Aantal ontvoeringen drastisch gedaald Strenge straffen in Italië hebben effect gesorteerd Reportage Grote beslotenheid Gijzeling is niet in de mode Gewapende lijfwachten in VS normale zaak Mariënburg5 komt op voor hertrouwden fAUlINA Z DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 ROME - Bijna twee weken geleden werd hij vrijgelaten: Claudio Fio- rentino, de 36-jarige zoon van een juweliersfamilie uit Palermo. Bijna twee jaar van zijn leven had hij ver loren met zijn gijzeling door Hein ten Kortenaar Na een aan- tal verplaatsingen in de eerste maanden had hij de rest van die tijd uitgezeten in een onderaards ge welf, vastgeketend aan een veld bed en in het pikkedonker Nadat zijn familie een eerste aan zienlijke som als losgeld had be taald, verhoogden de ontvoerders het gevraagde bedrag tot zes mil jard lire (10 miljoen gulden). Pas toen hun pastoor het ontbrekende geld (grotendeels in dollars, zoals was geëist) tijdens een nachtelijke ontmoeting had overhandigd, volgde Fiorentino's vrijlating. Zijn geval was eigenlijk tamelijk uitzon derlijk, door de duur. de tussentijd se verhoging en de uiteindelijke grootte van het losgeld, maar ook omdat ontvoeringen op Sicilië zeldzaam zijn Zoals blijkt uit. de onthullingen van 'overgelopen' mafiosi als Bus- cetta en Contorno, houdt de mafia' niet van dit soort activiteiten op het eiland zelf, maar geeft ze er de voor keur aan ontvoeringen elders in het land (ol daarbuiten) te financieren en de opbrengst te investeren in de eigen legale en illegale praktijken. Wanneer, zoals steeds vaker ge beurt. de daders worden gepakt, blijken het dan ook meestal straat arme Sardijnse herders of Calabre- se dagloners. De financiers blijven buiten schot en van de losgelden wordt maar zelden iets teruggevon den. Sinds de straffen zijn ver hoogd (op ontvoering voor losgeld staat in principe levenslang) schijnt het moeilijker personeel te recruteren. en er is dan ook sprake van een duidelijke teruggang. Nog pas enkele jaren geleden wa ren ontvoeringen aan de orde van de dag en kon men spreken van een ware epidemie of liever van een goed geoliede industrie, met tien tallen slachtoffers per jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar waren het er 'maar' acht en het tota le aantal nog niet bevrijdden is ze ven, waarvan er twee in 1986 wer den ontvoerd. De bestrijding van het fenomeen is in Italië niet centraal georgani seerd. In ieder gewest bestaan er wel anti-ontvoeringseenheden, waarvan de grootte door de plaat selijke politiecommandant wordt bepaald. Het ligt voor de hand dat die in Calabriè en Sardinië groter zijn dan elders, omdat de meeste gevallen daar voorkomen, hetzij door de beschikbaarheid van schuilplaatsen in moeilijk toegan kelijke berggebieden, hetzij omdat ontvoeringen, zoals vooral op Sar dinië tot de plaatselijke misdaad traditie horen. Natuurlijk bestaat er een dodr de ervaring gegroeide en algemeen gevolgde routine, bijgestaan door. een centrale computer waarin alle gegevens over vroegere gevallen zijn opgeslagen. De officieren van justitie volgen niet overal dezelfde lijn. Sommi gen laten beslag leggen op bankre keningen van de familieleden. Hun argument: als er geen geld te halen valt, wordt de ontvoering zinloos Het grote nadeel van deze methode is, dat het de familieleden van de ontvoerde dwingt tot een soort te gennatuurlijke solidariteit met de bandieten. Uit angst voor het leven van hun familielid zoeken ze allerlei slinkse wegen om toch het geld bij elkaar te krijgen. Het is, voor zover be kend, nog nooit voorgekomen dat een ontvoerde werd vrijgelaten omdat de familie door de be slaglegging niet aan geld kon ko- BONN - In Westduitsland is sinds de opkomst van de Baader-Mein- hof Groep, de latere Rote Armee Fraktion (RAF), heel wat veran derd op het gebied van de opspo ring. Politieke of terroristische ont voeringen worden buitengewoon professioneel en in grote besloten heid afgehandeld. door Hans Hoogendijk De coördinatie van de opsporing ligt in handen van de hoogste open bare aanklager, de 'Bundesanwalt'. Hij kan en mag alles en iedereen in schakelen indien hij meent dat dit bijdraagt tot een oplossing van de zaak. De Bundesanwalt is alleen ver antwoording verschuldigd aan de betrokken ministers in Bonn. Deze gecentraliseerde aanpak voorkomt veel verlies aan tijd en mankracht. Met enige regelmaat \yorden ka pitaalkrachtige Durtsers of hun fa milieleden ontvoerd, maar die za ken worden behandeld door de po litie in de deelstaten. Die kan overi gens wel een beroep doen op on dersteuning door de centrale re cherche. Over het algemeen wordt er zeer terughoudend bericht over' dit soort ontvoeringen. De boulevard bladen proberen op hun eigen wij ze achter nieuws te komen als ze lucht hebben gekregen van een ontvoering. Maar van officiële zijde wordt vrijwel nooit iets verteld voordat een zaak is beëindigd. Ontvoeringen in de Bondsrepu bliek worden bij behandeling ge splitst in twee categorieën. Zodra politieke, terroristische of spiona- geachtergronden worden ver moed, wordt de zaak meteen over genomen door de hoogste openba re aanklager in Westduitsland, Kurt Rebman. Vrijwel altijd schakelt deze de centrale recherche in: het Bun- deskriminalamt (BKA) in Wiesba den. In zaken waarbij spionage niet uitgesloten wordt geacht, werkt hij ook samen met de in Keulen ze telende BND. de contra-spionage. De ontvoering van de Duitsers Cordes en Schmidt in Libanon, die volgde nadat de Libanese gebroe ders Hamadei op verdenking van terrorisme in Duitsland werden ge arresteerd, is een recent voorbeeld. Nadat de twee waren opgepakt en hun ware identiteit was vastge steld, kwam Rebman in actie. Een zaak als de ontvoering van Heijn komt in de Bondsrepubliek in eerste instantie bij de politie van de deelstaat terecht, waarin het slachtoffer woont. Maar zodra deze recherche in de gaten krijgt dat het hier om een grote zaak met moge lijke internationale verbindingen gaat, wordt direct de centrale re cherche ingeschakeld. Mochten de regionale politie mensen het inschakelen van Wies- baden niet nodig vinden, dan kan de minister van binnenlandse za ken in Bonn 'wegens zwaarwegen de redenen' het BKA met de zaak belasten. Dan staat de regionale re cherche buiten spel. PARIJS - Regelrechte ontvoerin gen zijn in Frankrijk niet aan de or de van de dag. Het aantal is in de af gelopen jaren zelfs aanzienlijk te ruggelopen. In '75 waren er nog dertien, in '80 nog maar acht, in '83 en in '84 ieder jaar een, terwijl ze in beide gevallen op een mislukking uitliepen. door Rudolph Bakker Het meest in de herinnering i§ blijven hangen de ontvoering van baron Edouard-Jean Empain, op dat moment president van de groep Empain-Schneider. Hij was twee maanden lang als van de aard bodem verdwenen. Zijn kidnap pers werden tijdens een politie- overval op de Parijse rondweg ge grepen en het losgeld werd nooit betaald. Het geval van de' baron (van Belgische afkomst) werd be rucht omdat zijn beulen hem een pink hadden afgesneden. In '83 was de twaalfjarige Josep hine Dard het slachtoffer van een ontvoering. Ze is de dochter van de succesvolle auteur Frederic Dard, bijgenaamd San Antonio, die zo wat iedere maand een spionagero man schrijft die vrijwel niets met spionage, maar alles met briljante slap-stick te maken heeft. De doch ter kwam heelhuids weerom, het losgeld van twee miljoen Zwitserse francs werd teruggevonden en de daders werden gearresteerd. In het merendeel van de Franse gijzelingsgevallen worden de da ders en het losgeld gevonden. Een dramatische afloop echter had de gijzeling van een zekere Bernard Galle, schoonzoon van de voorzit ter van de Franse 'broederschap van notarissen',in 1980. De vijf miljoen francs aan losgeld werd be taald en nooit teruggevonden. Gal le daagde nooit meer op en is ten slotte voor overleden verklaard. De Franse pers in die dagen verkon digde dat Galle door liefdesperike len werd gekweld. Gijzelingskwesties vallen in Frankrijk onder de dienst van de centrale 'police judiciaire'in Parijs. Met gaat er daar van uit dat hoe minder men vertelt des te beter het is. Een absoluut zwijgen naar bui ten toe heeft altijd beter gewerkt dan het afleggen van verklaringen, aldus dit bureau. Overigens spreekt men daar van 'modever schijnselen in de misdaad'. Gijze ling is op het ogenblik in Frankrijk niet in de mode. Als reden daarvoor wordt wel aan gevoerd, dat de Amerikaanse rij ken. supersterren en grote indus triëlen over het algemeen redelijk beschermd zijn. De omstandigheid dat in de Verenigde Staten door gaans niet moeilijk wordt gedaan over vuurwapens, is daarbij van be lang. Zaklantaarn De winkels in beveiliging heb ben evenwel ook goedkopere spul letjes in de etalage. Voor 650 dollar heeft men al een heel behoorlijk kogelvrij jasje. Niet meer dan 60 dollar kost een apparaatje waar mee men een potentiele ontvoer der 7000 volt door het lijf kan jagen. WASHINGTON - Spectacu laire ontvoeringen waarmee grote bedragen aan losgeld zijn gemoeid, komen in Amerika de laatste jaren zel den voor. Als er al eens ont voeringen in de kranten staan, dan gaat het vaak om kinderen van gescheiden ouders die door vader of moeder worden gekidnapt. computergestuurde signalen uit zendt. Andere snufjes: knoppen waarmee men vuistgrote spijkers en knikkers kan rondstrooien, of rook en traangas kan rondspuiten. Wie zichzelf op deze wijze wil be veiligen, moet een hoop geld heb ben. Met de ombouw van een ge wone auto tot een praktisch on neembaar fort is een bedrag van ten minste 300.000 gulden ge moeid. Nu met de verdwijning van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn het verschijn sel 'ontvoering' weer volop in de belangstelling staat, zijn vier correspon denten van de Gemeenschappelijke Pers Dienst eens nagegaan hoe het hiermee in hun land van vestiging is gesteld. Hun gezamenlijke, toch wel wat verrassende conclusie luidt dat het aantal ontvoeringen in de afgelo pen jaren drastisch is gedaald. door Henk Dam Het is niet tegen de wet om gewa pende lijfwachten bij je te hebben, zoals iedereen in Europa nu moet weten die de foto's van een joggen de Madonna in het gezelschap van haar bodyguards heeft gezien. Het is evenmin tegen de wet om ie mand die je huis binnendringt, dood te schieten. en tochtje door het dorp van de rijkste filmsterren, Beverly Hills bij Los Angeles, laat dat in afdoen de mate zien. Huis na huis is ge tooid met het weinig uitnodigende bordje: „Op indringers wordt ge schoten". Wie zichzelf in de VS wil be schermen, kan kiezen uit een enorm arsenaal aan mogelijkhe den. En dan moet niet alleen wor den gedacht aan de organisaties die lijfwachten verstrekken, of de wa pens die dankzij het werk van de door de wapenindustrie gesteunde National Rifle Association vrij in elk warenhuis voorhanden zijn. Iets duurder is een soort zaklan taarn die zo'n fel licht uitstraalt dat elke aanvaller er gegarandeerd ten minste 30 seconden door verblind raakt. Wie de zaken echt structureel wil aanpakken, heeft de mogelijkheid een cursus te volgen die gaat over de bestrijding van ontvoering en terroristische aanvallen. Sinds een jaar wordt zo'n cursus georganiseerd door een man die zich bij uitstek deskundig mag ach ten in de schemerduistere wereld van de misdaad. Hel gaat om de 56- jarige G. Gordon Liddy, het mees terbrein achter de Watergate-in- braak die destijds leidde tot de val van president Nixon. Liddy heeft zijn celstraf uitgeze ten, en is nu in Miami aan zijn school ter bestrijding van terroris ten en ontvoerders begonnen. Het gaat om een harde, drie weken du rende training waarbij onder meer het gebruik van allerhande wapen tuig wordt geleerd, en de cursist andere beveiligingstechnieken, alsmede inzicht in de psychologie van de misdadiger wordt bijge bracht. Veel opzien baarde enkele jaren geleden de ontvoering van bierbrouwer Fred Heineken (links) en zijn chauffeur Ab Doderer. Het hachelijke avontuur liep goed af zodat er naderhand een bevrijdende lach vanaf kon. (foto anpi Er zijn namelijk ook winkels die zich gespecialiseerd hebben in al lerhande ander materiaal dat bij beveiliging kan worden ingezet. Zo is in New York, in* een gewoon ogend kantoorgebouw, de CCS Counter Spy Shop gevestigd, en Miami is de zetel van Spy Shops In ternational. Snufjes Het gaat om het soort winkels waar je een gepantserde auto kunt bestellen. De eigenaar van Spy Shops International rijdt - bij wijze van reclame voor zijn nering - rond in een Pontiac Firebird die niet al leen gepantserd is, maar boven dien - in geval van ontvoering - Experts Liddy heeft een keur van hoog- gekwalifieerde leerkrachten weten aan te trekken voor zijn cursus. Daar is Richard Kobetz, een expert op het gebied van onderhandelen met ontvoerders, en er zijn oud werknemers van de FBI, de CIA, de anti-drugsbrigade DEA, Viel- nam-veteranen. Het kan allemaal, omdat de cursisten een slordige 6000 gulden voor hun training moe ten neertellen. In de beveiligingsindustrie gaat veel geld om. Alles bij elkaar - men heeft het dan ook over contra-terro- risme, maatregelen tegen industri ële spionage, inbraakpreventie - gaat het om ten minste 30 miljard dollar per jaar. ng aan het begin van dit jaar van Valerie Albada Jelgersmade dochter van een rijke zakenman inkelijk voor de buitenwereld geheim gehouden. Pas toen de politie de zaak tot klaarheid had ge leénen ander wereldkundig gèmaakt. (foto ANPl De 'Mariënburg-vereniging' (vernieuwingsgezinde rooms-ka- tholieken) bepleit in een 'Ge loofsbrief de toelating van na scheiding hertrouwde kerkleden tot de eucharistie. Volgens het kerkelijk wetboek zijn deze men sen van de eucharistie uitgeslo ten. "Velen van hen hebben het gevoel, uit de kerk te zijn gezet", zegt 'Mariënburg'. Omdat op kor te termijn van de Nederlandse bisschoppen geen brief is te ver wachten over de pastorale bege leiding van gescheiden kerkle den, heeft de vereniging nu zelf het voortouw genomen. Gisteren presenteerde zij in Utrecht haar 'Geloofsbrief, getiteld 'Geroe pen tot vrede'. De brief is het resultaat van overleg binnen de Utrechtse kerngroep van de vereniging. Drie van de opstellers zijn pro fessor dr. F. Haarsma, professor dr. A. Houtepen en mevrouw W. Stael-Merkx. De brochure gaat ook naar de bisschoppen. De 'Mariënburg-vereniging' erkent de mogelijkheid van een tweede verbintenis, hoewel zij er de nadruk op legt "dat wij als christenen de waarde van een duurzaam levensverbond staan de willen houden". "Christenen moeten echter aanvaarden, dat een levensprojekt kan misluk ken door onmacht en schuld. Het behoort niet tot de christelijke waarden, zulke mislukkingen al leen maar met strafbepalingen te omgeven. Ook op het niveau van de kerkorde moet minder na druk op straf worden gelegd en meer op kansen voor een nieuw begin". De samenstellers denken aan gemeenschappelijke gedragsre gels, samen met andere kerken, voor de bevestiging en eventuele ontbinding van het christelijk huwelijksverbond. Zij citeren met instemming uit een rapport van de werkgroep 'Oecumenisch huwelijkspastoraat' van de Ne derlandse Raad van Kerken: "Niet de wet staat voorop, maar de liefde. Niet de onontbindbaar heid, maar de betrouwbaarheid. Niet de rechten van de man, maar de gelijkwaardigheid van In ons land doen zich per jaar ongeveer 30.000 echtscheidingen voor, in rooms-katholieke kring niet minder dan daarbuiten. Over de hele wereld heeft onge veer één-vijfde van alle rooms- katholieken een huwelijk dat niet volgens het kerkelijk wet boek is geregeld. Geen verlenging. Bisschop J. G. ter Schure van Den Bosch heeft de tijdelijke aanstelling van mevróuw drs. E. Huijts als func tionaris van de dienst 'Vrouw en Kerk' in dit bisdom niet ver lengd. Een reden is niet opgege ven, maar volgens de werkgroep 'Vrouw en Kerk', die tot 1 no vember verantwoordelijk is voor het werk van de dienst, heeft dit te maken met haar kritische op stelling. Zij zou te veel werken vanuit een feministische visie. Een verzoek van de werkgroep om een gesprek met de bisschop werd afgewezen met als argu ment dat de bisschop hierin een eigen verantwoordelijkheid heeft. Het niet verlengen van de aanstelling is een persoonlijke kwestie, verklaarde een woord voerder van het bisdom. "Huijts gedraagt zich niet altijd zoals van een functionaris van het bisdom mag worden verwacht. Dat hangt samen met haar kerkvisie en haar afwijzing van de officiële lijn van de wereldkerk". Nieuw gebouw De Gereformeerde Bijbel stichting, die zich sterk maakt voor verspreiding van de origine le Statenvertaling, heeft in Leer dam een nieuw gebouw in ge bruik genomen. Bovendien werd ter gelegenheid van de 350-jarige Statenvertaling een gedenkboek gepresenteerd onder de titel 'Niets kan haar glans verdoven' De stichting bereidt op het ogenblik de uitgave voor van een herziene Statenvertaling met kanttekeningen. Vi_r lesbrieven geeft zij uit voor het basisonder wijs en voortgezet onderwijs. Daarnaast is de Bijbelstichting doende met plaatsing van staten bijbels in ziekenhuizen en be jaardencentra. De stichting bestaat sinds 1965. Zij heeft tot nu toe 95.000 van deze bijbels omgezet Cursus. Mevrouw M. Nie- meijer-Buurman, Hella Haasse- straat 14 Leiderdorp, telefoon 071-895781, vestigde onze aan dacht op een aanbod van de Stichting Werkgroep Bijbelcur sus binnen de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. De eerste cursus gaat over de bijbel zelf, het gebed, de christelijke feest dagen en de kerk, terwijl de ver volgcursus - met een behande ling van de Apostolische Ge loofsbelijdenis - dieper ingaat op het christelijk geloof. Men kan zich aanmelden door een briefje te sturen naar het Centraal Bureau Stichting Werk groep Bijbelcursus, Antwoord nummer 837, 3800 AV Amners- foort. Mevrouw Niemeijer wil graag nadere inlichtingen geven. Opleiding. Het opleidingsin stituut van de vrijzinnige ge loofsgemeenschap Nederlandse Protestantenbond begint in ja nuari voor de vijfde keer een deeltijd-opleiding op zaterdag tot voorganger/pastoraal werker, dit in samenwerking met de Vrije Gemeente en de Vereni ging van Vrijzinnige Hervorm den. Cursusplaatsen zijn: Am sterdam, Bilthoven en Zwolle. Dit instituut heeft al tientallen pastorale werkers opgeleid; de belangstelling voor pastorale be geleiding binnen open, ondog matische geloofsgemeenschap pen groeit nog steeds. De cursus duur is vier en een half jaar, in clusief een stage van een half jaar. Belangstellenden kunnen een cursusgids aanvragen bij het secretariaat: Laurillardlaan 15a, 3723 DL Bilthoven, 030-784622 of 038-211333. Weekend Komende zaterdag en zon dag wordt op 'Kerk en Wereld' in Driebergen een weekend gehou den voor gescheiden predikants vrouwen, uitgaande van de afde ling 'Mens in ontwikkeling in de samenleving' van dit vormings instituut (03438-12241). Thema van het weekend is: 'Omgaan met je kinderen, ook na de schei ding'. Hervormde Kerk: aangeno men naar Rotterdam-Centrum L. J. Geluk, wonend in Alphen aan den Rijn; beroepen te Lemele kandidaat M. Treuren Utrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Strijen kandidaat C. K. Koekkoek Rotterdam. Ne derlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Urk A. den Boer Bunschoten, te Langerak kandidaat D. Fijan Houten. Ge reformeerde Gemeenten: be roepen te Den Haag-Zuid R. Boogaard Leiden; bedankt voor Sint Annaland J. Mijnders Veen- endaal, voor Berkenwoude A. Bac Bodegraven, voor Nieuwer- kerk (Z.) B. van der Heiden Woerden. Remonstrantse Broe derschap: beroepbaar mevrouw C. A. Philipse Den Haag. Oegstgeest. De parochiever gadering heeft met grote meer derheid van stemmen uitgespro ken, dat de rooms-katholieke Sint Willibrordkerk alhier op de Monumentenlijst moet worden geplaatst. Voorschoten. Dominee J. D. A. de Zwart (gereformeerd) al hier is 25 jaar predikant. Dat wordt op 4 oktober gevierd in 'Ontmoeting' (Noordhofland) en op 11 oktober in de kerk in het centrum, beide keren aanslui tend aan de morgendienst. Leiden. De vooral in Noord en de Kooi bekende pater M. G. de Ponti (gezins- en jeugdwerk) gaat Leiden verlaten. Hij ver trekt naar Didam, zijn geboorte dorp, waar hij nog als priester zal assisteren. In 1981 nam pater De Ponti afscheid van de club- en buurthuizen. Voor zijn werk in Leiden kreeg hij de zilveren ge meentelijke erepenning.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2