College kiest voor recreatie-zwembad 'Geen reden om Pauwhof te sluiten' @801000 ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Alle Zoeterwoudse verenigingen gekort Maandag definitieve keuze raad Leiderdorp Gebruikers verwijten bestuur Wassenaars centrum wanbeleid PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 LEIDERDORP - Door verbetering en uitbreiding van het huidige, verouderde, zwembad De Does' moet aan de Leiderdorpse Hoogmadeseweg een recreatiebad ontstaan. De nieuwbouw moet ruimte bieden aan een sauna annex fitnessvoorziening van de Leider- dorpse sportschoolhouder Van Houdt en een kantine. Een sporthal moet een geïntegreerd onderdeel van het nieuwe complex worden. Ook dient er een verenigingsruimte te wor den gemaakt voor de zwem- en polovereniging 'De Kleine Does'. Zo luidt het uiteindelijke voorstel van burgemeester en wethouders van Leiderdorp. Na lange discus sies over de diverse varianten voor de (ver)nieuwbouw van zwembad 'De Does' stellen ze de gemeente raad voor om volgende week maandag, tijdens de raadsvergade ring, voor bovenstaand alternatief, 'variant recreatie II' genaamd, te kiezen. Voor het plan is een extra bedrag nodig van ruim 2.382.000 gulden. Dit bedrag staat los van het te verwachten jaarlijks tekort van ruim 562.000 gulden. Burgemeester en wethouders hebben nu gekozen omdat de di verse raadscommissies er de afge lopen weken niet meer uitkwamen. nieuwbouw van het zwembad Diverse raadsleden hebben daar de dat het jaarlijks tekort niet boven afgelopen weken vraagtekens bij Praktisch niemand kon tot Tekort Dieven grijpen mis: tapijt vliegt niet. OEGSTGEEST - Konden tapij ten maar echt vliegen, moeten de inbrekers die gisteravond actief waren in een hoekwo ning aan de Oegstgeester Rijn- zichtweg, hebben gedacht. Binnen kwamen ze door aan de achterzijde van het huis een raam "te forceren", vertelt een politie-woordvoerder. Zij had den het op het Perzische tapijt ("Waarde onbekend maar onge twijfeld een kostbaar kleed") voorzien. Ze zijn er mee tot in de tuin gekomen. De schutting bleek een niet te nemen barriè re. De bewoners troffen hun Pers bij thuiskomst dan ook in de tuin aan. De politiewoord voerder noemt de werkwijze van de inbrekers "knullig". Automobilist veroorzaakt puinhoop LEIDERDORP - Een puinhoop was het gisteren, vroeg in de middag, in de Lei derdorpse Voorhoflaan, ter hoogte van de splitsing met de Rosemarijntuin. Veroorzaker van de gecompliceerde massa botsing was een 41-jarige Lei derdorpse automobilist, die, naar later bleek, te diep in het glaasje had gekeken. De man wilde op de Voorhof laan een bus inhalen die bij een bushalte stond. Net toen de Leiderdorper wilde passeren, begonde bus ook te rijden. De Leiderdorper moest zodoende aan de linkerkant van de weg blijven rijden en knalde fron taal op een tegenliggende auto, ook bestuurd door een Leider dorper. De 41-jarige wegpiraat kaatste vervolgens tegen de bus aan, schoot door en botste toen nog een keer tegen een ge meentelijke bloembak. Dit on- bstakel verschoof twee meter en kwam daardoor tegen een geparkeerd staande auto aan. Als klap op de vuurpijl botste die auto door de schok tegen een andere geparkeerde auto. De schade was enorm. Per soonlijk letsel deed zich niet voor. de vijf ton zou uitkomen. Dat be drag ligt bij de gekozen variant ho ger, maar daar heeft het college geen problemen mee. Volgens haal kan de aanvankelijk uitgetrokken twee ton voor onderhoud tot 120.000 gulden worden terugge bracht als men met het Tilburgse bouwbedrijf Pellikaan in zee gaat. Bij de berekeningen is men er van uitgegaan dat jaarlijks 170.000 mensen het zwembad bezoeken. gezet, maar burgemeester en wet houders houden vast aan dat getal. "Wij zijn van mening dat met de nu gehanteerde raming een veilige marge is ingebouwd", aldus het college, verwijzend naar het aan vankelijk plan van het zwembad- bestuur waarin over 200.000 bezoe kers is gesproken. De gemeenteraad heeft volgende week uiteindelijk het laatste woord. Grootste klap valt bij bibliotheek in het dorp ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse wel- zijnsinstellingen krijgen in 1988 allemaal een kleine drie procent minder subsidie van de gemeente. De gemeente geeft op deze wijze de rijksbezuinigingen op de gemeentelijke welzijnspotjes gewoon door aan haar eigen instellingen. Een en ander is op te maken uit het welzijnsprogramma 1988, dat onlangs is verschenen. B en W schrijven dat er voor paniek geen enkele aanleiding is. Ze zijn ervan overtuigd dat de instellingen in staat zullen zijn "de re latief lage korting" op te vangen. In geldbedragen uitgedrukt, valt de groot ste klap bij de openbare bibliotheek Zoeter- woude-dorp. Vorig jaar kreeg de bibliotheek voor een halve ton subsidie van de gemeente. Dit jaar steeg de subsidie tot een ton. Voor bijna 3.000 gulden zal in 1988 op dit bedrag worden gekort. Aan de bibliotheek Meerburg wordt ook op deze wijze subsidie verleend. Met de begro ting van deze bibliotheek is de gemeente he lemaal akkoord gegaan. Echter niet met die van de bibliotheek Zoeterwoude-dorp. Voor al de post 'formatiekosten' is door de ge meente aangepast. Met de beide bibliothe ken is eind 1985 weliswaar overeengekomen dat ze het gezamenlijk met een vakkracht van in totaal 20 uur per week zouden moeten stellen, maar de nieuwe huisvesting van de boekenuitleen "maakt een heroverweging van het aantal beschikbare uren noodzake lijk". vermeldt het welzijnsprogramma. B en W zullen hierop in een apart raadsvoorstel terugkomen. Ook willen B en W de post "specifieke kos ten" aanpassen. Het dagelijks bestuur van de gemeente gaat ervan uit dat door de nieuwe bibliotheek de eigen inkomsten zullen toene men. B en W vinden dat de bibliotheek die hogere inkomsten mag gebruiken voor de aanschaf van boeken. Verzorgende sector Ook in de verzorgende sector vallen door de Zoeterwoudse bezuinigingsoperatie klap pen. Voorheen werden instellingen die op dit front actief zijn (JAC, Nederlandse Vereni ging van Blinden enz.) niet in het welzijns programma opgenomen. Omdat het rijk zijn bezuinigingen ook in die verzorgende sector doorvoert, ziet Zoeterwoude zich genood zaakt hetzelfde te doen. Dat leidt tot merk waardige kortingen. De Nederlandse Vereni ging van Blinden, afdeling Leiden, bij voor beeld, krijgt in 1988 29 gulden. Voorgaande jaren kon de vereniging op 30 gulden van de gemeente rekenen. De Stichting Maatschap pelijke Dienstverlening Midden-Rijnland ontloopt de dans. "De bezuiniging is niet van toepassing op de stichting", schrijven B en W. De gemeente subsidieert namelijk op ba sis van de 0,8 formatieplaats die de stichting voor de gemeente Zoeterwoude tot haar be schikking heeft. Het maatschappelijk werk kan aldus weer rekenen op een kleine 70.000 gulden. De Telefonische Hulpdienst wordt van 655 op nul gulden gezet maar de provin cie neemt de subsidiëring van de dienst over. Ondanks de bezuinigingen is de gemeente erin geslaagd geld vrij te maken dat zal wor den gereserveerd voor een alarmeringssys teem voor ouderen. Dat geld is vrijgekomen doordat sommige instellingen door verschil lende oorzaken minder subsidie nodig heb ben dan voorgaande jaren. B en W willen het alarmeringssyteem in 1988 i de finitieve keuze komen. Wel leek e een lichte voorkeur te bestaan voor de variant die het college nu heeft uitverkoren. Doorslaggevend voor de keuze van burgemeester en wethouders is het feit dat deze variant finan cieel gezien het meest acceptabel is. Een goed management is een be langrijke voorwaarde en volgens het college kan die taak door Van Houdt worden uitgeoefend. Het al ternatief om het huidige bad te re noveren is van de hand gewezen. Gelet op de hoogte van de noodza kelijke investeringen en een te ver wachten bezoekersaantal van 100.000 per jaar is renovatie finan cieel niet haalbaar, aldus burge meester en wethouders. Een ande re variant, dat van bouwmaat schappij Erica, is afgewezen omdat de nadruk bij dit plan te weinig op i liggen. WASSENAAR - Volgens ge bruikers is er geen reden de Wassenaarse Pauwhof te sluiten of een andere be stemming te geven. Het be roemde huis, rustpunt voor kunstenaars en weten schappers. heeft volgens hen vorig jaar nagenoeg quitte gedraaid en ook dit jaar zal het die richting uit gaan. door Paul van der Kooij De stichting heeft tekorten altijd onvermijdelijk genoemd en kan ze goed opvangen met een stichtings kapitaal van ongeveer 800.000 gul den. Er zou zelfs geld genoeg zijn om het pand aan te passen aan de eisen van de tijd en de plaatselijke brandweer. Zeker wanneer een contra-expertise aan het licht zou brengen dat de architect binnen het bestuur te hoog zat met haar ra ming van 200.000 gulden. Om het voortbestaan van de Pauwhof ook op langere termijn veilig te stellen, is een kleine koers wijziging voldoende. Het bestuur moet het 'werkcentrum voor beoe fenaars van kunsten en weten schappen' beter promoten. Dan hoeft men ook niet langer terug te vallen op namen uit het verleden, als Anna Blaman, J.C. Bloem, Frits KLein, Ank van der Moer en Wou ter Paap. Een aanpak, gericht op symposia en andere bijeenkom sten, ziet gebruiker mr. J.F.A. Franken niet zitten. Het bestuur wel. Het heeft vooral serieuze con tacten met de Stichting Kuituur, Wetenschap en Onderwijs van de K L. Pol (NRC Handelsblad). Volgens hem is met de komst van pr-vrouwe mevrouw Somers, twee jaar geleden, de situatie maar ten dele verbeterd in het 47 jaar ou de instituut. Er kwamen wat extra gasten en tijdens de hoogtijdagen, in de zomer en rond het jaareinde, zit de Pauwhof weer behoorlijk vol. Maar veel kunstenaars en weten schappers zouden nog steeds niets afweten van het oord en toen een collega een lijst met 450 potentiële Tussen het schrijven van haar 'Rookoffer' door, vond Tessa de Loo even tijd voor dit sinterklaasrijmpje. Het kreeg een plaatsje in het gastenböek. Vooral de laatste zin valt op: 'Dus wie hier niet werken kan. die ontbreekt het aan talent'. (foto's Holvast) Pauwhofgangers wilde aanbieden, werd daar amper op gereageerd. Vergrijzing Het gevolg? "Een zeer vergrijsd bestand", vindt Franken. "Eigen lijk hebben we in de jaren '60 de aansluiting gemist. Die periode van democratisering, Sturm und Drang had goed voor ons moeten zijn en we hadden hier mensen van de kabouterpartij moeten hebben. Maar ze kwamen niet en het werd gewoon een saaie boel". Ook blijven de kunstenaars in aantal wat achter bij de weten schappers. "Onnodig", vindt Fran ken. "Als Tessa de Loo hier haar boekenweekgeschenk schrijft en het bijzonder naar haar zin heeft, moeten ook anderen hier hun draai kunnen vinden". Hij heeft het over onbekend maakt onbemindmaar constateert ook dat de Pauwhof Kamerkoor Het Voorschotens Kamerkoor geeft komende zaterdag een con cert in de hervormde Dorpskerk op de hoek Schoolstraat/Kerk plein. Medewerking aan het con cert verleent de Amsterdamse pianist/organist Jaap Spigt. Op het programma staat geestelijke muziek en, na de pauze, 'wereld lijke muziek'. Ter afsluiting wor den drie avondliederen gezongen van Weber, Brahms en Reger. Aanvang zaterdagavond kwart over acht. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de koorleden, onder andere bij mevrouw Stig- ter, telefoon 071-763892 en aan de zaal. Snuffelkermis De Leiderdorpse christelijke oratoriumvereniging Excelsior houdt aanstaande zaterdag een snuffelkermis in gebouw Irene aan de Leiderdorpse Hoofd straat. De snuffelkermis omvat een rommelmarkt, diverse soor ten ouderwetse spelletjes als blikken omgooien, een rad van avontuur en een grabbelton. Ge woon koffie drinken mag ook. Men kan de hele dag in gebouw Irene terecht. Jazzconcert De Wassenaarse Jazz Club laat weer van zich horen. Komende zaterdag, 26 september, wordt de eerste clubavond van het nieuwe seizoen gehouden in het Deyler- centrum aan de Hofcampweg. Er is die avond een optreden ge pland van de formatie 'Echoes of New Orleans'. De formatie brengt improvisaties, blues, maar ook snellere muziek. Aanvang za terdagavond negen uur. Orgelconcert Het maandelijkse concert in de serie 'Muziek Dorpskerk Wasse naar' in de gelijknamige kerk wordt zondag 27 september ge houden. Concertgever is de be kende organist Hans van Nieuw koop. Hij brengt werken van Böhm, Reinken en Bach. Men kan de Dorpskerk vanaf half zeven vrij binnenlopen, bij de uitgang dient men wel vijf gulden te be talen. een verkeerd imago heeft: "Als zou het exclusief en elitair zijn. Nou, dat is niet de bedoeling en niet overeenkomstig de realiteit. Zeker niet". Hij wijt dat voor een bijzonder groot deel aan het bestuur. De hof gasten komen en gaan en kunnen amper een stempel drukken op de Pauwhof. Het bestuur heeft een vaste samenstelling en moet ani meren, mensen trekken en open en democratisch zijn. Volgens Fran ken is daar helaas geen sprake van bij het gezelschap. In theorie zou het de verschillende belangenorga nisaties moeten vertegenwoordi gen, de praktijk is anders: "Het be noemt zichzelf, leden blijven zo lang zitten als ze willen en men is aan niemand verantwoording schuldig". "Communicatie is niet de sterk ste kant van het bestuur", vindt de gebruiker/jurist. "De leden komen eens in de drie maanden achter ge sloten deuren bijeen en delen ver volgens mee wat er besloten is. En als het een heel erg ongelukkige beslissing is, mag men nog wel eens op de beslissing terugkomen. Van medezeggenschap is geen sprake en dat werkt remmend op de promotie van het instituut, houdt veranderingen tegen. U moet de Pauwhof dan ook bepaald niet als een bedrijf zien, waar alles efficiënt aan toe gaat. Een term als reclame is nog te modern voor de dames en heren". De gebeurtenissen in deze crisis periode sterkten hem in die over tuiging. Op 22 juni verscheen voor zitter Hotke aan de lunch en deelde mee dat de Pauwhof 1 januari de deuren zou sluiten en alle concer ten afgezegd werden. De reden bleef onuitgesproken, de gebrui kers kregen slechts het idee dat het bestuur geen gat meer zag in De Pauw, oorspronkelijk bedoeld voor de voortreffelijken. Wat later begreep Franken dat "het een kwestie van de centen is". Ook zou het idee achterhaald zijn: wie wil er tegenwoordig nog een gehele ver zorging? "Onzin, mensen kiezen niet tussen de Costa Brava of de Pauwhof. Het is geen vakantie oord". Ruimte voor een open discussie zagen de gebruikers niet en ze be gonnen een schriftelijke actie. Mot to hierbij was, geheel in de Latijnse lijn, datje op je stuk mag staan om gelijk te krijgen, maar wél alle sub tiliteiten in acht moet nemen. De eerste brief, van 24 juni, begon dan ook tamelijk rustig en stipte in alle vriendelijkheid aan dat de finan ciële situatie helemaal zo slecht - nog niet is. Het venijn zat in de af sluitende vragen. Centraal hierbij stond de vraag hoe een sluiting te rijmen valt met het statutaire doel van de stich ting? De bestuursleden moesten toch juist 'een oord van rust en ver pozing bieden voor wetenschap pers en kunstenaars, een cultureel centrum, open voor een ieder die volgens het bestuur daartoe in aan merking komt'? Treurig detail hierbij was, dat het lid van de fami lie Overvoorde-Gordon die het ge bouw in 1940 openstelde, het aan vankelijk niet eens was met de be slissing. Het leidde tot een knellen de vraag, evenals de positie van de drie part-time gastvrouwen, de tuinman en enige werksters. In de afsluitende opmerking loopt het comité al vooruit op een bewust 'lek naar de pers': 'Door de sluitingsplannen is onrust ont staan die nu nog tot een kleine kring beperkt is gebleven. Het is evenwel te verwachten dat indien het bestuur bij zijn beslissing blijft, deze onrust toeneemt met negatie ve publiciteit over de sluitings plannen als logisch gevolg'. Uit het antwoord begreep de ju rist dat de stichting een sterfhuis constructie overweegt en op 13 juli schreef hij een harde, zéér juridi sche brief. Verkoop is volgens hem in strijd met de statuten onmoge lijk, terwijl ontbinding van de stichting of wijziging van de statu ten een 'onrechtmatige daad zou opleveren'. Het feit dat de Pauwhof de laatste jaren letterlijk en figuur lijk wat verlepte en het werkcen trum niet werkte zoals de statuten voorschrijven, doet daar niets aan af. De briefschrijver gelooft eerder in het tegendeel: "Ook de president van de Verenigde Staten kan niet zeggen: ik heb een paar keer niet In de gevel van de in 1902 gebouwde Pauwhof prijkt deze prachtige pauw. Wie gaat daar straks van genieten?. conform de grondwet gehandeld, ik schaf hem nu maar helemaal af' De volgende brief van het ge bruikerscomité was zo mogelijk nog harder. Volgens de onderteke naars was het 'stellig.mogelijk een uitbreiding te realiseren, maar mis lukte dat doordat een daarop ge richt beleid achterwege is geble ven. Door verschillende besturen zijn slechts incidenteel eri weinig professioneel pogingen in die rich ting gedaan'. Wanbeleid Het gebrek aan overleg noemt het comité 'onbegrijpelijk, onheus en uiterst onverstandig': 'We heb ben als gebruikers een betere kijk op de voor- en nadelen van een ver blijf in de Pauwhof en zijn beter in staat de potentiële doelgroep aan te geven'. Het niet bespreken van de suggesties heeft de gebruikers zelfs gegriefd: 'En wij vragen ons af of het achterwege blijven van ade quate maatregelen, gericht op het behoud van De Pauw en hét ge wraakte besluit tot sluiting, niet als wanbeleid moeten worden aange merkt. U handelt ook in strijd met de uit maatschappelijk oogpunt ge boden zorgvuldigheid jegens de gasten'. Ree uitaten bleven uit en er volg de een kleine enquête. Wilden de gebruikers in actie komen tegen de dreigende sluiting, eventueel met een dagvaarding? Tot nu toe rea geerden tachtig hovelingen en ie dere dag komen daar nieuwe reac ties bij. Ze waren unaniem vóór een actie; een meerderheid sloot zelfs een dagvaarding niet uit. Franken noemt het opvallend dat zülke gezagsgetrouwe ver willen gaan en vindt het ver heugend dat sommigen ook brie ven aan het bestuur hebben ge schreven. Uit die epistels blijkt dat de ge neugten van de Pauwhof amper kunnen worden overschat en soms moeilijk in woorden zijn te vatten. Een sluiting kan niemand zich echt voorstellen. Waar kan men zich dan nog losmaken van de dingen van alle'dag? In Nederland is geen in stelling met de Pauwhof te vergelij ken en in het buitenland "moet je met een lantaarntje zoeken", zegt de jurist. "Alleen in Engeland zou ik een vergelijkbaar oord weten". Over de concrete gevolgen wor den minder mededelingen gedaan Worden kunstenaars minder crea tief en verschrompelen weten schappers? "Het gaat om immate riële zaken, niet in meetbaarheid uit te drukken", zegt Franken. "Zo zou ik ook niet weten hoe ik de ge volgen zou moeten meten wanneer we alle cafés zouden sluiten". De vergelijking blijkt niet toeval lig gekozen: waar velen in een café meer vinden dan drank, biedt de Pauw meer dan een kamer met voedsel: "Je zit hier niet tussen vier muren, maar ontmoet gemoede lijkheid, hebt normaal menselijk contact". Enige nadeel van de Pauwhof lijkt het geluid. De druk ke Rijksstraatweg ligt op nog geen honderd meter afstand en het eeu wenoude loof van het landgoed dempt het geluid maar ten dele. Binnen, met de ramen dicht, hoort de rustzoeker niets. Buiten, op het royale terras, wordt de behoefte aan een geluidwal met de dag gro ter. Gebruikers dromen dan ook graag van een sponsor. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14