'Tweede brug bij Koudekerk' Kritiek in Katwijk op affiches in bushokjes Gemeente beveelt Valkenburger bijenvolken te verwijderen 'Vredesbeweging niet dood' PAGINA 16 W III uiNsbw si tiyp'i'ywuku vs&i LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De bouw van een tweede Koudekerkse brug over de Oude Rijn moet worden gecombi neerd met de aanleg van een noordwestelijke randweg bij Alphen. Op die wijze krijgt deze tweede oeverver binding meer economische waarde en kan de miljoe neninvestering voor het to tale project worden ver deeld tussen het regionale bedrijfsleven en de over heid. De nieuwe randweg bij Alphen zou dan even ten noorden van de Ridder- buurt op de Herenweg moe ten uitkomen. Een en ander wordt voorgesteld door de Kamer voor Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Deze Leidse instelling komt over enkele maanden met een 'draaiboek' voor een spoedige realisering van de tweede brug bij Koudekerk. In Bedrijfsleven en overheid moeten miljoeneninvestering delen aansluiting daarop volgt de aanleg van een snelle wegverbinding met luchthaven Schiphol. Ten grond slag aan het plan ligt de zogenoem de public-private partnership, waarbij de overheid samen met het bedrijfsleven een project ontwik kelt. "We geven een lokaal probleem een regionale dimensie. Een com binatie van een tweede brug met een nieuwe randweg bij Alphen heeft voor de diverse partijen be hoorlijk veel voordelen", aldus C. Broeksma, secretaris van de kamer van koophandel. "We willen niets forceren, want voor wat de brug be treft wijzen de neuzen al dezelfde kant op. Door de nieuwe randweg vast onderdeel van het plan te ma ken, wordt het economische be lang van de verwezenlijking met een veelvoud vergroot". De discussie over de zogeheten Alphense ruit, zoals de vier rand wegen rond Alphen in de wandel gang worden genoemd, stamt uit de jaren zeventig. In het advies over het Alphense verkeers-circu- latieplan toonde de kamer van koophandel zich een fervent voor stander van afronding van deze kwadrant bij Alphen. De overige delen van het wegennetwerk be staan uit de Zegerbaan, de Oostka- naalweg en de in aanleg zijnde rijksweg 11. De gemeente Alphen heeft het idee niet overgenomen, omdat het weinig voordelen en te hoge kosten met zich mee brengt. De gecombineerde aanleg van de tweede Koudekerkse brug met een weg dwars door de Gnephoek- en Vrouwgeestpolder ten westen van Alphen neemt volgens de kamer van koophandel alle twijfels bij de gemeente Alphen weg. Broeksma: "Wanneer de Leimuiderbrug wordt verdubbeld, verdient ook de Herenweg enkele nieuwe rijbanen. Als alle verkeer eerst door Alphen moet, druist dat regelrecht in tegen de beginselen van gemeentelijke verkeers-circulatieplan. Volgens dat plan dient het doorgaande ver keer juist zoveel mogelijk uit de be bouwde kom te worden geweerd". De tweede Koudekerkse oever verbinding is momenteel gepland ter hoogte van de kunstmesthandel De Vulkaan aan de Hogewaard. Wil de vroeger gedachte randweg ten westen van Alphen daarop aanslui ten, wordt het omgooien van alle reeds gemaakte schetsen en plan nen noodzakelijk. De route loopt dan via een afbuiging in noordoos telijke richting en een nieuw te bouwen brug over de Heimanswe tering naar de Herenweg. De moge lijke aanleg speelt pas in de jaren negentig. Omdat de gemeenten in de om geving veel gemakkelijker en te gen een betere prijs hun bedrijfs terreinen kunnen verkopen, zou ook daar de interesse voor de Al phense ruit weer kunnen toene men. Hazerswoude krijgt een re gionaal bedrijfsterrein en Alphen probeert een hi-tech center van de grond te krijgen. Met een goede in frastructuur van wegen in noorde lijke richting is de hele Alphense regio gebaat, aldus de kamer van koophandel. Dit is ook een van de voorlopige conclusies van een stu die naar de uitstralingseffecten van de luchthaven Schiphol. De kamer van koophandel maakt de resultaten van het Schip- hol-onderzoek over twee maanden bekend. De presentatie ervan gaat mogelijk zelfs tegelijk met het draaiboek voor de realisering van de tweede Koudekerkse brug. Broeksma: "Veel sterker dan in de duin- en bollenstreek of in Leiden het geval is, leunt het bedrijfsleven in de Alphense regio op Schiphol. Relatief gezien is die streek ook veel afhankelijker van de luchtha ven en dus ook van goede verbin dingen over de weg". Het draaiboek voor de verwezen lijking van de nieuwe oeververbin ding wordt geen technisch uitge werkt plan, maar dienst slechts de diverse partijen op één lijn te krij gen. Behalve de rijks- en provincia le overheid en de gemeenten, gaat het er vooral om het bedrijfsleven erbij te betrekken. "Het is een klein en beheersbaar project en als expe riment bij uitstek geschikt om het beginsel van public-private part nership uit te proberen", aldus de secretaris van de kamer van koop handel. De toekomstige bruggenbou wers in Koudekerk kunnen zich voorts verheugen in de warme be langstelling van enkele landelijk opererende commissies die een aantal knooppunten op 's lands au towegennet wil wegnemen. Bij het bouwen van nieuwe tunnels, brug gen en verkeerspleinen wordt eveneens het uitgangspunt van meebetalende bedrijven gehan teerd. De rijksoverheid staat wel willend tegenover deze samenwer king. Ontblote boezem Samantha Fox valt verkeerd KATWIJK - De reclame-uitingen op de bushokjes blijven voor een deel van de Katwijkse gemeente raad zeer omstreden. Was eerder al de overdaad aan propaganda voor rookartikelen voor enkele politie ke partijen aanleiding tot het ma ken van kritische kanttekeningen, het affiche met de ontblote boezem van zangeres Samantha Fox - de cover van het nieuwe blad 'High Society - zal opnieuw leiden tot vragen in de gemeenteraad. Het Katwijkse college van burge meester en wethouders zit met de reclame-uitingen in de maag. Met het bedrijf Alrecon dat de bushok jes plaatst en verantwoordelijk is voor de affiches, is volgens een woordvoerster van de gemeente af gesproken dat de reclame 'voor Katwijk aanvaardbaar' moet zijn. In hoeverre die bepaling nader is uitgewerkt, kon zij gistermiddag echter niet zeggen. De discussie over de reclame-ui tingen is in Katwijk momenteel erg actueel omdat het college van B en W in de gemeentebegroting voor 1988 kenbaar heeft gemaakt de 'buiten-reclame' als een nieuwe bron van inkomsten te willen zien'. In navolging van onder meer Lei den wil de kustplaats bedrijven in de gelegenheid stellen zich door het plaatsen van lichtbakken, ver wijsborden of affiches langs de openbare weg, nadrukkelijker aan het publiek te presenteren. Ver wacht wordt dat de gemeente via bijvoorbeeld het heffen van preca riorechten op deze manier 50.000 gulden per jaar kan binnenkrijgen. Ergernis Voordat dit beleid zal worden in gevoerd. moet een ambtelijke werkgroep overigens eerst de voor- en nadelen van deze reclame-uitin gen op een rijtje zetten. Een over daad aan lichtreclame's kan im mers makkelijk leiden tot een 'hin derlijke vorm van horizonvervui ling', zoals het CDA-raadslid A. van der Plas het gisteravond in de raadscommissie voor financiën omschreef. Het raadslid H. van Mierlo (Ge- meentebelangen/D66) noemde het vele werk dat met een dergelijk on derzoek gemoeid zal zijn en de er gernis die de reclame-uitingen on getwijfeld met zich mee zullen brengen, niet in verhouding tot de verwachtte opbrengst van 50.000 gulden. "Als je praat over een be drag van een halve ton aan inkom sten op een begroting van ruim 67 miljoen gulden, is het de vraag of je je wel op dit vlak moet begeven. Pas als deze 50.000 gulden een eer ste aanzet zouden zijn, is een derge lijke discussie wel de moeite waard". Het plan van B en W om de in komsten uit reclame-uitingen te vergroten, zal op 14 oktober bij de behandeling van de gemeentebe groting voor 1988 aan de orde wor den gesteld. RPF-fractievoorzitter i bushokje aan de Zeeweg in Katwijk. Deze buspassagii wordt er ogenschijnlijk (foto Dick Hogewoning) J.H. ten Hove had zich al voorgeno- inkomsten aihankelijk te zijn van men het college in zijn algemene de commercie. De affiches van het beschouwingen er op te wijzen hoe b)ad High Society die momenteel gevaarlijk het is om voor bepaalde <je abri's sieren zijn voor hem waar schijnlijk aanleiding deze zaak al komende donderdag tijdens de raadsvergadering aan de orde te stellen. Buurman: 'Het is een plaag waarmee we elke zomer worden geconfronteerd' VALKENBURG - De Val kenburger A.S.T. Kruyf is vooralsnog niet bereid de bijenvolken die hij bij zijn woonhuis aan de Hoofd straat houdt, weg te halen. Kruyf heeft van burge meester en wethouders van Valkenburg de op dracht gekregen de korven te verwijderen omdat de dieren overlast zouden ver oorzaken voor de buren van Kruyf. De buurman van Kruyf, H. Noort, dringt in een brief aan het gemeentebe stuur aan op het treffen van maatregelen omdat hij en zijn gezinsleden al meer malen zijn gestoken. Noort spreekt van een plaag waarmee hij elke zomer wordt geconfronteerd. De korven staan volgens Noort veel te dicht bij zijn achterdeur en buitenzitje. Eerdere verzoeken aan Kruyf om de korven elders neer te zetten, zijn volgens hem op niets uitgelopen. B en W onderschrijven de be zwaren van Noort en ver plichten Kruyf op grond van de politieverordening, om de dieren te verwijde- Kruyf heeft evenwel een geheel andere kijk op de zaak. De Valkenburger stelt in zijn brief aan de ge meente dat hij de kwestie niet tot een ordinaire bu- 5 wil laten uitlopen, r liever in goed overleg ;en oplossing wil ko- Burgemeester en wet houder beticht hij evenwel van onbehoorlijk bestuur. Kruyf heeft naar zijn zeg gen bij het opzetten van de bijenkorven, de provincia le richtlijnen hiervoor in acht genomen. Bovendien heeft hij, toen in de ge meentelijke politieveror dening de bepaling werd opgenomen dat het hou den van bijen kan worden verboden, hiertegen al be zwaar aangetekend. "Ik heb alle voorzorgmaatrege len genomen om proble men te voorkomen", aldus Kruyf. Procedure De politieverordening heeft tot doel de openbare orde en veiligheid te bewa ren. Omdat naar zijn me ning geen van beide in het geding zijn. is de door B en W gevolgde procedure vol gens Kruyf niet juist. Mochten de partijen niet tot overeenstemming kun nen komen, dan moet de burgerlijk rechter uitsluit sel geven. "Het is onterecht om hiervan een strafrech telijke procedure te ma ken", aldus Kruyf in zijn brief. De Valkenburger ver klaart zich bereid om elke SGhade te vergoeden, maar merkt in zijn brief wél op dat hem nog nooit duide lijk is gemaakt dat zijn bii- en schade aanrichten. "Ik heb zelfs 1000 gulden mee betaald aan een erfafschei- ding om te voorkomen dat de bijenvolken schade aan richten". De erfafscheiding was volgens Kruyf nodig om dat Noort zijn buitënzitje verplaatste in verband met de overlast van koeien aan de andere kant van het huis van Noort. "Voordat het zitje werd verplaatst, was er geen sprake van over last". aldus Kruyf. Bijenhouden wordt dooi de rijksoverheid gestimu leerd met het verstrekken van subsidies. Bijen zijn onmisbaar voor de bestui ving van zowel bedreigde plantensoorten als fruitbo men. "Elk bijenvolk zorgt voor een verhoging van de opbrangst van de fruit oogst met 2500 gulden per jaar. Bijen zijn niet te ver gelijken met andere dieren die overlast kunnen ver oorzaken", zo voert Kruyf Het bezwaarschrift van Kruyf komt vanavond ter sprake in een vergadering van de arob-commissie. De bijeenkomst' begint om 19.30 uur. 'Verkeersplan actie min 25% is een loterij' SASSENHEIM - Het 'stimule ringsplan actie 25%' van het minis terie van verkeer en waterstaat is in de gemeente Sassenheim met ge mengde gevoelens ontvangen. De gemeentelijke adviescommissie voor verkeersaangelegenheden sprak gisteravond tijdens een ver gadering in het gemeentehuis van een 'loterij'. Het plan is bedoeld om de ver keersveiligheid in heel Nederland te bevorderen. Voor elk slachtoffer dat er jaarlijks minder te betreuren valt, kunnen de deelnemende ge meenten een premie in de wacht slepen. Daarbij speelt geluk een grote rol. Mocht er zich in Sassen heim een kettingbotsing met slachtoffers voordoen - op de rijks weg A44 is dat bepaald niet on denkbaar - dan is de limiet van het bollendorp zo overschreden. Toch willen burgemeester en wethouders wel aan de actie, die Sassenheim een 'startgeld' ople vert van 14.000 gulden, meedoen. B en W verwijzen daarbij naar het plaatselijke verkeerscirculatieplan dat binnenkort wordt getoetst. "Daaruit kunnen knelpunten naar voren komen die moeten worden verbeterd en dat kost toch een hoop geld. Daaraan kan de finan ciële bijdrage van het rijk goed worden besteed", aldus het colle ge. Samenwerking De overheid heeft als voorwaar de gesteld dat deelnemende ge meenten minimaal 20.000 inwo ners moeten hebben. Omdat Sas senheim dat aantal niet haalt is een samenwerkingsverband met ande re gemeenten geboden. Burge meester A.J. Kret heeft aanvanke lijk geprobeerd om de gehele duin en bollenstreek tot samenwerking te bewegen, maar dit ketste af op individuele aanpak van de ge meenten Noordwijk, Hillegom en Lisse die wel de limiet van 20.000 inwoners halen. Omdat ook Noordwijkerhout en Voorhout samenwerken, dreigde Sassenheim buiten de boot te val len. Reden genoeg voor de Sassen- heimse burgervader om in zee te gaan met Oegstgeest en Rijnsburg. die ook in een isolement dreigden te- geraken. Mogelijk komen daar nog Warmónd en Zoeterwoude bij. Maar als het aan Sassenheim ligt zal Zoeterwoude weer afvallen. Het commissielid A. Olthof (PvdA) wees er gisteravond op dat het doel niet mag zijn dat de ge meente probeert op eenvoudige manier haar aandeel veilig te stel len. Jaarmarkt Lisse zelden zo druk LISSE - Voetje voor voetje schui felden gisteren vele duizenden langs de ruim 300 marktkraampjes in het hartje van Lisse. De enorme belangstelling voor de jaarmarkt, traditioneel een van de hoogtepun ten van de Harddraverij feesten in Lisse, was vooral toe te schrijven aan het fraaie nazomerweer. Volgens organisator H.J.C. van der Kroft heeft evenwel ook de uit breiding van de markt met ruim 50 kramen een rol gespeeld. Door een nieuwe indeling was het mogelijk meer kraampjes te plaatsen, al leidde dat gezien de emorme druk te van tijd tot lijd tot enige 'filevor ming'. Met name in de Kanaal straat was er soms geen doorkomen De najaarsfeesten in Lisse duren nog tot en met donderdag. Op de slotdag vormen de harddraverijen weer het sluitstuk van de festivitei ten. Ook vandaag en morgen staat het programma bol van de evene menten. (foto Wim Dijkman) Ondanks lege zaal IKV-avond in Alphen: ALPHEN AAN DEN RIJN - De kruisraketten mogen dan waarschijnlijk uit Europa verdwijnen, dat bete kent 'nog lang niet' dat- daarmee ook alle nucleaire problemen worden opgelost. Volgens Meindert Stel ling blijft ook na een akkoord tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over ontmanteling van alle kruisraketten voor de kortere en middellange afstand 'volop sprake van afschrikking met kernwapens'. De oud-luchtmachtkapitein had die stelling gister avond tijdens een gespreksavond van het IKV-A1- phen over 'kernwapens en het recht' nader willen toe lichten. Aan het begin van de vredesweek lieten de ac tievoerders tegen de kruisraketten het echter afwe ten. Er waren slechts drie belangstellenden. Omdat twee van hen bij het zien van een lege zaal in het ge meenschapscentrum De Bron direct weer huiswaarts keerden, werd de bijeenkomst afgelast. Mocht hij al teleurgesteld zijn over het gebrek aan belangstelling, dan liet Stelling dat in ieder geval gis teravond beslist niet merken. "Morgenavond (van avond, red.) heb ik een spreekbeurt in Boxmeer. Ik ga daar gewoon heen, ook al heeft de organisatie van de avond me al laten weten dat ik ook daar niet veel men sen hoef te verwachten. Voor mij maakt het echter niet uit of ik nou voor een volle zaal of voor een paar mensen praat", aldus de Alphenaar. Het verdwijnen van de massa van de barricades be tekent in de ogen van Stelling overigens niet dat de vredesbeweging op sterven na dood is: "Die bewe ging is zeker niet dood. Ik denk dat we de tijd van dis cussies en van gespreksavonden hebben gehad. Het jarenlang op deze manier met elkaar praten heeft ge leid tot een groot bewustzijn. De mensen geloven dat ze voldoende zijn geïnformeerd. Toch probeer ik aan die informatie nog nieuwe kennis toe te voegen. Juri dische argumenten die voor het militaire systeem het meest bedreigend zijn, waarbij ik wil wijzen op de be ginselen van het humanitaire oorlogsrecht". Twee jaar geleden verliet Stelling uit onvrede de krijgsmacht na negentien jaar militair te zijn geweest. Zijn functie van luchtmachtkapitein ruilde hij in voor een baan als juridisch beleidsmedewerker bij het mi nisterie van binnenlandse zaken. "Hoewel ik niet lan ger binnen het militaire apparaat actie voer tegen de kernwapens ziet de krijgsmacht me nog altijd als een bedreiging". Als jurist was Stelling onder meer betrokken bij het Rotterdamse Vredestribunaal en bij het proces tegen de staat van de Stichting Verbiedt de Kruisraketten. Voorlopig gaat hij met dergelijke acties door. Anders dan anderen is Stelling dan ook helemaal niet zo en thousiast over het feit dat 'Woensdrecht' evenals de bases in Engeland, België, Italië en West-Duitsland wordt ontmanteld. DINSDAG 22 SEPT Leiden extra voorstelling van 'Purpers vijlde' door Purper, met o a. Adel- film: Mean streets' van Martin Scorsese, 20.00 uur; 'Rumble Fish' van Francis Ford Coppola, 22 00 uur. Lak-theater. Cleve- ringaplaats Zoeterwoudse singel, 19.00 tot 19 30 uur ledenvergadering van de Ver van Postzegelverzamelaars met dia-lezing 'Van Spoetnik tot Spa ce shuttle', tevens ruilen en vei ling van poatzegels. aanvang 10.00 uur in Zwembad De Zijl, Paramaribostraat Lisse harddraverijweek met kermis, 16.00 tot 24 00 uur in het cen- WOENSDAG 23 SEPT 10.30 tot 12.00 uur, Stads- bouwhuis, Langegracht 72 theatergroep Het Appeltje speelt 'Assepoester', aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg 'Oidipoes'kommentaar' door de Blauwe Maandag Compagnie. 20.30 uur,' Lak-theater, Cleve- ringaplaats. film: 'In the wild mountains' van Yan Xueshu, LVC, Bree- straat, 20.00 en 22.15 uur. lezing door F. Roozen voor de Kon Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde over bolgewassen, aanvang 20.00 uur, Rijksherbari um, Rapenburg 70-74. lezing over" het economisch belang van de ruimtevaart door ir D de Hoop van het Ned Instituut voor Vliegtuigontw. en Ruimte vaart, aanvang 20.00 uur, Cen- ver k\ /GENDA t: traal Voorzieningengebouw, Cle- veringaplaats 1 Lisse harddraverijweek met diverse festiviteiten in het centrum. 13.00 tot 24.00 uur Noordwijk wandeling door de staatsbos- en -duinen o.l.v. een gids, 10.00 uur, bij manege Meeu wenoord, Northgodreef Giovanni's Room door James Baldwin, 20.30 uur. De Kuip. Oegstgeest interkleding- en speelgoed- s UW, verkoop 15.00 tot 19.00 uur, Gemeentecentrum Lijtweg. Valkenburg bezichtiging opgravingster- rein. Naar sporen uit de Romein se tijd, 9.15 tot 14.15 uur. Dorps kerk nabij militair vliegveld. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus in Cultureel Centrum, 14.30 uur. thema-avond over hartinfarct- /hartoperatie en hoe daarmee om té gaan. Gezondheidscentrum DONDERDAG 23 SEPT Alphen kinderkledingbeurs in buurt centrum Elckerlyc, Havixhorst 254-256, inbreng van 9.00 tot 11.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. verkoop van 20.00 tot 21.30 Vrouwen Advies Commissie met thema 'Veiligheid', 9.30 uur, ge meentehuis, Statendaalder klaverjassen bij buurtver De Buitengewonen, 20.00 uur; film: Back to the future'. 20.30 uur. Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Oegstgeest swingavond m.m.v. 'Natural Mystic', 20.00 uur in recreatiege bouw psychiatrisch ziekenhuis Voorschoten talk-show van de paragnost André Groote, aanvang 20 00 uur in De Gouden Leeuw. Veurse-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16