'In de wereld lopen niet alleen lompe kerels rond' Macbeth als zielige cowboy NEPAL BIJ STOUTENBEEK Rosamaria Rinaldi over 'Een Bijzondere dag' PODIUMBUK Twee films overheersen Gouden Kalf- nominaties Ereleden kunstacademie stoutenbeEli DEN HAAG - Toen Rosamaria Rinaldi acht jaar geleden de film 'Una Giornata Particolare' zag, was ze getroffen door de mogelijk heden die 'het verhaal' bood om het als toneelstuk op te voeren. Het leek haar bijna een volmaakte versie van een Griekse trage die, met alle ingrediënten die daar bij horen. Omdat er sprake van was dat er in Italië van het filmscript een toneelbewerking zou worden gemaakt, wilde ze daar op wachten. Het werd een bewer king door Ruggero Maccari en Gigliola Fantoni, de vrouw van Et- tore Scola, de maker van de film met vermaarde rollen van Mar- cello Mastroianni en Sophia Loren. Regiseur Rosamaria Rinaldi: 'Ik was óók enorm onder de indruk van de film' door Peter Huysman Rosamaria Rinaldi, 46 jaar geleden in Rome geboren, heeft de moed gehad om - in opdracht van de Haagse Comedie - een veel gepre zen film om te smeden tot theater stuk. Een waagstuk waarvoor zij na de première in Den Haag door som mige recensenten uitgebreid is ge fêteerd, door anderen is neergesa beld. Rinaldi zelf heeft tijdens de regieperiode geen moment het ge voel gehad bezig te zijn met een ha chelijke missie. Film en toneel stuk, Scola en Rinaldi, Mastroianni en Nijholt, Loren en Trins Snij ders, móet je niet met elkaar verge lijken. "Natuurlijk, er gaat mets van af: ik was óók enorm onder de indruk van de film. En van het spel van beide acteurs. Maar nog véél meer was ik geïntrigeerd door de moge lijkheden die het gegeven bood voor het maken van een toneel stuk. Ik heb de film daarom welbe wust na één keer niet meer willen zien. Ik wilde niet beïnvloed wor den; het liefst wilde ik het filmver haal helemaal uit mijn geheugen bannen. Niet eens zo lang geleden was hij op de Nederlandse televisie te zien. maar toen heb ik opnieuw gezegd: nee, üit dat ding! Echt, film en theater, dat zijn twee heel ande re dingen die je niet naast elkaar kunt leggen. Net zoals een film en een boek". Interessant I Rinaldi heeft de Italiaanse tekst van 'Una Giornata Particolare' een i jaar of vijf geleden in handen ge kregen. 'Ik had contact gezocht met Gigliola Fantoni, de echtgeno te van Scola, ik ken haar goed. En met Scola zelf, maar hem heb ik al leen een paar keer oppervlakkig gesproken. Fantoni is een buiten gewoon interessante vrouw, schrijft toneelstukken en heeft een eigen radioprogramma over film. Hoewel ze actief is binnen het femi nisme, is ze niet iemand die met spandoeken de straat op gaat'. Toen Rosamaria Rinaldi, die uit een Romeinse familie van theater mensen stamt, de film voor de eer ste (en laatste) keer zag, wist ze in tuïtief dat het 'verhaal' door een vrouw was geschreven. 'Ik merkte dat onmiddellijk aan de nadruk die was gelegd op de bewustwording van de vrouw (Antonietta). Zij ont dekt voor het eerst in haar leven dat er ook mannen zijn met wie je i kan praten, je gevoelens delen, la- chen, dansen. En dat er in de we reld niet alleen lompe kerels rond lopen die een vrouw vooral als werkster beschouwen en behande len'. Voor Rinaldi was het een open baring dat Fantoni, die toch altijd in de schaduw van Scola is geble ven, het script voor 'Una Giornata Particolare' had geschreven. 'Je hoort van een scriptwriter in het al gemeen weinig. Fellini is wereld beroemd, maar weinigen weten dat Tonino Querra zijn scriptschrijver is, die Fellini in intellectueel op zicht waarschijnlijk ver de baas is'. Maar zij zegt er direct bij dat de positie van een filmregisseur te genover een script een totaal ande re is dan die van een toneelregis seur ten opzichte van de toneel tekst. 'De regisseur van een film maakt ook de 'tekst', zij het op een andere manier, namelijk mede met behulp van beelden, gelqid, enzo voort. In het geval van 'Una Gior nata Particolare' kun je rustig zeg gen dat Scola en Fantoni samen de film, het verhaal over Gabriele, de homosexuele radiojournalist die op het punt staat naar Sardinië ver bannen te worden, en de in iedere J vrijheid beknotte huisvrouw Anto- j nietta, hebben gemaakt'. Problemen Bij het gebruik van de tekst voor het toneel deden zich voor Rinaldi i enkele problemen voor. 'Vooral in de behandeling van de psychologie j van de personages heb ik verande ringen moeten aanbrengen. Het is duidelijk dat de film voor een be langrijk deel is gemaakt op Mast- roianni. Je ziet dat ook: Sophia Lo- ren heeft zich veel meer moeten plooien naar de persoon Antoniet ta, dan Mastroianni naar de journa list Gabriele. Willem Nijholt is van een niveau dat hij vanzelfsprekend niet bereid is Mastroianni - al is diens filmrol nog zo goed - plomp verloren na te spelen. Je kunt van hem niet verwachten dat hij een kopie van andersmans rol maakt. Nijholt houdt er zijn eigen opvat tingen op na, kent zijn eigen moge lijkheden en vaardigheden. Die wilde ik graag optimaal gebruiken' Rinaldi benadrukt nog eens dat zij geheel 'schoon' aan het stuk is begonnen. 'Ik heb mijn eigen ac centen gelegd, mijn eigen acteurs uitgekozen, mijn eigen ideeën over de inhoudelijke feiten van het stuk vorm gegeven. Het klinkt een beet je dubbelzinnig: mijn toneelstuk is niet anders dan de film maar tege lijkertijd ook weer helemaal wél. Ik heb geen tekst veranderd - dat mócht ook niet -, hooguit wat woor den die beter op het toneel moes ten 'bekken' dan het letterlijk ver taalde Italiaans. Maar waar ik abso luut niet mee uit de weg kon - en dus moest wijzigen - waren bij voorbeeld de lange monologen die de vrouw houdt, al kijkend uit het raam van het flatgebouw'. 'Kijk, in film kan dat wél: dan doet de camera intussen andere dingen die de toeschouwer bezig houden. Zo krijgt de kapotte pan toffel van Sophia Loren een heel speciale nadruk die eigenlijk aller lei extra informatie aan de filmkij ker verschaft: Antonietta móet wel een zielige huissloof zijn die een ar moedig. onfeestelijk, ja. onder drukt bestaan leidt. Voor het to neel heb ik zo'n langdurige scène moeten aanpassen. Zo waren er honderden zaken die verandering of aanpassing noodzakelijk maak ten'. Juriste Rosamaria Rinaldi is niet zo maar in het Nederlandse theater gerold. In haar jeugd was zij in Ro me al actief op het gebied van stu dententoneel en experimentele produkties. Even leek het erop dat zij een vlot verlopen studie interna tionaal recht zou gebruiken om een carrière als juriste te beginnen. Maar haar huwelijk met een Neder landse man die 'toevallig' deel uit maakte van het bestuur van de Ar- hemse toneelgroep Theater, bracht haar daar vanaf. Zij werd door Theater in de gele genheid gesteld stukken voor de groep te 'signaleren' en te vertalen. Zo kwam zij weer met de 'praktijk' van het theater in contact. Inmid dels heeft zij als assistent-regisseur en -dramaturge gewerkt bij Pu- bliekstheater (inmiddels opge volgd door het Amsterdams To neel), stukken geregisseerd bij het Leidse LAK-theater, avantgardis- tisch toneel geleid bij Utrechtse studentengroepen. 'Ja, ik ben een beetje aan het scharrelen geweest'. Een stuk dat haar dierbaar is? 'Och, dat kan ik niet zeggen. Toneel maak je altijd met anderen. Mis schien 'Madre Heroina' met Gerda Havertong, dat kan ik rustig zeg gen, want dat hebben we met z'n tweeën gemaakt. En Pirandello's 'Zes personages op zoek naar een schrijver'; dat was destijds organi satorisch een rampproduktie met een semiprofessionele groep in Amsterdam, maar als regisseur heb ik er heel goede herinneringen aan over gehouden. Dat stuk zou ik met een beroepsgezelschap nog wel eens over willen doen'. Onderdrukking Gelooft Rinaldi dat zij als gebo ren Italiaanse 'Een bijzondere dag', dat toch het geestesprodukt is van Italianen, beter heeft kunnen regis seren dan een collega uit dit of een ander land? 'Zeker niet. Het onheil van fascisme en onderdrukking hangt in het verhaal inderdaad voortdurend - boven de gebeurte nissen. Maar ik geloof niet dat het uitdrukkelijk alleen om het Itali aanse fascisme gaat. Ik denk dat de bedoelingen van Scola en zijn vrouw veel universeler zijn. Het gaat om repressieve regimes en aantasting van de persoonlijke vrij heid overal in de wereld. Naar mijn mening doet de landsaard van de regisseur er bij dit stuk niets toe'. Waar het in 'Een bijzondere dag' toch in de eerste plaats om gaat. is naar het oordeel van Rinaldi het volgende: 'Het gaat om twee indivi duen die niet zich zelf kunnen zijn. De één niet binnen het gezin, de an der niet binnen de maatschappij wegens zijn seksuele geaardheid. Je kan zeggen: de vrouw is alleen in huis, de man is alleen buiten zijn huis. Door de ontmoeting tussen deze twee mensen, ontstaat er plot seling een sfeer waarin het moge lijk is dat zij zichzelf zijn. waarin zi j de moed vinden voor zichzelf te staan. Ik interpreteer het zo: een mens moet niet verwachten altijd door anderen erkend te worden. Men moet het risico durven lopen om niet geliefd te zijn, om zelfs in een extreem geval geëxecuteerd te worden'. Over Trins Snijders als Antoniet ta en Willem Nijholt als Gabriele is Rosamaria Rinaldi 'Italiaans'-en- thousiast. 'Het zijn prachtige ac teurs, stimulerend en plezierig. Beiden hebben grote kwaliteiten: ze zijn extreem gevoelig en blijven te allen tijde grote vakmensen. Twee jaar geleden heb ik het con tract met de Haagse Comedie voor dit stuk getekend. Ik mocht de ac teurs kiezen. Willem Nijholt was toen nog niet vrij. Ik heb gewacht tot ik hem kon krijgen, want ik wou per se hem en Trins Snijders'. Een week met verschillende mooie thea te rgebeurten isse n. Dans in het LAK-theater van de zojuist onderscheiden choreogra fe Krisztina de Chatel, en in de schouwburg een toneelstuk van de Haagse Comedie naar de be roemde film 'Een bijzondere dag (Una Giornata Particolare). Bijzonder Dat men een toneelstuk vroeg of laat verfilmt is zo'n natuurlij ke gang van zaken geworden dat men haast van een nieuwe na tuurwet kan spreken. Het tegen gestelde het vertonelen van een film gebeurt veel minder. Dus dit keer in de hoofdrollen niet La Lo ren en Le Mastroianni maar La (Trins) Snijders en Le (Willem) Nijholtmet in de regie Rosema- ria Rinaldi in plaats van Ettore Scola. Het stuk speelt zich af in 1938 in Rome ten tijde van de ver broedering van de Germanen met hun fascistische bondegno- ten in Italië. Door een toeval maakt Antonietta (Snijders) kennis met een nieuwe huurder (Nijholt). Haar man en kinderen zijn allen naar de grote manifes- tatie: de historische ontmoeting tussen Hitler en Mussolini. En juist op deze bijzondere dag ont moet Antonietta voor het eerst in haar leven een man die haar met respect behandelt, (zie ook inter view met de Rosemaria Rinaldi) Maandag 26 september in de Leidse Schouwburg. Familie Ook dit seizoen zet de Leidse schouwburg de familievoostellin- gen die niet om 20.15 uur maar om 19.00 uur beginnen, voort. Vrijdag staat de Amerikaanse acteur, mimespeler en clown Av- ner The Eccentric op de planken. Volgens de recensies in Washing ton Post. The New York Times en Showhill gaat deze man de we reld veroveren: een clown in de traditie van Chaplin en Keaton. "Het meest markante aan wat deze briljante komiek doet is dat hij het anders doet dan alle ande ren, zonder woorden des te meer zegt en zijn publiek tracteert op een verbazingwekkende voorstel ling vol onbekommerd plezier". - Clown Avner Eisenberg (foto pr» Dans De nieuwste voorstelling Staunchdie in het Holland Fes tival '87 in première gingkreeg bij pers en publiek een zeer gun stige ontvangst. De door John Mc Dowell gemaakte muziek wordt live door twee muzikanten ge speeld op pianosaxofoon, cello, marimba en drums. Staunch draagt de sporen van een bezoek dat De Chatel aan Ghana ge bracht. De belangrijkste invloed ging uit van hei gewone leven zo als ze dat daar meemaakte, maar ook elementen van de Gha- nese dans heeft ze in haar pro ductie toegepast. De Chatel werkt in Staunch- 'voor het eerste met een groep met louter mannen. "Fascinerend zijn vooral de wervelende bewe gingen om de lichaamsas en het krachtig zwiepen of klieven met een been. Een hoogtepunt is het swingende duet van twee Afri kaanse drummers, waarbij ook de dans een climax bereikt met een trotse combinatie van kracht en gratie. Van begin tot eind wordt het uithoudingsvermogen van de dansers zwaar op de proef gesteld. Dank zij hun bekwame en uiters geladen uitvoering werd deze strijd overtuigend ge wonnen". aldus Luuk Utrecht in de Volkskrant. Vrijdag en zater dag in het LAK-theater. Oidipoes Na de prachtige Othello opge voerd te hebben, brengt het Belgi sche theatergezelschap Blauwe Maandag Compagnie nu een in trigerende Oidipoes uit. Niet het overbekende verhaal van vader moord en incest interesseerden de bewerkers Guy Joosten en Luk Perceval; ze gaan er vanuit dat Oidipoes en de inwoners van zijn Thebe vanaf het begin hebben ge weten hoe de vork in de steel zat. Die wetenschap vormde voor vorst noch volk een probleem - zo lang het Thebe goed ging. Als ech ter de toorn der goden zich doet gelden en de pest uitbreekt, past de moraal zich aan. Dan pas klinkt de roep om gerechtigheid. Morgen woensdag 23 september) in het LAK-theater. UTRECHT (GPD) - Met ieder vijf Kalf-nominaties hebben de speel films Vroeger is Dood en Havinck zich aangediend als belangrijkste kanshebbers tijdens het prijzenbal dat vrijdagavond de Nederlandse Filmdagen zal afsluiten. Het Gou den Kalveren-gala zal rechtstreeks op de tv worden uitgezonden. De nominaties zijn maandag middag bekendgemaakt in een ju ry-rapport dat tevredenheid uit over de diversiteit en kwaliteit van het aangeboden materiaal. De jury heeft ook beslist om de Speciale Jury-Prijs dit keer toe te kennen in de officieel ontbrekende sectie beste actrice in een steunende rol" en ook daarvoor werden nomi naties bedacht. Ze kwamen terecht bij Will van Kralingen en Anne Martien Lousberg voor Havinck en bij Elise Homans voor Vroeger is Dood. De nominaties voor de „bes te actrice in een hoofdrol" gingen naar Jaspenna de Jong (Vroeger Is Dood), Renee Soutendijk (Een Maand Later) en Monique van de Ven (Een Maand Later en Iris). Op de nominatie voor een Gou den Kalf in de acteursafdeling staan: Willem Nijholt (Havinck), Thorn Hoffman (Zoeken Naar Ei leen) en Max Croiset (Vroeger is Dood). Voor de regie-onderschei ding zal gekozen moeten worden tussen Dick Maas (Flodder). Ine Schenkkan (Vroeger is Dood) en Frans Weisz (Havinck). En tot bes te speelfilm van het jaar zal of Flod der uitgeroepen worden, of Ha vinck, of Vroeger is Dood. In de sectie documentaires kwa men de nominaties terecht bij De Levensloop van een Bankbiljet (ge regisseerd door Jaap Drupsteen), New York-Batavia (Rien Hagen) en Staat van Verzorging (Maarten Schmidt en Thomas Doedele). Als korte films staan voor een Gouden Kalf genomineerd: Museum (gere gisseerd door Petra Dolleman), De Schoorsteenveger (Ron Termaat) en Sostenu'to (Armand Perrenet). Opvallend aan deze uitslag is het blijkbaar ontbreken van waarde ring voor Terug naar Oegstgeest, van Theo van Gogh, iets wat alge meen als een tekortkoming van de jury gezien werd tijdens het film journalistenforum dat plaatshad onmiddellijk na afloop van het be kend maken van de Gouden Kalf- nominaties. STRADIVARIUS - In het Joego slavische Vrsac, in de provincie Voivodina, is een viool gevonden van de beroemde Italiaanse viool bouwer Antonio Stradivari. Het persbureau Tanjug meldde dat deskundigen de authenticiteit van het instrument hebben bevestigd De viool stamt uit 1736. Mary Quant, Jannis Koenellis en Hans Hollein DEN HAAG (GPD) - Modeontwerpster Mary Quant, beeldend kunste naar Jannis Koenellis en architect Hans Hollein zijn benoemd tot erele den van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. De erelidmaatschappen zijn toegekend ter gelegenheid van het 305-jarig bestaan van de Academie. Het erelidmaatschap wordt toegekend aan kunstenaars die een wezen lijke bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van de vakgebieden die aan de Academie worden onderwezen. Op 12 november nemen de drie kunstenaars het Picturabeeldje dat bij de onderscheiding hoort in ontvangst. Op 11 november geeft Hans Hol lein een lezing over zijn werk. Kounellis zal de hele week als gastdocent workshops geven. Eerder is het erelidmaatschap onder anderen verleend aan Yona Fried man, Alix Grès, Sheila Hicks, Willem de Kooning, Richard Rogers. Saul Steinberg en Pierre Székèly. Ter ere van het 305-jarig bestaan van de Academie wordt van 7 tot en met 21 november de tentoonstelling 'Voortsin het Academiegebouw gehouden. Deze expsotie met werk van 30 afgestudeerden van alle studie richtingen van de afgelopen 5 jaar geeft een beeld van hun overgang van student tot beeldend kunstenaar en vormgever. 'Macbeth' van William Shakespeare door De Tijd. Met Lueas Vandervost en Chris N^etvelt als Macbeth en Lady Macbeth. Regie: Ivo van Hovo. Vertaling: Hugo Claus. Vormge ving: Jan Verswcyvcld en Valentine Kempynck. Gezien op 21 september in de Leidse schouwburg. LEIDEN - 'Macbeth' is de ge schiedenis van de gelijknamige Schotse veldheer, die - aange spoord door voorspellingen van drie vreemde heksen - het ko ningschap ambieert. Om dat te bereiken moet hij koning Dun can vermoorden. Het is zijn vrouw. Lady Macbeth, die de laatste morele twijfels bij hem wegneemt. De moord op koning Duncan echter laat in Macbeth slechts angst en onrust achter, die hem tot nog veel meer moor den aanzetten. Nauwelijks kan hij zijn ver overde macht voor iets anders aanwenden; voortdurend is hij bezig om zijn machtspositie te beschermen. Zo leidt machts wellust slechts tot een uitzichts- loze reeks moorden, die met de dood van Macbeth eindigt; hoe wel de nieuwe koning enkele ogenblikken na zijn kroning di rect al zonder pardon zijn eerste vermeende tegenstander uit de weg ruimt. Toneelgroep De Tijd laat in een betrekkelijk hoog tempo zonder enige onderbreking zien, hoe dit drama zich met onstuit bare consequentie voltrekt. Het is de eerste produktie van een nieuw theatergezelschap, dat is ontstaan uit de samenvoeging van Akt-Vertikaal en het Gezel schap van de Witte Kraai - twee Vlaamse theatergroepen die in het zogenaamde kleine zaal-cir cuit reeds de nodige faam geno- Aan de zijkanten van de speel- vloer staan indrukwekkende in stallaties vol met theatertech niek. Als er wind moet waaien, gebeurt dat op een dusdanige manier, dat je het in de zaal kunt voelen. De belichting is soms be angstigend fel. De rookmachines draaien op volle toeren - eigen lijk iets te vaak. Al die Toppop- rook is echter slechts een klein minpunt tegenover de vele schit terend vormgegeven scènes. Eén beeld zal nog lang beklij ven: Macbeth zit te paard (op to neel verschijnt inderdaad een echt zwaarlijvig paard, dat goe dig snuift en rondkijkt) en trekt ten strijde. Wat macho moet lij ken, is slechts een povere, zielige gestalte. Zoals Macbeth zijn te genstander doodschiet, lijkt hij nog 't meest op een zielige cow boy in een derderangs Western. Genadelozer is zijn wanhopige poging tot machtsbehoud niet voor te stellen. Daarin ligt ook de kracht van acteur Lucas Vandervost, die Macbeth durft te spelen als een min mannetje, die op de eerste plaats belachelijk is. Naast alle morele afschuw wekt hij vooral de lachlust op. Daarop mikt de voorstelling dan ook door hier en daar enkele ironische accenten te plaatsen. Met name Chris Niet- velt heeft dat sterk - zij speelt Lady Macbeth soms bijna als een parodie op Lady Macbeth. Dat de heksen, die binnen het stuk een andere realiteit verte genwoordigen, er verrassend al ledaags uitzien, past misschien ook wel in deze opzet. Deze be roemde heksenscènes zijn hier eerder geestig dan geheimzinnig. Het is in elk geval een originele vondst. Tweeeneenhalf uur thea ter zonder pauze lijkt misschien een hele zit: bij een dergelijke produktie vliegt de tijd voorbij. WIJNAND ZEILSTRA 'Een Bijzondere Dag' met Trins Snijders en Willem Nijholt ADVERTENTIE Het tapijtweven Is al meer dan 1000 jaar de meest Karakteristieke uiting in Nepal. Betoverende voorbeelden vindt u bij Stoutenbeek In de zachte nuances van de magnolia: in vele variaties blauw, het symbool voor 'rein' in de leer van Boeddha. Met de prachtigste motieven, direkt ontleend aan de Tibettaanse natuur Authentieke schoonheid veiweven met duurzame kwaliteit. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten Artifort Auping Banz Bord Besouw Bullhaup Castle furniture Cor de Sede Durtet Fischöacher Gelderland Hiilsta Intedübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M I D. Parade Pastoe Ploeg Rohé Rolf Benz Saponti

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21