'Binnen half uur is je hele dag bepaald' Een grote boodschap in beschermd duinlandschap WD vraagt De La Mar opheldering SP wil dat Rondedans zal worden afgebroken Gemeente eist fusie woningcorporaties VERENIGING OUD-LEIDEN J" P'NSDAC, 22 SEPTEMBER 1987 LEIDEN Burgerlijke Stand rah Elisabeth dv. F. van Oosten en M. Kurpershoek. Silvana Christina Maria dv. L. Fielemon en M. de Rooij, Gabriele dv. G. Ouwerkerk, Karlijn dv. W. van Anrooij en I.M.J. Beekma, Aryanne dv. A. van Duijn en N.P. Guijt, Nicolien dv. Dijk en M. van Duijvenbode, n T.J. van Mossehnan sr.in groente en fruit dien rijden vrachtwagens af' en aan en wordt de groente 's ochtends in alle vroegte in de veilinghal uitge stald. De handelaren zoeken daar de interessante pai tijen uit, in de veilingzaal worden alleen nog nummers afgeroepen. Ook de afvoer van de groenten is veranderd. De gekoelde treinwa gon heeft plaats gemaakt voor de beter gekoelde oplegger. Afgezien van het feit dat de ijsstaven voor de koeling in de wagons steeds moei lijker verkrijgbaar waren, ging er toch geregeld wat fout bij de spoor wegen. Een vergissing bij het ran geren en een wagon vol prei en spruiten arriveerde in Hoogezand in plaats van in Duitsland. Wan neer de wagon alsnog op de plaats van bestemming was aangekomen, kon de bederfelijke groente wor den weggegooid. Broekie De inkomsten van de commis sionair zijn afhankelijk van dat ene moment dat deze op de knop drukt. Dat is het risico maar ook de charme van het vak. "Binnen een half uur wordt je hele wel en wee van de dag bepaald. Dan weetje of je wat verdiend hebt of de rest van de dag zonder werk zit". Want wan neer rond het middaguur de laatste groenten zijn afgeslagen, moet er gepakt en geladen worden. Het be drijf Mosselman - waar jr. onder toeziend oog van sr. de scepter zwaait - doet zaken met grote su permarkten in Duitsland en daar voor wordt de groente in Leiden in kleinere eenheden verwerkt. Daar naast is Mosselman onder meer in koper voor de van oorsprong Leid- se conservenfabriek 'De Sleutels' en handelt hij namens diverse klei nere groenteboeren. Met zo'n kleine zaak is het lange tijd geleden ook begonnen. De ou de heer Mosselman had een groen Commissionair Mosselman: "Dan bel iok nog wat zaken af. Tot ik echt zeker weet dat ik de groenten aan niemand kwijt kan" (foto wiM Dijkman) tewinkel in de Kraaierstraat en reed met groenten langs de deur in de Burgemeesterswijk. Vader en zoon begaven zich 's ochtends - zo als zovele middenstanders in die tijd - naar de groenteveiling om de handel voor die dag in te slaan. "Mijn vader had een goede naam als inkoper. En zo kreeg hij ook op drachten van anderen. Toen ik 15 jaar was, zei mijn vader: nu moetje het zelf maar kunnen. En zo zat ik daar als jong broekie tussen de ou dere en ervaren inkopers. Dat ging natuurlijk wel eens fout maar daar zat mijn vader niet mee. Hoe meer jc verkeerd doet, hoe liever ik het heb, zei hij altijd. Want daar leer je tenminste van". Frustratie Die kleine groentehandelaar van op de hoek, zie je tegenwoordig niet meer in de veiling. Velen heb ben de concurrentieslag met de su permarkten niel overleefd, ander besteden het opkopen uit aan de Het verdwijnen van de kleine jongens heeft de sfeer op de groen teveiling ingrijpend veranderd. "Het is allemaal strakker en zake lijker geworden. Vroeger was het altijd bal. Als er weer eens een han delaar in slaap viel, was het de sport om een natte krop andijvie in zijn gezicht te duwen. Wanneer de vent voor je even van zijn bank op stond, schoof je gauw een meloen onder zijn achterwerk. Of we be gonnen spontaan te zingen, dat soort dingen verbrak de spanning. Maar het gaat er nu allemaal even gejaagd aan toe. De concurrentie is veel groter dan vroeger". De ontwikkelingen op de groen te- en fruitmarkt worden nog het beste zichtbaar gemaakt op de da gelijkse 'beurs'berichten van de groenteveiling. Merkwaardig ge naamde soorten als broeivet en amsoi kom je er op tegen. Het pak ket groenten dat in de veiling van eigenaar wisselt, is aanmerkelijk uitgebreider dan vroeger. Mossel man gaat er prat op persoonlijk de ijsbergsla in Nederland geïmpor teerd te hebben ten behoeve van de in Duitsland gelegerde Ameri kaanse soldaten. "Vroeger kon je dat aan een Hollander niet slijten. Nu is het een volksvoedsel gewor den". De restanten, daarmee gaat het nog steeds zoals vroeger. Wat geen aftrek vindt, wordt ten behoeve van de regionale veestapel doorge draaid. Dat blijkt de grootste fru stratie van commissionair Mossel man: "Dat steekt me, wanneer er weer zo'n partij doorgedraaid moet worden. Ben ik daar nu koopman voor? Dan bel ik nog wat zaken af of ze interesse hebben. Tot ik echt zeker weet dat ik de groenten aan niemand kwijt kan". LEIDEN - Mosselman sr. Commis sionair in groente en fruit en jn die hoedanigheid al 55 jaar (vakanties inbegrepen) te vinden op de Leidse groenteveiling. Éen dezer dagen bereikte hij de respectabele leeftijd van 70 jaar maar dat was allerminst een aanleiding om van een rustige oude dag te gaan genieten. "Mijn vrouw zegt wel eens: maak het niet te bar. Maar iedere maandagoch tend ben ik blij als ik weer naar de veiling kan. En ik ga door, zo lang ik nog kan". Mosselman is inkoper op de klok: De telefoon in de hand - de klant wordt nauwkeurig op de hoogte gehouden van het prijsver loop - en de vinger op de knop. De wijzer telt de centen af en het is zaak op het juiste moment te druk ken. Te vroeg betekent teveel be taald, te laat dan gaat de handel naar een ander toe. "De prijs die je moet betalen, is elke dag weer an ders. Waar 'm dat in zit, vraag het me niet. Als ik dat zou weten, was ik een rijk man. Het hangt er maar van af welke groente bij de consu ment populair is. En dat wisselt per dag". LEIDEN - Om een einde te maken aan het vandalisme waaraan het schoolgebouw De Rondedans al lange tijd ten prooi valt, kan het ge bouw het beste worden gesloopt, vindt de SP. De fractievoorzitter van de Socialistische Partij heeft er bij wethouder J. de la Mar van so ciale zaken en maatschappelijke aangelegenheden op aangedron gen zo snel mogelijk een discussie aan dit onderwerp te wijden in de raadscommissie voor sociale za ken. De la Mar had dit eerder toe gezegd. De situatie rond de Rondedans aan de Bernhardkade/Juliana- straat is onder anderen door om wonenden en de stichting Bod- daert Centra Leiden die van de Rondedans, gebruik maakt, gere geld onder de aandacht van het college van B en W en de gemeen teraad gebracht. Tot nu toe echter zonder veel resultaat, aldus Ver geer. De SP meent dat op de plaats van de Rondedans nieuwe wonin gen moeten worden gebouwd, waarbij de wijkvoorziening voor ouderen in Groenoord en Noorder kwartier betrokken kan worden. Het Muziekcentrum-Noord dat ook van het oude schoolgebouw gebruik maakt, moet volgens de SP ergens anders in de wijk onder dak krijgen. De gemeente onder zoekt momomenteel de mogelijk heden om op de hoek Bernhardka- de/Julianastraat woningen neer te zetten. GEWELD - Op de Hogewoerd zijn afgelopen nacht twee Leidenaren aangehouden wegens openlijke ge weldpleging. De twee jongens had den volgens de politie een flinke slok op en vielen voorbijgangers lastig. Uiteindelijk werd door één van hen een ruit ingegooid. De mensen die op de herrie afkwamen en de omwonenden die voor de ra men kwamen werden met grove taal bejegend. De één is een 21-jari- ge Leidenaar. De ander wilde bij zijn aanhouding niet vertellen wie hij was en waar hij woonde. Beiden zijn ingesloten. door Gert Visser De inkoper wikt en beschikt, gokt elke dag opnieuw. "Het is een ziekte, net zoals in de sport. Als je succes hebt, wordt het steeds er ger. Je zou het een verslaving kun- Export De dag in de veilingzaal begint om twintig over negen met de spruiten. Ruim een half uur later volgen de tomaten waarna om half elf de komkommers doorgaan. Het zijn de exportgroenten die het eerst voor de afslag komen, deze hebben nog een lange weg te gaan en moeten daarom zo vroeg moge lijk de deur uit ("in de groente had eigenlijk alles gisteren al de deur uit gemoeten"). Er tussen door ko men de andere groentesoorten aan bod. Vroeger (want daar praat je over met een oudgediende als Mossel man) werd de aangeboden waar per schip bij de veiling aangele verd. De scheepjes voeren onder de klok door met de kritische blik van de heren opkopers op de la ding gericht. Tien jaar geleden meerde er de laatste boot af. Sinds- Vergeefse zoekactie LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterenochtend een uur lang te vergeefs de Leidse Hout door zocht, nadat omwondenden mid den op de Johan Kosterweg een witte damesfiets hadden gevon den. Er werd voor een misdrijf ge vreesd aangezien op de weg die dwars door de Leidse Hout loopt, al eerder zoiets is gebeurd. De fiets van het zogenaamde 'opoe-model' is afgesloten met een ringslot dat men volgens de politie heeft probe ren open te breken. Het is mogelijk dat de fiets is gestolen en nadat het kraken van het slot niet lukte daar is neergegooid. INBRAKEN - De bedrijfsbewa- king van Holiday Inn heeft van nacht twee mannen betrapt bij het openbreken van auto's die op het parkeerterrein stonden. De man nen konden ontkomen door over de hekken van de tennisbanen te klimmen. De politie heeft de omge ving afgezoch maar heeft niemand aangetroffen. De daders bleken uit drie auto's, twee Duitse en een Bel gische, de autoradio te hebben ge stolen. LEIDEN - Het 79ste Leids Jaarboekje, uitgegeven door de vereniging Oud Leiden, werd gisteren door voorzitter prof.dr. H.W. van Soest overhandigd aan de leidse burgemeester C. Goekoop. (Foto Jan Holvast) LEIDEN - De WD heeft het colle ge opheldering gevraagd over uit spraken van wethouder De la Mar (sociale zaken) dat het toelaatbaar is dat mensen met een uitkering wat bij verdienen. De la Mar doel de hierbij op de laagste inkomens en zei in deze krant dat de sociale dienst bijverdiensten tot 1500 gul den ongemoeid moet laten. De uit latingen van de wethouder hebben bij de WD verbazing gewekt, de raadsleden Geertsema en Lange- rak willen van het college weten of dit de mening van de wethouder deelt en welk beleid daaruit voort vloeit. Het tweetal meent dat de uitspra ken van de wethouder in strijd zijn met de richtlijnen van het rijk en valse verwachtingen scheppen bij de zogenaamde grijswerkers om dat de instructie aan de sociale dienst strenger is dan door hun wordt gesuggereerd. Geertsema en Langerak willen weten hoe die in structie luidt en op welke wijze de ze wordt uitgevoerd. De twee raadsleden houden er bovendien rekening mee dat wanneer de so ciale dienst zich zo soepel opstelt als De la Mar wil, het rijk de ge meente Leiden strafkortingen op gaat leggen. Vrachtauto met inhoud gestolen LEIDEN - Bij een inbraak in de be drijfshal van de Houtwerf aan de Lammenschansweg zijn een grote hoeveelheid inbouwkeuken-appa- ratuur en een vrachtauto gestolen. In de nacht van zondag op maan dag wisten inbrekers het pand bin nen te klimmen. Vervolgens heb ben ze de verschillende spullen bij elkaar gezocht en in de vrachtauto geladen. De inbrekers zijn er met de vrachtwagen vandoor gegaan. De vrachtwagen is van het merk DAF en heeft een rode cabine en een blauw laadgedeelte. De precie ze waarde van de gestolen goede ren is niet bekend maar moet in de tienduizenden guldens lopen. LEIDEN - De woningbouwvereni gingen 'Ons Belang' en 'Tuinstad- wijk' krijgen van de gemeente geen medewerking meer bij groot-on- derhoudprojecten wanneer het tweetal niet fuseert met andere, fi nancieel krachtiger woningbouw verenigingen. Gedacht wordt aan een fusie van het tweetal met de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging waarover tussen de drie besturen reeds overeen stemming is bereikt. De gemeente wil echter dat ook de ledenraden er mee instemmen alvorens het twee tal weer op financiële bijstand van de gemeente kan rekenen. 'Ons belang' en 'Tuinstadwijk' staan er financieel slecht voor. De situatie is dermate nijpend dat het waarborgfonds geen garantie wenst te geven voor een lening van drie miljoen gulden voor groot on derhoud aan woningen bij de Mar- nixstraat en Van 's Gravezande- straat. Hierdoor komt het risico ge heel bij de gemeente te liggen die dat niet wil dragen, zo stelde de ge meenteraad gisteravond vast. Een fusie heeft bovendien tot gevolg dat het rijk extra geld voor het groot-onderhoud beschikbaar stelt. De besturen van de drie vere nigingen willen dat de fusie per 1 januari 1988 gestalte krijgt. Volgen de maand beslissen de drie leden vergaderingen hierover. LEIDEN - Vissen zonder visakte is verboden. Dat weet iedereen. Zo ook de Leidenaar die met zijn jacht in de Grote Sloot in War mond lag. Toch betrapte de poli tie hem augustus vorig jaar op het vissen zonder vergunning Zoals altijd in zo'n geval werden de visspullen in beslag genomen en kreeg de man een proces ver baal aan zijn broek. door Meindert van der Kaaij Die bekeuring vond hij niet zo erg. Dat drie hengels, een fuik en een kruisnet in beslag werden genomen vond hij echter ronduit een 'rotstreek'. Die visspullen waren namelijk helemaal niet van hem, maar van drie zoontjes van zijn broer. Neefjes dus. Al leen de fuik was zijn eigendom, want die had hij net van voorbij gangers gekocht voor 150 gul den. Die lag op het dek te drogen op het moment dat de politie langs kwam. De man had de fuik gekocht als decoratie van zijn boot. "Ik wilde die fuik boven de bar hangen. Dat leek me wel ge zellig staan", zo verklaarde hij aan de rechter. Dat in de fuik ook nog wat vissen zaten vond de rechter het verhaal toch onwaar schijnlijk maken. 'Als de hengels van mij waren geweest had ik gezegd: pech ge had. Maar ze zijn niet van mij. Ze zijn van mijn neefjes en die heb ben wel een vergunning. Ze wa ren niet aanwezig op het moment dat de hengels in het water lagen. Ik was helemaal alleen aan boord en zat televisie te kijken. Ik heb geen vergunning omdat ik nooit vis. Andere mensen worden er rustig van. Nou, ik word er alleen maar een zenuwlijder van. Als ik vissen wil hebben dan koop ik ze wel in de winkel. Zijn ze nog lek kerder ook", zei de man. Dat de Leidenaar volgens ei gen zeggen anders nooit viste kon de rechter niet geloven. De feiten wezen immers op het te gendeel. Twee van de drie aan wezige hengels lagen namelijk in het water met aas aan de haak. De enige bedoeling daarvan kan het vangen van vissen zijn ge weest. De derde hengel, die te vens de duurste van het stel was, lag volgens de Leidenaar op het dek van het jacht zonder tuigje. Waarom werd die dan ook in be slag genomen? De rechter weer sprak hem door voor te lezen uit de dagvaarding. Die vermeldde dat ook die hengel viskklaar was: compleet met ééntandige haak! De officier zei dat hij het ver haal van de Leidenaar erg on waarschijnlijk vond. "U vraagt wel erg veel van onze verbeel dingskracht. Dat u de fuik pas gekocht had is erg moeilijk te ge loven. Ook geloof ik niet dat u nooit vist. U heeft in alles echt de schijn tegen". De officier eiste verbeurdverklaring van de spul len en een boete van 130 gulden. De Leidenaar deed alsnog een poging om de spullen terug te krijgen, want ze waren immers niet van hem. Tevergeefs. De rechter wilde van de boete nog wel wat afdoen en maakte er 100 gulden van. Naar het visgerei kon de man echter fluiten. En dat allemaal door het gemis van een visakte die voor het luttele bedrag van 12,50 te verkrijgen is bij het postkantoor. Zeereep De Katwijker was op een mooie dag aan het wandelen in de Katwijkse duinen, toen op eens het zweet hem aan alle kan ten uitbrak. "Ik voelde me op eens niet goed worden en kreeg vreselijke aandrang om mijn be hoefte te doen. Maar ja, op het pad waar ik was, fietsen en wan delden veel mensen. Dus ben ik onder het prikkeldraad door ge kropen en heb op een stil plekje een grote boodschap gedaan", al dus de Katwijker. Hij beging hiermee een over treding, want het terrein waarop hij zich begaf behoorde tot be schermd duingebied. De zeereep is in beheer van het hoogheem raadschap Rijnland en wordt ge bruikt voor waterzuivering. Dat is verboden voor onbevoegden. Het gevaar bestaat dat als de be planting verdwijnt, alles kan wegwaaien. De rechter vroeg de Katwijker of hij wist dat hij verboden ter rein betrad en zo een boete ris keerde. "Jazeker, maar ik kon geen kant op. Ik kon moeilijk on der het oog van al die mensen mijn behoefte doen", zei de al op leeftijd zijnde Katwijker. De officier wees er vervolgens op dat hij zichzelf in deze situatie heeft gemanoeuvreerd. "Dan had u maar niet moeten gaan wandelen als u zich niet hele maal goed voelt". Deze uitspraak schoot bij de Katwijker in het verkeerde keelgat. "Ik voelde de nood in nog geen kwartier opko men. Het is toch hoogst treurig dat ik daarvoor wordt gestraft", zei de man op heftige toon. De officier liet zich niet van zijn stuk brengen en eiste 60 gul den of twee dagen gevangisstraf. "Dan ga ik wel zitten, want ik heb toch tijd zat. Ik vind deze gang van zaken hoogst treurig. Ik ben toch geen hond die zijn behoefte tegen een paaltje doet. Of had ik soms midden op het fietspad moeten plaats nemen", zo vroeg de almaar bozer wor dende man zich af. De officier kon het niet laten om daaraan toe te voegen: "Had u maar thuis moeten blijven". De rechter bracht de Katwijker weer tot bedaren met zijn uitspraak die luidde dat de man wel schul dig was maar geen straf kreeg. "Dank u wel", stamelde de man beteuterd. Jaargetijden De jubileumtentoonstelling van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde Jaargetijden van de metis' wordt verlengd tot en met 25 oktober. De tentoonstelling be handelt een aantal van de be langrijkste gebeurtenissen in het menselijk leven, zoals geboorte, huwelijk, intrede in het klooster en de dood. De tentoongestelde voorwerpen zijn bijna allemaal uit de eigen collectie van het rijksmuseum afkomstig. Amnesty Amnesty International begint deze week weer met schrijf avon den voor politieke gevangenen. De eerste zijn morgen in de Vre- deskerk, 'aanvang 20.00 uur en in de Bevrijdingskerk, aanvang 19.30 uur. Donderdag wordt er geschreven in Ekklesia aan het Rapenburg 100, aanvang 20.00 uur. Twee door de Leidse werk groep van Amnesty geadopteer de gevangenen zijn inmiddels vrijgelaten, wat volgens Amnes ty mede aan de schrijfactie is te danken. Het betreft de Taiwa nees Chang Chun-Hung die tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens pogingen de regering omver te werpen. De an der is Marynovich, die was ver oordeeld omdat hij lid was van een Oekraïnische groep die zich inzette voor verbetering van de mensenrechten. Bingo In speeltuin Rondom de Mare- dijk wordt vanavond een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. Lezing 'Van Spoetnik tot Space shut tle' is de titel van de dia-lezing die morgen wordt gegeven tij dens de ledenvergadering van de Leische Vereeniging van Postze gelverzamelaars. Voorts wordt er een postzegelveiling gehouden en kunnen zegels worden geruild. Plaats van handeling is het res taurant van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat, aan vang 19.00 uur. Lezing (2) F. Roozen spreekt woensdag voor de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde over bolgewassen. De lezing be gint om 20.00 uur en wordt ge- huden in het Rijksherbarium aan het Rapenburg 70-74. Lezing (3) Het economisch belang van de ruimtevaart is het onderwerp waarover ir. D. de Hoop van het Nederlands Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling en Ruimte vaart in Delft woensdag eeii le zing houdt. De lezing is onderdeel van een serie die het Studium Ge nerale over ruimtevaart en ruim teonderzoek houdt. Plaats van handeling is het Centrale Voor zieningengebouw aan de Cleve- ringaplaats 1, aanvang 20.00 Kindergroep Onder leiding van Fiom en Ri- agg begint in oktober een groep voor kinderen van gescheiden ou ders. Kinderen van 8 tot 12 jaar krijgen er al spelende gelegen heid met hun vragen en ervarin gen te komen. Informatie en aan melding bij het Fiom, telefoon 144715/146237. Eten Voor alleenstaande 55-plussers in de Merenwijk begint binnen kort een open tafel-project. Be doeling is dat er één of twee keer per week gezamenlijk wordt ge geten. Belangstellenden kunnen zich voor meer informatie wen den tot het telefoonnummer 213204 (b.g.g. 123744 Go De Leidse Go Club begint don derdag een cursus voor beginners in de Boerhaave-scholengemeen- schap aan het Noordeinde. Aan vang 20.00 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Peter Dulle- meijer, tel. 132229. Scouting De Franciscus Verkenners- groep Leiden houdt zaterdag het jaarlijks open huis in het jeugd huis aan de Hazewindsteeg voor kinderen tot en met 13 jaar en hun ouders. Activiteiten zijn on der meer poffertjes bakken, puz zelen, dia-shows en stokhangen. Aanvang 13.00 uur, einde 17.00 uur. Meer informatie: Joske Lam me, tel. 761460Koos Rietbergen, tel. 211017 of Sylvia de Zeeuw, tel 761226. Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving wordt dan lid van de Lidmaatschap 27,50 p.j. (jeugdleden tot 25 jaar 20.-) giro 175228, waar voor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bo vendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Leiden, tel. 121418

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15