ken vaker dat we de kwestie als af gehandeld beschouwden als een departement of in dit geval het ABP zich bij onze zienswijze aans loot". Ondenkbaar Gingen de controleurs ervan uit dat controle niet nodig was, in de Tweede Kamer leefde iedereen in de overtuiging dat er driftig werd gesnuffeld in de boeken. Het vroe gere KVP-Tweede Kamerlid ir. P.A.M. Cornelissen bevestigde, wat ook al was gezegd door de ge tuigen Kombrink, De Beer, Nypels en Scholten: "Ik was ervan over tuigd dat de stichtingskosten wer den gecontroleerd. Ik vind het nog steeds ondenkbaar dat miljoenen werden uitgegeven zonder contro le". Bij de invoering van de nieuwe subsidieregeling in 1975 was con trole nog steeds niet de voornaam ste zorg, noch in de Tweede Kamer, noch op het ministerie van financi ën. Daar was men vooral bevreesd voor de maatschappelijke en finan ciële effecten van het nieuwe subsi diesysteem. In tegenstelling tot zijn voorgangers probeerde de toenmalige minister Gruijters niet meer tot afschaffing van de bouw- subsidies te komen. Hij zag wonen als een recht en was op grond van dat idee ook bereid de woning bouw tot in de lengte van dagen te ondersteunen. Het ministerie van financiën was het met die gedachtengang hele maal niet eens, aldus prof. dr. C.J. Oort, destijds thesaurier-generaal bij het ministerie: "Het recht om bepaalde dingen te doen kun je ook laten gelden voor zaken als televi sie kijken. Maar dat is geen reden om die dan ook te subsidiëren". Financiën waarschuwde volks huisvesting dat de kosten van de subsidieregeling wel eens behoor lijk konden oplopen. "Je hebt opti mistische en pessimistische toe- komstschetsen. Wij konden toen ook niet weten dat het meest pessi mistische zou uitkomen", aldus Oort, die daarmee verwees naar de gigantische druk van oude subsi dieverplichtingen op de huidige begroting van volkshuisvesting. Even duur De subsidieregeling voor pre miehuurwoningen uit 1975 kost Drees: "Wij dachten dat het ABP zijn leven zou beteren". (foto anp> hel rijk even veel geld als de 'goud gerande' subsidieregeling uit 1968, die op de helling moest omdat zij veel te gul was voor beleggers. Het ministerie van volkshuisvesting wist dat, maar presenteerde de nieuwe regeling in de Tweede Ka mer als een besparing voor het rij^. Drs. H.J. Vriesendorp, van 1974 tot 1978 accountani bij de inspectie rijksfinanciën van het ministerie van financiën, deed dit gisteren uit de doeken bij de enquêtecommis sie. "Om de nieuwe regeling ook echt goedkoper te krijgen was een huurverhoging nodig van mini maal 9.3 procent, aldus berekenin gen van het ministerie van financi ën. Maar daar wilde volkshuisves ting niet aan". De parlementaire enquêtecom missie bouwsubsidies is wederom voor problemen gesteld met het openbare verhoor van oud-minis ter Udink van volkshuisvesting. Nadat het aanvankelijke getuige nis van de voormalige CHU-be- windsman op 14 september we gens ziekte al was uitgesteld tot morgen, liet commissievoorzitter De Vries gisteren weten dat er "op nieuw complicaties in zijn gezond heid" zijn opgetreden. Udink zal nu op eên nog nader te bepalen da tum voor de commissie verschij nen. De enquêtecommissie wil Udink verhoren over de uitvoering van de subsidieregeling 1968 voor premie huurwoningen. Voorts moet hij de commissie inlichtingen verschaf fen over zijn contacten met beleg gers. Udink was van 1971 tot 1973 minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de achter eenvolgende kabinetten-Biesheu vel. Langesenoritas 10stuks 6,50. Scrni-wilde panatella 10stuks 5,50. Ciganllo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. Harren alfcijpt maar hetzelfde heb ik yux wot anders. En betere! Dit Zi$n de lekkerste 3<wa- "rft^atevwan Nederland Hadden zetocYj

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3